Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 57. DINSDAG 23 OCTOBER 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. 4 f Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. - ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Na den aanslag- Het is bekend, dat de konings moord te Marseille bij velen spanning veroorzaakte voor de gevolgen die deze kon hebben voor den vrede in Europa en ofschoon men aanvankelijk was gerustgesteld door de berichten, dat de moord maar een daad van enkelingen was dan wel een uiting van politieke hartstoch ten, toch hebben later ver scheidene beschouwingen meer en meer ernstige beteekenis aan het incident gegeven en zoo wor den links en rechts nog voor spellingen gedaan. Zoo heeft dan Vrijdag in dit verband de Britsche minister van Buitenl. Zaken, Sir John Simon, te Nor thampton een redevoering gehou den, waarin hij te spreken kwam over de houding van Engeland met betrekking tot den onmiddel- lijken Europeeschen toestand. Hij zeide het volgende „De overheerschende gedachte van ons allen, toen wij hoorden van dezen schandelijken misdaad, die in den bloei van zijn leven den dapperen leider van zijn volk doodde, toen hij uit was op een vredeszending en een zending van goodwill, was geen gedachte van hooge politiek, of zelfs aan de gevaren, die in sommige gevallen de schittering van het koningschap begeleid, maar de gedachte aan den echtgenoot en vader, die zoo tragisch werd weggenomen van zijn treurende weduwe en van zijn kleinen zoon, die juist zijn studie begon als andere kleine jongens op een Engelsche school en die thans werd uitgeroepen om gedompeld te worden in de werveling van de ingewikkelde zaken van zijn land. Terzelfder- tijd verloor Frankrijk een staats man, rijp van jaren en ervaring, dien wij nog zoo kort geleden te Londen hadden begroet en wiens hooge kwaliteiten van energie en kennis ik in den loop van per soonlijke samenwerking had lee- ren kennen en bewonderen. De ontroerende plechtigheid van de DE VERMETELE. (Engelsche vertaling). 7) Morgen baas Stich, morgen zei hij weifelend en als om zich te verontschuldigentoen bleef hij staan om met dnidelijke bewondering te kijken naar den breeden rug van den smid en zijn sterke armen die den zwaren hamer hanteerden. 'n Morgen Miggs, antwoorde de ■mid zonder op te kijken van zijn werk, hoe gaat het me» de oude vrouw Weet niet baas Stich, zei Miggs ket hoofd schuddend. Ik .geloof slecht, hetzelfde als gisteren, voegde M er wat vrooljjker bij, Wel, wat is er gaande Weet niet baas Stich of er iels gaande is, verklaarde Jock Miggs na langzame en treurige overweging, maar z| is doodjuist ais gisteren. Onwillekeurig moest Philip lachen en de wonderl^ke, fantastische op gaaf. Hallo 1 zei Miggs, hem met dezelfde dreomerige verbazing aankij kend, wie is die jongen daar Dat is mijn neef Jim, uit Not tingham, zei John, geef hem een hand. 'n Morgen jongen, piepte Mig-,- Met zijn hooge schrille stem, terw<>> hij een rimpelige magere hand na Stretton uitstak, p» Heeremijntljd, John Stich, riek hij teraardebestelling van Barthou zal lang in mijn geheugen blijven en wij bieden de Fransche regeering en het Fransche volk de sympa thie aan van een vriendschappe lijke natie bij het verlies van Frankrijks uitnemenden en vader- landslievenden zoon. Moord is niet alleen de schandelijkste, maar ook de domste der politieke mis daden. Hoe zelden in de ge schiedenis, vanaf den moord op Julius Caesar tot den moord op Engelbert Dollfuss, heeft politieke moord zijn beoogde resultaat be reikt Het was niet te vermijden, dat toen dit schokkende nieuws voor het eerst ter oore van het pnbliek kwam, dat de menschen zich den moord te Sérajewo her innerden. Doch wat na Sérajewo ge beurde zullen wij thans vermijden, aldus Sir john. De invloed en de wijsheid van alle staatslieden in Europa zullen zorgen, dat ook de kleinste mogelijkheid in die richting verdwijnt. Wij hebben thans de ervaring van 4 jaren oorlog en wij geven ons reken schap niet alleen van de ver schrikkelijkheid, maar ook van de doelloosheid van zulk een slach ting. De internationale samen werking is goed georganiseerd en werkt voor den vrede. Simon noemde in dit verband den Volkenbond een kostbaar iets en vermeldde met voldoening de rede, die Mussolini 6 dezer te Milaan hield en waarin deze zeide naar overeenstemming met Frank rijk en Zuid-Slavië te streven spr. twijfelde er niet aan of dit zou na den moord nog het streven van Italië zijn. Het is in het be lang van geheel Europa dat het de taak van de Zuid-Slavische regeering thans zoo licht mogelijk maakt. De .Matin" verneemt, dat de reis van den Franschen minister van Buitenl. Zaken, Laval, naar Rome waarschijnlijk in de maand December zal kunnen plaats vinden. De Italiaansche bladen nemen met genoegdoening kennis van uif, het is goed te voelen aan zijn spieren, dat hij familie van je is. Terwijl hij met eerbied keek naar de mooie mannelijke figuur vóór hem, wreef hij nadenkend zijn gerimpelde handen tegen elkaar. Een mooie jongen ook, die neef van je, voegde hij er vleiend bij, hij zal nog al de meisjes aan dezen kant van Brasssington het hoofd op hol brengen. Qeen nood, hij heeft een meisje thuis, niet waar Jim, jongen, misschien nog wel meer dan één. Maar hoe kom je vandaag zoo hier, vriend Miggs P Over het verschrompelde gezicht gleed een verlegen uitdrukking. 'k Weet nietzei hij, misschien wilde ik je vertellen van de soldaten die ik in den „Koning George" aan den Brassingtonweg gezien heb. Wat weet je van hen, Miggs? 'kWeet nietik zag een korporaal en hoopen jongens in 't rood. Sommigen zeggen, dat er nog meer komen, ik weet niet. Ha I zei Stich, wien zoeken zij 'kWeet niet, antwoordde Miggs onverstoorbaar. Sommigen zeggen, dat zij dien kerel, Beau Brocade zoe ken. Vannacht is er op de heide weer een koets aangehouden. Vijftig guin- jes heeft hij er uit genomen, dat deed hijEn Jock Miggs amakte zacht jes, van duidelijk maar onbewust plezier, maar sommigen zeggen, dat het de koets van Sir Humphrey Chal- loner was, die van Hartington kwam, en niemand zal daar veel'spijt van hebben I ha 1 ha I ha 1 Is het paardenvolk, dat je in den «Koning George" gezien hebt, Miggs het besluit van Laval, in plaats van Barthou een bezoek aan Rome te komen brengen. In Fransche politieke kringen aldus de vertegenwoordiger van de „Tribuna", hoopt men zeer, dat in dien tusschentijd de mo gelijkheid van een Italiaansche Zuid-Slavische verzoening zal groeien, of ten minste zal blijken te bestaan. De drie ministers van Buitenl. Zaken der Kleine Entente zijn Vrijdag te Belgrado onder voor zitterschap van Titoelescoe bij eengekomen in een buitengewone zitting, tijdens welke zij door de laatste gebeurtenis onstanen toestand in Centraal Europa bc- studeeren. Om 5 uur des middags kwamen in het departement van Buiten- landsche Zaken ook de ministers van Buitenl. Zaken van den Bal- kanbond in een buitengewone zitting bijeen. De Balkanbond wil 't door koning Alexander begonnen werk onder alle omstandigheden voort zetten. Zeer pertinent wordt tegenge sproken, dat Zuid-Slavië een ultimatum tot Hongarije heeft gericht. Waarschijnlijk zal Zuid- Slavië de kwestie niet eens voor den Volkenbond brengen. Na afloop der besprekingen hebben de Kleine Entente en de Balkanbond een communiqué uit gegeven. Daarin wordt o.a. ge zegd, dat de politieke situatie nauwkeurig onderzocht is en dat men tot de overtuiging kwam dat de misdaad op buitenlandsch politiek ligt. De misdaad werd gepleegd door krachten, die zich op dit gebied bewegen. Den laatsten tijd ziet men een toene mende actie van terroristen, die de eenheid van zekere landen willen verstoren of die tot natio nale eenheid gekomen landen van hun beste mannen berooven. Het hoogtepunt werd bereikt door dezen moord op een ko ning, die door allen geliefd en geëerd werd. Het is noodzakelijk zoo gaat het communiqué verder, in een geest van vrede, rust en vroeg John. Ik weet htt nietik zag geen paarden.... zag er meer uit ats voetvolkmaar ik weet niet. De korporaal had juist wat gelezen over het krijgen van twintig guinjes, als we een van de rebellen docd schie ten. Ik zou machtig blij zijn met twintig guinjes, baas Sijch, zei hij nadenkend, maar ik weet niet hoe ik een geweer moet afschieten en ze zeggen, dat de verraders vree- selijke wanhopige menschen zijn maar ik weet 't niet Toen wende Jock Miggs zich met een plotseling genomen besluit naar de deur. Morgen, baas Stich, morgen jon gen. morgen Morgen Miggs I Het bleek echter dat het bezoek van Miggs toch niet zonder doel was geweest. Hi I hi higrinnikte hij, alsof hij plotseling zijn vergeetachtig heid bemerkte. Daar zou ik haast vergeten hebben waarvoor ik kwam. Boer Crabtree laat vragen, baas Stich, of je den halsband van onzen hamel gemaakt hebt Ja zeker, antwoordde de smid, terwijl hij naar een ruwe bank wees, waarop een aantal ijzeren voorwerpen lagen. J; zult hem wel op die bank vinden, Jock. Heeft boer Crabtree zijn schapen al verkocht? Jock waggelde naar de bank waar hij den halsband vond. Neen, mompelde hij, nogniet, ongelukkig. En zijn humeur is er niet be'.er om, dus baas Stich, laat hem niet te veel betalen voor den halsband, anders moet ik er maar voor lijden. En Mlgga haalde beteekenisvol aijn objectiviteit de verantwoordelijk heden vast te stellen en maatre gelen te nemen om in de naaste toekomst zulke wandaden te verhinderen. (üeneraal von Klack. f Vrijdag is te Berlijn-Grünewald op 88-jarigen leeftijd overleden kolonel-generaal Alexander von Kluck. De overledene verwierf vooral bekendheid in de wereldoorlog. Hij was commandant van het eerste Duitsche leger, dat zijn bekende snelle opmarsch door België volvoerde en aan de Marne gestuit werd. De Melbourne—race Ongetwijfeld gaan de gedachten van de geheele wereld dezer da gen naar den wedvlucht, die ge houden wordt door eenige vlie geniers, die den tocht om het eerst maken van Londen naar Melbourne, in den Zuid-Oost hoek van Australië. Stellig is dit een van de meest sensatio- neele gebeurtenissen op lucht vaartgebied. Het initiatief voor deze race, welke beslaat uit een snelheids- en een handicaprace, werd ge nomen door den Australischen millionair Mac Pherson Robert son, die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Melbourne en de staat Victoria (Zuid-Australië), dezen vlieg wedstrijd uitschreef en de uit voering ervan aan de Londensche Aeroclub opdroeg. Voor de snelheidsrace heeft Mac Robertson een eerste prijs uitgeloofd van 10 000 pond ster ling, benevens een gouden tropee ter waarde van 500 pond. Verder is er voor deze categorie nog een tweede prijs van 1500 pond en een derda prijs van 500 pond. De eerste prijs voor de handicap race bedraagt 2000 pond, de tweede prijs 1000 pond. Iedere deelnemer, die den afstand En geland—Zuid-Australië binnen 16 dagen aflegt ontvangt een gouden medaille. In den snelheidswedstrijd is de schouders op. Stich lachte. Ook Philip, in weerwil van zijn angst, kon niet nalaten zich te vermaken met het zonderlinge figuurtje van den kleinen schaapherder, met zijn ge droogde appelengezicht en zijn dwaze manieren. Daardoor had niemand in de sme derij het getrippel van kleine voeten in den modder buiten gehoord en toen Jock Miggs, na nog eenige „Morgens" en eindelijk genomen afscheid, de deur wilde uitgaan, kwam hij in he vige botsing met een kleine gestalte, in een grooten mantel gehuld en dicht gesluierd, die op de hooggehakte schoentjes een weg zocht door de modderpoelen die zich voor den ingang van de smederij bevonden. Die stoot deed Jock Miggs, ver schrikt en om zich heen grijpend, naar de eene zijde tuimelen, terwijl de grijze hoed van het hoofd van zijn draagster naar achteren gleed, en in de omlijsting van de he!-;oode binnen- voering, een vroolijk, onbeschaamd gezichtje te zien gaf, met bruine schitterende oogen en roode lippen, die zich nu pruilend saam getrokken hadden. Hemel, man I, zei de keurige jonge dame, den ongelukkigen schaap herder een woedenden blik toewer pend, waarom kijk je niet waar je loopt Wee£ niet, antwoordde Jock Miggs op zijn gewone manier. 'n Morgen juffrouw 1 morgen baas Stich, morgen En nog steeds versqjirikt en in bezorgdheid voor zijn leven, trok hij aan zijn voorste haarlokken, zeltezijn ttoed over zijn gele krullen, nam nog maals afscheid ea begon lijn terug- eerst aankomende winnaar. De vliegtuigen in deze categorie moeten tusschenlandingen maken op de voorgeschreven controle luchthavens: Bagdad, Allahabad, Singapore, Port Darwin en Char- leville. Dit traject is totaal 18 240 km. lang. De deelnemers aan de handi caprace, welke evenals die aan de snelheidrace, van het Engel sche vliegveld Mildenhall in Suffolk waren gestart, vecplicht de volgende 18 controleplaatsen aan te doen Marseille, Rome, Athene, Aleppo, Busjir, Djask, Karachi, Jodhpoer, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Alor Star, Batavia, Rembang, Koepang, New Castle Waters, Cloncurry Narromine. Deze route is bijna 4000 km langer dan die van de snelheids race. Voor de handicaprace is een speciale formule vastgesteld, zoo dat dus de snelheid niet de hoofdzaak is, o.a. wordt het ver blijf op de controlehavens in mindering van den totalen vlieg- tijd gebracht. Voorts is vliegen des nachts en benzine innemen in de lucht toegestaan. Aanvankelijk waren er heel wat inschrijvers voor deze Mac Robertson-race. Van de 64 in geschrevenen zijn er intusschen verscheidene afgevallen, die hun machine niet op tijd klaar had den ofreeds kapot hadden gedraaid o a. Kingsford Smith. Ook waren twee Nederlandsche vliegtuigen ingeschreven, nl. de Douglas van de K.L.M., die on der den naam Uiver vliegt en de bekende Pander-postjager de Uiver dingt mede in den handieap en in den snelheids wedstrijd en de tweede in de snelheidsrace. Maar op het oogenblik dat we dit schrijven, is de Pander al uitgeschakeld wegens vernieling van de ma chine bij een landing onderweg. De bemanning van de Douglas bestaat, zooals men weet uit de piloten Parmentier en Moll, de werktuigkundige Prins en de marconist Van Brugge. De tocht naar de heide te aanvaarden. Maar binnen in de smidse, was Stret ton op het eerste geluid van de stem van het jonge meisje, in onbedwing bare vreugde opgesprongen. Bitty! fluisterde hij, terwijl hij John's arm heftig vast greep. Ja, ja I hernam de voorzichtige smid, maar ik bid u, Mylord, blijf op den achtergrond, tot ik gezien heb of alles veilig is. Betty's spottende oogen volgden de dwaze figuur van den zich verwijde- renden schaapherder. Nu, je bent ook een mooi stukje wandelend schapenvacht, riep ze hem na met een lach en een optrekken harer breede schonders. Toen gluurde zij in de smidse. God zegen je, Stich hoe gaat het je Gehoorzaam aan den voorzichtigen raad, hem gegeven, had Stretton zich teruggetrokken in den verst verwij derden hoek van de smidse. Ook versperde John den ingang met zijn breede figuur. Zooveel te beter, Juffrouw Betty, antwoordde hij, sinds ik uw mooi gezicht mag zien. Hij was heel rood geworden, de goede John, en zijn ruwheid seheen hij geheel te hebben afgelegd. Inder daad, zonder dat we er te vee! den nadruk op leggen, meet gezegd, dat de waardige smid er bijzonder verlegen en schaapachtig uitzag. Zij keek naar hem op en tiet een aardig coquet lachje hooren, den lach van een vrouw van wie men dikwijls ge« zegd heeft, dat zij moo) is, en die nog niet moede li dit te hooren. (Werdt vervolgd), AXELSCHE ft COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1