did Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. Zeenwsch-Ylaanderen en Oranje. No. 48. VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. EEN GALA WEREl DPROGRAMMA Het zijn de Sluitingswedstrijden Gaat ze zien Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Van welwillende zijde kregen we ter inzage de rede, welke door den heer mr. P. Dieleman uit Middelburg jl. Dinsdagavond in de Zuiderkerk te 's Graven- hage werd uitgespioken, in ver band met het bezoek van zoo veel Axelaren op dien dag (Prinsjesdag) aan de Residentie. We ontleenen daaraan in hoofd zaak het slot, omdat dit over het algemeen bij redevoeringen het vuurwerk vormt en waar vuur werk hoe klein het zij, altijd schitterend is, kan in dit geval gezegd worden, dat het „buiten gewoon" schitterend was. Mr. Dieleman achtte zich ge lukkig als Zeeuwsch-Vlaming uitgenoodigd te zijn, om hier eer. rede uit te spreken en begon aldus Zeeuwsch - Vlaanderen Dus gelegen in Zeeland (en in Nederland)maar, zegt spr., menig Noord-Nederlander heeft nooit een voetstap gezet in die vruchtbare strook Nederlandsch grondgebied aan den Zuidelijken oever der trotsche Honte- of Westerschelde gelegen. Zelfs Zeeland is voor velen een Ultima Thule (uiterste uithoek), als ware het Groenland of IJsland en de heerlijke ongerepte schoonheden van het eilandenrijk zijn meer nog gevonden en bewonderd door tallooze Engelschen, Ame rikanen, Belgen, Franschen of Duitschers, die jaren lang des zomers het schilderachtig Wal cheren bezoeken, dan door Noord-Nederlanders, al mag stil aan Zeeland zich verheugen in een zich uitbreidend bezoek van onze landgenooten. Spr. beschreef vervolgens de geschiedenis van dit deel van Nederland, vroeger deel van het oude, roemrijke graafschap Vlaan deren, de kracht en energie der Nederdietsche volkeren in de middeleeuwen de kern der wereld op gebied van handel en verkeer, van wetenschap en kunst, van vrijheidsdorst en on afhankelijkheidszin, waar de schat ten van Oost en West en Zuid en Noord weelde en welvaart onder de bevolking brachten. Want toen Holland nog bedekt was met bosch, poelen of moe rassen en toen zelfs Amsterdam, thans Neerlands schoone hoofd stad, nog een schamel visschers- dorp was, had Axel in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds ste delijke rechten, bezat het zelfs ten bewijze hoe belangrijk zijn handel was een eigen munt, waartoe de Graaf van Vlaanderen haar het recht had gegeven. Van af het ontstaan uit schor en slijk ging spr. de geschiedenis na van deze streek en stond stil bij de afkomst, de geleidelijke ontwikkeling van beschaving en het karakter van de Zeeuwsch- Vlamingen, voornamelijk in hunne verhouding tot Oranje en omge keerd. Maar ook in zijn verhouding tot het waterNu eens werd het land overstroomd door dijkbreuk als gevolg van stormweer, dan weer werden de dijken doorge stoken ter bescherming tegen vijandelijke invallen, zoodat spr. vader Cats citeert, als volgt: Oe vljant, soe men riep, die stond daer in te breken, Ten ware men verstont de dycken door te steken. Daerop so vond men goed pm land tot see te maken, CHARLIER—DENEEF, DE BRUYCKER—DE KUYSCHER, EHMER—MIDDELKAMP en RAES-BILLIET komen op Zaterdag 22 September a. s., om 4 uur namiddag op de WIELERBAAN TER NEUZEN ter gelegenheid der kermis o. a. uit in SNELHEID - ACHTER VOLGING en 60 K M. KOPPELWEDSTRIJD. Het was als in overig Zeeland Luctor et Emergo, ik worstel en ontzwem, zoodat een Zeeuwsche dichter, Mr. Joh. Brune, schreef: Treffend schilderde spr. hoe de Nederlandsche gemeenschap, de aparte beschaving, het aparte karakter, dieook in het Zeeuwsch- Vlaamsche Volk is gelegd, te danken is aan Oranje's streven en arbeid, om dat Staats Vlaan deren ais Zeeuwse h-Vlaande- ren aan Noord-Nederiand te bin den. Zonder Oranje was er geen Zeeuwsch-Vlaanderen geweest. De Oranjevorsten leven zoo innig diep in het volksleven, dat daar in de hechtste band met Neder land voor de origineele Zeeuwsch- Vlaamsche bevolking is te zoe ken. En zoo werd vanaf prins Willem I tot koning Willem 111 door spr. aangestipt, welk aan deel Oranje had in de verovering van Z. VI. voor Nederland, ons Vaderland. Het Vaderland, zei spr., het zit ons in het bloed, in het ze nuwgestel, in de gedachte, in de taal. Het zit in ons gebeente, het trilt op onze lippen. Het Vaderland het is de hemel boven ons, het zijn onze dijken en dui nen, het zijn onze vruchtbare akkers, onze velden, het is onze trotsche Schelde, het is de zee, die onze kusten bespoelt. Het is niet alleen buiten, neen, het is binnen ons. Wij vernemen in ons binnenste een echo van den geboortegrond en dragen daar van in onze harten de onuit- wischbare herinneringen. Ook de vaderen, die sluimeren in de graven, behooren tot ons Vader land. Het Vaderland is ons Vader land en zij het Zeeuwsch-Vlaam- sche land ons eigen land, het is deel van ons groote Vaderland en aan dat Vaderland zijn wij, Zeeuwsch-Vlamingen, verbonden in er door de mystieke eenheid in Oranje - overtuigd dat vrij heid, vrijheid van geweten vooral, voorgestaan en gedragen door Oranje, gevoed moet worden door de organisatie van het volks leven. Niet in uitwendige schit tering van machtsvertoon, noch in uitwendig politiek Christen dom, dat verdeelt wat één moet zijn, maar in innerlijk leven, met handhaving van recht, gerechtig heid en vrijheid. Noord Nederland kent Z. Vlaanderen nog zoo weinig en bij den zin om alle uniform te behandelen en den tegenzin, om uitzonderingen toe te staan, ook al zijn die positief geboden, wil men recht doen aan de wel vaart en ontwikkeling van een streek, komt Zeeuwsch-Vlaande ren met zijn uitzonderlijke lig ging, dikwijls in 't gedrang en mist het de noodige sympathie, zelfs van de overzijde der Schel de in Zeeland. Toch heerscht daar vrijheiden blijheid, werklust en werkkracht. Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt dik wijls veel, maar het is ook zoo veel achter, omdat het een paar eeuwen lang als generaliteitsland is uitgebaal voor overig Nederland en Zeeland, ofschoon het daar voor de borstweer en dijk was en zich er voor moest opofferen. Gelukkig is er hoe langer hoe beter geest gekomen in ons Staatsbestuur ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gelukkig heeft het onze geliefde Koningin nooit, neen nooit, ontbroken aan warme sympathie voor ons ge west en onze bevolking, en ik zou |mij niet verbazen als straks de schatkist wat ruimer opengaat voor verbetering van onze wegen, voor betere afwatering onzer gronden, voor goedkooper en sneller verkeer met Noordelijk Nederland, opdat dit vruchtbaar ste deel van Zeeland tot rijker ontplooiing komen kan. Dat alles is afwijking van den regel. Wij waren grootendeels gene raliteitsland, d.w.z. bestuurd uit Den Haag, wat beteekende in de vroegere jaren, toen er slechte verbindingen waren en telegraaf en telefoon niet bestonden, ver waarloosd. Een deel het middenstuk bestuurde Zeeland. Het profiteerde meer dan het voordeel aanbracht. Ondankbaar zou het zijn, niet te erkennen, dat thans de schade wordt inge haald en zoowel rijk als provin cie voor het verre Zeeuwsch- Vlaanderen veel deden. Wij zijn geworden één volk de Vlamingen, de Zeeuwen, de Franschen, de Salzburgers, de Walen, één, ofschoon soms nog onderscheiden in sommige trek ken, een met éénzelfde onafhan- kelijkheidsdorst, met een taai Zeeuwsch volhardingsvermogen, met één zelfden zin voor recht, een zelfde diepe liefde voor Oranje, het symbool van ver draagzaamheid, het verenigings punt in den strijd om de gewe tensvrijheid en voor de handha ving van volksrechten en vrijhe den tegen elke centrale macht. Wij zijn een volk vol eenvoud en waarachtigheidszin en daarom zien wij in Oranje onzen held. Van d'Ee tot HotitenisseAllen hebben meegewerkt en gestreden om onzen bodem te maken tot wat hij is, ontwoekerd aan de baren, ontwoekerd aan de sla vernij, stuk voor stuk genomen. Wij gevoelden ons één in onze verlatenheid, toen er schier geen verbinding was met Noord-Ne derland waartoe wij staatkundig behoorden, ook niet schier met Zuidelijk Nederland, overheerscht als het was door Spanjaarden of Oostenrijkers. Wij streden ook voor vrijheid van godsdienst en geweten en wij leden ervoor. De grondleggers der Neder landsche vrijheid, de prinsen van Oranje worden hier met eere genoemd. Willem I gaf ik herhaal het Terneuzen een eigen bestaan en een markt. Maurits bevestigde de vrijheid van Axel en Axeleriand. Frederik Hendrik, de stededwinger, die van het versterkte Hulst. Onze voorvaderen hadden goed en bloed veil voor de vrijheid, voor een zelfstandig volksbestaan ook. Dat was het Nederlandsch volks bestaan, het Vaderland. Daarvoor gaven de ouders hun zonen, daarvoor geven deze hun moed en kracht, daarvoor gaven de moeders hun tranen, daarvoor de jongedochters hun liefde. Daar, waar de vrijheid het we- ügst tierde, waar de bakermat is van de vrijheid van gedachte, waar de vrijheid der wereld werd bevochten, de bakermat van de vrijheid van Engeland, van Ame rika, van waaruit Willem III tegen den Zonnekoning het evenwicht in Europa handhaafde, Willem III van Oranje die Engeland be waarde voor de mislukking van het puritanisme, voor de despo tic 1 Die de vrijheid van de per soonlijkheid in Engeland waar borgde. De Nederlandsche be schaving is groot, is diep, is rijk. Zij staat onder West Frankischen invloed. Zij is oud en was zelf standig reeds toen Pruisen nog in de windselen der mark Bran denburg verborgen lag, zooals Dr. Schaepman eens schreef. Zij is eigen en onderscheiden van de Fransche. Daarvan nu was de Vlaamsche de oudste kern. Wij blijven hier bij behooren, al brak de mast 1 En daarom staat Zeeuwsch- Vlaanderen pal voor God en Oranje. Het onbreekbare snoer, sedert Spanje werd verdreven van ons roer. Daarom willen wij ook wel als deel der grootere volksgemeenschap ons beschou wen, want wij beseffen maar al te goed dat klein als ons land en speciaal Zeeuwsch-Vlaanderen is, wij afhankelijk zijn voor onze welvaart van andere landen en het beste ware zoo ongehinderd wij konden handelen met onze Zuiderburen, met wier land wij geografisch en oeconomisch 200 samen hangen en waar wij biijven vrij en zelfstandig, goed natio naal georganiseerd, onder het wijs bestuur van een vorstin van het Huis van Oranje-Nassau, staan wij fier op onze rechten. Hou en trouw aan Oranje Doordat zij is onze landsvrouwe, bekleed met het goddelijk gezag 1 Hou en trouw aan Oranje om dat zij is de beminde om der Vad'ren wil. Hou en trouw aan Oranje, omdat zij is de Hoog staande, innig geliefde Vrouwe op Neerlands troon. Voor haar en haar dierbaar kind geeft Zeeuwsch-Vlaanderen de volle liefde van zijn hart. Aan Haar en de Prinses staatjiet hou en trouw. Om daarvan blijk te geven zond het zijn afvaardiging op dezen dag. Daarom hier zooveel zonen en dochteren van het schoone Schel- deland, uit den verren Zuid- Westhoek van Nederland. De Troonrede welke Dinsdagmiddag door H.M. de Koningin, ter opening van de zitting der Staten-Generaal, is voorgelezen, luidt als volgt: LEDEN DER STATEN-GENERAAL, In deze tijden van zware be proeving, zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, Mij weder om in Uw midden bevindend, is het Mij eene behoefte allereerst uiting tc geven aan Mijn warmen AXELSCHEff COURANT Bureau Markt C 4, Telef. 56. - Postrek. 60263. Opdat de S,eaensche magt tot ons niet zou genaken Daar ging het zeldzaam toe, het wei en korenland Dat werd van stonden aan gelijk tot dorre strand. De maaier was gevlucht, de ploeger mostte roeyen Daer eerst in volle jeugd het koren placht te groeien, Het wier dreef op het land, daar onlangs koolzaad stond Dat zweefde met de stroom, het bioeisel in den mond, Een groot en fel ghediert met lang gecrolde luyten, ten halven in de zee, ten halven ook daar buiten Een teeken van het volck, dat daar het woont te land Meest ploeghet in de zee (daar waar vroeger zee was) Meest bouwet aan het strand. Blijv" ons aller hart verpand Aan ons dierbaar Nederland. Oranje, zie, zie, Neerlandsch Koningin Uw Vlaamsche volk komt ook ter wapenschouwe, en huldigt U met fieren eerbied weer, Het komt in al zijn kringen en zijn lagen] Door déénen tocht, een heiligen tocht gedragen, Het zweert als op een blijden jubeltoon, Uw recht, Uw Kroon, die zullen wij handhaven, Als een goed volk God schuldig is te doen. Hulde aan UI O Koningin der Nederlanden Die op de spits der vrijheid staat, Ais op een rots, die niet vergaat, Of stormen buldren, zeeën branden, In vrijheid eert U, 't vrije volk, Als zijner vrflheid heiige tolk. Als zijner hoogste hoogheid eere, De draagster van zijn heerlijkheid, t Symbool van zijn zelfstandigheid, Van heel zijn recht de hechte weere En zijner eendracht vastigheid. bTere, Krone van ons leven, Wij zien op Uw edele voorhoofd zweven Den weerglans van Gods Majesteit, Van Wien komt Uw grootheid, eere en kracht, Uw Koninklijke schepter-macht. Gij rqst in het voile licht van 'tgrootsch verleden 't moeilijk heden Gij rijst toch voor ons aangezicht Als op een wolk van glorie Getuigenis van 's lands historie, Door de psalmen snellen onze v gebeden Koning der Koningen, Vader en Heer Zendt uit Uw woningen Zegen ter neer. Geve Uw Zonne Glorie haar pad, Sttoom uit Uw bronne, Vruchtbare schat; Dreigen de zorgen, Kloek zij 't gezag, Frisch, als de morgen, Blijve haar dag. Laat haar regeeren, Naar Uw gebod, Steeds triumfeeren, Hoog over *t lot, Zendt in haar woning Gratie ter neer, God, onze Koning, Vader en Heer.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1