Hulster- en Axeler Ambacht. Voor de WioleravofldeD Kleur- en Teekenboeken. Van Swaamen's en Thompson's jVtaandkalcndcrs. Axel. J. C, VINK, IN DEPOT Landbouw, Reciitszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Advertentiën. de heer REITSMA „Crisiswetgeviug en de gevolgen voor den kleinhandel." KERSTFEEST Kerst- en Nieuwjaarskaarten Nieuwjaarsbrieven en Scheurkalenders De Goedkoope Winkel J. C. VINK. Boekh., Markt. WINKELIERS Voorhanden van verschillende uitgevers. Christelijke en Humoristische Naar het „Dagblad v. Z!d." verneemt, ligt het in de bedoe ling, dat de K. R. O.-boys op hun tournee door Nederland ook een bezoek aan Zeeland zullen brengen. In het begin van het volgend jaar zullen zij o. a. op treden te Goes, Hulst en Ter- neuzi n. Aan den door hen te verzorgen vroolijken avond zullen ook de bekende conferenciers en humoristen Tholen en van Lier medewerken. De lijnwerker E. V. te IJzendijke, die op 19 November op wijk Nieuwl. .Molen met zijn voet tusschen het wissel beknelc raakte en met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Oostburg werd overgebracht, is aan zijn bekomen verwondingen overleden. Mej. N. Risseeuw, onder wijzeres aan de openbare school te Zaamslag, heeft wegens voor genomen huwelijk tegen 1 Febr. a.s. ontslag aangevraagd. Tijdens den Zondag jl. te Terneuzen gespeelden voetbal wedstrijd Terneuzensche Boys O. N. Wkwam de linksachter, L. S. van Sluiskil, zoodanig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. De Kerstinzameling ran de Ned Dagbladpers en de Zeeairscke Pers. Voor zoover dit betreft de pro vincie Zeeland is het resultaat van de Kerstinzameling, uitgaande van de samenwerkende vereenigingen de Nederlandsche Dagblad Pers en de Zeeuwsche Pers, thans be kend de fa. Tak Co. te Mi delburg, die te dezen belangeloos als bankier voor de vereeniging de Zeeuwsche Pers optrad, heeft dezer dagen namens die vereeni ging een totaal bedrag van f 1161.72 op de centrale bank rekening der inzameling, te Haar lem, overgemaakt. Dit bedrag was over de ge meenten als volgt verdeeld Axel f 7.50. Domburg 12.50. Goes 68. Heinkenszand 10.—. 's-H. Arendskerke 5.—. Kamperland 2 50. Kortgene 1. Koudekerke 1.—. Middelburg 416 87. Oostburg 8 50. Oostkapelle 7.50. Rilland-Bath 5 Souburg 9 50. Terneuzen 8550 Tholen 6.—. Vlissingen 497 35. Veere 7. IJzendijke 7.50. Zierikzee 350. Deze bedragen hebben alleen betrekking op dagbladen, ander- daagsche bladen en overige nieuwsbladen, welke bij de „Zeeuwsche Pers" zijn aange sloten. Vermoedelijk zullen de bedragen per gemeente nog ver hoogd worden, door wat via andere, buiten Zeeland verschij nende bladen, uit Zeeuwsche ge meenten ontvangen werd. Op de Eerste Nationale Tentoonstelling van pluimvee en konijnen, die gehouden werd door de pluimvee- en konijnenvereeni- ging „Animo" te Breskens op 15, 16 en 17 Dec. 1.1. behaalden een 5-tal inzenders uit Axel de hierna volgende prijzen S.Jansen met haaskl. Vlaamsche reus, voedster jong, 2e prijs 88 punten, Jac. Verstraten met wit Vlaamsche reus, voedster oud, le pr. 91 Va Pi voedster jong, le pr. 91 p., ram jong, 3e pr. 84 p. Met Lotharinger bl. bont, ram oud, le pr. 90 p., Lotharinger zw. bont, ram jong, le pr. 94 p. Kampioen werd M. Wieland met Lotharinger zw. bont, ram oud, 2e pr. 88 p voedster jong, le pr. 92 p., C. van Drongelen met klein Chin chilla, ram jong, 3e pr. 86 p., voedster oud, le pr. 89 p. P. de Pooter met Pool-konijn, ram jong, le pr. 91 p., zoodat er 7, le pr. 2, 2e en 2, 3e pr. naar Axel zullen komen van 13 ingeschreven nummers. Hieruit blijkt wel het nut der tafelkeuring en lezingen door het |eituur van „O.A.B." gehouden, wat tot gevolg heeft dat de leden nooit met minder goede dieren op hunne hokken blijven zitten. De assistent bij de belas tingen te Vlissingen, de heer P van den Ameele, wordt als kom- mies-dienstgeleider naar Breskens overgeplaatst Het Veersehe Stadhuis. Vrijdag is het fraaie stadhuis weer in gebruik genomen, nadat dit gebouw geheel deskundig is gerestaureerd en als een nationaal monument kan en mag worden bewonderd. Dit feit gepaard met een groote plechtigheid, welke werd bijgewoond o.a. door een vertegenwoordiger van de Ko ningin, Minister de Wilde, oud minister Terpstra, de Commissaris der Koningin en meerdere autori teiten. Verschillende redevoe ringen werden gehouden als op wekking tot de belangstelling voor kunst en historie. Wij ontvingen het eerste nummer van „N1VAM", offici eel orgaan van het Nederland8ch Informatie-Bureau voor Auto-en Motoibezitters, te Amsterdam. Het prettig leesbare blad, dat naast den zakelijken inhoud veel wetenswaardigs bevat, stelt ons in kennis met het streven van bovengenoemde instelling, een streven, dat ongetwijfeld waardeering verdient. Wie er kennis van nemen wil, vrage een proefnummer bij den agent M. J. Steendijk, Val- wijk, Zaamslag. Het Nederl. Trekpaard Eerlang is te verwachten, dat men tot accoord komt over de wederzijdsche erkenning van het Belgische en Nederlandsche Trek paard. In verband daarmede worden Nederlandsche koopers van Belgische paarden erop ge wezen zich nauwkeurig te doen inlichfen omtrent de officieële stamboekbewijzen op het secre tariaat te Den Haag. Arrond Rechtbank te Middelburg ln de zitting van 14 December werd o.a. veroordeeld wegens oplichting: J. de L, 28j schip per, Terneuzen tot f 15 of 5 dagen hecht. Kerkgewelf ingestort. Toen Zondagmorgen de be jaarde organist van de R.-K. kerk te St. Michielsgestel, nabij Den Bosch, de eerste tonen van het orgel had aangeslagen, stortte plotseling met donderend geraas een deel der torengewelven in, waardoor de organist en een der zangers van het koor zwaar wer den gewond. De instorting had plaats, juist toen de geestelijke aanstalten maakte den dienst aan te vangen. Een vreeselijke paniek ontstond, toen met ontzettend geraas, groote stukken puin en gruis tusschen dichte stofwolken, naar beneden stortten. Doodelijk verschrikt renden de aanwezigen naar de uitgangen. Gelukkig kon het kerkgebouw in korten tijd worden ontruimd. De kerk is eerst enkele jaren geleden gebouwd. De zwaar gewonde organist, dhr. Janssen, is naar het zieken huis gebracht. De gewonde zan ger kon naar huis worden ver voerd. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. Het interieur van de kerk biedt een troosteloozen aanblik. Boven het koor is een geweldige ver woesting aangericht. Het groote orgel is geheel verpletterd. De justitie stelt een onder zoek in. De 24-jarige mej. v. W., wonende te Amsterdem, is Zon dagavond, bij het vullen met petroleum van een brandend theelichtje, in brand geraakt. Op haar hulpgeroep snelde haar man toe, doch in hun zenuwachtigheid rolden beiden van de trap, Voor de man was opgestaan, was de vrouw in vlammen gehuld, de straat opgesneld. Door voorbij gangers werden de vlammen ge doofd, waarna de vrouw in le vensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwa is gebracht. Flinke jongen In de omgeving van Burliiage hebben twee 15 jarige jongens ern moeiljjk avontuur meegemaakt. Zij waren diep de bosscben ingegaan om vogels te schieten. Op een gegeven oogenblik ging het geweer, dat door den achter aan loopenden joDgen werd ge dragen af, waardoor de ander in het been werd gescholen. Hij was ernstig gewond en bloed de overvloedig. Nadat hij een tijdelijk verband had aange bracht, droeg zijn vriend hem over een afstand van bijna 10 kilometer op zijn rug door het boscb over moeilijk begaanbaare paden. Na verscheidene uren bereikten de jongens hun dorp. Zü waren beiden uitgeputde gewonde voor pijn en bloedver lies en de ander door de bijna bovenmenscheljjke inspanning De gewonde jongen werd on- middelijk naar een ziekenhuis gebracht en, hoewel zijn toestand nog ernstig is, hoopt men hem in het leven te behouden, Beer op een sehoolerf. Ter wijl de kinderen op het schooi ert' speelden kwam een Malei- sche be6r het erf van de Euro- peesche school te Kisaran op loopen Het hoofd der school, de heer Rethmeyer, verjoeg den beer met een stuk hout, leende vervolgens en revolver van een inspecteur van de veld politie, die in de buurt woonde en legde het beest daarna met vijf schoten neer. De Zeeuwsche Beker. Het Comité onder bovenstaan- den naam gevoelt zich gedrongen om, eer het jaar 1934 tot het verleden zal behooren, zijn groo- ten dank uit te spreken voor al den arbeid der liefde, betoond in de ondersteuning der verdrukte Christenen in Rusland. Voor we in den loop van het volgende jaar D. V. een tweede actie be ginnen, willen we verantwoording doen van al de giften, die we uit het land aan gene zijde der Schelde hebben ontvang! n. Mochten er plaatsen zijn, waar men voor een tweede actie Dr. Krop zou willen laten optreden, zoo richte men zich aan onder staand adres. Allereerst dan de comité's: Zaamslag f414, Terneuzen f53', Axel f444, Schoondijke f191, Aardenburg f94, Breskens f160, IJzendijke f 100, Oostburg f124, Hoofdplaat f25, Zuidzande f90, Nieuwvliet f26, Cadzand f 124, Retranchement f31,Groedef 100. Nagekomen giften sinds Jan. '34: uit Terneuzen f2,50, f2,50, f 10, f 10, f 10, f 1, f 10, Fam. K. f 12,50 en f 12, f 10, f 10, f 10, L te Breskens f 100, O. te Axel f5, v. M. te Sluis f2, L. te Aar denburg f 2. In de provincie Zeeland werd voor „De Zeeuwsche Beker" in totaal ingezameld de som van f 16,375,25. Met vriendelijken dank en drin gende aanbeveling, Namens het Prov. Comité, A. KONING. St. Laurens. Giro 220659. Gedurende November 1934. Boschkapelle. Gehuwd. 6. -redericus Freijser (van Hulst), 23 j. en Philomena Ottjes, 20 j. 28. Leo Erpelink, 25 j. en Maria <oolegem, 22 j. Geboren. 26. Alphonsus en Hypolitus, zonen van Petrus de Blok en Sulma Mei. Graauw. Gehuwd. 9. Alphon sus de Cock, 30 j. en Anna Ber- ting, 27 j. 30. Petrus de Rooy, 29 j. en Bertha Verlinden, 29 j Geboren. 3. Hubertus, z. van Josephus Serie en Adorina van den Bergen. 8. Alphonsus, z. van Josephus de Schepper en Louisa de Bruijn. 12. Henny, z. van Alphonsus Maas en Mar- garetha Peeters. Overleden. 24. Phelomina, 4 j,, d. van Lambert Ronken en Angela Buyl. Sas van G< nt. Gehuwd. 3. Hendrik van Aalst, 33 j. en Maria de Wagenaere, 30 j. 10. Emilio Fontana, 42 j. en Irena de la Ruelle, 28 j wed. 29. Augustus de Groff, 33 j, en Adriana van Dijke, 26 j. Geboren. 6. Frans Simon, z. van Pieter Kribbe en Elizabeth de Bart. 29. Gerardus, z. van Leon Coone en Maria Kalle. 3. lanine Celina, d. van Maurice Emeric Danel en Palmire Bod- daert. Stoppeldijk. Geboren. 6 Nov. Emelda, d. van Johannes Man- naert—Heijens. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f 7,a f8,—. Winter- gerst f 5,50 a f6,—. Zomergerst f 6,— a f6,50. Haver f5,50 a f6,—. Erwten f8,— af 9,—. Lijnzaad f6,-af 7,-. Groen Vlas f 4,a f 6,Gebookt Vlas f 5,a f9,Gezwingeld Vlas f 4,a f 4.50, Aardappels f 1,40 a f 1,70. Stroo f 7,- f 8,—. Koolzaad f af Boter f 0,a fO,-, Eieren f4,- a f5,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge fO,A f 0, Wintergerst f5 50 a f6.—.Zomerg. f6.— a f 6 50 Haver f 5.- a f 5,75. Erwten f 8 a f 9,70. Paardenboor.en f 5.a f 6.Duivenboonen f6- af 7.Witteboonen f 0,f 0.- Bruineboonen f 8 af 11,75 Boekweit f a f Lijnzaad f 5.— f 6,—. Blauw Maanzaad f 3 f Mosterdzaad f 0 a fGroen Vlas f a f Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— a f 0,Koolzaad f 0 af Stroo Eieren 100 stuks f4, Slachtvee aangev. 10, verk. 6. Varkens aangev. 21, verk. 15. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „HULSTER- EN AXELER AMBACHT" maakt be kend, dat ten Raadhuize der gemeente AXEL van af 19 De cember 1934 gedurende veertien dagen voor alle besturen der bij dit Waterschap aangesloten pol ders en waterschappen, alsmede voor de belanghebbende grond eigenaren, vruchtgebruikers en erfpachters ter inzage zal liggen een aanvullende kaart van htt Waterschap met een beschrijving, aanduidende de in art. 2 van het 3ijzonder Reglement vermelde werken en hunne bestaande af metingen. Bezwaren kunnen gedurende dien tijd door eenig belangheb bend bestuur, grondeigenaar vruchtgebruiker of erfpachter schriftelijk aan ondergeteekende worden medegedeeld. Het Bestuur van het Waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht" H. A. A. BARON COLLOT d'ESCURY, Voorzitter. H. P. J. ROTTIER, Ontv.-Griffier. Hontenisset den 18 Dec. 1934. Alle kleinhandelaren ln aardappelen, groen ten en fruit, worden uitgenoodigd ter vergadering, op Donder dag 20 Dec., 's avonds 6 uur te AXEL, bij den heer Verhulst, café „De Graanbeurs", Noord straat, waar als spreker optreedt te ROTTERDAM. Onderwerp: Namens de afdeelingen, C. JANSEN y ROSENDAAL, Secr., afd. AXEL. Ondergeteekende is weer gaarne bereid om giften in ontvangst te nemen voor het te houden voor de kinderen van de Fröbel school. Hoewel over 't algemeen veel financiëele hulp gevraagd wordt, vertrouwen wij, dat de bijdragen voor dit Kerstfeest ons 1 bij vernieuwing blijk zullen geven van een goede gezindheid voor dit kinderfeest. Namens het Bestuur, Uw dw. J. A. VAN HOEVE. vindt men in een groote sorteering in (15) te AXEL. De winkel is tot en met 24 DEC. GEOPEND tot 's avonds 10 uur. Rnime sorteering" in het centrum der gemeen ten, waar ondergeteekende Firma geen filialen heeft, en die hare artikelen wenschen te ontvangen, ge lieven zich uitsluitend schrif telijk te richten tot de Firma p Postbus 584 R otte rda m A

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3