Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. BEAU BROCADE No. 51. DINSDAG 2 OCTOBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Oostenr(jk's onafhankelijkheid. De Parijsche bladen zijn er buitengewoon voldaan over, dat in Genève de gemeenschappelijke politiek der drie groote mogend heden ten aanzien van de hand having der onafhankelijkheid van Oostenrijk opnieuw is bevestigd. Wel wordt toegegeven, dat deze manifestatie van solidariteit tus- schen Engeland, Italië en Frank rijk grootere waarde en kracht zou hebben gehad, indien ook de Kleine Entente het document had geteekend, maar men hoopt, dat ook de Kleine Entente bin nenkort een verklaring zal afleg gen. Het „Petit Journal" schrijft dat deze vastberaden verklaring die genen in Duitschland tot naden ken zal stemmen, die een nieu wen aanslag op de onafhanke lijkheid van Oostenrijk overwo gen. De „Matin" is van oordeel, dat de verklaring er op gericht was de goedkeuring van Enge land te verkrijgen, en kan leiden tot een toenadering tusschen het Engelsche en ltaliaansche stand punt. Het „Journal" erkent, dat het centraal-Europeesche pro bleem niet veroorzaakt is door gebrek aan overeenstemming tus schen Engeland, Italië en Frank rijk, maar tusschen Italië en Joe- go-slavië. De „Petit Parisien" geeft het volgende commentaar: Men spreekt thans van een gemeen schappelijke politiek en dat is een veel nadrukkelijker waar schuwing, dan die van 17 Fe bruari j.l. Verder worden de drie mogendheden moreel ge steund door Rusland en Berlijn zal meer en meer inzien hoe groot die steun is. Minder optimistisch laten zich de „Oeuvre" en de „Echo de Pa ris" uit. Eerstgenoemd blad is van meening, dat 't probleem in zijn geheel blijft bestaan, het an dere blad constateert dat de po gingen tot het tot stand brengen van een gemeenschappelijke po litiek tusschen Italië en de Kleine DE VERMETELE. (Engelsche vertaling). 3) Niemand heeft nog ooit zijn gezicht gezien, ofschoon zfjn figuur aan velen op de heide bekend is. Hij is altijd naar de laatste modegekleed, waarom de dorpelingen hem Beau Brocade genoemd hebben. Sommigen zeggen, dat hij een vermomde prins is, hij draagt steeds een masker, anderen, dat hij de pretendent, Karei Eduard Stuart is, weer anderen bewe ren, dat zqn gezicht door de pokken geschonden is, en eenigen, dat hij een varkenssnuit en ezelsooren heeft, dat hij met haar bedekt is als een hond, of wet, dat hij een blauw vel heeft als een aap. Maar niemand weet het rechte en al wilden ook de helft van de heibewoners hun hutp verleenen, dan kregen we hem nog niet. Een mooie geschiedenis, mijnheer Inch, lachte de korporaal, en is er geen premie gesteld op de gevangen neming van dezen harigen, blauwhui- digen prins met den varkenssnuit, onder vermomming van een struik* roever Zeker 1 een belooning van hon derd gulnjes, antwoordde Inch, zoo zacht fluisterend, dat het bij het suizen van den wind bfina onhoorbaar was. Honderd guinjes voor de gevan genneming van Bean Brocade. De korporaal deed een langgerekt beteekenisvol geluld hoeren. Entente zijn mislukt. Uit Berlijn wordt aan de „Daily Tel," gemeld, dat Donder dagavond om 11.30 uur de uit zending van het radio-programma plotseling werd onderbroken voor 'n „speciale mededeeling". „Daar in werd gezegd, dat de Duitsche politiek ten aanzien van Oosten rijk, door de verklaring der mo gendheden te Genève onveranderd is gebleven. Van Duitsche zijde dreigt Oostenrijk geenerlei ge vaar, aldus de mededeeling. Waar is Hindenburg's politiek testament? Reeds onmiddellijk na den dood van von Hindenburg verwachtte men in kringen, die weten dat een staatsman van de afmetingen van von Hindenburg een politiek testament zou nalaten, de publi catie van dien laatsten wil van den overleden Rijkspresident. Zoo berichtte Reuter aan de bladen, dat er inderdaad een politiek testament van wijlen Rijkspresident von Hindenburg schijnt te bestaan, dat in den vorm van een proclamatie tot het volk verleden winter in verschei dene exemplaren is opgestèld. Von Hindenburg zou hierin aanbevelen een beroep te doen op de dynastie „die de grootheid van het vaderland heeft uitge maakt". Op 15 Juni jl. zou het testa ment zijn voorgelezen in een conferentie van hooge officieren der rijksweer onder voorzitter schap van generaal von Fritsch. De generaals trekken de ge hoorzaamheid van Hitier aan de laatste wilsbeschikking van von Hindenburg niet in twijfel. Maar het testament is nu verdwenen. De K. W. P. deelt echter het volgende mede Op het oogenblik worden de gemoederen weer bazig gehouden door de vraagHeeft Hinden burg een politiek testament nage laten Naar men mededeelt zou men er tot nog toe tevergeefs naar gezocht hebben, zoowel in het paleis van den ouden heer te Berlijn als in Neudeck. En niemand moedig genoeg om het te beproeven vroeg de korporaal spottend. Bode Inch schudde treurig het hoofd. Niemand kan het alleen doen, de schurk is even slim als dapper, en. Maar hier werd zijn rede plotseling afgebroken. De wojrden bestierven op zijn lippen, zijn bel, het teeken zijner waardigheid, viel met een ge weldigen smak op den grond. Over de eenzame heide klonk een lange luide lach, vroolijk en helder als het geluid eener zilveren gong. een lach, die iemands hart goed deed, de lach van een vrij man, van een man met een goed geweten, van een man die een jong hart heeft behouden. De deftige Inch draa de zich lang zaam om, de jonge korporaal deed eveneens en beiden overzagen de heide, ook het geduldig troepje sol daten, allen richten ze hun oogen naar hetzelfde punt. voorbij de smederij van John Stich, geen vijftig meter van hen af. Daar stohd, duidelijk afgeteekend tegen den bewolkten hemel, de elegante figuur van een ruiter te paard. Het paard, een glim mende, kastanjebruine volbloed, ver vulde de haren der soldaten met ja- louzie en begeerte. Zqn bereider, een jeugdige, hoogopgerichte breedge* schouderde figuur, van wie elke be weging kracht van spieren en lenig heid van leden verried, was een waar model van rust en gratie. Zijn hoofd, met een zwart masker bedekt, droeg hij fier en stoutmoedig. Het was inderdaad een mooi schilderij om naar te zien, boven hem dien bewolkten hemel, met plekken blauw er door heen, als een rijk gewelf, rondom de goud* kleurigs brem en de purperen helde* Maar, zoo redeneert men, is het welhaast mogelijk, dat iemand, die jarenlang zoo'n voorname rol heeft gespeeld in zijn land, zou heengaan zonder een testament na te laten Het Pariser Tageblatt beweert, dat er in ieder geval door Hin denburg een politiek testament is nagelaten. In het voorjaar van 1934 werd het definitief vastgesteld en een oude vriend van den veldmaar schalk, Jhr. von Oldenburg-Jann- schau zou een werkzaam aandeel hebben gehad aan de redactie van deze laatste wilsbeschikking. Hindenburg zou in zijn politiek testament o.a. den raad hebben gegeven om de monarchie te herstellen en een volksstemming te doen houden (in dit verband is dan ook het besluit van Hitier te verklaren om afstand te doen van den titel van Rijkspresident en ook de verkiezingen van 19 Juni zouden in dit licht bezien moeten worden). In Berlijn wordt zelfs beweerd, dat Jhr. von Oldenburg en ook de ex-keizer een afschrift van het bewuste politiek testament zouden bezitten. Het is nu nog slechts de vraag of en in hoeverre het nationaal-socialisme macht over deze personen bezit om hun het zwijgen op te leggen, zoodat het Duitsche volk nooit iets zal hooren van den laatsten wil van den overwinnaar van Tannenberg. Poging tot massa-vergiftiging. De Roemeensche bladen bren gen een opzienbarend bericht over een poging tot massa-ver giftiging in het officiers-casino te Boekarest, waarvan de finesses echter nog niet volledig bekend zijn. Een voormalig pachter van het casino zou getracht hebben den bibliothecaris over te halen op een bepaalden dag in het eten der officieren, die in het casino hun maaitijden gebruiken, strych nine te doen. De bibliothecaris heeft hierva» echter onmiddellijk aangifte gedaan bij den krijgs raad, die hem daarop last gaf, de onderhandelingen met den pachter voort te zetten. Op het oogenblik, dat de pachter het vergif overhandigde, werd hij gearresteerd. Omtrent de beweegredenen welke den man tot zijn misdadig plan hebben gevoerd, verkeert men nog in het onzekere. Tengevolge van gasuitstroo- ming, ontstond een groote brand in een olieboring in het gebied van Nienhagen (ütl.) In enkele oogenblikken stond de groote boortoren in lichterlaaie. Zes arbeiders werden gewond en omtrent het lot van twee arbei ders, die zich boven in den boortoren bevonden, verkeert men nog in het onzekere. Op een schietterrein bij Graz (Oostenrijk) heeft een ongeluk plaats gehad bij een oefening met bandgranaten. Een kapitein werd doodelijk en een luitenant ernstig gewond, terwijl twee min deren licht gewond werden. De Japansche stormramp. In de laatste dagen zijn te Osaka niet minder dan 2086 lijken verbrand van slachtoffers van de jongste stormramp in Japan. Daaronder bevonden zich tal van vrouwen en kinderen. Er heerscht algemeene rouw. Het Japansche Kabinet heeft besloten een buitengewone zitting van den Landdag bijeen te roepen ter behandeling van het program voor den wederopbouw en weder- bevolking van Osaka, Kyoto, Kobe en andere steden en gebieden, welke door den wervelstorm en de overstroomingen zijn getroffen. Voorts zullen speciale noodmaat regelen worden genomen om steun te verleenen aan de nood lijdenden. De keizer van Mantsjoekwo heeft 50,000 yen en het Russische Roode Kruis een bedrag van 100,000 yen ter beschikking van het Japansche Roode Kruis gesteld. De Lindbergh-zaak. Het onderzoek inzake de ge heimzinnige Lindbergh-affaire heeft een merkwaardige wending genomen. bloesem, terwijl in de verre verte, als een wazige achtergrond, de met groen bedekte heuvels en massieve rotsen van Derby zichtbaar waren. Zoo mooi was het tablau, dat zelfs de flauwe Septemberzon door de wol ken heendrong, om een blik te weipen op dat fraaie beeld van achttiende eeuwsche ridderlijkheid, en even toefde wellicht om nog eenmaal dien vroo- l|ken gelukkigen lach te hooren. Plotseling kwam er een windvlaag, de zon verdween, de soldaten hera demden, en voordat Inch of de kor poraal begrepen hadden, dat de schilderij van vieesch en bloed was, verdweren paard en berijder ginds over de heide over brem en braam struiken en bloeiende erika, terwijl geen stofwolkje den weg aanwees, dien zq genomen hadden. Nog eenmaal vanuit de veire verte, alsof het echo van een zilveren klank, het geluid van uit een sprookjesland kwam, hoorde men dien dwazen vroolijken lach. Beau Brocade, zoowaar als ik leefl mompelde Inch ademloos. HOOFDSTUK II. De smidse van John Stich. Ook John Stich had dien lach ge* hoord, hij liet zqn werk even rusten, richtte zich op en leunde met den zwaren hamer op het aambeeld, terwijl een vrooüjke lach over zijn gebruind gezicht gleed. Daar gaat de kapitein, zei hij, ik ben benieuwd wat hem drijft, misschien de soldaten, voegde hij er met een zuchtje bij. Onze kapitein houdt niet van soldaten, HQ zuchttt nogmaals, toen hQ zijn oog vestigde op den jongen man, die op de ruwe houten bank tegenover hem gezeten was, het hoofd op de hand geleund, terwijl de blauwe oogen droevig voor zich uitstaarden. De kleeding van dien jongen man was gelijk aan dien van John Stich grove sajetten kousen, een dik wollen hemd, met hoog opgestroopte mouwen over mooie gespierde armen, en een groot vettig, veelgedragen schootsvel, waar aan men het ambacht van den smid kan zien. Alhoewel gezicht en han den met vuil bedekt waren, zou een nauwkeurig opmerker toch spoedig hebben gezien, dat deze zelfde handen slank en fijn gevormd waren, de vingers lang, de nagels goed verzorgd, terwijl het gezicht, hoe angstig en bedrukt het er op dat oogenblik ook uitzag, nochtans een uitdrukking ver toonde als van een, die gewoon is te bevelen en die zijn trots nog niet heeft afgelegd. John Stich keek even naar hem, terwijl een schaduw van bezorgdheid en medelijden zijn eerlijk gezicht verduisterde. De smid was geen man van veel woorden, hij zei dan nu ook niets, maar liet het vroo lijk geluid van zijn hamer op het aambeeld door de smidse weerklinken. Doch al was John Stich wat traag in het spreken, zijn gehoor was des te scherper en onmiddellijk had dit den dcffin tred van het troepje soldaten opgevangen, dat met den korporaal door den modder kwam aanzetten, na den heer inch bij het kruispunt te hebben verlaten. Pst! fluisterde John haastig, op het vuur wijzend, de blaasbalg gauw Ook de jongeman was verschrikt opgesprongen. Zijn oor, het oor van Dr. Condon, de vertrouwens man van Lindbergh bïj de on derhandelingen met de New York- sche onderwereld, wordt door fe derale agenten bewaakt. Dr. Con don is echter op vrije voeten en de bewaking dient dan ook slechts om hem te beschermen. Toch wordt van verschillende zijden beweerd, dat Condon zal worden verhoord over zijn daden en handelingen voor en tijdens de onderhandelingen met de ont voerders. Een lid van dr. Condon's ge zin verklaarde, dat Condon alles vertellen zou wat hij wist, wan neer hij den juisten tijd gekomen acht. Treinramp in Engeland. In de nabijheid van het sta tion Warwick-Junction in het Engelsche graafschap Warwick shire is een exprestrein op een passagierstrein ingereden. Tengevolge van de botsing wer den de voorste twee wagens van den expres in elkaaar geschoven. Het juiste aantal dooden ten gevolge van het spoorwegongeluk bij Warwick (Eng.) is nog niet officieel bekend, doch zou, vol gens de laatste berichten, 9 zijn, terwijl 25 personen werden ge wond. Nader wordt medegedeeld, dat Vrijdagavond te ruim 9 uur de sneltrein van Londen achter op een van Warrington vertrek- kenden locaaltrein reed, die zich juist in beweging had gezet en welks locomotief achter den trein was gekoppeld. De sneitrein- locmotief wierp de locomotief van den locaaltrein ondersteboven. Men neemt aan, dat de machinist van den sneltrein op slag werd gedood, terwijl de stoker werd gewond. De meeste dooden en gewonden vond men onder de inzittenden van den voorsten wa gon van den sneltrein, die gedeel telijk in elkaar werd gedrukt. Van den locaaltrein werd slechts de conducteur gewond. Hij liep een schouderbladfractuur op. Onder de slachtoffers bevin den zich geen kinderen. Een ooggetuige vertelde, dat een vluchteling, geoefend in hit op vangen van elk geluid dat gevaar aan kondigde, was even waakzaam ais dat van den smid. Met plotselinge in spanning wist hq zich te bedwingen, met vasten wil greep hij de zware blaasbalg, dwong zijn oogen tot een onverschilligen blik naar de deur en zQn lippen tot het neuriën van een vroolijk hoerenliedje. De korporaal bleef even bij den ingang staan, terwijl zijn manschappen zwijgend wachtten, overzag hij snel de smederij. In naam des Konings I sprak hij luid, terwijl hij de procla matie van Z. M.'s parlement open vouwde. Hij had bevel gekregen, om ze in elk gehucht en elke alleenstaande woning van het district voor te lezen, John Stich was een man van gewicht op de Brassingerheide en hij had de voorlezing bij de oude galg aan het kruispunt niet bijgewoond. Wel korporaal, zei de waardige smid, zijn hamer neerleggend uit eer bied voor den naam des Konings, wat wenscht George II van John Stich den smid, Niet aileen van u, John Stich, hervatte deze, dit is een stuk van het Parlement en is gericht tot alle trouwe onderdanen des Konings. Wie zijt gij, jorgen vroeg hij onverschil lig knikkend tegen den jongen aan den blaasbalg. Mijn neef Jim van Nottingham, gaf J ihn Stich snel ten antwoord, een kind van mijn zuster Hanna. Herinner Je je haar, korporaal? Zij diende vroeger bij Lord Exeter, in Derby. (Wordt vervolgd), AXELSCHEIf COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1