Nieuws- en Advertentieblad voor Z ee u ws ch - VI aad er e li. B2AU BROCADS No. 61. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Kamer van Koophandel. FEUILLETON. Het a.s. St. Nicolaasfeest. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zaterdag j.l. hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen openbare vergadering, waarbij met uitzondering van dhr. I. van Melle, alle leden tegen woordig waren. We ontvingen van de zitting een kort verslag, waaraan het volgende is ontleend De rekening over 1933 was goedgebleken in ontvang f10 016 en in uitgaaf op f 8420, dus een goed slot van 1596. Door den Minister van Finan ciën is te kennen gegeven, dat hij niet bereid was faciliteiten te verleenen aan de wegens overtreding der tabaksbelasting bekeurden, aangezien ten aanzien van nieuwe belastingheffingen de betrokkenen zich te bestemder plaatse volledig van hun ver plichtingen op de hoogte dienen te stellen. Het bureau wees er op, dat de Minister zich ten deze op het formeel wettelijk standpunt plaatst, doch dat men zou kun nen verwachten, dat in een tijd perk waarin Ministers meermalen voor de microfoon verschijnen om het Nederlandsche volk in het algemeen in te lichten, men ook wel een ruimer standpunt zou mogen verwachten bij het uitvoeren van nieuwe belasting wetten, waarbij vele eenvoudige menscher. betrokken zijn. Ontvangen was een afschrift van een brief der directie van de Staatsmijnen, die verklaart, dat het onjuist is, dat zij bij haar verkoopspolitiek van kunstmest stoffen de coöperaties zou be- voordeelen boven den handel en dat de handelaren hare producten van die verkoopsorganisaties kan betrekken. De heer Scheele deelde mede, dat dit in de prac- tijk feitelijk niet juist is, aange zien een dier verkoopsorganisaties rechtstreekschaande landbouwers levert en op die wijze de handel wordt uitgeschakeld, aangezien de handel niet kan koopen tegen de condities waarop bedoelde DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 17) Daar Sir Humphrey Challoner de eenig bruikbare slaapkamer in het Korhoen gekregen had, was er geen kamer meer over voor Mittachip en zijn klerk Duffy. Hy hoopte nu langs deD ryweg Brassiogton te bereiken voordat de roovers voor den dag kwamen, en dan vandaar in den vroegen morgen naar Wirksworth te gaan. Hij had zijn vergiftigde pyl afgeschoten en bekommerde er zich niet om hoe ver die doorge drongen was. Hy zeide zijn heer vaarwel met al de hoffelijkheid, die hij in de vele jaren van omgang met de aristocratie had geleerd en noemde de namen van Beau Brocade, Lady Patience of John Stich niet meer. Maar toen hij al buigend en kealscbrapend buiten Sir Humphrey's gezicht was gekomen en weer naast Duffy in de gelagkamer zat, lag er een Wereld van voldoening in zijn verkoopsorganisatie, het Centraal Bureau, inkoopt en daartegen noch bij de aanbestedingen, noch bij levering aan particulieren, concurreeren kan. Voor kennisgeving werd aan genomen een adres van de Ter- neuzensche BestuurdersBond, om steun te verleenen aan het peti tionnement van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. Het steunen van dergelijke adressen ligt niet op den weg van de Kamer. Zij is bovendien overtuigd, dat de regeering ten opzichte van ondersteuning van werkloozen het bereikbare doet Eveneens werd voor kennisge ving aangenomen de motie van den Bond van Bedrijfsautohouders betreffende gestes van tramweg maatschappijen, die met over heidssteun werken en door het exploiteeren van autobussen enz. aan het vrije bedrijf oneerlijke concurrentie aandoen. Ter sprake kwamen nog de adressen door „De Hanze" ge richt tot verschillende Gemeen teraden om aan de Z V.T.M geen subsidie meer te verleenen, indien deze zou voortgaan met hare autobussen het vrije bedrijf te beconcurreeren. De heer Van 't Hoff acht het voortbestaan van de tram een algemeen belang en wilde voor stellen aan de gemeenteraden te verzoeken de subsidie te blijven verleenen. De heer Van Goethem heeft geen bezwaar tegen de tram, mits die op haar terrein blijft en wil dan het voorstel van den heer Van 't Hoff steunen. De heer Wind van Merkesteyn zeide, dat ten onrechte gesproken wordt van subsidie aan de tram. Wel is door verschillende gemeenten in dertijd met de maatschappij ovei- eengekomen, dat zij een deel der aanlegkosten van de lijn zouden betalen. Daar ze dit niet ineens konden, is die betaling verdeeld over 20 jaar. Aangezien de tram ook nog geen subsidie heeft gevraagd, werd op het voorstel van den heer van 't Hoff niet ingegaan. De Kamer verleende goedkeu- kleurlooze, waterige oogen. Ondertusschen was Lady Pa tience met Betty, zoo snel als de toestand van den weg gedoogde, naar de smidse geloopen. Bij een scherpen draai van den weg kreeg zij het kruispunt in het oog en de oude gslg waaraan een stuk natgeregend papier nog spookachtig heen en weer flad derde. Maar, zoo-nabij het eind doel stond zij plotseling stil, met wijd geopende oogen en de han den krampachtig tegen haar borst gedrukt, als door een plotselingen schrik aangegrepen. Daar op den weg van Wirksworth naar Stich's smederij, kwamen een zestal mannen met roode rokken en voorop een man met drie streepen op zyn mouw. Een sergeant met zes soldaten op weg naar de smidseWat kon dat anders beteekenen dan een groot gevaar voor den vluch teling? Maar zij stond slechts even stil, het volgend oogenblik vloog zy met Betty over den weg en bereikten de smidse juist toen de soldaten aankwamen. Zij wierp een snellen blik naar bin nen en loosde een zucht van ver lichting er was niets te zien van haar broeder en John was bezig op het aambeeld, ring aan een adres tot steun aan het verzoek van het Gemeente bestuur van Breskens betreffende uitbreiding van den postdienst. Eveneens verleende de Kamer steun aan het adres aan de Staten van Zeeland, betreffende vrijdom van autovrachten overgezet met de Provinciale Stoombooten. Naar aanleiding van verschil lende verzoeken om subsidie be sloot de Kamer niet alle verzoeken in te willigen, en de volgende subsidies toe te kennen R.K. Middelbare Schoolver., Hulst f 100 Stichting Econ. Instituut voor den Middenstand, 's Gravenhage 52 Instituut voor Ec. Ge schriften, Rotterdam 20 Ned. Kamer van Koop handel in België, Brussel 25 Holland Huis te Brussel 10 Schippersver. „Schutte- vaer" 5 Vereen. Binnenscheep- vaartcongres 10 Zeeuwsche Vereen, voor Luchtvaart 25 Ver. tot bestrijding van het Cadeaustelsel 10 Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat 10 Veiligheidsmuseum te Amsterdam 10 Verbond van Ver. voor Veilig Verkeer 10 Ver. ter Veredeling van het Ambacht 10 Tevens wordt weer f500 be schikbaar gesteld voor crisissteun. De begrooting voor 1935 is daarna vastgesteld op een eind cijfer van f9642, met een ge raamde winst van f 18. Vervolgens kwam in behande ling het rapport van den secre taris naar aanleiding der door den Commissaris der Koningin aan de Kamer gestelde vraag: „Zou de oprichting van een Economisch Technologisch Instituut voor Zeeuwsch-Vlaanderen aanbeve ling kunnen verdienen In het uitvoerig rapport worden mededeelingen gedaan omtrent de oprichting, inrichting en werking Toen werd er plotseling eeD stem een frissche, jonge, vroo- lyke stem gehoord, die daar zong van „Mijn schoone witte roos". Het was niet veraf, op zya hoogst een twintig ellen en het geluid scheen nu de smidse al meet en meer te naderen. In stinctmatig, hoe kon het anders, keerden sergeant en soldaten zich om, om naar buiten te zien. Daar was een toovermacht in die blyde jonge stem, zuiver als die van een leeuwerik die zyn heer lijk vredesdeuntje, helder zingt. Toen zagen zij een vreemdeling, elegant, ja bijna pronkerig ge kleed, zijn donker ongepoederd haar was met een breeden strik achter in zyn nek vastgebonden, hij had keurig kant om zijn hals en polsen en er was geen spatje mcdder op de fyne goedzittende kleeding Hij hield een fraai kastanjebruin paard bij den teu gel en naderde al zingende. Ook Patience, voor wie deze gelukkige interruptie was als de stroohalm voor den drenkeling, had zieh omgewend om te zien naar den aankomenden vreemde ling. Hare oogen sagen hem het eerit toen hij aan den ingang der van het in de provincie Limburg bestaande instituut, vervolgens een vergelijking gemaakt tusschen de toestanden en verhoudingen in Limburg en Zeeuwsch-Vlaan deren, de mogelijkheden die de oprichting van'n dergelijk instituut voor Zeeuwsch Vlaanderen zou openen en ook in het licht ge steld de bezwaren die er aan ver bonden zijn om ten slotte te con- cludeeren, dat de oprichting toch wel gewenscht voorkomt. De Kamer, die hulde bracht aan den rapporteur voor zijn over zichtelijk werk, vereenigde zich met algemeene stemmen met de volgende conclusie van het Bureau le. De oprichting van een Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeuwsch-Vlaanderen moet wenschelijk worden geacht. 2e. In aanmerking nemende, dat in Limburg, afgedacht van het bijeengebrachte aandeelen kapitaal a f 10 000, voor dekking der jaarlijksche onkosten f20.000 beschikbaar is en dit bedrag reeds te gering wordt genoemd, is het echter te voorzien, dat aan het bijeenbrengen der noodige geld middelen voor Zeeuwsch-Vlaan deren, zelfs indien het daarvoor procentsgewijze dezelfde steun als in Limburg van de provincie Zeeland zou ontvangen, zeer gioote bezwaren zullen verbonden zijn. Indien het al niet als ge heel onmogelijk wordt beschouwd zal dit toch vermoedelijk zonder bijzondere maatregelen (de Ka mer denkt hierbij aan een door de Kroon aan de gemeenten op te leggen regeling), niet mogelijk blijken. 3e. Ten slotte is zij van oor deel, dat de oprichting van een Economisch Technologisch In stituut voor een ruimer gebied (tenzij voor de Provincie Zeeland) uit Zeeuwsch-Vlaamsch oogpunt bezien minder gewenscht is, aan gezien dan daarvan, naar hare meening, die gegrond is op de ervaring van tientallen jaren, voor dit exentrisch gelegen ge bied weinig resultaten verwacht kunnen worden. smidse gekomen was en hy maakte een eerbiedige buiging voor haar, terwijl hij met een sierlijke, trotsche beweging, zijn driekantigen hoed afnam. Toen barstte hy in lachen uit. Hahal ha 1 hier is wat moois te doen. John Stich, mijn vriend, waarom ben je uit je humeur Hij stond daar in de open deur, terwijl de gouden glans der ondergaande zon zijne losse, gra- cieuse gestalte omstraalde, zijn eenen arm geslagen om den hals vao het mooie paard, streelden zijn fijngevormde vingers de zachte, trillende neusvleugels van het dier. John Stich had bij den eersten klank van des vreemdelings stem zijn uitdagende houding laten varen en een straal van hoop had de dreigende uitdrukking zijner oogen vervangen. Hoe zoudt gy doen kapitein, met deze roodrokken in je huis en al hun geklets over rebellen Kapitein mompelde de sergeant. Ja, kapitein Bathurst van Zijner Majesteit Witte Dragonders, antwoordde de vreemdeling, ter wijl hy zyn paard in de smidse ltidde en het aan den ingang Bij velen onzer lezers zal ongetwijfeld de vraag rijzen V/aar zal ik mijn inkoopen doen in vetband met het traditioneele feest van St.-Nicolaas? Het ant woord op deze vraag willen wij onzen lezers voorleggen aan de hand van de in ons extra-nummer voorkomende advertentiën, waarin op elk gebied en voor iedere beurs iets te vinden is, wat men zich als surprise met het feest van den heiligen Sint had voor gesteld. Teneinde het overzicht zoo gemakkelijk mogelijk te maken, geven wij in het onderstaande den indruk weer, die wij bij ons bezoek ,aan de adverteerders ont vingen. We zullen dan in gedachten onze wandeling aanvangen in de Noordstraat, waar we allereerst aantreffen de uitstekend verzorgde etalage van dhr. A. P. Essel- brugge, waar men op het ge bied van uurwerken, gouden en zilveren sieraden, keuze te over vindt, zoodat men hier allicht iets van zijn gading zal vinden. Degene, die met zijn tijd meegaat, kunnen wij een bezoek aan dit adres ten zeerste aanbevelen. Aan de overzijde arriveeren we bij dhr. P. J. Meijer, die, blijkens de reeds gepubliceerde advertentie in ons blad ruim voorzien is van allerlei soorten speelgoederen, zoodat we ver moeden, dat St.-Nicolaas ook de „Goedkoope Winkel" wel even zal aandoen om het een of an der van zijn gading mee te nemen. Daarnaast komen we bij dhr. C. J. Schieman, die naast zijn branche in ijzerwaren verschil lende huishoudelijke artikelenten toon stelt. Een uitstekend adres voor vele huismoeders. Speciale vermelding verdient de keurige etalage, die alleszins een kijkje waardig is. Enkele stappen verder nemen we een kijkje in de moderne magazijnen van dhr. J. Visser- vastbond. Toen stapte hij vooruit en gaf den sergeant een fermea klap op den rug. Eu ik blijf er borg voor, sergeant, dat John- Stich geen rebel is, daar is hij een veel te groote dwaas voor I voegde hij er met een guitigen blik zijner oogen bij. Patience stond nog verstijfd van schrik in den donkeren hoek der smidse. Zij wist nog niet of zij de hoop durtde koesteren, of die jonge vreemdeling met zijn liefelijke, jonge stem en wellevende manieren, de macht zou hebben om het gevaar, dat haar broeder bedreigde, af te wenden. Ook Betty was te zeer door schrik aangegrepen om te kun nen spreken. Maar de sergeant was intusschen van zyn oogen- blikkelijke verbazing bekomen. Bij de vermelding van des vreem delings militairen rang had hy de hand geslagen aan zijn driekanten hoed. Maar nu was hij weer ge reed om zijn plichttedoen en merk te met blydschap de minder drei gende bonding van den smid op. Tot uw dienst kapitein, zeide hij en nu heb ik mijne orders, ik heb recht voor huiszoeking en (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1