ïVÖfiOL Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Is het den minister bekend, dat een groot aantal landbouwers, die in 1933 en in 1934 aardap pelen van den oogst 1933 heb ben verkocht nog niet hebben ontvangen het bedrag, hetwelk bij den verkoop op de koopsom werd ingehouden ingevolge de daarvoor gegeven voorschriften Weet de minister, dat tenge volge der niet tijdige uitbetaling van deze bedragen een groot aantal landbouwers in financieele moeilijkheden komt en althans daardoor groote schade lijdt Wil de minister bevorderen, dat de uitbetalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen ge schieden ingevolge de door Z. Exc. daarvoor gegeven voor schriften V Staten-Generaal. Bij Kon. besluit is bepaald dat de tegenwoordige zitting der Staten Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 15 September, des namiddags drie uur. H. M. de Koningin zal aanst. Dinsdag de gewone zitting der Staten-Generaal openen, vergezeld van Prinses Juliana. Wijziging Drankwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 1, 9, 10, 12, 27, 32, 36, 37 en 56, gewijzigd bij de wet van 29 Maart 1933. Het geldt 2 punten le. Het wordt aanbevelens waardig gEacht, dat degene, die op grond van het bezit van een vergunning het verlofsbedrijf uit oefent, gehouden is, dat bedrijf uitsluitend op zijn naam en voor zijn rekening uit te oefenen. Een overgangsbepaling zal gelegen heid geven aan de pachters om hunne verbinding te liquideeren, zonder overhaasting (tot 1 Juli 1936). 2e. Nu de Gezondheidscom- missie's zijn opgeheven, moeten ook de artt. 9, 10 en 56 worden gewijzigd. Communistische optochten. Het hoofdbestuur van het ver bond voor Nationaal Herstel heeft een telegram aan den voor zitter van den Ministerraad ge richt, waarin nogmaals met den meesten nadruk verzocht wordt, naar aanleiding van een oproer in de „Tribune" tot het houden van revolutionnaire optochten naar Den Haag, op den dag van de opening der Tweede Kamer van de Staten Generaal, om de Communistische Partij Holland en „De Tribune" te verbieden en in elk geval maatregelen te treffen, dat deze optochten verhinderd worden. den van de weduwe moet ik op een goeden dag een afschuw van u hebben Hij bracht dien heelen dag in zijn Êimer door, en na alle invallen, alle fantastische plmnen van zijn verbeel ding te hebben uitgeput, vroeg hij zich af: Wat wil ik toch? Als ik t jsschen die twee vrouwen heb wil len kiezen, waarom dan die onzeker heid? en, als ik evenveel van beide houd, waarom heb ik mij dan zelf uit eigen beweging in de noodzake lijkheid gebracht of de eene of de andere te verliezen Ben ik gek Ben ik bij mijn vers'and? Ben ik onoprecht of oprecht Heb ik te weinig moed of te weinig liefde? Hij ging voor zijn tafel «itten en nadat hij de teekening genomen had, bekeek hij nauwkeurig dat portret, dat op zijn twee asngebedenen leek. Al wat er de laatste twee ma .nden gebeurd was, gine aan zi)n geest voorbij, het paviljoen, en de kleine kamer' de katoenen japon en de blanke schouders, de groote diners eo de kleine dejeuners, de piano en de breinaald, de twee zakdoeken, het ge werkte kussen, hij zag alles voor zich. Ieder uur vah zijn leven gaf hem een anderen raaiNeen", zei hij eindelijk, „ik moet niet tusschen twee vrouwen liezen, maar tusschen twee levens richtingen, die ik tegelijk heb willen volgen en die niet naar het zelfde doel kunnen voeren: de eene is de dwaasheid en het plezier, de andere is de liefde, welke moet ik nemen Welke leidt tot het geluk Ik heb u gezegd, in het begin van dit verhaal, dat Valentijn een moeder had, die hij feeder liefhad. Zij kwam zijn kamer bianen, terwijl hij zoo in gedachten was. „M'jn jongen, zei ze( Mr. P. W. A. Cort van der Linden. Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft besloten, ter gelegenheid van de herdenking van den aanvang der mobilisatie in 1914, den Minister van Staat Mr. P. W. A. Cort van der Linden te huldigen terzake van het feit, „dat het voor een zeer groot deel aan het beleid van dezen oud-Premier is te danken, dat Nederland buiten den wereldoorlog is gebleven". Wegens het verblijf buitens lands van mr. Cort van der Lin den moest deze huldiging wor den uitgesteld, zij zal thans plaats hebben op a.s. Zaterdag 15 September. Op dien dag zal men zich te 3 uur opstellen op het Malieveld en gezamelijk wandelen naar het huis van Z. Exc. mr. Cort van der Linden op de Koninginnegracht 59. September- rer tvaclitlng. Het Zendingsbureau te Ooegst- geest (postrekening no. 6074) schrijft ons Op het Zendingsbureau wordt gemerkt, dat het leven weer zijn gewone vormer, aanneemt. Ver scheidene personen, die op een aangename vacantie terugzien, zenden hunne bijdragen voor de Zending, die alleen in de maand Augustus haren achterstand met een halve ton zag vermeerderen. Het is te hopen, dat de maand September de f80 000 opbrengt, die voor het zendingswerk per maand noodig zijn. Maar om dit te bewerken zullen nog velen het goede voorbeeld moeten volgen van degenen, die een bijdrage uit dankbaarheid voor de zelf genoten zegeningen zonden. AXEL, 14 September 1934 Hedenochtend ondervond de tram een paar minuten vertraging, doordat een jonge vaars de wijde wereld was ingegaan en meende met evenveel recht als de tram plaats te kunnen nemen op de lijn. De machinist was verstan dig en vertraagde de snelheid zoodanig, dat de machine tot op een handbreedte voor de vier voeter kwam te staan. Toen de stoompijpen begonnen te blazen, vond de vaars de kennismaking te vreemd en maakte de baan weer vrij. Ziekenfonds. Ofschoon reeds geruimen tijd in voorbereiding, is thans ook voor dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen een ziekenfonds op gericht. Het strekt zich uit tot de geheele streek en is dus niet alleen voor Axel, maar alle ge- neesheeren van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn er bij aangeslo ten, één uitgezonderd. Meerdere gegevens en uitvoe rige inlichtingen zullen worden gegeven in een advertentie in het eerstvolgend nummer van ditblad. Ph. J. Callenfels f De heer Ph J. Callenfels, die sinds 15 Juni 1918 te Terneuzen als notaris den heer Le Nobel opvolgde, is te Bergen in Noor wegen overleden. Hij was juist een week geleden daarheen ver trokken voor een vacantiereis. Reeds Zaterdag ontving zijn familie bericht, dat hij door een ernstige ongesteldheid was aan getast. Een zijner broeders is nog per vliegtuig naar Bergen vertrokken, doch heeft den heer Callenfels niet meer levend aan getroffen. De longontsteking, waardoor hij was aangetast, had hem reeds geveld. De over ledene was minzaam in den om gang en genoot als notoris veler vertrouwen. (Tem. Crt.) Benoemd tot notaris te Zie- rikzee de heer J. J. van den Ende, cand.-notaris te Middel burg, tijdelijk te Axel. Te Hulst werd aangifte ge daan van diefstal van een onbe heerde fiets door inmand uit het land van Goes. De politie aldaar hield in een hotel een persoon aan, die ver dacht werd niet de fiets, maar een auto gegapt te hebben. Te Gent werd aangifte ge daan, dat de bestuurder van een auto uit Zeeuwsch-Vlaanderen (vermoedelijk Zaamslag) in die stad een 35 jarig persoon zou hebben aangereden met doodelij- ktn afloop. De chauffeur zou doorgereden zijn, zonder zich het geval aan te trekken. Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Te Sluis werden Maandag een paar leeuwinnen welke naar oordeel van de- directte van het circus Van Beveren te oud waren geworden en bovendien gevaar lijk zouden kunnen worden, door een maréchaussée met een brow ning doodgeschoten. Ter plaatse zijn de dieren gevild, wat natuur lijk groote belangstelling mee bracht. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9V« ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. half tier. Leeskerk. Nam. half drie Idem. ik heb van morgen gezien, dat je bedroefd was. Wat scheelt er aan Kan ik je helpen? Heb je geld noc- dig? Als ik je met niets kan helpen, vertel me dan tenminste je verdriet dm kan ik probeeren je te troosten.'1 „Dark je antwoordde Valent'jn. Ik maakte reisplannen en ik vroeg me af wat ons gelukkig moet maker, de liefde of het plezier, ik had de vriendschap vergeten. Ik zal het land niet verlaten, en de eenige vrouw, voor wie Ik mijn hart open wil stel» len, is die, die het met u kan deelen. - EINDE. - Politierechter te Middelburg. in de zitting van 11 September deed de politierechter o.a. de volgende uitspraken J. F. B., 33 jaar, steenkolen handelaar, Hulst, in verzet tegen het vonnis van 14 Aug. j 1. bij verstek gewezen, waarbij hij wegens het wederrechtelijk bin nendringen op het erf van Jo hannes Wittock te Hulst, is ver oordeeld tot een maand gevan genisstraf, 1 mnd. gev. voorw. met 2 jr. proef ijd en f 20 boete of 10 dagen gevangenisstraf. C. A. van H huisvrouw van P. H. van C 32 jaar, Terneuzen, wegens beschadiging van een haag, f 10 of 5 d. hechtenis. Wegens overtreding rijwielbe lastingwet (geen belasttngplaatje). C. C J-, 27 jaar, huisvrouw, van C. Dekker, Hoek. W. T. R. R-, 19 jaar, slagers knecht, Boschkapelle. A. Dekker Jr., 41 jaar, com- missionnair, Ter Neuzen. T. J. C C22 jaar, venter, Ter Neuzen. en C. J. V 25 jaar, smids knecht, Sint Jansteen, allen f 5 of 2 d. h. Wegens overtreding Wegen belastingwet K. P. B31 jaar, landbouwer te Evergem. Philippine, f 15 of 4 d.h. 1. van K., 38 jaar, reiziger, Goes, te Biervliet op 4 Sept. j.l. f 10 of 4 d. h. A. D41 jaar, handelaar, Ter Neuzen, te Hontenisse, f 10 of 4 d. h. Blijkens opgaaf van het kantoor Van der Graaf en Co, te Amsterdam, is geëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst o.m. het fail lissement van F. C. O. M Hom- bach, voorheen te Hulst en Bilt- hoven, thans te Brussel. Uitk. 0,0649 Een meevaller. Te 's Heer Arendskerke werd bij den ont vanger van het Burg. Armbe stuur een tekort in kas ontdekt van 18300. Naar de Midb. Crt. meldt, was dit een gevolg van te goeder trouw verkeerd ge boekte posten, loopende over 15 jaren, terwijl dit steeds de con trole was ontgaat». Het bedrag werd by ontdekking der fout dadelyk bijgepast, zoodat het voor de armenkas een aardige meevaller werd. Te Vlissingen zal een pier in zee gebouwd worden ter leDgte van 150 M 8 M breed en met een rotonde van 35 bij 40 M. De kosten worden geschat op f 150.000. Z(jn moeder bestolen. Voor de Utrechtsche recht bank dieode dezer dagen een treurig geval. Een weduwe te's Gravenbage had aan baar zoon de opdracht gegeven een bedrag *an 8000 ter hand te stellen aan den in specteur eener levensverzeke ring iu Den Haag, welke inspec teur in den regel de geldzaken dezer hoogbejaarde weduwe be heerde. Tot haar stomme verbazing vernam de weduwe later, dat de inspecteur geen cent van de acht mille had gezien. Wel bad hij den zoon by zich gehad met de boodschap dat moeder zich bedacht bad. De inspecteur vond het goed, maar toen bij later de moeder ontmoette, bleek dat de weduwe geen boodschap aan haar zoon had meegegeven. De moeder heelt daarop haar zoon getelegrafeerd en geschre ven om antwoord aangaande de aebt duizend gulden, aangezien anders de politie in de zaak zou worden gemoeid. Maar er volgde taal noch teeken. Tenslotte hoeft de moeder zich tot de Utrechtsche justitie gewend met ceu aanklacht tegen haar zoon. De zoon, chauffeur van be roep stond voor de Utrechtsche Rechtbank om zich te verant woorden. De president van de Recht bank deelde mede, dat de moe der, die bijkans tachtig jaar is, door baar leeftijd niet in staat was, om als getuige op te tre den. Haar was evenwel onder eede een verboor afgenomeD door den rechtercommissaris by de Rechtbank te 's Gravenhage. Terwille van baar zeven andere kinderen deed zij aangifte by de justitie. De zoon ontkende en deelde mede, dat zijn moeder herhaal delijk in de war was door haar ouderdom en dan dingen be weerde waar niets van aan was. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde verduiste ring bewezen en eischte een gevangenisstraf van tien maan den. Paniek in autobus Dins dagavond half 11 reden door Sassenbeim twee autobussen met arbeiders, naar Volendam. Uit den uitlaat van de tweede auto bus, die met e^n Dieselmotor is toegerust, ontsnapte een ware vonkenregen, hetgeen in den donkeren avond duidelijk te zien was. Toen enkele arbeiders deze vonken bemerkten, dachten zij dat de wagen in brand stond. Ia hun aDgst maakten zy de nooddeur open en sprongen uit de met volle vaart rijdende bus. De eerste viel op den grond en bleef bewusteloos liggen. Da tweede kwam met het hoofd op de steenen terecht. De derde kwam, doordat de bus inmiddels vaart had geminderd, met den schrik vry. Twee dokters en de politie waren spoedig ter plaatse. De twee gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Eeu huDner, J. K is aanzyn verwondingen overleden. - Het drama te Wagenberg. De vorige week werd zooals wjj meldden de 15 jarige schildersleerling P. M. met een schot hagel in den bals dood gevonden in de kamer van het in aanbouw zijnde buis vau den landbouwer L. te Wagenberg. Aanvankelyk meende men, dat de jongen uit nieuwsgiorigheid bet in de kamer staande jacht geweer bad bekeken en dat daarby een schot was afgegaan. Geruchten gaven de justitie j echter aanleiding tot nader on derzoek^ waarbn bleek, dat het uitgesloten moest worden ge acht, dat de joDgen zichzelf per ongeluk zou hebben gedood. Een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld, waarbij een der gebroe ders de L. tenslotte bekende het geweer te hebben willen ont- ladeD, waarbij een schot was afgegaan, dat den jongen doode- lijk trof. Uit vrees voor straf had bij daarover tot dusver ge zwegen. Te Helvoirt is een dertig jarige bakker, die met een groote mand op de fiets over een voet pad laDgs de spoorlijn reed, door een goederentrein gegrepen. De linkerarm werd hem ver brijzeld, zoodat de hand en de onderarm in een ziekenhuis moesten worden geamputeerd. Ivorol-tanden Meisje aangerand. Maan dagavond aldus meldt De Tijd was de '20-jarige juffr. J. W., uit Hilversum met baar vriendin naar het coDCOurster- rein gegaan, waar zy kennis maakten met twee jongens, op wier verzoek de meisjes met hen de fietsen gingen stallen. Terug gekomen ging mej. W met baar partner, den 18 jarigen D„ de beide op, terwyl het andere paar weer naar bet concoursterrein ging. Na pogingen tot aanranding, waartegen het meisje zich hevig verzette, heeft D. het meisje met een boksijzer in het gelaat geslagen. Toen zy daarop hevig begon te gillen, ging D, op de vlucht. Des nachts is hjj van zyn bed gelicht en voor den burgemeester van Laren geleid, die hem een verhoor «fnam. D. beeft bekend. Bedorven taartjes. Te Den Bommel, naby Sommelsdyk, zijn Zaterdag 30 personen, na het eten van ondeugdelyk gebak plotseling ernstig ongesteld ge worden. De bakker L had een party roomtaartjes, die wegens het warme weer niet verkoopbaar waren, aan zijn klanten uitge deeld, meestal kinders. Een der eerste patiënten was de vronw van den bakker L zelf, die ook van het bedorven goedje had gegeten. De patiënten hadden hevige koortsen, doch zyn nu, na dagen van angst, gelukkig hersteld. Een percll-lichtboot. Nu reclame in het zakenleven zulk een buitengewoon gewichtige rol speelt, heeft E. Ostermarn en Co's Handelmaatschappij N.V., in Amsterdam met haar lichtboot „Persii" een lichtpunt in enze overigens zoo donkeren tijd ge bracht. Door middel toch van een vernuftig apparaat is het moge lijk geworden om behalve met vliegmachines ook op andere wijze op de wolken licht-recla- me's te projecteeren. Van buiten af kan men er zich eerst geen denkbeeld van vormen, dat b.v. het woord „Persii" b.j een wolkenhoogte van 2000 M. een lengte van 1600 M. en een letterhoogte van 400 M. heeft, dan wordt het wel duidelijk, dat het voortbrengen van dergelijke reusachiige letters met een ge weldige lichtenergie niet door een gewoon projectie- of bios cooptoestel mogelijk is.Het in de boot ingebouwde wolkenpro- joctieapparaat heeft ook verder met gewone projectie-toestellen niet de minste overeenkomst. De lichtbron is een schijnwerper van 2 meter middellijn met een lichtsterkte van ruim 3 milliard kaars deze wordt door vrijwel geen anderen schijnwerper ter aarde overtroffen. De enorme lichtbundel wordt over een soort spiegelrooster, dat uit 260 aparte spiegeltjes bestaat, geleid en zoodoende in 260 aparte stralen verdeeld, waarvan de weerkaat sing aan den onderkant der wolken de woorden „Persii") „Imi", „Ata" enz. vormen. Tot groote hilariteit van de jeugd ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934. Ned. Herv. Kerk. gezond en parelblank Begin nog neden met /Je NedeHandscheTandpasta Doos 20,Tube 40en 60ct. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED"

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2