Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 60 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Een goed humeurisalles. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het moge bekend zijn, dat meer en meer bij beroepskeuze een onderzoek wordt ingesteld naar de geestelijke geschiktheid van den toekomstigen arbeider naar een bepaald vak. In Ame- trekt men het nog verder door en heeft het onderzoek in het psychologisch atelier van den modernen bedrijfsleider naar ons al- of onvermogen voor het werk van timmerman, electricien of schakelbordenbediener, een kleine uitbreiding ondergaan. Zij heb ben daar in de gaten gekregen, dat dit nauwgezette onderzoek van onze psychische gesteldheid met betrekking tot hamer en nijptang, op den keper beschouwd, niet zoo bijster veel verantwoor delijkheid met zich droeg. Hoog stens wat meer of minder pro ductie. Voor de rest valt er niet veel te bederven; een mep met den hamer op]e wijsvingertopdoet zeer maar de pijn gaat over en schade en tijdsverzuim is in te halen. Raker meppen zij thans den spijker op den kop door een „test" (onderzoek) in te stellen naar de psychologische gesteld heid van den schoolmeester. Hij kan, ongeschikt, meer bederven aan de heele toekomst, dan een metselaar aan een huis of een electricien aan een drukknopje. En het onderzoek heeft wonder baarlijke resultaten opgeleverd. Op een school heeft 36 pet. van de leerlingen hun geestelijk échec te danken aan hun ongeschikten onderwijzer. Merkwaardig genoeg bleek die onderwijzer een duvels knappe baas te zijn. Hij had veel acten en vele dienstjaren, docheen slecht humeur. En met dat slechte humeur joeg hij zijn kennis in 't honderd en zijn leerlingen op een slecht rapport. Van dit onzalige oogenblik af worden in Amerika de onderwij zers op hun humeur getest. Want, zeggen de paedagogen, dit materiaal is te kostbaar om te laten verknoeien door een knor- DE VERMETELE. repot, die last van gal heefl. Kinderen zijn voor niets zoo vatbaar als voor opgewektheid en de meetkunde van de rechte lijn gaat er nog een beetje makke lijker in als er wat zon opstaat. In ons land doen elk jaar heele stammen onderwijzers examen. Als we ook eens op het humeur gingen experimenteeren en niet alleen op het humeur, doch op de geestelijke gesteldheid van den man of de vrouw, de jon geling en het meisje, dat, amper 18 jaar, geroepen wordt voor een klas te staan om de eerste beginselen te onderwijzen aan een dertigtal totaal van elkaar onderscheiden karakter-typen. Dat het met de gramatica, de d's en de t's, de e's en o's wel zal losloopen, betwijfelen we niet, maar dat de blijmoedigheid niet schipbreuk lijdt op een morgen en de zon in het hart der mees ters vroegtijdig ondergaat of heelemaal niet opkomtdaar van zijn er ook voorbeelden in onze particuliere jeugdgeschiede nis. De statistiek in Amerika heeft geleerd, dat de kinderen in de klas van een sikkeneurigen meester ver in vorderingen achter bleven, bij anderen uit de klas van den meester, die 't met zijn troepje best kon vinden. Misschien heeft het ook buiten de school om iets te zeggen, onder en op 't dagelijksche werk. De muziek in de fabriek, naast de stoomfluit, wijst immers ook die richting al op. En voor je lessenaar te zitten van 9 tot 5 in een brommerige omgeving en tegenover zure gezichten, werkt even stuntelig op onzen vulpen houder en ons journaal als de verzuurde tafels van vermenig vuldiging in de tnokkerige klas. De telefoonjuffrouwen, die pro testvergaderingen beleggen tegen het zwijgverbod in de telefoon zaal, hebben meer psychologisch aanvoelen op het goed verloop van hun werk en enerveerenden arbeid dan de directeur, die met .zwijgen schoolmeestert. Als we van Amerika uit dit gevoellesje maar vast zouden willen leeren, dat een opgeruimd hart en een blijmoedig gezicht minstens evenveel productiever- hooging bezorgt als de psycho logisch juiste gespannenheid van onze werkzenuwen, welke ge spannenheid tot op een graad nauwkeurig tegenwoordig geme ten wordt, zonder te letten op een prettig humeur. Kniesooren remmen de energie. Gr. Kerkstrijd in Dnitsehland. Zoodra de overwinning van het nationaal-socialisme zich had vol trokken, werd een aanvang ge maakt met de gelijkschakeling. Doelstelling hierbij was het Duit- sche rijk tot een volkomen een heid te brengen, dus zoowel staatkundig als in elk ander ver band. Met de politieke partijen had het nationaal-socialistische bewind weinig moeite. In snel tempo losten de verschillende groepen zich op in het kolossale lichaam der nationaal-socialisti sche beweging gelijk een stuk zeep in een kuip water. Ook in staatkundigen zin le verde het tot stand brengen der rijkseenheid geen noemenswaar dige bezwaren op, daar Berlijn met krachtige hand alle plannen in die richting doorvoerde. Toen kwam het oogenblik.dat ook op geestelijk gebied de ge lijkschakeling ter hand genomen werd. Maar nu moest met grooter bedachtzaamheid worden opge treden. Met gewelddadigheid zou hier slechts het tegendeel bereikt worden van hetgeen beoogd werd. Derhalve werd de toenmalige vice-kanselier von Papen belast met het voeren der onderhande lingen te Rome, teneinde de rech ten en verplichtingen der Katho lieken in een concordaat met den Heiligen Stoel te doen vastleggen. Toch bleven er nog te veel be langrijke punten over, dan dat de wederzijdsche verplichtingen afgepaald konden heeten, en liet het gehoopte resultaat echter op zich wachten. Met de protestanten, vereer.igd in de Evangelische Kerk, meende Berlijn gemakkelijker spel te heb ben. Ook hier moest het leiders principe den doorslag geven en zoo ontstond het Verbond van Duitsche Christenen, aan het hoofd waarvan een rijksbisschop werd geplaatst, in wiens handen het kerkelijke beheer werd gelegd. De bedoeling was een volstrekte afscheiding tusschen kerkelijke en politieke vraagstukken te verwe zenlijken. De Duitsche Christe nen beoogden alle confessioneele gezindten, voor zoover die dan in aanmerking kwamen, in één Duitsche rijkskerk onder te bren gen. Door de voorgangers der Duitsche Christenen werden even wel opvattingen verkondigd, zoo zeer in strijd met de tot nu toe geldende kerkelijke leer, dat de voorgangers der Evangelische daarin eerder heidendom dan christendom zagen en weigerden, deze nieuwe stellingen te aan vaarden. Rijksbisschop dr. Mul ler, in samenwerking met zijn rechtskundigen adviseur dr. Jager, trachtte, in het voetspoor van den politieken leider Adolf Hitler, door dwangmaatregelen zijn doel te bereiken. Landsbisschoppen en predikanten werden in menigte ontslagen, soms zelfs in hechtenis gesteld. Het bracht den kerke- lijken vrede echter geen stap nader, eerder het tegendeel. Ofschoon uiteraard de rijksbis schop en zijn medewerkers den steun der regeering genieten, heeft de kerkstrijd thans een onver wachte wending genomen door het aftreden van dr. Jager als leider der kerkpolitiek. Of dit offer aan de verzetplegers noch tans voldoende zal zijn om een algemeene verzoening teweeg te brengen, valt te betwijfelen. De oliestrtyd In Amerika. De herfstopleving zet nog steeds niet goed door. Eerst had men de textiel-staking te ondergaan, wat natuurlijk remmend op de ondernemingsgeest werkte en nu is het de oliestijd, die spanning brengt. De onafhankelijke olie- maatschappijen en de groote concerns zijn momenteel hard aan het vechten en het schijnt, dat ook de Shell Union het mikpunt is van degenen, die het niet kunnen verkroppen, dat een Engelsch—Nederlandsche maat schappij zich zoo krachtig heeft weten te ontwikkelen In zijn hart is de Amerikaan chauvinis tisch. De prijzen van benzine en van ruwe olie (en diens derivaten) zijn tot zeer lage afmetingen ge daald en voor de clandestien ge wonnen olie, welke steeds enkele dollarcenten minder opbrengt, wordt nagenoeg niets meer be taald. Een heftige concurrentie strijd duurt gewoonlijk niet lang zakenlieden werpen geen geld weg, wanneer zij zien, dat zij het niet kunnen winnen. Hierbij komt nog, dat de Regeering niet stil zit. Ickes heeft al een jaar lang getracht de clandestien ge wonnen olie te weren, tot dusver zonder succes. Nu schijnen de rechtelijke instanties in Amerika steun aan Ickes te verleenen. Vervoer van clandestien gewon nen olie is verboden, want alleen kan de ruwe olie worden vervoerd met certificaten, die na tuurlijk voor de niet-wettelijke olie niet worden verleend. Men denkt er zelfs al over om voor de olie den „noodtoestand" af te kondigen en de prijzen door de Regeering te doen vaststellen. Het is in het belang van de olie industrie in haar geheel, dat er een einde gemaakt wordt aan de verspilling van deze kostbare vloeistof, die ook voor ons na geslacht van zooveel belang kan zijn. Toch gaat het de olie-maat schappijen niet slecht. Hef is moeilijk na te gaan of lage prij zen der ruwe olie zoo nadeelig voor hen zouden zijn, tenminste, wanneer deze toestand niet te lang aanhoudt. Zij, die veron derstellen, dat binnenkort hoogere noteeringen zullen worden ge maakt, zoodra de strijd is geëin digd en zoodra de Regeering het geheel in de hand verkregen (Wordt vervhlgd), AXELSCHEffi COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling). (10 Eindelijk zelde zij geheel kalm Maar toen ik thuis kwam, lieve, zag ik, dat je de Hall zonder bood schap, zonder een enkel woord voor mij, vei laten had, waarom deedt ge dat De jongeling liet zijn hoofd hangen. Hfi gevoelde het zacht verwijt en had niets te zeggen. Ik had aan je zijde willen staan, vervolgde zij op zachten toon. Ik denk, dat ik je had kunnen helpen. Er was geen schande in het weigeren zich te verbinden in een verkeerde en verloren zaak en gij waart niet meer dan een kind toen ge vriendschap •loot met Lovat. Ik weet dat alles wel, lieve zus, keide hij met ongeduld. De hemel weet, dat ik duur genoeg betaal voor mijn lafheid en dwaasheid, maar ik kan niet begrijpen hoe mijn naam ge noemd kan worden met die der re bellen. Iemand moet mij valsch be schuldigd hebben. Maar wie? Ik heb toch geen enkele vijand in de wereld, heb ik wel, zusjelief? Neen, neen, sprak zij snel, maar terwijl zij sprak logenstrafte een trek Van onwillekeurige ontsteltenis, de verzekering harer lippen. Maar het was nu het oogenblik niet om bij zfin angst nog fidele, ont* kut'.ende vermoedens te voegen, Hfi bsd om haar gezonden omdat hfi haar noodig had er. zij was nu hier om voor hem te handelen, om hem door haar krachtigen wil en haar energie te helpen en te ondersteunen op elke wijze. Gij liet mij roepen, Philip, zeide zij met een lieven hoopvollen glimlach. Haar blik scheen nieuw leven te storten in zqn aderen. Oogenblikkelfik trachtte hij zijn moedeloosheid te overwinnen en met een snel gebaar rukte hfi het wollen hemd open en haalde er een pak brieven onder uit. En niet alleen zijn hand trilde, maar zijn heele lichaam scheen van opwin ding te trillen toen hij met schitte rende oogen op dat pak keek. Deze brieven, lieve, zeide hij fluisterend, zijn mijn eenige hoop op behoud. Zij hebben dag en nacht op mijn borst gerust sedert ik mijn toestand doorzag en mijn gevaar be greep en nu, met deze brieven, stel ik mijn leven in uwe handen I Ja, Philip Zij bewijzen mijn onschuld, ver volgde hij, terwijl hij zenuwachtig het touwtje losmaakte, dat om het pakje gebonden was. Hier is er een van Lovat, voegde hij er bij, ter wijl hfi er een aan Patience gaf, lees dien eens lieve. Gij zult er uit zien. dat hfi mij dringend verzoekt de zijde van den Pretendent te kiezen. Hier is een andere, een van Kilmar nock dit was na den terugtocht van Derby hfi verwijt mij dat ik mij van verre had gehouden. Ik hield me toen te Nottingham, maar zij wisten waar ik was en wilden mij niet alleen laten. ZIJ hadden mij gevolgd als zij gekund hadden. En hier nog beter is er een van Karei Eduard zelf, juist vóór hfi vluchtte naar Frankrijk, die mij een verrader noemde om mijne tronw aan Koning George. Met* koortsachtige haast opende hfi brief na brief, ze haar in de hand gevend, haar aanstarend met vurige oogen. Zij nam die een voor een van hem aan, las ze door, en vouwde daarna rustig al die kostbare brieven op en deed ze weer in hel pakje. Haar hand beefde niet, maar onder haar mantel drukte zij die brie/en aan haar hart, waaraan het behoud van het haar dierbare leven verbonden was. Ach, had ik ze maar eerder ge zien zuchtte zij. Maar dit was het eenige verwijt om zijn gebrek aan vertrouwen dat haar lippen ontsnapte. Ik was bijna gezwicht voor Lovats brief, zei de jongeling aarzelend. Dat weet ik, dat weet ik, lieve, sprak zij met oneindige toegevendheid in haar lieven glimlach. Wij willen over het verleden niet meer spreken. Laat ons nu overleggen wat er gedaan moet worden. Hij trachtte zijn opgewondenheid te overwinnen, met krachtigen wil zijn aandoening en pijnlijke zelfveroor- deeiing van zich afwerpend. Hij had laf en dwaas gehandeld, dat wist hij genoeg. Het lot had hem een dier wreede slagen toege bracht waarmede het soms den ver schoonbaren overtreder treft, terwijl het aoo dikwijls den verharden mis dadiger vrij laat uitgaan. Maarden lang was Philip nu al een vluchteling, vermomd onder ruwe kleeding. weg schuilend in schoren en kroegen van verdachten naam, niemand kennend, wlen hfi (fin tijdelijke verblijfplaats zou durven openbaren of een bood schap aan zfin zuster toevertrouwen. Het verraad zat in de lucht hij wan trouwde iedereen. De acte van voge'- vfiverklaarden had zoo menigeen den dood aangebracht en jacht op rebellen en snelle cxecuües waren in dat genadejaar aan de orde van den dag. Ik kon niets doen zonder u, lieve, zei hij kalmer. Ik moet mij nu verbergen als een opgejaagd beest en dankbaar zijn voor het beschuitend dak van den braven Stich. Ik ben door de Parlemer.tsacte gebrandmeikt als een verrader, mfin leven is verbeurd vetAaard en wie mij nu dak en voed sel geeft, wordt het als een misdadi ger toegerekend. De ellendigste struikroover die hier rondloopt heeft het recht mij als een dollen hond neer te schieten. Zeg dat niet, «eg dat niet, lieve, riep zij uit. Ik wenschte u alleen te doen verstaan, dat ik niet zoo'n verachte- lijken lafaard was a's ik scheen. Ik kon niet bij u komen, de Hall niet bereiken. Ik begreep dat volkomen, beste jongen. Zeg me nu, wenscht ge dat ik deze brieven naar Londen zal brengen Zeker, Patience, hoe eerder deze brieven het Parlement worden voor gelegd, hoe beter, ik moet zoo spoe dig mogelfik naar de hoofdbron gaan. Werd Ik nu gevat, zij zouden mij geen kans geven mfin onschuld te bewijzen. Volgens de Parlementsacte ben ik schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Gij stemt dit toe, niet waar lieve Ja Philip, het is zoo, antwoordde zij kalm. Maar. beste jongen, als ge in Londen zijt, wie kan u daar het best helpen, denkt ge? Natuurlijk Lady Edbrooke. Haar man is juist aangesteld tot stalmeester des konings. Zoo, dat is goed I Tante Char lotte hield altijd veel van mij, den brief kan ik dan meenemen. Wanneer kunt ge vertrekken Ongelukkig niet in de eerste uien De paarden moeten doodop zijn. Wij reden van den vroegen morgen af. Zij waren beiden nu zeer kalm en bespraken deze details niet alsof leven en dood van die reis afhingen. Pa tience zag met bifidschap, dat de jongeling de afschuw van zfin onge lukkige positie geheel had afgelegd. Daar werden zij plotseling giïiter- rompeerd door John Stich's voorzich tige stem aan den ingang der werk plaats. Pardon Milady, sprak John eer biedig daar komt een koets van den kant van Hartington. Ik dacht, dat het misschien vooiiichtiger zou zfin Hartington I Broeder en zuster riepen dit tegelfik uit. hfi met verbazing en zij met dui delijke ontroering. Wie denkt gij dat het zfin kan, John? vroeg zij met trillende lippen. Wel milady, het kan moeilijk iemand anderszijn dan Sir Humphrey Challoner. Niemand anders heeft re den om langs dien vervloekten weg hier te komen. Maar afi zfin nog een heel eind af. Ik zag hen het eerst op den top van den volgenden heuvel Mogelfik Is zfin Edelheid op wegnaar Derby.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1