Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 66. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Veemarkt, FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Pcstrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Eerste Blad. Ondanks crisis en crisismaat regelen en dat zijn er niet weinige heeft het Bestuur van den Zeeuwsch-Vlaamschen Sla gershond nog den moed gehad, om ook te Axel weer de jaar markt te houden, pn flat dqet ens A^elsqh hart goed, want we zitllen het jammer blijven noe men, dat de Gemeenteraad een- ïpajjl die officiëele markt heeft jjegr^vgn, oni welke reden dan ook- Wat r.tt niet- officijéel ge beurt, bad immers eveneens offi ciëel gekund. Ee-dracht maakt niaeht, en 9|s me« VPPf bepaalde gakpn de mannen maar weet te vjnden, die ejeze zaken behartigen en besturen kunnen, dan loopt het wel. Dat blijkt op allerlei gebied en is ook gebleken met de organisatie van den toondag, zooals de slagers onze veemarkt pu noemen. Aangemoedigd alzoo door hei succes van verleden jaar, heeft de heer H, J Colsen, voorzitter van genoemden Slagershond in deze streek, weer verzamelen ge blazen en een beroep gedaan op de verschillende medewerkers uit de verschillende landbouw organisaties. En het zij te hun ner eer gezegdzij hebben zich weer bereidvol en gaarne be schikbaar gesteld, om de noodige medewerking te verleenen. Allereerst dan de heer F. Blok, als burgemeester onzer gemeente, die wel geen deel nam aan de vergaderingen en besprekingen, doch niettemin „achter de scher men" het zijne deed tot steun en welslagen. Vervolgens dhr. J. den Hamer als voorzitter van de afdeeling „Axel" der Z. L. M., dhr. C. de de Putter, als voorzitter van de C.BT dhr. Jos. Michielsen, na mens den N C B. Zij allen werk ten ijverig mede aan de voorbe reiding, terwijl hierin ook een ruim deel werd toegewezen aan den heer P. Verstraten, eerelid van den Slagershond, wiens werk DE VERMETELE. als onmisbaar wordt geacht, grijs geworden als hij is in het vak. Rest nog de secretaris, de heerZ. C. Eckhardt, die de noo dige administratie verricht en zeer zeker ook met den voorzit ter, den heer Colsen, heel wat papier verwerkt om de zaak tot een goed einde te Inrijgen. Mfj^r er is nog meerMen heeft zich ook de medewerking van slagers en veehandelaren verzekerd en zoo is het te ver wachten, dat dit jaar nog rpget dan verleden jaar een prachtcol- kptie vee aart de lijn zal staan. Er zijn nl. 34 klassen gemaakt van fokvee, paarden en varkens pp your al deze klassen is reeds aanvoer toegezegd. Het j§ fiqs niet teveel geaegd, als er een paar honderd exemplaren te keuren zullen zijn. Welaan dan, ingezetenen, koop lieden, landbouwers, slagers en belangstellenden, allen a-s. piris- cjag naaf de Jaarmarkt. Gij >ydfdt ér verwachtgij kunt er zaken doen, gij kunt er wellicht weer eenige §pmbere frisisge- daehten verdrijven, door mogelijke winstcijfers en dan zijn wij ne ringdoenden ook weer, waar wij we?en willen. Want is er een maal handel, dan is er welvaart, omdat toch de een van den an der leven moet. Zoo hopen wij, dat Axel's Jaarmarkt herleve tot een centrum van handel en bedrijvigheid en geven we verder het woord aan den voorzitter, den heer Colsen, die op deze paats de volgende regelen ter opwekking wenschte te schfij ven Sluiskil, Nov. 1934. Mijne Heeren. Namens de Commissie der Axelsche Veetentoonstelling en Jaarmarkt, wil ondergeteekende trachten allen, die belangstellen in den veehandel, aan te wakke ren om een bezoek te brengen aan deze jaarmarkt. Vooreerst onzen dank aan het gemeentebestuur van Axel, dat ons in alle opzichten krachtig heeft gesteund. Op initiatief der Zeeuwsch- Vlaamsche Slagershond, Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij Afdeeling Axel, Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond en Noord- Brabantsche Coöp. Boerenbond is verlerjen jaar begonnen om de van ouds bekende Axelsche jaar markt die werd opgeheven weer te dqen herleven. Het kan nu wel ais een vol dongen feit beschouwd worden, dat deze jaarmarkt den vorigen zal overtreffen, immprs met zoo'h financieele steun en daarbij nog de tq verwacnten moreele steun der bevolking en belangstellenden uit den omtrek moet dit pogen slagen, Aan de burgerij van Axel ver zoek ik beleefd op dien dag de Nederlandsche driekleur te doen wapperen, om zoo aan de be zoekers uw medeleven met ons te toonep. Daar alom bekend is dat er in het land van Axel prima vee gefokt en gemest wordt, zal dit de handelaren een aansporing zijn op dien dag naar Axel te komen om het beste uit Zeeuwsch- Vlaqnderen aan te koopen, Dat de landbouwers hun be lang inzien, door inzending van het beste hunner stallen, vette koeien, runderen, kalveren en jonge paarden. Ook de handelaars zijn natuur lijkpop het appél Alsook de slagers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. om hunne Brabantsche collega's die we ook wachten te toonen dat zij in deze donkere tijden toch nog het beste aankoo- pen om hun klanten te bedienen. Laat den 27en November een dag zijn, dat de markt van Axel weer tot opbloei en de handel weer een stap verder in de goede richting komt. Het bestuur zal zijn best doen om alles regelmatig te doen ver- loopen. H. J. COLSEN Medailles. We spraken aan het hoofd van dit artikel over medewerking van gemeentebestuur, organisa- tie's en handelaren. Maar ook van de zijde van particulieren en neringdoenden werd veel steun verleend tot het welslagen. Zoo werden niet minder dan 66 fraaie medailles beschikbaar gesteld, die het bestuur voor de verschil lende catagorieën bestemde. Deze verguld zilveren medailles toonen alle een diersoort aan de eene zijde, en het Nederlandsche wapen met inscriptie aan de andere zijde. Zij werden ge schonken door de volgende orga nisatie^ Het gemeentebestuur vanAxel 7. De gezamelijke landbouworga nisatie^ een kampioensmedaille. De afd. Axel van de Z.L.M. 5 De Chr, Boeren en Tuinders 5. De R. K. Boerenbond 2. De Z.-Vl. Slagershond 6. De Coöp. Slachtvereen. „Ons Belang" 2. De paardenfokkersvereeniging „Arbeid Adelt" 1 De stierenvereeniging Zaam- slag 1. Voorts werd een medaille ge schonken door de heeren F. Blok, burgemeester. J. C Bom, arts. J. A. Cappon, molenaar. Jac. Dekker-De Feijter, landb. Herm. Dieleman, café. A. A. Esselbrugge, juwelier. J. Fanoy, notaris. Iz. de Feijter, particulier. J. den Hamer, particulier. K. van der Hooft, idem. J. de Lozanne, hotelhouder. G. Mattheeuws, idem. E. Misseghers, graan- en meelhandel C. de Putter, landb. D. de Putter, dierenarts. C. J. Schieman, smederij. C. L. de Smidt, juwelier. H. Verhalst, particulier. P. Verstraten, slagerij. J. C. Vink, handelsdrukkerij, J. Visser-Koole, kleedingmag. A. van der Zwan, arts, allen te Axel. H. de Bruycker, ijshandeiaar, Selzaete. H. J. Colsen, slagerij, Sluiskil. H. Duijm, vakkleeding, Vlissingen. Z. C. Eckhardt, admini strateur, Terneuzen. Gebr. van Es, slagerij, idem. Frigidaire, koelkastenbedrijf, Rotterdam. Hartog's vleeschwarenfabr.Oss. C. Meijer, molenaar, Terneuzen. H. Picavet, veehandel, Hulst. Ed. Rottier, varkenshandel, Hulst. Gebr. Verbist, veehandel. Sas van Gent. Ch. van Wijck, commissie handel, Spui. Firma Ysebaert, slagerij, Terneuzen. Volgens achterstaande adver tentie vangt de markt aan om 10 uur en zal dan ook de keuring beginnen. Na afloop daarvan zal de voorzitter door middel van een luidspreker om haif één een rede uitspreken en de bezoekers zoo wel uit de omgeving als uit den vreemde, complimenteeren. Daarna zal de burgemeester de prijswinners met een medaille vereeren, hetgeen vermoedelijk vooraf zal gaan van eenige woor den van gelukwensch ter eene en dank ter andere zijde. Naar we vernemen, zal tot slot de harmonie „Concordia" eenige muzieknummers geven, ter op luistering van de markt. Be thuiskomst van de „Uiver". Bij stralend herfstweer en onder het hartstochtelijk gejuich van 80 000 menschen, beluisterd door honderdduizenden, is de Uiver met hare koene bemanning Woensdag te 2.15 uur op Schiphol neergestreken. Het was een geestdriftige hul diging, die het Nederlandsche volk aan de bemanning, Parmentier, Moll, Van Bruggen en Prins, heeft gebracht. Na de eerste begroe ting door hunne verwanten, werd door de Kon. Militaire Kapel het „Wilhelmus" gespeeld. Reeds naderden dhrn. Plesman, directeur der K. L. M., Thomson, chef van AXEL cou (Engelsche vertaling.) 16) Deze woorden riepen den armen man terug uit zijn drootnenland. Ik ik, Sir Humphrey prevelde hij neerslachtig, hoe kan ik, een arme procureur Bliksemsdat is uw zaak, ant woordde de Squire met een onver schillig optrekken zflner breede schou ders, ge moet, dunkt me, blij zijn twee honderd guinjes te kunnen ver dienen. en ik wijs u een weg daartoe aan. Maar hoe, Sir Humphrey, hoe? Dat moet gij weten man. Twee honderd guinjes zijn een mooi som- me'je. Maar ik weet wat, zei hij, met een klap op zijn zware dij en een hartelijken lach. Gij moet de rol spelen van den moedigen struik- roover. D»e een masker voor, over val hare koets, schreeuw met harde stem, je geld of je leven, ontneem haar de brieven en alles is in een oogenblik gedaan. De gedachte, van dien kleinen ma- geren man de rol van een struikJoover te doen spelen prikkelde Sir tHump- hrey's verbeelding, hij verga voor een oogenblik hoeveel hfl zelf op het spel zette, en zfln bulderend gelach klonk door heel het nu stille huis. Maar terwijl de Squire dit kluchtig denkbeeld uitsprak, nam Mittachips magere, bloedloos gelaat een air van diep nadenken aan, onmiddellijk ge volgd door dat van hevige opwinding. Uw plan, om mij de rol van een struikroover te doen spelen is niet kwaad, zei hij met een knikje, toen zijn heer met lachen ophield, maar ik kan niet paardrijden en ik kan niet met pistolen omgaan, doch dit behoeft niet, waarom zouden wij geen echten struikroover die brieven voor u laten wegnemen. Het is toch hun beroep Wat denkt ge wel? Ik schertste maar I Maar ik niet, Sir Humphrey. Ik dacht aau Beau Brocade. De struikroover Waarom niet Hij leeft van roof en haat alle arristocraten, die hij berooft als hij er maar eenige kans toe heeft. Uwe Edelheid heeft het ondervonden, nog gisteravond, niet waar Zoo? Wat zou dat, jou ver vloekte suffert Hoe wilt ge dat verklaren Dat is eenvoudig genoeg, milord, U bericht hem dat Haar Edelheids koets van avond over de heide zal trekken, ge vertelt hem van hair geld en juweelen en biedt hem een hon derd guinjes meer voor dat pak brieven Hé! hé! hé! Hij zal het uitvoeren, wees daarvan zeker I Mijnheer Mittachip wreef zich de beenderige handen, en knipte met zijn kleurlooze oogen; zijn dunne lippen trilden en hij droomde nog sterker van dat stukje vrij eigendom. Sir Humphrey keek hem een oogen blik stil aan, de opwinding van den kleinen man was aanstekelijk en er stond voor hem Veel op hel spel t een mooi meisje dat hij beminde en haar groet fortuin bovendien. Maar zijn gezond versland en zijn gevoel niet ridderlijk gevoel streden nog altijd tegen het avontuurlijke, stoute plan. Stil mansprak hij na een oogenblik nadenken, met de kalmte van intense opwinding, ge praat verschrikkelijke nonsens als ge me raadt den roover bericht te zenden van Haar Edelheids reis en hem geld aan te bieden voor het stelen van brieven Waar zal ik hem vinden? Hoe krijg ik hem te spreken Mittachip was innerlijk verheugd. De Squire was dus niet tegen het plan want hij begon al te spreken over de wiize van uitvoering. Sir Humphrfy, het is de taak van een advocaat uit te visschen wat er om hem heen geschiedt, binnen een uur kunt ge eenig bericht, wat u maar wilt, aan Beau Brocade zenden. Hoe dan Jjhn Sticb, de smid aan het kruispunt, Is zijn bondgenoot en vriend. De meesten denken, dat h| het is, die den schurk altijd verwittigd als er een koets ever de heide komt. Maar dit zij zooals het wil. A s uw Edelheid vlak voor zonsondergang aan de smederij komt, zult u daar waarschijnlijk een kastanjebruin paard zien vastgebonden en een vreemdeling pratend met John Stich, een jon ge, schoone vreemdeling, Hij is daar dikwijls te zien. Het volk uit dezen omtrek vraagt nooit wie die vreem deling is, want iedereen heeft gehoord van den ridderlijken roover, die de rijken plundert en het den armen geefti Hé 1 hé I hé 1 Als u naar den smid gaat, Sir Humphrey, kunt u dat zaakje daar in otde brengen, dan zal uw bericht en aanbod Beau Brocade oerpiken wees daarvan verzekerd. Sir Humphrey zweeg. Al de vroo- lijkheid was verdwenen uit zijn gelaat dat er nu strak en zuur uitzag. Mit tachip keek hem met kwalijk verbor gen voldoening aan. Het plan vond inderdaad ingang bij zijn Edelheid, het was een snel, stout, zeker plan het fortuin voor een heel leven in een slag. Sir Humphrey had, juist voor de procureur ophield met spre ken, besloten de kans te wagen. Hij was in alle gevalle veilig, zijn naam -zou niet licht verbonden worden aan oien van den brutalen roover, die den vorigen avond hem geplunderd had. Ik zon niet graag wiilen, dat haar kwaad gedaan werd, was het eerste, wat hij na zijn stille overpein zing zeide. Kwaad doen riep Mittachip uit. Waarom zou haar kwaad worden aangedaan Beau Brocade zal geen mooi meisje kwaad doen. Hij zal enkel haar brieven ontnemen, daarop wil ik een eed doen. Ja, en mij daarna mijn heele leven vervolgen. Mijn goeden naam zal in handen zijn van zoo'n vervloek ten rekel. Wat beteekent dat, Sir Humphrey, als Lady Patience eenmaal uwe vrouw en haar fortuin in uw bezit is In de liefde is alles geoorloofd heb ik geleerd. Sir Humphrey sprak niet langer tegen. Ridderlijkheid en eergevoel waren al lang aan het ondergaan. Daarenboven Sir Humphrey, voegde de slimme procureur er bij, als h eens de brieven heeft, kunt gjj zeli den schurk beschuldigen en ma ken dat hij gehangen wordt. Maar hij zou mij aanklagen. En wie zou het woord van een schelm tegenover uwe eenvoudige ontkenning gelooven Zeker niet Squire West, voor wien hij zou moeten verschijnen, en uw Edelheid kan zorgen dat hij gevangen blijft tot na het huwelijk met Lady Patience. Het scheen nu of de rede zichrelve ging plaatsen aan de zijde van dit stoutmoedige plan. Er scheen geen gevaar te zijn in de uitvoering, ten minste wat Sir Humphrey zeiven be trof, maar wel alle kans van slagen als die schelm van een Beau Brocade maar wilde toestemmen. Dat zal hij wel, bevestigde Mittachip, zoo u Edelheid zegt, dat de koets, het geld en de brieven bc- hooren aan Lady Rounce en dat de jinge dame in de koets maar eene nicht van haar is. Lady Rjunce is een gestrenge vrouw, die geen schul denaar iets kwijtscheldt. Hél hé! hél, zij heeft den slechtsten naam in de beide graafschappen, na uwe Edelheid. De procureur grinnikte bij die kleine scheits, maar Sir Humphrey was te zeer in gedachten verdiept om die inpertinentie op te merken. Hij liep in een laatsten strijd van twijfel de kamer op en neer. Klaarblijkelijk was Mittachip voldaan over zijn werk van dien dag. beschouwde de twee honderd guinjes als reeds in zijn bezit. Toen hij daar na de uitdrukking van een vast be sluit zag op het gelaat van den Squire, bracht hij het gesprek op wat an ders. Hij had wat rente voor Humphrey gebeurd alsmede voor Squire West en Lady Rounce en moest naar Wirkswortb om dat geld in de bank te brengen (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1