Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a a n d e r e n. BEAU BROCADE No. 53. DINSDAG 9 OCTOBER 1934. 5üe Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De Eerste Kamer heeft de vo rige week het wetsontwerp afge daan, dat strekte tot het leggen van belasting op goederen in de doode hand. Zooals bekend worden daarmede bedoeld eigen dommen van kerkelijke instel lingen, godshuizen, ziekeninrich- tingen, e.a. die niet uit winstbe jag worden geëxploiteerd, maar uitsluitend strekken tot liefde diensten. Reeds meermalen was vroeger dit punt aan de orde, doch het kon nooit verder komen dan tot een voorstel zonder kracht van meerderheid. Nu echter zoo wat overal dubbeltjes uit geslagen moeten worden heeft de Minister van Financiën een wetsontwerp ingediend, dat reeds door de Tweede Kamer is aangenomen en nu de Senaat moest passeeren. In de pers, met name in de ka tholieke, was er in den laatsten tijd een actie tegen gevoerd. De Eerste Kamer moest zoo heette het de beslissing van de Tweede (waaraan ook de katholieken hebben medegewerkt) corrigeeren. En het begin van het debat zag er nog al onheil spellend voor de Regeering uit. Maar de Minister van Financiën is er in geslaagd, het wetsontwerp aangenomen te krijgen en daarmee is de eerste, zij het bescheiden, dekkings-post voor het tekort van 1935 binnen. Het begon met een fikschen aanval van de oppositie achter eenvolgens hebben de heeren Van Lanschot, Blomjous, Van der Hoeven en Briët (vertegenwoor digers van de drie rechtsche fracties) het ontwerp bestreden. Niet alleen was men bevreesd, dat deze zoogenaamd tijdelijke heffing wel eens blijvend zou kunnen worden, en dat de lage heffing (2 per mille) zou stijgen, maar ook het systeem van het ontwerp stond den heeren niet aan. Men achtte het verkeerd DE VERMETELE. (Engelsche vertaling). 5) Vervolgd I mompelde hij tus schen de opeengekemde tanden, vervolgd als een wild beestmisschien doodgeschoten als een dolle hond, achter een heg of in een greppel I Hij liet een lange bittere zucht hoe ren, vol smart, angst en teleurstelling. Zoover was het dus met hem geko men I Zijn naam bij dien van de anderen de verraders en rebellen en hij was toch onschuldig I Neen mylord, zei de smid rustig, niet zoolang John Stich nog een dak heeft om u te beschutten I De jonge man hield even op met zijn gejaagd heen en weer loopen, een vriendelijke, dankbare blik ver zachtte de zoigvolie uitdrukking op z(jn gezicht. Met een jongensachtige beweging wietp hij het fraaie haar dat in een overvloed van krullen over zijn voorhoofd viel, naar achteren terwjjl hij met rondborstige en inne mende gratie de hand van den smid in de zflne greep. Qoede Stich, zei hij eindelijk, met een lichte trilling in lijn stem, en te moeten denken, dat ik niets kan doen om je liefde te vergelden 1 Neen mylord, ant woordde John Siich, zijn breede ge stalte oprichtend, spreek niet van Vergeiden. Ik zon voor u en de uwen m|n leven willen geven. En dit was niet overdreven, John meende tik woord dat hij set, Eerlijke, dat alleen de gebouwen, voor den openbaren eeredienst bestemd, van de belasting werden vrijge steld, en niet ook de fondsen. Alles, wat met den eere-dienst verband houdt aldus mr. van Lanschot moet buiten de wet vallen, en de heer Van der Hoeven wees er op, dat de kerkelijke fondsen, die voor allerlei nuttige doeleinden worden besteed (o.a. voor het onderhoud van vele historische kerkgebouwen, en voor de predikants tractementen) reeds nu te kort komen, en dat het daarom onrechtvaardig was hen bovendien nog te gaan be lasten. De heer van Lanschot had, wat de vrijstellingen betreft, nog een extra-bezwaar: binnen de wet zullen vallen verplegings- inrichtingen waarmede niet het maken van winst wordt beoogd, maar zeide hij die winst wordt vaak alleen gebruikt om de inrichtingen te verbeteren en uit te breidenin deze gevallen vond hij de heffing eveneens on rechtvaardig. Zoo spraken de opposanten, en de heer Van der Hoeven voegde er nog aan toe, dat de kerken tot de minst-draagkrachtige in stellingen behooren. De heeren Slingenberg, De Zeeuw, Mendels en Gelderman hebben het ontwerp verdedigd. De financieële toestand maakt een heffing als deze noodzakelijk en gerechtvaardigd, te meer zoo zeiden zij waar de betrokken instellingen altijd in een bevoor rechte positie hebben verkeerd In andere landen zijn ze sinds lang belast. De eigenlijke verdediging van het wetsontwerp kwam natuurlijk van Minister Oud. De Minister heeft nog eens in het licht ge steld, dat het in dezen tijd onaf wendbaar is om alle bronnen van inkomen aan te boren die aangeboord kunnen worden. Daarom was er ook niet langer een goede reden, het bezit in de doode hand geheel onbelast te laten. Want de in het debat ver dedigde stelling, dat kerkelijke vriendelijke, eenvoudige Stich. Hij hield van hen, aan wie hij zijn alles te danken had, hij hield van hen met zijn geheel zijn sterke, trouwe natuur. De gestorven Lord Stretton had hem groot doen brengen, hem een ambacht laten leeren en hem in het huisje met de smederij er achter, dicht bij het kruispunt, gezet, en daar de eerlijke Stich voelde, dat al het goede in zijn leven hem geworden was door den Lord en zijn familie, zoo moest ook alles wat hg te gever, had, het hunne zijn. Och, ik vree», zuchtte de jonge ling, dat je je leven waagt, door mij te verbergen. Toch berustte alles op een groote vergissing. Philips James Qascoyne, elfde Her tog van Stretton, was op dit tijdstip nog geen een en twintig jaar. Er is een mooi portret van hem op Brassing Hall, van de hand van Hogarth, even vóór dezen tijd. De kunstenaar heeft de tiOlsche trekken prachtig weerge geven, de mooie blauwe oogen, het jongensachtige, met krullen bedekte voorhoofd, alles sedert vele generaties eigen aan het geslacht der Gascoynes. Hij was er ook in geslaagd den sensi- tieven mond, de eenigszins vrouwelijke vorming der lippen, de al te ronde lijn van kin en kaak weer te geven, waardoor het schoone gelaat misschien wat aan mannelijkheid te kort komt. Zeer zeker duidt het benedengedeelte van het gezicht een zekere besluite loosheid, een zwakkeren wil aan, maar iegelijk is het zoo open, zoo kinderlijk, zoo onbezorgd, dat het aller harten wint, ook al blijft het versland er koel bij, Natuurlijk had hij ia zijn jeugd sympathie gekoesterd veer de zaak goederen onaantastbaar moesten zijn, wees de Minister met nadruk af; deze mochten niet buiten het gemeene recht worden gesteld, wat echter nog niet beteekende, dat de kerk aan den staat onder worpen werd. Zijn Excellentie betoogde, dat hij in de uitwerking van het denkbeeld zoo matig mogelijk was geweest en gevoe ligheden had ontzien. Maar hij kon niet inzien, dat het redelijk was, alle kerkelijke en klooster lijke fondsen en bezittingen (b.v. de vele weilanden, die verhuurd worden) onder de vrijstellingen te trekken in het algemeen wei gerde hij de vrijstellingen verder uit te breiden. De Minister (die er op wees, dat eventueele ver lenging van deze heffing na 1938 door het parlement zou moeten worden goedgekeurd) liet niet na er op te wijzen, dat dit ontwerp deel uitmaakte van het financieële program van het kabinet en dat, als men daarvan één steentje losmaakt, het geheele gebouw wankel zou worden. Het heele kabinet staat achter dit ontwerp riep de Minister uit. Nu, dit dreigement zullen we ver moedelijk in de naaste toekomst wel eens meer hooren. Maar al spoedig bleek, dat er geen ernstig gevaar dreigde. Want de anti-revolutionair Van Citters en de katholiek Janssen kwamen verklaren, dat zij wel bezwaren hadden, maar in de huidige omstandigheden geen vrijheid konden vinden, om het geld aan de Regeering te ont houden. En toen werd het ont werp met 30 tegen 18 stemmen aangenomen. Er vóór stemden de liberalen, de vrijzinnig-demo craten, de sociaal-democraten, de anti-revolutionairen (behalve de heer Briël), 5 katholieken en de christelijk-historische voorzitter er tegen 11 katholieken, 6 chris- telijk-historischen en de anti revolutionair Briët. Zooals gezegd de eerste dek kings-post voor 1935 is binnen. Drie miliioen. Van de 93, die hij elkaar geharkt moeten worden. vau Sfuart. Hadden de Gascoynes niet, vóór honderd jaren, geleden en gestreden voor Karei Stuart, en waar om zouden zij veranderd zijn Waar om trouw blijven aan een vreemde dynastie, aan een koning die de taal van zijn volk spreekt met een vreemd accent? Zijn vader, de gestorven Lurd Stretton, een goedmoedig Britseh edelman, die niet van redeneeren hield, had het niet de moeite waard gevonden om zijn opwassende zoon de godsdienstige en staatkundige kwesties uit te leggen, verbonden aan het in stand houden dezer vreemde dynastie. Misschien begreep hij ze zelf niet goed. Het familiedevies luidt „Pour ie roi 1" Daarom vochten de Gascoynes voor Stuart, toen die ke ning was, en tegen hem toen hij slechts pretendent was, en de oude Lord Stretton verwachtte van zijn kindereu dat zij eerbied zouden heb ben voor het famiiiedevies, en er geen eigen meeningen op zouden nahouden. Toch deed de Stuartzaak menig hart warm kloppen. Uit Schotland kwam de faam van den „bonnie Prince", die overal de harten won. Philip was jong, zijn vaders tucht was vervelend, en hij had eenige vrienden onder de lords, uit de Hooglanden, terwijl zijn vader leefde, was er in de Midlands geen gelegenheid geweest om eenig stout stuk voor den pretendent te ondernemen. Toen de oude graaf stierf, volgde Philip, die toen nog een echte jongen was, hem in den titel en bezittingen op. In den eersten roes van nieuwe plichten en nieuwe verantwoordelijk heid, werd zijn vroeger enthousiasme op den achtergrond gedrongen. Ais pair van het rijk, zwoer hij trouw aan koning George, en met al het Na dit wetsontwerp werd Don derdag een ander ontwerp aan genomen, dat eveneens geld in 't laadje van den min. van finan ciën moet brengen, maar wat meer dan bovengenoemde post, n.l. 17.5 miliioen. We bedoelen het ontwerp inzake het Verkeers- fonds. De oppositie begon met dhr. Visser, die uitging van de stelling, dat de oprichting van het Verkeersfonds met zijn nieuwe heffingen zal zijn ten bate van de spoorwegen en ten nadeele van het auto-bus-verkeer. Maar zoo vroeg hij waarom zou men het bestaansrecht van de spoorwegen hooger aanslaan dan dat van de auto en het autobus bedrijf Zal de toekomst niet voor het laatste zijn Heeft de autobus niet tal van streken, waar de trein niet kwam, uit het isole ment verlost? En nu gaat men dit verkeersmiddel extra-hoog be zwaren en met allerlei voorschrif ten treffen, zoodat deze bedrijven in hun bestaan worden bedreigd. Dit vond de heer Visser onrecht. Dhr. Wibaut zei dat het recht van de moderne techniek niet mag worden opgeofferd aan de inkomsten van den staat. Aan de vrees, dat de verbetering der wegen het kind van de rekening zou worden, gaf in het bijzonder de heer Michiels van Kessenich nog eens uiting. Van de voorstanders zeide de heer Ter Haar dat men jaren lang veel te toegeeflijk is geweest te genover het motor-verkeer en de vrachtauto's zij hadden aan stren gere bepalingen onderworpen moeten worden. Vooruitloopende op de inkomsten van het Ver keersfonds vroeg hij, of daaruit niet een uitkeering gedaan zou kunnen worden aan de gemeenten, die zooveel voor straataanleg uit geven, en aan de tramwegen, die eigenlijk evenveel recht hebban op steun als de spoorwegen. De overige sprekers, dhrn. Van Citters, Knottenbelt, Moltmaker en Van Embden spraken pro of contra in ongeveer denzelfden geest. vuur zijner jeugdige romantische na tuur, hield hij vast aan dezen nieuwen eed, idealiseerde dien, en weerstond trouw de vleierijen en verlokkingen, die uit Schotland en Frankrijk tot hem kwamen. Daarop kwam de tij ding, dat Karei Eduard Sluart ge steund door Fransch geld en Fran- schen invloed, tegen Londen zou op trekken, en in Derby zou stilhouden ten einde zijn vrienden in de Midlands rondom zijn banier te scharen. De jonge graaf, geslingerd tusschen de herinneringen zijner jeugd, en de verplichtingen zijner nieuwe positie, was bevreed, dat men hem zou komen overhalen, om zijn trouw aan koning George te verbreken. De booze fee, die hem bij zijn geboorte, dien sen- sitieven mond, en zacht geronde kin had gegeven, had daarmede op het fraaie gelaat zijn slechten karakters trek gegrift. Philips eenige hoop, om uit deze moeilijkheid te geraken was, de ver leiding te ontvluchteu; hij wist, dat Karei Eduard, gedachtig aan zijnvroe- geren ijver, een beroep zou doen op zijn hulp en toewijding en dat hem, Philip, de kracht om te weigeren zou ontbreken, Dus ontvluchtte hij het graafschap! ofschoon zichzelf verachtend om zijn lafhartigheid, hield hij toch jongens- achlig vast aan het idee dat hij zijn eed aan koning George gestand moest doen. Hij wilde groote afstanden plaatsen tusschen hem en de mogelijkheid van ontrouw te worden aan dien eed, het mogelijk zwichten voor den .bonnie Piince", dien niemand kon weerstaan. Hij liet zijn zuster, Lady Patience te 8iretton Hall achter, onder de hoede van bedienden, en bij, treawe ender« De Minister van Waterstaat heeft zijn ontwerp verdedigd, en in het licht gesteld, dat co-ordi- natie van het verkeer noodzake lijk is, en dat de eenheid, welke in de verkeerspolitiek zal worden gebracht, goede resultaten zal af werpen, ook voor den aanleg en de verbetering van land- én wa terwegen. Door die eenheid zullen wij een beter overzicht krijgen van de kosten van het geheel en van iederen verkeers- vorm afzonderlijk. De Minister heeft de positieve verklaring af gelegd, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor den wegen-aanleg, al ligt het voor de hand, dat de vooruitgang van onzen aanleg ook wel zal lijden onder den finan- Cieëlen toestand. Tegensprekend, dat het eenige doel zou zijn het dekken van het spoorweg-tekort, zette de Minister nog uiteen, dat het volstrekt zijn bedoeling niet is de autobus, die veel goeds heeft gedaan, te verdringen. De Minister van Financiën heeft den geldelijken kant van de zaak nog kort in het licht ge steld het nieuwe fonds is on misbaar, om een goed overzicht te krijgen van de verschillende kosten en heffingen. Ten slotte werd ondanks de oppositie, het ontwerp zonder hoofd, stemming aangenomen. Zoo werd in twee dagen, door de doode hand en het Verkeers fonds, ruim 20 miliioen gevoteerd voor dekking over 1935. Als de ramingen nu maar niet tegen vallen De Duitsche vluchtelingen. De Hooge Commissaris van den Volkenbond voor de Duitsche vluchtelingen, de heer James G. MacDonald, die momenteel in ons land vertoeft, heeft in een onder houd het een en ander over zijn werk medegedeeld. Hij meende het aantal vluchte lingen uit Duitschland veilig te kunnen schatten op 65 000, waar van ongeveer 25.000 de mogelijk heid hebben gekregen, zich elders daan van Koning George, werd een voortvluchtige. Daarop volgde de catastrofe, die ellendige terugtocht van Derby, het ontredderd oveib ijfsel van een teleur gesteld leger, eindelijk bij Culioden geheelen ondergang, de soldaten van koning George het land doorzoekend naar rebellen, verbeurdverklaringen, korte verhooren, haastige executies. Spoedig veranderde de verdenking in zekerheid, de voortvluchtige graaf Stretton was een voormalig aanhanger van den Pretendent. Op zijn vei- moeienden terugtocht van Derby had Prins Karei Eduard Sluart een nacht verblijf gevraagd en verkregen op Stretton Hall. Toen Philip trachtte zich met zijn zuster in gemeenschap le stellen en naar huis terug te keeren, ondervond hij, dat zij bewaakt werd, en dat hij zelf door een parlementsacte was vogelvrij verklaard. Toch wist hij zich onschuldig en trouw, hoe zijr. naam op de lijst der rebellen was gekomen, was hem een raadsel, iemand moest een valsche beschuldiging tegen hem hebben in gebracht. Maar wie Waren het soms zijn oude vrienden, aanhangers van Karei Eduard om wraak te ne men over zijn lafheid. Intusschen was hij, die nog een echte jongen was, een vogelvrij ver klaarde geworden, een door het par lement ter dood veroordeelde. Mis schien zou alles eenmaal worden op gehelderd, alles in het reine komen, maar op dit oogenbiik was hij gelijk een wild dier, dat zich in heggen en sloten verbergt, terwijl sijn leven afhing van de genade van de een of andere judas die zijn medemensch voor twintig guinjes wil verkoopen. (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1