Gemengd Nieuws. dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknocht heid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons Volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden ondervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economi sche ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfs leven zoo hier te lande als in Nederlansch-lndië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken ondergaan den druk der tijden vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economisch het nanwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwach ten is. Voortbrenging, handel en ver keer zoeken tastend den weg in wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivin- hen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het Re- geeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd hanhaaft de Re geering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor ge zonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor instorting niet mogelijk wordt geacht, zul len de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare mid delen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voor stellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze poltiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds groo- tere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en ver ruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven op gelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan on vermijdelijk noodig worden ge handhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk ge vestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de pro ductie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden be vorderd. Het is verheugend, dat in het afgesloten zittingsjaar ver schillende maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanra king brachten met Nederlandsch- Indië en Suriname, in die richting zal worden voortgegaan. Voor Cura^ou, waar de finan- ciëele en economische toestand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gun stig kan worden genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat bin nen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel re kening te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voorne mens met betrekking tot de nati onale verdediging. De talrijke en zware tegensla gen op economisch gebied, ge paard aan verschillende gebeur tenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, op dat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en ver denking, wie het gezag der Over heid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zul len met beslistheid worden we- derstaan. Veel zal in het komende zit tingsjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Qods Almacht ons Volk den noodigen levens moed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen, te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Mtnisterieële radio rede. Donderdagavond zal de mi nister van financiën, mr. Oud, van 8 tot 9 uur een radiorede houden, die over Hilversum en Huizen zal worden uitgezonden. Onderwerp: de financiëele toe stand des land en vooruitzichten in de naaste toekomst. Te Delft is Woensdagavond in de Nieuwe Kerk het overlijden herdacht van Prins Willem I, door Protestantsch Nederland. Er waren 1200 aanwezigen. Ds. Qra- vemeijer te 's Qravenhage hield een rede, waarna een krans op het grafmonument werd gelegd. Tweede Kamer. In de eerste zitting is onder diepe stilte, de leden waren op gestaan, door den Voorzitter en Minister Oud eerbiedig hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer J. H. A. Schaper, den overleden onder-voorzitter. Daarna is de Staats-begrooting aangeboden, waarover nog wel een woordje gesproken en ge schreven zal worden. Uitgaven f724 357.807 Inkomsten - 631 364 921 zoodat een nadeelig saldo is geraamd van - 92 992.886 Als voorzitter is aangewezen dhr. Jhr. mr" Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck. AXEL, 21 September 1934 Zooals we vernamen zijn de autobussen en auto's, waarmede de Oranjevereeniging met sup porters Dinsdag in de vroegte naar Den Haag trokken om ge tuige te zijn van de Koninklijke stoet voor de opening der Staten- Generaal, in goede orde aange komen. Ook zijn ze evengoed weer thuis gekomen, behalve één auto, die defect werd en moest achterblijven. Te 5 uur Woensdagochtend werd op de Markt uitgestapt, dus juist 24 uren na het vertrek. Op een dag heen en weer, noemt men dat. Geen wonder dan ook, dat bij zoo'n drukte als Den Haag met Prinsjesdag te zien geeft, enkele passagiers onwel worden. Afge zien daarvan is men echter vol lof over den afloop van de reis. Het weer hield zich goed, al dreigde het ook nu en dan. Maar als er zóóveel te zien is, voelt men geen droppelen, zelfs geen regen. Behalve dat men op het Bin nenhof getuige was van de aan komst van Ministers, Hoofdoffi cieren en tal van hoogwaardig- heidsbekleeders, alle in uniform, met hunne dames, getuige van de aankomst der Koninklijke stoet en men persoonlijk Hare Majes teit met de Prinses zag uit- en instappen, de muziek, de zang, enz. enz. heeft men 's middags ook nog H. M. in open rijtuig door de stad zien rijden, met gevolg, te midden van overwel digende drukte. Het was één ju- beltocht. Maar voor bestuur en leiders was er een wansmaak aan geko men, doordat men door omstan digheden niet had kunnen vol doen aan een wensch, die men zich had voorgesteld en waar voor ook telegrafisch verlof was verleend, mits men te half 4 aan het Huis ten Bosch was, Men zou dan daar defileeren met de Axelaars en twee jonge dames zouden H. M. en de Prinses een bouquet aanbieden. Toen echter de Koningin en de Prinses te half 5 daar van de rijtoer arriveerden en zij, geest driftig toegejuicht door de me nigte, nog tweemaal op het bor des verschenen was daar niet het gezelschap uit Axel. Men had zich verlaat en ofschoon nog pogingen aangewend werden om H. M te zien te krijgen, het was tevergeefschde Koningin had zich in Hare vertrekken terugge trokken. Dit is wel jammer; te meer waar we lezen, dat enkele ver- eenigingen langs den weg nog bloemstukken hebben aangebo den, wat zeer door H. M. werd op prijs gesteld. Men kon echter niet bij de pakken neerzitten, want er was nog meer te doen. En zij, die hier niet direct bij betrokken waren, trokken af en gingen ge nieten van de stad, bosch en zee, want ook Scheveningen werd niet vergeten. Zooals bekend zou te 8 uur een samenkomst plaats hebben in de Zuiderkerk. Deze is goed geslaagd, zij het ook, dat het bezoek niet aan de verwachting beantwoordde, want de taptoe had velen op de straat gehouden. Het hoofdnummer voor deze samenkomst was een rede van dhr. mr. P. Dieleman, waarvoor we naar de voorpagina verwijzen. Ter afwisseling zong de Chr. Zangvereeniging „Asaf" alhier, enke'e liederen en algemeen werd de zang geprezen van dit plattelandsch koor. Inzonder heid is men getroffen geweest door het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied, dat met geestdrift en gevoel werd weergegeven. Ver meld zij nog, dat deze bijeen komst werd bijgewoond o.a. door minister De Wilde, oud minister van Dijk en Prof Rutgers. In een slotwoord dankte ds. P. Nomes, voorz. van de Chr. Oranje- vereen. te 's Gravenhage achter eenvolgens mr. P. Dieleman, de Axelsche Oranje-vereeniging en „Asaf" voor deze van vaderlands liefde en Oranjegezindheid getui gende demonstratie. Na het verlaten van de kerk werden de rijtuigen opgezocht en zoo naderde middernacht, toen men weer naar Zeeland tufte, via den tunnel, die toch maar een uitkomst blijkt te zijn voor het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar overig Nederland. Overbodig te zeggen, dat de tochtgenooten niet uitgepraat ra ken over het genot van deze reis. Ter gelegenheid van zijn huwelijk werd aan den heer D. J. Marijs, alhier als secretaris van de Chr. harmonie „Hosanna", door dit corps een serenade ge bracht ten huize van zijn bruid in de Magrette, bij de familie Ruijtenburg. Het was goed gezien van Concordia, om het tegen giste renavond uitgeschreven afscheids concert uit te stellen. We heb ben het nu nog te goed en ho pen nog een mooien herfstavond hiervoor. De Z. V. T. M.-auto's. Beschikkende op het beroep ingesteld door J. Wauters, auto- busdienstondernemer te Hulst tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 29 De cember 1933, waarbij aan de N.V. stoomtram Hulst—Walsoorden vergunning is verleend tot het in werking brengen van een auto busdienst tusschen Sint Jansteen en Hulst en Walsoorden is bij Kon. Besluit, met handhaving voor het overige van het bestre den besluit van Ged. Staten van Zeeland van 29 December 1933 bepaald, dat de daarin voorko mende bepaling sub III zal luiden als volgt dat het aan de onderneemster verboden is rijdende in de richting Sint Jansteen, van de Noordelijke grens van Hulst af en verder reizigers in de autobussen op te nemen, en rijdende in de richting naar Walsoorden, reizigers voor vervoer niet verder dan de Noor delijke grens van Hulst in de autobussen op te nemen. Bij de in de maanden April en Mei gehouden P. B. N. A.- examens slaagden uit de provincie Zeeland voor: wegentechnicus o.a. de h.h. W. de Bruijne, Ter- neuzen, L. F. Kaijser, Axel en K. Scheele, Philippine. Adsp.-constructeurM. Wijne, Sluiskil. SterkstroommonteurA. A. F. Kamerlinck, Sas van Gent, en D. C. Kayser, Zaamslag. Waterstaatswerken in Zeeland. Op de Waterstaatsbegrooting voor 1935 wordt o m. aangevraagd f 93.0Ü0 voor onderhoud kust verdediging in Zeeland f 400 000 als bijdrage in het tekort der uitgaven voor zeewering en oeververdediging in de calami- teuze polders in Zeeland f 37 000 voor onderhoud van de havens te Breskensf12.000 voor on derhoud van de haven van Phi lippine, f400 als bijdrage aan de gemeente Clinge in de kosten van onderhoud van de haven aldaar, f2500 als bijdrage voor de gemeente Philippine in de kosten van onderhoud van de haven aldaar, f95.200 voor on derhoud van het kanaal van Ter- neuzen, f 6800 voor verbetering var. en nieuwe werken aan dat kanaal, f60.000 voor den aanleg van havens en daarmede in ver band staande werken aan het kanaal van Terneuzen, bij Sluis kil, f 38.800 voor exploitatie en onderhoud van de Rijks-electri- citeitswerken van het kanaal van Sluis naar Brugge voor het ge deelte op Nederlandsch grond gebied, f76.000 voor onderhoud van het kanaal door Walcheren, f62.000 voor onderhoud van den rijksweg op Zuid-Beveland, f76.300 voor onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland, f3000 als bijdrage aan de pro vincie Zeeland voor de groote wegen der tweede klasse in de provincie, f 105.000 als bijdrage aan de provincie Zeeland in de kosten van verbetering van den weg Hulst naar Kijkuit, f 123 000 als bijdrage aan een op te richten waterschap in de kosten van verbetering van de afwatering in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen f87 00 voor onderhoud van de tramweghavens aan het Zijpe, f 185 000 als bijdrage aan Zeeland voor het exploitatieverlies van stoombootdiensten op de Wester- Schelde, met inbegrip van den autobusdienst van Hansweert naar het station Kruiningen-Ierseke. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/, ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Ttxt. 1 Sam. 5 1-5. Nam. 2 30 Dezelfde. Catech. Zondag 24. Geref. Gemeente. Voorm. half tien. Dhr. A. v. S'uivenbere' Theologisch Student te Rotterdam. Nam. half drie Dezelfde. Nam. 6 uur Dezelfde. Gauw verdiend. De Officier van Justitie van de Rechtbank te Roermond heeft tegen den ontvanger dei Directe Belastingen aldaar, den 49-jarigen P. W. S. wegens verduistering van een bedrag van 10.000 gul den een gevangenisstraf geëischt van 2l/j jaar- De verduistering was gepleegd in de jaren 1927—1933. Tijdens het trainen is te Arnhem de 21-jarige wielrijder aldaar bij het nemen van een bocht gevallen en kwam met het hooid op de steenen terecht. Met een schedelbreuk werd hy naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy kort daarna is overleden. Ontaarde zoon. Toen een vrachtrijder, die met zijn wagen op weg was naar Groningen, het Damster- diep passeerde, vond by een ouden man aan den kant van den weg liggen, aldus het Han delsblad. De stakker vertelde hem, dat by was overreden en den geheelen nacht daar had gelegeD. Het bleek te zyn een 70 jarige man uit Foxham. De man was na het ongeluk naar zijn zoon, die te Gedeon woont, gestrompeld in de hoop daar verpleging en huisvesting te zullen vinden. Maar de zoon weigerde zyn vader in huis op te nemen. Da oude man had daarna den terugweg naar Fox ham ondernomen, doch was, na zich eenige kilometers voortge sleept te hebben, neergezegen. Hij werd door de Groningsche politie verzorgd eu vervolgens door een vrachtrijder meegeno men naar F.xbam. Te Ritthem ontstond Vry- dagmiddag op de hofstede „Fort Zoutman brand in een stroo- 8tapel. Aangewakkerd door den wind sloeg de brand over op een aangrenzende stapel paar- deboonen. Behalve de stapels stroo en paaraeboonen zijn ook eenige landbouwgereedschappen een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is denkelijk het spelen van kinde ren met lucifers. Kind verbrand Het vijf jarig zoontje van den landbou wer M. te Rijssen heeft, terwijl het alleen in huis was, benzine in het fornuis gegoten. Het ge volg was, dat een enorme vlam naar buiten sloeg. Met brand wonden overdekt liep de jongen luid schreeuwend naar buiten. De moeder, die op het land werkte, kwam toesnellen en wist de vlammen te dooven. Terstond werd een dokter ge haald en deze bracht het deer lijk gewonde ventje met zijn auto naar een ziekenhuis te Al melo. Het kind is daar enkele uren later overleden. Halstarrige boer In samenwerking met ryks- en gemeenteveldwachters is door een controleur van de Crisis Rundvee Ceotrale by den vee houder D. de B. te Jutphaas nagenoeg de geheele veestapel in beslag genomen, meldt de „U. D." Deze boer en zijn gezin leven zeer teruggetrokken en hebben nagenoeg met niemand omgang. Voor de door de regeering ge nomen maatregelen ten opzichte van het veehoudersbedryf, wil len zy niets weten. Meerdere malen zijn deze boer en zyn zoons met de politie in aanra king gt-weesf, aangezien steeds by de verschijning van een con troleur, zoowel van de Crisis Varkens-, als van de Crisis Rundvee Centrale een dreigen de houding tegen de politie, die daarby tegenwoordig was, werd aangenomen. Verscheidene keeren is de boer gewaarschuwd, dat hy aan de bepalingen van de Crisis Rundvee Centrale moest voldoen. Doch steeds tevergeefs 1 Het geduld van de Centrale was thans ten einde, en tot kras sere maatregelen werd overge gaan. Ouder toezicht van de politie werden dertig stuks vee uit het land gehaald en per requireerende veewagens over gebracht naar den veestapel te Utrecht. Het in beslaggenomen vee vertegenwoordigt een waar de 7an ruim ƒ4000. Toen het vee werd weggehaald, zeiden de boer en zijD zoons: „Ga jullie je gaDg maar, we krygen de beesten wel terug, en anders gaan we naar den steun". Gasveistikking. Te Culemborg is by de fami lie W. een neef, S de W., af komstig uit Amsterdam, doodop zijn bed gevonden. Bij onder zoek bleek, dat bet gaskraantje op zijn slaapkamer open stond. Men vermoedt, dat dit bij onge luk is opengestoten. Te Zaandam is een mo torrijwiel in volle vaart tegen een stilstaanden auto geredeD, De bestuurder van het motor» rywiel, de 24-jarige D. L. uit Zaandam, was op slag dood en ook de duoryder uit Koog aan de Zaan ii later overleden, ZONDAG 23 SEPTEMBER 1934. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2