jtet Woonhuis foor ie Winteravonden Kleur- en Teekenboeken. J. G. VINK, Boekh., Markt.. Binnenland. Ad verten tien. Mej. C. Hujjssen- de Fejjter. Woensdag 19 December 1934, Hoofdstuk 11, handel en nij verheid. 258. Subsidie Z.-Vi. Tram f 990. Dhr. VAN BENDEQEM wilde deze subsidie afschaffen, doch werd daarin niet gesteund. 259. Subsidie werklozenkas sen f 10000. 260. Kosten arbeidsbeurs f 536. Totaal van hoofdst. 11 f1170. Hoofdst. 12, belastingen, f335. Hoofdst. 13, gasbedrijf. 287. Pensionneering personeel (15.5 pet. van f 17348) f2701. 288. Rente van geldleeningen f 14209. 289. Aflos f 14475. 291. Rente van voorschotten f 475. Totaal van hoofdstuk 13 f31860,-. Vleeschkeuringsdienst f620. Hoofdstuk 14, kasvoorziening f1405. Hoofdstuk 16, onvoorziene uit gaven f 3582. Totaal der uitgaven f2481,53. (Wordt vervolgd). De Koningin schenkt f 50,000. Naar wij vernemen, is door H. M. de Koningin een bedrag van f50,000 geschonken aan het Nationaal Crisis-comité, welk bedrag echter op speciaal ver langen van H. M. uitsluitend zal mogen worden besteed aan klee ding en dekking. Onthulling monument. Prinses Juliana heeft Zaterdag in het kamp Waalsdorp te 's Gra- venhage het monument onthuld ter nagedachtenis van de bij de gevechten te Brussel en tijdens den tiendaagschen veldtocht in 1831 gevallen grenadiers en jagers, aangeboden aan de regimenten grenadiers en jagers door de reserve- en oud-reserve-officieren dezer regimenten. Vervroegd pensioen. Naar de „Msb." verneemt, is de regeering voornemens te komen tot voorloopige pensionneering van onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, in gaande na afloop van den loo penden cursus, waarin genoemden leeftijd bereikt is. Ook stelt Z.Exc. een algeheele salarisherziening bij het L. O. in uitzicht. AXEL, 11 December 1934 Hedenmiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester, de heer F. Blok. Na opening met gebed werden de ingekomen stukken behandeld, w. o. zich bevonden een adres van den Bond van groenten- en fruithandelaren, alsmede van di verse melkleveranciers om dis pensatie van het éénrichtings verkeer, hetwelk ter afdoening in handen van het college van B. en W. werd gesteld. Ingewilligd werd een adres van M. de Keizer om eenige aan hem verkochte perceeltjes bouwgrond in te trekken. Herbenoemd werden tot lid van het Burg. Armbestuur dhr. I. J. Brakmantot lid van de Com missie van toezicht op het L. O. dhr. H. Duijm en tot leden en adviseerend lid der Bouwcom missie dhrn. A. P. de Ruijter, C. Hamelink, A. Th. 't Gilde en P. Ie Feber. Onbewoonbaar werd verklaard de woning gelegen aan de Markt C no. 10. Vastgesteld werd een verorde ning voor woonwagens. Restitutie werd geschonken aan dhrn. A. M. van de Bilt en H. P. Dieleman, wegens teveel betaald vergunningsrecht. Afgewezen werd een verzoek van Alph. de Winne om vergoe ding voor schoolbezoek. Ontheffing van schoolgeld werd verleend aan R A. de Bock, ter wijl gedeeltelijke ontheffing werd verleend aan P. J. Scheele, J. Dieleman, C. Witte, L. Mangold, R. de Smet, F. Goossen en J. H. Boer. De aanslagen van Ph. de Neve, Wed. P. C. Wieland en Wed. J, pilltman werden gehandhaafd. Gehandhaafd werd de aanslag in de hondenbelasting van dhr. A. van Meurs. Vastgesteld werd een suppletoir kohier hondenbelasting tot een totaal bedrag van f82 met 20 honden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd gunstig be schikt tot het voteeren van een Kerstgave, waarvoor f 550 dispo nibel werd gesteld. Bij de rondvraag informeerde dhr. Verschelling of reeds bericht was ingekomen inzake het dor- schen met den vlegel, waarop de Voorz. bevestigend antwoordde, en dat het college zich met de organisatie zal verstaan. Voorts vroeg dhr. Verschelling hoever B. en W. gevorderd zijn met de benoeming van een hoofd aan de openbare school, waarop de Voorz. antwoordde, dat morgen (Woensdag) proefles zal worden gegeven. De correspondentie ligt voor de raadsleden ter inzage, waaruit zal blijken, dat B. en W. met moeilijkheden te kampen hebben gehad. Dhr. C. Hamelink vroeg of de pomp in de Emmastraat niet gerepareerd kon worden, waarop de Voorz. herinnerde aan hetgeen reefis bij de vorige begrooting over de pompen is gezegd, n.l. dat deze zullen verdwijnen, wan neer de omwonenden ze niet laten repareeren. Hierna werd de vergadering gesloten. Zaterdagavond werd alhier een kunstavond gegeven van wege de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders, waarvoor veel belang stelling bestond. De aanwezigen werden harte lijk welkom geheeten door dhr. J. Dieleman, die in zijn openings woord aanspoorde tot meeidere activiteit en propaganda voor de moderne beweging. Hierna werd het programma verder door het ensemble-Menist afgewerkt, waar bij vooral de populaire liedjes in den smaak vielen. Bijzonderlijk dienen we te vermelden, de schit terende wals „Wiener-Blut", welke op onnavolgbare wijze werd gespeeld. Van de liedjes, welke dhr. Menist, zichzelf begeleidend, zong, noemen wij o.a. „Geef.ons toch arbeid", „Bij de wieg van mijn jongen" en „lk heb niet veel noodig om gelukkig te zijn". Na de pauze hield dhr. F. Rippen hoofdbestuurder der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, een propagandarede, waarin hij de positie der arbeidersklasse schet ste met die van 25 jaar geleden. Speciaal wekte spr. op, de ver kregen rechten te verdedigen. Hierna werd nog een tooneel- stukje opgevoerd, getiteld „Het vendel getrouw", dat op bijzon dere wijze werd vertolkt. Aan het eind van dezen gezel ligen avond werd door dhr. Die leman dank gebracht aan het ge zelschap van dhr. André Menist en was hij voorzeker de tolk der aanwezigen, toen hij het ensemble een „tot weerziens" toeriep. Na een opwekkend woord om strij dende te blijven voor de demo cratische beginselen, ging men vergenoegd uiteen. Toen de 36 jarige F. v. B wonende in de Emmastraat alhier, Vrijdag bezig was met het ran geeren van goederenwagens nabij het Stationsemplacement, gleed hij op een gegeven moment uit, waardoor zijn rechterarm tusschen de bumpers bekneld geraakte, met het gevolg dat dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. De ont boden geneesheer constateerde, dat de arm op drie plaatsen ge broken was. Gevreesd wordt, dat de man er wel blijvend ongemak van zal ondervinden. Vannacht is alhier door on bekende oorzaak brand ontstaan in een schuurtje van den kolen handelaar J. Heijnsdijk aan den Oudenweg. De bergplaats ver brandde met inhoud, zoodat de te hulp geroepen brandweer niets beters kon doen, dan de muurtjes neerhalen en smeulend vuur te blusschen, om te voorkomen dat in de nabijheid staande woningen en schuurtjes schade bekwamen. Dank zij het kalme weer, was dat met eenige emmers water te bereiken, zoodat de autospuit niet behoefde te werken en gelukkig maar, want de waterbron was op tainelijken afstand gelegen, zoodat de welputten hier aan een be staande behoefte voldeden. De Z L. Heden werd in „Het Centrum" alhier een openbare vergadering gehouden, welke was uitgeschre ven door de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij met het doel om een uiteenzetting te geven van de crisismaatregelen en de belang hebbenden in de gelegenheid te stellen om bezwaren kenbaar te maken of inlichtingen te vragen. Naar schatting waien ongeveer 350 personen aanwezig, toen de heer mr. P. Dieleman als voor zitter der Z L.M. de samenkomst opende en achtereenvolgens de sprekers inleidde. De heer ir. J. D. Dorst, algem. secretaris der Z. L. M. te Goes, sprak over het akkerbedrijf en de maatregelen in het algemeen de heer C. Zwagerman, Rijkszuivel- consulent te Middelburg over zuivelbedrijf en veehouderij en de heer P. J J. Dekker te Wemel- dinge over het fokken en mesten van vee en varkens. Tal van personen richtten vra gen tot de sprekers, die tot vol doening werden beantwoord. We komen in een meer uitvoerig verslag hierop nader terug. De Kerstinzameling. De inzameling van „De Zeeuw sche Pers" welke, zooals bekend, diende tot het schenken van een Kerstgave aan ter plaatse niet gesteunde behoeftige personen, heeft hier een pover resultaat gehad. We moeten dat betreu ren, al strekt jiet tot troost, dat ook in andere bladen evenmin van een succes is te spreken. Een teleurstelling is het echter voor ons niet, want waar op zoovelerlei gebied in kleine plaat sen steun wordt gevraagd en gelukkig ook wordt gegeven, had den we de verwachting niet hoog gepannen. De verantwoording is als volgt H. S. V. f2,50- V. v. V. f2,50. De letters zijn zóódanig ge steld, dat niet, zooals in een ander blad, daaruit de namen zijn te herkennen. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Zaamslag is met ingang van 1 Febr. benoemd, dhr. J. Suurmond, vroeger te Vlissingen. Dorschen. De minister van sociale zaken heeft aan alle gemeenten in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen, een schrijven gericht inzake het dor schen met den vlegel van graan- en peulvruchten. De minister merkt in dit schrijven op, dat, hoewel hij zichnietontveinst.dat deze kwestie groote moeilijkheden met zich brengt, hij van meening is, dat, gelet op de groote werk loosheid in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, het aanbe veling verdient ter zake een loyale proef te nemen. Onder deze proef zullen vallen de tarwe en de peulvruchten en de toeslag welke door Rijk en gemeente te zamen wordt gegeven, zal per 100 K.G. bedragen 80 cent voor tarwe, 60 cent voor peulvruchten. De toeslag mag slechts worden berekend over tarwe en peul vruchten uit de hand gedorscht door hen, die in loondienst zijn bij anderen dan familieleden. Om fraude te voorkomen, is het noodzakelijk dat de dorschma- chine, gedurende de periode dat met de hand gedorscht wordt, onder plombe verzegeld wordt. Deze regeling zal voorloopig gel den tot einde Maart. Ds. S. Groeneveld, geref. predikant te Terneuzen, herdacht Zondag den dag waarop hij voor 40 jaar in zijn ambt bevestigd werd. Ds Groeneveld aanvaardde op 9 Dec. 1894 zijn ambt te Marrum. Hij diende vervolgens de kerken van Winsum—Obergum, en Oen- kerk en kwam in 1916 naar Ter- neuzen. De jubilaris heeft Zondagmid dag een gedachtenisrede uitge sproken. Heden zal de gemeente hem in een bijeenkomst in de kerk huldigen. Na een achtervolging door de Belgische douanen is de auto bestuurder S. uit Sas van Gent, die per auto ongeveer 800 kilo koffie frauduleus in België had ingevoerd, gearresteerd nabij Gent en in de gevangenis gezet. Voer tuig en smokkelwaar werden in beslag genomen. Vrijdag werd te Ter Neu zen, ten verzoeke van H. van Akker, aanbesteed, het verbouwen tot café van het woonhuis Nieuw- straat 18, aldaar. Ingeschreven werd als volgt: Metsel- en timmerwerk J. Wisse te Axel f 5140 Fa. Wed. v. d. Poel Lamswaarde 4348 Timmerwerk H. C. Kaijser te Terneuzen f 2700 J. Bliek te Terneuzen 2400 S.J. Mielen te Terneuzen 2280 L. W. Hamelink Zaamslag 2222 A. de Zeeuw te Axel 2100 P. Burggrave te Hengstdijk 2070 J. C. Rinders te Hoek 1936 J. Kolijn te Terneuzen 1790 Loodgieterswerk M. Wieland te Hoek f 239 A. Nicolle te Westdorpe 208 Gebr. van Rijn te Axel 178 Electrisch licht C. P. Kramer te Terneuzen f 162 Door Notaris van der Veen en ten verzoeke van de erven van S. Scheele werd Vrijdag te Zaamslag in het café bij den heer C. P de Regt verkocht een perceel bouwland in den Helle gatpolder, groot 2 H A. 40 c.A, of 5 gemeten 179 roeden. Koo- per werd de heer J. Stolk, ge meente-secretaris, aldaar, voor f450 per gemet. Te Souburg werd Zaterdag en Zondag een pluimvee- en konijnententoonstelling gehouden, waarop 177 konijnen en 79 hoen ders ingezonden waren. Onder de prijswinnaars waren o.m.Abr. Butler te Axel, 1 eersteD. Haak—Tollenaar, 1 Z E.V. j D. W. F. Keijser, 1 tweede, 1 derde H. Otterloo, 1 eerste R Th. Meertens, 1 derde allen te Hoek. Men meldt uit Wolphaarts dijk aan de Mdb. Crt: Omtrent 't voorkomen van veel sterfgevallen en ziekten onder de paarden en het vee bij den landbouwer B. op de hofstede „Waterloo", heeft het deskundig onderzoek uitgewezen, dat het voer in orde was en dat dit dus niet de oorzaak van het sterven kan zijn geweest. Sportnieuws. AxelSluiskil 10—2. Dat men ook in een slecht gespeelden wedstrijd nog een respectabel aantal doelpunten kan fabriceeren, is Zondag gebleken tijdens bovenstaande voetbalont moeting. Gezien het aantal door beide partijen gemiste kansen, had het echter nog een beetje erger kunr.en zijn maar hoe het ook zij, de Oranjemannen hebben beslag gelegd op beide punten, bovendien hun doelcijfers flink opgevoerd in de goede richting en al heeft het publiek dan ook geen hoogstaand spel, in elk geval heeft het toch doelpunten voor zijn geld gekregen en daar gaat het tegenwoordig toch maar om in hoofdzaak. Over het algemeen speelden beide elftallen een slecht veldspel Axel had hierbij echf?r de ver dienste, op sommige "momenten bijzonder actief te zijn voor het doel en alzoo 10 doelpunten bij elkaar te krijgen. Sluiskil had zulke bevliegingen niet en moest zich dan ook met 2 tegenpunten tevreden stellen. Sommige Axel- sche doelpunten waren bijzonder fraai en kwamen zoo onverwacht als een donderslag uit helderen hemel. Zoowel het begin als het einde Van den wedstrijd was sensatie- oneel. Nauwelijks was afgetrapt, of Axel ging er vandoor en binnen een halve minuut was het 1—0. Toen duurde het geruimen tijd, voor de stand uit een straf schop tot 2- 0 opgevoerd kon worden. Sluiskil *at inmiddels ook niet stil, doch wist van de kansen geen 'gebruik te maken. Het spel bleef middelmatig, doch Axel bracht den stand toch op 5—0, waarna Sluiskil ook twee doelpunten maakte, zoodat de rust met 52 kon ingaan. In het eerste half uur van de tweede helft werd zeer slordig gespeeld, zonder eenig systeem. B;ide elftallen bezondigden zich hieraan, zoodat menigeen dacht, dat het wel bij 5—2 zou blijven. Doch toen kwam plotseling weer een Axelsch doelpunt (6—2). Er volgden er nog meer't werd 7—2, 8—2, fraai en onhoudbaar. Nog enkele minuten restten een strafschop bracht 9—2 op het bord en toen begonnen eenige supporters „tien, tien" te roepen, en zoowaar, een halve minuut later was het 10—2! Geroep van „elf, elf" weerklonk toen en 't scheelde maar een haartje, of 'twas ook zoo, doch de bal kon nog juist naast den paal gewerkt worden. Er restte geen tijd meer om den hoekschop nog te nemen, daar einde gefloten werd. Eerlijk gezegd, 't was ook welletjes 1 Heden overleed in den gezegenden ouderdom van 94 jaar, 10 maanden en 5 dagen, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-, Overgroot- en Betovergroot moeder, Namens de diepbedroefde Familie, JACs. HUIJSSEN. Axel, 9 December 1934. '.ïjËT' Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de fam. J. D. HAMELINK te Axel, Magrette, in het café van Mej. Wed. G. Gilijamse te Axel, op Donderdag 13 Decem ber 1934, des namiddags ten 3 unr, verkoopen met Sehuurtje, Erf, Tuin en Bouwland te Axel, Magrette, kadaster sectie B nos. 770 en 859 geheel en 759 ged. samen ongeveer groot 12 aren 77 cen tiaren (86 roeden). Te aanvaarden uiterlijk 1 Maart 1935. Betalen: 19 Januari 1935. (ZEEUWSCHE BONTE). Verkrijgbaar in elke hoeveel heid bij J. K. DE PUTTER, L 48a, AXEL. ÊÊÈÊÊF* Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van den WelEd. Heer D. A. VAN HOUTE te Axel, op nam. 2 uur, in het gebouw „Het Centrum" van dhr. H. P. Dieleman-Koole te Axel, ver koopen 2 houten en 1 ijzeren Ledikant, Bed met ma trassen, Spiraalmatras, Wieg, 3 Spiegels, 3 Kachels met platen, Koolbak, Fornuis, 2 Waschtafels, Wasch- stellen, 4 Tafels, Stoelen, Salon- stoelen met 2 crapeauds, Schoor steengarnituur, Gaslamp, Vloer kleed, Buffetkast, Standaard, Waschtobben, Kruiwagen, Trap, eenige zoo goed als nieuwe Gasradiatoren, enz., enz. De goederen zijn te bezichtigen op dag verkooping van voorm. 11—12 uur. BETALING CONTANT. Ruime sorteering i

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3