Zie de Reclameprijzen i Goedkoope Winkel gesloten GEELIOEDT's rijwielbandel eenvoudig, net, burger kosthuis Gemengd Nieuws. Filmbeschrijving. Advertentiën. Wie heeft werk w Figuurzaagjes m ;j Drilboortjes S - Waterpasjes ta Figuurzaag-voorbeelden Hamers en Nijptangen j| inde 25 t e A X E L. I C. J. SCHIEMAN AanstDonderdag Panderjager bezig was te starten, gaan rijden. De Panderjager raakte den auto met het landings gestel en de schok was, gezien de groote snelheid die de Pander jager reeds gehad moet hebben, uiteraard buitengewoon hevig. De tractor schijnt een zoeklicht meegevoerd te hebben. Vlak na de botsing, is mede door dit zoek licht, brand ontstaan en de vlam men vonden in het vliegtuig een gretig voedsel. De bemanning, bestaande uit den gezagvoerder Geyssendorffer, den tweeden piloot Asjes en den marconist Pronk, wist zich door snel uit het toestel te springen van een afschuwelijken dood te redden. Het drietal liep slechts lichte verwondingen op. De vlam men bereikten weldra het benzine reservoir en na korten tijd restte slechts een hoopje asch van wat eens de Panderjager was geweest. Verzekering dekt de schade. De inlandsche chauffeur van den tractor werd bij de botsing zwaar gewond. Het is onwaarschijnlijk, dat de twee piloten zich door den ge wonen uitgang hebben weten te redden. Aangenomen mag wor den, dat bij den schok de ruiten van de cockpit zijn verbrijzeld en de vensters ontzet. Waarschijn lijk kregen Geyssendorffer en Asjes daardoor gelegenheid hun leven te redden. Wat Pronk be treft, boven diens zitplaats is een noodluik, dat bij een „crash" automatisch opengaat. Het is dus aannemelijk dat hij zich door dit luik in veiligheid heeft gebracht. De „Panderjager" heeft in haar betrekkelijk kort bestaan weinig anders dan leed gebracht, over degenen, aan wie haar ontstaan te danken was. Maar daarnaast heeft deze machine de Neder- landsche luchtvaart een zeer groo- ten, een vrijwel onbetaalbaren dienst bewezen. Want het staat ontegenzeggelijk vast, dat door de Panderjager de stoot is ge geven aan een snellere burger luchtvaart, door de K.L.M. met het grootste succes uitgevoerd. Door de Panderjager is in prin cipe aangetoond dat het sneller kon dan met de toenmalige K.L.M. vliegtuigen, Fokker reageerde daarop door snellere machines te bouwen. Van dit alles profi teerde de K.L.M. tot glorie van de Nederlandsche luchtvaart. De eenige groote vlucht, buiten Europa, is cie geweest in Dec. en Jan., die de snelle postvlucht naar Indië had moeten worden. Door de vele pech, die deze machine, toen Postjager geheeten ondervond, sprak deze vlucht weinig tot het groote publiek, voornamelijk door den grooten tijdsduur, die tusschen vertreken terugkeer te Amsterdam lag. Toch werd de heenvlucnt vol bracht in 46.52 vlieguren en de retourvlucht in 51.47 vlieguren, op zich zelf een fraaie prestatie. De Panderjager was een uit hout opgebouwd vliegtuig, plaats biedend aan een bemanning van 3 koppen en ingericht voor het vervoer van post. Hij was uit gerust met 3 Wright Whiriwind- motoien van 420 P.K. elk. De afmetingen waren: breed 16.6 M., lengte 12.50 M., hoogte 2.90 M. Totaal gewicht met volle brand stoftanks, inclusief bemanning, ongeveer 5500 K.G. Maximum snelheid 360 K.M. per uur, kruis snelheid 300 K.M. per uur. De Uiver huiswaarts. De heer Plesman heeft de Uiverbemanning opdracht gege ven, op 11 November a.s. uit Batavia naar Nederland terug te keeren, langs de gewone indië- route. De terugkeer moet in een kalm tempo geschieden. Op 17 November (Nederland's Onafhan kelijkheidsdag) wordt de Uiver op Schiphol terugverwacht. Nederlandsch souvenir voor Albury. Onder den indruk van de prestaties van de Uiver, is een comité opgericht, om aan de stad Albury een blijvend souvenir aan te bieden als blijk van groote waardeering voor de spon tane en sportieve wijze, waarop tie geheele bevolking de Uiver bij zijn landing en vertrek be hulpzaam is geweest. Teneinde alle Nederlanders in staat te stellen aan dit doei mede te werken, is ieder bedrag wel kom, echter tot een maximum van f 1. Opruiming van zware varkens. De Ned. Veehouderij Centrale zal, daartoe gemachtigd door den minister van oeconomische zaken, in de loop van de eerstvolgende weken een groot aantal zware varkens afnemen. Deze afneming heeft plaats, omdat er tengevolge van het langer dan normaal blijven liggen van een deel der varkens in verschillende streken van ons land nog steeds een te hoog totaal gewicht aan varkens aanwezig is. AXEL, 30 October 1934 Het ging er Zcniag alhier na de voetbalmatch niet erg stichte lijk toe. Sommigen onder de toeschouwers hadden zich over het optreden van den Middel- burgschen spil zoodanig geërgerd, dat ze hem trachtten na te loo- pen in het kleedlokaal om reken schap te vragen. De maréchaus see van Sluiskil, die toevallig aanwezig was. wist echter een gevecht te voorkomen. Zondagavond reed te Sas van Gent de motorrijder A. M. van Sluiskil tegen een der op den weg voor het bietenvervoer gebuikte zgn. kipskarren, waar door hij met zijn motor omsloeg en rrislig verwond werd. Hij is naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De Zeeuwsche pers. In een Zaterdag te Goes ge houden goed bezochte vergade ring is definitief besloten tot con solidatie van de reeds bestaande samenwerking der Zeeuwsche bladen in een vereeniging „De Zeeuwsche Pers". Deze vereeni ging omvat zoo goed als alle in Zeeland verschijnende dagbla den, nieuws-en advertentiebladen, de laatste voor zoover zij geen zgn. gratis-advertentiebladen zijn. Het bestuur is als volgt samen gesteld Dr. S. S. Smeding (Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Courant), voorzitter; I. van de Sande (Ter Neuzensche Courant) vice-voorzitterM. Kosten (Zie- rikzeesche Nieuwsbode) lidH. van Benthem, secr.-penningm. Jubileum Verleden week Woensdag her dacht de Eerwaarde Zuster Theo- dosia, de wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis, den dag, waarop ze 25 jaar geleden gepro fest werd. Op verzoek der E.E. Zusters werden ze dien dag niet met bezoeken lastig gevallen, omdat ze den dag huiselijk wilden vie ren. Toch ging de dag niet onopge merkt voorbij. Velen hadden door kaartjes en bloemen van hun belangstelling blijk gegeven, zoo dat de heele kapel der E.E. Zusters in een bloementuin her schapen leek. Zondag bestond gelegenheid om de Eerw. Zuster persoonlijk geluk te wenschen. Na de Hoog mis hebben dan ook zeer velen de gelegenheid aangegrepen om Soeur Theodosia geluk te wen schen, die zichtbaar aangedaan leek om de zoo reusachtige be langstelling. Tem. Crt. De geloofsbrieven vergeten. Tot lid van de Prov. Staten van Zeeland in de vacature- Overhoff was onlangs de heer H. v. d. Veen (SDAP) te Goes benoemd. Deze heeft echter verzuimd zijn geloofsbrieven in te zenden bin nen den daarvoor genoemden tijd. Zijn benoeming is daardoor ver vallen. Opvolger op de socia listische lijst is de heer B Bur- kunk te Hansweert. (Dagbl. v. Zeel). Op den betonweg Beilen Meppel, op vier kilometer van Beilen, is een auto, bestuurd door den 28 jarigen heer N J. Voor aanst. Zaterdag wordt als vóóifilm aangekondigd Ridders van het Westen, een film die is samengesteld uit een weefsel van bedrog, diefstal, moord en ge vangenschap onder Indianen, ge lukzoekers, vol eerzucht en goud dorst. We zullen het verhaal dezen keer niet uitrafelen, omdat er toch bezoek genoeg zal zijn voor de direct hierna le geven film „Bleeke Bet". Maar juist daarom vinden we het jammer, dat niet een film wordt gegeven, die iedereen kan bekoren en vooi alle leeftijden geldt Bleeke Bet. Deze reeds lang aangekondigde film zal veel vergoeden, wat de stemming in het le spel bedierf. Het is weer eens een echt Neder landsche film met Nederlandsche menschen in een Nederlandsche stad gespeeld. Zeer veel is er ook geschreven over deze film, die kort na de Jantjes kwam en in hetzelfde genre speelt. Ongetwijfeld zullen velen verlangen, de Hollanasche figuren weer te ontmoeten in Aaf Bouber, Fientje de la Mar, Jopie Koopman, Sylvain Poons, Jan Lemaire, enz. Dc geschiedenis komt in 't kort hierop neer: Bleeke Bet, een groentevrouw, heeft een dochter jans, die ver loofd is met Ko Monjé, tegen den zin van Bet. Ko zou met Jans uitgaan, doch door een vechtpartij kan hij niet op tijd zijn; Jans wacht tever geefs en wordt zoo woedend dat zij het uitmaakt. Er volgt nu een heele geschiedenis, maar het wordt weer goed met Jans en Ko. Deze gaat weer varen en door de radio verneemt men, dat het schip van Ko met man en muis is vergaan. Nu Ko toch dood is, stemt Jans toe in een huwelijk, dat Bleeke Bet in elkaar heeft ge schroefd met Hannes, de zoon van een huisjesmelker van Zan ten, die ook smokkelzaakjes heeft, waaraan Bet niet vreemd is. Onverwacht komt een telegram, dat Ko is gered, doch dit tele gram wordt verzwegen en het huwelijk zou doorgegaan zijn, indien niet Ko was gearriveerd, toen Jans reeds het bruidstoilet had aangetrokken. Er heeft weer een heele scène plaats met ge volg, dat het bruidspaar Ko en Jans wordt voltrokken en ook nog andere banden worden ge smeed. Het is een grappige film. Sportnieuws. Axel IMiddelburg I 4—3. Gtaaischieting. Zondag hield de handboog maatschappij „Ons Vermaak" alhier weer een drukke schieting. Er waren 84 schutters opgekomen, om elkaar de prijsvogels te be kampen, waarvan verscheidenen uit de omgeving tot zelfs van over de Schelde. Waarschijnlijk was de ruwe Zuidwesterwind oorzaak, dat de trefkansen niet groot, althans moeilijker waren, want ofschoon de pijlen met kracht de hoogte invlogen, toch had de wind er vaak overhand op, zoodat de prang ongedeerd bleef. Zoo werd len laatste de hoogvogel bij loting toegewezen aan R. Baes van Koewacht en de 2e groote kalle aan Van Oeveren te Wolfaartsdijk. De zijvogels werden getroffen door B. Mattens uit Hulst en A. van Waes van Zuiddorpe. Een groote kal werd geschoten door H. Meert, Sluiskil en de kleine kallen door H. van Haelst te Zuiddorpe en P. Vermeulen te Axel. Het was de laatste schieting alhier in dit seizoen, de zgn. jaarmarktschieting, die vroeger steeds na de jaarmarkt werd gehouden en steeds veel deelne mers trok. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f7,— a f8,—. Winter- gerst f 5,50 a f 6,Zomergerst f 6,a f 6,50. Haver f 5,a f 6,—. Erwten f 8,— a f 8,75. Lijnzaad f 6,— a f 7,—. Groen Vlas f 3,a f 5,Gebookt Vlas f 3,a f 6,Gezwingeld Vlas f3—, a f3,50, Aardappels f 2,— a f 2,25. Stroo f 5,— a f 6,—. Koolzaad f «f Boter f 0,a f 0,Eieren f4 a f5,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge f6,a f 6,75 Wintergerst f4. a f 4.75. Zomerg. f5.a f6 25 Haver f 5.a f 6,50. Erwten f 7.— a f 8,25. Paardenboonen f 5.a f 6.Duivenboonen f6.- af 7.— Witteboonen f 0,a f 0.- Bruineboonen f 7.— a f 10,Boekweit f a f Lijnzaad f 5. f 6,50. Blauw Maanzaad f 14.—, a f 16, Mosterdzaad f 10. a f 13 50. Groen Vlas f a f Gebookt Vlas f -.— f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— a f 0,—. Koolzaad f 8 a f 11 50 Stroo Eieren 100 stuks f4,—. Slachtvee aangev. 17, verk. 7. Varkens aangev. 24, verk. 18. voor een gedipl vakman, wonende te Axel, gehuwd en kinderen-, zoon van patroon, zon der steun, b.v. als reiniger, winkelbediende, pakhuisknecht of anderen eerlijken arbeid. Brieven onder motto „Werk" Bureau dezer Courant. voor de mooie sorteering AANGEBODEN: voor een of twee Heeren. Beschikbaar vrije zit- of stu deerkamer met slaapkamer. Brieven onder letter H, bureau van dit blad. Noordstraat AXEL na 12 uur wegens huwelijk De koning der lampen, de nieuwste en meest moderne lamp 8 volt met garantie voor slechts f 8 73 Verkrijgbaar in Nieuwstraat G 61 AX El, Menko, tegen eeD boom gebotst en daarna in een sloot gekanteld, doordat de bestuurder wilde uit wijken voor een aantal koeien die zich op den weg bevonden. De heer Menko, een zoon van een bekenden textielfabrikant 'e Enschede-Lonneker, liep eeD schedelbreuk op en overleed •poedig ca het ongeluk. Nog sneller. Het kan nog sneller, dan Scott en Camp bell Black het van Londen na; r Melbourne gedaan hebben, zij het ook niet per vliegtuig. Nu is de draadlooze eraan te pas gekomen. Van de aankomst van de winnaars der Melbourne- race is een ftmopname gemaakt dus Dinsdagmorgen tegen 6 uur. Woensdagmiddag, werd deze film reeds in bonderden Eogeische bioscopen vertoond, dus iVs dag later De film was langs draadloozen weg van Australië naar Engeland overgeseind en daar in grooten getale vermenigvuldigd. Dat voetbal nog steeds een spel der verrassingen is, bleek Zondag weer na afloop van bovengenoemden wedstrijd. Zoo op papier gezien moest Middelburg winnenvelen meenden zelfs met klinkende cijfers. Bij ons wilde dat er echter nog niet in, na hetgeen we de laatste weken van de Middelburgers gehoord en gezien hadden. Toch achtten we een kleine Axelsche nederlaag ook het meest voor de hand liggendwat dan al een fraaie prestatie van de Oranje mannen zou geweest zijn. Maar nu het zelfs een overwinning is geworden en laten we er dadelijk bijvoegen, ten volle verdiend is het meer dan fraai. Jammer dan ook, dat enkelen onder het publiek blijkbaar de meening waren toegedaan, dat dit mooie resultaat niet te bereiken zou zijn, zonder zich te mengen in de rechtspraak en meer malen een hoongeroep of gejoel aan het adres van de tegenstanders en den scheidsrechter te moeten richten. We laten hierbij in het midden, of deze al dan niet correct leidde, doch achten het verkeerd, dat toeschouwers zich met zijn beslissingen bemoeien, ook al zijn die wel eens minder juist Mogelijk meenen deze menschen hier mede de thuisclub een grooten dienst te bewijzen, wat natuurlijk niet het geval isintegendeel kan dit zelfs funeste gevolgen voor hen en hun favorieten na zich sleepen. De Axelsche jongens hadden deze „hulp" van buiten de lijnen niet noodig en speelden het daarom wel klaar met Middelburg. Het ware wenschelijk, dat deze gelukkig kleine categorie supporters de „tien geboden voor den sportieven voetballer'' eens in studie namen en ze daarna met een weirfig variatie op zichzelf toepasten. De opvoedkundige waarde, die het spel moet aankweeken, zou er zeker op vooruitgaan en het genot voor den neutralen echten sport man aanmerkelijk verhoogen. Over den wedstrijd zelf nog het volgendeOfschoon tegen den wind spelend, ging Axel direct op het Mid delburgsche doel af, doch aanvankelijk zonder resultaat. Na minuten scoor den de bezoekers het eerste doelpunt op kalme wijze (0—1). De vreugde in het Middelburgsche kamp was echter van korten duur, want binnen 10 minuten hadden de Oranjemannen met een schitterend schot via de lat gelijk gemaakt. Onze stadgenooten speelden in het veld zeker niet minder en waren voor doel zelfs gevaarlijker, maar toch was het Middelburg, dat den stand op 1—2 bracht Door toe doen van hun doelverdediger, die geen erg betrouwbaren indruk maakte, was het echter spoedig weer 2—2, zoodat de spanning gaande bleef. Axel begon daarna steeds beter te spelen en wist de leiding te nemen na flink doorzetten (3—2). Slechts door een strafschop, die nogal consternatie teweeg bracht, slaagden de groen witten er in voor de rust gelijk te maken (3—3'. De stemming in het Axelsche kamp was hoopvol voor de tweede helft, die in snel tempo werd begonnen. Ontegenzeggelijk speelden de Oranje mannen toen beter en productiever, wat al spoedig tot uiting kwam in een doelpunt, dat echter werd geannuleerd. Geen minuut later flitste echter een keiharde schuiver in het uiterste hoekje van het Middelburgsche doel en de stand op het score-bord werd gewijzigd in 4—3. De gasten zetten er toen alles op en het werd zelfs af en toe een beetje te vinnig, van welke onbesuisdheid een paar kleine ongevallen het gevolg waren. 'tGing overigens wel aardig in het veld doch voor doel bleken de Middelburgers vrijwel ongevaarlijk, terwijl ook de Axelsche verdediging als het moest haar taak naar behooren volbracht. Zoo verstreek de speeltijd, waarbij het steeds duidelijker werd, dat onze stadgenooten hun kleinen voorsprong zouden kunnen handhaven met inspan ning van alle krachten. Eenige minuten voor het einde ontkwam het Middel burgsche doel op gelukkige wijze aan een vijfde voltreffer, toen de Axelsche rechtsbuiten door alles heen was, doch op het beslissende moment langs den uitgeloopen doelverdediger jammerlijk naast schoot. Dit was echter nog niet het slot van alle sensatie, want vlak voor het einde kreeg Middelburg nog een prachtkans om den gelijkmaker te scoren. De kleine Axelsche doelver dediger stopte den harden schuiver echter meesterlijk. Nog eens volgde een angstig oogenblik bij den laatsten corner, doch toen werd voor het laatst gefloten en had Axel de ex-le klassers voor verdere deelname aan de beker wedstrijden uitgeschakeld. Wat voor lot zal onzen stadgenooten in de volgende ronde zijn toebedeeld

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3