vertraging der aflossing afwijst Ook terwille van de credietwaar- digheid van ons land, is ten deze de grootst mogelijke voor zichtigheid gewenscht. Vervolgens Detoogde spr., dat de bezuiniging veel te gering is Het begrootings-aspect voor 1935 is niet veel gunstiger dan dat voor 1934 was. De raming van verschillende middelen leidt tot die verwachting. Spr. betreurde het, dat in de millioenennota over de voorge nomen herclassificatie was ge zwegen. Standplaats aftrek heeft altijd iets ongemotiveerds. De ofK.it- mogen niet alleen gedragen wor den door de ambtenaren in d> kleinere plaatsen, waarin de kos ten voor het levensonderhouo ook niet veel lager meer zijn H t is dan ook te hopen, dat de regeering haar voornemen te dien aanzien zal laten varen. Verhooging van belasting is niet meer mogelijk Die uitspraak der regeering moet blijkbaar niet te letterlijk worden opgevat, want het in te stellen werkloos heids-subsidie-fonds zal onge twijfeld voor vele gemeenten eer verzwaring van lasten beteekenen. De laatste belasting verhoo gingen zijn, nu zij weer verlengd zijn, niet van geringe beteekenh te achten. Het verheugde den heer Bie rema, dat de regeering haar plan nen tot verdere, diep inprijnenó bezuiniging, niet commissoriaal heeft gemaakt. Spr. noopic, u„ de regeering met den mees mogelijken spoed, haar wets ontwerp zal indienen. Hij betreurde het dat oph*f- fi -g van de cumulatie van pen sioenen nog geen verderen voor uitgang heeft gemaakt. Velt kleintjes maken een groote. Het bijzonder onderwijs zoi door concentratie een belangrijk deel van de bezuiniging op he onderwijs moeten bijdragen. Het is te hopen dat de regee ring in haar vertrouwen op de bereidheid tot medewerking vai het bijzonder onderwijs niet be schaamd zal worden. Gebeukt dit wel, dan zullen wettelijki maatregelen niet achterwege kun nen blijven. De heer Schouten (A R.) zeide dat een effectief sluitende begroo ting niet is verkregen. Bovendiei zal de raming van middelen te hoog blijken. Het stopzetten vat de intering is allernoodzakelijksi Het eerste deel der groote be zuiniging moet zijn een reëel sluitende begrooting zonder ver schuiving van lasten. Uit deze begrooting blijkt niet veel var een ernstig streven naar bezui nigen. Nog altijd is de werkwijze aan de departementen niet zon doeltreffend mogelijk. Anders zou deze Rijksbegrooting reeds een ander beeld hebben moeten ver- toonen. De genomen bezuini gingsmaatregelen hadden een in cidenteel en voorloopig karakter. Nu de Minister van Onderwijs de laatste spellingronde achter den rug heeft, moge hij weer aandachi schenken aan te dezen aanzien gedane toezeggingen t. a. v. het onderwijs. T. a. v. de financieële politiek sloot spr. zich aan bij den heei De Geer. Spr. becritiseerde hei demagogische ageeren der soc.- democraten in den lande, waar van de rede van den heer Albarda slechts een zwakke weerspiege ling was, wat spr. met genoegen constateerde. Ware de agitatie der soc.-dem. buiten de Kamer, inmiddels voortgezet, tot resultaat gekomen, er zou geen geld meer zijn voor bestrijding der werk loosheid. T.a.v. de belastingpolitiek was spr. het geheel met de Memorie van Antwoord eens. De moeilijkheid bij de versobe ring is steeds de vraag, wat moet worden prijsgegeven. De arbeid tot saneering van de publieke financëi is al zwaar genoeg. De algemeene lijn van het econo misch beleid ontmoet bij spr. en de zijnen geen bezwaar. Zooveel mogelijk moet de vrouw als ambtenaar worden vervangen door mannelijke amb tenaren, b.v. door een wacht geldstelsel. Terngkomen op de steunnor- men is niet verantwoord voor ieder, die de ontzaglijke moei lijkheid kent, om in de toekomst de staatsuitgaven te financieren. Bij toepassing van werkloos heidssteun wordt teveel buiten beschouwing gelaten, wat er gedaan wordt van particuliere zijde, zoowel in geld als in na- tura. Wat de regeering doet t.a.v. den landbouwsteun, heeft over 't algemeen spr.'s instemming. Spr. was echter van oordeel dat met den steun aan allen moet worden opgehouden. In haar salaris-ordening heeft de regeering moeten aanpassen. \Vat ze deea, kan volkomen den toets der critiek doorstaan. Wat Je herclassificatie der gemeenten betreft, zouden wellicht de be zwaren op haar plaats blijken te zijn. Ten aanzien van de woning- oouw heeft de regeeting geen grooter taak dan ze reeds heeft vervuld. Devaluatie heeft helaas^tezeer veler belangstelling. Spr. is ei tegen. Devaluatie zou verdere verwarring ontketenen in het och al zoo ontwrichte internati onaal ruilverkeer. Spr. zette uiteen, hoe het met le concentratie van scholen bij net openbaar onderwijs anders staat dan bij het bijzonder. De heer Aalberse (R K.) was pessimistisch gestemdde toe- tand zal éér slechter worden B-lastingverhooging zal niet vee méér opbrengen, wegens kapitaal /tucht enz. Het levenspeil is lager en la ger geworden, en het zal no*: ager worden. Verschillende factoren houden het aanpassings- jroces tegen. Vandaar groote werkloosheid. Aan de voorstan- iers van devaluatie wordt terecht tegengeworpen, dat ze zeer on gel ijke uitwerking heeft onder le bevolkingsgroepen, en de tanpassing bevorderen doet zt tiet. Wel moet worden gestreefd taar verlaging der vaste lasten. 3e gevolgen van devaluatie gaan eel verder dan die van een con sequent doorgevoerde aanpas singspolitiek. Er moet een andere verhou ding komen tusschen landbouw en industrie. Er moet afscheid worden ge- lomen van oude en veranderde legrippen. Een breede aanpas singspolitiek te voeren, achte spr. an de hoogste urgentie. Werkverruiming is een eisch van primairen aard herstel van het financieel evenwicht komt daarnevens. Spr. drong aan op aanleg en verbetering van brug gen en wegen, ook voor econo- nische versterking van ons land waar is het bruggenplan geble ven In de bestaande steunregeling zal hier en daar eenige verlich ting moeten worden aangebracht, t o v. de huren, verstrekking vat levensmiddelen, kleeding, schoei sel, dekking voor den komendei winter. Deze extra-steun is de zen winter dringend noodzakelijk Jaarover denkt de R K. Staats oartij onverdeeld. Pensioenen enz. van inwonende gezinsleden moeten worden beschouwd als inkomen uit arbeid. Spr. be pleitte voorts de belangen der groote gezinnen bij de steunver lening. In het algemeen moet het minimum om te blijven be staan, verstrekt worden. En dan rust op ieder die wat te missen heeft, ten deze een plicht. De rverheid mag daarbij de parti culiere liefdadigheid niet ver stikken. Dat in dezen tijd aan het hoofd van het binnenlandsch bestuur iemand staat met een krachtigen wil, verheugt spr. Het voorbeeld van Frankrijk waarschuwt echter tegen bureau cratische centralisatie. Spr.'s fractie zal een afwachtende hou ding aannemen. Dhr. Kersten zag den toestand somber in. Gods hand rust zwaar op ons. Zelfs compli menteerde de Min. President de bemanning van de „Uiver", die op Zondag haar gevaarlijken tocht heeft vervolgd. Door de regeeringspolitiek wordt de breuk tusschen God en ons volk niet geheeld. De overheid onder mijnt zelf haar gezag als zij zich niet aan Gods ordonnantiën on derwerpt. Van Roomsch-Katholieken tot revolutionairen is niets anders te verwachten dan een verloochening van Gods geboden. De neo- Gereformeerden doen er echter ook aan mede. Het onvermengd art. 36 der gereformeerde geloofs belijdenis wordt niet gehand haafd. Het getuigt niet van wijs be leid, dat niet eerder met ingrij pende bezuiniging is gekomen. Vereenvoudiging van den levens standaard en verlaging van trac- tementen uit de publieke kassen zijn noodig, waarbij rekening moet worden gehouden met de hoogte der salarissen, vooral op de salarissen der hooge ambte naren moet worden bezuinigd. Ook de in de Grondwet vastge stelde schadeloosstelling dei Kamerleden kan gehalveerd wor den. De gehuwde vrouw moet uit openbare betrekkingen worden verwijderd en over het algemeen zal men het aantal ambtenaren moeten verminderen. Spr. kwam op tegen de dwingelandij van verschillende crisis-maatregelen men mag zelfs de aardappelen niet voor niets geven. Hij achtte net goddeloos, dat de regeering het vee verder gaat afslachten, mdanks het feit, dat zij met het ingeblikte vieesch blijft zitten. Er zijn verschillende boeren, die iet niet voor God verantwoorden kunnen, aan de afslachting mede te doen. Is het niet erg, dat de stomme boeren in de gevangenis worden geworpen, omdat zij zich niet aan willen sluiten bij de crisis centrales De Voorzitter: U neemt dal woord „stomme" terug? De heer Kersten deed dit. Hij deed een ernstig beroep op dt regeering, terwille van de boe ren, die om der consciëntie wille, le knieën niet kunnen buigen voor de wetten der regeering, >ok in zake de afslachting dei Koeien. Er is bij de boeren een en al protest Spr. protesteerde ook tegen de millioenen kostende verzekerings wetgeving. Tot het dure leven, waarondei ie werkloozen vooral lijden, werken de regeerings-maatregeler mede. Het onderscheid tusschen georganiseerde en ongeorgani seerde werkloozen moet worden weggenomen. Levensmiddelen noeten goedkooper worden ver strekt. Spr. drong aan op de heiliging van den Zondag en in verband hiermede op strenge beperking van den treinenloop op Zondag Ook daarmede zou bezuiniging te verkrijgen zijn. De toestand van ons leger had den heer Kersten reeds lang met zorg vervuld. De landsverdediging noet op peil worden gebracht Wie den vrede wil, bereide zich voor ten oorlog- Door de op neming van Rusland haalde de Volkenbond zich het vuur in de ingewanden. Met groote kracht moet de leus „Indië los van Holland" worden tegengegaan maar in Indië moet een Christe lijke regeering zetelen, die de bevolking tot het Christendom brengt. De regeering wil terecht cherper tegen de revolutionairen optreden. De heer Kersten keurde ook de uitsluiting van leden der N.S B van ambtelijke betrekkingen af. Het slot van zijn betoog was gewijd aan de wenschelijkheid van een wijziging van de kieswet. De Voorzitter zeide, dat indien uit het stenogram blijkt, dat de heer Kersten heeft gezegdde overheid stijft de bevolking in het overtreden van Gods gebo den, deze woorden niet in de handelingen zullen weden op genomen, daar zij ontoelaatbaar zijn. De heer Bongaerts (R.K) bracht de regeering hulde voor haar financieel beleid» Maar het werk wordt steeds moeilijker; de laatste loodjes wegen het zwaarst. De overheidsuitgaven moeten sterker naar beneden. Allerlei publieke uitgaven zullen moeten worden uitgestoo- ten naar de vrije maatschappij. Opheffing van het bankgeheim zou groote nadeelen brengen voor het algemeen belang van ons land, dat zulk een voorname plaats inneemt in den geldhandel. De gouden standaard moet wor den gehandhaafd met den heer De Geer zal spr. nog liever deflatie hebben dan loslating van den gouden standaard. Aan de valuatie zijn voor en nadeelen verbondende nadeelen over- heerschen de voordeelen. Spr. is voorstander van het oprichten van een centrale-industriebank, doch eerst wil hij de werking der Limburgsche bank afwachten. Op al de gemelde redevoerin gen had de Minister President te antwoorden en Z. Exc. deed dit met eert slagvaardigheid een gewezen veldheer waardig. De rede is te lang* om in zijn geheel op te nemen en daarom zullen we het voornaamste aanstippen Minister Colijn heeft velschil lende onderwerpen verschoven naar de betrokken hoofdstukken der begrootingover verschil lende andere sprak hij slechts een enkel woord. Zoo verhaalde hij, dat er een wetsontwerp op komst is, om de veelbesproken cumulatie tegen te gaanzeide weinig te kunnen zeggen in zake Nederlands houding tegen over Ruslands toetreding tot den Volkenbond, omdat zulke buiten- landsche aangelegenheden van lelicaten aard zijn ontkende dat Nederland zou meedoen aan een bewapeningswedslrijd, de inter nationale toestand noopt tot voorzichtigheid. Inzake de on- derwijs bezuiniging sprak de Mi nister een duidelijk woord ook het bijzonder onderwijs zai moe ten bezuinigen, het dient zich vrijwillig denzelfden maatstaf aan te leggen als de regeering bij het «openbaar onderwijs; doet men dat niet, dan zal de regee ring maatregelen moeten nemen, want bezuiniging is dringend noodig. Met groote stelligheid heeft de Premier afgewezen de verzoeken om amnestie voor de muiters van De Zeven Provinciën". Het ge pleegde feit was zóó ernstig, zei hij, dat reeds het vragen om amnestie ongerijmd is. Uitvoerig was de Minister- President in zijn uiteenzetting van de economische politiek der regeering. Zij doet wat zij kan om verbetering te brengen, met name wat betreft de ondersteu ning van het bedrijfsleven en de bestrijding der werkloosheid. De Minister gebruikte hier het aar dige beeld: de regcering is als een brandweer, die van de eene ramp naar de andere rent. En als de brand gebluscht is, is verbouwing noodig, want men moet nu eenmaal in het huis blijven wonen. De Minister heeft in het licht gesteld, dat men de schuld van de crisis niet op één plaats mag en kan zoeken. Er zijn heel wat oorzaken voor de veranderingen in de economische structuur en men kan de schuld daarvan niet aan het liberalisme geven. Maar wat nu ook de oorzaken mogen zijnwe moe ten ons aanpassen, ook al zou den de buitengewone omstandig heden niet blijvend zijn. De Minister zeide, dat er, nationaal en internationaal, in deze richting al heel wat is bereikt, maar steeds zullen Nederland en Indië de rest van de wereld noodig hebben. Er is nog geen vaste toestand het is een tastend zoeken waar is het eind Intusschen, verklaarde de Mi nister dat ook hij een ingrijpen de wijziging in de economische structuur van nijverheid en land bouw noodig acht. Maar voorde oprichting van een centrale indus trie-bank gevoelt de Regeering niets. Zonder staatsga-antie is zij niet mogelijk, en hiertoe kan de Regeering niet overgaan. De Mi tister President wees er op, dat de Regeering niet stilge zeten heeft. Zij heeft zich waar lijk niet alleen met de salarissen bezig gehouden. Overal zijn ver liezen geledenook door de kapitalen. Maar aan gedwongen verlaging der hypotheek-rente kan de Regeering niet denken. Inzake de devaluatie, die de Re geering blijft afwjjzen, gaf de Minister nogmaals een toelichting. De politiek van aanpassing aan den toestand b 1 ij f t de meeste- gewenschte en op dezen weg zal de Regeering doorgaan. Inza ke de werkloosheid zal ook wor den gedaan wat kan Wij staan er niet slechter voor dan andere landen. Inperking van den arbeid der gehuwde vrouw acht de Regeering gewenscht: zij heeft trouwens overal al plaats. Ook op de vervanging van vrouwe lijke door mannelijke krachten in het algemeen blijft zij letten. Inzake de steunregeling aan werkloozen stelde de Minister de vraag, in welk land z ij be- ter is danbijons. In deze vraag lag natuurlijk het antwoord opgesloten. Nergens. Intusschen verklaarde de Minister, dat de Regeering bereid is meer ruimte te laten voor de particuliere liefdadigheid, zonder dat de steun wordt verminderd. Overi gens zijn, ter bestrijding van de werkloosheid, tal van voorstellen als uitvloeisel van het 60 millioen plan in onderzoek. Ten aanzien van de nationaai- socialistische beweging verklaar de de Minister, dat de uitsluiting niet langer gehandhaafd zal worden, dan noodig is. Zijn Excellentie besloot met de verzekering dat de Regeering, met Gods hulp, en in samen werking met het parlement, ons land zou goed mogelijk door de crisis wenscht heen te helpen. AXEL, 13 November 1934. De slag is gevallen. De waarnemend ontvanger der Directe Belastingen, enz. alhier deelt ons mede, dat het ontvan gerskantoor alhier ingaande 19 November e.k wordt opge heven. De onder het kantoor ressor- teerende gemeenten worden in gedeeld als volgt de gemeente Axel bij het kan toor der dir. belastingen, invoer rechten en accijnzen te Ter- neuzen; de gemeente Koewacht bij het kantoor der dir. bel. enz. te Hulst; de gemeenten Overslag en Zuid- dorpe bij het kantoor der dir. bel. enz. te Sas van Gent. De slag is dus gevallen Axel heeft geen Rijks ontvangerskan toor meer. Is dat nu zoo'n ramp voor Axel vraagt men van uit de hoogte. Och neen, antwoorden wijmaar met de vermindering van instellingen ter eene en ter andere zijde krijgt ons stadje toch zoo langzamerhand het aanzien vanrcen plattelandsch dorp en daar zijn nu geboren Axelaars niet zoo trotsch op. Iemand die de zaak van pessi- mistischen kant bekeek, zei ons .volgend jaar ook het postkantoor weg" en we mogen ons verheu gen in het grootste dorp van Zeeuwsch Vlaanderen te leven. We hopen niet, dat het zóó ver komt, maar als er niet harder voor het behoud daarvan wordt gewerkt als voor het ontvangers kantoor, hebben we niet veel ver trouwen in de toekomst. Want we houden ons nog altijd daarvan overtuigd, dat als er een adres naar den Minister was gezonden, waarin degelijk waren gedocu menteerd de bezwaren, ondertee kend door de handeldrijvende middenstandere uit Axel, Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag ge steund door adressen van de resp. gemeentebesturen en de Kamer van Koophandel, er dan nog wel niet tot ophelfing van het kantoor zou zijn overgegaan. We kunnen ons niet indenken, dat de ge meente de laatste jaren zóóveel is achteruitgegaan, dat bij vol doende voorlichting en sterken aandrang zoo'n kantoor hier als overdadige weelde kan worden beschouwd. mmmm-nrnKwrmwrTrrr*tfMTnm**B

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2