Nieuws- en Advertentieblad Zeeuw sch-Vlaan deren. BEAU BROCADE No. 50. VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 25 September 1934. Aanwezig de heeren J. M. Oggel en C. Th. van de Bilt, wethouders A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, A. Hamelink, lz. de Feijter, P. j. van Bendegem, B. Seghers, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, ledenbenevens de sec retaris, de heer J. L. J. Maris. Alwezig met kennisgeving dhr. C. Hamelii k. Voorzitter dhr. F. Blok, burge meester. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier, waarna hij overgaat tot beëediging van het nieuw benoemd verklaarde raadslid, dhr. Adr. Hamelink zulks in de vacature, ontstaan door het bedanken van dhr. L. P. Ortelee Na het afleggen der vereischte eeden neemt dhr. Hamelink op uitnoodiging van den Voorzitter, de hem aangewezen plaats in. De VOORZ. zegt, dat het hem genoegen doet namens den ge meenteraad, dhr. Hamelink har telijk welkom te heeten. Voor de tweede maal maakt U thans deel uit als lid van dezen raad. Spr. wenscht hem met zijn be noeming geluk en hoopt, dat hij de belangen der gemeente naar beste weten zal helpen behar tigen. Dhr. HAMELINK dankt den Voorzitter voor diens mooie woorden en hoopt de belangen der gemeente Axel te dienen. De VOORZ. doet vervolgens mededeeling van een ingekomen schrijven van dhr. C. HAMELINK, waarin deze bericht, dat hij on mogelijk deze vergadering kan bijwonen. Hierna volgt de agenda. 1. Notnlen. De notulen der vergaderingen van 19 Juni en 31 Juli 1934, worden zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. 2 Ingekomen stukken. Aangaande punt c. (zie vorig nummer van dit blad) betreffende DE VERMETELE. (Engelsche vertaling). 2) Geen wonder, dat de ouderen niets wisten te xeggen, geen wonder, dat de jongeren elkaar verslagen, en ter sluiks aankeken. Wie weet, of nu niet de een of andere Derbyshire jongeling een menschelijke bloedhond zou wor den, een menschenjager. Er waren twintig guinjes te verdienen, en bui ten op de heide in de hutten der schaapherders, of in den hoefstal van den smid had men in den laatsten tijd dikwijls genoeg bleeke gezichten kunnen zien. Het was vreeselijk om aan te denken, want zelfs hier op de Brassinger heide, had men wel kennis aan Tyburn Gate en Towner Hill. Eindelijk begon men op te breken, het werk van den korporaal was af- geloopen, 's Konings boodschap zou eenigen tijd in den frisschen Septem- berwind heen en weer wapperen, dan zouden de kraaien er aan komen pik ken, de regen zou het papier doorwe ken en de laatste morsige flarden zou den door een Octoberstorm worden afgescheurd. Doch dan zouden ook allen, die in en om Brasslngton en Aldwork woonden weten, dat zij aan een van honger omkomende mede- mensch brood en dak moesten weige ren, ja I hem ueerschieten als een wild beest om daarna twjatig guinjes be- Molng te ontvangen. vergoeding voor kinderen, deelt de VOORZ. mede, dat de Mi nister een nieuwe steunregeling heeft vastgesteld, welke aan Burg. en Weth. bijzonder laag voorkwam, weshalve zij zich met den betrokken Minister in ver binding hebben gesteld, teneinde te bevorderen, dat de vergoeding per kind voor werkiooze arbei ders op 75 cent werd gesteld hierop nu heeft de Minister me degedeeld, dat dit niet kan en de vergoeding op 50 cent blijft gehandhaafd. d. Aangaande de vervanging van machines door handkracht, zegt de Voorz. dat B. en W. zich herhaalde malen tot den Minister hebben gewend, doch het is nog niet mogelijk verruiming van werkgelegenheid te krijgen. Dhr. VERSCHELLING dankt het college van B. en W. voor hun werk in dit opzicht, maar, vraagt hij, zou het niet mogelijk zijn, dat B. en W. een conferen tie beleggen met de drie bonden hier ter plaatse, teneinde meer te bereiken Spr. herinnert er aan, dat onlangs in het land van Hulst een groote vergadering is gehouden, ter bespreking van meerdere werkgelegenheid. De VOORZ. antwoordt, dat ook in dit opzicht B. en W. actief zijn geweest. Het is in derdaad juist, dat in het Land van Hulst een groote vergadering heeft plaats gevonden om meer werkgelegenheid te krijgen. Ook in samenwerking met den bur gemeester van Terneuzen zijn pogingen aangewend bij Gede puteerde Staten van Zeeland, teneinde tot werkverruiming te komen. Spr. hoopt, dat dit tot een goed resultaat moge leiden. Dhr. DIELEMAN zegt, dat hem het gras voor de voeten is weg gemaaid. Hij is teleurgesteld over het antwoord van den Mi nister van Sociale Zaken en vindt het wel erg jammer voor de landarbeiders, dat ze nu maar 50 cent per kind vergoeding krijgen. Het valt hem tegen, dat de landarbeiders weer de dupe worden van de heele historie. Ook het tweede bericht is z.i. Ik heb John Slich niet gezien, mflnheer Inch, zei de korporaal ein delijk. Zou hij niet thuis zijn En hij keek naar de plek waar zich de weg splitste en waar het rieten dak van de smidse ziel tbaar was. Neen korporaal, ik kan dat feit niet conslateeren, antwoordde Inch, zijn keel ichrapend om eenige van die meoie volzinnen uit te brengen waarom hij mijlen ver in den omtrek bewonderd werd. Ik heb niet opgemerkt dat John Stich van huis is, ofschoon het mij in waarheid betaamt te zeggen, dat ik het geluid van Stich zijn hamer niet verneem. Dan gaan we er dadelijk heen, zei de korporaal. Voorwaarts man nen I John Stich had mij de moeite kunnen besparen, voegde hij er bij, terwijl hij in zijn ransel zocht naar een andere copie van Z. M.'s pro clamatie. Neen korporaal, wees niet zoo dwaas de moeite te doen, dien sme- rlgen weg over te steken, zeide Inch op deftigen toon. John Stich is een trouw onderdaan van Koning George, en bij mijn eer I hij zou geen rebel herbergen, neem daarom mijn woord tot pand. Alhoewel korporaal, dit moet gezegd, ik heb wel eens ver moed. Bode inch keek voorzichtig rond, heel zijn deftigheid was opdatoogen- blik verdwenen, hij legde zijn dikke hand op den arm van den korporaal en boog zijn breed gezicht, dat met den staartpruik onder den driekanten hoed, veel had van een rooskleurige vergaderbak vol geheimzinnigheden, naar hem over. teleurstellend. Wanneer het werk in den winter met handen arbeid werd verricht, zou dat groote werkverruiming beteeke- nen. Het schijnt, dat de Minis ter daar geen oog voor heeft. Men spreekt in Den Haag altijd maar over werkverruiming, maar in Axel bemerkt men daar toch weinig van. Dhr. SEGHERS sluit zich bij de vorige spr. aan. De stukken worden hierna voor kennisgeving aangekomen. Betreffende de mededeeling over het huren van een paard, merkte dhr SEGHERS op, dat hij dan niet goed begrijpt, dat er steeds eenzelfde paard van denzelfden eigenaar is gezien. B. en W. zeggen wel, dat er bij verschillende personen een paard wordt gehuurd, maar spr. kan dat niet constateeren. De VOORZ. zegt, dat, wanneer B. en W. naar een ander gaan, er vaak geen paard disponibel is en dan kunnen B. en W. daar niets aan doen. Wanneer U met gegronde klachten komt, zullen die door B. en W. worden on derzocht. Vervolgens doet de VOORZ. mededeeling van den stand der werkloozenzorg, waaruit blijkt, dat voor werkverschaffing is uit gegeven f7.576.55 en aan steun- uitkeering f 27.685.04. Momenteel is nog beschikbaar een bedrag van f 1314.96. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om als gevolg daarvan begrotingswijzi ging voor te stellen. 3. Benoeming (fascommissie. Wegens periodieke aftreding der genoemde 3 leden worden drie verschillende stemmingen gehouden. Bij de eerste stemming wordt met 11 stemmen herbenoemd dhr. J. de Feijter Lz. Op dhr. Seghers is 1 stem uitgebracht. Bij de tweede stemming wordt met 10 stemmen herbenoemd, dhr. A. Th. 't Gilde Dhrn. Die leman en C. Hamelink verkrijgen ieder 1 stem. De laatste stemming leidt eveneens tot herbenoeming van De verstrooide groepjes heibewoners verdwenen langzaam langs de modde rige voetpaden, sommigen keerden naar Brassington terug, anderen volg den den weg naar Aldwork, terwijl een enkele eenzame gedaante langzaam voortzweegde op het pad, weinig be ter dan een moeras, dat noordwaarts over de heide naar Stretton Hall voerde. De soldaten stonden ongeveer vijf tien el van hen af, zwijgend en on verschillig op den uitkijk. Uit de smidse achter het huisje werd plotse ling het geluid van den hamer op het aambeeld hoorbaar. Bode Inch voelde zich gerust. Ik heb John Stich wel eens ver dacht dat hij struikroovers, die deze duivelsche heide onveilig maken, be gunstigt, zei hij gewichtig, terwijl hij zijn kraalachtige ooeen liet rollen. De korporaal lachle goedmoedig en schudde de dikke hand van Inch, van zijn arm. Nu, ge doet beter deze mededeeling niet aan John Stich in het oor te fluisteren, ahtwoordde hü, hij zou je den schedel doen kraken mijnheer de bode, al zit hij ook nog zoo vol met stadhuiswoorden. John Stich is een eerlijk man, dat zeg ik je, en om zijn woorden meer klem te geven voegde hij er met een grappige eed bijde eerlijkste man aan dese zijde van het graafschap! Vergeet dat niet. Maar Inch was allesbehalve inge nomen met den familiaren toon van den jongen soldaat. Hij rekte zijn vijf voet hooge gestalte uit tot haar volle lengte. Neen, maar Ik dedoel geen kwaad, sprak hij met gekwetste waar digheid, John Stich is eea waardig dhr. Iz. de Feijter met 7 stem men. Op dhr. Seghers worden 4 stemmen uitgebracht en 1 op dhr. A. Hamelink. Op een vraag van den VOORZ. verkiaren de heeren zich bereid hunne benoeming te aanvaarden. 4. Verzoek van herbergiers. Naar aanleiding van het adres van de Afd. Neuzen en omstreken van den Ned. Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slij ters, om vermindering van de Personeele Belasting voor hunne inrichtingen, waarop B. en W. voorstellen a f w ij z e n d te be schikken, staakten in de verga dering van 31 Juli de stemmen. Thans wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Vóór dhrn. Oggel, Van de Bilt, A. Hamelink, lz. de Feijter, Van Bendegem, Van Kampen, Dieleman en J. de Feijter. Tegen dhrn. 't Gilde, Verschel ling, Seghers en De Ruijter. 5. Reclamefilm. Betreffende het verzoek van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer om een bijdrage van f 50 voor een reclamefilm voor Zeeuwsch- Vlaanderen, waarop B. en W. voorstellen gunstig te be schikken, staakten in de verga dering van 31 Juli eveneens de stemmen. Nu wordt het voor stel echter met 7 tegen 5 stem men verworpen. Voor dhrn. Oggel, Van de Bilt, 't Gilde, Verschelling en A. Hamelink. Tegen dhrn. Iz. de Feijter, Van Bendegem, Seghers, Van Kam pen, De Ruijter, Dieleman en J. de Feijter. 6. Ontslag hoofd der openbare school. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen ontslag verleend aan den heer Van Houte, zooals reeds door ons werd gemeld. 7. Wyziglng leerplan openb. school. Aangaande het in ons vorig nummer vermelde voorstel van B. en W. om de vakken Duitsch< man en mijn bedoeling was ook niet gewoBe struikroovers. Mijn geest, voegde hij er bij, met trots den na druk leggend op deze geheimzinnige bezitting mijn geest, zoo mag ik zeggen, hield zich bezig met Beau Brocade. Beau Brocade I 1 1 En de korporaal lachte ongeloovig, waardoor bode Inch, nog meer ge prikkeld werd. Ja, Beau Brocade, zei hij scherp, de boosaardige, vermetele, vervloekte schurk, die ens vertegenwoordigers van de majesteit der wet, een hoop moeite geeft. Inderdaad? grijnsde de korpotai'. Ik zou er een eed op durven doen, dat gijlieden daar in Derby dien man zelfs niet bij dien naam kent, hernam Inch spijtig. O, wij weten best, dat de Bras singer heide meer gespuis herbergt, dan eenige andere plaats van het graafschap, lachte de jonge soldaat, maar ik dacht, dat Beau Brocade al leen bestond in de verbeelding der half onnoozele heiboertjes dezer streek. Dan dwaalt ge zeer, korporaal, merkte de bode met waardigheid op, Beau Brocade bestaat wel degelijk uit vleesch en bloed. Nog in den vorigen nacht is Sir Humphey Chal- loner's koets aangehouden, geen drie mfllen van Hartington, en werd Zijn Edelheid door dien brutalen roover van vijftig guirjea bsroofd. Dan zult ge dezen Beau Brocade moeten pakken mijnheer Inch. Ja, dat is gemakkelijk gezegd, zeer zeker moet men hem pakken, maar ik vraag u, wie zal het doen? Nu» dat is uw kaak. GS ver wacht toch zeker Biet, dat D. de en Engelsch uit het leerplan te nemen, dient het volgende te worden toegevoegd De VOORZ. deelt mede, dat, in verband met het oproepen van sollicitanten in het bezit van drie taaiakten, het te voorzien was, dat hiervoor weinig animo zou zijn en daar op 20 September nog geen stukken van gegadigden waren ontvangen, hebben B. en W. bedoeld voorstel gedaan, aan gezien de datum van sluiting voor inzending der sollicitatiën was bepaald op 22 September. De laatste twee dagen kwamen evenwel 2 sollicitatiën binnen, en in verband daarmede trekken B. en W. hun voorstel in, in afwachting dus tot een volgende raadsvergadering. 8. Verkoop Bouwgrond. Gezien het verzoek van dhr. P. ie Feber, bouwkundige alhier, om bouwgrond te koopen, stel len B. en W. voor, dit toe te staan tegen den vastgestelden prijs, onder voorwaarde, dat er een woon en winhelhuis wordt gebouwd en verder onder de gebruikelijke voorwaarden. Dhr. VAN BENDEGEM meent, dat door aanvrager ai meer grond is aangekocht en zou gaarne zien, dat die binnen een jaar werd bebouwd. De VOORZ. zegt, dat dhr Van Bendegem dan accoord gaat met het College van B. en W., dat was ook ons plan. Dhr. VAN BENDEGEM zou toch gaarne zien, dat daaraan de hand wordt gehouden. Dhr 't GILDE geeft te kennen, dat uit het prae-advies niet blijkt, dat de aanvraag is gedaan om binnen een jaar te bouwen, z.i. behoort daar kennis van te worden genomen, dat is al meer voorgekomen. Het gaat er bij ons maar over of er aan de be bouwingsvoorschriften wordt vol daan en dat mag spr. toch wel van dhr. Le Feber verwachten. Het kan wel door omstandighe den zijn, dat dhr. Le Feber vraagt om het voor twee jaar onbebouwd te laten. Spr. is er daarom voor, om het verzoek in te willigen. Hertog van Cumberland u een deel van zijn leger zal leenen, niet waar Z D. kon wei slechter dingen doen. Beau Brocade is een schurk, vooral gevaarlijk voor lieden van stand. Alleen voor hen Ja, een arm man raakt hij niet aan, aileen de rijken neemt hij tot mikpunt, en van het slecht verworven geld gebruikt hij voor zichzelf maar heel weinig. Hoezoo? vroeg de korporaal gretig, want ondanks de opwinding van het kampleven in Derby, was de verbeelding der jonge soldaten van het leger van den Hertog van Cum berland, toch reeds meermalen geprik keld door de verhalen van de stout moedigheid der roovers. Wel, ik zei daareven, dat Sir Humphey Challoner in den afgeloopen nacht beroofd werd van vijftig guinjes, hé? zei bode Inch op fluisterenden toon. Nu, vanmorgen, toen Mijr.- heer West op het Riadhuis kwam, vond hij vijftig guinjes in de armenbus. En wat verder Wel, 'tis niet voor de eerste of de tweede maal, dat zooiets voor valt. De botterikken uit deze buurt, die van Brassington of Aldwork zou den nooit de hand op hem leggen. De schurk weet dat best en drijft zijn schandelijk beroep met de meeste onbeschaamdheid. De droes! mij dunkt, dat het beroep bij slot van rekening zoo schandelijk niet is, Hoe ziet de vent er uit? (Wordt vervolgd), AXELSCHEfffi COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1