Binnenland. Landbouw. een der reizigers door den schok uit den trein geworpen en ge spietst werd op het hek langs den spoordijk. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Toenemende werkloosheid. Volgens de statistiek van het Amerikaansche vakvereenigings verbond, neemt de werkloosheid in de Ver. Staten nog steeds toe De president van het verbond William Green, deelde mede, dat het aantal werkloozen volgens berekeningen van het verbond in Augustus 10.834 000 bedroeg, dus 40.000 hooger was dan in Juli. Green verklaarde, dat volgens zijn opvatting de toestand op de arbeidsmarkt in de komende maanden niet zou verbeteren. DoodclQke praatziekte. In een» kleine woning in Mour.t Gilead in Ohio ligt de vracht autochauffeur Donald Campbell en vertelt met hooge, heesche stem voorvallen uit zijn kinder jaren, waarop hij in een luid langdurig gelach uitbreekt. Maar geen glimlach verschijnt op het gezicht van diegenen, die bi hem waken, daar Donald Camp bell letterlijk bezig is zich dooc te praten. Tien dagen lang heeft hij on afgebroken gesproken over din gen, over zijn jeugd, zijn betrek king, over politiek en zijn zorgen, hij vertelt anecdotes en spreekt met zijn vrouw en kind over het dagelijksch leven. Slechts vijf uur lang bleef zijn mond gesloten toen de artsen hem een morfine- spuitje gaven maar een herha ling hiervan zou voor zijn toe stand gevaarlijk zijn. En zoo spreekt hij dus steeds door, en wanneer het niet gelukt hem te redden, zal zijn „praatziekte" in een slaapziekte omslaan, welke met den dood zal eindigen. Ongeveer een jaar geleden viel Campbell van zijn wagen, en liep een zware kwetsuur aan het hoofd op. Waarschijnlijk ten gevolge van dien val is er een ontsteking in zijn hersens ont staan, die zijn spreekmanie ver oorzaakt. Een aantal doctoren houdt zich bezig met den zieke, die weliswaar bij zijn volie ver stand is, maar ook bij 't eten niet met praten kan ophouden. Ofschoon zij er tot nu toe niet in geslaagd zijn Campbells woor denvloed te stuiten, hopen zij hem te kunnen redden. Protest van boeren. Naar Reuter uit Parijs meldt, hebben te Rouaan 2000 land bouwers uit Noord Frankrijk een protestvergadering gehouden. De sprekers eischten dat de Fransche regeering haar land bouwpolitiek grondig zal wijzigen. In het bijzonder werd geprotes teerd tegen de graanpolitiek en den invoer van buitenlandsche en koloniale producten en tevens tegen het uitblijven van krachtige maatregelen tegenover overtreders der graanwetten. Fietsplaatje niet in den zak dragen. De minister van financiën ves tigt er de aandacht van het pu bliek op, dat ingevolge de be staande bepalingen het rijwiel- belastingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel moet zijn bevestigd. Een wiel rijder, die het rijwielbelasting- merk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeren bevestigd meedraagt of wiens rijwielbelastingmerk niet goed zichtbaar aan het rijwiel is be vestigd, bevindt zich deihalve in overtreding van de wettelijke voorschriften. Het belang van een eenvoudig en doeltreffend toezicht op de naleving van de rijwielbelasting wet noopt ertoe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauw keurig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovenomschreven gevallen, zonder voorafgaande waarschu wing, bekeuring worden inge steld. Eieren-uitToer. In Engeland zal de eierfto- jnvoer worden beperkt in het kwartaal OctoberDecember met 5 pet. en in Jan.—Maart 1935 nogmaals met 5 pet., dus in totaa met 10 pet. Eenheid in de schrijftaal. Door enkele personen, die zich met de handelwijze van het dep van Onderwijs, K. en W ten aanzien van de schrijfwijze onzer taal niet kunnen vereenigen, is dezer dagen het initiatief genomen tot het oprichten van de „Natio nale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal". Het voorzitterschap is aanvaarc door prof. mr. B. M. Taverne raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Penningmeester is de heer C. J. J. Westermann journalistsecretaris is de heer H. A. Höweler, conrector aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam (adresAlexanderlaan 5, Hil versum). Deze vereeniging stelt zich ten doelhandhaving van de schrijf wijze volgens De Vries en Te Winkel behoudens de gebrui kelijke afwijkingen inzake de ver buiging van „een", „geen", „mijn" enz. zoolang niet tot stand is gekomen een hervorming, die het karakter draagt van een nationaal werk. Deze hervorming dient tevens aannemelijk te zijn voor Vlaan deren en bijgevolg voorbereid te worden door een veelzijdige commissie, die in beide gedeelten van het taalgebied geldt als be voegd bij uitnemendheid. De vereeniging zal zich met alle beschikbare middelen ver zetten tegen de verbreiding van de zoogenaamde examenspelling, welker invoering geen eenheid oplevert, doch het aantal in prac tijk gebrachte systemen met min stens één vermeerdert, en die bij algemeene aanvaarding onherstel bare schade zou toebrengen aan de schrijftaal. Een gaskelder Onder een groot modemaga zijn te Den Haag, is de eerste gaskelder in ons land, welke geheel voldoet aan de voorschrif ten tot beveiliging tegen gas aanvallen, geopend. De kelder, die in gewone tijden als bergplaats en expeditie ruimten van 't modemagazijn zal dienen, is in tijden van oorlog spoedig in een schuilplaats te veranderen. De flinke ruimte biedt plaats aan 100 a 150 personen. Door den ingang (er zijn er drie) komt men eerst in zng. sluizen, d.w.z. voorportalen die van gasdichte deuren zijn voor zien. Ook de andere openingen kunnen gasdicht worden afgeslo ten. Indien er geen luchttoevoer van buiten was konden 100 per sonen ruim 100 uur in den kelder vertoeven. Er is evenwel nog een inrichting waardoor men versche lucht in den kelder kan voeren. Op een hoogte van 25 M. boven de straat is een buis geplaatst, die in verbinding staat met twee zgn. schuilplaatsgasmas kers, waarin de lucht wordt ge blazen en gezuiverd. Mocht de buis onklaar raken, dan is er elders nog een inlaat. Voor het afvoeren van de ver bruikte lucht is een afzonderlijke ingenieuse inrichting aangebracht. De kelder is door schermen in afdeelingen verdeeld. Zeeuswehe Landbonw- maatschappij We ontvingen het verslag van de laatst gehouden verga dering van het dagelyksch be stuur en ontleenen daaraan het volgende Bespreking werd o.a. gevoerd over de navolgende voorwerpen Crisiszuivelfonds Het Crisis-Zui- velbureau heett zich by een plan tot verdeeling van een gedeelte van het geld op het standpunt gesteld dat zooveel mogelyk ge tracht moet worden deze ver deeling te doen plaats vinden naar de productie van boter, kaas of melkproducten, elk naar verhouding van het op die jroducten geheven bedrag en n de periode waarin de hetflog plaats vond. Van verschillende zyden werd aangedrongen op verdeeling van het Crisis-Zui- velfonds. Er is evenwel door den Minister besloten van de gelden 1 millioen uit te keeren aan de veehouders, 1 millioen te bestemmen voor propaganda en 10 millioen gulden te storten in het Landbouw-Crisisfonds. Crisis Zuivelcantrale, Me degedeeld werd dat het geweuscht is om de kalverschetsen voor den 1 November te gebruiken, daar deze anders komen te ver vallen bij de volgende toewijzing van kalveren. Reglement merriekeuringen. De reeelingscommissie heeft de Z. L M. in overweging gegeven, nu de bevoegdheid tot het keu ren van hengsteD voor dekking door het Z. B. S. is ingetrokken, het reglement op het verleenen van aanhoudingsbijdragen of me dailies voor merrien met subsi die uit de Provinciale fondsen te wyzigen en herziening van dit reglement in overweging te nemen. Het bestuur besloot het punt op de agenda te plastsen der e.v. hootdbes'uursvergade- ring. Verlaging gsrststeun- De ver gadering nam kennis van de mededeeling dat de gerststeun van ƒ3,50 tot ƒ2,50 is verlaagd. Het dagelyksch bettuur was van oordeel dat deze verlaging niet gemotiveerd was door de moge lijke tydelijke hoogere markt prijs der gerst, o.m. daar de gerst in vele gevallen op de bedrijven wordt opgevoerd en deze maatregel aanleiding geeft tot onbillijkheden, terwijl een zekere ongerustheid over de toeslag in het algemeen wordt gewekt. Minimumprijzen aardappelen. Ia verband met de prijsdaling der aardappelen werd gevraagd, of het niet wenschelijk is weer minimumprijzen in te stellen Kring Hulst der Z. L. M. Me- degeeld werd dat het Bestuur van den Kring Hulst den heer Vogelvauger te Brussel heelt be noemd tot eerelid van den kring. Lacdbouwcrisisorganisatie voor Zeeland. Naar wij vernemen is het be stuur van de L. CT O. uitgebreid in dien nu dat ook de handel weer kan spreken, doordat aan het bestuur is toegevoegd dhr. Kameraad uit Middelburg. Als Dag. Bestuur treden nu op van de L. C. O. in Zeeland dhrn. J. M. van Bommel van Vlotei Goes, voorzitter, A. E. Langen- horst te Hulst, C. de Putter, Axel (Looseshof), P. Dekker, Wemel- dinge, met als secretaris dhr. J. D. Dorst, Goes. BoerdcrQen in da Wieringermeer. Naar gemeld wordf, is er veel liefhebberij voor de boerderijen in den Wieringermeerpolder. Voor de eerste 15 weide-bedrijven heb ben zich niet minder dan 140 liefhebbers aangemeld. Thans wordt de tweede serie voor verpachting aangeboden, be staande uit een aantal akkerbouw- en gemengde bedrijven. De grootte varieert tusschen 54 en 75 H.A. en de pachtprijs tusschen f40 in het eerste en f75 in het zesde pachtjaar. De lage pacht som in de eerste jaren houdt niet alleen rekening met den cultuur toestand van thans, maar sluit ook in steun aan den komenden boer. De pachtprijzen zijn zóó gesteld, dat alleen flinke land bouwers met ijver, toewijding en kennis er kunnen komen, mits zij over voldoende bedrijfskapitaal beschikken. De aangifte om voor een be drijf in aanmerking te komen, moet geschieden vóór 15 October bij het domein-kantoor te Sloot- dorp, waar ook een prospectus te verkrijgen is. AXEL, 2 October 1934 Het afscheidsconcert van Con cordia werd gisteravond onder rroote belangstelling gegeven, -let weer was eerst eenigszins dreigend, doch tenslotte leek het een zomeravond en zoo werden de populaire nummertjes in stilte gevolgd en met applaus beloond, Voetbal. Als we deze regels niet onder het „Sportnieuws" zetten, dan vindt dit zijn oorzaak in het feit dat we ook degenen, die deze rubriek niet geregeld volgen, op merkzaam willen maken op een bizonderheid in het Axelsche voetbalwezen. De bekende offer vaardigheid der leden heeft nl bewerkstelligd, dat nu het terrein voortaan 's avonds zoodanig ver licht kan worden, dat gedurende de winteravonden getraind kan worden. Al zit dus den jongens de nederlaag van het vorige seizoen dwars, ze gaan niet bi de pakken neerzitten, maar inte gendeel hebben ze zich voorge steld eens flink te gaan oefenen En waar dit in het donker niet gaat, hebben ze een electrische lichtinstallatie aangebracht, terwijl tevens de verbindtenis met een vakman ertoe kan leiden, dat ze hun schade inhalen. Moge hun pogen met succes bekroond worden. Zooals bekend, is er gelegen heid de training bij te wonen en daarvan maakten jl. Vrijdag reeds velen gebruik, tot voordeel van de kas. Yleesehrergiftiaing. In de omgeving van Hulst hebben zich, naar aan „De Cou rant" gemeldt wordt, Zaterdag bij een twintigtal personen ver giftigingsverschijnselen voorge daan, welke zijn opgetreden na het nuttigen van hoofdkaas. Ter stond na het bekend worden hiervan, zijn bij verschillende patiënten de vleeschresten door de politie ia beslag genomen en is tegen den slager, die het ver kocht had, proces-verbaal opge maakt. Het in beslag genomen vleesch is door de plaatselijke doktoren naar 't centraal labora torium te Utrecht opgezonden ter onderzoek. Het vleesch was afkomstig van den slager D. te Hulst. Zijn knecht was Zaterdag de omlig gende dorpen afgereisd en had er bij verschillende klanten op aangedrongen, dat zij ook eens hoofdkaas moesten koopen, die goedkoop was. Verschillende personen lieten zich daardoor overhalen en kochten. Bij som migen hunner traden al spoedig na het nuttigen vergiftigingsver schijnselen op, welke zich ken merkten door hevige krampen, diarrhee en zwakken polsslag. De betrokken slager verklaarde, dat hij in het geheel niet gewe ten heeft, dat de door hem ver kochte hoofdkaas niet goed was. Hij zeide zelf van het vleesch gegeten te hebben, zonder van vergiftigingsverschijnselen iets te hebben bespeurd. Het vleesch waarvan de hoofdkaas was be reid, was afkomstig van vee, dat Vrijdag j 1. geslacht was. Hij had er 25 kilogram van verkocht, doch toen hij van een der dok- torenvernam dat het ondeugdelijk was, had hij de rest weggegooid, zoodat dit thans niet meer voor onderzoek aanwezig was. Op verzoek van de doktoren hebben de patiënten die nog iets van de hoofdkaas hadden overgehouden, dit bewaard, zoodat dit thans ter onderzoek naar Utrecht zal worden opgezonden, hetgeen Zondag is geschied. De toestand der patiënten is gelukkig niet van ernstigen aard. Zaterdag had te Sas van Gent een plechtigheid plaats, die in veler heugenis zal blijven. Na een tijd van 26 jaren als hoofd der openbare school en algemeen geacht burger van die gemeente te hebben doorgebracht, waar dhr. Michielsen in de school afscheid van zijn leerlingen, oud leerlingen, hunne ouders, zijne collega's en het gemeentebestuur. Er werden warme woorden van dank en erkentelijkheid gesproken en dat het hier geen vormen gold, moge blijken uit de tranen welke menige aanwezige moest weg pinken, geroerd ais men was door het vele en goede werk van .meester Michielsen" dat thans in herinnering werd gebracht. Achtereenvolgens werd het scheidende hoofd toegesproken door den Burgemeester! een der leerlingen, door dhr, J. Ramondt, namens de oudercommissie, ds. Akersloot van Houten Roos, den wethouder Marquinie en dhr. Wehrens als onderwijzer. Tot afscheid werd door allen gezongen: „Dankt allen God, den Vader van ons allen", waarna een algemeene tractatie plaats had. Dhr. Michielsen was ook leer- aar aan de vroegere Rijks Nor maallessen te Axel, tot dat deze zijn opgeheven. Te Hoek werd Zondag door ds. C. B. Bavinck in de Geref. kerk een afscheidsrede gehouden naar aanleiding van de woorden Zoo iemand mij lief heeft, die zal mijne woorden bewaren (Joh. 14:23). Het gebouw was tot in alle hoeken gevuld. Ook was aan wezig het Gemeentebestuur. Na de predikatie richtte spr. zich achtereenvolgens tot den Burgemeester, ds.Groeneveld voor de classis Axelen den Kerkeraad. De scheidende leeraar werd toegesproken door dhr. W. Lou- werse namens de gemeente, welke staande zong van Ps. 121 4. Ds. Bavinck had slechts 2 jaren zijn gemeente gediend, waarin de jeugdige predikant zich zeer be mind had gemaakt. Op 21 Öct. doet hij intrede te Souburg. De vorige week miste onder Hontenisse een tuinman zijn var ken. Verondersteld werd, dat het op stap was gegaan en tot zijn verbazing ontwaardde de eigenaar het dier doodliggend op den weg, terwijl het de sporen droeg, dat het zich niet aan de verkeersregels had gehouden en een automobiel midden over het iichaam was gereden. De man herinnerde zich wel 's nachts ge schreeuw te hebben gehoord, maar had geen vermoeden, dat het van zijn varken afkomstig was. Het vleesch werd onge schikt voor consumptie verklaard en dus is het voor den man een schadepost. Lanzhou ^staking l In verband met een geschil over het loon hebben de geza menlijke landarbeidersbonden aan de werkgevers in Oostburg, Nieuwvliet, Retranchement en Sluis medegedeeld, dat indien zij uiterlijk 4 Oct. niet tot overleg bereid zijn er lot de afsluiting van een loonovereenkomst op grond slag van een dagloon van f 2 voor de gewone werkzaamheden en 25 cent per uur voor de zwaardere werkzaamheden, hun hoofdbestu ren de noodige maatregelen zul len nemen ter bereiking van hun doel. Het plan is, om voor de bietencampagne de s^king af te kondigen. In de circulaire aan de landbouwers wordt nog mede gedeeld, dat de landarbeiders bonden bereid zijn, het loonge- schil ter beslechting voor te leg gen aan een in te stellen arbi trage-commissie, waarvan de on partijdige voorzitter wordt aan gewezen door den betrokken rijksbemiddelaar. De rijksbemiddelaar prof. Aal- berse heeft een aantal landbou wers alsmede de hoofdbesturen van de landarbeidersbonden tot een bespreking uitgenoodigd op a.s. Donderdag te Vlissingen ter voorkoming van het dreigende conflict. Als een unicum wordt ge- meid, dat Aardenburg de belas tingen vermindert. De opcenten gemeentefonds van 40 op 30, de vermogensbelasting van 30 op 20 en 10 opc. personeele belasting vervallen. Hierna blijft er nog een batig saldo van f 10.548 en aflos eener geldleening. Werkloosheidbestr(jding. Gemeld wordt, dat in het -and van Hulst een commissie werkzaam is om het machinale werk in den landbouw zooveel mogelijk te doen vervangen door handenarbeid. Eveneens zal getracht worden om te beletten, dat zooals tot teden, zooveel Belgische werk- 'ieden in deze streek het werk te komen doen voor een lan$ 'oon.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2