„DUPLEX" Papiersoldeer A. IJZEBAART- d. BERGE. Advertentiën. aanleg en onderhoud van tuinen, besnoeiing van vruchtboomen, Vrncbtboomen, Haagplanten en Siergewassen. Reclame-Pakket, j? Buitenland. 2 Heeren-Rjjwielen, 1 Jongens-Rijwiel, 1 Handwaschmachine. voor kantoor- en huishoudelijk gebruik. 30 cent per tube. J. C. VINK - Markt, op de bondgenooten en vrienden om daartoe mede te werken. Indien onverhoopt van eenige zijde de internationale vrede mocht worden bedreigd, dan zal een beroep op den Volkenbond wor den gedaan, teneinde verwikke lingen te voorkomen. Millioenen-zwcndel. Het ministerie van financiën in Frankrijk heeft een onderzoek laten instellen naar de gedragin gen van Qoldenberg, bijgenaamd Lévy, den ondervoorzitter van de Société spéciale financière en zijn medeplichtigen wegens knoei erijen. Het gaat om 25 millioen obligaties van de vereeniging van rechthebbenden op oorlogs vergoeding. De obligaties waren op frauduleuze wijze by een bank gedeponeerd, die er 13 millioen op voorschoot. Het actief van de dertig vereenigin- gen, door Lévy gesticht, zou nauwelijks de helft bedragen van het passiefhet actief van de Sociéte speciale financière, dat op 200 millioen werd geschat, zou uit een groot aantal oninbare stukken en rekeningen van de biteuren bestaan. 40-nrige werkweek. De Italiaansche fascistische bon den van werkgevers en werkne mers in de industrie hebben in onderlinge overeenstemming be sloten, den werktijd in alle ge vallen, waarin dat mogelijk is te verkorten tot veertig uur per week en de loonen dienovereenkomstig te verlagen Voorts werd be sloten, overwerk alsmede arbeid van vrouwen en kinderen, waar eenigszins mogelijk, af te schaffen en een fonds te vormen ten be hoeve van de groote gezinnen. Burgerlijke Stand. Gedurende Oct. 1934. Koewacht. Gehuwd. 17. Al- bertus Pieters, 23 j. en Alice van Poecke, 22 j. Geboren. 3. Theo, z. van Josephus van Daele en Irma van Haelst. 8. Stella, d. van FraPciscus NaesseDg en Adol phine Dhanis. 10. Petrus, z van Alphons de Caluwe en Leon- tina van Gassen. 30. Robert, z. van Josephus van Gremberghe en Silvia van Goeye. Overleden. 13. Josephus de Vos, 78 j., echtg. van Rosalia de Block. 17. René de Metter, 54 j., ongeh. 20, Petrus Aude- naerde, 89 j., wedn. van Ulalia Martens. Overslag. In de maand Oct hebben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. Filmbeschrijving. Reeds 16 weken is te Amster dam de film vertoond, die aanst. Zaterdag hier „Het Centrum" geeft onder den titel „Wenn du jung bist, gehort dir die Welt" (Als je jong bent Graaf Rossani heeft een pleeg zoon Carlo, dien hij laat opleiden voor tuinman, doch die liever zanger wordt, wegens zijn mooie stem. Carlo groeit op met Lisette de dochter van den Graaf en Roberto de zoon van een organist. Carlo wordt verliefd op Lisette, doch deze bemerkt daar niets van en zet haar zinnen op Roberto. Carlo trekt op een goeien dag de stad in, neemt lessen en wordt beroemd zanger. Nu wil hij ook zijn jeugdvriend Roberto gelukkig maken en neemt dezen tot zijn begeleider. De Graaf is intus- schen door verliezen arm gewor den, doch Carlo redt hem uit den nood, natuurlijk met het oog op Lisette. Als Carlo en Roberto bij den graaf komen en deze een feestavond aanlegt, zegt Lisette verheugd te zijn, met het weerzien van Carlo, maar nog meer met de terugkomst van Roberta Tableau. Het is een prachtfilm met humor en kunstzin. IË^jggg'5®- Ondergeteekende biedt zich beleefd aan voor enz. Tevens verkrijgbaar: Aanbevelend, J. HOLLEBEK, Axel. Singelweg J 11 ij. jJ Suiker per pond 10 ct. C Zout 3 t ■h Soda 2 .2 ji 1 pak Zeeppoeder 5 e Oggels Koffie 20 W J 1 pak Maizena 6 t 1 ons Cacao 10 1 doos Schoensmeer 10 1 O 1 stuk Zeep 5 „O jjj 1 pak Pudding 3 "O Een half pond Pinda's 6 O 1 pond beste Rijst 10 U Samen 90 ct Doet Uw voordeel. Enkele weken geleden kwam een exploitant van een bioscoop-theater te Amsterdam toen hy in den namiddag tbu kwam, tot de onaangename ontdekking, dat in de huiskamer uit een buffetlade een bedrag van 1 8 000 was verdwenen. De deur was door de daders geforceerd. De verdenking viel op twee Duitschers, met wie de bestolene besprekingen had gevoerd. Een rechercheur is er in samenwerking met de Duitsche politie in geslaagd een der daders te Düsseldort te arresteeren. Een vierling. Te Breslau is een vierling geboren, drie meisjes en een jongen; na een uur is het jongse meisje overleden. De doodende stroom. Te Renswoude is een noodlottig on geval geschied. De 28-jarige landbouwer E. Eikeikamp was met den daggelder D. van der Pol, achter het huis van eerst- genoemden bezig met het plaat sen van een radioantenne. De antennedraad werd op eenige meters afstand gelegd van den hoogspanningskabel voor de electriciteitsvoorziening der ge meente Scherpenzeel. Op een gegeven oogenblik kwam de antenne in aanraking met den electrischen draad, die een span ning heeft van 1000 volt, met het gevolg, dat beide mannen werden getroffen. Na eenige oogenblikken gat E., die onge huwd is, den geest. Van der Pol is naar zyo woning overge bracht. Men hoopt hem in het leven te kunnen houden. W issellooper verdwenen. De Alkmaar8che politie verzoekt opsporing van den 23-jarigen wissellooper A. G., die by de Middenstandsbank, aldaar, in betrekking was en is verdwenen met medeneming van een be drag aan bankbiljetten vao t 7.000. De man was geen on bekende van de politie. Vermoed wordt, dat hy in de richting van de Belgische grens is vertrokken. O een speelgoed Te Balsteren speelde bij de familie Langenberg het twaalfjarige zoontje met een geweer. Plotse ling trok het knaapje de haan over, met het noodlottig gevolg, dat zyn zusje van 16 jaar een lading hagel in het gezicht kreeg. Het meisje zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Oud roest. Onder de leuze „eendracht maakt macht" hadden de koop man H. B. en de smid V. van A. in de Maasstad hun capaci teiten gecombineerd om aan den nood der tyden het hoofd te bieden. De koopman kocht tweedehandscbe kachels op en de smid maakte er bruikbare exemplaren van. Spoedig was er een goede voorraad kachels aanwezig. Toen kwam er twee spalt. De koopman overwoog, dat hy de zaak nu wel alleen verder kon klaren en wilde van den smid at, aldus de „Tel." Tot diens groote ontevredenheid ontzegde by hem zelfs den toegang tot de gemeenscbappe- lijke opslagplaats. Dit was den smit niet naar den zin. Tijdens de afwezigheid van den koopen besloot hy zyn aandeel in tirma weer ongedaan te maken en met een grooten hamer sloeg hy den baaien voorraad tweede- handsch weer tot bet stadium, oud roest terug. Terwjjl hy hiermede bezig was, kwam de koopman, die ontzet de politie alarmeerde. De smid werd aangehouden en er werd proces-verbaal opge maakt. Betrapt. In den vroegen morgen is Woensdag ingebroken in den horlogewinkel van den heer L., aan de Leidschestraat te Amster dam. De dader heeft zooveel lawaai gemaakt, dat de inbraak Werd bemerkt en de man nog la den winkel kon worden aan gehouden. Be alve inbreker- werktuigen vond men 25 horlo ges op hem, welke een waarde van f 800.— vertegenwoordigde. Valsche munters. De Haagsche politie Jjeeft bij de weduwe Rin de Flakkeesche- straat een inval gedaan, waarbij een volledige inrichting voor het vervaardigen van valscho munten werd ontdekt. De eenige zoon de 19 jarige R, werd ge arresteerd, toen hij bij een po- giDg om met 'n valschen gulden uit .een automaat rolfilms te bemachtigen, op heeterdaad werd betrapt door den winkelier. Zijn mede-dader, de 17 jarige v. d. S. is later aangehouden. Reeds sedert een half jaar waren beide jongens, die samen op de lagere school en op de H. B. S. gingen, en die van keurige ouders zijn, met deze valscbemunterij bezig. Het geld werd zoowel bij ge wone kleine inkoopen, als in automaten gebruikt. Bij de automaat in de Weimarstraat gingen zij als volgt te werk. Bij de filmrol die 65 oent kost, zijn 35 cent wisselgeld ingeslo ten. Dit geld was dus de eerste winst, terwijl zij vervolgens de films tegen belangryk lageren prijs dan de eigenlijke waarde, verkochten. Doch ook op andere wijze werd het valsche geld in omloop gebracht. Reeds ten tijde dat hij op de H. B. S. was, hielp v. d. S. vaak op Zondag zijn oom op de renbaan Duindigt, waar deze het buffet in pacht bad. De jongen hielp daar eerst aan het buffet, terwijl hij later, in de drukke zomermaanden, zich ook als kelner verdieDSte- lyk maakte. Hierbij heeft bij ook verschillende malen valsche munten by het wisselgeld terug gegeven, zonder dat dit werd bemerkt. Te Avalon op het eiland CataliDa aan de Californische kust, is bij het overladen van 7500 pond dynamiet door tot nog toe onbekende oorzaak een ontploffing ontstaan. De kleeren der negen arbeiders, die met het overladen bezig waren, geraakten in brand. Zus hunner verbrandden levend 2 werden levensgevaarlijk ge wond en 1 arbeider wist zich te redden door met zijn branden de kleeren in zee te springen Kinderroof. Dorothy Ann, het zesjarige dochtertje van Alfred Distelhurst, dat onge veer twee maanden geleden te Nashville (Ver. St.) werd ont voerd, is nog niet terecht. De vader koestert nog steeds hoop op den terugkeer der kleine en heeft verklaard er zeker van te zijn, dat de kinderroovers met hem in verbinding willen treden, omdat zy moeten voelen in de val te loopen. Mits h\j zijn kind goed en wel terugkrijgt, wil hij de ontvoerders wel toe zeggen, dat hy hen niet in han den der autoriteiten zal spelen. In een ondiepe sloot in de omgeving van het tuberculose- ziekenhuis te Nashville (Ternes- ses) is het naakte lyk gevonden van een meisje, naar men ver moedt van de zesjarige Dorotby Aan, die twee maanden geleden is ontvoerd. Draadlooze genezing. Op het vrachtschip de „Cana dian Constructor" werd plotse ling een lid Jer bemanning ern stig ziek. Er was geen scheeps dokter aan boord en de kapitein vermoedde dat bet blindedarm ontsteking was. Daar hij er niet geheel zeker van was, stelde hy zich draad loos in verbinding met den dok ter van een groot passagiersschip, dat naar Nieuw-Zeeland voer. Drie weken lang zond de dok ter draadlooze adviezen naar den kapitein, hoe hy den patiënt moest behandelen. Bij de aankomst werd de patiënt dadelijk naar een hospi* taal vervoerd, doch men had hem met zooveel zorg behandeld, dat een operatie niet meer noo- dig was, Frankrijk. Het Kabinet-Doumergue heeft zijn ontslag aangeboden. Vóór Doumergue het ontslag van zijn Kabinet bij den President Lebrun indiende, hadden in den ministerraad Herriot en 3 andere radicaal-socialistische ministers hun ontslag genomen. In het schrijven, dat zij daarna opstelden en Doumergue ter hand stelden, motiveerden zij hun ontslagname met de mededeeling, dat de voor genomen vérgaande hervormings maatregelen van het Kabinet bui ten het kader van den godsvrede gingen en hun verdere samen werking met den minister-presi dent onmogelijk maakten. In het schrijven, dat Doumergue aan Lebrun zond, om hem de ontslagname van het Kabinet mede te deelen, valt de gewezen minister-president de radicaal socialisten heftig aan wegens hun onverantwoordelijke egoïstische houding. Gaston Doumergue is met zijn laatste regeering 9 maanden aan het bewind geweest. In een voor de toekomst van Frankrijk be slissend moment deed president Lebrun een beroep op hem, die in rustige afzondering zijn ouden dag hoopie te slijten. Sinds Dou mergue op 13 Mei 1931 als pre sident der republiek was afge treden, genoot hij n.l. van het landelijke leven in zijn landhuis te Tournefeuille. Ieder dacht dat de actieve politieke rol van den beminden glimlachenden ouden heer geëindigd was, en hij dacht het zelf ook. Men weet, waarom het anders liep. Het Stavisky- schandaal had de gemoederen van het volk tot koken gebracht, had het toch al tanend prestige van het parlement reddeloos geschokt. Daladier werd door de straat ten val gebracht. Op 6 Februari van dit jaar vloeide er bloed te Parijs, en Daladier trad af om nog veel meer bloed te voorkomen. Het geheele parlement bevatte geen enkele persoonlijkheid die vol doende gezag had om de drei gende spanning te bezweren. Dat kon alleen Doumergue. Tegen zijn zin, want hij had de rust leeren liefhebben, ging de 70-jarige aan het werk om zijn land te redden. Hij werd hoofd van een nationaal kabinet, veel meer naar rechts georiënteerd dan de voorafgaande, radicaal- socialistische, kabinetten. Dou- mergue's persoonlijkheid hield de regeering bij elkaar, en zonder veel ophef bracht hij de ontred derde financiën voorloopig in orde. Hij redde daarmede de franc en bewees zijn land een onbetaalbaren dienst. Doumergue begreep echter, dat het parlement in Frankrijk veel te groote bevoegdheden heeft. Den laatsten tijd smeedde hij plannen de bevoegdheden der regeering te versterken. Het is dwaasheid te zeggen, dat hij naar dictatuur streefde. Dat het hoofd van staat het parlement mag ont binden is in vele democratiën Engeland en Nederland, het Duitschland van Weimar het geval. Ir. Frankrijk was het par lement echter tot dusver opper machtig, het kon naar willekeur regeeringen doen vallen, het be lemmerde mede vruchtbaar regee- ringswerk. Doumergue zag dit in, maar de radicalen beletten hem dit inzicht in practische maatregelen om te zetten. Zoodat Gaston Doumergue weer naar Tournefeuille terug keerde. Intusschen is een nieuw Kabinet gevormd met aan het hoofd Flan- din, dat blijkens een vertrouwens- motie met overgroote meerderheid door de Kamerleden wordt ge steund. In de Kamer heeft minister president Flandin een regeerings- verklaring voorgelezen, waarin op den voorgrond wordt gesteld, dat de z.g. Godsvrede, d.w.z. het be stand tusschen de partijen van het nationale blok, zal blijven bestaan. Voorts wordt o.a. in de regeeringsverklaring gezegd, dat de binnenlandsche en buitenland- sche vrede met alle beschikbare j middelen zal worden gehand haafd. De natie doet een beroep Stoppeldijk. Geboren. 28 Annie, d. van Gustaaf Kindt en Anna de Smet. Zaamslag. Gehuwd. 18. Mi- nicus Wisse (van Ter Neuzer), 24 j. en Feijgije Klaassen, 19 j 25. Floris van Westenbrugge (van Feynaart), 25 j. en Catha- rina Willemsen, 27 j. Geboren. 12. Sara, d. van Willem van Ham en Elizabeth Schieman. 26. Izsak, z van Krijn Hamelink en Janna Hame link 27. Adriaan, z. van Steven van Harn en Maria Boudeling. 28. Franciscus, z. van Martinus de Putter en Wilhelmina van Fraeyenbove. CORRESPONDENTIE. De nieowe spelling. Overeenkomstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" vast gesteld advies, besloten wij ten aanzien van het gebruik der nieuwe spelling het volgende te bepalen 1. Ingezonden stukken, met den naam des inzenders onder teekend, worden desgewenscht in de nieuwe spelling opgenomen. 2. Losse, onderteekende bij dragen van medewerkers, niet tot den vasten redactie staf behoorende, worden desgewenscht in de nieuwe spel ding opgenomen. 3. Adverteerders zijn geheel vrij de oude of de nieuwe spel ling te gebruiken. DE UITGEVER. TE KOOP: Alles is 2de hands, doch zeer goed en lage prijzen. C. GEELHOEDT, Rijwielhandel, Nieuwstraat G 61. Hiermede zijn onmiddellijk alle gescheurde papieren te repa- reeren, zooalsMuziek-, Lees- en Kantoorboeken, Bankbiljetten en Foto's, Teekeningen, Archief stukken, enzenz. „Duplex" Papiersoldeer is kleurloos, zoodat de tekst geheel leesbaar blijft. Het gebruik is zeer eenvoudig t Het papier bij de scheuren wordt met een weinig „Duplex" Papier soldeer bestreken. Na het glad strijken hiervan is de breuk her steld. Gegomde strooken zijn dus overbodig. Voorhanden bij t n n -nr~r nirr iTTiii"mT-im o N Q B

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3