Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell - VI aan deren. BSAU BROCADE No. 70. VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Zitting van 4 Dec. 1934. In tegenwoordigheid van alle Raadsleden opende burgemeester Blok als Voorzitter de openbare zitting met gebed en stelde de agenda aan de orde. 1. Notulen. Daar deze nog niet gereed waren, moest vaststelling uitge steld worden. 2. Ingekomen stukken. Met verwijzing naar het in ons vorig nummer vermelde prae- advies melden we, dat aangaande a, b, e en d overeenkomstig het voorstel van B. en W. is besloten. Ten aanzien van het schrijven van den Bond van Bedrijfsauto houders en de Z.-V. Tramw. Mij. (no. 2c van de agenda) verklaar den dhrn. 't Gilde en Verschelling zich tegen het voorstel van B. en W. En voor het verzoek van den Bestuurdersbond (2e, we hebben reeds vroeger dit adres in ons blad vermeld) vroeg dhr. C. HA MELINK stemming. Hij acht het standpunt van Burg. en Weth. niet houdbaar, dat op de Regee ring geen aandrang zou mogen worden uitgeoefend en zou het meer openlijk vinden als het col lege zeiwe zijn er tegen. En dan vroeg spr. of er dan niet meer steun noodig is? Daarom zou spr. het billijk vinden, dat Axel als gemeente kracht bij zette aan een verzoek daartoe aan den Minister. Dan weet hij althans, dat niet alleen het N.V.V., maar ook de Raad van Axel zich bij dien oproep aansluit. Daarmee zou toch geen stok in 't wiel ge stoken zijn? Wanneer alle ge meenten dan volgden, kon dit ertoe leiden dat aan het verlangen van een groot deel van de be volking werd voldaan. Want als men weet, dat op het verzoek van N.V.V. I1/* millioen hand- teekeningen zijn verzameld, kan toch gezegd worden, dat die DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 19) Maar Gij zult op een halve mijl van hier een eenzame hut vinden, daar slaat gij links af en dan zult gij komen aan een huis, dat vroeger een herberg was. Daar is de schelm. Ik zag hem er nog geen halt uur geleden. Maar de rebel, kapitein wierp de sergeant nog zwakjes tegen, mijn plicht Nu, sergeant, zooals gij wilt, sprak Bathurst koel, met een vertooning van volkomen onverschilligheid, maar terwijl gij hier bezig zijt, zal Bean Bro cade n door de vingers glippen, Nu is bij nog in dat huis, maar voor zonsondergang zal hij weg zijn. Wat bliksems 1 zoek naar je rebellen, verkwist den tijd en de honderd guinjes z(jd voor j«u Bn je mannen voor altjjd verloren. Het was duidelijk dat beiden, Sergeant en mansehappen besloten hadden deze kans op een mooi •fortuintje niet te verliezen. wensch algemeen is. Bovendien waren zeer velen het eens met de strekking, doch teekenden niet, omdat het niet van hunne of van een andere richting uitging. Dit kan dus den Raad geen reden geven om het adres niet te steunen. Spr. geloofde eerder, dat B. en W. denken, dat het al welletjes is met den steun en dat er niets aan toegevoegd dient te worden. Spr. was het daar echter niet mee eens. Als er bezuinigd moet worden, moet het niet zijn aan dien kant, want werkeloos heid veroorzaakt werkeloosheid en dus als men op die post be knibbelt, treft men niet alleen den werklooze, maar de geheele Maatschappij. We hebben wel een Regeering, die wat doet, maar waarop ook sterk aandrang noodig is. Mo menteel beschouwde spr. de zaak actief en daarom stelde hij voor om te adviseeren overeenkomstig het verzoek. Dhr. VAN BENDEGEM ging er niet mee accoord. Maar wel zou hij willen, omdat er dezen zomer geen gelegenheid was om winterprovisie binnen te halen op de akkers, dat de gemeente goed- koope aardappels beschikbaar stelde buiten den steun om. Dhr. VAN KAMPEN vond het antwoord van B. en W. flink en zeer juist getypeerd, dat aandrang op de Regeering in dezen niet noodig is. Het is zooals dhr. Hamelink zeide, wel eens meer gebeurdT dat er aandrang op de Regeering werd uitgeoefend, maar dan was aandrang wèl noodig. Nu is het dat niet, omdat de Reg. al het mogelijke doet, om het leed der werkloozen te verzachten. Die anderhalf millioen hand- teekeningen zijn geen aandrift voor het principe, want die cijfers zeggen hem niets. Ook ziet spr. de oorzaak van de werkeloosheid juist in de maatregelen, die de s.d.a p. heeft bereikt met de so ciale wetten, hooge loonen en korte werktijden. Van bepaalde zijde, zei spr., is hem gevraagd of hij dit voorstel wilde verde digen, wat spr. eenigszins ver- Zoo zij het dan, mijnheer, sprak hij besloten. Alles wel beschouwd, voegde hij er bij, kan ik altijd nag terugkeeren en de smidse doorzoeken. Al de soldaten sebenen als ééo man een zncht te slaken van verlichting en begeerte en nau welijks bad de sergeant dit ge zegd, ot zij keerden zich om tot vertrek. Gjj zijt eeD verstandig man sergeant, sprak Bathurst vroolijk. Voort nu, al recht uit maar, dien weg voor u. De hut is juist achter dat groepje dennen iD de verte en daar zult gij den verderen weg, linksaf zien. Maar ik zal je voor dien tijd wel inhalen. Ik moet mijn paard eerst een handvol haver geven. Nog terwijl hy sprak riep de sergeantgeelt aeht Ik zal niet mankeeren, mijnheer, riep hij opgewonden uit. Bij mijn ziel, 't is een fortuin 1 Omgekeerd marsch 1 De jongeman stond in de deuropening en keek het troepje na, dat, voorafgegaan door den sergeant, op jacht was naar for tuin. Ook John Stich volgde ben met zijne oegen totdat de roodrokken door de kromming ran dan weg aan het oog onttrok- wonderde van die zijde. Maar hij zal toch even nagaan wat de Bestuurdersbond hier vraagt en komt dan tot een steun van f 15 a f 16 per week! Spr. geloofde dan verder niets meer behoeven te zeggen en eindigde met hulde te brengen aan het antwoord van B en W. Dhr. SEGHERS vond dat, ge zien de moeilijkheden waarin de werklooze arbeidersgezinnen ver- keeren, door de Bestuurdersbond niets te veel was gevraagd. Ook de Katholieken hebben zich in dien zin uitgesproken; het is a.h.w. een algemeene wensch en daarom wilde spr. als katholiek af gevaardigde en als arbeider het adres steunen. Dhr. VERSCHELLING zei ook wel voer de strekking van het adres te zijn, maar nu de orga nisatie waarvan spr. lid is, zich er niet bij aansloot, ligt het z.i. niet op zijn weg om het adres te steunen. Dhr. 't GILDE vond, dat de werkloozenzorg Staatszaak moest zijn. Hij had het adres ook ge- teekend, al kleven er z.i. ernstige bezwaren aan. De houding van de moderne arbeidersbeweging is eigenlijk niet edel te noemen. Toen gevraagd werd aan het N V-V. om aan de organisatie van de steunbeweging deel te nemen, bleef haar stoel leeg, en stond zij op het standpunt, dat geven in natura uit den booze was. Spr. vond dat niet edel en heeft dan meer sympathie voor de actie, die van de Nederland- sche pers uitgaat en zelf het ini tiatief heeft genomen. Dhr. C. HAMELINK bestreed de meeningen, die men tegenover zijn voorstel had. Als dhr. Van Kampen de waarde van anderhalf millioen handteekeningen niel ten volle neemt, is spr. dat met hem eens, maar neemt men het ge middelde, dan blijkt ook hier de volksgeest zoodanig te zijn, dat de sympathie in breeder kringen huist, dan de vakbeweging. Heelemaal eens is men het er natuurlijk nooit mee, daarvoor woont men in Nederland. ken waren. Toen keerden zij beiden om en gingen naar binnen, Maar Lady Patience had de soldaten niet nagekeken met hare wijdgeopende, schitterende, magnetiscne oogen staarde zij als in geestverrukking den vreemde ling aan. Juffrouw Betty bekwam het eerst van haar schrik en verba zing. Ook zij bad den vreem deling met verbaasde en vragen de oogen aangestaard. Dit is de heer, die den briet van zijn Edelheid bracht, fluis terde zy bare meesteres in. Patience sloot even hare oogen haar geest die rondgezworven had in het droomenland, waar van ouds helden en ridders wo nen, keerde tot de aarde terug. Dan moet hij geraden heb ben, dat mijn broer hier was, mompelde zij, en dit deed by dan nu om hem te redden. Maar toen de spanning voorbij was, kwam de heldere, zonnige natuur, die den vreemdeling zoo eigen scheen, spoedig weer boven en weerklonk zijn blyden lach. Ziezoo, dat is weer veorbij 1 zeide hy tot John. Verduiveld, hij verzwolg als een baardvisoh het aas, hé, vriend Stioh Hij scheen het opzettelijk te vermij' De berekening van dhr. Van Kampen gaat alleen op, als 100 pet. van het gevraagde wordt toegestaan, en het N.V.V. weet ook even goed als dhr. Van Kampen hij kan daaromtrent gerust zijn dat de arbeiders dat niet krijgen. Daar loopt de Regeering niet in, maar N.V.V. heeft practische bestuurders en heeft willen uiteenzetten, welke ontberingen er zijn. Dat dhr. Verschelling zijn or ganisatie niet afvalt, siert hem, maar spr. gelooft niet, dat dhr. V. in alles zoo volgzaam zal zijn met zijn organisatie. En aan dhr. 't Gilde vroeg spr. sedert wanneer het onedel is, dat men zijn principe volgt Als hij zulke ernstige bezwaren heeft, had hij liever niet moeten teeke nen dhr. 't Gilde heeft dat niet goed doorzien. En ook dhr. Van Bendegem raad spr. aan om het verzoek te steunen als hij weet, dat de menschen nog te kort komen. Dhr. VAN KAMPEN betoogde, dat als dhr. Hamelink zich be roept op vroegere adressen aan de Regeering, hij ook moet bezien de opofferingen, die men zich getroostte. Er is b.v. niet gevraagd: geeft ons een school, want we hadden onze scholen en de ker ken, wat doen zij niet Daarom zei spr., dat als N. V. V. vroeg, geef ons gelegenheid om naar ons principe onze menschen vrij te mogen steunen, dan was het wat anders. De VOORZ. zei, dat genoemde sprekers nu voldoende gelegen heid hadden gehad om hun stand punt te verdedigen en bracht het voorstel van B. en W. in stem ming, dat werd aangenomen met 11 stemmen. Tegen de h.h. Hamelink en Seghers. De punten 2f en 2g, in het preadvies vermeld, werden zon der hoofdelijke stemming aan genomen. 3. Vermindering vermake lijkheidsbelasting. Naar aanleiding van het hier voor gezonden adres van de den Patience aau te zienmis schien wilde hij met zijn eigen aangeboïen kieschheid baar tijd geren, om tot kalmte te komen. Maar nu trad zy vooruit, hem aanziende met een lieren lach, waarin een oneindigheid van gevoel lag. Mynheer, zeide zij, ik wilde u bedanken. Hy strekte zijn hand uit met een gebaar ran afwijzing. Mij bedanken, sprak hij met een diepen eerbied. O, gij schertst slechts. Ik heb niets gedaan om zoo'n groote guost te verdienen. Hij boog voor haar met hoofsche bevalligheid maar zij liet zich niet tegensp reken. Zy wilde gelooven dat hij aldus voor haar gehandeld had, Mijnheer, g(j doet tekort aan uw edele daad, zeide zij. Wilt gy my niet veroorloven te geloeven, dat, wat gij zooeren deedt, gij dat deedt door uw goed hart gedrongen, en omdat gij zaagt dat wij zoo angstig wa ren. en datik zoo op- gelukkig was Zy was heerljjk schoon, zooals zy daar voor hem stond, met haar als goud glanzende haren in de schuine stralen der dalende verschillende in ons vorig nummer genoemde vereenigingen met zijn honderden leden, zooals dhr. 't GILDE zei, was deze dankbaar dat adres te mog^en verdedigen. Het loopt z.i. over een zware last, ofschoon hij weinig hoop had, dat er voor vermindering iets te bereiken zou zijn, daar de neuzen geteld waren. Spr. vond het treurig, dat de gevolgen van dien last niet werden ingezien. Ofschoon vroeger is beloofd, dat als de opbrengst meeviel, men het tarief zou herzien, wordt hier getracht, het initiatief van particulieren zooveel mogelijk te belemmeren. Spr. gaf den Raad in overwe ging om den schijn weg te nemen, dat men de vereenigingen, die men minder gezind is, wil ver moorden en daarom het tarief te verminderen tot 10 pet. De VOORZ. zei met belang stelling geluisterd te hebben naar het motief dat dhr. 't Gilde had tot zijn voorstel en moest dan in de ie plaats opmerken, dat als de Raad het tarief tot 10 pet. terugbracht, de door dhr. 't Gilde bedoelde vereenigingen daar geen cent voordeel van zouden hebben. Deze hebben een of tweemaal per jaar een algemeene vergade ring met wat amusement en be talen daar nu per avond f 7,50 voor, wat toch niet moordend is, zooals dhr. 't Gilde zeide. Maar ook als die vereenigingen het daardoor moeilijk hadden, zouden B. en W. geen bezwaar hebben het te verminderen. Dat de opbrengst van die belasting zoo hoog is, is ook betrekkelijk. Het is geraamd op f 1000 en het beloopt nu f1761 bruto, waar dus af gaan de on kosten van installatie, enz., zoo dat er nog geen f 1000 overblijft. En tenslotteals we die be lasting moeten missen, moeten de ingezetenen die f 1000 betalen, dooi verhooging van de Pers. Bel., waarover al zooveel geklaagd wordt. Van een belofte is spr. niets bekend en daarom hadden B. W. zei spr., geen vrijheid om het tarief te verlagen. Als SeptemberzoB. Zij had een zachte melodieuse stem eu er was iets iokkends in, toen z-y hem een kleine bevende hand toestak. Hij hield die voor een oogeD- blik vast in de zijne en toen boog hij zijn jonge, ranke figuur en drukte zijn lippen op haar vingertoppen. Dank voor die zoete illusie 1 Ik zal meer dan beloond zijn, zoo die u nog een poosje bijblijft, Oudertusscben had John de tusschendeur opengemaakt. Alles in orde, volkomen veilig mylord, riep hy vroolijk uit, hier zijn alleen vrienden, Broeder en zuster, aan niets anders denkend iD hunne blijd schap over het afgewende gevaar, hadden elkander omhelsd. Ka pitein Bathurst had haar blijden uitroep: »Philip!« gehoord, had gezien hoe haar betraande oogen van blijdschap straalden en een vreemd gevoel van toorn, dat hij zelf niet verklaren kon, drong hem, zich met getroost gelaat en een zncht om te keeren. Patience klemde zich zenuwachtig opge* wonden aan haar broeder vast. (Wordt v«r?olgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1