Binnenland. heeft, kunnen tegen de huidige zeer l3ge prijzen groote hoeveel heden olie koopen en deze olie later met goede winst van de hand doen. Daarom zijn de koer sen der goede Amerikaansche olie-shares nagenoeg niet gedaald. Siani republiek t Tengevolge van de strenge censuur in Siam is het mogelijk, zich een juist beeld van den toestand te vormen. In regee- ringskringen wordt echter ver klaard. dat de Koning, die naar men weet te Londen vertoeft, feitelijk nog niet is afgetreden. Er zouden tusschen den koning en de regeering gedachtenwisse- lingen hebben plaats gehad ten aanzien van de constitutioneele betrekkingen tusschen de kroon, de regeering en de volksvertegen woordiging. Daarbij zou koning Prajadiphok wel het voornemen te kennen hebben gegeven om af te treden, maar aan d n an deren kant zich bereid hebben getoond, aan te blijven, indien de regeering zou willen afzien van een beperking var. 's konings recht tot het verleenen van gratie. Tal van personen te Bangkok, die den koning gunstig gezind zijn, hopen, dat hij spoedig naar zijn land zal terugkeeren en dan de moeilijkheden uit den weg zal kunnen ruimen, die ontstaan zijn door zijn langdurig verblijf in het buitenland. Men gelooft, dat het niet zal ontbreken aan pogingen om den koning er toe te bewegen, zijn voornemen om af te treden, te laten varen. Veel kans, dat deze zullen slagen, zou er echter niet zijn. Men wijst er op, dat ook het leger verdeeld is in twee kampen, waarvan het ééne voor, het andere tegen den koning is. Waarschijnlijk, dat een regent- schapsraad zal worden benoemd met een jong lid der koninklijke familie op den troonanderen denken, dat de republiek zal worden uitgeroepen. De Belgische Bank van den Arbeid. In het Volkshuis te Brussel is een buitengewoon congres van de Belgische socialistische partij gehouden, waarbij met gesloten deuren de débacle van de Bel gische Bank van Arbeid werd be handeld. De voorgestelde sanc ties werden door het congres zonder feitelijk debat bekrachtigd. Wat Anseele betreft, dezen werd verzocht zijn financieële en econo mische mandaten prijs te geven, maar men liet hem vrij, zijn po litieke mandaten te blijven uit oefenen. Voor senator Francois werd niet de uitsluiting uit de partij afgekondigd, maar hij moet al zijn mandaten, dus zoowel zijn politieke als zijn financieële, op zeggen. De uitsluiting geldt voor de leden d'Asseler en Vleurinck, ter wijl het geval van Heckers nog aangehouden is. Met oud minister Anseele moe ten 21 socialisten uit de Bank van den Arbeid treden. Zij moe ten bovendien de abnormaal hooge vergoedingen, die zij heb ben ontvangen, terugbetalen. Een motie van aikeuring werd aangenomen tegen den admini strateur van het Comptoir de Dé pots et de Prêls en tegen het BrussHsche gemeenteraadslid W. van Remoortel. Ue ontnullingen der «Libre Belgique" hebben dus blijkbaar vrucht gedragen. Volgens dit blad zou Anseele jaren hebben meegemaakt, waarin hij 650 000 francs aan tantième van de Bank van dei Arbeid opstreek. Nog één jaar voor de ineenstorting der Bank ontving hij 400.000 francs, op de rekening algemeene onkosten. Anseele schreef indertijd zijn mémoires onder den titel«Op geofferd voor het volk" en van hem is het befaamde woord «de ingenieur behoeft niet meer te verdienen dan de arbeider". Theorie en practijk hebben elkaar in dit geval weer eens niet vol komen gedekt. »Avp." Geen nieuwe Panderjager. Na het noodlottig einde van den Panderjager te Alahabad, is doorvelen de vraag gesteld, of dit vliegtuig te zijner tijd door een ander van hetzelfde type zal worden vervangen. In dit ver band mag eraan worden herin nerd, dat de, in December van het vorige jaar door de thans verongelukte machine naar Ned.- indië ondernomen vlucht, onder den naam Postjager, was georga niseerd door het Comité Sneljager Nederland-N.-Indië, dat met de ze vlucht had willen aantoonen, dat een speciaal voor het post vervoer ingerichte machine den afstand Amsterdam-Batavia in 3 dag zou kunnen overbruggen. Men weet dat ook op deze vlucht de postjager met ernstige pech te kampen heeft gehad, waardoor hij aan de verwachte prestatie niet heeft kunnen voldoen Aan een herhaling van het experiment wordt niet meer gedacht, aange zien het comité Snelpost Neder- land-N.-Indië, waarvan de heer A. F. Bronsing, een der directeu ren van de Stoomvaartmij. Neder land voorzitter was, reeds ge- ruimen tijd geleden is opgeheven. Voor de deelneming van het vliegtuig aan de Londen-Melbour- ne race, was een nieuw comité gevormd o. 1. v. den heer J. E. F. de Kok, directeur van de B P. M. in Den Haag, in welk comité ook enkele leden van het vioegere Snelpostcomité zit ting hadden. Bepaalde redenen om opdracht te geven tot den bouw van een nieuwe Pander jager zijn er met dit al dus niet. »Avp." Overvloedige Haringvangst. Het is zeer zelden voorgeko men, zoo schrijft men aan de „N. R. C." dat na zu'ke korte reizen te Scheveningen zooveel schepen binnen kwamen met dergelijke groote vangsten, als thans het geval is. Verleden week waren er motorloggers, die 36 tot 50 last meebrachten. De aanvoeren in de beide havens te Scheve ningen is zoo groot, dat er 'n tekort aan plaatsruimte komt. In rijen van vier en vijf hoog liggen de vaten haring opgestapeld. In een week tijds kwamen te Scheveningen 123 motorloggers binnen, met 'n totaal aanvoer van 3656 last of 62.152 kantjes haring. Dit jaar nemen 119 mo torloggers aan de haringvissche- rij deel, zoodat uit deze cijfers nlijkt, dat de geheele Schevening- sche visschersvloot is binnen geweestenkele schepen zelfs 2 maal binnen de acht dagen. Er zijn schepen geweest die in één schot in één nacht 6 tot 700 kantjes haring vingen, terwijl er ook schepen zijn, die zooveel haring vingen, dat de netten het niet konden houden en door te overvloedige vangst in den grond liepen. Er is een groot tekort aan ton nen terwijl er tevens een nijpend gebrek is aan zout. De afslachting gaat door. Terwijl onze veestapel in het algemeen niet grooter mag zijn dan ongeveer 1.250 000 stuks melkvee, zouden zonder maat regelen, naar normale berekening, op 1 Juli aanstaande er 1.670 000 stuks melkvee aanwezig zijn, een aantal, waarvan de melk nooit verbruikt zou kuunen worden. De minister heeft daarom tot drie middelen besloten. Ten le tot het in de toekomst steunen van slechts een gedeelte van de melk, waarmede echter gepaard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Stechts door toepassing van deze maatregelen meent de mi nister een voldoende verbetering der positie te kunnen bereiken. Alleen jong vee zal door de regeering worden overgenomen. De regeering verwacht dat op deze wijze 150.000 stuks melk vee opgeruimd zullen kunnen worden, terwijl voorts voor 1935 50.000 stuks kalveren minder zullen worden toegewezen. Het goede vleesch zal opnieuw worden ingeblikt. Daarnaast heeft de minister het belangrijkst besluit genomen, de heffing op het rundvleesch met ingang van 1 November a.s. van 20 op 10 pet. te verlagen, waardoor aan een herhaaldelijk, vooral ook van slagerszijde kenbaar gemaakt ver langen, wordt tegemoet gekomen. Dan de vleeschprijzen dalen en het verbruik toenemen. Een slechte maand Het Zendingsbureau te Osgst- geest vraagt ens plaats voor het volgende De maand October is ten ein de en wij hebben daarin tot dus ver slechts ongeveer f. 25 000. ontvangen. Dat is bedroevend weinig, want de achterstand wordt zoodoende met minstens vijftig duizend gulden vermeer derd en zal dan tot drie en een halve ton stjjgen 1 Ook in vergelijking met vroege re jaren is het weinig de laat ste drie jaren waren de inkom sten in deze maand steeds ruim f 43.000. in 1930 zelts t. 57.000. En nu dit luttele bedrag. Misschien sparen de menschen net op voor de zendingsweek, zal men zeggen. Wy hopen, dat dat inderdaad zoo is, mits het dan de opbrengst daarvan vermeerdert en men het niet nu terughoudt om het te steileD in de plaats van wat dan gege ven wordt, want dan beteekent het vermindering. En maakt den achterstand zóó groot, dat die dan niet meer is in te balen. Ook in October ging het Zendinga werk voort en moest het bekos tigd worden. &.XEL, 2 November 1934 De herfst laat zich dezer dagen van zijn gure zijde zien. Sneeuw, hagel, regen, onweer en koude komen zich aanmelden als voor boden van hetgeen de winter biedt. En niet alleen is het hier zoo, maar blijkbaar ook elders in ons land. Zoo vernamen we heden ochtend van den radio-omroeper van de Vara, dat de uitzending gestoord was, omdat 7 min. over half 12 de bliksem in den zender was geslagen. Meer steun gevraagd. Naar men ons mededeelt, is door den Axelschen Bestuurders- bond aan den Gemeenteraad al hier een adres verzonden met het nadrukkelijk verzoek om er bij de Regeering op aan te dringen, om in den steun aan de werkloozen eenige noodzakelijke verbeterin gen aan te brengen, welke zouden dienen te bestaan in de volgende maatregelen le. Verhooging der thans al gemeen te laag geachte steun- normen. 2e. Verhooging der percen tages, in het bizonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3e. Verstrekking van toeslag op de uitkeeringen gedurende de wintermaanden. 4e. Maatregelen, teneinde de werkloozen op* ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien. 5e. Ruimere beschikbaarstel ling van goedkoope boter en be schikbaarstelling van goedkoope aardappelen. 6e. Hulp aan de jeugdige ar beiders door arbeid of stéun. Adressanten achten die maat regelen noodig, om verlichting te brengen in den ergsien nood, waarin de werkloozen op dit oogenblik verkeeren door den langen duur der crisis en de ver slechteringen, die met 1 Juli zijn ingevoerd en ook omdat som mige levensmiddelen voortdurend in prijs stijgen en het wintersei zoen voor de deur staat, hetgeen hoogere uitgaven voor levens onderhoud met zich brengt. Adressanten hebben de over tuiging, dat de Raad de billijk heid van hun verzoek zal inzien en verwachten, dat als de Ge meenteraad evenals in andere gemeenten, waar dit adres zal worden toegezonden, aan het verzoek wil voldoen, de Regeering daarvoor niet ongevoelig zal blijven. Redenen waarom zij verwach ten dat de Raad zijn volle mede werking zal verleenen. Het adres is geteekend door J. Goossen en J. Dieleman, als voorzitter en secretaris van den Axelschen Bestuurdersbond en wordt begeleid door een uitvoe rige toelichting. Chr. Besturenbond. Gisterenavond werd alhier door bovengenoemde organisatie de jaarlijksche propagandavergade- ring gehouden onder voorzitter schap van dhr. Joh. C. van Driel. We ontvingen hiervan het volgende verslag Na opening met gebed werd door de aanwezigen gezongen Ps. 150:1. In zijn openings woord herdacht de voorz. het verlies dat het Chr. Nat. Vak verbond dit jaar heeft geleden door het overlijden van haar Penn., den heer Ruppert, die zich op zoo loffelijke wijze van zijn taak had gekweten. Spr. richtte een woord van welkom tot de zeer weinige be langstellenden, tot de beide ge- nnodigde sprekers, en deed de teleurstellende meededeeling, dat de beide plaatselijke predikanten verhinderd waren tegenwoordig te zijn. De eerste spreker, dhr. H. Wetselaar, hoofdbestuurder (Chr. Metaalbewerkersbond), had tot onderwerp «Wat verkregen werd". In een historisch ever- zicht liet dhr. Wetselaar ons zien, hoe de toestand was 25 jaar geleden, toen de Chr. Vak beweging zijn eerste schreden zette, om onze menschen Chris telijk te organiseeren. Voordien was er van eenig recht van den arbeider geen sprakehet was toen een onvoorwaardelijk buk ken voor de macht, en die macht vond niet zijn oorsprong in het recht, maar wortelde uit en op een revolutionairen wortel. In dien tijd is het werk van de Ch. Vakbeweging begonnen. Dit is niet zonder strijd gegaan, het heeft heel wat moeite, strijd en energie gekost, om de menschen sociaal op te voeden, en hen het bewustzijn, dat er sociale ge rechtigheid moet zijn, bij te brengen. Niet alleen de macht van de tegenpartij, maar ook het onge zond conservatisme in eigen kring heeft veel tegengehouden. Toch is het door principieele voorlichting gelukt de Chr. Vak beweging te doen zijn, wat ze is. Het C. N. V. telt nu 115000 leden, verdeeld over 22 vakbon den, terwijl iederen dag een 100 tal propagandisten in allerlei vorm, de goede zaak bij ons volk bepleit. En als we zien zei spr., dat van af 1917 de Chr. Vakbonden 100 millioen gulden bij elkaar hebben gebracht, tot zelf-hulp, terwijl daarnaast staat het T. B. C. fonds «Draagt el kanders lasten" en we zien de goede inrichting van onze kan toren, enz., terwijl we tevens de besliste overtuiging hebben dat ook in ons volksleven deze or ganisatie beteekenis heeft, het geen wel duidelijk uitkwam bij het jubileumfeestdit jaar te Utrecht gezien, waar niet minder dan 3 Ministers van hunne tegen woordigheid en waardeering blijk gaven, als we dit alles zien, en ons indenken «Wat verkregen werd", dan past hier grooten dank aan God, die dit alles gaf, maar legt ons tevens den duren plicht op, om te volharden en met principiëele studie voort te gaan. Daarom geen klassenstrijd zei spr., maar liefde moet er zijn. Spr. herinnerde aan een woord van wijlen Dr. Kuijper, die zeide Er is geen enkel ter rein in de wereld, waar Christus geen Koning zou zijn, en al gaat het wereldleven door het dal en de schaduw des doods, Christus z a 1 overwinnen. Daarom man nen in Axel, op- op voor de Chr. Vakbeweging, zoo eindigde spreker. De aanwezigen zongen hierop Ps. 150:2. Ter verpoozing en aangename afwisseling werden een 3-tal nummertjes gezongen, door dhr. J. Nobels van Sluiskilmuzikale medewerking verleenden dhrn. G. Koster en F. Bakker, terwijl op zeer verdienstelijke wijze een 3-tal voordrachten werden gege ven door dhr- P. Zonnevijlle. Een vergadering van de Chr. Vakbeweging zonder medewer kingvan bovengenoemde heeren, achtte onze berichtgever niet meer mogelijk, het publiek stelde hunne medewerking op hoogen prijs. Inmiddels was de tijd aange broken voor den tweeden spreker, dhr. C. Nauta, hoofdbestuurder van den P. C B. v. Spoor- en Tramwegpersoneel. Hij had tot onderwerp: «De weg vóór ons", en gaf een kijkje op de vele te genstellingen, die er in dit leven zijn naast rijkdom staat armoede de velden hebben door de goede hand Gods riik gedragen, er is overvloed, maar toch kunnen velen niet van deze overvloed genieten verlaagde loonen, ver mindering van steun, grootere werkloosheid. Naast deze stoffe lijke armoede is er ook veel geestelijke achteruitgang, en het is alsof er over de menschen een matheid en een moeheid komt, waarvoor spr. waarschuwde, omdat zij de ernstigste gevolgen kan hebben. Er zijn vele stroo mingen in ons land die niet alle aandienen als redders der menschheid, en toch met z'n allen geven zij geen oplossing. De eenige oplossing voor «De weg vóór ons" is gelegen in het onfeilbare woord van God, en spr. wilde daarop den vollen nadruk leggenHoudt wat ge hebt, opdat niemand Uwe kroon nemeblijft getrouw aan Uwe organisatie, blijft getrouw aan Uw beginsel, en bovenal, blijft getrouw aan Uwen God. Daar om, zoo eindigde spreker, man nen, kent Uw taak, en tracht de samenleving zoo om te buigen, dat ze voldoet aan de eere Gods. Dhr. Joh C. van Driel sprak hierna een slotwoord, en riep aller medewerking in van de te voeren propaganda. Nadat de vergadering had gezongen van Ps 121 1, volgde het uitspreken van het dankgebed tot sluiting dezer vergadering. Verpachting. Dinsdag werd alhier in «Het Gulden Vlies" door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij de openbare ver pachting gehouden van de gra- zingen en visscherijen in ge noemden polder gelegen. De uitslag hiervan was als volgt A grazing. 1. Een perceel groot 3 H.A. 30 A 18 c.A. aan P. C. de Putter voor f175. 2. Als voren 2 H.A 8 A 21 c.A. aan F. W. Dieleman voor f40. 3. Idem, 3 H.A. 45 A. 66 c A. aan G. Faas voor f110. 4. Idem, 2 H A. 91 A. 52 c.A. aan G. Faas voor f 60. 5. Idem, 4 H.A. 24 A. 76 c.A. aan A. de Visser voor f 100. 6. Idem, 5 H.A 41 A. 5 c A. aan J. de Ruijter voor f 110. 8 Idem, 2 H A. 97 A. 56 c.A. aan S. Wijna e a. voor f 60. 10 Idem, 6 H A. 38 A. 41 c.A. aan J. Scheelejzn. e.a. voor f 140. 11. Idem, 1 H.A 76 A. 10 c.A. aan J. de Ruijter voor f 20. Genoemde perceelen zijn alle gelegen op de zgn. Groote Plaat. Perceelen 13, 14 en 15, plaat of eiland, respectievelijk groot 2 H.A. 53 A. 39 c A2 H.A. 63 A. 59 c A. en 2 H.A. 12 A. 62 c.A. aan A. de Coninck te Zuiddorpe voor f100. 16. De grazing van het Noor delijk gedeelte van den Sasdijk, van de Sassing tot aan de straat van Smitsschorre, aan M. de Feijter Pzn. voor f 12. 17. Idem van het overige ge deelte van den Sasdijk, tot aan den Canisvlietpolder, aan B. Yse- baert Azn. voor f 12. 18. Idem ter weerszijden van den Kinderdijk vanaf de groote brug tot aan den weg naar de Groote Plaat, aan C. Jansen van Roosendaal voor f 2, en 19. aan weerszijden van den Kinderdijk vanaf den weg naar de Groote Plaat tot aan de eerste woning aan Drieschouwen, aan C.Jansen van Roosendaal voor f 8. 20. De grazing aan weerszijden van den Kinderdijk, vanaf hel Lagewegje tot aan den dijk vap

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2