Gemeenteraad. den afzender, indien dit althans gewenscht wordt. Het is van belang om zooveel mogelijk post met dit vliegtuig mede te geven. Prinses Juliana vertrekt hedenavond uit Engeland en wordt morgenochtend weer thuis verwacht. Aan de prae-adviezen van het college van Burgemeester en Wet houders op de verzoeken en te behandelen punten voor de ver gadering welke hedenmiddag al hier wordt gehouden, is het vol gende ontleend 1. Notulen. Voorgesteld wordt om het vaststellen hiervan aan te houden. 2 Ingekomen stukken a. Goedkeuring van genomen Raadsbesluiten door Ged. Staten. b. Bericht van J. Michielsen en P. Huijssen, dat zij hunne be noeming aannemen als lid van de Comm. van toezicht op de Arbeidsbemiddeling. c. Verzoek van den Bond van Bedrijfsauto-houders om bij ver lenging van de subsidie aan de Z. V. T. M. voorwaarden te ver binden, dat zij niet met auto bussen concurreert tegen de par ticuliere autobusondernemers. Met verwijzing naar het schrijven van de Directie van de Z. V. T. M., begeleid door een uittreksel van een courant, wordt voorgesteld het adres voor kennisgevfng aan te nemen. d. Mededeeling van Ged. St., dat dit college geen afwijking kan toestaan, door de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burg. Stand op het oude bedrag te houden (f270). Voorgesteld wordt die jaarwedde nu te bepalen op f570, terwijl de jaarwedde van dhr. De Smidt als 2e Commies ter secretarie met die verhooging wordt verdisconteerd, zoodat het inkomen niet verhoogd wordt. e Verzoek van het Bestuur van den Axelschen Bestuurders- bond om bij de Regeering aan te dringen om verbetering in den werkloozensteun. Voorgesteld wordt om aan dit verzoek niet ie voldoen, daar B. en W. meenen dat de Raad zich ervan moet onthouden, om de Regeering in deze moeilijke tijden aan te sporen tot maatregelen, welke haar volle aandacht hebben. f Verzoek van de Directie van het Pensioenfonds, om aan de Raadsbesluiten ter convertee ring van geldleeningen de ver- eischte voorwaarden te verbinden. Ofschoon B. en W. dit niet noo- dig achten, hebben zij er geen bezwaar tegen nu het een ver- eischte schijnt te zijn, en stellen zij voor om aan dit verzoek te voldoen. g. Voorstel om op advies van de Vereen, van Gemeenten en die van gasfabrikanten te reclameeren tegen den te verwachten aanslag in de Omzetbelasting, voor wat betreft de productie van gas. 3 Vermindering ermakelyk- lieidsbelasting. Van de besturen der vereeni- gingen V. V. V., Concordia, Orelio, Voetbalvereen. Axel, Korfbalclub Rapide, Axelsche IJsclub, Pluim- veevereen Ter Verbetering, alle te Axel, is een verzoek ingekomen om vermindering van de heffing van vermakelijkheidsbelasting tot 10 pet. Voorgesteld wordt om hierop afwijzend te beschikken. Ver mindering eenerzijds beteekent verzwaring van lasten anderzijds. 4. Vermindering personeele belasting. Verzoek van den Bond van Koffiehuishouders enz. Ie om den grondslag voor biljarten te ver minderen tot f10; en 2e die op de openbare vermakelijkheden te verlagen tot tien per duizend, (d.w z. tot 1 pet B. en W. stellen voor, afgezien van de vraag of de Kroon even- tueele verlaging zou goedkeuren, op het verzoek niet in te gaan. 5 Schoolgelden. B. en W. stellen voor om de thans geldende verordening tot heffing van schoolgelden onge wijzigd te doen vervolgen en ook die op de invordering daarvan 6 Wy-ziging van de gemeente brgrnoting en die van de gasfabriek voor 1934. B. en W. stellen voor om ter converteering van een tweetal geldleeningen ten behoeve der gasfabriek f 10625 buitengewoon af te lossen. 7. Diverse begrootingen voor 1935 Het sectie-onderzoek heeft alleen plaats gehad door afd. II in afd. I toonde men geen vol doende belangstelling. B en W. laten de begrooting met memorie van toelichting ver gezeld gaan van de volgende opmerkingen De wet van 15 Juli 1929 re gelende de financieële verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zal eerstdaags weer op verschil lende pun.ten worden gewijzigd. In de begrooting is met deze wijziging rekening gehouden, derhalve is geraamd voor uitkee- ring in verband met het getal inwoners, de draagkracht en uitgave voor pditie, onderwijs en armenzorg een bedrag van f 28822,93. In dit bedrag is inbegrepen een bedrag van f 12177,iö dat ontvangen wordt als garantie- uitkeering. De Rijksbijdrage in de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris is 75 pet. gebleven tot een maximum van f3000. Nieuw is de bepaling dat wij uitkeering krijgen wegens het getal aangeslagenen in de G F.B., voor 1935 geraamd op f5333, zijnde het 2/3 gedeelte van f 8000. Daa: tegenover staat, dat de hoogere opbrengst G F.B wegens rangsch kking in de 3e klasse (het zg classificatie verschil) ver valt voor 1935 kan nog geraamd worden f 2667. De uitkeering per inwoner bedroeg voor 1934/1935 na de korting f4,7219. Voor het jaar 1935/1936 zal dit f2,5451 bedra gen, zonder garantiebepaling. Ter zake van de kosten van werkverschaffing en steunverle ning aan werkloozen heeft de Regeering een wetsontwerp inge diend. De Regeering beschouwt de werkloosheidsvoorziening als een nationale zaak, met het gevolg, dat alle gemeenten mede moeten werken om de daaruit voortvloei ende kosten te dragen. Er wordt ingesteld een werkloosheidssub- siditfoids, waarvan de inkomsten zullen worden aangewend tot het verleenen van bijdragen aan de gemeenten in hare uitgaven ter zake van de werkloosheid. Een gedeelte van het gemeen telijk belastinggebied van alle gemeenten des Rijks zal worden bestemd voor dat fonds n.l. 40 pet» van de hoofdsom der grondbelasting 80 pet. van de hoofdsom der Personeele belasting naar den eersten, tweeden en derden grond slag 25 opcenten op de hoofdsom der Gem. fondsbelasting; en 10 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting. in plaats van 75 pet. wordt in het vervolg slechts 35 pet. in de hoofdsom der grondbelas ting ontvangen. Verder slechts 20 pet. van de hoofdsom der personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde, meubi lair en dienstboden de geheele zuivere opbrengst van de hoofd som der belasting naar de overige grondslagen van de Pers. belas ting blijft behouden. De bevoegdheid van de ge meentebesturen tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting zal met in gang van 1935/1936 worden ge wijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. De som der belastingopbreng sten bedraagt voor onze gemeente f 112930,57. De geraamde bedragen voor steun- en werkverschaffing aan werkloozen zijn in totaal f 43500, zoodat uit een berekening blijkt dat de gemeente over 1935 een subsidie van het Rijk krijgt in de werkloosheidskosten van 601/,, pet. of f26317,50. Over 1934 bedraagt de Rijks subsidie 42,75 pet., zoodat over 1935 meer wordt ontvangen, 17,75 pet. of f 7721,25. Dit is dus het voordeel van de nieuwe Regeeringsvoorschriften. Da; r egenover staat evenwel, dat het Rijk minder uitkeert aan belastinggelden en dat wij verder moeten missen 5 opcenten gemeente fondsbelasting is f 1000 10 opcenten vermogens belasting is 400 40 pet. hoofdsom grond belasting'is 9600 80 pet. hoofdsom perso neele belasting (naar de eerste drie grond slagen) is 15000 Totaal f26000 minder ontvangsten, zoodat per resto op de begrooting voor 1935 gedekt moet worden een bedrag van f 18278,75. Dit vindt enkel en alleen zijn oorzaak in de nieuwe regeerings- maatregelen. Door deze maat regelen worden de belastingen in ons land vrijwel genivelleerd, zoodat ook onze gemeente on geveer dezelfde belastingen moet heffen als andere gemeenten, die in het moeras zitten. Enkel de zoogenaamde noodlijdende ge meenten zijn gebaat bij deze re geling. Wij moeten er dus in de toe komst rekening mee houden, dat de maatregelen van de Regeering gebaseerd zijn op die stelling. Dit houdt tevens een waarschu wing in om de gelden der ge meente zoo goed mogelijk te ber steden zonder de gepaste bezui niging uit het oog te verliezen aan den eenen kant, en aan de andere kant niet op alles lukraak te bezuinigen, aangezien dan in de toekomst wel eens kon blij ken dat de zuinigheid de wijs heid kan bedriegen Wij hebben de begrnoting 1935 in uitgaaf zoo zuinig mogelijk geraamd en overeenkomstig de te verwachte^ werkelijkheid. Ook de ontvangsten zijn geraamd overeenkomstig de te verwachten opbrengst. Tenslotte wenschen B. W. er nog op te wijzen, dat vooral de Rijksfinanciën en de gemeen- tefinanciën, speciaal wat betreft het belastingstelsel, in onderling verband moeten worden be schouwd en de politiek van de gemeente er op gericht moet zijn om met inachtneming van de Regeeringsvoorschriften en een gepaste soberheid zooveel mogelijk te krijgen uit het ge meentefondsen het werkloosheids- subsidiefonds. De verordening tot heffing van 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting vervalt automatisch, B. W. stellen voor een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden geheven. Verder stellen zij voor de verordening tot heffing van 110 opcenten op de hoofd som der Personeele belasting te wijzigen in dien zin, dat voor 110 wordt gelezen 185. Verordeningen volgens welke 50 opcenten worden geheven o'p de hoofdsom der Vermogensbe lasting blijven gelden met dien verstande, dat het getal automa tisch tot 40 wordt teruggebracht. In dit geval heeft Uw College dus niets te wijzigen aangezien alhier 50 opcenten op de Vermogens belasting worden geheven. Zij verzoeken tenslotte de be sprekingen kort en zakelijk te houden in het belang van de gemeente en deze co cept-begroo- ting aan te nemen, zooals wordt voorgesteld. Ten aanzien van punt 2, onder c wenschte de fractie-'t Gilde ge acht te worden te hebben tegen gestemd. Aangaande het verzoek van den Axelschen Bestuurdersbond onder e werd op voorstel van B. en W. met 11 tegen 2 stemmen besloten hieraan niet te voldoen, Tegen dhrn. C. Hamelink en Seghers. Betreffende punt 3 om vermin dering van' vermakelijkheidsbe lasting werd met 9 tegen 4 st. afwijzend beschikt. Tegen het voorstel van B. en W. stemden dhrn. 't Gilde, Verschel ling, A. Hamelink en Seghers. Wat betreft punt 4 inzake ver mindering van personeele belas ting wenschte de fractie-'t Gilde geacht te worden te hebben te gengestemd. De overige agenda-punten zoo als hierboven vermeid, werden z.h.s. of voor kennisgeving aan genomen. (Nader verslag volgt). AXEL, 4 December 1934 Aan den Gemeenteraad alhier is het volgende adres verzonden De ondergeteekenden, samen vormende de „Commissie voor de Boerenkamer" alhier, stellen zich ten doel alles te verzamelen, wat op het Axelsche boerenleven van nu en vroeger betrekking heeft Waar langzamerhand het eigenaardige feit uit het Axelsche boerenleven verdwijnt, zooals de boerenkleederdracht, de ouder- wetsche boerenwerktuigen, in richting en meubiieering van de woning, enz. enzlijkt het de Commissie vnd. meer dan tijd te zijn, om, wat nog aanwezig is, te verzamelen en te bewaren, ten einde daarvan een klein mu seum samen te stellen. Zij is er echter tot op heden niet in geslaagd, om een goede ruimte voor dit doe! te verkrijgen. Reden, waarom de Commissie zich tot UEd. Achtb. wendt, met het beleefd, doch dringend ver zoek, de Commissie daarin be hulpzaam te willen zijn," door haar een geschikte gelegenheid te verschaffen. Waar in een naburige gemeente voor een zelfde doel vanwege het gemeentebestuur veel mede werking wordt ondervonden, vleit de Commissie zich met de hoop, dat de Gemeenteraad van Axel het Dagelijksch Bestuur zal machtigen om eveneens aan dit doel mede te werken. Temeer, omdat ons stadje zoo'n oude geschiedenis heeft en een voor naam middelpunt van deze streek was, vertrouwen wij op Uwe voorloopige hulp, opdat straks de Commissie voor de Boeren kamer, als zij in staat is, een eigen gebouw aan te koopen, hierin hare verzameling zal kun nen onderbrengen. Het adres is geteekend door de h.h. A. van Maale, J. R. de Jonge, D. J. Oggel Jr, A. P. Es selbrugge en J. C. Vink. Muziekuitvoering. Donderdag had in „Het Cen trum" de aangekondigde muziek uitvoering plaats door de Har- moniè van Oostburg, dir. Cor Schijve. De ruime zaal was heel slecht bezet, hetgeen wel jammer is, want ongetwijfeld valt er van dit corps veel schoone muziek te genieten. Het programma werd geopend met een opgewekte marsch, die in een kostelijk tempo werd gespeeld. Het zou ons te ver voeren alle nummeis de revue te laten passeeren, weshalve wij meenen te mogen volstaan met de vermelding van „Divertisse ment champêtre", fête Hongroise" en „Freu und treu" (van Arnold Roest), hetwelk in de plaats werd gespeeld van „Der Tausendkii ist Ier", dat, in verband met het ontbreken van een paar leden van het corps, niet uitgevoerd kon worden. Al deze nummers werden keurig gespeeld, evenals het resteerend gedeelte van het programma, zoowel voor als na de pauze, zoodat een warm ap plaus na afloop van ieder nummer de belooning was, die het voor treffelijke corps van dhr. Schijve ten deel viel. Een en ander had een vlot en aangenaam ver loop. Een geanimeerd bal hield nog eenigen tijd de stemming er in, tot het klokje var» gehoor-\ zaamheid (natuurlijk altijd te vlug) het einde aankondigde. Voorwaar, een prachtige avond, waarop de Axelsche muzieklief hebbers met genoegen zullen terugüien. Aan dhr. Schijve en zijn man nen brengen wij gaarne onze hulde, voor de bewonderens waardige wijze, waarop zij den meest verwenden muziekliefheb ber in verrukking brachten. De Z VI. Waterleiding My f Zooals we kortelijks meldden, is j.l. Woensdag de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maat schappij in een te Terneuzen gehouden eindvergadering, ont bonden. Het bestuur is blijkbaar afgeweken van de gewoonte op het stervensuur is er in den regel al met zooveel gebroken om een perscommuniqué te ge ven van hetgeen in de aandeel houdersvergaderingen werd ver handeld. Vandaar dat we hier het onderstaande omtrent de liquidatie ontleenen aan het R.K. Dgbl. van Zeeland. Er waren voldoende aandeel houders vertegenwoordigd, zoodat geldige besluiten konden worden genomen. Uit het door de liquidatiecom missie uitgebracht rapport bleek, dat de totale kosten hebben be dragen f 75344,42. Hiervan werd door het Rijk, Prov. en gemeente voor totaal f53344,42 betaald. De rest is overgenomen door de nieuwe Maatschappij. Een schuld aan het Rijk van f 1000 is ook door de nieuwe maatschappij overgenomen, doch zal bij eventueel toetreden van thans uittredende gemeenten wor den verhaald. Een afgevaardigde informeerde of die later toetredende gemeen ten niet zuilen moeten bijdragen in die 22.000 waarop de voorzitter antwoordde, dat dit ligt op den weg van de commissarissen van de nieuwe maatschappij, maar niet op dien van de liquidatie commissie. Door het Rijksbureau werd op gemerkt, dat bij bijlage 2, blad 6, misverstand zou kunnen ont staan, over de daar gebezigde uitdrukking. Het wilde om elk misverstand weg te nemen, me- dedeelen, dat de bedoelde onkos ten zijn ontstaan, doordat niet ieder bekend was met de voor de onkostenberekening bestaande normen. Een der commissarissen infor meerde er naar, waar hij als commissaris der oude N V. zijn onkosten declareeren kan. Hij zei nog niets ontvangen te heb ben voor de uitgaven, die hij heeft gedaan. Nu uit het rapport blijkt, dat sommige posten zeer ruim betaald zijn, achtte spr. het wel gewenscht, dat de com missarissen ook betaald werden. De voorzitter vroeg welke pos ten dan ruim betaald zijn, waar op de opmerker antwoordde, dat het niet opgaat, dit zoomaar te noemen, maar hij wil toch op merken, dat er een post van f 110,88 in voorkomt om zg. propaganda te maken, die dan bestond in het geven van wat pinten bier. De commissarissen zullen nu hun nota nog kunnen indienen, maar deze kan toch onmogelijk f 100 beloopen, aldus de voorzit ter; met f 10 zal dat wel op zijn. Zonder bezwaar werd verder besloten, alle bezittingen en schulden over te dragen aan de nieuwe N.V. Deze zal thans spoedig met haar werkzaamheden beginnen en hoopt reeds het ko mende voorjaar aan te besteden. Met de beste wenschen voor de nieuwe N V., sloot de heer mr. P. Dieleman de vergadering na vooraf nog een paar heeren te hebben aangewezen voor het nazien der notulen. Traverse door Axel. Namens Ged. Staten van Zee land is te Middelburg aanbesteed het verbeteren van de traverse door Axel, gedeelte van den weg no. 25a van het Prov. wegenplan, Inschrijvers warenP. Dekker, Veere f 14145, J. van de Ven, Vlissingen f 12931, J. Cornelis, Hoofdplaat f11150, P. Voeten P. de Wael, Hontenisse f 10960, P. Rammeloo, Philippine f 10950, L. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke f 10922, P. Cornelis, Hoofdplaat f 10600, L. v. Boven, Ellewoutsdijk f 9800, M. Knuist, Goes en J Knuist, 's Heer Arendskerke f 9730, P,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2