Binnenland. De Pers en de spelling. Velen verwonderen er zich over en terecht -dat de journalisten het sein van Minister Marchant niet hebber, gevolgd, om met September, zoodra de wet van kracht was, de nieuwe spelling in te voeren. De Pers is in dit geval zelfs neigingen van muiterij verweten en incon sequentie, omdat ze steeds over eenheid en gezag schrijft en nu met de spelling daarvoor past, terwijl een Minister als drager van het gezag het voorschrijft. Maar hoe dan te denken over de Ministers de Regeering zelve Er is geen sprake van negeeren van het gezag door de pers, zoolang niet de Regeering zelve voorgaat. Maar alle regeerings stukken, brieven. Staatscourant, Handelingen der Staten, enz. blijven in de oude spelling ge schreven en daarom stelt de pers zich op het regeeringsstandpunt. Het blijkt, dat bij de Regeering geen eenstemmigheid bestaat over die spelling en zoo staat tegen over het gezag van een Minister (Marchant) het gezag van de Re geering (het Kabinet). Zoolang dus de Regeering de spelling van De Vries en Te Winkel volgt, is dat dus nog de officiëele spelling. Het blijkt intusschen wel ook al door de schoorvoetende wijze waarop de nieuwe spelling gevolgd wordt dat dit wetje meer een drijven is geweest van een minister, dan wel een volkswil. Alsof er geen andere meer nood zakelijke dingen te doen zijn. Zoo ongeveer luidt de mee ning van de groote pers en de kleine is het er op enkele uit zonderingen na mee eens, of schoon het ons wel merkwaardig voorkomt, dat journalisten die groote voorstanders zijn van en de vrije hand hebben in de nieuwe spelling, deze nog niet volgen. Maar men zij gerust het komt wel. Nieuwe contingenteeringen. Bij de Tweede Kamer zijn in gediend wetsontwerpen tot con- tingenteering van den invoer van cokes en steenkoolbriketten, vee koeken, sloten en touw. Ook is turf als crisis-product aangewezen. Lnxe verhnnr en taxi-auto ondernemers In een te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot op richting van de Ned. Bond van luxe verhuur- en taxiauto onder nemers (N.B.L.T.O gevestigd te Rotterdam. Het doel van dezen bond is om prijsregelend op te treden in den lande inzake vervoerprijs per kilometer, en landelijke regeling inzake personeel-regelingen en medezeggenschap in personeels zaken, die regeering en gemeente wenschen te maken. Voor de T.B C.-bestrijding. Gedurende de maanden Octo ber en November zal op de postkantoren een bijzonder post zegel verkrijgbaar worden ge steld met een frankeerwaarde van 6 cent en een toeslag van 2 cent. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde komt ten goede aan de Ned. Centrale Vereeni- ging tot bestrijding der tubercu lose. H.t zegel draagt de beel tenis van wijlen H.M. de Konin gin-Moeder. De nieuwe procureur generaal. Bij Kon. Besluit is benoemd tot procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden L. C. Besier, thans advocaat- generaal bij gemeld college. De nieuwbenoemde procureur- generaal bij den Hoogen Raad, mr. L. C. Besier werd in 1868 geboren te Utrecht. In 1896 werd hij benoemd tot ambtenaar O.M. bij het kantongerecht te Oost- burg c.a. Van 1897 tot 1903 was hij in dezelfde functie werk zaam te Utrecht en Wijk bij Duurstede. In laatstgenoemd jaar werd mr. Besier benoemd tot substituut-officier van Justitie te Amsterdam. In October 1913 werd hij advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Bravo, K. L M De zomerdienst op de Indië- route der K.L.M. is geëindigd Het reisschema was dezen zomer zoodanig, dat de Indië-vliegtuigen Donderdagmorgen uit Amsterdam vertrokken en precies een week later om 12 uur te Batavia aan kwamen. De vliegtuigen op de thuis reis verlieten Woensdag om 11 uur Batavia en kwamen de vol gende week Woensdag op Schip hol aan, vaak nog vroeg genoeg om de aansluiting naar Londen en Parijs te halen. Deze zomerdienst met 71/, dag vliegtijd is met honderd procent regelmatigheid uitgevoerd. Qeen enkel vliegtuig is over tijd aan gekomen. Toen dit dreigde te geschieden op de vlucht van de gezagvoerder Te Roller, die op 22 Augustus uit Batavia vertrok en door bizonder zwaar weer te Rangoon werd opgehouden, heeft hij, dank zij een buitenge wone prestatie, dezen achterstand weten in te halen. De afstand Djask-Amsterdam van 6440 K.M. (de totale afstand Amsterdam Batavia via Boedapest bedraagt 13883 K.M.) heeft hij in twee dagen afgelegd. Met haar zomerdienst Amster dam—Batavia in 7Vs dag, met 100 regelmatigheid uitgevoerd, staat de K.L.M. thans aan de spits van alle transcontinentale diensten op langen afstand. Staten-Generaal. Zaterdagmiddag is de vereenig- de vergadering van leden van de Eerste en Tweede Kamer geopend tot sluiting van het zittingsjaar. Dit geschiedde door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer De Wilde, in de volgende bewoording Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd, mij op te dragen de Zitting van de Staten- Qeneraal in Harer naam te sluiten. Verschillende wetten zijn in gemeen overleg met de Staten- Qeneraal tot stand gekomen. Uit den aard der zaak treden daarbij de regelingen op eoconomisch en financieel gebied in verband met de ernstige tijdsomstandig heden, gevolg van de wereld crisis, op den voorgrond. De Koningin heeft mij opge dragen U Haren dank te betui- gen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daar toe door Haar gemachtigd, ver klaar ik deze zitting der Staten- Qeneraal gesloten, Heropening dor Kamers. Hedenmiddag had heropening plaats van de zitting, op de ge bruikelijke wijze. Om half een kwamen de Kamerleden in ver- eenigde vergadering bijeen in de Ridderzaal op het Binnenhof, waarna te één uur de Ministers, hoofden van departementen, en leden van den Raad van State eveneens aldaar plaats namen. Op dat uur vertrok de Konink lijke stoet van af het Paleis, samengesteld als volgt: a. een Commando Cavalerie tot opening van den stoet; b. een Rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard c. de Kamerheer-Ceremonie meester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk por tier d. acht Kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier e. de Groot-officieren volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. de Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier g. de Opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met Uvee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier h. H. M. de Koningin, verge zeld van H. K. H. Prinses Juliana, gezeten in een Staatsiekoets, met acht paarden bespannen, gaande één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De Chef van het Militaire Huis en de Gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden res pectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de Staatsiekoets, een weinig achter het portier. De Officieren der Landmacht van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor. i. Een Commando Cavalerie tot sluiting van den stoet. Te kwart voor één waren aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig de Offiicieren der Zee macht van het Militaire Huis. Bij aankomst van den stoet aan de Riddeizaal werd H. M. aan den ingang ontvangen door een Commissie uit de vergade ring, die, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, de acht Kamerheeren, de Groot officieren en den Ópper-ceremo niemeester, Hare Majesteit ge leidde naar den Koninklijken zetel. Zoodra de Koningin op den Troon en Prinses Juliana links van H. M. was gezeten, nam ook het gevolg plaats, en was het oogenblik genaderd, waarop H.M. de troonrede zou lezen. Tot onze teleurstelling kunnen we deze heden niet weergeven, daar de berichtendienst ons in den steek heeft gelaten. Melden we nog, dat de drukte in Den Haag grooter was dan ooit te voren. Overal gezang van nationale liederen. Maar er waren ook een tiental auto bussen gekomen met communis ten, die demonstreeren wilden, zoodat de politie hen moest te genhouden en er op het Bezui- denhout rumoer ontstond en klappen werden uitgedeeld. Over al was sterke politiemacht aan wezig en waren er troepenafdee- lingen ter bewaking. Er was weinig muziek. Alleen bij aankomst en vertrek der Vorstinnen werd het Wilhelmus gespeeld en door de omringende menigte meegezongen. De Koningin en de Prinses waren beide in het wit gekleed, de rouwkleur van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Toen, zooals gewoonlijk, na het lezen der Troonrede werd geroepen «Leve de Koningin", werd door een tweetal commu nisten weer getracht de orde te versloren. Doch onmiddellijk werden ze door politie en boden gegrepen en op niet zachtzinnige wijze buitengegooid. De derde communist L. de Visser verliet vrijwillig de zaal. Uitgeleid door dezelfde com missie verliet H. M. de zaal en werd buiten met veel geestdrift begroet. Onder het knallen der saluutschoten keerde de stoet terug naar het Paleis. De taak, die H. M. dezen keer wel zoo zwaar moet gevallen zijn, was hiermede afgeloopen. Maar ook de politie in Den Haag heeft een zware taak te verrichten gehad, nu zij af en toe met geweld moest optreden, ter bescherming van eigen levens behoud. De uitzending van de Troonrede. Zooals men weet ging de uit zending van de A V.R.O. over den Phohi-zender naar Oost- en West-lndië, de uitzending van de K R.O. over den rijkszender via Kootwijk ook naar Oost en West. In Indië had men dus de keus tusschen de AVRO.- en de K.R.O -uitzending. AXEL, 18 September 1934 Het was van ochtend voor velen vroeg uit de veeren. Het wachtwoord was om kwart voor vijf instappen aan de Kerkdreef. En zoo waren aldaar op dat uur present een 180 personen, dames en heeren, jong en oud, die de reis meemaakten naar Den Haag, om aldaar op initiatief van de Chr. Oranje-vereeniging Prins jesdag te vieren. Met zeven autobussen en zes luxe wagens werd de reis ondernomen onder gunstig weer. Hopen we, dat de reis voor spoedig zal zijn en we hen mor genochtend weer in goede positie mogen begroeten. Ongetwijfeld zullen we dan wel vernemen, wat hun wedervaren is en wat ze genoten hebben. Georg. overleg. De Commissie voor Georgani seerd Overleg ir. Ambtenaarsza ken heeft in hare vergadering van 11 September behandeld het voorstel van het Raadslid van Bendegem om op de salarissen een progressieve korting toe te passen van 2 15 Met op één na algemeene stemmen (van den voorsteller), is besloten aan Burgemeester en Wethouders te adviseeren aan de Raad voor te stellen het voorstel niet aan te nemen. De Harmonie «Concordia" al hier is voornemens op Donder dag 20 Sept. a.s. haar laatste marktconcert te geven met hope lijk onderstaand programma 1. Gandria, marsch. 2. Fantaisie op «De Lustige Boer". 3. Adieu, Kleine Garde-officier, marsch. 4. Fantaisie op Tannhauser. 5- Sarie Marais, marsch. 6. Parade tinnen Soldaatjes. 7. Variété op Martha. 8. Les gars de la Marine, marsch. 9. Daar komen ze aan, pot pourri. 10. Afscheid Gladiatoren. Te laat. Als een bewijs, hoe geïsoleerd onze streek is ten opzichte van spoedverzending moge dienen, dat ons hedenochtend om 8 uur telegrafisch werd medegedeeld, dat een pakje (bevattende een troonrede) per expresdienst om 6 uur uit Den Haag was toege zonden en dit bewuste pakje ons eerst des nam. om 3.25 uur bereikte. We waren alzoo tot onzen spijt verhinderd nog heden deze rede op te nemen. Of Vaz Dias dan wel de vervoerdienst hier schuld hebben, weten we nog niet, maar vlug is anders. Zaamslag. In de gistermiddag alhier ge houden openbare vergadering van den gemeenteraad waren al le leden tegenwoordig* Na opening door den voor zitter werden de notulen van 25 Juni goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken werden be handeld. Hiertoe behoorden o.a. een schrijven van de afdeeling Terneuzen van den Bond van Koffiehuishouders enz., met ver zoek de aanslagen in de Perso- neele Belasting voor deze cate- te verlagen Na eenige bespre king werd besloten dit adres tot een volgende vergadering aan te houden. Vervolgens was ingekomen een adres van een 18-tal ouders van kinderen, schoolgaande op de voormaligeopenbare lagere school te Othene, met verzoek een jaarlijksche subsidie van f600 te mogen ontvangen, ter tegemoetko ming in de autobuskosten voor het bezoeken van de school te Zaam- slag. Breedvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. Dhr. Wisse wenschte een tegemoet koming van f 400 te rerleenen, terwijl dhr. Haak f 200 voorstelde. Verschillende heeren opperden bezwaren, daar zij de meening waren toegedaan, dat dit verstrek kende gevolgen zou kunnen hebben. Tenslotte werd met 6 tegen 5 stemmen op voorstel van Burg. en Weth. afwijzend op het verzoek beschikt. Voor stemden dhrn. Hamelink, Koop man, Bakker, de Feijter, Van Hoeve en D. Dees, Tegen dhrn. Haak. Maas, Buijze, Wisse, en A. Dees. Op voorstel van B. en W. werd z.h s. besloten tot den verkoop der voormalige openbare lagere school met onderwijzers woning en erf te Othene aan dhr. F. Romeijnsen te Terneuzen voor de somma van f3100. De gemeenterekeningen over 1933 werden alle goedgekeurd. Na de rondvraag ging de raad over tot geheime vergadering ter bespreking van de overgave van het gemeentelijk electrisch bedrijf aan de N. V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij., waaromtrent nog geen mededeelingen kunnen wor den gedaan. Zondag is te Terneuzen de heer H. M. J. van Duijne beves tigd als hulpprediker bij de Herv. kerk aldaar. Gedurende het onweer dat zich Zaterdagavond boven onze streek ontlastte, sloeg de bliksem onder de gemeente St. Jansteen in een schuurtje van den voer man C. Pierssens, dat weldra in lichter laaie stond met alles wat er zich in bevond. En zoo wer den helaas ook een prooi der vlammen een tweetal flinke voer manspaarden, 2 varkens en 40 duiven, benevens het materiaal. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade, zoodat het een groote schadepost is voor den eigenaar. Bij zijn buurman, Van Remor- tel, brandde eveneens de stal af met inhoud, zonder dat iets ge red kon worden, zoodat ook deze groote schade lijdt, omdat niets verzekerd is. Een derde slachtoffer werd zekere Van Qimste, waar de bliksem in een schuurtje sloeg, dat tot den grond afbrandde. Zondag is te Oostburg over leden de heer A. Mijs, sedert 1904 notaris aldaar en lid van de kamer van toezicht over nota rissen in het arr. Middelburg. Brutale inbraak. In Belgisch Overslag werd een brutale inbraak gepleegd. Gedu rende den nacht drongen twee inbrekers in de woning van den heer C. de N., vlak naast de gendarmerie. De dieven hebben het benedenhuis met winkel ge heel doorsnuffeld en een bedrag van f500 en 1200 franken mee genomen. Toen de eigenaar ge rucht maakte gingen de inbrekers op de vlucht. Hij schoot nog enkele malen in de richting der vluchtelingen, doch zonder te treffen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een parapluieeen mes irt scheede; Oosting, vildw. Begrijp je, zei hij meteenfhuw lachje: Nu was het meteen in orde. Ik had den moed niet, het bericht tegen te spreken. En 't was maar goed zoo. Nu was zij vrij. En ik? Ik ben gaan zwerven. Het gaf mij eerst een ongekend gevoel van vrij heid, zóó alleen op de wereld te zijn. Ik zwierf van hier naar daar ik verschooierde ik veranderde zoo heelemaa!. Ik nam een anderen naam aan. Van een zieke stumper in een asyl kreeg ik valsche papierer. En ik zwierf m„ar. Maar zoo alleen zoo verschrikkelijk alleenIk had geen familie meer,... geen vrienden geen kennissen.... niemand. Ik was dood voor de wereld.dood. Z- zouden schrikken als ze me zagen-Me niet gelooven. als ik het vertelde. Maar jij weet het nou. Waar ik van leefde? Och ik had weinig noodig. Ik werkte wel eens hier of daar. Dik wijls waren de menschen goed voor me. Soms gaf ik les aan arme stu denten die me voor een verloopen student hielden wat ik eigenlijk ook was. Ja, nou weet je het. Nou is er tenminste één die het weet. Als ik dood ben, breng haar dan dit. Hij gaf me een gouden ring en zijn ^ortemonnaie met wat klein geld en de krantenuitknipsels. Breng het haar en vertel het haar voorzichtig. Misschien is het beter, dat zij het weet. Ja, dat is be ter, dat ze het weet. Dit waren zijn laatste woorden. Hij herhaalde ze voortdurend, aldoor zach ter. Toen zei hij een naam, dien ik niet verstond, voorbij. Den ring en de portemonnaie bracht ik aan zijn vrouw. Na veel zoeken |n navraag had ik haar adres gevon- den. Ze was getrouwd met deR jon gen dokter, en had een gezin met flinke jonge kinderen. De dood van haar eersten man had jarenlang een schaduw geworpen op haar geluk, vertelde ze. Maar toen ik mijn vei- haal deed schreide zij bitier. En ik weet nog niet, of het toch maar niet beter was geweest, de geschiedenis van den eenzamen zwerver vóór me te houden. - EINDE -

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2