Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaa n der en, BEAU BROCADE No. 65. DINSDAG 20 NOVEMBER 1934. 5Üe Jaarg. A\ OO I J. C. VINK - Axel. Voor de Jeugd. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Ten einde ons blad voor een zeker deel ook voor de jeugd aantrekkelijk te maken, hebben we ons in het bezit gesteld van een geïllustreerd kinderverhaal, getiteld„De reis naar het geheimzinnige eilan d". Zooals men zien zal, bevat het verhaal de onderneming van een tweetal jonge guiten. Zij maken een zeereis, gedurende welke zij allerlei avonturen beleven. De vertelling wordt in afleveringen gegeven, welke wekelijks op de achterpagina van ons blad ge plaatst worden. We hopen, dat de jeugd met belangstelling de gebeurtenissen met Henkie en Rob zullen volgen. Hongarije Over het koninkrijk zonder koning, dat Hongarije heet en diensvolgens een wel zeer uit zonderlijke plaats in de interna tionale samenleving inneemt, is een groot deel van Europa slechts matig te spreken. Niet, omdat de Hongaren politieke doeleinden nastreven, welke op de eerste plaats een herziening van het Verdrag van Versailles en in ver band daarmede een nieuwe wij ziging der kaart van Europa be oogen. Maar wel wegens de middelen, waardoor, volgens de overheerschende meening in ver schillende landen, getracht wordt dit doel te bereiken. Ten deze worden beschuldigingen aan Hon- paarsch adres tot uiting gebracht in onmiddellijk verband met den te Marseille gepleegden aanslag, welke o.a aan koning Alexander van Zuid-SIavië en den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken, Barthou, het leven kostte. Het onderzoek naar dit drama tisch gebeuren duurt nog voort, doch reeds wint in zekere kringen, met name in Zuid-SIavië, de op vatting veld, dat Hongarije ten deze niet geheel vrij uitgaat. Voor het oogenblik blijft de be handeling van dit vraagstuk nog beperkt binnen de grenzen van een veelal in heftigen toon ge stelde pers-polemiek, waarbij aan de eene zijde krasse beschuldi gingen worden geuit en aan den anderen kant krachtig verweer wordt gevoerd. Gelukkig wordt nu de Volkenbond in het geding betrokken, als gevolg van een door Zuid-SIavië in te dienen aanklacht tegen Hongarije. Deze klacht zou dan gebaseerd zijn op het feit, dat Hongarije asylrecht zou hebben verleend aan groepen terroristen, die van Hongaarsche officieren een militaire opleiding ontvingen en overigens ook finan- cieëlen steun genoten zouden hebben, al dan niet met mede weten en goedkeuring der regee ring te Boedapest. Op deze wijze zou de klem zijn gelegd voor het plan der terroristen om door den koningsmoord te Marseille zoo danige verwarring te stichten, dat de mogelijkheid eener volkomen gewijzigde politieke situatie op den Balkan en elders zou worden geschapen. Het zijn waarlijk zeer ernstige aantijgingen, welke jegens Hon garije te berde worden gebracht. Hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen moet nader blijken. Maar reeds thans is komen vast te staan dat in zekere kringen, ongeacht op welken bodem die zijn gegroeid, aan duistere prak- tijken nog altijd de voorkeur wordt gegeven ter verwezenlijking van politieke bedoelingen. Tevens is echter het bewijs geleverd, dat er sinds 1914 wel iets veranderd is met betrekking tot de interna tionale samenleving. Bij alle teruggang, welke helaas in de moreele opvattingen van groote volksgroepen in verschillende landen moet worden geconsta teerd, is het een verheugend ver schijnsel, dat een misdadige opzet als die, geleid hebbende tot den Marseillaanschen aanslag, in zijn gevolgen een geheel ander en gelukkig ook gunstiger beeld ver toont, dan twintig jaar geleden. Destijds sproot uit den moord te Serajewo de wereldoorlog voort, thans wordt, ondanks hevige op winding der gemoederen, een be roep op den Volkenbond als het meest voor de hand liggende middel ter verkrijging van een doelmatige oplossing beschouwd En daarbij heerscht de overtui ging, dat de schuldigen, ook die achter de schermen, aan hun ge rechte straf niet zullen ontkomen. De positie van Hongarije wordt er intusschen niet beter op. Het verlies van de Italiaansche be scherming na den door Rome volbrachten omzwaai in de bui tenlandsche politiek, dringt de Hongaren in Duitsche richting Van dien kant zijn echter aan zienlijker geringer voordeelen te verwachten, mede door de iso- leering, waaraan Berlijn de voor keur heeft gegeven en die werd ingezet met de uittreding uit den Volkenbond. Indien Hongarije er toe kon besluiten den koers te wijzigen en voorloopig een be rustende houding aan te nemen, zou het land zichzelf wellicht een onschatbaren dienst bewijzen. Misschien dat dit inzicht na korter of langer tijd zich te Boedapest baan breekt. Met het levendig houden van onrust is niemand gebaat. Koning Alexander's nalatenschap. Prins Paul, het hoofd van den Zuid-Slavischen regentschaps- raad, is tevens de wettige be heerder van de uitgestrekte be zittingen en eigendommen van wijlen 'koning Alexander gewor den. Het departement van Jus titie heeft de beslissing, welke in het testament van koning Alex ander voorkomt, en waarbij Prins Paul benoemd wordt tot beheer der van al zijn bezittingen, goed gekeurd. Hierdoor beheert Prins Paul op het oogenblik een der grootste particuliere fortuinen van Europa, daar koning Alexander een der rijkste Europeesche vorsten was. De 11-jarige koning Peter is de DE VERMETELE. 1 Hier werd Mlttaehip's schrik heviger, erfgenaam van de bezittingen, welke op 48 millioen gulden worden geschat. Uit Belgrado wordt gemeld, dat een wijziging van de Zuid-Sla vische grondwet wordt overwo gen, waardoor het den jeugdigen koning Peter mogelijk wordt ge maakt, naar Engeland terug te keeren, om daar, evenals voor den moord op zijn vader, de school te bezoeken. Engeland. Met koortsachtige haast bereidt de Briische Metropool zich voor op het huwelijk van Prins George en de Grieksche prinses Marina, dat op 29 November gesloten zal worden, meldt de „United Press". En wel zelden is de aanhanke lijkheid en het medeleven der Britsche onderdanen in gebeurte nissen bij het koninklijk huis zoo sterk tot uiting gekomen als bij dit huwelijk van den jongsten prins, den hertog van Kent. Reeds weken houdt de pers en het publiek zich bijna uitsluitend op met de aanstaande feestelijke gebeurtenis; de dreigende oor logswolken, de economische cri sis, de vlootbesprekingen zijn ver geten en aller belangstelling con centreert zich op het vorstelijk bruidspaar, waarvan de wande lingen, gezegden, inkoopen, ge woonten en kleeding, zeer nauw keurig beschreven, heele kolom men in de bladen vullen. Prinses Marina is natuurlijk het middelpunt van alle sensaties en opwinding prinses Marina krijgt een nieuw wapenwordt eere doctor, enz. Het enthousiasme van de Lon- denaren zal in ieder geval rijk beloond worden. Niet alleen zul len zij van een prachtig schouw spel een koninklijke tooi, een optocht van vreemde majesteiten en vorsten kunnen genieten, zoo als men sinds de bruiloft van den hertog van York in 1923 niet meer gezien heeft, doch ook hun beurs zal bij dit huwelijk wel- vaien. Niet minder dan een half millioen menschen zullen Londen gedurende de „wedding week" welke in werkelijkheid twee weken duurt met goedkoope extratreinen bezoeken uit alle deelen van het land en millioenen ponden zullen dus in de kas van café's en hotels vloeien. Eenige der grootste hotels hebben reeds aangekondigd dat al hun kamers besproken zijn, weer andere wor den geheel door het hof in be slag genomen. Een reusachtig leger van arbeiders houdt zich bezig met het vervaardigen van honderden kilometers vlaggen. Karakteristiek voor het enthou siasme der Engelschen zijn de ontzettend hooge prijzen, welke voor zitplaatsen op de tribunes langs den weg naar de kerk ge vraagd en met genoegen be taald worden. Alleen een plaats in West- minster Abbey kan zelfs de dikste portefeuille zich niet veroveren. De abdij is alleen voor de 4000 genoodigde bruiloftsgasten en van de gewone stervelingen mogen alleen journalisten en voor de eerste maal radiomenschen tegenwoordig zijn. Daar zal het prinselijk paar plechtig in den echt verbonden worden, en dit feit zal over de geheele wereld worden uitgezonden. Ter gelegenheid van het aan staande huwelijk van Prins Ge orge, hertog var. Kent, en Prinses Marina van Griekenland, bij welke plechtige gelegenheid H. K. H. Prinses Juliana als bruidsmeisje aanwezig zal zijn, heeft H.M. de Koningin door aanbieding van een geschenk van Haar belang stelling willen doen blijken. De keuze werd bepaald op een vierbladig kamerscherm, dragende vier aquarellen. Aan den interieur-architect H. P. Mutters werd verzocht, het ontwerp voor heteigenlijke scherm te leveren. Het werd uitgevoerd in coromandel ebbenhout, een donkerbruine, zwartgeverfde hout soort, uit onze tropische gewesten. Het door prof. Wolter ver vaardigde aquarel stelt een typish Amsterdamsch stadsgezicht voor. Het tweede aquarel is van Vreedenburgh, die een rustig (Wordt vervolgd.) AXELSCHEff COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling.) 15) Hi] sloeg zijn lichte maar slimme oogen op de kolossale, ietwat plompe gestatte van zijn aanzienlijken patroon. Hare Edelheid passeerde mij rakelings, zeide hij sprekend op zach- ten verontschuldigenden toon. Ik stond in de deur van de gelagkamer, toen zij voorbijgaande mij vriendelijk toeknikte. Ja, ja 1 ga voort man, riep Sir Humphrey ongeduldig uit. De deur was open, Edelheid, vervolgde Mittachip met flauwe stem, er was veel tocht, de mantel van hare Edelheid sloeg open. Hij hield even op, met duidelijke voldoening de toenemende belangstelling op Sir Humphrey's gelaat opmerkend. Onder haar mantel, vervolgde hij, zeer zacht sprekend, en als een acteur het effect nagaande, onder den mantel hield hare Edelheid een pakje brieven dat zij met bare hand vast omknelde. Zoo, brieven? vroeg Sir Hump hrey snel. Een pak brieven, milord. Op een daarvan was een groot zegel. Ik had bijna het wapen gezienhet leek Op dat van Karei Edunrd Stuart, den Pre tendent Nu, ik kan het niet zeker zeggen, pw« Edelheid, mompelde hij nederig, Toen was er een oogenblik stilte. Sir Humphrey Challoner had een zilveren tandenstoker gekregen en gebruikte dien in nadenken verzonken. Mijnheer Mittachip keek met alle aandacht op den vloer. Hoor eens, mijnheer Mittachip, sprak Sir Humphrey eindelijk Lady Patience brengt die brieven naar Londen. Dat is het wat ook bij mij op kwam. En watrom brengt zij die brie ven naar Londen riep Sir Humphrey uit, met zijn sterke vuist hard op de tafel slaande, zoodat de glazen en schalen rammelden, terwijl Mittachip bijna zfjn evenwicht verloor. Waarom brengt zij die brieven naar Londen, vraag ik? Omdat zij het bewijs bevatten van haar breeder's onschuld. Haar plannen zijn gemakkelijk te ra den. Smeekbeden, waarschuwingen, verwijten van de teleurgestelde rebellen, duidelijke bewfjzen dat Philip zich er buiten heeft gehouden. Hij trok zijn stoel met een ruk van de tafel terug en begon met groote, driftige stappen op en neer te loopen. Ondertusschen begon Mittachip zijn uiterlijke kalmte te verliezen en er kwam een uitdrukking van schrik in zijn anders kleurlooze oogen. Goede hemel 1 mompelde hij, is dan Lord Stretton geen rebel Hij een rebel Wel neen I be vestigde Sir Humphrey. Men meende, dat zijn sympathieën voor de Stuarts waren, maar hij ging gedu rende den opstand naar het Zuiden, ik heb hem dat zelf aangeraden om niet in dat net meegesleept te worden. Maar milord, stamelde hij, ter wijl zijn magere wangen loodkleurig werden en zijn oogen vragend die van zijn heer zochten. Uwe Edel heid legde onder eede getuigenis af tegen Lord Strettonen en ik stelde de papieren. en onderteekende die op milord's be vel met mijn naam Nu I Ik betaalde daar goed voor, niet? zei Sir Humphrey op ruwen toon. Maar als die beschuldiging valsch was, Sir Humphrey, zal ik onteerd zijn, ontzet worden misschien opgehangen Sir Humphrey lachte luid, dien diegenen, die in zijn dienst waren, hadden geleerd te vreezen. Schaapskop! riep hij uit, zoo een onzer moet gehangen worden geef ik er de voorkeur aan dat gij dat zijt, oude vogelverschrikker. Daarbg gaf hq hem een harden klap op zijn schouder, die zijn magere beenen onder hem deden bezwijken. Beste Sir Humphrey .mom pelde hij erbarmelijk, m m m maar waarom dan die aan klacht tegen Lord Slretton, nu de brieven zoo gemakkelijk kunnen be wijzen, dat die valsch was. Zwijg, dwaas I riep de Squire ongeduldig uit, ik wist toen niet af van die brieven. Ik wilde Lord Stretton in een gevaarlijke positie brengen, om zijn onschuld daarna te kunnen aantoonen langs zekere wegen die ik bedacht had. Ik wenschte de eenige te zijn die hem redde, voegde er bij, een vloek mompelend om zijn teleurstelling, en haar dank baarheid daarvoor te verkrijgen, Ik ben op reis «aar Londen mat dat doe!, en nu Zijn woorden brachten Mittachip in volslagen ontsteltenis, ofschoon hij gewoon was aan het veranderlijk humeur der grocte lui, met wien hij te maken had. Daarenboven was de waardige procureur zich volkomen bewust van zijn netelige positie in deze zaak. En nu hebt u niets bereikt, jammerde hij; terwijl ik o!o! ik Zijn toestand was beklagenswaardig. De Squire zag op hem neer met niet weinig verachting. Plotseling klaarde het gezicht van Sir Humphrey geheel op en er kwam een slim triumfeerend lachje era zijn ietwat sensationeele lippen. Stil I stiloude lafaard, riep bij lachend uit, het gaat niet zoo slecht als Verduiveld, gij zijt nog niet gehangen wel en, Toegde hij er beteekenend bij, Lord Stret ton is nog in staat van beschuldiging en in gevaar van zijn leven. Mm maar Kunt ge niet begapen, gij dwaas, riep Sir Humphrey driftig uit, terwijl hij tegenover den procureur schrijlings op een stoel ging zitten en het magere kereltje strak aanzag kunt gij niet begrijpen, dat zoo ik nu die brieven kan machtig worden, ik Lady Patience dwingen kan mijn aanzoek aan te nemen Hé? In het bezit dier brieven kan ik tot haar gaan en zeggen zoo gij mijne vrouw wilt worden, zullen deze bewijzen yan de onschuld uws broe ders den koning worden voorgelegd soo gij weigert worden se vernietigd) O I riep Mittachip onwillekeurig uit, terwijl hij hijgde van schrik en verbazing over dat ontzettende plan. Hij waagde het een beschroomden blik te slaan op dat krachtig gezond gelaat voor hem en hij zag daarop zoo'n vasten wil, zoo'n onwrikbaar besluit, dat hij het voor het oogenblik raadzaam achtte af te zien van elke tegenwerping. Inderdaad, mompelde hij, toen zijn heer op zijn antwoord scheen te wachten, inderdaad in die brieven ligt haar fortuin voor u opgesloten. En op den dag van mijn huwelijk met haar, tweehonderd guinjes voor u, mijnheer Mittachip, zei Challoner op langzamen, beteekenisvollen toon, terwijl hij zijn zaakgelastigde strak aankeek. Mijnheer Mittachip verloor letterlijk zijn hoofd. Twee honderd guinjes, 't was meer dan hij in vter jaar verdiende en dat ten koste van hard werken, veel scheldwoorden, en voortdurende beleedigingen. Een ont vanger van renten en pachten is nooit populair geweest. Mijnheer Mittachip vond het leven hard en twee honderd guinjes waren in dien tijd een klein fortuin. De procureur likte zijn dunne dorre lippen. De visioenen door deze denkbeeldige tweehonderd guinjes in zijn geest opgeroepen maakteB hem geheel in de war. Daar was dat stukje vrij bezit te wirksworth, dat hij zoo lang begeerd had, of misschien een com pagnonschap met mijnheer Lutwurth te Derby, of Mqnheer Mittachip, het is voor n wel de moeite waard, die brieven voor mij te verkrijgen, mei? 9

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1