Binnenland. Wanneer men den aangrijpen den doodstrijd weglaat zooiets mag inderdaad niet vertoond worden dan is er o.i. geen enkel bezwaar om de reportage film, zooals wij haar althans za gen, vrij te geven. In elk geval hebben wij geconstateerd, dat er alle reden was de verantwoorde lijke autoriteiten, die zoo weinig voorzorgen namen, af te zetten. Dan hebben wij heel wat meer respect voor onze politie, die in geen geval zou hebben toe gelaten, dat de Koninklijke auto omzwermd werd door fotografen en cinéasten. Later vernamen we, dat ook na herkeuring de vertooning van de film niet wordt toegestaan. Algemeen hoopt men te Bel grado, dat koningin Maria van Zuid-Slavië gelegenheid zal krij gen om volkomen rust te nemen. De hevige schokken, waaraan zij den laatsen tijd heeft bloot gestaan, hebben haar sterk aan gegrepen. Ofschoon van officieele zijde hieromtrent niets wordt medege deeld, geeft de bevolking openlijk uiting aan de hoop, dat de smart veroorzaakt door den plotselingen dood van koning Alexander zal worden verminderd door een blijde gebeurtenis in het koninklijk gezin. De toestand van generaal Georges is steeds vooruitgaande. Honing Alexander's tragische terugkeer. Het Zuid-Slavische oorlogs schip „Dubrovnik", met het stof felijk overschot van koning Alex ander aan boord is Zondagmorgen te Split (Spalato) aangekomen. De lijkkist werd op de kade opgebaard. De belangstelling van het publiek, dat langs de baar wilde trekken, was zoo groot, dat niet allen konden worden toege laten. De lijkkist werd vervolgens naar Zagreb overgebracht. Ongeveer 100.000 menschen woonden de aankomst bij van de „Dubrovnik" met het stoffelijk overschot van koning Alexander. Onder kanongebulder begonnen de kerkklokken te luiden, hetgeen te 10 uur Zondagmorgen aan hield, het uur, waarop de stoet met het lijk van den koning de stad verliet in de richting van Zagreb (Agram). In de haven lagen vijf groote pantserschepen van de Engelsche vloot. Op de kade was een 15 meter hooge katafalk opgericht, geflankeerd door vier hooge zuilen waarop groote vuren brandden. Barthou's begrafenis. De begrafenis van Barthou is Zaterdag door een ontzaglijke menigte bijgewoond. Vooral op de Aveneu Calliéni en in de omgeving van de Döme des In valides was de belangstelling overstelpend. Het was te Parijs een dag van nationalen rouw, de geheele millioenenstad treurde om zijn groote doode. De lijkkist was geplaatst op de affuit van een kanon en be dekt door de tricolore, de Fran- sche nationale vlag. Een groote hoeveelheid troepen, onder com mando van den gouverneur van Parijs reed in de stoet mede en zorgde voor de afzetting. Alles wat Frankrijk aan hoogwaardig- heidsbekleeders bezit, was bij de begrafenis tegenwoordig; de president van de republiek, de minister-president en de overige leden der regeering, de voorzitter en de leden van Kamer en Se naat, de leden van hooge colle ges van staat, van den oppeisten oorlogsraad, den marineraad, enz. Bovendien waren alle vreemde landen vertegenwoordigd. Een ontzaglijke hoeveelheid bloemen werd in den stoet mee gevoerd. Vooral de kransen van Koningin Maria van Zuid-Slavië de wed. van Koning Alexander en van den prins-regent Paul brachten ontroering onder de honderdduizenden teweeg. Mi litaire kapellen speelden treur muziek, talloos velen konden hun ontroering niet bedwingen. Nadat in de kerk een rouwdienst was gehouden, herdacht de mi nister-president, Gaston Doumer- gue, zijn vermoorden collega in bewogen bewoordingen. Louis Bartou, die den oorlog van '70 en den wereldoorlog medemaakte, die gedurende drie geslachten leefde en werkte met nimmer verzwakkende energie met nimmer falende bekwaamheid, Louis Barthou, schrijver van klasse, philosoof, historicus, was vóór en boven alles bezield door een hartstochtelijke liefde voor zijn landFrankrijk. Zijn geheele lange carrière bewijst die liefde, voor Frankrijk leefde hij, voor het geliefde Frankrijk stierf hij toen zijn land hem wellicht het slechtste kon missen. Hij was een strijder voor het recht en den vooruitgang, een strijder van den vrede. Zijn tragisch einde, tezamen met een toegewijd en groot vriend van Frankrijk, met wien hij verder wilde werken aan de organisatie van den vrede. Doumergue's rede, uitgesproken met doordringende stem, die echter meermalen beefde van ontroering, maakte een geweldi gen indruk. Vooral toen hij aan het einde zijner rede sprak over „dezen edelen, wijzen, ridderlij ken man, met wien Frankrijk een zijner beste kinderen verliest", was de grijze premier merkbaar aangedaan. Hij eindigde met te zeggen dat de nagedachtenis van Louis Barthou eeuwig in het Fransche volk zal blijven voort bestaan. Poincaré overleden. Gisterennacht om half vier is op 74-jarigen leeftijd te Parijs overleden de oud-president der Fransche republiek en oud-pre mier Raymond Poincaré. De opstand in Spanje. Naar uit Madrid gemeld wordt, hebben 5 eskaders bommenwer pers deelgenomen aan de mili taire operaties in Asturië. De vliegers verklaren, dat in het centrum van Oviedo verscheidene gebouwen, waaronder er zijn, die nog uit de 14de eeuw stammen, zooals de kathedraal, die vele kostbare kunstwerken bevat, en die een beroemde schepping van Gothische kunst is, in vlammen staan. De troepen, die de opstande lingen-wijk bewaken, hebben op namen gemaakt, waaruit de moe deloosheid en de wanhoop blijkt van de opstandelingen, die zich voor het grootste deel overgeven. Door een van de neergeworpen bommen is een trein op de lijn OviedoUjo, die door de rebel len bezet was, vernield. Het zelfde gebeurde met een auto colonne, die uit 14 vrachauto's bestond. Het aantal onder de rebellen gevallen slachtoffers schijnt in de honderden te loopen. Een auto met extremisten reed Vrijdagavond door de straten van de buitenstad. Uit den wagen werden tal van schoten gelost, die echter, voor zoover tot dusver kon worden vastge steld, niemand verwondden. Weer een nie.utve Party in de politiek. Bekend is, dat er reeds jaren ontevredenheid bestaat bij een deel der aanhangers van de Anti-Rev. Partij, nl. bij de groep Hervormden, die zich er o.m. over beklagen, dat zij achteruit gezet worden bij de Gerefor meerden. In aansluiting hierop wordt thans bericht, dat er Woensdag te Utrecht een verga dering van ontevredenen heeft plaats gevonden, waar o.m. het woord werd gevoerd door dhr. A van Eek uit Stellendam, die de bezwaren tegen de A.R. Partij uitvoerig belichtte. Tenslotte werd de volgende motie aangenomen De verga dering van Herv. Anti-Revolutio nairen te Utrecht bijeen ter be spreking van hun politieke posi tie van oordeel, dat zij in een moeilijke positie verkeeren door hun verdeeldheid over de verschillende partijen, waardoor hun kracht gebroken wordt, dat deze politieke verdeeldheid nadeelige gevolgen met zich brengt voor een gezond kerkelijk leven, dat er principieele en practische bezwaren zijn tegen de politiek der A. R. partij, met name in het vraagstuk van den christelijken staat, dat in 't bijzonder het kerkelijk vraagstuk op den achtergrond is gekomen, welks oplossing voor hem zeer urgent is, dat hun rechten in de A. R partij niet genoegzaam zijn ge waarborgd, dat de praktijk de onmogelijk heid uitwijst om, met behoud van de huidige organisatie, alk Geref. Hervormden in de A. R. partij te organiseeren, dat derhalve politieke organi satie van alle Geref. Hervormden dringend noodzakelijk is, besluit de stichting van Herv. A. R. kiesvereenigingen met kracht ter hand te nemen, een centrale or ganisatie dezer kiesvereenigingen te vormen en een voorloopige commissie te benoemen, om de houding tot de A.R. partij nader te overwegen, welke commissie op de eerstvolgende vergadering met nadere voorstellen zal komen. Hoe schrift het Gezag? De Regeering heeft peromzend brief aan de verschillende depar tementen doen weten le. dat de stukken uitgaande van de publieke diensten moeten zijn gespeld in de spelling van de Vries en Te Winkel 2e. dat stukken of citaten van niet-officieële zijde aangeboden in de spelling-Marchant, in deze spelling in de officieële publica ties als Staatscourant en dergelijke geplaatst kunnen worden 3e. dat candidaten voor de ver schillende diensten bij het afleg gen van examens viij zijn om de spelling van de Vries en Te Win kel te bezigen of de nieuwe spelling 4e. dat echter na 1 Jan. 1936 bij alle examens de spelling- Marchant zal worden geëischt. In een gesprek met Minister Marchant over de nieuwe spelling zeide deze „als het Gezag voor schriften geeft, moeten alle staatsburgers daar zich aan hou den". Juist, maar welke voorschriften geeft het Gezag? Als we het bovenstaande lezen, kunnen we daaruit niet opmaken, dat de Regeering de nieuwe spelling voorschrijft. Men krijgt eerder den indruk, dat de Regeering niet veel met die spelling op heeft en dat de Ministers collega Marchar.t maar een beetje op z'n eentje laten met z'n spelling. En daar om schrijft Min. Marchant de nieuwe spelling daar voor, waar hij z ij n Gezag kan doen gelden op de scholen. Maar het Gezag, zooals dat in de Regeering, ge vormd door alle Ministers, is belichaamd, geeft voorschriften om in officieële diensten de b e- staande spelling te volgen. Als men dus vraagthoe schrijft het Gezag? dan moet, hoe gek het ook lijkt, het antwoord luiden volgens de spelling De Vries en Te Winkel, d.i. de oude spelling, zoodat dus eigenlijk „Minister" Marchant als goed staatsburger zijn door hem zelf als Minister voorgeschreven nieuwe spelling, „de spelling-Marchant", officteël niet mag volgen. Commentaar overbodig. De afscheiding Te Utrecht is herdacht de af scheiding van de Gereformeerde kerk in 1834. Als voorzitter van het herdenkinscomité heeft dr. H. Colijn een rede gehouden over de beteekenis van dit feitvoor het nationale leven. Spr. memo reerde de geschiedenis der af scheiding en werd op de hoording der overheid in de jaren, na 1795 tot de kerk, tot 1816, toen men hield aan een zuiver hu manistische deugd-religie. Spr. vroeg er aandacht voor, dat thans de vraag weer actueel is geworden over het karakter der Chr. kerk en naar de verhouding van kerk en staat. Thans dient de verheerlijking van de staats raison zich weer in nieuwe vor men aan. Wie daartegen in verzet komt, komt in den grond der zaak op voor de vrijheid der mensche- lijke consciëntie. Zoo heeft men van algemeen standpunt de Af scheiding te zien. De mannen der Afscheiding gaven op de vragen omtrent de verhouding van staat en kerk het antwoord, dat in overeenstemming is met den eisch van het woord des Heeren. Daarmee verrichtten ze tevens een daad, die voor het geheele Nederlandsche volk van ver-strekkende beteekenis is ge weest. Door het verbreken van den band met een door den staat gecontroleerde kerk, werd het beginsel van een vrije kerk in een vrijen staat, dat anders gevaar van verdwijning liep, weer vierkant voor de volksconsciëntie geplaatst. De Afscheiding heeft voorts een krachtigen stoot gege ven aan de herleving van de gereformeerde levensbeschou wing. Zijdelings is de Afscheiding ook oorzaak van een bloeiende staatkundige actie in anti-revo- lutionnairen zin. Berusten, strijden, met zijn goed en met zijn persoon betalen wanneer het geloof daarom vraagt. Die stem klink uit Ulrum nu al een eeuw lang. De weerklank daarvan op deze samenkomst verzocht -sjpr. tot slot te doen weerklinken in den Psalm Dat Isrel op den Heer vertrouw Ter gelegenheid van de her denking van de Afscheiding is in het Geografisch Instituut te Utrecht een tentoonstelling georganiseerd, die op deze kerkelijke beweging betrekking heeft. Deze tentoon stelling draagt een historisch ka rakter en heeft naast het vóór het tegen niet willen verzwijgen. Zij draagt geen kerkelijk cachet. Waar in 1810 Bilderdijk reeds een opwekking schreef om zich af te scheiden, waardoor hij als de geestelijke'vader van deze af scheiding kan worden beschouwd, zijn diens geschriften en zijn ge schilderd portret op de tentoon stelling aanwezig. In het centrum van de eigenlijke beweging staat de gestalte van H. de Cock, „Vader der Afscheiding", predi kant te Ulrum. In de middaguren heeft prof dr. A. Goslinga van Amsterdam de tentoonstelling geopend. Padvinders. Zaterdag is door H. K. H. Prin ses Juliana onder groote belang stelling het nieuwe gebouw van het Hoofdkwartier der Nederland sche Padvinders te 's-Gravenhage geopend. Zij deed dit na een toespraak van den hoofdverken ner, Staatsraad Rambonnet. H. K. H. zeide dat het Haar een groot voorrecht was deze openingsplechtigheid te mogen verrichten, in het bijzonder omdat Zij zich de dochter gevoelde van dengene, die zeer zeker met zoo veel genoegen op deze plaats gestaan zou hebben. Toen het verzoek om Zaterdagmiddag hier tegenwoordig te zijn tot Haar kwam, was de Prinses er dan ook zeer verheugd mede terwille van de nagedachtenis van Haarvader,, doch ook persoonlijk heeft Zij dit zeer gewaardeerd. De Prinses hoopte, dat dit nieuwe gebouw zou bijdragen tot den bloei van de Nederlandsche Padvindersbeweging. Daarna bezichtigde de Prinses het gebouw. Konink'tyke gift. Naar gemeld wordt heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 5000 aan het Nationaal Crisis Comité doen toekomen. Geldigheidsduur T B C.-zegel. Bij K.B. is thans de geldigheids duur vastgesteld van het Kon. Emmazegel, dat gedurende de maanden October en November op de postkantoren verkrijgbaar is met een toeslag ten bate van de t.b.c.-bestrijding. De zegels blijven voor frankeering geldig tot en met 31 December 1935. AXEL, 16 October 1984 De bewoners van het gehucht Kijkuit onder deze gemeente zijn meer dan tevreden over het feit, dat ze thans mogen deelen in de gemakken die een aan sluiting biedt aan het electrisch net. De werkzaamheden aan de uitbreiding verbonden, zijn thans zoover gevorderd, dat behalve de straat, ook de huizen electrisch verlicht zijn. En wat het licht effect betreft, dat is verbluffend daarover is men het roerend eens, zoodat huis aan huis spontaan besloten werd de walmende pe troleumlamp op te ruimen. Ook de electrische straatver lichting, die elders wel te wen- schen overlaat, is hier, naar men ons mededeelt, perfect in orde. Een zevental lampen, waaronder een groote op den driesprong, verlichten den omtrek en komen nu vooral tijdens den bietentijd bijzonder te stade. Als er nog één lantaarn bij was, nl. op den Armendijk, dan was aller wensch vervuld, ofschoon men met lof spreekt over degenen, die niet stil gezeten hebben, vooraleer er verbetering was in den duisteren toestand gedurende de winter avonden. En onder hen mag dan zeker wel genoemd worden de bakker van Kijkuit, dhr. A Die- leman, die de bewoners aldaar ook op ander terrein al veel heeft te genieten gegeven. Goed afgeloopen. Gisterenochtend geraakte een knaap alhier te water aan de zgn. steile kant van het Kreekje. Gelukkig wist hij zich door den lagen waterstand aan de zoden en takken langs den oever vast te klampen en naar boven te kruipen, zoodat hij er met een nat pak en den schrik afkwam. Niettemin was het ventje hevig ontdaan en kil, want de tempe ratuur van het water valt voor zoo'n onvrijwillig bad niet mee. Te Zaamslag vielen een motorrijder, met passagier op de duozitting, beiden afkomstig uit Axel, van hun rijwiel door het slippen, waarbij beiden zich erg bezeerden. Het natte seizoen en de bie- tenklei geven weer volop reden tot voorzichtig rijden. Ontrouw ambtenaar. Naar wij vernemen, is de geschorschte boekhouder der gasfabriek te Hulst F., na zijn schorsing uitgeweken naar Parijs, waarvan hij zijn familie in Den Haag bericht gaf. Deze heeft hem aangeraden naar Den Haag te komen. Aangezien ondertus- schen uit een ingesteld onder zoek van een kastekort schijnt te zijn gebleken, was door de justitie zijn aanhouding bevolen. Hij is jl. Donderdag te Den Haag aangehouden en voor het onder zoek naar Hulst overgebracht, om vandaar naar de justitie te Mid delburg te worden voorgeleid. Gemeld wordt, dat de familie van den gearresteerde heeft aan geboden om het tekort aan te zuiveren. In het verschenen eerste driemaandelijksche verslag van de werkzaamheden van het werk fonds 1934, loopende tot en met 15 Sept., worden verschillende ingediende voorstellen van werk- objecten gememoreerd. Daaruit blijkt o. m., dat de minister van waterstaat machtiging verleende tot den aankoop van gronden van de spoorwegmaatschappij Meche- len—Terneuzen ten laste van het Werkfonds tot een bedrag van f 129,467,65, ten behoeve van kanaalhavens te Terneuzen. Wilskracht. We lezen in het „Hulst, blad" Deze week slaagde op het Rijkslaboratorium te Utrecht onze vroegere stadgenoot Eug. Smit, voor het examen apotheker-assis tent. Dit is een heele prestatie, waar voor eere mag gebracht aan dezen jongeman die zijn eerste opleiding ontving op de bijz. lagere school alhier, daarna een paar jaren als letterzetter in het drukkersvak was, vervolgens een tijdje agent van de R.V.S. en daarna werkloos geworden, zich met alle krachts inspanning aan de studie heeft gezet, waardoor hij in twee jaren dit succes bereikt heeft. En dat zoo'n examen geen kleinigheid is, moge hieruit blijken, dat heto.a. bevat t practische en theoretische receptuur, schei- en ratuurkunde( pharmacognosie en latijm

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2