Wals - Pijnenburg - Van Hout - Braspenning Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa li deren, Twee aangebedenen. No. 46. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 5üe Jaarg. J. C. VINK - Axel. VREDE. FEUILLETON. Gaat dit Sportevenement zien Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De aarde, dat atoom, giert met matelooze snelheid langs haar baan, meegesleurd door dat an dere warrelende stofje in het heelal, de zon. Hoe gering is, in deze ver houding, de mensch Welk een verbijsterende nietigheid tegen over de duizenden lichtjaren, de ontelbare tijdjaren die ons om ringen Hoe verandert de waarde der dingen in het licht der eeuwigheid 1 Ziet, daarnaast, de wereld in een waterdruppel. Gedreven door geheime krachten trillen de levende raderdiertjes pantoffel diertjes, haasten zich, als in koortsachtigen ijver, her en der waarts over het projectiedoek en statig vormen weer andere orga nismen, waarin het leven zich openbaart, zoo goed als in onze aderen en in onze harten, vol gens onaantastbare wetten won derlijke samengesteldheden In dezen gigantischen, over weldigenden samenhang schijnt de mensch maar een waanwijs onderdeeltje, dat, na een kort materieel bestaan op aarde, weer verloren gaat of, in ieder geval, zich verder aan onze normale waarnemingen onttrekt. Wanneer men dit overdenkt is het bedroevend moeilijk te gis sen waarom wij hier zijn. En, omdat dit zelfs door het vernuft van de grootste geesten onder ons, wel nimmer beseft zal kun nen worden, heeft het voor den normalen mensch geen zin, zich daarmee te pijnigen. Wèl echter, en dat is van het uiterste belang, kunnen we een oordeel krijgen over het hoe. Hoe leven wij Wat doen wij, ieder op ons eigen terrein en onder onze eigen omstandig heden Hebt ge, lezer, evenals de aarde en de zon en evenals de allerkleinste wezentjes, wier wereld een waterdroppel is, een taak? Een taak, die U op ondoorgrondelijke wijze in wijze ondoorgrondelijkheid is toebe dacht? Gaat ge, morgen mis- (17 Maar hoe durft gij tweemaal voor mij een naam herhalen, dien gij ver zwijgen moest? Waarom zou ik dien verzwijgen, als gti mij ondervraagt? Dien naam kan degene, dien hij toebehoort noch degene, die hem uitspreekt, doen blozen. Welnu, spreek hem dan heele- maal uit. Valentijn aarzelde een oogenblik. Neen, antwoordde hij, ik zal hem niet uitspreken uit eerbied voor de draagster. De markiezin stond bij deze woor den op, trok haar manjlle nauwer om zich heen en zei op ijskouden toon Ik denk, dat men er zal zijn om mij te halen, geleid mij naar mijn rfltuig. X. De markiezin de Parnes was meer dan trotsch, zij was hautain. Sinds haar jeugd was zij gewend dat aan haar grillen voldaan werd, door haar man veronachtzaamd, bedorven door haar tante, gevleid door haar omge ving als zij was, was die aangeboren trots, die over alle neigingen de bo venhand had, haar eenige richtsnoer bij een zoo gevaarlijke vrijheid. Zij weende hevig, toen zij thuiskwam, daarna verbood zij, iemand bij haar toe te laten en dacht na over hetgeen haar te doen stond, vastbesloten zich CHARL1ER—DENEEF, DE BRUYCKER DE KUYSCHER, EHMER- MIDDELKAMP en B1LLIET—RAES, komen op ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 om 4 uur n.m. op de Wielerbaan TERNEUZEN ter gelegenheid der Kermis uit, in een Gala-wereldprogramma. Een zesdagenwedstrijd in klein formaat!! N.B. VOORVERKOOP van alle entreekaarten voor de Wielerbaan, behalve tribune- kaarten. Entreekaarten verkrijgbaar van af Maandag tot Zaterdagmiddag aan het Bureau van dit Blad, Markt C 4. schien, of over enkele tientallen jaren, van deze wereld weg, zonder dat gij aan dien drang gehoor hebt gegeven Vindt ge genoeg in eten en drinken en ver maak Neen, er is wel meer te doen Laten wij eerlijk zijn en erken nen, dat wat wij zien dat de menschen tot nog toe gemaakt hebben van hun samenlevingen, veelal héél erg is. Laten wij beseffen, wélke taak ons is op gelegd. Zij is geen straf; zij is een b e v r ij d i n g. Een be vrijding van den drukkender, last der zelfzucht, dien tot een mon ster uitgegroeiden drang tot zelf behoud. Deze taak is, zekerlijk, het streven, te g e v e n. Of dit zich uit in „kleinigheden" of in ons belangrijk schijnende zaken, het is om het even. Of gij daarbij den moeden mensch steunt of een geteisterd dier, het blijft ge lijk daar alleen zult ge Uw taak vinden, die met alle dingen in harmonie is er. die U den vrede zal geven, waarnaar gij, als wij allen, zoo hunkert C. M. K. (Overgenomen uit „Dierenbe scherming"). De hooge pryzen van pootaardappelen. In het nummer van 12 Aug. jl. van „De Koornbloem", orgaan der landbouwersvereeniging Redt U zeiven" te Aalst (België) kwam een artikel voor, waarin de Ne- niet nog meer te laten aandoen. Toen Valentijn den volgenden dag mme Delaunay ging bezoeken, meen de hij te bemeiken, dat hij gevolgd werd. Dat was ook inderdaad zoo, en de markiezin was weldra op de hoog te van de woonplaats van de weduwe, haar naam, en van de veelvuldige bezoeken, die de jonge rfian haar bracht. Zij wilde het daarbij niet laten en hoe onwairschijnlijk het middel, waarvan zij gebruik maakte, ook moge schijnen, zij bediende zich er van en zij slaagde. Om zeven uur 's morgens belde zij haar kamermeisje, liet zich door haar een katoenen japon, een katoenen schort, een katoenen zakdoek brtngen en een wijde muts, waaronder zij zoo veel mogelijk haar gezicht veroorg. Zoo verkleed ging zij met een mandj onder den arm naar de markt des Innocents. Op dat uur ging mme Delaunay er altijd heen, en de mar kiezin behoefde niet lang te zoeken, zij wist. dat de weduwe op haar leek, en zij ontdekte heel spoedig voor een fruitkraam een jonge vrouw ongeveer van haar gestalte, met zwarte oogen. bescheiden van optreden, die kersen aan 't koopen was. Zij ging naar haar toe. Heb ik niet de eer met mme Delaunay te SDreken, vroeg zij. Zeker juffrouw, wat wilt u De markiezin antwoordde niet, lij had aan haar gril voldaan, en het kon haar weinig schelen of men zich over haar verbaasde. Zq wierp een nieuwsgierigen blik op haar mededing ster, nam haar van het hoo'd tot de voeten op, keerde zich toen om en verdween. Valentijn kwam niet meer bij mme derlandsche kooplieden er van beschuldigd werden, pootaard appelen te hebben opgekocht, om ze later voor hooge prijzen op nieuw op de markt te kunnen werpen. Een en ander dan ten koste van de Nederlandsche kwee kers en de buitenlandsche (Bel gische) koopers. Naar aanleiding hiervan heeft dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Comité, aan genoemd blad een schrijven gericht, waaraan de Mdb. Crt. het volgende ontleent: „Inderdaad is de prijs van de goedgekeurde Eerstelingen sterk opgeloopen. Voor zoover ik ben ingelicht, bestaat er in Nederland geen trust van enkele handelaren, die deze prijzen kunstmatig omhoog dreven. Het gebeurde op de vrije markt. De teelt van Eerstelingen is in Ne derland met ongeveer 50 pet. in gekrompen. Een groot gedeelte van deze aardappelsoort is vroeg tijdig voor de consumptie ge rooid en verkocht. Ook een deel van de goedgekeurde Eerstelin gen, dus plantgoed, is al vroeg als eetaardappelen verkocht. Toen de handel in pootaard appelen begon, was het te voor zien dat er een belangrijk tekort zou ontstaan. Dat de prijzen daardoor met sprongen omhoog gingen, behoeft dan ook geen verwondering te wekken. Even min, dat de handelaren, die het best met den algemeenen toe stand op de hoogte waren, zjo- veel mogelijk op speculatie koch ten. Het is inderdaad waar, dat deze speculatie niet in het be de Parnes, hij kreeg een gedrukte uitnoodiging voor een bal en achtte zich verpl cht uit beleefdheid er heen te gaan. Toen hij voor het huis kwam, was hij verwonderd slechts één raam verlicht te zien, de markiezin was alleen en verwachtte hem. „Neem mij niet kwalijk, zei zij tot hem, dat ik een kleine list gebruikt heb om u te laten komen, ik dacht, dat gij misschien niet zoudt verantwoorden, ais ik u vroeg een onderhoud van een kwartier met u fe mogen hebben, en ik heb behoefte u iets te zeggen- waarop ik u verzoek oprecht te ant woorden." Valentijn, die van nature niet haat dragend was, en bij wie de wrok even snel weer verdween als hij kwam, wilde het gesprek op vroolijkes toon voeren en begon schertsend tot de markiezin over het gefingeerde bal te praten. Zij v el hem in de rede door te zeggenIk heb mme Delaunay gezien. Schrik niet voegde zij er bij. toen zij zag, dat Valentijn van kleur ver schoot, Ik heb haar gezien zonder dat zij wist wie ik was en op een wijze, dat zij mij niet herkennen kon. Zij is knap, en het is waar, dat ze een beetje op mij HJkt. Spreek nu open hartigs hieldt gij al van hiar, toen gij mij een brief zondt, die voor haar geschreven was Valentijn aarzelde, Spreek, spreek zonder vrees, zei de markiezin. Dat is het eenige mid del om mij te toonen, dat gij achting voor mij hebt. Zij had die woorden zoo treurig uitgesproken, dat Valentijn er dooi bewogen werd. Hij ging naast haar zitten en vertelde haar getrouwelijk lang is der Belgische aardappel verbouwers die zijn aangewezen op den aankoop van het Neder- laddsche product. Ook de Ne derlandsche selecteurs kunnen er in de toekomst den terugslag van ondervinden. Bij de vrije prijsvorming en den vrijen han del is zooiets niet te keeren. De laatste twee jaren waren zoo wel voor de selecteurs als voor de handelaren zeer slecht. Beide groepen hebben groote sommen gelds verloren, doordat de bui tenlandsche koopers gebruik maakten van hun wetenschappen, dat er in Nederland overproduc tie van goedgekeurde pootaard appelen was. Toen hebben de buitenlandsche koopers de prij zen gedrukt, zooveel ze maar konden. Doordat er zulke groote verliezen in Nederland zijn gele den, is de teelt meer ingekrom pen, dan de Nederlandsche Re geering voorschreef. Toen de consumptieaardappelen een be hoorlijken prijs opbrachten, heb ben vele telers deze zekere prij zen liever genomen dan de on zekere van de pootgoedmarkt waaraan ze zulke droeve herin neringen hadden. Hoogstwaar schijnlijk zal het het volgende jaar weer omgekeerd gaan. De ontstemming van de Bel gische koopers is alleszins ver klaarbaar. Maar deze ontstemming moeten ze niet luchten tegen de kweekers en handelaren van het product 1934. Zij deden beter te trachten door samenwerking verbetering te verkrijgen. De pootaardappel is een zeer lastig artikel. Voor den verbruiker al wat er in zfln gemoed omgegaan was. Ik hield al van haar, zei hij, en ik houd nog van haar, dat is de waarheid. Tnsschen ons is het uit, ant woordde de markiezin, terwijl zij op stond. Zij ging voor den spiegel staan en wierp zichzelf een ccquetten blik toe- Ik heb voor u, ging zij voort, de eenige daad in mijn leven gedaan, waarbij ik niet nagedacht heb. Ik heb er peen spijt van, maar ik «ou wen- schen, dat niet ik alleen de herinne ring er aan bewaarde. Zij nam een gouden ring met dia mant van haar vinger. Hier, zei zij tot Valentijn, draag dezen ring terwille van mij, die steen lijkt op een taan. Toen zij den ring den jongen man toehie'd, wilde hij haar de hand kussen. Pas op, zei zij, denk er aan, dat ik uw geliefde gezien heb. laat ons niet te vroeg met de herinnering be ginnen. Achanlwoordde hij, ik houd nog van haar, maar ik voel, dat ik altijd van u zal houden. Ik geloof het, hernam de mar kiezin, en misschien wel daarom ver trek ik morgen naar Holland naar mijn man. Ik zal u volgen, riep Valentijn uit, twijfel daar niet aan, als gij Frankrijk verlaat, zal ik op denzelfden tijd vertrekken, Hoedt u wel daarvoor, dan zoudt gij mij verliezen en gij zoudt ver- geefsche moeite doen om mij terug te zien. Dat kan mfj niet schelen, al moest ik u ook op tien mijlen afstands volgen, dan sou ik tenminste zóó de heeft het een groote waarde ais het aan de hoogste kwaliteits- eischen voldoet. Het vormt het uitgangspunt van de teelt van het volgende jaar. Voor den kweeker vertegenwoordigt de pootaardappel eveneens een groote waarde door de vele zorgen, die er aan worden be steed. Iedere kweeker weet dat hij, wanneer er te veel pootaardap pelen zijn, kans loopt, d3t zijn product als zoodanig waardeloos wordt, als de poottijd voorbij is. Hij tracht, door die vrees ge dreven dan ook tegen eiken prijs te verkoopen. Ontvangt hij hier door dan niet genoeg voor zijn vele werk en risico's, dan krimpt hij de teelt in of hij houdt er geheel mee op. Dan ontstaat er schaarschte, met het gevolg, dat de kooper de dupe wordt. Hij weet, dat hij met slecht pootgoed nooit een goeden oogst kan ver wachten. Hij wil het pootgoed hebben, waarvan er te weinig aan de markt is. Dit kan bij de tegenwoordige omstandighe den en de tegenwoordige wijze van werken niet anders uitloopen, dan op hooge, soms zelfs zeer hooge prijzen. Deze prijzen sporen de kweekers weer aan tot meerderen verbouw en sterker vasthouden. Zoo is het al jaren lang in een cirkeltje gegaan. Verbetering zou er kunnen ko men door organisatie aan beide kanten, zoowel bij den aankoop als bij den verkoop. Maar dan ook een volledige organisatie ntet voor een deel. De georga niseerde aankoop kan geen be hoorlijke prijzen betalen, als daarnaast de vrije handel voor lage prijzen levert en evenmin kan de georganiseerde verkoop behoorlijke prijzen bedingen en aan zijn leden uitbetalen, als in den vrijen handel zeer hooge prijzen worden besteed". Uitbetaling voor aardappels. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van oeco- nomische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld oprechtheid van mijn liefde kunnen toonen, en gij zoudt er uws ondanks aan moeten gelooven. Maar ik zeg u toch, dat ik er aan geloof, antwoordde mme de Par nes met een ondeugende glimlach, vaarwel dus, doe geen dwaasheden. Zij reikte Valentijn de hand en deed de deur van haar slaapkamer een eindje open om zich terug te trekken. Doe die dwaasheid niet, voegde zij er nog aan toe op tuchtigen toon, of, als gij die bij geval zoudt doen, schrijf me dan een enkel woord naar Brussel, want daar kan men nog van route veranderen. De deur ging bij deze woorden dicht, Valentijn bleef alleen en verliet in de grootste verwarring het hnis. Hij kon dien nacht niet slaper, en bij het aanbreken van den volgenden dag was hij het nog niet met zich zelf eens over de gedragslijn, die hij zou volgen. Een vrij treurig briefje van mme Delaunay dat hij bij zijn ont waken kreeg, had hem doen wankelen zonder hem echter tot een fesluit te brengen. HQ kon et niet aan denken haar te verlaten, maar het scheen hem begeerenswaardig de vermetele en coquette markiezin met den postwe gen te volgen, hij beek naar den ho rizon, luisterde naar het rollen der rijtuigen, de dwaze streken van den ouden tijd kwamen hem in de ge dachte, wat zal ik u zeggen Hij dacht aan Italië, aan plezier, aan een beetje schandaal, aan den anderen kant kwamen hem de woorden in ge dachte, waarin mme Deiaunay op zekeren avond haar vrees had uitge sproken. Welk een afschuwelijke her« innering zou hij bij haar achterlaten 1 Hij herhaalde bij zichzelf deze woor- AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1