Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 42. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tweede J31ad. buitenland. Duitschland. Over ruim 4 maanden zal de bevolking van het Saargebied zich hebben uit te spreken over de vraag, of zij den bestaanden toe stand als mandaatland van den Volkenbond bestendigd wil zien, dan wel terugkeer onder Duitsch bestuur of aansluiting bij een andere mogendheid, in casu Frank rijk. verlangt. Naar dit rijke industriegebied gaat, zooals te begrijpen is, de begeerte der Duitsche regeering sterk uit, niet alleen om het te verkrijgen materieele voordeel, maar ook wegens de moreele winst, welke in een heraansluiting gelegen zal zijn. Een dergelijke winst heeft het Hitlerbewind hard noodig na de verschillende neder lagen, welke het met betrekking tot de buitenlandsche politiek heeft geleden. De Juli-gebeurtenissen in Oos tenrijk vormen een behartigens waardige waarschuwing. Nu de toeleg daar op een volslagen mislukking is uitgeloopen, wordt het propaganda-apparaat voor namelijk in dienst gesteld van de actie ten behoeve van het Saar gebied. Feitelijk was dit vraag stuk reeds lang van de baan, maar ook hier hebben de Duit- schers hun eigen spel bedorven. De toenmalige Fransche minister van Buitenlandsshe Zaken, Paul Boncour, verklaarde eenige maan den geleden openlijk, dat het Saargebied voor Frankiijk geen vraagstuk meer was, waarmee hij te kennen wilde geven, dat de Franschen zich niet zouden ver zetten tegen terugkeer van Saar land bij Duitschland, natuurlijk onder voorbehoud van den uitslag der te houden volksstemming. De moord op Dollfuss en de „terechtstelling" van Röhm en diens trawanten, alsmede het lot van het echtpaar von Schleicher hebben een gewijzigde opvatting van een groot deel der Saarbe- volking jegens het Derde Rijk teweeg gebracht. Daarom worden alle krachten ingespannen om alsnog het te verkrijgen resultaat te beïnvloeden. De hoofdaanval is thans geopend met een grootsch opgezette be tooging te Koblenz, waar Hitier eer. rede uitsprak met het doel de Saarbevolking er van te door dringen, dat zij slechts bij Duitsch land haar heil zal vinden. De groote Saar-demonstratie, op den Ehrenbreitstein bij Co- blenz, had Zondagmorgen, wat het aantal deelnemers betreft, reeds alle verwachtingen over troffen. Den geheelen nacht heersc'nte in de stad groote drukte. Schou der aan schouder bewoog de menigte zich door de straten en in de café's was weldra geen plaats meer onbezet. De toegangswegen tot de ves ting Ehrenbreitstein en het feest terrein waren reeds Zaterdag nacht door de menigte versperd. Troepen Saarlanders, zonder ein de, marcheerden door de straten naar omhoog. Zondagmorgen werd door den Domheer Homscheid uit Coblenz in de open lucht een Mis opge dragen. De geestelijke hield hierbij ook een toespraak, waarin hij er o a. op wees dat de Duit sche broeders en zusters hier bijeengekomen zijn voor een echte nationale demonstratie, om elkaar trouw te beloven in dezen moeilijken tijd. Tenslotte sprak de Domheer een gebed uit voor den Führer en het Duitsche va derland. Voorde leden der Evangelische kerk hield pfarrer Wolfrum uit Coblenz een kerkdienst. „Hier, op den trotschen Ehrenbreitstein aldus spreker zal de eed omhooggaan: „Wij willen Duitsch zijn, zooals onze vaders waren." Omstreeks twaalf uur 's mid dags begaf Hitier zich van de Saartentoonstelling te Keulen naar de vesting Ehrenbreitstein. Toen Hitler in Ehrenbreitstein was aangekomen, kon men de verzamelde menigte veilig op 400 000 man schatten, waaronder 200.000 uit het Saargebied. In zijn rede herinnerde de rijkskanselier aan de voorge schiedenis der Saarkwestie, waarbij hij aantoonde, dat het Saargebied met het Duitsche volk is samengegroeid. „Toen men het Duitsche volk niet dezelfde rechten wilde toe kennen als andeie volken, heeft het in een reeks betoogingen de wereld getoond, dat het voortaan één wil zijn, één in geest, wil en daad. Op het gebied der buitenlandsche politiek veriangt Duitschland, dat de vrede ge handhaafd zal blijven, doch tevens dat zijn gelijke rechten zullen worden gewaarborgd. Deze pro gramma-punten zijn voor geen enkele wijziging vatbaar. Op het gebied der binnenland- sche politiek strijden wij voor het bestaan van den Duitschen boer, den arbeider, den midden stand, voor het geheele Duitsche volk. Daarom bestrijden wij de de werkloosheid, doch ook het overdreven standbewustzijn". In felle bewoordingen keerde Hitier zich tegen de „internatio nale cliques", die, zoo zeide hij, zich niet tegen ons keeren, om dat wij de belangen van het Duitsche volk te slecht, doch omdat wij deze te goed hebben behartigd. „Wij kennen de pers, die medelijden heeft met ons volk, omdat het een dergelijk regime heeft te dragen. Ik zeg tot uveertien jaar hebben zij gewacht, in dien tijd konden zij tonnen, wat zij vermochten, vol doende uitdrukking geven aan hun medegevoel met het Duitsche volk. Men heeft echter in die jaren Duitschland vernederd. Thans bemerkt men, dat Duitsch land dit medelijden niet noodig heeft. Even scherp hekelde Hitier hetgeen de buitenlandsche bladen naar aanleiding van de jongste volksstemming hebben geschre ven. „Dat alles zoo zeide hij kan er niets aan veranderen, dat het Duitsche volk zijn wil heeft geuit. Er zijn er, die zeggen„Zij hebben moeilijkheden". Daarop antwoorden wij„Wij hebben moeilijkheden, omdat ons volk nog moeilijkheden heeft. Wij bewijzen aan onze critici, dat wij het lot van ons volk tot het onze maken". Onder geen omstandigheden zullen wij capituleeren. Hoe grooter de nood is, hoe harder wij werken en des te vastbera dener wij rijn. Wij weten, dat er nog zorgen bestaan, doch tevens, dat wij de zorgen ten slotte zullen overwinnen Als men ons dwingen wil, dan zullen wij economisch op eigen beenen staan en dan zal men spoedig inzien, hoe weinig resul taat dergelijke pogingen hebben. Op economisch gebied hebben wij anderhalf jaar gewerktware dit niet zoo, dan zouden de schoorsteenen onzer fabrieken niet rooken. F.n ook op cultureel gebied hebben wij in anderhalf jaar getoond, wat wij vermogen. In dit opzicht heeft men ons even eens verwijten gedaan. Men heeft gezegd„Gij verwijdert u van het Christendom". Neen, wij niet, doch onze voorgangers heb ben zich daarvan verwijderd. Wij hebben slechts een duidelijke scheidingslijn getrokken tusschen de politiek, die zich met aardsche dingen bezighoudt, en den gods dienst. die zich met de kerk moet bezighouden. Op de vrijheid der confessies is nooit inbreuk ge maakt en dat zal ook nooit ge schieden. Wij willen alles doen, wat naar onzen besten wil kan worden gedaan voor ons Duitsche rijk en het volk. De wereld zal dat erkennen, wanneer op 13Januari de bevolking van het Saargebied haar stem voor Duitschland geeft en het zal zijn stem voor Duitsch land afgeven. Nog steeds is het Saarprobleem ons grootste pro bleem. Wij zijn bereid met de wereld tot een oprechten vrede te komen. De Saarkwestie is het eenige territoriale vraagstuk, dat ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt. Als die opgelost is, kan er geen verstandig motief te be denken zijn, waarom twee groote volken eeuwig en altijd als vij anden tegenover elkaar zouden moeten staan. Misschien zal mettertijd bij onze voormalige tegenstanders steeds meer het besef ontwaken, dat de problemen, waarvoor wij allen gesteld zijn, zoo groot zijn, dat wij deze gemeenschappelijk moeten oplossen, in plaats van elkaar te beoorlogen. De pro blemen, welke de toekomst op werpt, zijn te groot, dan dat wij ze alleen zouden kunnen oplossen. Daarom moet dit gemeenschap pelijk geschieden. (Geestdriftige instemming). Al trachten ook zekere inter nationale onruststokers die wij kennen, steeds weer opnieuw vijandschap tusschen deze beide volken te zaaien, zoo heb ik toch vertrouwen in het gezonde ver stand. Ik hoop, dat het verstand zal zegevieren en dat na de kwestie en na den 13den Januari, den dag der stemming, een ver zoening kan en zal volgen". Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 Augustus 1934. De volgende zaken werden behandeld W. A., huisvrouw P. I. N26 jaar, zonder beroep, Middelburg, werd ten laste gelegd, dat zij op 7 Juni te Hulst Maria Struier eenige slagen in het aangezicht heeft toegebracht Eisch en vonnis f 20 of 10 d. h. P. F. v. P., 50 jaar, werkman, Clinge (België) werd verdacht dat hij te Clinge Chr. Seghers en E. van Puijvelde heeft ge schopt op 1 Juli. Eisch 1 maand gevang, voorw. proeftijd 2 jaar. Vonnisf 20 of 10 d. h. G. A. de C 28 jaar, arbeider, Koewacht, werd verdacht dat hij op 3 Juli te Koewacht A. de Co- ninck heeft geslagen en gestompt. Eisch 1 maand gevang, voorw. proeftijd 2 jaar. Vonnis: f 20 of 10 d. h. J. C. v. G huisvrouw van J. J. A., zonder beroep, Clinge, werd beklaagd dat zij op30Juni te Nieuw-Namen I. Janssens heeft beleedigd. Eisch f 5 of 5 d. h. Vonnis f 5 of 3 d. h. A. B, 19 jaar, fabrieksarbeider, Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Juli te As senede een rijwiel, toebehoorende aan Karei de Roo heeft wegge nomen. Eisch 6 maanden gevang. Von nis 4 maanden gevang. L. A. L., 28 jaar, landarbeider, Stoppeldijk, werd ten laste ge legd dat hij op 13 Juli te Stop peldijk A. Annaert op het hoofd heeft geslagen met een bezem. Eisch en vonnis f20ofl0d.h. Nu de bessen-struiken byna overal ontdaan zijo vac hun kleine vruchten, komen de groo tere vruchten aan de beurt, zooals perziken, appels en peren. Men moet de rijpe vruchten zoo spoedig mogelijk plukken, opdat men van een en hetzelfde boompje zoo lang mogélyk kan genieten. Bedenk wel, dat het vroege fruit niet lang van duur is en vooral peren niet. Hebt ge ook al gedacht aan het vernieuwen der aardbei bedden Zoodra een paar flinke regen buien den grond goed heeft doordrenkt, spit den grond goed diep om, ten einde het water zoo goed mogelijk te bewaren. Natuurlijk kan men den grond met stalmest bemesten, maar bij gebrek hieraan, kan men heel goed volstaan met één pond Nitrotoska of 50 gram chili, 90 gramsuper en dito patent kali per M2. Men zet de planten op een niet te klei nen afstand. De beste loten zijn die, welke het kortst bij de moederplant staan. De sjalotten zijn in uw moestuin zeker al gerooid en in de zon te drogen gelegd. Zyn ze droog, dan wor den ze eerst van het ruwste ontdaan en eerst later geheel schoongemaakt. Mochten de sja lotten niet goed zyn gegroeid, ót te ziek syu geweest, dan moet men her volgende jaar weer geen poot-uien hiervan nemen, want anders mislukt de oogst weer. Alleen gezond zaad en pootgoed waarborgt goede oogsten. Niet malsch. Voor het kantongerecht te Zwolle hebben wegens overtre ding van de Invaliditeitswet een zevental arbeiders en ar beidsters terecht gestaan. De kantonrechter, mr Schot Dijkman, nam de verdachten terdege onder handen „Jullie hebben het vertikt om geluid te geven op de invitatie van den Raad van Arbeid om licht te verspreiden over jullie eigen rentekaarten. Die heele wet is uitsluitend en alleen voor jullie gemaakt, jullie betalen nieta, de patroon moet het betalen en jullie heb ben later niets te doen dan de hand ophouden. Toch moest er een staf amb tenaren zijn om jullie achterna te rijden, want als er een ver zoek komt om inlichtingen met nota bene een enveloppe erby, die je gratis over de post kunt toesturen, zyn jullie nog te ver velend om antwoord te geven. En als jullie dan hier staan, zien jullie nog niet in hoe lam lendig en onbeschoft het is. Maar gelukkig is er tenminste één onbeschottheid, die door de wet strafbaar is gesteld." Allen werden veroordeeld tot f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Een stevige boete. Wegens overtreding van de Crisis-Zuivelwet heelt zich voor den kantonrechter te Delit te verantwoorden gehad een land bouwer uit Stompwijk. Hjj bad zonder daartoe vergunning te bezitten van de Zuivelcentrale een hoeveel heid boter en een karninrichting in zijn woning gehad. De ambtenaar van het O. M. vorderde tweemaal zeven dagen hechtenis, welke straf de kan tonrechter veranderde in twee maal f 400 boete subs, tweemaal zeven dagen. De gezusters M. te Maas sluis hadden eeu veete tegen el kaar, welke thans tet een uit barsting is gekomen en waarvan de oudste zuster de dupe werd. Zy ontmoetten elkander, en spoedig ontstond er wederom ruzie. De oudste had aldus de Tel. een kleedenklopper in de hand, terwijl de jongste juist ia een waterstokerij een emmer heet water had gehaald. Eerstgenoemde sloeg haar zus ter met den klopper, waarover deze zoo in woede ontstak dat zij den emmer water over het lichaam van haar oudere zuster wierp. Het slachtoffer, dat hevi ge pijnen leed, werd naar huis vervoerd. Schandelijke mishandeling. Na beëindiging der vacantia miste men op de openbare lage re school te Meppel, den 7-jari- gen Willem ter Horst, waarom geïnformeerd werd, wat daarvan de reden was. 'tBIeek aldus het Nbl. v h. N. dat de knaap geen pretti ge vacantie bad gehad. Den eersten vrijen dag reeds hadden de 29 jarige C. v. d. D. en de 15 jarige A. Z. hem on verhoeds aangepakt, waarna ze hem de een had hem by de beenen en de andere by de armen vast met een slingerende be weging in de Beilerstroom wier pen, waarby de joDgen plat op zyn rug op de oppervlakte van het water terechtkwam. En alsof 't nog niet mooi genoeg was, knepen ze Willem, die niet zwemmen kan, ook nog de keel dicht en dompelden ze hem on der water. Het ventje leed hevige pynen en gedurende de eerste veertien dagen kwam de dokter tweemaal daags. Otschoon er thans wel eenige verbetering in den toe stand is gekomen, is de jongen nog steeds ernstig ziek en klaagt hy nog immer over pijn in den rug. Aanvankelijk werd geen aan* gifte van deze mishandeling ge* daan, maar dezer dagen kwam een en ander ook ter oore van AXELSCHE® COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 5