S Heerenhuis Met de wintermaanden €ett Kuis cn Erf Beoosten- en Bewestenblij. Beoosten- en Bewestenblij. J. YERSTRATEN-BOER. waarborgt Gemengd Nieuws. Buitenland. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 23 October 1934, de nieuwe verkeersmaatregelen Ad verten tiën. De GRAZINGEN en VISSCHERIJEN, Uit de hand te koop: met TUIN wederom verkrijgbaar: Prima Cornedbeef Haagsche Leverworst Gekookte Worst Fijne Snijworst Geldersche Rookworst Kantoor van W. A. DEN BOGGENDE te Axel, Nieuwstraat 80. Op Zaterdag 20 October 1934, ging te Utrecht, dat het zeer na- deelig is, wanneer dit vertrouwen ontbreekt en kunnen we die in dat opzicht niet aanbevelen. Tweede Kamer. De Tweede Kamei heeft aan genomen: het wetsontwerp, dat waarborgen tracht te ver schaffen, dat leerkrachten, die aan tuberculose van de adem halingsorganen lijden, tijdig als zoodanig worden herkend. Men zal zich herinneren, dat de laatste jaren enkele gevallen zijn voor gekomen, dat schoolkinderen door een aan T. B. C. lijdenden onderwijzer worden besmet. Het onderhavige wetsontwerp nu stelt regelen, om deze dingen in de toekomst te kunnen voorkomen. Het zal onderwijzers en onder wijzeressen, die leerkrachten van ulo-, middelbare en nijverheids scholen, mitsgaders concierges en schoonmaaksters van de la gere scholen aan een strenge keuring onderwerpen, voordat ze in dienst mogen treden. De on derwijzers etc. die reeds in dienst zijn, zullen zich eveneens aan een keuring moeten onderwerpen en een verklaring kunnen over leggen, dat zij niet lijdende zijn aan T. B. C. der ademhalings organen. Verder regelt het wetsontwerp dan natuurlijk nog de voorzie ningen, die getroffen dienen te worden, wanneer bij een onder wijzer etc. de ziekte wordt ge constateerd den eventueelen ver loftijd, om genezing te zoeken en dergelijke. AXEL, 19 October 1934 Voor de openbare Raadsver gadering op aanst. Dinsdag, staan de volgende punten op de agenda 1 Notulen. 2 Ingezonden stukken. 3 Benoeming lid Georg. Overleg. 4 Benoemen 2 leden Commissie van Toez. voor Arbeidsbemid deling en werkloosheidver zekering. 5 Verzoek van 1. J. Brakman om aankoop van grond in de Pr. Hendrikstraat. 6 Wijziging verordening voor gemeenteveldwachters. 7 Verkeersregeling. 8 Bebouwingsvoorschriften. 9 Wijziging, leerplan lagere school. 10 Aanstellen controleur voor de steunregelingen vaststellen van de instructie daarvoor. 11 Verzoek van L. Koster om afkoop van erfpacht. 12 Wijziging gemeentebegrooting 1934. Actie gewenscht. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van den Minister van Financiën, om het kantoor van de directe belastingen, enz., alhier, op te heffen. Zooals be kend, is dat gevaar al meer dreigende geweest, doch weer afgewend. Ons is bekend, dat ook nu vanwege het gemeente bestuur alle pogingen in het werk worden gesteld, om het kantoor hier te behouden en verleent met name de burgemees ter daaraan krachtig zijn mede werking. Maar afgezien van dat alles, zou het o.i. ten zeerste overwe ging verdienen, dat ook vanuit handelskringen en zakenmenschen een krachtige actie gevoerd werd om te voorkomen, dat het be lastingkantoor hier wordt op gedoekt. Een eventueele adresbeweging, gesteund door het gemeentebe stuur en de Kamer van Koop handel zou deze zaak zeer zeker uitstekend ten goede komen en daarom is het noodig, dat wie er het meest belang bij hebben, er zoo spoedig mogelijk mede be ginnen. Voor f8 een auto. Gisteren had alhier een exe cutoriale verkooping plaats we gens belastingschuld. We ver namen, dat daarbij een automo biel werd geveild, waarvoor het hoogste bod f 8 bedroeg. Ofschoon gewapende macht aanwezig was, is alles kalm ver- loopen, wat trouwens ook te verwachten was. Rede over Paul Kriiger. Uitgaande van het Algemeen Nederlandsch Verbond afdeeling Terneuzen vond gisterenavond een bijeenkomst plaats waar de buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broek huizen een spreekbeurt vervulde." Spreker had tot onderwerp ge kozen het leven van den ver maarden President der Zuid Afri- kaansche Republiek, Paul Krüger. De hooge gas weid met een hartelijke toespraak van den bur gemeester, den heer J. Huizinga verwelkomd, waarna de spreker zijn rede begon, d e door een talrijk gehoor aandachtig werd gevolgd. Voorts werd de vergadering opgeluisterd door een dubbel kwartet, dat eenige Zuid-Afri- kaansche liederen ten gehoore bracht. Alleen de naam ftrbfa Schepen op de Wester Schelde in nood. Op de Wester Schelde, dicht bij Terneuzen is Woensdag tij dens een hevige storm - en regen bui, het zeil gescheurd van een klipper, afkomstig uit Hardinxveld. Een oogenblik liep het schip gevaar aan lager wal te raken. Een sleepboot voer onmiddellijk van Terneuzen uit om assistentie te verleenen, en bracht het schip behouden in de haven. In de klipper, die op weg was naar Hoofdplaat, bevond zich geen lading. Ook de zeilklipper Johanna", die deel uitmaakte van een sleep van drie schepen, ondervond voor de haven van Terneuzen last van het noodweer. Het schip had te kampen met hooge zeeën, die dwars over de boot heensloegen. Vooral aan de in ventaris is veel schade toege bracht. De sleepboot „Hollandia" te Terneuzen heeft het schip in de oude oude haven aldaar bin nengebracht. Dinsdag vond te Terneuzen de plechtige opening van het Nieuwe Rusthuis der Ned. Herv. Gemeente plaats. Een honderdtal genoodigden waaronder verschillende predi kanten, de edelachtb. heer J. Huizinga, burgemeester van Ter neuzen, de aannemers, het per soneel en de verpleegden hadden zich in het gebouw verzameld. Het openingswoord werd uitge sproken door Dr. L. J. Cazemier, predikant der. Ned. Herv. Ge meente te Terneuzen. Deze schet ste in korte trekken het ontstaan der plannen voor den bouw van het Rusthuis. Hierna voerden nog verschil lende aanwezigen het woord. Gezamenlijk maakte het gezel schap toen een rondwandeling door het gebouw, dat een uit stekenden indruk maakt en op geheel moderne wijze is ingericht. Op de voordracht ter voor ziening in de vacature van hoofd der openbare lagere school te Borssele zijn geplaats no. 1 M. J. van 't Hoff, op wachtgeld ge steld hoofd der voormalige open bare school te Noordwelle en no. 2 L. J. van Heijboer, op wacht geld gesteld hoofd der voormali ge openbare school te Bath. Control» fietsplaatjes. Medegedeeld wordt, dat de Minister heeft goedgevonden, dat geenprocesverbaal wordt opgemaakt, indien door berijders van een rijwiel het rijwielbelas- tingmerk goed zichtbaar op de linker borsthelft wordt gedragen, zoodat het in dat geval niet nood zakelijk is, dat het plaatje aan de fiets zit. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen t Een portemonnaie met inhoud. J. J. V. d. Wiele, Stationstraat Q 28. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 21 OCTOBER 1934. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/, ure Ds. Van Oeveren Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Dankz. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post T. x*. Openb. 16 Nam. 2 Dezelfde. CatecK Zondag 24d Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Lecskerk. Nam. 2 Om het Lutine goud. Het stormachtig weer der laatste weken blijlt nog steeds de belemmering vormen voor de bergers van het Lutine-goud om de werkzaamheden te hervat ten. Een geruststellende factor is, dat de buitengewoon hechte constructie van den toren alle stormgeweld zonder eenige scha de heelt doorstaan Het wachten is op gunstig weer om het werk weer aan te pakken Maar als dat in den winter moet ko men Bjj haar onderzoek naar de verdwenen f 10 800, welke de concierge van de Boerenleen bank te Zwjjndrecht zon hebben verloren, is de justitie op zoo danige bezwarende feiten gestuit, dat de concierge voorloopig in arrest is gesteld. Te Roosendaal had een omstreeks 2 jarig kind uit het gezin van Osta, aan de Smoor straat, een olienootje ingeslikt, dat in het keelgat bleef zitten. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Het kinje is over leden. Zuid Slavië Rouw heerscht in gehee! Zuid- Slavië over den dood van koning Alexander, wiens stoffelijk over schot gisteren naar de laatste rustplaats is overgebracht. De te Marseille gepleegde gruwelijke misdaad heeft inmiddels als on middellijk resultaat een toenade ring teweeg gebracht tusschen de oppositie en de regeerings- partijen. De laatste woorden van den vermoorden koning „Behoedt Zuid-Slavië',, hebben hun uit werking niet gemist en de tegen standers nader gebracht tot het landsbestuur en de gedachte der rijkseenheid. In-zooverre heeft de aanslag dus juist de tegenge stelde uitwerking gehad, dan er mede beoogd werd. Want er kan geen twijfel aan bestaan, dat de samenzweerders hebben ge meend door hun moorddadig bedrijf een agitatie te ontketenen, waaraan op de eerste plaats Zuid-Slavië ten prooi zou vallen, afgezien daarvan, dat er ook in ternationale verwikkelingen uit zouden kunnen voortvloeien. Dit is, althans voor het oogenblik een volslagen misrekening ge bleken, hoewel het aanvankelijk scheen, dat inderdaad deze opzet zou gelukken. In de eerste op winding liet een deel van het publiek den vrijen loop aan zijn verontwaardiging jegens onder danen van die mogendhèden, waarop een bepaalde verdenking rustte met betrekking tot het verleenen van steun aan de ter roristen. In dit opzicht moesten vooral Italië en Hongarije het ontgelden. De bezinning keerde echter weldra terug, zoodat men zich er thans mede tevreden stelt den afloop van het onderzoek af te wachten en daarnaar zijn houding te bepalen. Dit mag werkelijk een gelukkigen omkeer heeten, daar voortgezet een on besuisd optreden wellicht de aanleiding zou hebben gevormd voor een conflict van verstrek kende beteekenis. De vrees, dat het gebeurde te Marseille verhoogde internationale spanning met zich zou brengen, is gelukkig slechts voor een gi ving gedeelte bewaarheid. Als tegenwicht daarvoor kan noch- thans worden geconstateerdi dat alle krachten in het werk wor den gesteld om de verscherpte tegenstellingen te overbruggen Zelfs lijkt het waarschijnlijk, dat de op zoo noodlottige wijze voorkomen besprekingen tusschen wijlen koning Alexander en de Fransche regeering, alsnog door anderen zullen worden gevoerd, waarna ook de Fransch—Italiaan- sche onderhandelingen opgeno men zullen worden, geheel vol gens de oorspronkelijke plannen. De Zuid-Slavische „Prawda" publiceert bijzonderheden uit het leven van Georgief Het blad doet ook mededeelingen over den persoon van den man, die het eerst den werkelijken naam van den moordenaar heeft vastgesteld. Volgens deze mededeelingen was Georgief een aanhanger van den Macedonischen leider Mihai- lof. Hij was een der beste pistoolschutters van het land en stond bekend als gewillig werk tuig van zijn leider. Hoewel slechts bewezen kon worden, dat hij in Bulgarije twee moor den heeft gepleegd, gelooft men, dat hij in het geheel ongeveer dertig personen heeft gedood- Nochthans kan niet worden ver ondersteld, dat hij zelfstandig den moordaanslag te Marseille kan hebben georganiseerd. Gemeld wordt, dat een maand geleden uit Agram te Athene is aangekomen een vrouw, zekere Harenga Kalemen. Zij heett veer tien dagen lang te Athene ver toefd en verklaard in het buiten land een broer te hebben, Peter Kalemen. De mededeelingen, welke de vrouw heeft gedaan, waren op den moordenaar van toepassing. De vrouw is van Athene naar Marseille gereisd. Het schijnt dat dit dezelfde vrouw is als die te Aix de moor denaars heeft ontmoet en geld en wapens heeft verstrekt. Te Athene heeft de vrouw in ieder geval op grooten voet ge leefd. Men vermoedt dat zij de zuster van den moordenaar is. Gemeld wordt, dat ook in Heerlen (Limb.) een Sloveensch student is gearresteerd, die geen middelen van bestaan had en een valsche pas toonde, nl. van een overleden landgenoot. Hij is 18 jaar en gaf toe bij een sludentenvereeniging te zijn aangesloten, die streed voor een vrij Slovenië. Onderzocht wordt, of hij ook betrokken is bij den Koningsmoord. De uitvaart' Onder enorme belangstelling en met veel militair vertoon is gisteren Koning Alexander be graven. Ondanks het kleurenrijk vertoon, was er onder de 35000 toeschouwers geen geestdrift, maar welden tranen uitdeoogen. Bij het passeeren van de affuit, waarop de kist stond met de eereteekens, knielden zeer velen in gebed neer. Crisis-publicatiën. Mededeling ran de Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. Met ingang van Maandag 22 October wordt de Commissie inzake de teeltbebeperking van tuinbouwgewassen voor Zeeland van haar taak ontheven en wordt deze overgenomen door de stich ting Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. Alle correspon dentie inzake de teeltbeperking voor tuinbouwgewassen dient voortaan gericht te worden aan de L. C O. v. Z-, Groote Markt 28, Goes. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel» 19 October 1934. De Burgemeester, BLOK. SSSiPS** De Burgemeester van AXEL, brengt ter alge- meene kennis, dat vanaf heden bedoeld bij het Koninklijk Besluit van den 24 Maart 1934 (Staats blad No. 125) waarbij het Motor en Rijwiel-reglement is gewijzigd, streng zullen worden toegepast. Axel, 18 October 1934. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Polder Pachters van grazingen en visscherijen worden er aan herinnerd, dat de betaling der pacht dit jaar (laatste pachtjaar) had moeten geschieden vóór 1 Augustus 1934. De Ontvanger-Griffier, W. A. DEN BOGGENDE. Polder Het Bestuur van bovengenoem- den polder zal op Dinsdag 30 October 1934, nam. 1 uur in het Hotel De Lozanne te Axel in het openbaar verpachten gelegen ia genoemden polder. Alles verdeeld in perceelen. Perceelsbeschrijving en voor waarden liggen ter inzage ten kantore van den Ontvanger-Grif fier. Het Bestuur voornoemd, P. J. J. VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontv. Griffier. te SasvanGent, Oostkade, kad. sectie C 785, groot 3 A. 29 c.A. Aanvaarding en bezichtiging in overleg met Directie Stijfsel- tabriek te Sas van Gent. Inlichtingen ten kantore der Stijfselfabriek en ten kantore van Notaris FANOY te Axel. en om te koken. Aanbevelend, nam. 5 uur, zal ten verzoeke van de Erven Wed. J ACS. DE POOTER Czn. te Axel, in het café van den Heer C. P. van Doeselaar te Axel-Sassing, in bet openbaar worden verkocht te Axel-Schapenbout, kadaster sectie B no. 354, groot 2 A. 5 c.A. Aanvaarding bij de betaling, zijnde 1 maand na de toewijzing. opeen Uoker -"-"/ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2