Ree stszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. te vestigen, de meesten in Pales tina, doch velen ook in de over- zeesche gewesten en in de landen, waar zij hun eerste toevlucht vonden. De crisis en de overal heerschende werkloosheid maken het vestigingsprobleem voor de meeste emigranten schier onop losbaar en op dit gebied heeft het Hooge Commissariaat een zeer moeilijke taak. Prinses Juliana en het Crisis Comité. We lezen het volgende in „De Avondpost" Ons volk is, het bleek duidelijk aan ieder die zijn oor te luisteren legde, diep getroffen door de schitterende gift van f 90.000, die Prinses Juliana aan het Nationaal Crisis-Comité schonk. Deze gift stond gelijk ver meld werd geheel los van de gewone maandelijksche bijdrage, welke de Prinses aan het Crisis- Comité geeft. Wij meenen na informatie ter bevoegder plaatse niet onbescheiden te zijn met het be drag dier maandelijksche bijdrage te vermelden. Het is f 5000. De Prinses geeft dus telken jare f60.000 aan het Crisis-Comité, en heeft er zoodoende dit jaar in totaal f 150.000 aan geschonken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toelage f 200.000 bedraagt, en dat zij hierop evenals de Koningin een be langrijke vrijwillige korting laat toepassen, dan ziet men, dat Prinses Juliana dit jaar, op een fractie na, haar geheele grond wettelijke inkomen aan het Crisis- Comité heeft afgestaan. Waarlijk, zij heeft hiervoor recht op onze eeibiedige waar deering. In het werk van het Comité toont zij, de eere-presidente, voortdurend en van dag tot dag haar daadwerkelijke belangstel ling. En in het offeren voor de noodlijdende landgenooten geeft zij een indrukwekkend voorbeeld. Zoo staat in dit groote werk Oranje metterdaad aan het hoofd De Omzetbelasting voor gas en electrlciteit. Door de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten is een adres gericht tot den Minister van Financiën, in verband met de Omzetbelasting. In dit adres wordt er op gewezen, dat de Minister in zijn brieven d.d. 9 Augustus, aan de Ver. van Elec- triciteitsbedrijven en aan de Ver. van Gasfabrikanten is terugge komen op zijn aanvankelijk ge dane toezeggingen, dat de heffing zou geschieden over den kostprijs in de fabriek. Thans heeft de Minister medegedeeld, dat de be lasting moet worden berekend over den prijs, dien de verbruiker moet betalen. In het adres wordt uitvoerig uiteengezet, waarom de Ver. van Ncderlandsche gemeenten van oordeel is, dat zoowel op grond van de wettelijke bepalingen als op grond van de bij de behande ling der wet gedane toezegging, de thans door den Minister ge wonnen beslissing niet juist moet worden geacht. AXEL, 9 October 1934. Zondagavond werd de heer F. K. op zijn wandeling onver hoeds door een wielrijder omver gereden. Ofschoon hij, na van de schrik te zijn bekomen, zonder hulp zijn weg naar huis kon ver volgen, is de val toch van dien aard geweest, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sedert enkele dagen wordt te Hulst vermist zekere L. F., boekhouder van de Gem. gasfa briek aldaar. Dit onverwachts vertrek schijnt in verband te staan met het feit, dat de boeken niet in orde waren. Hij is thans in zijn functie geschorst en tijdelijk vervangen door dhr. A. van der Walle, aldaar. Niets aan te geven Vrijdagnamiddag verscheen een luxe-auto aan het grenskantoor te Eede en gaf voor, niets aan te geven te hebben. De dienst doende kommies v. Maele keek eens nader en vond 1500 boekjes sigarettenpapier verborgen in de auto. Na f 200 tot losgeld voor zijn auto te hebben betaald, kon B. afkomstig van Middelburg, vertrekken. De ontduiking beloopt om streeks f 495. Dgbl. v. Z. Premieverlagina Ziek'everz^kering. in de „Prov. Mdb Crt." van 4 Oct. jl. lezen we het onder staande Het mag van bijzonder belang voor de werkgevers en de ai- beiders, verzekerd bij de zieken kas van den Raad van Arbeid, worden beschouwd om den stand van hun Ziekenkas te leeren kennen. De door den Raad van Arbeid te Midd lburg vastgestelde balans en bedrijfsrekening per 31 Dec. 1933 geeft o a. 't vol gende beeld Ontvangen premie plm. f81.000 Intrest van de reserve plm. f 2.500 Uitkeeringen ziekengeld f28.000 Administratiekosten plm. f 13.000 Rentezegels plm. f 900 Totale wettel, reserves f13.000 Totaal der batige sloten over 1930, 1931, 1932, 1933 f89.000 Het premiebedrag vertoont ten opzichte van de vorige jaren een lichte stijging. De uitkeeringen van ziekengeld zijn de laatste drie jaar zeer stabiel. Ook de uitkeering van ziekengeld voor de bij de werk verschaffing te werk gestelden was voor het district van dezen Raad bijna normaal risico. De administratiekosten geven een daling te zien. Onder deze kosten is begrepen bijna f3 000 voor de medische controle der zieken, het zwaartepunt van een goed geleide ziekengeldverzeke ring. De totale reserve ad. f 101.000 overtreffen verre de door de wet gestelde maximum grenzen. Het telken jare weer te kweeken batig slot (dus boven de wette lijk voorgeschreven reserve) be droeg over 1933 ruim f30000, terwijl ook 1934 een goed jaar belooft te worden. Ontegenzeg gelijk wijst dit op de noodza kelijkheid van premieverlaging. Uit een oppervlakkig reken sommetje toegepast op boven staande cijfers, zou men de ge volgtrekking kunnen maken, dat voor den Raad van Arbeid te Middelburg een zeer groote pre mieverlaging mogelijk zou zijn Dat is echter niet juist. Een verzekeringsorgaan, dat zijn risico na afloop van een boekjaar niet mag dekken door een omslag (zooals bij de be drijfsvereenigingen gebruikelijk) moet rekening houden met al lerlei mogelijkhedeneen ver laagd tarief moet voldoende vei ligheid laten om onverwachte financieele schokken op te van gen, zonder incidenteele premie- verhooging. Een epidemie, waar voor wij tot heden gelukkig ge spaard bleven, vraagt financieele offers, die alleen uit de reserves kunnen worden bestreden. De resultaten van de eerste vijf jaren Ziektewet laten voor den Raad van Arbeid te Middel burg zonder twijfel een premie verlaging veilig toe. Het zou een daad van wijs beleid zijn, indien de verlaging niet ging tot de theoretische mogelijke grens, maar voldoende veiligheids marge werd gehouden, om bij eventueele verdere gunstige re sultaten, wederom verlaging van premie onder de oogen te zien. De premie bij de Ziekenkassen der Raden bedraagt thans 23%0 met groote gerustheid kan met 2O%0 het nieuwe jaar 1935 wor den ingegaan. De Raad van Arbeid te Mid delburg besloot in zijn laatste vergadering bij den Minister voor te dragen de bevordering van premieverlaging van 23 tot 2O°/06. Deze verlaging voor de Ziekte wet zal de, blijkens de dagbladen aangekondigde verhooging der premie Ongevallenwet met 10 pet., verre overtreffen en zij moet dus in deze moeilijke tijden al gemeen worden toegejuicht. De 10.000ste passagier. Vrijdag is op de luchtlijn Rot terdamHaamstede de tiendui zendste passagier vervoerd. Uit Ellewoutsdijk wordt gemeld, dat zich voor de betrek king van waterbouwkundig amb tenaar bij het waterschap Elle woutsdijk, 97 sollicitanten hebben aangemeld. Arrond Rechtbank te Middelburg De rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaken tegen J. D., 38 jaar, koopman te Rotterdam, die in hooger beroep had terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De rechtbank vernietigde de vonnissen van den kantonrechter te Terneuzen en veroordeelde verdachte tot tweemaal f 100 of iweemaal 25 dagen hechtenis, driemaal f 100 of driemaal 25 dagen hecht, en tweemaal f 100 of tweemaal 25 dagen hecht. Scheepsramp. Op de Noordzee op U/s zee_ mijl ten N. W. van het vuurschip „Haaks" is de vorige week tijdens den hevigen Zuidwesterstorm het Belgische stoomschip „Charles José" vergaan, nadat vergeefs getracht was van Den Helder uit hulp te verleenen. Toen de reddingboot naar buiten voer, en tegen de zeer hooge zeeën worstelde om de plaats des onheils te bereiken, werden op het vuurschip „Haaks" van het in nood verkeerende schip 2 roode lichten boven elkaar waargenomen, hetgeen beteekent, dat het schip stuurloos was. Door een installatie van draadlooze telefonie aan boord, kon schip per Bot op de hoogte worden gehouden van de berichten, die via het vuurschip Haaks werden ontvangen. Gemeld werd, dat zich in de buurt van het in nood verkeerende schip een groote stoomboot bevond, die echter tengevolge van de hooge zeeën niet bij het schip kon komen en evenmin sloepen kon uitzetten. Ongeveer een half uur, voordat de Doris Rijkers" bijna gelijktijdig met de sleepboot "Utrecht" op de plaats van de ramp aankwamen zag men nog eenmaal een laatsten vuurpijl afschieten, vervolgens verdwenen de roode lichten in zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam, was niets meer van het schip te zien. Aangeno men moest worden, dat het on bekende vaartuig, vermoedelijk een klein zeeschip, met man en muis is vergaan. Eenigen tijd werd op de nood lottige plaats rondgevaren, doch toen inen niets vond, werd be sloten naar Den Helder terug te keeren. Later vernam men, dat De „Wildenfëls" een boot geborgen heeft, waarin zich de kapitein bevond. Een andere boot, waarin zich 9 leden der bemanning bevonden, is verongelukt. Brave buren. Een oude man, die dezer dagen was opgenomen in het Verzorgingshuis der gemeente Groningen, was wijsgemaakt dat, wilde hjj in dit huis worden opgenomen, al zijn geld hem zou worden afgenomen en hjj nimmer zakgeld zou kunnen krjjgen om zich een versnapering te verschaffen. Hjj had een paar spaarcentjes en gat daarvan zestig gulden aan een buurvrouw en eenig geld aan een buurman. Dezen beloofden hem voor dat geld zoo nu en dan versnaperingen te zullen brengen. Eenige weken ging dat goed, maar al spoedig zag de oude baas noch zijn oude buren noch de beloofde versna peringen. Hij deelde dat aan zjjn mede- gestichtbewoners mee en achteraf bleek, dat de goedgezinde buren zjjn geld voor zich zelf hadden gebruikt. De politie stelde een onderzoek in en daarbjj kwam aan het licht, dat dit geval niet het eenige feit van oplichting was. De politie heeft de beminne lijke buurvrouw, de achteadertig jarige H. B g«b. W., aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Brand op Schiphol. Op zijn ronde bemerkte de portier van de luchthaven Ship hol, dat er brand was in de groote Fokker-vliegtuigloods, in welke behalve eenisre militaire vliegtuigeD, ook de F 36 stond. In een der kantoren was, ver moedelijk doordat een kachel daar was blijven branden, brand ontstaan. Het eBrste wat de portier deed was den seintoren waarschuwen, waarvan de be- diender groot alarm gaf door een langgerekten sirenestoot, en te vens de brandweer van Am sterdam waarschuwde. De ha venmeester, de heer Dellaert, de stationchef, de heer Thomson en anderen, haastten zich naar de plaats van het onheil, en begonnen met maatregelen om de vliegtuigen weg te halen, en onmiddellijk de beletselen, die rondom de kolussus stonden uit den weg te ruimen. In verband met werkzaamheden, die er nog aan gebeuren, stond de staart van het vliegtuig hoog opgekrikt op houten blokken ook deze moesten worden verwijderd om het gevaarte uit de loods te kunnen rijdeD. Anderen haalden met den grootst mogeljjken spoed een tractoi. Inmiddels knetter den de vlammen lustig door. Binnen tien minuten wasechter de eerste motorspuit van de brandweer, van den post Am- stelveensche weg, ter plaatse nu werd het vuur zoo krachtig aangetast, dat het weldra ge- bluscht was. Een 3- jarig kind van den heer K. wonende in de Ceram- straat, te Enschede is spelende voorover in het putje achter de woning gevallen. Nadat direct toegesc oten hulp na veel moei te het kind uit zijn hacdeijjke positie had weten te bevrijden bleek het reeds in de modder te zijn gestikt Een ontboeien geneesheer kon slechts den dood constateeren. Trichinenziekte. In de afgeloopen week werden in Lorenzreuth in Beieren 30 personen aangetast door trichi- nose. Een 36 jarige vrouw is in het ziekenhuis overleden. Thans is gebleken, dat de slager Erbard Kaiser een varken had geslacht, zonder dit door de de vleescbcontrole te laten keu ren om zoodoende de kosten van 't keuren en slachten te kunnen uitsparen. Toen door de politie en doctoren een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld en kwam vast te staan, dat de ziek tegevallen veroorzaakt waren door trichine bevattend vleesch dat in den winkel van Kaiser was gekocht, heeft de slager door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het aantal auto-ongeluk ken en andere verkeersongeval len in de Vereenigde Staten toont in de laatste maanden een zoo sterke stjjging, dat men verwacht, dat het aantal doodelijke onge lukken in 1934 de 35.000 zal overschrijden, vergeleken met 31000 in 1933 en 33.700 in het recordjaar 1931. In het congres van den Na- tionalen Veiligheidsraad te Cle veland verklaarde de voorzitter, dat deze stijging vier oorzaken had, n.l. bet ontbreken van krachtige wettelijke bepaling, het op den weg zjjn van oude, door sljjtage en verwaarloozing onveilige auto's, de grootere snelheid der nieuwe automobie len en bet toenemend gebruik van alcohol door automobilsten. Te Malatia is een auto tegen de leuning van een brug opgereden, welke brak, zoodat de auto in het water viel. Van de negen inzittenden von den vijf den dood. Vier liepen ernstige verwondingen op. De oorzaak van het ongeluk ligt in het feit, dat de bestuur der het stuur van den wagen had overgegeven in handen van zjjn minderjarigen zoon, die ech ter niet ituren kon. Te Erfurt is tijdens het binnenhalen van goederen plot seling de vloer van de tweede verdieping van een fabriek in gestort. De neervallende massa's waren zoo zwaar, dat zij den vloer van de eerste verdieping en den vloer boven den kelder deden instorten. Drie arbeiders werden meegesleurd. Een hunner werd gedood, de twee anderen werden zwaar gewond. Een vliegtuig van de Au stralische Qrntax Air Company van den geregelden luchtdienst tusschen Longreach en Cloncur- ry is brandend neergestort De piloot en twee passagiers waren door het vuur onherkenbaar verminkt. Men had het vliegtuig een dag tevoren het laatst op eenige kilometers afstand van zijn nor male route worstelend tegen een krachtigen storm gezien. Toen het niet op tyd te Wiuton aan kwam, is een bulpvliegtuig het gaan zoeken, waarbij de resten van het vernielde toestel werden gevonden. SchandelQke aanslag. In het Londensche district Marylebona is groote opschud ding veroorzaakt door een poging tot aanranding op een 6 jarig meisje. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat in ditzelfde district de 11 jarige Vera Page gewurgd werd. Het lijkje werd in den tuin gevonden de moordenaar is tot dusver niet ontdekt. Dit nieuwe geval betreft de 6 jarige Rose Smith, die met haar vriendinnetje Rose Baker 's avonds op straat door een kerel werd aangesproken. Het was een man met een zwart gemaakt gezicht, vertelde Rose Baker later. Hy vroeg of we met hem mee wilden gaan, dan kregen we iets lekkers, zei het kind. Maar we waren bang voor hem, omdat we hem niet kenden. Toen liepen we weg, maar de man greep Rose Smith beet en ik bolde naar huis. De moeder van Rose Baker maakte alarm toen ze van haar dochtertje hoorde, dat Rose Smith door een .vreemden man wa» meegenomen. Een onderzoek werd onmiddellijk ingesteld in de buurt. Inmiddels had een 14 jarig meisje het vermiste kind in een schuur gevonden. Het arme kind was ernstig aan het hoofd verwond, vermoe delijk met een baksteeD, die bebloed op den vloer werd gevonden. Zy werd in een ziekenhuis opgenomen en onmid dellijk geopereerd. Emily Tolley, bet meisje, dat baar gevonden bad, had haar hooren roepen en builen. Nadat de man het kind gegrepen had, was hjj ermee naar een schuur geloopen en toen bet kind pro beerde weg te loopen en om hulp riep, heeft hy het meteen steen op het hootd geslagen en was daarna gevlucht. Revolutie in Spanje. In verband met de afkondiging der algemeene staking in Spanje ontstonden in verschillende plaat sen bloedige gevechten tusschen stakers en de civiele garde. In Sarragossa vond de stakingsop- roep vrijwel geen weerklank, daarentegen werd in San Sebas tian het werk in de voornaamste bedrijven stilgelegd. Ook te Sevilla en Cordova werd de al gemeene staking doorgevoerd evenals te Oviedo. In de provincie Asturië brak in verschillende plaatsen een marxistische revolutie uit, waarbij het tot een heftig treffen kwam met de civiele garde. Met roode banden om den arm, gingen zwaar gewapende troepen arbei ders tot een stormaanval op de politie over. Een langdurig vuurgevecht ontstond, waarbij 8 dooden en verscheidene gewonden vielen. Te Lancza trokken de socia listische mijnwerkers tegen de politie op en begonnen een ver bitterden strijd. Ook te Lugones ontstonden.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2