Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5G. VRIJUAG 19 OCTOBER 1934. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Verstandige woorden. Landbouw. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverfentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het orgaan van den Roomsch- Kathoiieken Mijnwerkers Bond schrijft „Wij houden telkens onze har ten vast, wanneer we lezen, dat die of die het toch maar weer eens goed gezegd heeft, hetgeen dan hierop neerkomt, dat de schuld van al de ellende waarin we leven te wijten is aan een landsregeering of politieke ver tegenwoordiging, die niet van goeden wil of wel onbekwaam is. Dergelijke voorstellingen moeten funest werken. Ze wek ken den indruk dat een regeering of politieke partij ons „uit den put zou kunnen helpen" wan neer ze maar bereid is, een anderen koers in te slaan. De menschen komen daardoor op een dwaalspoor. Geen regeering, welke ook, is in staat ons zoo maar eventjes uit den put te hel pen. Bij onze tegenwoordige gecompliceerde wereldeconomie speelt geen enkele regeering het klaar de crisis te bezweren en de ellende te doen verdwijnen voor welvaart. Hoogstens zal ze kunnen probeeren de crisis gevolgen te verzachten en ons volk zoo draaglijk mogelijk door de moeilijkheden heen te leiden. Wie het anders voorstelt, is niet vrij te pleiten van overdrijving. Feit is, dat de gewijzigde ver houdingen in de economische wereldstructuur niet onopgemerkt aan ons land en ons volk kun nen voorbijgaan. Wij hebben die harde werkelijkheid te aan vaarden en er ons ook voor te behoeden het volk in den waan te brengen, dat we zelfs door een andere ordening in het eco nomisch leven zoo maar door de moeilijkheden heen zijn. Wie eerlijk zijn wil, zal moeten zeggen, dat we ook bij vestiging van een nieuwe orde eerst de erfenis van een failliete samenleving zullen hebben te liquideeren. Als men dat niet doet schept men het gevaar dat een nieuwe orde, doordat ze de gewekte verwachtingen niet aanstonds bevredigt, weer met evenveel enthousiasme wordt neergetrapt als waarmede ze is begroet. Ieder die verantwoordelijkheid draagt, is in het belang van het ar beidende volk zelf verplicht het allereerst een klaar en duide lijk inzicht in den werkelijken toestand te geven. Daartoe be hoort, dat men de moeilijkheden waarvoor de regeerders in ons land gesteld zijn erkent en ook, dat zij alleen niet bij machte zijn de chaotische wereldverhou dingen in andere banen te leiden. De wereldcrisis kan door maat regelen in een klein land als het onze niet worden opgelost. Zoo lang herstel der wereld-economie uitblijft, zal men slechts nood verbanden en pleisters kunnen leggen. Dat mag dan ook met alle kracht gevorderd worden. Maar men stelle het niet zoo of met een handomdraai opleving zou zijn te bewerkstelligen. Daar mee kan men ons volk slechts de eene ontgoocheling na de andere bereiden." Zeeowscke Landbou tr-Haatschappfy. Maandagmiddag vergaderde te Goes het Hoofdbestuur van de ^eeuwsche Ëandbouw-Mij. onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman. Ingekomen is een verzoek om mede te werken aan de propa ganda voor het gebruik van melk- brood, teneinde daardoor de vee houders wat tegemoet te komen. De heer Zwagerman adviseert schriftelijk daartoe over te gaan, al heeft Zeeland daarbij niet het grootste belang. Dit wordt goedgevonden. Als lid der Belastingcommissie werd benoemd de heer S. J. de Regt te Wissenkerke. Een commissie van uientelers heeft verzocht aan de 3 Centrale Landbouworganisaties om bij den minister aan te dringen, de export van uien te regelen. Tot heden is echter nog geen regeling tot stand gekomen. Tot assistent-secretaris der Z. L. M. werd benoemd dhr. C. den Engelsen te Zevenbergen. Nogmaals geeft de Maatschap pij zich gewend tot het Land- bouw-Comité met het verzoek te willen nagaan in hoeverre een executieverbod voor landbouw bedrijven het verleenen van cre- diet aan den landbouw zal be moeilijken. Nogmaals werd er bij het Land- bouw-Comité op aangedrongen pogingen in het werk te stellen opdat uit het Wegenfondsgelden beschikbaar zullen worden gesteld voor het onderhoud van tertiaire wegen, daar het onbillijk wordt geacht dat deze wegen door de eigenaren moeten worden onder houden en hierin door de weg gebruikers niet wordt bijgedragen. Het dagelijksch bestuur heeft het verzoek ingediend de pro ducten fruit, vleesch, boter en verhardingsmateriaal voor weg- verbetering vrij te stellen van omzetbelasting. In verband met de gerezen loonkwesties in de provincie Zee land is de vraag naar voren ge komen in hoeverre de Z. L. M. medewerking kan verleenen aan het oprichten van een werkgevers organisatie uit de leden der Maat schappij. Volgens hare statuten kan de Z. L. M. zelve geen werk geversorganisatie zijn. De aandacht wordt er hiermede op gevestigd dat het aanbeveling verdient het aantal thans toege wezen kalverschetsen voor den len November te gebruiken, daar deze anders komen te vervallen bij de volgende toewijzing van kalveren. Zooals reeds bekend is gemaakt, is de gerststeun van f 3.50 tot f2.50 verlaagd. Het dagelijksch bestuur meent evenwel dat deze verlaging niet gemotiveerd is door den mogelijk tijdelijk hoogeren marktprijs der gerst, daar de gerst in vele gevallen op de bedrijven wordt opgevoerd. Betreffende de loonkwestie zegt de Voorzitter, dat misschien ge dacht zou kunnen worden aan de oprichting van een commissie van overleg. Het dag. bestuur is nog niet tot een conclusie gekomen, maar de zaak heeft de aandacht van het D. B. Reglement voor Merrie- kenrlngen. Dhr. Leenhouts vindt, dat het langzamerhand tijd wordt een andere methode te gaan volgen, n.l. het alleen primeeren van de beste merriën en dat niet meer districtsgewijze. Dhr. Gast zegt, dat in Oost burg vorig jaar buitengewoon veel aangiften waren. Aanvaardde men nu het voorstel-Leenhouts, dan zou er voor de andere streken weinig overschieten. Dat is niet de bedoeling van de financieële subsidie. Het is nu reeds zoo, dat Zeeuwsch-Vlaanderen de helft van de premies kreeg. Moet het nu nog verder in die richting? Dan maken we de zaak in de andere streken kapot. Dhr. v. d. Zande waarschuwde er tegen, hierover te veel te praten. Anders loopt de derde heen, met iets, waarover nu de twee vechten. Dhr. Zwagerman verdedigt het standpunt van de commissie. Ook bij 't rundvee gaat men zoo te werk. Anders gingen alle medailles naar Zeeuwsch-Vlaan deren. Dhr. Gast noemt wat men in Zeeuwsch-Vlaanderen wil, klein zielig. De helft van de prijzen gaat toch al naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Dhr. P. Scheele merkt op, dat men ook boven de Wester-Schelde paarden van eerste kwaliteit heeft. Het gewijzigde reglement wordt na eenige bespreking vastgesteld, nadat er op werd gewezen, dat men b.v. na vijf jaar de wijze van verdeeling der medailles weer kan herzien. De begrooting voor 1935 wordt hierna vastgesteld met een eind cijfer van f20.281. De Voorz. zet hierna uiteen het verband tusschen de Z. L.M. en de crisisorganisaties. De Z. L. M. heeft, evenals de andere landbouw-organisaties, het voor recht gehad enkele personen te mogen voordragen voor deze crisis-organisatie. Maar die personen zitten daar niet als vertegenwoordigers van de Z. L. M. Ze zijn geen ver antwoording schuldig aan de Z. L. M. Ook mag men de Z. L. M. niet verantwoordelijk stellen voor de besluiten der crisis organisatie. De Z. L. M. heeft en houdt tot taak de belangen van landbouw en veeteelt te bevorderen. Spr. heeft zelfs gehoord, dat de prov. crisis-organisaties niet eens zelfstandig kunnen handelen,maar de instructies uit Den Haag ont vangen. Dhr. Gast vindt hierin toch een bezwaar. Een secretaris als dhr. Dorst zijn we nu practisch kwijt. Hij is rijks-ambtenaar geworden. De Voorz.Daarom hebben we ook het secretariaat aange vuld. We moeten goed onder scheiden, anders brengt men de Z. L. M. onverdiende verwijten. Ruilrerkaveliog. Hierna sprak dhr. Van Leusen, inspecteur van de Ned. Heide Mij. te Arnhem over het nut van ruil verkaveling. Spr. wees er eerst op, wat ruilverkaveling ishet samen voegen van verspreide eigendom men, gepaard zoo noodig met wegenaanleg, waterloozen enz. Ruilverkaveling is ook in Zee land noodig. Maar daartoe moe ter. de belanghebbenden worden ingelicht. Ze kan niet zonder meer worden opgelegd. Daarom geeft spr. een uiteen zetting van de ruilverkavelings- wethet indienen en beoordee ling der aanvragen, de gang van zaken op de stemmingsvergade ring, enz. Meer dan de helft van de eigenaren bezittende meer dan de helft van de eigendommen moeten er vóór zijn. Dan benoemen Ged. Staten een plaatselijke commissie. Ook wordt 'n rechtercommissaris benoemd. Daarna volgt de benoeming van drie schatters. Vervolgens zet spr. den gang der werkzaamheden uiteenhet bepalen der waarde voor de gronden, het publiceeren daarvan, het indienen en behandelen van bezwaren tegen de waardebepa ling, het leggen of verleggen van wegen en waterloopen in het ruilverkavelingsgebied, de toebe deeling der kavels, wat geen ge makkelijke, maar toch een uit voerbare taak is en waartegen ook weer bezwaren kunnen wor den ingediend. De laatste phase is het leggen van wegen en waterwegen, wat belangrijke kosten met zich mee kan brengen. Aan de hand van kaarten geeft spr. nu een voorbeeld van ruil verkaveling op Ameland, waaruit het groote nut van de ruilver- kavelingswet blijkt. De gronden lagen zeer ver spreid. Goede exploitatie was niet mogelijk. Behoorlijke wegen en waterwegen ontbraken. Maar nu is een groote verbetering be reikt. Niemand begeert den ouden toestand terug. Overal waar ruil verkaveling is toegepast, heeft men spijt, dat men het niet veel eerder gedaan heeft. De ruilverkaveling moet door de belanghebbenden zelf worden betaald, 't Rijk schiet de kosten voor, maar vordert deze terug over een termijn van 10 jaar. Nu is een wetsontwerp ingediend, dat een termijn van 30 jaar wil bepalen (4 pCt. per jaar). Aan de hand van kaarten van Zeeuwsche gemeenten toont spi. aan, dat ook in Zeeland ruilver kaveling noodig is. De kosten van wegen en waterwegen raamt spr. op f 70 per H.A., de andere kosten op f 30 per H.A. totaal 100 gulden. Het maken van wegen en water wegen is een bij uitstek nuttige en productieve werkverschaffing. Het nageslacht zal er dankbaar voor zijn. Daarom is het zoo jammer, dat voor de subsidie hiervoor zoo gevochten moet worden. Ten slotte zet spr. nog uiteen het groote nut van de ruilver kaveling te Staphorst. De Voorz. geeft de afdeelingen in de streken, waar ruilverkave ling gewenscht is, in overweging dit onderwerp aan de orde te stellen en den heer Van Leusen uit te noodigen daarover te komen spreken. In antwoord op vragen van den heer W. de Buck zegt dhr. Van Leusen, dat ruilverkavelingen zijn uitgevoerd van 40 tot 1800 H.A. het meest gewenscht. De organen van de ruilverka veling kennen geen overleg met de pachters. Wel zullen grond eigenaar en pachter zich met elkaar verstaan. Ook heeft de plaatselijke commissie het recht zoo noodig huren te regelen. In antwoord op een vraag van den heer Dorst zegt de heer Van Leusen, dat, wanneer de ruilver kaveling in werkverschaffing, dus met subsidie wordt uitgevoerd de totaalkosten per H.A. niet f 100 maar f 55 zullen bedragen. Dhr. Zwagerman dringt er op aan, dat de Z. L. M. eens een geval van ruilverkaveling tot uit voering brengt. Dit zal de beste propaganda zijn, beter dan het vele praten er over op vergade ringen. De Voorz, zegt overweging in het Dag. Bestuur toe. De zaak moet aangepakt worden, ook uit een oogpunt van werkverschaf fing. Spr. zegt dhr. Van Leusen dank voor zijn voordracht. We ontleenden het boven staande aan het verslag in de „Middelb. Crt." Ziektewet en werkverschaffing. De verzekering van ziekterisico van arbeiders, werkzaam in werkverschaffing gesubsideerd door het Rijk, was tot heden grootendeels ondergebracht bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid. In het algemeen is o.a. de on gewone arbeid van de tewerk- gestelden oorzaak, dat dit risico ver boven het normale risico ligt. Bedraagt de premie voor de normale verzekering 2.3 pet. van het loon, voor de werkverschaf fing werd ze gefixeerd op 8 pet. van het loon. Deze hooge pre mie moge achteraf veel te hoog zijn gebleken, niet mag worden vergeten, dat geen ervaringcijfers leiding konden geven. Aanvankelijk was de premie wel 2'3 pet., evenals de normale verzekering, doch spoedig bleek, dat in enkele districten (o.a. in Drente weer veel werkeloozen uit de groote steden werden te werk gesteld) zeker 8 pet. nood zakelijk was. De Raden van Arbeid hebben deze verzekering toen moeten aanvaarden. Zij gaven daarbij echter te kennen, dat indien de premie te hoog zou blijken te zijn onverplichte restitutie zou plaats hebben. Goed beschouwd, geeft de wet hiertoe geen steun, doch het ontbreken van ervaringscijfers wettigde de billijkheid ongemo tiveerde hooge premie terug te betalen, indien de praktijk zou bewijzen, dat met een lagere premie veilig zou kunnen worden volstaan. Deze verzekering toch mag geen winst opleveren en indien de noodige reserve zou zijn gekweekt, was er gelet op den nood der tijden alle reden tot restitutie. En de praktijk heeft bewezen, dat al moge uitzondering wel hoogére ziekterisico gesignaleerd worden algemeen met een veel lagere premie kan worden volstaan. De Raad van Arbied Middel burg besloot, evenals over 1932, ook over 1933 een zeker deel der premie te restitueeren. De bedrijfsrekening over 1933 heeft uitgewezen, dat met 41/, pet. der loonbedragen als premie veilig kan worden volstaan en dat der halve 31;g pet. kan worden te rugbetaald- In zijn vergadering van 25 September 1934 werd het restitutiebesluit getroffen, als gevolg waarvan aan belangheb benden is terugbetaald, een be drag van ruim f 7000. De leden van den Raad van Arbeid meen den, dat bij den Raad verzeker den en de werkgevers hierin zouden erkennen den wil van dezen raad om in samenwerking tusschen Raad en belanghebben den een band van trouw en ver trouwen te leggen. Tot zoover de mededeelingeH, die men ons deed. Wat betreft het vertrouwen, dat is inderdaad van veel waarde voor de verze* kerden. In dat opzicht hebben we persoonlijk ondervinding van de Middenstands Bedrijfsvereenh AXELSCHE COURANT,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1