Rijkslandbouffffinlerciirsiis Regeling ïerkoopgelegenheid op Zondag. Bekendmakingen. Advertentiën. Wilt au ook zulke mooie DAHLIA'S in Uw tuin? BLOEMEN HUIS 1 Alschuweiyke misdaad. Maandagavond klonk het deor de radio, dat de 8 jarige Sara Beugeltasch, gsnaamd Sonja, te Amsterdam, 'smiddags op weg naar school was gegaan, en niet in schooi was verschenen en sinds ook niet meer gezien was. Latere berichten meldden, dat het kind door een zwakkeling is meegelokt, die het meisje na niet te noemen handelingen heelt vermoord en in een kist onder stroo heeft verborgen. We lezen omtrent deze mis daad het volgende in de „Avp." Amsterdam, ja heel Neder land, is opgeschrikt door een afschuwelijk misdrijf, waarover men zyn verontwaardiging op ondubbelzinnige wijze heeft ge demonstreerd. De afschuwelijke ontdekking op de vliering van het bananen- pakhuis van de firma Groente man en Bolle aan het Water- looplein heeft de gemoederen in beroering gebracht en een ge weldige opschudding veroorzaakt. Een onschuldig kind is het slachtoffer geworden van de on gure en duistere hartstochten van een luguber individu, dat in deze samenleving niet thuis hoort. Dicht opeengedrongen stond Dinsdag, den geheelen dag, tot laat in den avond een enorme menschenmenigte op het oude plein, waar zelfs de nijverigste kooplieden bun handel in den steek hadden gelaten, waar op de vliering het drama zijn ont zettende ontknooping vond. In een oude bananenkisf, slechts gedeeltelik door wat stroo bedekt, heeft rechercheur Pol ling van de Amsterdamsche kinderpolitie het gebonden lijkje van de achtjarige Sara Beugel- tasch gevonden, die sedert Maan dagmiddag 2 uur uit de ouder lijke woning aan de Joden Bree- straat 18 werd vermist. Op ruwe wijze waren het kind de armpjes met een stuk touw op den rug vastgebonden, terwijl haar, em het schreeuwen te be letten, een prop in den mond was geduwd. De Amsterdamsche politie heeft reeds in den loop van Dinsdag, omstreeks het middaguur, den vermoedelijken dader van dit verschrikkelijk misdrijf, den 21- jarigen P., op de plaats waar hij zijn onmenscheljjke daad moet hebben gepleegd, gearres teerd. Vermoed wordt, dat het kind op listige wijze op een onbe waakt oogenblik het pakhuis is binnengelokt, waar het ep zoo tragische wijze om het leven is gBbracht. Toch staan de politie en justitie, in weerwil van dezs arrestatie, nog immer voor een moeilijke taak. De politie deed ijverig onder zoek, doch volgens sommigen met niet voldoende resultaat en daarom besloot men gebruik te maken van de eigenschappen van den heer M. A. Blitz, die onder het pseudoniem Maloïtz een goede reputatie heeft als telephaat. In een onderhoud, dat de verslaggever van de „Avp." met hem had, heeft Maloïtz bet navolgende verteld over zijn onderzoek. Dinsdagnacht werd ik door buren uit mijn bed gehaald, met het dringend verzoek, iets te doen om de vermiste Sara op te sporen. Buiten stond een auto gereed. Waar ik over geen en kel aanknoopingspunt beschikte, toegat ik mij onmiddellijk naar de zoo zwaar beproefde ouders. Dezen schenen er van op de hoogte te zyD, dat men mijn hulp had ingeroepen. Id de geheele buurt waren de ramen op dit nachtelijk uur hel ver licht, de straat stond vol men- schen en iedereen bood mij zij diensten aaD. Op mijn vraag wat voor aan wijzing mij de in doodsangst verkecrende ouders konden ge ven, gaf de vader mij een por tretje, Waarop het meisje met eenige vriendinnetjes stond af- febeeid, Voor mijn werk leverde dit weliswaar bezwaren op, doch er bleek niets anders op te zitten, zoodat ik daarmee wel moest volstaan. Ik liet mij toen de plaats aanwijzen waar het kind het laatst gezien was. Bij bet bananenpakhuis had ik onmiddellijk contact. Met het portretje in mijn hand ging ik op de treeplank van den auto staan en wij reden via het Waterlooplein den Amstel hee- lemaal af tot de Hoogesluis. Hier liep mijn spoor dood, aan gezien de brug daar des nachts opgebroken is. Toen weer terug en weer kreeg ik voor het ba nanenpakhuis „contact". Opmerkelijk was het, dat ik bij mijn pogingen een spoor te viDden, steeds weer op de stoep van dit pakhuis terecht kwam. Ik verzocht toen om een stuk koperdraad, waarvan ik een spiraal maakte, om mij het werk eenigszins te verlichten, daar ik deze spiraal by wijze van wi chelroede kon gebruiken. Weer kreeg ik voor het pak huis contact, zoodat bet voor mij vast stond, dat op die plaats de ontknooping van het raadsel gevonden moest worden. Tenslotte, het was reeds half vyf geworden, deelde ik de menschen die by my in den auto waren, myn vermoeden meeHier binnen is het kind Maar het is dood Daar het niet mogelijk bleek, het pakhuis op dit uur te ope nen en ik door de te hoop ge- loopen menigte mijn gedachten niet rustig kon concentreeren, besloot ik voorloopig weg te gaan. Zonder gerust te hebben ging ik, vergezeld van den oud- rechercheur Sternfeld, Dinsdag ochtend weer naar de bananen loods Toen ik binnenkwam viel mijn aandacht plotseling op een der aanwezige knechts, die by myn verschijning doodsbleek werd. Ik liep recht op den jon gen (den 21-jarigen P.) toe en greep zyn handen. Op den bovenkant van zijn hand en van de vingers waren kleins venynige krabbels duide- lyk zichtbaar. Terwyl ik hem doordringend aankeek, zei ik, dat ik hem van de daad verdacht, h9tgeen hy evenwel ontkende. Ja blyft hier tot 2 uur, dan komen we terug, voegde ik hem toe, waarop ik naar het politie bureau ging. Even later, het was toen tien minuten over half één, kwam echter rechercheur Polling bin nen met een arrestantden zelfden jongeman, dien ik even te voren als den vermoedelyken dader had aangewezen. Op de vraag, waar de man op het tijdstip van de verdwij ning van Sonja, zooals haar vriendinnetjes haar noemden, was geweest, antwoordde deze onmiddellijk, dat hy van 1 uur tot vyf minuten voor twee was weggeweest. Naar het politie-onderzoek heeft uitgewezen moet de dader tusschen 1 45 en 2.15 zijn af schuwelijke daad hebben ver richt. Op dat tijdstip zou de inmiddels gearresteerde P. zich dus by den ingang van bet pak huis hebben kunnen bevinden. P., die pas 21 jaar oud is, was eerst kort geleden weer vrijgekomen, uit een gesticht waar hy een flinke straf bad ondergaan, voor een soortgelijk misiryf. In een onderhoud met hoofd inspecteur Kater, heeft deze o a. het volgende over het politie onderzoek medegedeeld Dinsdagochtend bleek het kind nog niet terecht Inmiddels was de recherche reeds Maandag avond haar taak begonnen, waar bij o.m. ook het 7-jarig vrien dinnerje van het slachtoffer, Jetje Scbellevis, die het laatst met Sonja samen was geweest, een verhoor werd afgenomen. Dit meisje, dat met Sonja op dezelfde school gaat op het Wa terlooplein, is 'n kleindochtertje van den beer Groenteman van de firma J, Groenteman en Bolle, in wier pakhuis het drama licb heeft afgespeeld, Op weg naar school dus tegen 2 nur, was Jetje het bananenpakhuis iDge- geloopen, om by Opa een glaasje water te drinken. Sonja, die geen dorst had zou buiten op haar vriendinnetje wachten Toen Jetje eenige oogenbiikken later weer buiten verscheep, had zij Sonja (Sara) niet meer terugge zien. Het is niet onmogelyk, dat het vermoorde kind toch het pakhuis is icgeloopen en zoo mat den dader in contact is gekomen. Maar niemand heeft dit gezien. Is het kind door den dader met een banaan naar binnen gelokt Dit alles is nog een onopgelost raadsel. Zal het wel ooit opge lost worden Maandagmiddag hebben de vader van Sart, en het hoofd der school, de politie toestemming verzocht in het pakhuis een onderzoek te mogen instellen. Dit onderzoek, waarbij gelijk vloers en op 2 verdiepingen alles overhoop werd gehaald, leverde echter geen enkel resultaat op. Maar niemand dacht er toen aan dit onderzoek uit te strekkeD tot de moeilyk, langs een ladder te bereiken vliering. Gisterochtend heeft de heer Kater in het belaDg van het onderzoek aan de Amsterdam sche kinderpolitie assistentie ver zocht, waarop rechercheur Pol ling zich meldde. "Ik droeg hem op", aldus de heer Kater „uitsluitend in het pakhuis, dat vroeger een schoolgebouw is geweest een diepgaand onderzoek in te stel len Je laat geen steen op el kaar, voegde ik hem toe. Dinsdagmiddag deed recher cheur Polling, in een hoek van de vliering die als rommelzolder dienst doet, de lugubere ontdek king. Het lichaam van het meisje was in een open kist gewrongen. De houding waarin het werd aangetroffen, liet omtrent het misdrijf, dat alvorens het kiDd was gewurgd, had plaats gehad, voor den ervaren politieman geen twijfel meer over. De vraag rees nuWie is de dader Onmiddellijk viel, toen de po litieman eens rondkeek onder het personeel van de firma, dat hem bij zyn zoeken behulpzaam was geweest, de 21-jarige P, op, die voor hem geen onbekende was. De vliering werd afgeslo ten, in afwachting van de komst der Justitie, terwyl P. naar het bureau werd meegenomen. De verdachte werd met de grootste omzichtigheid de menigte nam een zeer dreigende houding aan met zijn slacht- offar geconfronteerd en daarna door den Olficier van Justitie aan een langdurig en scherp verhoor onderworpen. Inmiddels is het lijkje van het slachtoffer naar het Binnengast huis overgebracht Bij de confronta'ie vertoonde P. uiterlijk geen teeken van ont roering. Later op den avond heeft inspecteur Kater hem nog maals aan een langdurig ver hoor onderworpen, doch toen ook ontkende hij met groote beslist heid schuldig te zyn. Teg-n den avond nam de belangstelling iü de omgeviDg van de plaats van het misdryf en voor het politie-bureau, als mede voor bet ouderlijk hu:s van Sara in omvang aanmerke lijk toe. Zoo groot was omstreeks 10 uur. de toeloop dat de politie zich genoodzaakt zag van den gummistok gebruik te makeo. Later werden eenige charges uitgevoerd, maar het publiek uit alle oorden der hoofdstad samen gestroomd, wilde niet wijken, zoodat het voortdurend in deze drukke buurt rumoerig bleef. Intusschen bewoog zich ook een groote deelnemende menigte in de Joden Breestraat, waar in bet perceel no. 18 de ouders en bet broertje en zusje wonen van het vermoorde meisje. Zy leven daar in kommervolle om standigheden de vader i9 werkeloos maar zfl leefden gelukkig, Omringd deer familie leden en vriendelijke buren trachten zij den slag, die hen zoo diep trof, te dragen. Het leed is echter niet te beschrijven. Hun Saartje, een levenslustig lief meisje, keert niet mee terug. De dader heeft bekend. Gisterochtend is de 21-jarige Polak door den hoofd-insrecteur P. A. Kater naar aanleiding van de verschillende gegevens zoo danig in het nauw gebracht, dat ontkennen Diet meer moge lijk was. Alzoo heeft P een volledige bekentenis afgelegd, waaromtrent het volgende in de bladen wordt vermeld Zooals vermoed werd, bad P de achtjarige Sonja in het pak huis gelokt en ging met haar door een gang naar het vertrek, waar de bananen van de trossen worden gesneden. Hier heeft hy getracht onze delijke handelingen te plegen, waarop het kind hard begon te schreeuwen. Uit angst heeft P. het meisje de keel dichtgeknepen, heeft baar laten liggen en is buiten gewoon aan zijn werk gegaan. Om vier uur kwam hy op de plaats der misdaad terug en zag het lijk nog in de gang liggen. Daarop heeft fcij het op zijn schouder genomen en naar de vliering gedrageD, waar hij het in een bananenkist legde. Om te voorkomen, dat het kind nog bijkomen en ontvluchten zou, heeft hij haar een prop in den mond gestoken en de beenen vastgebonden. P. beeft een en ander in volle kalmte verteld. Zooals gemeld, was hij reeds eertyds gestraft wegens aanran ding van een 10-jarige knaap en toonde toen bij zijn verhoor dezelfde weerzinwekkende on verschilligheid. Jhr. Warner van Lennep, theologisch doctorandus, is ver ongelukt in de bergen van de Haute Savoie. Door het breken van een touw, waaraan hij met een gids was verbonden, viel hy en sloeg tegen een rots. De dood moet onmiddellyk zyn in getreden. Het touw scbynt te zyn gebro ken, doordat een rotsblok er op is neergestort. De overledene was een zoon van jhr. mr. R. van Lennep uit Den Haag. Een stad platgebrand. Vrywel de halve Argentijn- scbe stad Campana ligt in puiD, tengevolge van een geweldigen petroleumbrand. Bij de eerste ontploffing, die zoo onfzaggelyk was, dat mijlen in den omtrek de grond schudde, alsof 'n zware aardbeving ont stond, zyn op zijn minst 20 ar beiders gedood en tientallen ernstig gewond. Men schat, dat 50 millioen gallons olie in lichter laaie ston den. De ontploffing ontstond kort Da middernacht en verwoestte onmiddellyk de lichtvoorziening, waarop onder de bevolking een paniek uitbrak, die niet te be schrijven is. Elke nieuwe ontploffing deed de wanhoop en angst stygen van de uit hun buizen gevluchte menscheD, die zinneloos her en der renden Speciale treinen met in aller ijl bijeengeroepen brandweerat- deelingeD, aangevuld door vrij willigers, zijn in alleryl Daar het terrein vertrokken, teneinde zooveel mogelyk het vuur tot staan te brengen. De tot 30 meter hooge vlam» men kleurden den nacbtelyken hemel purperrood en veroorzaak ten onder de bevolking grooten schrik. Vrouwen en kinderen renden in nachtgewaad de straat op en namen ijlings de vlucht. Het blusschings- en reddings werk wordt zeer bemoeilijkt, doordat het telefoon- en fele- graafkanloor een der eerste ge bouwen waren die een prooi der vlammen werden. Hierdoor werden alle verbindingen ver broken en de stad van de bui tenwereld afgesloten» Uit het feit, dat de spoorweg rails gesmolten zijn, blijkt wel dat de braüd een ontzetteDden omvang beeft aangenomen. Over de oorzaak van de explo sie in de tanks is nog niets an ders bekend. Men neemt echter aan, dat het rookverbod door arbeiders overtreden is. De materieele schade wordt op 50 millioen dollar geschat. CORRESPONDENTIE. Mej. J. D., Z'zee. Uw vermoe den is juist. Abonnement eindigt op 1 Oct. a s. 9BBÈËÈF* De Burgemeester van Axel maakt namens den Minister van Binnenlandsche Zaken het navolgende bekend In verband met de gevaren voor den uitvoer van door den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst goedgekeurde poot- aardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een alge meen VERBOUW VERBOD van den bravo aardappel VOOR DEN OOGST 1935 UIT TE VAARDIGEN. Axel, den 29 Augustus 1934. De Burgemeester voornoemd, BLOK. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL maken bekend, dat ter gemeente-secre tarie lijsten zijn nedergelegd ter teekening door winkeliers, be- hoorende tot de na te noemen bedrijven, voor vermelding of zij zijn vóór of tegen de regeling betreffende de verkoopgelegen heid op Zondag, als bedoeld in artikel 4 der wet tot wijziging der winkelsluitingswet van 27 Juli 1934 (st.bl. no. 450). Gelegenheid tot teekening van de lijsten bestaat tot en met 10 September a.s. De lijsten betreffen de volgende bedrijven A. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak visch ten verkoop in voorraad is B. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak frnit ten verkoop in voorraad is C. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren ten verkoop in voorraad zijnbrood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consnirptie (Js D. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn E. winkels, waarvoor een ver gunning als bedoeld in artikel 1, onder e, of onder g, der drank wet volledige vergunnii g of siytvergunning geldt. AXEL, 30 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. TE AXE 1^. Leeftijd niet beneden 16 jaar. Totaal lesgeld f2,50 per gezin. Zoo noodig kosteloos. Twee avonden per week. Mondeling of schriftelijk zich aanmelden vóór 20 September bij F. C. ZONNEVIJLLE, Axel of S. VAN HARN, Spui. Kijk dan Zaterdag even in het Aanbevelend, C. M» VAN TATENHOVE, Kerkdreef E 33,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3