vtwiwiii 6§^1SK RUWE HUfD Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zij rekent het zich tot een eer, u thans opnieuw de gelegenheid te hebben gegeven uw belang rijke onderzoekingen voort te zetten". Tenslotte zeide de minister: Kiest thans ruim zee. Toont aan alle werelddeelen, wat goede zeemanschap vermag. Qod's ze gen zij met u. Ik volg met groote belangstelling uw reis. Leve de Koningin, vaart allen wel Tweede Kamtr. Met 51 tegen 31 stemmen is gisteren aangenomen het voor stel tot wijziging van de lager- onderwijswet dat inhoudt, dat huwende onderwijzeressen ver plicht zijn ontslag te nemen uit hnn betrekking. Een amendement om deze be paling met 1938 te doen verval len, werd verworpen. Prinses Juliana. Op 20 dezer zal H. K H. zich naar Engeland begeven voor het bijwonen van de huwelijksplech tigheid en de daaraan verbonden feesten van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Grieken land. H. K. H. zal zich te Rot terdam inschepen. üe wegenbelasting. De Minister van Financië heeft bepaald, dat aan de volgende houders van motorrijtuigen in de daarbij vermelde bijzondere ge vallen vergund wordt om gedu rende ten hoogste 60 dager, per jaar, te rekenen van het tijdstip, waarop de belastingkaart wordt afgegeven, met een motorrijtuig op meer dan drie wielen te rijden of te doen rijden op den openbaren weg tegen betaling van een vierde van het geen voor dat motorrijtuig over een vol jaar verschuldigd zou zijn, vermeerderd met 3 pet. a. kermisreizigers; b. onder nemers van verhuizingenc. eigenaars van transportbedrijven voor niet geregeld voorkomende transporten d. begrafenisonder nemingen e. ziekenhuizen, ver huurders van ziekenauto's f. voor brandweerauto's g. voor reserve motorrijtuigenh. autobusdiensten in het bezit van een vergunning van Ged. Staten. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1935. Onderw|Jzers-actie. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft besloten, bij de regeering aan te dringen op 1. verplichte pensionneering op 65 jarigen leeftijd en opening van de mogelijkheid, van het 55ste levensjaar af vrijwillig ont slag en pensioen te nemen 2. reguleering van de opleiding, waarbij rekening worde gehouden met de behoefte aan onderwijzers 3. vermindering van opleiding, met dien verstande, dat er om het jaar gelegenheid koine tot toelating voor kweekscholen, doch geen grooter contingent, dan noodig is 4. stopzetting van de gelegen heid tot het afleggen van het staatsexamen voor onderwijzer. Een directeur-generaal. Verwacht wordt de benoeming van den heer ir. A. L. H. Roe broek, lid van de directie van den Wieringermeerpolder te Alk maar. De minister van economi sche zaken acht deze benoeming noodig. Er zullen nu twee hoofden zijn in de afd. Landbouw van dit departement, een voor crisiszaken (dat is de secretaris geneiaal), en een voor niet-crisis- arbeid. De nieuw te benoemen direc teur-generaal, ir. A. L. H. Roe broek werd in 1889 geboren en doorliep te Rolduc het gymnasi um. Daarna studeerde hij aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en werd in 1914 benoemd tot landbouwkundige bij den Algemeenen Nederland- Schen Zuivelbond. In 1916 werd hij benoemd tot hoofddi recteur der Coöp. Fabriek van melkproducten „Het Anker", te Roosendaal. Vervolgens werd de heer Roebroek benoemd tot rentmeester der Staatsdomeinen te Klundert. Deze functie ver vulde hij tot 1930, toen hij be noemd werd tot lid der directie van de Wieringermeer. De Wierlngormetrpolder. De belangstelling voor de uit te geven boerderijen in den Wieringmeerpolder is bijzonder groot voor de eerste serie van 15 boerderijen in het grasland gedeelte van den polder meldden zich 137 personen aan, terwijl voor 8 akkerbouwbedrijven 53 gegadigden waren. Naar gemeld wordt, is thans ook reeds de derde serie versche nen, omvattend 17 bedrijven, grootendeels gelegen in het gras landgebied, en gedeeltelijk ook in dat deel van den polder, waar het gemengde bedrijf zich bij voorkeur zal ontwikkelen. In verband met het bijzonder groote aantal gegadigden zal voor deze 17 boerderijen geen nieuwe oproep plaats hebben. Het boerenvak is dus nog niet zoo slecht. De „Uiver" op thuisreis. Woensdag is de Uiver onder groote belangstelling uit Ban doeng vertrokken. Na een tus- schenlanding te Batavia en te Palembang in welke laatste plaats nog een huldiging en aanbieding van cadeaux plaats vond, vertrok men vandaar via Singapore naar Medan om dit laatste station in Indië in den loop van den mid dag te bereiken. In Bandoeng lieten zich haas tig nog passagiers overboeken van de Fokker op de Uiver, toen daartoe de gelegenheid werd opengesteld, zoodat, toen de Douglas van Andir vertrok, zich achter elk coupé-raampje een lachend gelaat vertoonde. De hoeveelheid post, welke de Uiver meeneemt is tot 115 K.G. aangegroeid, terwijl men 3C K G. vracht meeneemt. Piloot Parmentier mocht nog een brief ontvangen van den Gouverneur-Generaal, waarin deze hem de beste wenschen voor een goede reis doet toeko men. Parmentier was natuurlijk vol vertrouwen op de goede terug reis en verklaarde het liefst in twee dagen naar Holland te vliegen, hetgeen echter onmoge lijk is, aangezien een uitgebreid progiamma van rondvluchten langs de Indië-route moet worden afgewerkt. De Uiver ontvangst. De „Uiver" zal indien alles normaal gaat Woensdagmid dag a.s. omstreeks 2 uur op Schiphol neerstrijken. Op het Amsterdamsche vlieg veld is men hard aan het werk om de aankomst en de huldiging zoo vlot mogelijk te doen vei- loopen en wel op zoo'n manier, dat allen, die er heen gaan om blijk te geven van hun waardee ring er inderdaad ook iets aan zullen hebben. Er worden groote zit- en staan- tribunes gebouwd, die het moge- ijk maken alles te zien, terwijl een luidspreker-installatie de ge sprekken zal versterken. De Uiver zal voor de landing tweemaal over alle rangen een rondje geven en daarna langs de toeschouwers taxiën. Na de ontvangst zal de be manning per auto langs de rangen rijden, om ieder de gelegenheid te geven hen te zien en toe te juichen. Een vijftal sprekers zal het woord voeren. Men verwacht duizenden menschen, en om hun het wach ten te bekorten, zal volop muziek gegeven worden, terwijl sport- machines over het terrein zullen vliegen. Naast de consumptie-inrichtin gen zullen 4 keukenwagens van het leger voor soep zorgen. Te Amsterdam worden de scholen gesloten en mag tot 12 uur dansmuziek worden gegeven. Vr(J voor rijkspersoneel Het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" heeft aan den Raad van Ministers het ver zoekschrift gericht, het rijksper soneel dat daartoe den wensch te kennen geeft, vrijaf te geven „met behoud van salaris of loon" op den dag, dat de Uiver in het Vaderland terugkeert, teneinde te kunnen deelnemen aan de huldiging der bemanning van het vliegtuig. Och ja, waarom ook niet vrij reis- en verblijfkosten AXEL, 16 November 1934 Met een gevarieerd programma, en voor een niet talrijk publiek trad hier gisterenavond in „Het Centrum" op de zoo zachtjes aan in deze streek bekend geworden harmonicaclub „Bravo" uit Ter- neuzen. Het is zooals de voor zitter in zijn inleiding zeide, de witte pakken trekken de jongens van „Bravo" naar her en der. Inderdaad flatteeren dezemaar ook het ensemble van de muziek door de mondharmonica's is aan trekkelijk, voorzoover men niet te nauw speurt, want zoo nu en dan komt om den hoek kijken, dat de zgn. halve toonen angstvallig ver meden zijn door een loopje om te nemen, of anders neemt een accordion met volledig klavier de overgangen. Maar dat is nu een maal dichterlijke vrijheid, die men zich noodzakelijk moet veroor- looven op dergelijke instrumenten. Intusschen bemerkten we, dat het corps weer is versterkt en fluit en banjo's het effect van het samenspel verhoogen. Ook het slagwerk is sedert een vorige maal veel verbeterd. Het gaat dus excelsior. Ter afwisseling werden een paar tooneelslukjes gegeven, om de lachspieren te oefenen. En tot slot: een dansje natuuilijk. Onze conclusie is, dat het een stel toffe jongens zijn, die een amusanten avond weten te vullen. Wegens opheffing van het Rijks Belastingkantoor alhier is de heer B. Both, Rijksontvang. r alhier, overgeplaatst naar het kantoor te Dinxperloo. De heer C. Hol alhier is toe gevoegd als Rijksklerk aan h.t Inspectiekantoor te Terneuzen. Orelio. De feestavond ter herdenking van het 25 jarig bestaan van de algem. zangvereeniging „Orelio" alhier is voor onbepaalden tijd uitgesteld, wegens ernstige onge steldheid van den directeur, den heer J E. Blansaart. Voor het examen E. H. B. O diploma B slaagde de heer C. M. Beke, rijksveldwachter te Kijkuit. Bakkerf] uitgebrand In den nacht van Dinsdag op Woensdag is omstreeks 12 uur brand uitgebroken in de bakkerij van de wed. Ysebaert aan de Oude Molen te Koewacht. De brand greep zoo snel om zich heen, dat er in de bakkerij vrijwel niets te blusschen viel. Naast de bakkerij lag de bakkerswinkel en daarnaast het woonhuis. De be woners, die door den brand uit hun slaap gewekt werden, konden er in slagen den brand in den winkel te stuiten, waardoor het woonhuis gespaard bleef. Toen de bakkerij reeds afgebrand was, werd ook door de brandweer hulp verleend Bakkerij en winkel brandden geheel uit. Verschil lende machines gingen eveneens verloren. Een en ander was slechts voor de helft der waarde verzekerd. De polis was niet meer vernieuwd, nadat een paar jaar geleden belangrijke verbete ringen aan de bakkerij waren aan gebracht. Dbl. v. Z. De heer M. B. v. Herwij nen, onderwijzer aan de Herv. school te Terneuzen, is als zoodanig benoemd aan de Dr. de Vlsserschool te Breda (Gin- neker). Beroepen bij de Geref. Ge meente te Neuzen Ds. J. D. Barth te Borssele. Rare tijdsomstandigheden We lezen in de „Tern. Crt." het volgende bericht Daar de veestapel van ver schillende boeren zoodanig moe ten worden ingekrompen, dat zij meerdere exemplaren moeten opruimen, doet zich het verschijn sel voor, dat de kalveren totaal waardeloos zijn. Voor den prijs van 12 a 15 gulden kan men thans eigenaar worden van een rund, dat 250 a 270 kg. weegt. De vorige week zelfs werden een landbouwer drie vaarskalve ren gratis aangeboden, die daar voor echter feestelijk bedankte. En toch blijft het vleesch duur. Wel een rare tijd Bij het lossen van bieten op Hoefkensdijk schrok het paard van den landbouwer Jos. de K uit den Pauluspolder, van een passeerenden auto, en kwam daardoor zoodanig in aanraking met den tram, dat het hevig werd gewond en vermoedelijk zal moeten worden afgemaakt. Maandag sloeg op Molen hoek (Hontenisse) een span paar den op hol, dat van een op gang gebrachte tractor schrok. De knecht viel van den wagen en de paarden holden tot voorbij de school te Terhole, waar eeni- ge kinderen werden aangereden, die niet tijdig konden uitwijken, omdat de paarden een hoek kwa men omgerend. Een der meisjes was zoodanig bezeerd, dat over brenging naar het ziekenhuis te Hulst noodig was. Het bleek, dat linkerarm en rechterbeen wa ren gebroken. Faillissementen. Opgeheven wegens gebrek aan baten, het faillissement van A. Wiskerke, koopman en caféhou der te Philippine. Curator mr. G Tichelman te Terneuzen. Handelsregister. In de week van 22—27 Octo ber werd bij het bureau der Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen te Ter Neuzen aan gifte gedaan van de volgende Inschrijvingen De Goedkoope Winkel, IJzen- dijke, kruidenierswaren, gedistil leerd, wijnen, galanteriën, aarde werk, bier, limonades, bronwater, mais en meel. Eigenaar: E. A. de Bruijcker, IJzendijke. ,Het Centrum", Axel, Zeestraat A 109, Verenigingsgebouw. Eige naarH. P. Dieleman, Axel. J. Lanwereijs, Clinge, Molen straat 139b, breigoederen, kousen en sokken. M. LoofKiel, Dijkstraat 52, Neuzen, winkel in kruidenierswa ren en rookartikelen. L. Oppeneer, 2e Verbindings straat 19, Neuzen, graan en meel- handel. Salons „Robért", Noordstraat 99, Neuzen, dames-en heerenkap per. Eigenaar: R. van Grember- gen. Wed. J. van de Sande-Jacob- se, Breskens, Scheldekade 3, graanhandel. Wijzingen. A. M. van der Bilt, Axel, Kinderdijk A 29, café, commissie handel in paarden. Uitgetreden eigenaar: A. M van der Bilt. Het Wapen van Zeeland, Axel, Markt C 2, hotel, café-restaurant, bietenagent en zaadhandel. Uitge treden eigenaarH. P. Dieleman. Te Middelburg is aanbesteed het onderhouden van het teer- en carbolineerwerk van kunst werken, aanlegplaatsen en ver dere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Terneuzen en de Rijkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal en het uit voeren van daarmede in verband staande werkzaamheden gedu rende de jaren 1935 en 1936, in twee perceelen en in massa. Raming le perceel f900, 2e perceel f 2100, massa f 3000. Ingeschreven was alleen voor de massa als volgt: A. Kaan, Terneuzen f3195, P, Dees, Ter neuzen en J. de Maagt, Honte nisse f 3150, P. Andriessen, Wals oorden f 2900, J. van 't Hof, Hoek f 2770, J. Bliek, Terneuzen f 2495, S. Spek, Sliedrecht f2140, G. A. van der Straaten, Terneuzen f 1994 per jaar. Midd. Crt. Een danr ondersoek. Ged. Staten hebben een voor stel ingediend, tot het beschik baar stellen van f 5000 om over de jaren 1935 en 1936 een on derzoek in te stellen, of het ook mogelijk en gewenscht is om sommige kleine polders te ver eenigen tot één groote polder of waterschap. Ongetwijfeld is het doel -- bezuiniging goed, maar de middelen komen ons wat hoog voor, ook al kan sa menvoeging van kleine polders in verschillend opzicht voordeel geven. Maar is dat voordeel ook niet te bereiken door samen- we r k in g der polderbesturen Afgezien daarvan, meenden we toch dat de provincie en de polders ambtenaren genoeg heb ben om dat zaakje op te knap pen, zonder dat het f 5000 kost. Maar in Middelburg schijnt men graag met duizenden te werken. Kalenders. Geheel overeenkomstig de vo rige wand- of kantoorkalender zond de firma Ls. van Waes- berghe-Janssens ons hare nieuwe kalender voor 1935. Eenvoudig en net met flinke ruimte voor aanteekeningen, zal deze weer een welkom geschenk zijn voor de clientèle. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Het spiritus dood geroerd. Een afschrikwekkende ge beurtenis werd, aldus de Msb., gereconstrueerd in de rechtzaal te Maastricht, waar terecht stond de zwerver A M D. en zijn minderjarige gezel F. M. v. d. V. Aan A. M. D. was ten laste gelegd, dat hij H. H., die reeds dronken was, gedwongen had in diens mond gegoten brandspiritus te drinken. De ingenomen brandspiritus kwam in de lucht wegen en overzadigde het lichaam van H. die overleed. Het O.M. eischte tegen ver dachte D. ter zake van „opzet telijk tegen den wil van het slachtoffer toedienen van bedwel mende middelen tengevolge waar van het slachtoffer den verstik kingsdood is gestorven" drie jaren gevangenisstraf. Tegen v. d. V. werd wegens medeplichtigheid een jaar ge- eischt. Ter zake van „landlooderij" werd bovendien tegen beiden een dag hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar geëischt. Te Goes is ingebroken in de beide wachtkamers van het station. De inbrekers zjjn op onverklaarbare w(jze binnenge komen, en hebben een bedrag van f 70 aan chocolade, sigaret ten en sigaren ontvreemd. De eigenaar van de restauratie was niet tegen inbraak verzekerd. De daders zyn nog niet aange houden. Te Wanssum heeft een driejarig jongetje van de fami lie Tissen in een onbewaakt oogenblik een kan heete koffie omgetrokken en over het lichaam gekregen. Ds kleine werd naar het ziekenhuis vervoerd, en is daar aan de bekomen brand' wonden overledan. 4 n'm' niwrr-irvfci iV,iVa '-KgSjSjjll Schrale Lippen Gesprongen Handen ZONDAG 18 NOVEMBER 1934. Voorm. 91/, ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Trxt. Openb. 19:5-8 Nam. 2 Dezelfde. Zondag 24h Dortsche leerregels V Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam.2

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2