Iff A Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. BEAU BROCADE m No. 62 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1934 50e Ji arg. r J. C. VINK - Axel. Een droevig beeld. FEUILLETON. Binnenland. 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Het zijn trieste cijfers, die in het rapport van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering zijn meegedeeld. Op 13 October 1934 stonden bij de verschillende openbare organen ingeschreven 335.106 werkzoekenden, waarvan 316 157 mannen. Hiervan waren werk loos 313 926 personen, waarvan 300 008 mannen. Sedert 29 Sep tember is het aantal werkloozen gestegen met 4496 sinds October van het vorig jaar nam het aantal werkzoekenden met ongeveer 19.000 toe. Men kan er van op aan, dat hiermee het totaal cijfer nog vol strekt niet is aangegevenver schillenden laten zich nu eenmaal niet inschrijven. Ruim 335 000 personen, voor het overgroote deel mannen, die te hunkeren loopen naar werk. Men vraagt zich bovendien af, hoeveel er aan dat cijfer in de naaste toekomst nog zullen wor den toegevoegd door allerlei be zuinigingsmaatregelen. Naar we in „de Avp." lezen, zullen aan verschillende crisis-bureaux bin nenkort tal van menschen worden opgezegd. Zij zullen hel cijfer werkzoekenden nog doen stijgen. En de winter staat voor de deur. Wanneer men zulke getallen ziet, dan beseft men meteen de zwaarte van een regeeringstaak, die dan toch moet zorgen dat al die menschen voortdurend een zekeren steun ontvangen. Maar men vraagt zich ook af, of het wel goed is, om uit be zuiniging menschen te ontslaan Is het niet veel beter, door een collectieven maatregel waardoor alle in de betrokken groep werk zame personen een offer moeten brengen, de noodige versobering aan te brengen Bezuiniging door ontslag kan toch maar niet uit den treure doorgaan. In de tweede plaats: zal men nu einde lijk eens het ontslag van gehuwde en huwende vrouwen over de geheele linie mei kracht aanpak- DE VERMETELE. ken, teneinde voor iedere ge huwde vrouw een werklooze te benoemen Wanneer dit ge beurde, zoowel in openbaren als in particulieren dienst, zouden toch al dadelijk verscheidene werkloozen arbeid kunnen vinden. De Regeering heeft een wetsont werp aangekondigd tegen cumu latie van salarissen en (of) pen sioen in één persoon, maar er zou met meer kracht dan tot dusver opgetreden moeten worden, en ook tegen cumulatie van betrek kingen in één gezin, vooral in een echtpaar. Als overheid en particulieren hier hand in hand gaan, valt er althans iets te be reiken. Wij vragen ons verder af, wan neer het cijfer der werkloozen den invloed zal ondergaan van de uitvoering van het z.g. 60- millioen-ontwerp. Maar hoe dit alles zij, het is een droevig beeld, dat de jongste werkloosheids-cijfers ons te zien geven. Wat een wereld van leed, in materieel en ideëel opzicht, zit er achter verborgen. De vlucht naar West-lndië. Zooals wordt gemeld, zal het K.L.M.-vliegtuig „De Snip", be mand door Hondong, van Balkom, v. d. Molen en Stolk, in Decem ber voor een Kerstpostvlucht naar West-lndië vertrekken. Van deze vlucht, die in 3 etap pes volbracht zal worden, is de zwaarste die van de Kaap Ver- dische Eilanden (westelijk van Afrika) naar Paramaribo, omdat daar de Atlantische Oceaan over gestoken moet worden. Dit beteekent, dat een afstand van ongeveer 3600 K M. over zee gevlogen moet worden zonder de gelegenheid om te landen. Hoewel aan een dergelijke vlucht altijd risico verbonden is, behoeft men de gevaren ervan ntet te overschatten. Wanneer de K.L.M. een dergelijke onderne ming aanduift, is slagen een prac- tisch zekere zaak. Nimmer wordt door de K.L.M. van het devies „Veiligheid vóór alles" afge weken. Voor de Snip zijn daarom bij zondere voorzieningen getroffen. De machine is van drie nieuwe motoren voorzien, en ook zijn eenige extra-benzinetanks bijge bouwd, zoodat een hoeveelheid van 4900 liter benzine medege nomen kan worden, voldoende voor 20 uur vliegen. Daar door de nieuwe motoren de kruissnelheid van de Snip is opgevoerd tot 230 K.M. per uur, is het mogelijk, 4600 K M. zonder tusschenlanding af te leggen. Op het traject van 3600 K.M. betee kent dit dus een veiligheidsfactor van 1000 K M. De Snip voldoet verder aan den eisch, dat bij motorstoring, de machine op 2 motoren kan blijven vliegen. Zooals alle K.L.M-vliegtuigen, is de Snip ook uitgerust meteen radio-installatie. Omstreeks den tijd, dat de Snip de sprong over den Oceaan zal maken, bevinden zich in de route van het vliegtuig de Nederland- sche onderzeeboot K XVIII, die met prof. Vening Meinese aan boord een wereldkruistocht maakt en het stoomschip „Stuyvesant" van de KN S.M., die zoo noodig hulp zullen kunnen verleenen. Alle mogelijke voorzorgsmaat regelen zijn dus getroffen. De 3 etappes zijn als volgt verdeeld Amsterdam-Casablanca (Afrika)Casablanca-Kaap Ver- dische Eilanden Kaap Verdische Eilanden-Paramaribo. De bedoeling is, dat de geheele tocht in circa 6 dagen wordt uit gevoerd, zoodat de bemanning na eik traject een dag „rust" heeft, welke „rustdagen" uiteraard benut zullen worden om machine en motoren terdege te controleeren. Het geheele traject, Amsterdam- Curagao, is ruim 10 000 K.M. lang De vlucht van de Snip is be doeld als een studie-vlucht voor een regelmatige luchtverbinding op onze West-Indische bezittin gen. Echter kan eerst gedacht ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. worden over een dergelijken dienst indien deze kan aansluiten op een plaatselijken luchtdienst in West-lndië. Daar deze nog niet geschapen is, blijft zooals gemeld de Snip voorloopig in West Indië om daar gebruikt te worden op eenige te organiseeren kleinere luchtdiensten, tusschen Curasao en de verschillende kust staten, o.a. in Midden- en Zuid- Amerika. Het is een zeer prettig ver schijnsel dat geen gelegenheid onbenut blijft om het Moederland en de Overzeesche bezittingen nader tot elkaar te brengen. Tweede Kamer. Dinsdag is een aanvang ge maakt met de algemeene be schouwingen over de Rijksbe- grooting 1935. Het eerst kwam aan het woord dhr. Ir. Albarda (SD.A.P.), die zeide, dat er eigenlijk maar één groep is, die het beleid dezer Regeering ver dedigen wil, ofschoon algemeene critiek in dezen crisistijd onver mijdelijk is. Spr. meende, dat devaluatie thans geen aanbeveling verdient. De aanpassingspolitiek der Re geering is eenzijdig: dat maakt haar wreed en gebrekkig. Met loonsverlaging alleen komt men er in de 20e eeuw niet, verlaging van de kosten van levensonder houd moet ermede gepaard gaan. Het ergste wat de Regeering heeft gedaan is verlaging van werkloozensteun. De onlusten konden niet uitblijven, al worden ze ook niet goedgekeurd. Spr. erkende, dat de belasting druk zeer zwaar is, doch grooter is de nood in tallooze gezinnen. De heer Albarda pleitte voor eer. heffing ineens van 1 procent van alle vermogens, hetgeen 100 millioen zou opbrengen. Voorts beval de heer Albarda aan de dividend- en tantième belasting te vervangen door een winstbelasting op de naamlooze vennootschappen. Scherpere maatregelen tegen belastingont duiking zijn noodig. Ophetfing van het bankgeheim is ook daar om noodig. Wat de bezuiniging op het onderwijs betreft, drong de leider der sociaal-democraten er op aan, dat ook het bijzonder on derwijs er aan dragen zal. Een daad van verkeerd poli tiek beleid van de Regeering is het z. i. geweest, tegen de toe lating van Rusland tot den Vol kenbond te stemmen. Op het terrein van de binnen- landsche politiek terugkeerend, betoogde de heer Albarda dat de vaste lasten omlaag moeten, bijv. pachten, hypotheeken en huren. Wat de regeering op dit gebied doet, is onvoldoende. Voor werkverruiming wordt eveneens te weinig gedaan. Be- drijfsgewijze kan worden nage gaan waar korting van den werktijd kan worden ingevoerd. Deze zal de werkloosheid niet opheffen, doch wel kunnen er eenige duizenden arbeiders aan den arbeid worden geholpen. Tenslotte sprak dhr. Albarda de houding der regeering tegen over de S.D A.P. en het N.V.V., terwijl de fascisten met zacht heid behandeld worden. Socia listische en fascistische lectuur in kazernes is verboden. Minister Deckers is verder gegaan dan de Minister-President bedoeld heeft. Spr. ziet in de structueele ver anderingen van de wereld-eco nomie een overgang naar socia listische ordening, welke langs democratischen weg moet vol trekken. De heer Westerman (nat. herstel) zeide dat de Troonrede slechts orakeltaal bevatte. De regeering onderzoekt niet de structueele vormen onzer samenleving. De politiek van den minister-presi dent ademt niet anders dan een liberalistischen geest. Aan eiken maatregel gaat een eerbetoon aan de economische vrijheid vooraf. Maar was het wel waar, dat de vroegere toestanden zoo goed waren Ons land vertoont een volslagen economische wanorde. Ons volk heeft geen besef van den hopeloozen economischen toestand waarin het verkeerd. Wij Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling.) 12) Alleen dit pistool vcor mij re- pareeren, meester smid, zei Sir Hump hrey gij moet het slot eens nazien. Men heeft zoo'n ding noodig in deze streek. Zijn lach was lu druchtig maar niet onaangenaam, terwijl hij een koppel met zilver gemonteerde pistolen aan John Stich overgaf. Wil uw Edelheid wachten, terwijl Ik dit doe vroeg John met eenige aarzeling, het zal niet lang dureo. Neen. Ik keer morgen hier weer terug, antwoordde Challoner. Ik zal vannacht in Aldwark blijven. John zeide niets. Waarschijnlijk vertrouwde hij zich zelf niet om iets le antwoorden bij dit bericht van Sir Humphrey's plannen. Terstond her innerde hij zich Lady Patience's vei- schrikt gezicht, toen de koets van den Squire in het gezicht kwam op den top van den verwijderden heuvel, en zijn trouw, eerlijk hart beefde van Vreez bij de gedachte, dat een man, die zij zoo wantrouwde, haar zoo dicht op de hielen was. Ik veronderstel, dat er een be hoorlijk logement in dat vervloekte gat is, hè? vroeg de Squire op vroo- 1 ij ken toon. Ik heb mijn zaakwaar nemer daar bescheider, dien ouden vogelverschrikker, Mittaehip, en ik lauden daar vannacht willen b IJvem Daar is slechts een kleine her berg milord, mompelde John. Beter in allen gevalle dan dit mooidenaarsverblijf, deze Brassingei- heide, lachte de Squire. De nacht overviel mij omtrent tien mijlen van Hartington, toen ik aangevallen werd door een vervloekten schurk die mij van vijftig guirjes beroofde. Mijne mannen waren een paar lafaards en ik zat hulpeloos in mijne koets. J >hn trachtte een glimlach te or.- deidrukken. De geschiedenis van Sir Humphrey Challoners nachtelijk avor,- teur had haar toppunt bereikt in de vijftig guit j ;s, die gevonden waren in de armenbus van het Raadhuis van Brassington, w.lk nieuws inch, de bode had meegebracht. Ik moet mijnheer West over deze zaak spieken, mompelde Sir Humphrey, terwijl John in stilte schiji- baar de pistolen nakeek. 't Is een schande voor het geheeie graafschap, deze voortdurende struikrooverij op de Brassingtrheide, De onbeschaamde rekel, die mij aanviel was gekleed als een prins, en bereed een paard, dat op zijn minst tachtig guir.jes waard was. Ie veronderstel, dat hij de man is, die men Beau Brocade noemt. Zag uw Edelheid hem duidelijk? vroeg John een beetje angstig, Of ik hem goed zag? barstte Sir Humphrey in lachen uit. Ziet iemand ooit deze schelmen Vi-rdoemd. Hij deed mijn koets stilstaan, plunderde mij, en rende weg, voor ik driemaal kon uitroepen „werda". Eénoogei.- blik slechts viel het licht van een der beide lantaarns op den schaamteloozen dief. Natuurlijk was hij gemaskerd, maar ik zeg je beste vent, dat hij een manteljas aanhad die de prins van WaLs hem kon benijden en wat zijn paard betreft, 'twas een volbloed die mij tachtig guinjts waard zou zijn. En iedereen weet, dat uwi Edelheid vers aid heeft van koopen, zeide John op een toon. waaruit men eenige hatelijkheid kon opmaken. En of 1 knorde de Squire. Waarachtig, zeide hQ niet zijn gewonen guilen lach, de schelm draagt zijn naam terecht, Beau Brt- cade, waarachtigHij kleedt zich als een Lord en neemt je je beurs af met een air van galanterie alsof hij je een gunst bewijst. Het was moeilijk te zeggen wat er in Challoners hoofd omging. D.t was in allen gevalle beneden de krachten van dtn goeden John Stich. ofschoon hij een groot deel van zijn aardsch bezit had wilton geven om zeker te weten wat miioid's reis over de Bras- siagerheidf en naar Aldwark met die van Lady Paiience op denzelfden weg had uit te staar. Ofschoon de Squire niets zijde, hielp hij John toch om de waarheid te gis sen, want toen hij de pistolen had overgegeven en zich omkeerde om weer naar zijn koets te gaan, vroeg hij Van wien was de koets, die hier een half uur vóór mij voorbg kwam? Die koets, milord? Ja. Toen wij boven op den heuvei waren, vertelde mijn koetsier mij, dat hif hier een koets zag staan, van wien was die Eén oogenblik aarzelde John. Deze situatie was voor den goeden smid een beetje moeilijk. Maar hij begreep, dat als Sir Humphrey naar Aldwark ging, hij daar dan zeker Lady Patience zou ontmoeten, liegen zou dus erger dan nutteloos zijn en juist kwade vermoet dens opwekken. Eindelijk zei hij Het was de koets van Lady Patience Gasceyne. Zoo! zei de Squiie op deflzelfden onverschilligen toon. Waar ging zij heen Ik was aan het werk in de smederij, uw Edelheid, en mi'aJy hield zich niet op. ik denk dat zij naar Wirksworth ging, maar ik rag en hoorde niets, want ik was druk aan hel werk. Hm! riep de Squire uit, terwijl een slim, ietwat sarcastisch lachje om zijn lippen speelde. Ik wil vannacht te Aldwark blijven, zei hij, den smid toeknikkend. Ik wil in het donker niet meer rijden over deze vervloekte heide, en mijn paarden zouden voor den nacht Wirksworth niet meer kun nen bereiken. Zorg nu vriendje, dat je morgen vroeg om zeven uur de pistolen voor mij in orde hebt. Toen stapte hij weer in zijn zware koets, die piepend en krakend lang zaam den weg naar Aldwark uitreed, terwijl John Stich met een bekommerd gelaat terugkeeide in zijn werkplaats Patience had moeilijk kunnen ver klaren waarom zij Sir Humphrey Challoner wantrouwde, ja bijna vreesde. Het feit dat de Squire van Harting ton haar openlijk zijn bewondering i ad betuigd, was voor haar geen re den hem te verdenken van vijandschap tegen haar broeder. Zij wist, dat Sir Humphrey haar hand hoopte te win- en, dat had hij haar bij menige ge legenheid te kennen gegeven/en hij ivad haar op niet onduidelijke wijze yver zijn liefde gesprokem Lady Patience Gascoyne was een der rijkste jonkvrouwen in het graaf schap. Zij had een groot fortuin ge ërfd van hare moeder, die eene zuster en mede-erfgenaam was van den rij ken Grantham van Grantham Priory. Zonder twijfel droeg dit zeer aanmer kelijk bij tot hare aantrekkelijkheid in de oogen van Sir Humphrey, dat zij zoo schoon was, deed hem des te dringender begeeren. In den regel hebben vrouwen van alle lijden en vclkeren een vriendelijk gevoel voor wie haar het hof maken, ook waar zij hen afwijzen. Een zeker welbehagen in dat door hem onderscheiden worden, een be wonderen van sijn aanhouden, als hij dat tenminste doet geven een ge voel van vriendschap met medelijden gemengd. Maar in de meeste vrouwen is ook een fijn gevoel, dat bij gebrek aan een meir wetenschappelijke ierm, in stinct wordt genoemd t het gevoel van bescherming te moeten uitoefenen, over wie haar liefhebben. Dit gevoel nu was in Patience bui tengewoon ontwikkeldPhilip was nog zoo kinderlijk, zoo Jong en zij zeif zooveel ouder in wijsheid en ondervinding, Dit deed Sir Humphrey vreezen, niet voor haar zeif, maar voor haar broeder, haar kind, zooals zij in haar moederlijk hart hem noemde. Zij vreesde en verdacht hem, of schoon zij moeilijk kon zeggen, waar om. Geen open vijandschap tegen Pnilip, daar haar verstand zeide, dat de Squire van Hartington niets te win nen had door het in gevaar brengen van haar broeders leven, en evenmi3t door een grievend onrecht aan te doem (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1