Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Hollandsch watermolentje, in landelijke omgeving geschetst heeft. Als derde volgt een aquarel van Van Mastenbroek, die het zeer levendige beeld van de rivier de Maas bij Rotterdam weergeeft. Tenslotte heeft van Soet een stadsgezicht in wintersfeer ge aquarelleerd, een sneeuwstem- ming. Noord-Amerika. Bij de vei kiezingen in de Ver- eenigde Staten is druk gestemd Voor het Huis van Afgevaardigden moesten nieuwe leden (in totaal 435) worden gekozen, alsmede 32 senatoren (Eerste Kamei) en 33 gouverneurs van verschillende staten. Meer dan de partij-beginselen vormde ditmaal echter de politiek van president Roosevelt, die tot de democraten behoort, den inzet voor de verkiezingen en deze heeft succes gehad. De overwinning der democraten kan beschouwd worden als een volstrekte zege voor Roosevelt's economische politiek en een steun voor de „new deal". Belgische Kabinetscrisis. Nadat de Broqueville er niet in geslaagd is om een ministerie samen te stellen, was deze taak opgedragen aan oud-minister Jaspar. Doch ook deze kabinets formateur is teleurgesteld. Jasoar heeft den Koning van België ver zocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een nieuw Belgisch Kabinet, aange zien de door hem ondernomen pogingen tot Kabinetsformatie als mislukt zijn te beschouwen. Omtrent de ontwikkeling der Belgische Kabinetscrisis, wordt nader gemeld, dat Jaspar om 12 uur, na zijn terugkeer uit het Koninklijk Paleis, aan de pers vertegenwoordigers mededeelde „lk heb mij naar den Koning be geven, om hem te verzoeken om mij te ontslaan van de opdracht, welke hij mij had gegeven, aan gezien ik er ondanks alle verze keringen en beloften van mede werking, niet in ben geslaagd, een Kabinet samen te stellen zooals dit volgens mij in het be lang van het land moest zijn". In welingelichte kringen te Brussel meerit men echter te weten, dat Jaspar den Koning een volledige lijst van ministers, die alle hun medewerking hadden toegezegd, had voorgelegd, doch dat Koning Leopold heeft gewei gerd, de benoeming tot minister van eenige op deze lijst voorko mende vooraanstaande personen te aanvaarden. De beste Zecuwsche koeien. Volgens de Stamboeker werd een statistiek opgemaakt van de Zeeuwsche koeien, die in het afgeloopen boekjaar tusschen de 7 en de 8 duizend kilo melk gaven. Deze prachtdieren zijn in de volgende stallen 1. A. Karelse te Kruiningen, R 71.069, oud 6 jaar, 7 484 kilo melk, 335 melkdagen, 3.43 pet. vet, 257 kilo vet. 2. H. van Waes te Schoon- dijke, 59.148 K. S., 7 - 7263 330 3.86 pet. 270. 3. A. van Waes te IJzendijke, 65.715 R., 5 7.151 —341 pet. 244. 4. Qebr. Rouw Azn. Goes, 74.020 R., 7 7056 333 - 3.46 pet. 244. Midd. Crt. De cHsisregeling voor aardappelen. De centrale van vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithandel heeft zich tot mi nister Colijn gewend met een uitvoerig adres, betreffende de crisisregeling voor aardappelen, waarin met groote klem wordt aangedrongen op buitenwerking- stelling van deze aardappelen regeling tot op het moment, dat zulk een regeling gezegd zal kun nen worden, dat zij inderdaad noodzakelijk is. De heffing van f 1 per 100 K G, aardappelen wordt voor een groot gedeelte opgeslokt door de kos* tin, aan de uitvoering der regeling verbonden. Door deze heffing worden de aardappelprijzen met omstreeks 30 pCt. verhoogd, de goedkoopere soorten zelfs nog met een hooger percentage. Een en ander heeft een zeer belang rijke daling der consumptie ten gevolge gehad. Indien men hier- tegenoverstelt, dat de aardappel verbouwer zelf slechts een be trekkelijk gering deel ontvangt van den steun, welke hem door middel der heffing was toebedacht en de handel zwaar gebukt gaat onder de talrijke en noodeloos ingewikkelde administratieve be slommeringen en niet het minst onder de unfaire concurrentie, welke voortvloeide uit de ont duikingen, komt men tot de con clusie, dat de regeling zoowel voor consument als voor produ cent, alsook voor den handel in aardappelen als uitermatig nood lottig dient te worden beschouwd Na ruim drie maanden van goed bedoelde en geduldige voortge zette pogingen om tot overleg op redelijken grondslag te geraken, is men tot de slotsom gekomen, dat deze pogingen afstuitten op den onwil om tot overleg de ge legenheid te geven. Een dringend beroep wordt gedaan op den minister en op de volksvertegen woordiging om in het belang van alle betrokkenen en vanonsvoik ten aanzien van dit verreikende vraagstuk een bevredigender op lossing te verkrijgen, door buiten werkingstelling van deze aaid- appelsteunregeling tot op het moment, dat deze stiikt nood zakelijk mocht blijken. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag. Voor de behandeling der be grooting van Binnen). Zaken res teerde nog het amendernent- Teulings, betreffende schrapping van de tegemoetkoming van 12,000 voor de Commissarissen der Koningin ten behoeve van de verwarming, de verlichting en watervoorziening hunner ambts woningen. Het amendement werd met 53 tegen 7 stemmen aange nomen. De begroofing werd daarna z. h. st. goedgekeurd, met aan- teekening, dat de communisten tegen waren. Wijziging Staatsloterij wet Vervolgens was aan de orde het onderwerp tot wijziging van de wet tot regeling van de Staats loterij, beoogend verbod van trekking op de Staatsloterij voor particuliere premieloterijen, en voorts hel initiatief-ontwerp K. ter Laan, beoogend eenige uit breiding aan de Staatsloterij te geven. De heer Van der Heide (s.d.a.p.) betoogde, dat de collecteurs der Staatsloterij het 't publiek niet gemakkelijk maken, doordat zij loten lang vasthouden. Bij par ticuliere ondernemingen is dit anders, omdat hun organisatie beter is dan die der Staatsloterij. Verbetering der Staatsloterij is aan te bevelen. De heer Wendelaar (V.B.) be sprak het voorstel-Ter Laan, dat hij gaarne steunde, omdat er behoefte aan eenige uitbreiding van de Staatsloterij bestaat. Bovendien kan het den Minister van Financiën toch niet onwel gevallig zijn, zoo maar ongeveer 6VS ton meer te krijgen in de schatkist. De heer Zandt (S. G P.) had een voorstel tot afschaffing van de Staatsloterij willen hebben. Immers z. i. is een loterij in strijd met Gods gebod. Het weinige in Gods huis is beter dan de overvloed in het huis der godde- loozen. Aan het kwaad der Staatsloterij moet hoe eer hoe beter de kop worden ingedrukt. De heer K. ter Laan (s.d.a.p.) verdedigde zijn voorstel, dat hij als een noodzakelijkheid be schouwde. Hij constateerde het bestaan der particuliere loterijen als een feit, of ze goed zijn of slecht. Het publiek heeft behoefte aan meer loten, dan door de Staatsloterij worden uitgegeven. Dat blijkt uit de millioenen gul dens, welke de Nederlandsche bevolking alleen al aan buiten- landsche loterijen uitgeeft. Wat de buitenlandsche loterijen betreft, heeft men niet die zekerheid, dat de prijzen zullen worden uitbe taald als de Staatsloterij geeft. Spr. stelde vervolgens het finan- ciëele voordeel van uitbreiding van de Staatsloterij voor de schat kist in het licht. Een bedrag van f 650,000 extra is niet te versmaden. Minister Oud zeide, wat het voorstel der Regeering betreft, er zijn gegronde klachten der col lecteurs, dat zij blijven zitten met loten. De oorzaak daarvan moet worden weggenomen. Wat de collecteurs niet verkoopen, moeten zij zelf nemen. De collecteurs mogen 10 pet. der loten onder zich houden, om degenen, die in de 4 klassen gespeeld hebben en door willen spelen, zoo mogelijk nog aan een lot te helpen. De heer Smeenk (A.R.) herin nerde aan de principiëele bezwa ren zijner partij tegen overheids- loterijen. Van vrijzinnige zijde zijn vroeger ook wel bezwaren daartegen geopperd. De heer Westerman (Nat. Herst.) liet nog eens uitkomen, dat door het voorstel der Regeering een groot aantal personen zal worden gedupeerd. De heer Wijnkoop (C P.) had hetzelfde bezwaar daartegen. Hij zou voor het voorstel-Ter Laan stemmen. Het ontwerp van de Regeering is een toonbeeld van haar fascistische regeeringswijze. Nadat de heer Ter Laan en de Minister hadden gedupliceerd, kwam het initiatief-voorstel-Ter Laan in stemming, dat met 49 tegen 20 stemmen verworpen werd. Het Regeerings-voorste! werd aangenomen met 57 tegen 11 stemmen. Premieverlaging ziektewet. De Raad van Arbeid te Mid delburg besprak in zijn laatste vergadering de resultaten van de bijna 5 jaarlijksche periode, waar over de Ziektewet heeft gewerkt en de zeer gunstige finantieele mogelijkheden van de Ziekenkas. (Wij hebben daaromtrent al een paar maal 't een en ander gemeld.) Algemeen werd het mogelijk en gelet op de bijzonder moeilijke tijdsomstandigheden noodzakelijk geacht, premiever laging te bevorderen voor de belanghebbenden, die bij den Raad van Arbeid het ziekterisico hebben ondergebracht. Waar vrijwel algemeen de helft der premie door den werkgever, de andere helft door den arbeider wordt betaald, is verlaging zoo wel in het belang van den werk gever als van den arbeider. De totale reserve per 31 De cember 1933 bedroeg f101625; deze zal per 31 December 1934, volgens voorloopige, vrij nauw keurige en veilige raming, aan gegroeid zijn met rond f25.000 tot 126.625. De rente van deze som vormt een jaarlijksche stille reserve bij het premiebe drag, voor dekking van alle on kosten en uitkeeringen van de Ziekenkas benoodigd. Deze vei ligheidsfactor bedraagt, in pro centen van het loonbedrag uitge drukt 0.18. De premie bedroeg over 1933 en '342.3 pet., 3,4 pet. en 4 9 pet. Deze twee laatste pre miepercentages zijn vastgesteld voor enkele bedrijven, welke in het gebied van den Raad van Arbeid Middelburg vrijwel niet voorkomen, of niet bij de Zie kenkas van den Raad van Arbeid Middelburg zijn aangesloten. Voor de werkverschaffing bedroeg de premie over 1933: 8 pet. en met ingang van 1 Januari 1934: 5 pet. Voor het gewone ziekterisico (zonder werkverschaffing) werd in 1933 van het nettopremiebe drag uitgegeven 64.42 pet. Van het nettopremiebedrag, voor de werkverschaffing ont vangen, werd in 1933 uitgegeven 27.28 pet. Volgens de verkregen uitkom sten kan zooals wij reeds onlangs veronderstelden vol staan worden met een premie van 1,7 pet., wat vergeleken met de tot dusverre geldende premie van 2,3 pet. een zeer belangrijke verlaging beteekent. Ook de premiën van 3.4 pet. en 4.9 pet. kunnen worden verlaagd tot 2 5 pet. en 3.6 pet. De premie voor de werkverschaffing kan worden gehalveerd en worden gebracht op 2 5 pet. Op grond van de vorengenoem de overwegingen heeft de Raad van Arbeid daarom aan den minister van sociale zaken ver zocht premieverlaging als hier boven is aangegeven te willen bevorderen, daarbij aanvoerende dat in deze zeer moeilijke tijds omstandigheden de bedrijven niet hooger mogen worden belast dan strikt noodzakelijk is en ook van de arbeiders medegezien de plaats gehad hebbende loons verlagingen geen hoogere premiebijdrage mag worden ge vorderd dan ter dekking van het risico noodzakelijk is. Bij den terugkeer van de „Uiver" op Schiphol zal daar de ordonnans-officier van H. M. de Koningin, le luitenant Römer aanwezig zijn om de bemanning namens H. M. bij behouden terug keer te verwelkomen. A.XEL, 20 November 1934 De heer J. Koole te dezer plaatse, onderwijzer uit lndië met verlof, is benoemd tot onderwij zer aan de Chr. school aan de nieuwe haven te Middelburg. Candidaat notaris. Voor het derde deel van het notariëel examen iso.m geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer J A. Vink, thans te Leiden. Bij Kon. besluit van 16 dezer is herbenoemd tot burgemeester van Zuiddorpe de heer A. C.van Waes. Bij beschikking van den mi nister van financiën is de ont vanger der directe belastingen enz L. G. Becker van het kan toor Gennep, verplaatst naar het kantoor Hulst. Herclassfficatle. Onder leiding van dhr. Ir. G. Westerhof werd Zaterdag te Terneuzen een vergadering ge houden van rijksambtenaren, leeraren en onderwijzers ter be spreking van de door de regeering voorgenomen herclassificatie. Algemeen was men van meening, dat de plaatsing van Terneuzen in de 3e klasse onbillijk zou zijn. Na eenige bespreking werd met aigemeene stemmen besloten zich met een adres te wenden tot den minister, waarin men zich uitspreekt tegen de herclas sificatie. Voor de uitvoering van een en ander werden door de verga dering benoemd, dhrn.Horens ma, Lambrechtsen van Ritthem, Lankamp, Noordijk, lr. Stelling, ir. Westerhof en De Vries. Prov. Staten. Ged Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan de N V. „P.ZE.M." ten behoeve van de overneming van het laagspan ningsnet der gemeente Zaamslag een crediet te verleenen van f71.000. In het desbetreffende schrijven deelt de Raad van Bestuur der N.V. „P.ZE.M" mede, dat met het gemeentebestuur overeen stemming is verkregen over de overneming van het electriciteits- net met hetgeen daartoe behoort (evenwel met uitzondering van het magazijngebouw) voor de som van f71000, terwijl de magazijnvooiraad zal worden overgenomen tegen de markt waarde op 1 Januari a.s. zijnde deze dag bepaald als datum van overgang. De N V. zal gedu rende enkele jaren aan een der ambtenaren van het gemeentelijke bedrijf een wachtgeld uitbetalen, hetgeen bij de rentabiliteitsbe- rekening in aanmerking is geno men. De gemeente garandeert voorts een jaarlijksche betaling van f 1360 ter zake van hare straatverlichting. Van den datum van overneming af zullen te Zaamslag de aige meene voorwaarden van stroom- levering en tarieven worden toe gepast; de meterhuren zullen nog worden gehandhaafd en eerst geleidelijk aan die der P.Z E M. worden ge lijk gemaakt. Handelsregister. In de week van 5—10 Nov. werd bij het bureau der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen aangifte gedaan van de volgende inschrijvingen: Coöp. Vereen. West Zeeuwsch- Vlaimsche Graanopslag GA., Breskens Bestuur: voorzitter F. Klaaijsen, BreskensA. F. J. Aernaudts, Sluis; H.J. Weijkman, Breskens, 1. C. Jacobse, Hoofd plaat; H. Groosman, IJzendijke. J. J. Michielsen, Neuzen, schoen- handel en reparatie-inrichting. Arrond Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 16 Nov. 1934. D. H. de W., 51 j koopman te Hontenisse, gedetineerd, is wegens verboden terugkeer ver oordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. H. J. S-, 32 j., vrachtrijder te Axel, is wegens overtreding van de Crisis-Zuivelwet veroordeeld tot tweemaal f 10 en eenmaal f 20 boete, subsidair tweemaal 5 en eenmaal 10 dagen hechtenis. P. J. S-, voornoemd, is wegens overtreding van de Crisis Tar- wewet veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring der in beslag genomen tarwebloem. Door A. L. W., garagehouder Ie Hulst, is hooger beroep aan- geteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de motor- en rijwielwet is veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Cassatie is aangeteekend door H. K., oud 44 j, leurder te Ter Neuzen, tegen het vonnis der Rechtbank, waarbij hij wegens overtreding van de ventvergun ning is veroordeeld tot 2 maal f12 50 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. Smokkelen ran alcohol. De rechtbank te Brugge heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende smokkelarij van al cohol, waarin reeds 12 personen in Juli van dit jaar zijn veroor deeld. Het betreft hier een le verantie van een Schiedamsche firma in gedistilleerd aan de firma D. te Brugge. Een gevol machtigde van de Schiedamsche firma, die de lading smokkel waar in Duinkerken zou hebben doen overschepen, is als mede plichtige veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, het be talen van een boete van 4 666.662 francs (ingeval van niet-betaling drie maanden lijfsdwang) en tot betaling van de ontdoken rech ten tot een bedrag van 466 666 francs. De in beslag genomen scheepsgelegenheid enz. wordt verbeurd verklaard. De Schie- firma wordt voor de van de verschuldigde verantwoordelijk ge- damsche betaling bedragen steld. echter voorloopig Een landbouwer, zekere K. te Oost- en West-Souburg dacht dezer dagen de politie te slim af te zyoHy had op een boe renwagen onder een laag kool- asch een party aardappelen ver borgen, die zonder geleidebiljet zouden worden vervoerd. De man had echter buiten den waard, in dit geval buiten den speurzin der rijkspolitie ge rekend, die in de vracht meer zag dan een voer koleosinrels, de aardappelen in beslag nam en tegen den verbluften over treder proces-verbaal opmaakte. Vreeseiyk familie drama. Te 's-Gravenhage heeft zich Vrijdag op de tweede étage van het perceel Maasstraat 2, bewoond door de familie J. F. A Tetteroo, een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij de vader zijn vier kin deren, die rustig lagen te slapen en waarvan de oudste 9 jaar is, door middel van gasvergiftiging om het leven heeft gebracht, ter wijl de man in hetzelfde vertrek vervolgens den verstikkingsdood afwachtte»

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2