Rechtszaken. Gemengd Nieuws. vaste onkosten constant. De overheid predikt aanpassing aan de gewijzigde oeconomische onr siandigheden, maar stelt het kleinbedrijf niet in staat, zich in deze richting te bewegen. Het sluitend maken van de begroo ting van rijk, provincie en ge meente moge indirect ook een middenstandsbelang zijn, verschil lende nieuwe heffingen vormen te gevoelige lastenverzwaring voor het middenstandsbedrijf, waardoor de toch reeds zoo ge ringe winstmogelijkheid beneden 0 daalt. Het overheidsapparaat is in menig opzicht nog te om vangrijk en te kostbaar de hier door bij de getroffenen gewekte verbittering biedt een vruchtbaren voedingsbodem voor het tieren van extremistische invloeden. Maakt men de balans van het regeeringsbeleid t.a v. den mid denstand op, dan komt men tot een aanzienlijk nadeelig saldo. De uitvoering van verschillende toezeggingen is in voorbereiding, doch het resultaat is gering. Maatregelen ten behoeve van het boerenbedrijf worden veel sneller genomen dan ten behoeve van den middenstand. Te hooi en te gras doet de regeering hier wat om met het parlement op goeden voet te blijven. Van een goed gefundeerd middenstandsbeleid is geen sprake. Met voldoening stelt het ver slag vast, dat de roepstem van den middenstand in het parle ment weerklank heeft gevonden bij partijen, welker gunstige ge zindheid men tot nu toe in twij fel mocht trekken. In het bijzonder het departe ment van oeconomische zaken; aldus het verslag verder, is met betrekking tot den middenstand weinig productief geweest. Met zijn ingespannen streven heeft de bond intusschen bij de regeering wel iets bereikt; daarbij groeit hij ondanks de malaise en zoo is er reden om ondanks de teleurstellingen met voldoening op het verslagjaar terug te zien. De voorzitter sprak een ope ningsrede uit, waaraan het vol gende is ontleend Voor de vijfde maal zoo zeide spr. komt de Midden standsbond in congres bijeen sedert de economische crisis het geheele bedrijfsleven heeft ont wricht. Tal van maatregelen werden in den loop der jaren van regee- ringswege genomen om den nood te lenigen, doch het zijn slechts lapmiddelen. Een verbetering van afdoenden aard, een weder opbouw van het bedrijfsleven, waarvan toch ons geheele volk afhankelijk is, ligt niet in de macht eener regeering. Het euvel is internationaal en kan slechts internationaal worden verholpen. Vele regeeringsmaatregelen al werden deze ook in het be lang van het gar.sche volk ge troffen zijn voor den midden stand fnuikend geweest. Het middenstandsbedrijf is niet van bovenaf te regelen. Integen deel De groote beteekenis van den handeldrijvenden en van den industrieelen middenstand voor de gansche samenleving ligt in het scheppen van werkgelegen heid door eigen initiatief, door energie en durf, om zonder steun van anderen iets op te bouwen. De middenstand is de grootste werkgever in het land. Zijn welvaart beteekent de welvaart van industrie en arbeidersbevol king, zijn slagen een bron van inkomsten voor den fiscus. De huidige toestand is slechter dan ooitDoch dit behoeft niet te leiden tot ontmoediging, tot ge- heelen ondergang van den mid denstand. Evenals oorlog en Spaansche griep is de economische crisis te beschouwen als een ramp, die vele slachtoffers eischt. De gelederen van den handel drijvenden en van den industri eelen middenstand zullen deerlijk gehavend uit den strijd komen. Vele bedrijven zullen voor goed zijn verdwenen, zooals ook vele andere bedrijven in den eersten tijd met groote moeilijkheden te kampen zullen hebben. Wij be treuren het, dat zoovele illusies wreed werden verstoord, dat zoo veel werkkracht om iets te scheppen tevergeefs is geweest Maar tot ontmoediging, tot indo lentie mag dit niet leiden. In een goed geordenden staat zal een goed middenstandsbedrij onontbeerlijk zijn. Het verleden en het heden zijn daarvan het bewijs. Ook in de toekomst za dit zoo zijn ook in de toekomst zal er plaats zijn voor een krach tigen, doelbewusten middenstand Zooals na eiken veldslag, klinke ook in dezen economischen oor log het paroolSluit de gele deren Hierna werden eenige beschou wingen gehouden over de toe komstige middenstandspolitiek. Da Kinderpostzegels. De Ned. Bond tot kinderbe scherming heeft dezer dagen aan 364 vereenigingen en instellingen het' haar toekomende aandeel in de opbrengst der weldadigheids- postzegels, welke zijn uitgegeven van 11 Dec. 1933 tot 11 Januari 1934, verzonden. Uitgekeerd were f 132,826. Hiervan kwam a. aan instellingen voor achter lijke kinderen f 11,678 b. aan instellingen voor zieke en zwakke kinderen f 28,338 c. aan instellingen voor ver waarloosde jeugd f 85,945 d. aan instellingen voor blinde doove en doofstomme kinderen f 6,864. De Koningin in Noorwegen. Volgens vastgesteld plan zou de Koningin en de Prinses heden Aasgaardstrand hebben verlaten om naar Nederland terug te keeren Alvorens echter de terugreis naar het vaderland te aanvaarden, zullen de Koningin en de Prinses zich naar Oslo begeven, waar zi kamers hebben besteld in het Grand Hotel. De hooge gasten zullen zich morgen omstreeks 12 uur te Oslo met haar gevolg inschepen. Naar een bijzondere correspon dent van de Maasbode meldt, hebben de padvindsters van Aas- gardstrand in den tuin van het hotel een parade gehouden ter eere van de Koningin en de Prinses. De padvinsters mar cheerden den tuin in achtei de Noorsche vlag en de Nederland- sche driekleur, welke laatste zij speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd hadden. Zij begon nen in een kring geschaard, het Noorsche volkslied te zingen en daarna voerden* zij de geschie denis van de Noorsche vlag op. Na afloop hiervan stelden ze zich weer in een rij op en hield de leidster een toespraak. Zij sprak van de groote vreugde, welke de padvinsters gevoelden, omdat zulke hooge gasten in Noorwegen, en nog wel in Aas- gardstrand, haar vacantie wilden doorbrengen, en zij sprak van de vlaggen van Noorwegen en Ne derland, waaronder de padvin sters nu stonden. Voor deze vlaggen gevoelden zij eerbied en liefde, omdat het vlaggen zijn van landen, die door de zee zoo nauw met elkaar verbonden zijn. De padvinsters hoopten, dat de banden tusschen de beide lan den nauwer aangehaald mogen worden" en als bewijs van den eerbied en de genegenheid voor het Nederlandsche Koninklijke Huis wilden zij een bloemstuk aanbieden. Een van de kleinste meisjes trad dan naar voren met een prachtige ruiker van herfstbloe men, gesierd met een oranje-lint, welke door een hofdame in ont vangst werd genomen. De padvindsters gaven tenslotte nog een demonstratie van haar padvinderswerk, riepen in het Noorsch „Lang leve de Koningin" en marcheerden daarna af. Prinsea Jnliana verloofd. Naar gemeld wordt kan iede- ren dag verwacht worden de officiëele bekendmaking van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Karei van Zweden, den broeder van Koningin Astrid van België. Doorzetten De Minister van Onderwijs heeft aan de inspecteurs bij het lager onderwijs een omzendbrief gericht, waarin hij er op aan dringt, dat de nieuwe spelling op de lagere scholen wordt inge voerd. De zender te Hnizen. Naar het Hbl. verneemt, zal van 1 Januari af de langegolf- zender buiten gebruik worden geiteld. Ook overdag zullen dan de uitzendingen via den rijks zender Kootwijk geschieden, tot t.z.t. de Nederlandsche zender kwestie definitief zal zijn opgelost. De Lntine-toren. Men meldt uit Terschelling De toren staat weer boven het wrak. Na een lange periode van wachten op gunstig weer, is Zaterdag dit gevaarlijke karwei, om den toren naar de plaats van bestemming te sleepen, onder nomen. Na een sleepreis van 4 uur is het gevaarte vlot neergevierd in den put, welke door zandzuigers gemaakt wordt. De put, welken de zuigers gezogen hebben, is 7 meter diep, zoodat de toren nog 5 meter diep het zand in moet zakken, voordat de onderkant rust op de leemlaag, waarop het wrak ligt. «Dan gaan de duikers den roestklomp sloopen, waarvoor wij twee dagen rekenen", zeide de heer Becker, die zooals men weet, de ondernemer is van deze karwei. „Dat is dan met het plaatsen van het platform 4 dagen, dus Zondag, als 't mooi weer blijft.... dan moet de „Lutine" haar geheim prijs geven. Dan gaan we den schat bergen: 14 millioen gulden waarde aan munten en baren goud. Maar zoover zijn we nog niet. Eerst is het wachten op Lutine- weer: Een gladde zee zonder eenige deining. De vooruitzichten zijn echter hoopvol". AXEL, 7 September 1934 We beginnen onze plaatselijke rubriek met een fout te herstel len. Toen heden acht dagen ge leden de avondbijeenkomst is gehouden in de Ned. Herv. Kerk, ter gelegenheid van de verjaardag der Koningin, hadden we opge merkt, dat van de autoriteiten alleen aanwezig was de gemeente secretaris. Dit nu is onjuist gebleken, want later kwam ons ter oore, dat ook de burgemeester onzer gemeente wel degelijk van zijne bela; gstelling in deze herdenking heeft doen blijken. We stellen er prijs op dit te vermelden, om verkeerde gevolg trekking te voorkomen. Met ingang van Maandag a.s. is de dienst van het post en telegraafkantoor alhier gewij zigd en zal het kantoor geopend zijn als volgt Op werkdagen van 8.30 u. 12.30 u., van 14 u.— 16 u., van 18 u.19 u. Voor Post, Telefoon en Tele graaf op Zaterdag van 8 30 u.— 11 u., van 12 u.—16 u. Voor Post, Telefoon en Tele graaf van 18 u.—19 u. Voor Telefoon en Telegraaf Zondags ongewijzigd. Morgen zal ook de Chr. harmonievereeniging „Hozar.na" een muzikale visite brengen aan de buitenwijken dezer gemeente. Ongetwijfeld zal dat levendigheid brengen in de overigens stille Duurten. Verkeersongeluk nabij Sas van Gent. Toen Donderdagavond onge veer half acht A. Vernaeve van Sas van Gent, per auto naar Selzaete reed, kwam plotseling uit een zijstraat op den zoo ge- naamden Stuiver te Sas van Qent, de motorrijder M. Meuleman, eveneens uit Sas van Gent, ge reden. Een aanrijding volgde en de motorrijder werd met zijn motor in het kanaal geslingerd. De auto remde volgens sporen op den weg zichtbaar, ongeveer 20 meter, vloog toen tegen een telefoonpaal die afknapte. De wagen kwam met de inzittenden gedeeltelijk in het kanaal terecht en bleef gedeeltelijk op den kant hangen. Spoedig toegeschoten buurt bewoners hadden den drenkeling spoedig op het droge. Het zoon tje van Vernaeve, dat in den auto zat, was slechts licht ge kwetst. Vernaeve zelf bekwam een groote hoofdwonde en were een woning binnengedragen. Ook Meuleman werd opgehaald en was gewond aan het gezicht. Kuntmatige ademhaling op hem toegepast, mocht niet baten. Hi bleek te zijn overleden. Een tweetal geneeskundigen waren ter plaatse. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Donderdag ontstond brand bij den landbouwer de Kok-Smit op den Drogendijk onder Osse nisse. Geheel de landbouwschuur met meer dan 4000 Kg. ongedorschen graan werd een prooi der vlam men. Ook de machinerieën gin gen verloren. Stapels stroo en vlas buiten de schuur staande werden niet gespaard. Het vlas dat aan den vlashan delaar Maas toebehoorde, was niet tegen brandschade verzekerd Het huis bleef, daar de winc een andere richting had, van brand gevrijwaard. Dieren kwa men bij den brand niet om. De op eenigen afstand staande landbouwschuur van den land bouwer de Rijk, dreigde, daar de wind dien kant uitwoei, door vliegende vonken te worden aan getast, doch met emmers water werd dit voorkomen. Feest te Hulst Op 16 September a.s. zullen 15 goed bekend staande muziek gezelschappen Hulst bezoeken In optocht wordt de straten door getrokken, alles zal in feeststem ming zijn. Des avonds zullen de plaatselijke muziekgezelschap pen de straten doorkruisen in een feeërieke sfeer van een ge ïllumineerde lichtstoet met ballons en transparanten. Woensdag 1.1. werd onder St. Jansteen een fiets in beslag genomen van mej. 1. S. wegens het vervoeren van boter zonder zegel. Men zij gewaarschuwd. Ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens (gewetensgeld) bijden ontvan ger der directe belastingen te Axel f 19.08 en te Sas van Qent f 13.74. Terneuzen viert feest, zooals we reeds meldden. Woensdag werd de hoofdschotel van het programma opgediend in den vorm van een optocht, die uit verschillende groepen was samengesteld. Al lereerst historische voorstellingen, le een groep dijkwerkers, die de polders aan de zee ontworstelden, met een wagen, waarop een en ander werd voorgesteld, 2e was een amazone, Maria van Artois (1284) omgeven door ruiters en herauten en Willem, graaf van Nassau, de stichter der eerste kerk, met gevolg, 4e een groep uit de 16e eeuw. waaraan de Moffenschans herin nert, en 5e Willem van Oranje die in 1584 aan Terneuzen stads rechten schonk. Ook hierbij een groep edelen en krijgsvolk uit dien tijd. 6e een wagen waarop het stadsbestuur in de jaren 1600 met hunne ega's. Alles in schilderachtige klee ding gestoken, was het een schitterend gezicht. De tweede groep werd gevormd door een allegorische voorstelling van de scheepvaart en een wagen waarop de stedemaagd, ter be scherming van burgerlijke en handelsrechten. De derde groep was een groep reclamewagens, waarbij de ver schillende neringdoenden blijk baar met elkaar hadden gewed ijverd om iets moois naar voren te brengen. Natuurlijk was de Noseveree» "'ging „Klimop" niet afwezig, maar had zich op waardige wijze doen vertegenwoordigen. Een en ander werd opgeluisterd door marschmuziek van de plaat selijke gezelschappen. 's Avonds was er concert van de harmonie van Biervliet, welke veel belangstelling had. Gisteren was het de dag van zang en werd met begeleiding van muziek en onder leiding van dhr. A. Schirris op de Markt een zanguitvoering gegeven waaraan door de leerlingen van alle lagere scholen werd deel genomen, in totaal 1400. Nadat de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter neuzen van af het podium de menigte toeg' sproken had, werden een zestal liederen gezongen. Daar de „Avro" met haar re- oortagewagen aanwezig was, zul len we er Zondag in 't radio journaal wel meer van hooren. Na de zang werden de dansen uitgevoerd, die eveneens succes hadden. 's Avonds weer zang en mu ziek op de Markt. Lacdarbeidersloonen. Vrijdag heeft een bijeenkomst plaa s gehad van de landbouw- werkgeverscommissie in West Zeeuwsch-Vlaanderen met de af gevaardigden van de drie land arbeidersbonden ter bespreking van het landarbeidersloon in de ze streek. Vanwege de landarbeidersbon den werd voorgesteld het loon vast te stellen op 24 cent per uur voor losse arbeiders en op 22 cent per uur voor de vaste arbeiders. Door de werkgevers commissie werd voorgesteld het loon voor alle landarbeiders te bepalen op 20 cent per uur. Er werd ten aanzien van het loon geen overeenkomst bereikt, waarop door de landarbeiders bonden werd voorgesteld een arbiter te benoemen. Door de werkgeversorganisatie zal op dit voorstel in den loop van deze week geantwoord worden. Provinciale Staten. De heer A M. Overhoff te Goes, heeft bedankt als lid der Provinciale Staten van Zeeland, waarin hij sedert 1920 zitting had voor de S. D. A. P. De heer H. v. d Veen te Goes is als zijn opvolger benoemd. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 9 SEPTEMBER 1934. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/i ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. ha f tien. Leeskerlr. Nam. half drie Idem. Politierechter te Middelburg. In de Bitting van 4 Septem ber werden de volgende perso nen gevonnisd A. A. de Gr., 39 jaar, venter, Hulst, gedetineerdwegens po ging tot diefstal, uit een toon banklade, en wegens bedelarij. 1 maand gevangenisstraf s. 8 dagen hechtenis V. de R39 jaar, bakker, Graauw, wegens mishandeling, f 10 b. s. 5 dagen. Ie. C. K., 28 jaar, koopman, Ter Neuzen, en 2e. D. R. 33 jaar, koopmaD, Ter Neuzen, waren door den politierechter te Middelburg wegens mishan deling van W. Jansen van Roo sendaal, en wegens verzet tegen de maréchaussée te Ter Neuzen, veroordeeld respectievelijk tot 3 maanden en 1 maand gevan genisstraf. De veroordeeling geschiedde bij verstek. De verdachten waren tegen dat vonnis in verzet gekomen. Uitspraakvervallen verkla ring van het verzet. Op de werf ,De Schelda" te Vlissingen had Dinsdag een droevig ongeluk plaats. Men was bezig een coldersohuit met krullen te laden, toen de schuit rapseisde en met den bodem boven water stak. Op de schuit levond zich de werkman P. F. IX, die te water geraakte. Toen de man bevrijd was, waren de levensgeesten geweken,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2