Gemengd Nieuws. bezuiniging niet mee te werken. (Een mijner fractiegenooten zal dat bij verdere behandeling der begrooting uiteenzetten). We kunnen afnemen verschil lende subsidies, geheel of ten deele, van Qroene en Witgele Kruis, van Bewaarscholen en van beide Muziekkorpsen, enz., maar we kunnen het nooit verder brengen dan tot hoogstens 5 op centen de personeele be lasting te besparen, en omdat het particulier initiatief niet meer bij machte is nog meer veree- nigingen te gaan steunen, krijgen we dan voor onze zuinigheid, die hier de wijsheid zou bedrie gen, een kwijnend en ten doode opgeschreven georganiseerd leven. Mijnheer de VoorzitterDe A.R.-raadsfractie brengt U en Uw staf van helpers een eere-saluut toe, voor de wijze, waarop Ge in dezen moeilijken en ontredderden tijd ons een begrooting kunt aan bieden, die niet alleen sluitend kon gemaakt worden, maar die ook een flinken post kon bevat ten voor de enorme werkloosheid in de gemeente. Dhr. IZ. DE FE1JTER zeide de begrooting ook te hebben inge zien en drukte zijn spijt uit, dat er toch niet wat meer bezuinigd is kunnen worden, want de lasten voor onze ingezetenen worden toch te zwaar. Maar omdat we 'an de te hooge salarissen toch niets kunnen doen, zei spr., zal ik ook deze begrooting helpen goedkeuren, en het beleid in dezen steunen. Spr. wil alleen on principiëele gronden aange kend zien, dat hij tegen alle verzekeringsposten in deze be grooting heeft gestemd, evenals hij ook tegen aanneming van post 228 is, de subsidie voordeR.-K. Handelsdagschool te Hulst. Dhr. VAN BENDEGEM wensch- te deze gelegenheid aan te grijpen, om uiting te geven aan zijn ge voelens omtrent een en ander. Ten le aldus vervolgt spr. zijn rede aaneaand.e de regeer wijze en handelfv"'~. an en oni „„.j-.vjni dit jaar. Dienaan gaande dan wil ik beginnen met te verklaren, dat ik het versta, dat ook regeeren voor B. en W. natuurlijk in een tijd als deze niet meevalt. Daarom zal ik ook trachten, zoo min mogelijk critiek uit te oefenen op hun beleid, dat achter ons ligt en zal ik in enkele groote trekken daar maar een enkel woord aan wijden. Zooals B. en W. dan weten, zijn door mij verleden jaar weer verschil lende voorstellen tot bezuiniging gedaan, en is er tot mijn spijt geen enkele van geaccepteerd. Ik heb het al meermalen gezegd is het, dat B. en W. niet ten volle met mij accoord kunnen gaan, laat ze da niet steeds oorstellen, gelijk is gebeurd, om r afwijzend op te beschikken, joch dan liever met andere voor stellen komen, welke eenigszins bezuiniging inhouden. Want bij mij blijft dit steeds voorstaan, dat degene, die in alle opzichten op een gepaste manier zoo zuinig mogelijk is, het zeker het langst za! volhouden. En als wij dan over de gemeentelijke huishou ding spreken, voorkomt men zoodoende de steeds in het ver schiet liggende belastingverhoo- ging, waar ik straks verder over zal spreken. 2e. Aangaande de leiding van den Voorzitter zal ik zeer kort zijn en alleen de hoop uitspreken, dat de Voorz. in 't vervolg mij de gelegenheid zal geven, om dingen .vaar een verkeerden schijn op jelegd wordt, voldoende te laten /erdedigen of te beantwoorden, )m dien schijn weg te nemen. Want gaat de Voorz. buiten het eglement van orde door iemand driemaal het woord te verleenen, die op dat moment geen vóór heller is, dan hoop ik, dat in den vervolge mij toch zeker de gelegenheid worde gegeven, mij e verdedigen. Ten 3e wil ik het dan hebben )ver de memorie van toelichting >ij de begrooting gevoegd. Hierin s in groote lijnen afgeteekend, ie houding die door B. en W. :a! worden aangenomen, doch k gavoel mij genoodzaakt, hieruit verschillende punten naar voren te brengen, die mij niet bevredi gen. B. en W. zeggen daarin, dat ze de begrooting zoo zuinig mogelijk in uitgaaf hebben ge raamd. Maar, wanneer ik daar vele posten vergelijk, met die van verleden jaar, dan kan ik aller minst constateeren, dat die ver minderd zijn. Eigenlijk gezegd, zie ik geen enkele uitgaafpost, welke door B. en W. eens be hoorlijk is verminderd. En wan neer dan B. en W. ook in de memorie van toelichting het woord aanhalen van een gepaste sober heid, is dit volgens mij niet op zijn plaats. Want laten B. en W. óók voorstaan, dat wij alleen met redeneeren geen stap verder komen, maar dat de daad ook aan die mooie woorden moet gelijk zijn. Daarom zal ik nog maals een 17-tal posten voor stellen,sommige geheel afte schaf fen en andere te verminderen, omdat ik overtuigd ben, dat dit beter kan, dan dat straks weer de belastingbetaler de dupe wordt. Want als wij zien, hoe het thans staat met de opcenten op de personeele belasting, dan moeten wij toch allen bekennen, dat dit diep treurig is. B. en W stellen hier maar eventjes voor, deze te verhoogen met 75 op centen. Wij kunnen toch wel allen begrijpen, dat zoo iets veel te ver gaat. En nu zeggen B. en W. wel, dat komt in hoofdzaak uit Den Haag voort, maar ik kan mij daar niet mee vereenigen. Want als ze in Den Haag iets doen, dat voor mij tenvolle ongezond lijkt, dan help ik niet mee, om op zulk een stramien voort te bor duren. Neen, laat ons vasthouden aan de bezuiniging, daar zullen wij het, het verst mee sturen. Want hoe het ook zij, Den Haag zal daar toch ook éénmaal moeten komen, wil ze haar belastingbe talers niet verder dupeeren. En voorzitter, hoe is het nu mogelijk, om de menscher. nog maar steeds meer belasting te laten betalen, 12rwij 1 hun inkomen steeds meer en meer aan'tslinken is? Want van de arbeiders kunnen wij toch niet zeggen, dat hun inkomsten beter worden moeten dan deze weer al maar meer gedupeerd worden door belastingverhoo- ging? Dit kan toch niet, ten minste ik help daar niet aan mee. Neemt de landbouwers, daarvan weten wij toch ook, dat het al nog geen goud is, dat er blinkt. Mij is nog dezer dagen, van zeer betrouwbare bron medegedeeld, dat de Zeeuwsche bodem met dijken inbegrepen verhypotheekt is voor f775 per gemetAl is het dus, dat door de medewerking der natuur dezen zomer, de boer het iets beter heeft dan verleden jaar, toch zien wij, dat het nog allemaal geen goud is, dat er blinkt. Neemt men tenslotte de midden standers, die geheel en al zich zonder eenigen steun moeten trachten te redden. Dan weten wij ook, dat het hun wel niets beter zal gaan, dan alle andere categoriën voornoemd. Als wij over bevoorrechten kunnen spre ken in de maatschappij van he den, dan durf ik zeggen, dat de ambtenaren over 't algemeen het nog het best hebben, en deze nog het minst van de crisis on dervinden. Daarom vind ik het jammer, dat mijne voorstellen, ook tot progressieve salarisvermindering, niet zijn aangenomen. Terwijl mijne cijfers, aangaande levensstandaard en salariëering van de jaren 1911 1914 en nu, veldoende hebben aangetoond, dat het nog maar vragen was van een klein offer dezer categorie. En voorzitter, wanneer ik dan nog telken jare met een massa verminderingsvoorstellen voor den dag ben gekomen, dan is dat niet, omdat ik dat gaarne deed, maar alleen, omdat ik van de noodzaak hiervan overtuigd was, en nog ben, om zoo doende een breede schare inge zetenen onzer gemeente, die hun Inkomen steeds meer en meer zien verminderen, te vrijwaren voor vermeerdering van belasting. Ik heb dus steeds een weg aan gegeven tot bezuiniging; ware deze steeds gevolgd, dan zouden wij hier thans geen belastingver- hooging aan de orde hebben. Daarom voorzitter, acht ik mij van alle verantwoordelijkheid ontheven, en kan ik in geen ge val mede helpen aan belasting- verhooging, omdat ik overtuigd ben, dat zuinigheid alleen, ons door dezen moeilijken tijd van misère en tekort heen kan helpen. Laten wij zoodoende tot dat aanpassingsvermogen komen, waar wij toch eenmaal moeten aanlanden. Voorzitter, ik wil het hier in eerste instantie bij laten, en dank U. De VOORZ. wilde hierop niet veel zeggen. In de le plaats heeft dhr. Van Bendegem spr. persoonlijk aangevallen, waarop deze niet antwoorden zou. Hij liet het aan den Raad, over daar over zijn meening te zeggen. Maar spr. wilde het licht doen vallen op wat dhr. van B. het laatst zei, n.l. dat geen belas- tingverhooging noodig was ge weest, indien zijn voorstellen aangenomen waren geweest. Het is heel mooi om dat voor te le zen, zei spr., maar ik zou daar van bewijzen willen en daarom wenschte hij in de volgende ver gadering dat wel eens op papier uiteengezet te zien. Spr. is daar zeer nieuwsgierig naar. Dhr. VAN BENDEGEM: Dat wil ik direct wel doen, dat be hoef ik niet op papier te zetten. De VOORZ Neen, neen, maak dat thuis maar eens rustig klaar, en dient het dan in bij B. en W. We breken hier de algemeene beschouwingen en verdere be handeling van de begrooting af. Kortelijks melden we nog, dat ook dhr. 't Gilde nog een breede beschouwing gaf en werd be streden door dhr. C. Hamelink. De begrooting werd aangenomen met 12 stemmen terwijl dhr. Van Bendegem tegen stemde. De begrootingen voor gasfabriek, vleeschkeuringsdienst en Armbe stuur werden z.h.s aangenomen. Rond r raag. a. Dhr. VERSCHELLING vroeg naar het trottoir aan den Nieu- wendijk, waarvoor de bewoners reeds hadden betaald en dat het daar niet gaat zooals het behoort. Hij vernam, dat het stuitte op oneenigheid met den gemeente- opzichter. De VOORZ. antwoordde, dat dit zoo juist is besproken en B. en W. vergunning hebben ge geven tot aanleg van het trottoir. De Provinciale Opzichter zal er zich mede bemoeien en dan komt het in orde. Maar er heeft nog maar één betaald, als de anderen dat nu ook doen, dan worden rioleering en trottoir op hun kos ten door de gemeente in orde gebracht. We zijn eigenlijk te goedwillig geweest, anders was het al klaar. En als nu de man, die zich verzet, niet toegeeft, dan wordt de sloot daar niet gedempt en kan hij niet op zijn erf komen. b. Dhr. SEGHERS vroeg in verband met de Kerstgave, wan neer er weer Raadsvergadering is. De VOORZ Vandaag over acht dagen hoop ik weer verga dering te beleggen. c. Dhr. SEGHERS wenschte ook meer toezicht in de Noord- straat, daar de trottoirs er zoo gevuld zijn met jongelui, dat men niet weet te passeeren en het b.v. gebeurde, dat een kinderwagen telkens op en af de straat moest, terwijl het trottoir toch vrij is voor kinderwagens. De VOORZ. zeide ook wel eens rond te wandelen 's avonds, doch heeft niet opgemerkt, dat de drukte zoo groot is, dat die opstopping veroorzaakt. Er kan misschien eens een ongelukkig oogenblik geweest zijn op een Zaterdagavond, maar overigens ziet spr. gaarne, dat de straten met menschen bezet zijn. Trou wens kan men dien hinder ook krijgen, als de kerken uitgaan. Wel heeft hij eens klachten ver nomen over rumoer des Zondags en daar zal op gelet worden. Dhr. OGGEL merkte op, dat er wel een artikel in de verorde ning is, dat ze niet mogen blij ven staan en de bewoners niet hinderen mogen. d. Dhr. SEGHERS wilde dan ook nog wijzen op een put in de Stationstraat nabij Baert, die gevaar oplevert voor wielrijders e. Dhr. Iz. de FEIJTER vroeg verplaatsing van den lantaarn bij Moorthamer te Kijkuit, die gevaar oplevert voor het verkeer. Dhr. OGGEL zeide, dat die lantaarn juist verplaatst was, omdat hij eerst niet goed stond f. Dhr. C. HAMELINK wees op de liefhebberij in Zeeuwsche Vlaanderen voor een vlieghaven Het streven is op deze streek verbinding te krijgen met de groote luchtlijnen via Vlissingen en Rotterdam. Spr. heeft gemerkt, dat verschillende autoriteiten zich warm maken voor het bezit van een vluchthaven, maar gelooft toch, dat Axel er als centraal punt de plaats voor is. De VOORZ. gaf hierop uit eenzetting van de correspon dentie en besprekingen, die daar over al gevoerd zijn en waarop ook vroeger in ons blad al is gewezen. Zelfs heeft de Minister het terrein reeds bezien, doch het slot was een rapport van de K. L. M., die technisch de plaats ongeschikt vond. Dat deed de deur dicht. De omgeving leverde gevaar op. Toch wordt er weer over gecorrespondeerd, maar een vliegveld is duur. Men heeft 800 X 800 M. noodig. De zaak heeft echter onze volle aandacht Hierna werd de vergadering met dankzegging gesloten. Te Wouleuberg heeft eeD opzienbarende arrestatie plaats gehad. Door de politie uit De Bilt is n 1. in samenwerking met de gemeentepolitie van Woudenberg gearresteerd, de varkenshandelaar H. S., wonen de aldaar. H. S. wordt, zoo meldt het (J. D., verdscht van verspreiding op groote schaal van oormerken, voor varkens, waarvan de vervaardiging even eens in opdracht van 8 geschie de in een fabriek te Bibhoven. Het is wel vry zeker, dat thans de persoon is gevonden, op wiens aanhouding van regee- ringswege een belooning van f 500.was gesteld. Waar schijnlijk valt deze te beurt aan iemand te Bilthoven, op wiens aanwijzing de fabriek werd ont dekt. Te Zaandam is de hout zaagmolen „De TweeliDg", staan de in het Westvjj verveld en toebehoorende aan de firma wed. F. G. Grasz afgebrand. De moleD, die meer dan hon derd jaar oud is, was verbouwd tot electrische zagerij. Da vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Verzekering dekt de schade. Onder Marsum, naby Leeuwarden werden de vier gebroeders W., HJ. en P. CnosseD, wonende te Sneek, op dezen weg, welken zy bezig waren te herstellen, door deD auto van den handelsreiziger H. Vogelsang uit Huizum overreden. De heer V. haalde met zyn auto de stoomtram, Leeuwarden Marsum, in. De locomotief der stoomtram braakte enorme stoomwolken uit en dit was oor zaak, dat de heer V. de mannen niet tydig zag. De auto moei met vry flinke vaart hebben gereden, want hjj reed eerst nog het waarschuwingsbord om ver, ea reed vervolgens over een hoop steenen van een hal ven meter hoogte. W. C. werd ernstig gewond Hy is per auto naar Sneek overgebracht, bege leid door zjjn broer P., dia zoo goed als niet werd gewond. Voor het leven van W. wordt gevreesd. H. en J werden minder ernstig gewond. Beiden zijn per auto naar hup woning overgebracht. Da auto werd licht beschadigd. TegeD V. die niet gewond werd, is proces-verbaal opgemaakt, Kolendampvergiftiging Te Haarlem geraakten de 80-jarige weduwe van Bilderbeek-van Riemsdijk en haar 48 jarige dochter bedwelmd, doordat een kachel op de slaapkamer kolen damp verspreidde. De dochter wist nog een raam te openen en de buren te roepen, die een 'lokter haalden. Deze constateer de, dat de oude dame reeds was overleden. Men is er in geslaagd in de omgeving van Houtbem den 26-jarigen Akkermans te arres teeren. Zooals bekend, heeft Akkermans, door zich voor Or debroeder uit te geveD, in een aantal plaatsen in Midden-en Noord-Limburg, een groot aan tal personen opgelicht voor totaal circa f 4000. Sneeuwval in Frankrijk. In de meeste bergdistricten 'an Frankryk heeft het reeds flink gesneeuwd, waardoor een aantal passen versperd zyn. In de Pyreneeën zijn de passen van Aubhque en Tourmalet geheel dichtgesneeuwd en zullen tot Juni gesloten bly ven. In Auverg- oe zijn de bergwegen onberijd baar voor automobilisten, leuzy de wielen van sneeuwkettingen zyn voorzien. De Riviera maakte zich gereed voor de wintersportnabij Can nes en Nice is eveneens veel sneeuw gevallen. Fransche schandalen. De Francbe politie houdt zich op het oogenblik bezig met het onderzoek van niet minder dan vyf schandaal-affaires. Behalve de Levy-affaire, welke op het nosenblk alleen belangstelling vindt by de rechtsche bladen en het Chouard-schandaal te Rouaan, heeft men drie schan dalen ontdekt, waarby personen betrokken zijn, die allen een groote plaatselyke bekendheid genoten. In Archachon by Bor deaux werd een in aarzien zynd burger gearresteerd en in de gevangenis gezet, daar hjj gelden, bestemd voor het bouwen van golfbrekers ten eigen bate had aangewend. Te Maisons Laflitte bij Parijs beschuldigde een we gens verduistering gearresteerde bookmaker den politiechef van Wartrouville van het aannemen van steekpenningen. Te Tarbes wordt een geval van fabiieksspi- onnage onderzocht, waarby even eens hooggeplaatste persoonlijk heden betrokken zouden zyn. Parijsche straatroovers. De vorige week hoeft te Parijs een onbekend gebleven jongeman een 68-jarige vrouw aangerand, eigenares van een goud-en zil- ver*inkel. Hij ontrukte haar de handtasch, waarin zich sieraden bevonden terwaarde van 500 000 trancs. De dief ontkwam in een auto. Een tweede roofoverval werd door een bende van zes man gepleegd in de Parysche voor stad Garonne-Columbus. De ben de loerde op een taxie, waarmee twee bedienden een bedrag van 30.000 francs van het filiaal eener bank naar het hoofdkan toor brachten. Met de revolver in de hand dwongen de bandie ten de bankbedienden, hun het geld te overhandigen, waarna zy in een auto spoorloos verdwe nen. Te Londen heeft eeD hevi ge brand gewoed, waardoor het verkeer op dat drukke punt in de war werd gestuurd. Mei 12 motorspuiten werden de vlam- meD bestreden, woedende in een complex pakhuizen. Ruim 200 brandweerlieden Damen aan het blusschingswerk deel. Eerst na urenlaDgen arbeid kreeg men het vuur onder da knie en ken het verkeer weer vrygegeveD worden. De materi eels schade wordt op 250.000 gulden geschat. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. By Clarksburg, in de buurt van Kaap de Goede Hoop in Zuid-Atrika, zyn 66 inlanders door den bliksem gedoodvan negen anderen ia de toestand ernstig. ft n,.,-,», mr.,T I

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 6