Landbouw. Binnenland. met de bedoeling door bespre kingen met de leidende Fransche staatslieden, den politieken toe stand in Europa te verhelderen en de bestaande spanningen te doen verminderen. Alexander, telg uit het geslacht Karageorgewitsj, aanschouwde op 17 December 1888 te Cettinje het levenslicht als tweede zoon uit het huwelijk tusschen Koning Peter en Zorka (Aurora), een dochter van den toenmaligen Koning Nikolaas van Montenegro Zijn opleiding kreeg hij, evenals zijn ouderen broer Georg, bij het Russische cadettencorps. Na de officieële kroning van zijn vader tot Koning van Servië op 2 Juni 1903 vertrok Prins Alexander in gezelschap van zijn zuster Jelena (Helena) naar Belgrado, waar hi zich onder leiding van Servische professoren aan de studie van het staatsrecht wijdde. Eenige jaren later (1909) werd hij, daar zijn broer Qeorg afstand van zijn rechten deed, tot troonopvolger uitgeroepen. In die functie schonk hij zijn volle belangstelling aan het leger en voltooide hij zijn militaire opleiding. Toen in 1912 de eerste Balkanoorlog uitbrak aanvaardde hij het bevel overhel le Servische legercorps, dat in den slag bij Kumanovo de over winning behaalde. Tengevolge van ziekte zijns vaders werd aan Kroonprins Alexander op 24 Juni 1914 het regentschap opgedragen, dat hij waarnam tot den dood van Koning Peter (16 Aug. 1921). Tijdens den wereldoorlog streed Servië aan de zijde der geallieerden en de taak, rustende op de schouders van den bij het ontstaan van den wereldbrand 25-jarigen regent, was een wel bij uitstek zware. Door het sluiten van den wapen stilstand en vervolgens van het Verdrag van Versailles werd het Servische grondgebied belangrijk uitgebreid ten koste van Oosten- rijk-Hongarije, dat Kroatië, Sla- vonië en Bosnië-Herzegowina aan den Servischen overwinnaar moest afstaan, alsmede Dalmatië en en kele Hongaarsche provincies. Na het overlijden van zijn vader besteeg hij den troon van Alex ander 1, Koning der Serven, Kro- aten en Slovenen. Kort daarna legde hij den eed op de grond wet af. De politieke verhoudingen in het land, dat een zoo sterk ge mengde bevolking omvatte, ver oorzaakten een aanhoudende on rust. Zoowel de Kroaten als de Slovenen waren er voortdurend op uit zich vrij te maken van wat zij de Servische overheersching noemden. Vooral in Kroatië broeide en gistte het en samen zweringen ter verkrijging van autonomie waren aan de orde van den dag. De volksaard leende er zich bovendien toe, dat het plegen van gewelddaden al lerminst verwerpelijk werd ge oordeeld. Op Franschen bodem moest den Koning het noodlot treffen door de hand van een zijner landslieden, die, door welke drijf veer ook daartoe aangezet, het leven van zijn vorst opofferde met een cynisme, waaraan elke menschelijkheid vreemd is. Koningin Marie van Zuid-Slavië die Haar Qemaal bij het officieël bezoek zou vergezellen, was Maandagochtend uit Belgrado per trein vertrokken omdat de zee haar te onstuimig was en zou zich bij den Koning hebben ge voegd, om verder gezamenlijk de reis naar Parijs voort te zetten. H.M. vernam te Besangon, bij het betreden van Frankrijk, het droe vig nieuws, dat Haar heel voor zichtig werd medegedeeld. De Koningin begaf zich toen per trein naar AAarseille. De President van de Fransche Republiek, Lebrun, heeft zich eveneens naar Marseille begeven. De Fransche Minister van Bin- nenlandsche Zaken, Sarraut, het hoofd der politie, heeft, na het gebeurde, zijn ontslag aange boden. De Fransche Regeering heeft voor den duur van één maand een algemeenen nationalen rouw afgekondigd. Het agentschap Avala kondigde in een officieele verklaring aan dat de oudste zoon van den in Marseille overleden Koning Alexander I als Peter II op 11 October den troon van Zuid- Slavië zou bestijgen. In de proclamatie aan 't volk wordt hieromtrent gezegd Onze groote Koning Alexander I is als slachtoffer van een erbarme lijken aanslag op 9 October te 4 uur te Marseille overleden. De martelaarkoning heeft met zijn bloed zijn vredespolitiek bezegeld waarvoor hij zijn reis naar het bevriende Frankrijk heeft ondei- nomen. Overeenkomstig art. 36 van de Grondwet bestijgt zijn eerstgebo ren zoon Koning Peter 11 den troon van het Koninkrijk Zuid- Slavië. De Koninklijke Regeering, het Leger en de Vloot hebben Ko ning Peter II den eed van trouw gezworen. De Koninklijke regeering neemt overeenkomstig de grondwet de regeering waar tot 11 October om de aflegging van den eed van trouw voor te bereiden. De laatste woorden, die Ko ning Alexander heeft gesproken, leggen getuigenis af van zijn groote vaderlandsliefde. Hij zei de „Waakt over Zuid Slavië." De Koninklijke Regeering roept de geheele Zuid-Slavische natie op, in trouw en waardigheid over deze nalatenschap te waken. 5 dooden. Een der vrouwen uit het pu bliek, die door een der kogels van den moordenaar werd ver wond, is aan haar verwondingen overleden. Hierdoor is het totaal aantal slachtoffers thans vijf, n.l. Koning Alexander, Barthou, de inspectenr van politie Galy en 2 vrouwen. Omtrent den moordenaar wordt gemeld, dat hij onder een valsch pas heeft gereisd. Hij schijnt te heeten Suck Kalemen. Twee medeplichtigen zijn gevat. Een derde is nog voortvluchtig. Gisteren is het lijk met veel statie naar den oorlogsbodem vervoerd. De lijkstoet werd voor afgegaan door een groote auto met kransen. Achter het lijk volgden de President der Fran sche republiek. Koningin Marie, de Koninklijke familie en vele hooggeplaatsten. Hartroerend zag men aan, hoe de Koningin onder snikken het deksel van de lijkkist kuste. Te 4.23 nam. vertrok de oor logsbodem naar het Vaderland. De opstand in Spanje. Dinsdag werden in den loop van den dag in totaal 270 arresta ties uitgevoerd, terwijl bij huis zoekingen talrijke wapens, waar onder automatische pistolen, in beslag werden genomen. Te Cordoba en Bilbao hebben schermutselingen plaats gehad tusschen de politie en opstande lingen, waarbij in enkele gevallen van de daken der huizen af, op de politie werd geschoten. Ver scheidene personen werden bij deze gevechten gedood of gewond. Te San Sebastiaan zijn de winkels wel weder geopend en heeft de tram den dienst hervat, doch in de arbeiderswijk hebben nog bloedige gevechten plaats gehad tusschen de politie en opstandelingen, waarbij 6 men schen gedood werden. Te Alicante is de socialistische burgemeester gearresteerd, terwijl te Valencia eenige socialistische gemeenteraadsleden in hechtenis werden gesteld. Het bericht van de arrestatie van Azana wordt bevestigd. In de aanst. wintermaanden zullen in deze streek landbouw- cursuseen worden gegeven te Axel, Hoek, Koewacht en St. ansteen. Te Terneuzen wacht men een tuinbouwcursus. Onder de gemeente Stoppel dijk sterven veel varkens aan de zoo gevreesde vlekziekte. Tninbonwstenn. De Minister van Econ. Zaken heeft erkend als producten van crisisproducten alle in Nederland gevestigde beoefenaars van tuin bouwproducten voor zoover deze zijn aangesloten bij de Sitchting Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, die hun producten over erkende veilingen veilen of als markttuinders zijn erkend. Voorts heeft de Minister be paald, dat uit het Landbouw- Crisisfonds aan die producten steun zal worden verleend tot een totaal bedrag van ten hoogste 1 millioen gulden, en wel voor de volgende producten a. kas- komkominers over hei tijdvak van 2 Januari 1934 tot 1 Juni 1934 f 1.50 per lOOstuks, b. to maten over het tijdvak van 2 Januari 1934 tot 30 Juni 1934 f3 per 100 K.G., en c. blauwe druiven over het tijdvak van 1 April 1934 tot 15 Augustus 193^ f 1.50 per 100 K.G. Nederlandsche Bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen. Dinsdagmiddag vergaderde de afdeeling Zeeland van dezen bonc te Goes. De presidente, mevr. Groene wege—Nelemans van St Maar tensdijk, verwelkomde de afge vaardigden en herdacht in ge voelvolle bewoordingen het overleden bestuurslid mevrHuys- sen—Dieleman. Ingekomen was een schrijven van de Z L.M., waarin medege deeld wordt, dat deze een com missie zal benoemen, die de opleiding van vrouwen en meisjes uit de kringen der landarbeiders en kleine landbouwers zal bestu deeren. Uit correspondentie met de afdeeling Schouwen en Duiveland bleek, dat de leden weinig be langstelling toonen. Ter beschikking kwam het tewerkstellen van Zeeuwsche plattelandsmeisjes in andere provincies Men was van mee ning dat de meisjes daar weinig voor gevoelen. Voorts komt het voor, dat de meisjes uit gezinnen van ondersteunde werkloozen, liever niet dienen, omdat het grootste deel van het loon van de steun afgetrokken wordt. Hierna werd mevr. Quarles van Ufford, de echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland, benoemd tot eere-lid. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse bleek, dat de ontvangsten f394 en de uitgaven f 383 bedroegen. Het ledental ging vooruit van 115 op 250. De contributie werd verhoogd tot f 1.25. In de vacature wijlen mevr. Huyssen—Dieleman werd mevr. De RegtDekker, van Zaamslag benoemd. MdbCrt). Brandstoffen voor werkloozen. Naar aanleiding van het be richt, volgens het welk aan het departement van Sociale Zaken is voorbereid voor een verstrek king van brandstoffen aan werk loozen in den komenden winter, welke regeling hoogstwaarschijn lijk 1 November zou ingaan, en een toeslag van ten hoogste een gulden per week zou bevatten, is te bevoegder plaatse aan „De Avp." verklaard, dat deze regeling op dit oogenblik nog in voorbe reiding is en dat het onderzoek van eenige desbetreffende punten nog niet is geëindigd, zoodat de Minister nog geen beslissing heeft genomen en mededeelingen om trent den inhoud der regeling als voorbarig moet worden be schouwd. De radio-distributie. Naar aanleiding van de voor nemens van den Minister van 3innenlandsche Zaken om van Rijkswege de radiodistributie in diverse plaatsen, waar deze nog niet werd geëxploiteerd, te orga- niseeren( verneemt „De Avp", dat de Minister heeft besloten alvorens aan deze plannen uit voering te geven, eerst de mee ning der Tweede Kamer te vragen. Inmiddels is aan de betrokken gemeenten hiervan bericht ge zonden. De Nederlandsche Padvinders. Het gebouw aan de Billiton- straat, waarin het hoofdkwartier van de Nederlandsche Padvinders gevestigd was, is reeds geruimen tijd te klein geworden voor de omvangrijke werkzaamheden der beweging. Men heeft daarom uitgezien naar een ruimer gebouw en dit gevonden in het perceel Alexanderstraat 20 te Den Haag. Zaterdagmiddag a.s. om half vier zal dit gebouw officieël als hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders in gebruik worden genomen. Dit zal met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van Prinses Juliana geschieden. De hoofdverkenner, vice-admi- raal Rambonnet, zal een rede uitspreken, waarna H. K. H. de Prinses het nieuwe gebouw zal openen. AXEL, 12 October 1934 In verschillende streken van ons land werden reeds proeven genomen in hoeverre er maat regelen zijn te nemen om de bevolking te beschermen tegen gasaanvallen, welke in tijden van oorlog of oorlogsgevaar dreigen. En waar gebleken is, dat onze streek in zulke tijden in een ge vaarlijke zone ligt en het gevaar dus allesbehalve denkbeeldig is, daar achten we het minstens een daad van voorzichtigheid dat de burgemeester onzer gemeente in dezen niet stil zit af te wachten, maar te gelegener tijd daarop de aandacht gespannen houdt, Er is bereids door hem een com missie samengesteld van eenige gemeente-ambtenaren en andere personen, wier eigenschappen voor een luchtbeschermingsdienst van noode kunnen zijn. Woensdag jl. heelt deze com missie onder leiding van het hoofd der gemeente vergaderd en werd besloten eerlang een openbare vergadering te houden, waarin van deskundige zijde aan de ingezetenen een en ander zal worden medegedeeld in zake gasaanvallen en wat er tegen te doen is. We hopen gelegenheid te krijgen om in het algemeer belang een nadere opwekking te schrijven, teneinde het welslagen van die vergadering te bevor deren. Aangekondigd door een reclame-auto werd hier gisteren op de Markt een demonstratie gegeven van Michelin-banden. Het juiste weten we niet, want we vonden het te gevaarlijk om er kort bij te komen, maar we vermoeden, dat te zieri werd ge geven, hoe ondanks snel rijden en draaien niet werd geslipt en ook plotseling stoppen mogelijk was in elk denkbaar geval. Zooals gezegd was de vertoo ning oppervlakkig alles behalve van gevaar ontbloot èn voor de toeschouwers èn voor den chauf feur, die als een acrobaat zijn auto links en rechts, voor en achteruit deed slingeren, alsof het een speeldingetje was uit het warenhuis. We vernemen dan ook, dat de burgemeester eerst toestemming had gegeven nadat men schriftelijk de verantwoor delijkheid voor mogelijke gevol gen op zich had genomen, terwijl ZEd.Achtb. niet vermoeden kon, dat de demonstratie op dergelijke wijze zou plaats hebben. Het is intusschen goed afgeloopen, maar wee, als er iets aan de auto had gemankeerd. KJjknit. Jl. Zaterdag werd alhier de 7e jaarvergadering gehouden van de vereeniging tot verzekering van schade door sterfte van varkens, genaamd „Elk naar Krachten", voor Kijkuit en omstreken. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, dhr. A. Diele man en werd door 26 van de 32 leden bijgewoond. De secretaris gaf een gunstig jaarverslag, waar uit toename van leden bleek. Ook de penningmeester was tevreden gestemd, nu hij zijn j rekening met een batig saldo kon sluiten van f603,94. De prijs voor onteigenen of verlies van een varken werd be paald op 32 cent per kilogram, voor dieren boven de 25 kilo's. Varkens van minder gewicht worden vergoed tegen f 8 per stuk. Het reglement (art. 12) werd zoodanig gewijzigd, dat voortaan ieder jaar gelegenheid zal worden gegeven tot inenting tegen de vlekziekte. De rondvraag gaf aanleiding tot velerlei bespreking, maar had een aangenaam verloop, zoodat ruim 2 uur in gezellig samenzijn werden gesleten. Rookers ool< De Nederlandsche Tandpasta Terneuzen. Gistermiddag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, dhr. Huizinga. Na opening der vergadering richtte de burgemeester zich met eenige gevoelvolle woorden tot den secretaris, dhr. B. I. Zonne- vijlle, in verband met het feit dat deze 25 jaren dit ambt be kleedt, waarvan 10 jaar te Aar denburg en 15 jaren te Ter Neuzen. Spr. schetste de ver diensten van den secretaris, waar bij hij de hoop uitsprak, dat deze nog langen tijd tot heil van de gemeente werkzaam mag zijn. De secretaris dankte voor de geuitte woorden en hoopte nog vele jaren op prettige wijze met de gemeentenaren te mogen sa menwerken. Na behandeling der ingekomen stukken werd op voorstel van Burg. en Weth. gunstig beschikt op een verzoek van de afdeeling Terneuzen en omstreken van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, om een bedrag van f 50 beschikbaar te stellen ten behoeve van een op te richten kookcursus voor dienstboden. Met 11 tegen 4 stemmen (van dhrn. Scheele, De Bakker, Van Caasand en Dees) werd besloten om over te gaan tot inrichting van de leegstaande onderwijzers woning aan de Schoollaan ten behoeve der Arbeidsbeurs. Hier voor was van den Minister be richt ingekomen, dat door het Rijk 40 pCt. in de te maken onkosten zal worden tegemoet gekomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot verhuring van een vertrek der gemeentewoning Schoollaan 10, aan de plaatselijke Crisis-Opsporings-Dienst. Dhr. Colsen stemde tegen. Besloten werd om vast te stellen een verordening, waarbij zijn „drooggelegd" de Axelsche- straat, Burgemeester Geilstraat, Markt Oostzijde' Heerengracht, Karperstraat, Kersstraat, Mart. Eijkestraat en een twaalftal nieuw aangelegde straten en buurten in de gemeente. Ten einde drank gelegenheden te weren, mogen in die straten geen vergnnningen worden verleend voor verkoop van sterken drank in het klein. Met ingang van 1 December a.s. werd benoemd tot gemeente werkman in vasten dienst, dhr. J. Harte. Zulks wegens ontslag van A. L. de Bruijne, die den pensioengerechtigden leeftijd had bereikt. Het aanvangssalaris is f23. Dhr. de Bakker gaf te kennen dat bij de aanstelling in gemeen tedienst ook eens aan de katho lieken moest worden gedacht, waarbij dhr. Colsen zich aansloot. Aan mevr. E. J. P. Eijke werd met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare lagere school C., zulks wegens opheffing harer betrekking. Aan P. L. van Leemput werd een tegemoetkoming uit de ge meentekas verleend, ingevolge art. 13 der L. O. wet, terwijl op een dergelijk verzoek van K. Hamelink afwijzend werd be schikt. Betreffende de verleende con cessie aan de N. V. Radio Dis tributie en draadomroepsbedrij! Uw Janden frisch en blank meJ ..WAT MIJNHARD! MAAKT 15 GOED"

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2