IVOROL Gemengd Nieuws. zevende maand al een achter stand van bijna 21 millioen. Men wil nu nieuwe bronnen aanboren. Allereerst de electriciteitsrekenin- gen. De omzetbelasting zal hierbij echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, maar volgens een door de regee ring zelf vastgesteld uniformtarief van 25 cent per kilowatt. Deze zoogenaamde uitbreiding van de omzetbelasting wordt dus feitelijk een electriciteitsbelasting van 1 cent per kilowatt. Dit geldt na tuurlijk voor de electriciteit, .welke in de huishouding ver bruikt wordt. Voor industrieele drijfkracht enz. komen er andere maatregelen. (Vad) Koninginnedag in Batavia. De radio-uitzending uit Oost- Indië is afgezien van de bijge luiden, vanmiddag uitstekend geslaagd. Toespraken, typisch- Indische voorstellingen en muziek kwamen goed door en tot slot liet zelf de tokeh zich toevallig „zeven" maal hooren, hetgeen geluk beteekent volgens de om roeper van de N.l.RO.M. Tal rijke Indiërs verwachten daarom vandaag (of vannacht) dat hun een of ander geluk ten deel valt. 40 jarig bestaan der 8. D. A. P. Maandag was het veertig jaar geleden, dat de S. D. A. P. in ons land werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit belegde het Partijbestuur te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst, wel ke druk was bezocht. De Partij-voorzitter, de heer Koos Vorrink, sprak een ope ningsrede. De heer W. H. Vliegen hield een herdenkingsrede. Nog voerden 't woord de heeren ir. J. W. Albarda, F. v. d. Waale, Fr. Adler, namens de buitenland- sche gasten en KI. Toornstra. Mr ran der Leeuw f In de omgeving van het Vic- toriameer in Tanganyika (Oost- Afrika) is de bekende Nederland- sche sportvlieger mr. J. J. van der Leeuw op den terugtocht van Kaapstad naai Rotterdam, met zijn vliegtuig neergestort en om het leven gekomen. Mr. van der Leeuw was een broeder van den directeur der Van Nelle-fa brieken M. A. Q. van der Leeuw, welke laatste eveneens een be kend sportvlieger is en o.a. naar lndië vloog. Naar het Handelsblad ver neemt, zal de Avro-omroeper Q. Weitzel op 1 September a.s. zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten; hij blijft nog tot her stel van zijn gezondheid in Zwit serland. AXEL, 31 Augustus 1934. Van de openbare en vele par ticuliere gebouwen hangt de vlag uit, ter gelegenheid van den jaar dag der Koningin. Ook maakte de Fröbelschool weer de traditi- oneele wandeling met de leer lingen, die van oranjesjerpen en vlaggetjes voorzien waren. Zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, heeft vanavond om half acht uur in de Hervormde kerk een openbare samenkomst plaats, uitgaande van de Chr. Oranjevereeniging alhier. Na opening met gebed door den voorzitter, den heer W. A. den Boggende, zal worden ge zongen Psalm 99 1 en 8 en zal Ds. Post, Qeref. pred. alhier een inleidend woord spreken. Daarna wordt gezongen „Ze zullen het niet hebben" en dan treedt op Ds. Hartjes, Herv. pred. te Vlissingen, met het onder werp „Trouw en dankbaarheid". Na samenzang van het „Wil helmus van Nassauwe" zal door dhr. S. van Harn, hoofd der Chr. school te Spui het slotwoord worden gesproken, om met „Wij willen Holland houën", dankge bed en Qezang 96 1 te ein digen. Het muziekgezelschap „Concor dia" zal vanavond van 8Vj tot 91/* uur een concert geven op de Markt, waarbij het volgende pro gramma ten gehoore zal worden gebracht i 1. Volkslied. 2. Souvenir de Beursse, marsch. 3. Perzische Markt, intermezzo. 4. Kleine Garde-officier, one step. 5. Lustige boer, fantaisie. 6. Sarie Marais, marsch. 7. Parade tinnen Soldaatjes, karakterstuk. 8. Paquerettes des Prés, legende. 9. Daar komen ze aan, marschenpotpourri. 10. Oud Wilhelmus. De Chr. Harmonie „Hosanna" zal van 9i/s tot ÏO1/» uur con certeeren met het volgende pro gramma j. L'entree Joyeuse, marsch, v. Leest. 2. Wilhelmus. 3. Mignon, ouverture, J. R. v. d. Glas. 4. Aïda-marsch Verdi. 5. Bienvenue, solo voor sax. sopr. Boland. 6. Vespergesang E. Ruh. 7. My Regiment, marsch, Blankenburg. 8. Slotkoraal. Naar Spni. Naar we vernemen, zal mor genavond de harmonie „Concor dia" weer haar jaarlijksch bezoek aan Spui brengen en ook in de Magrette de buitenmenschen van hare muziek doen genieten. Moge dit tochtje door mooi weer be gunstigd worden. Te 's Gravenhage slaagde voor het notariëel examen le deel, dhr. J. A. W. Smits te Terneuzen. Terneazen. In de gistermiddag alhier ge houden vergadering van den Ge meenteraad was dhr. Hamelink afwezig. Na opening door den Voor zitter, werd dhr. G. Dees als raadslid geïnstalleerd. Ingekomen was een schrijven van het bestuur van den Oud- Zevenaarpolder, waarin mededee- ling wordt gedaan, dat de ge vraagde bijdrage in de kosten van het onderhoud van de te vernieuwen Baandijk, zal worden verleend. Evenals vorengenoemd schrij ven werd voor kennisgeving aan genomen, een missieve van den Minister van Sociale Zaken, waar uit blijkt, dat een hooger tarief voor de werkloozensteunregeling mag worden toegepast. Een verzoek van het comité tot feestelijke herdenking van het 350-jarig bestaan der stad Ter- neuzen om ten behoeve van de schoolkinderen een bedrag van 25 cent beschikbaar te stellen uit de gemeentekas, werd breed voerig besproken. Een door den Voorzitter in het college van Burg. en Weth. ge daan voorstel om f 250 voor dit doel beschikbaar te stellen, werd met 9 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen de h.h. Scheele, Dees, Van Cadsand, De Bruijn en Van Aken. In verband met de verhuizing van dhr. J. J. Kaan, hoofd eener openbare school, verzocht de Voorz. B. en W. te machtigen deze onderwijzerswoning beschik baar te stellen voor kantoor der Arbeidsbeurs, waartoe alsdan de noodige voorbereidingen zullen worden getroffen, waartoe met 9 tegen 5 stemmen werd besloten. Op voorstel van B. en W werd met alg. st. besloten om de ge neesheer in de kom, ook in vasten dienst te benoemen voor Sluiskil. Met 9 tegen 5 st. (van de h.h. Scheele, Dees, van Cadsand, de Bruijn en van Aken) werd aan genomen het vooistel van B. en W. om een verordening vast te stellen, waarbij de koffiehuizen slechts voor tweederde in de personeele belasting worden aan geslagen. In verband hiermede deed dhr. Scheele het voorstel, om ter dek king van de hieruit voortvloeiende mindere inkomsten ad f3000, een vermakelijkheidsbelasting in te voeren, waarover de stemmen staakten. (Voor dhrn. van Aken, de Bruijn, de Bakker, Colsen, van Cadsand, Dees en Scheele). Over het voorstel van B. en W. om de opgelegde retributie op het distribueeren van radio-uit zendingen te verlengent staakten de «temmen eveneens. Aan dhr. L. van Cadsand werd een tegemoetkoming van f25 verleend overeenkomstig art. 13 der L. O.-wet voor zijn beide leerplichtige kinderen. Een desbetreffend verzoek van dhr. C. B Emmaneel werd afge wezen op grond van het feit, dat zijn kinderen onderwijs kunnen ontvangen aan een zelfde school, gelegen op korteren afstand. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur ovei 1933, sluitende in uitgaaf met f 38,870, werd met een goed slot van f22,81 goed gekeurd. Hierna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen voor het onderzoek der gemeente- begrooting. Bij de rondvraag vroeg dhr. van Driel of B en W. bereid waren om voor degenen, die aardappels gaan zoeken, aan de betrokken autoriteiten te vragen om meer dan 10 Kg. te mogen vervoeren, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit direct in het college van B. en W. zal worden behandeld. Hierna werd de vergadering door den Voorz. gesloten. Dinsdag vergaderde de ge meenteraad van Hulst. Vastge steld werden de gemeentereke ningen. Tot leden der Commissie van Bijstand op het beheer der Gas fabriek werden de aftredende heeren Baert, Fassaert en Hoo- gerhuis herbenoemd. De geldelijke steunregeling voor werkloozen werd gewijzigd en aangevuld. Vastgesteld werd het suppletoir kohier Hondenbelasting 1934. Ingetrokken werd het raadsbe sluit tot toepassing eener tijde lijke korting op de jaarwedde der Gemeente-veldwachters. Bij het voorstel tot het ver- leenen van een crediet ad f 300 aan de V.V.V. tot het organisee- ren van feestelijkheden, stelde dhr. Bauwens voor f 250 toe te staan en f50 voor het stations feestcomité, dat voor 15 Augus tus ook subsidie had gevraagd en een kwaad slot had. Het voorstel van B en W. werd aan genomen met 9 stemmen, dhr. Bauwens stemde tegen. De Pensioensgrondslag van het Hoofd van het Gasbedrijf werd gewijzigd. Een verzoek van het comité tot het geven van baankoersen om een renteloos voorschot van f450 lokte veel debat uit. Dhr. Bauwens deed het voorstel tot het geven van een renteloos voorschot, dat gesteund werd, doch met 6 tegen 4 stemmen werd verworpen. Met dezelfde stemmenverhouding werd ook een voorstel van dhr. Fassaert om f 10 te geven, verworpen. Doordat de remmen niet in den normalen* stand waren ge bracht, reed Zaterdag de vracht auto van den heer V. te Breskens bij het aanslaan achteruit in de haven. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voorde auto werd met vereende krachten weer op het droge gebracht. Mdb. Crt. Ds. C. B Bavinck te Hoek, die het beroep naar de Geref. kerk te O. en W. Souburg aan nam, hoopt op Zondag 30 Sep tember afscheid te nemen van zijn gemeente, om op Zondag 14 October d.a v. intrede te .doen in zijn nieuwe standplaats. Slechts ruim twee jaar mocht zijn Eerw. te Hoek arbeiden. Tem. Crt. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de bemanning van den Terneuzenschen hoog aars N.Z. 10 in groot levensge vaar verkeerd. De schipper M. ten Hoeve en zijn 15-jarige knecht P. Kiel verlieten Maandagavond om 11 uur met een lading aardappelen en vlas de haven van Vlissingen met bestemming naar Terneuzen. Toen zij bij de Spijkerplaat wa ren gekomen, bleek dat opper- lading vlas in brand was ge raakt, welke vermoedelijk is ont staan door vonken uit de uit laatpijp van den motor. De bemanning mocht er niet in slagen ook maar eenlg resultaat met hun blusschingspogingen te bereiken en weldra begonnen de vlammen ook het schip aan te tasten zoodat de toestand van H. en K. zeer critiek werd. Zij waren genoodzaakt in het diepe water te springen en hadden niets anders om zich nog aan vast te klemmen dan het roer van het visschersscheepje, doch ook dit begon te branden, waar door hun toestand uiterst precair werd, tot juist bijtijds hulp kwam opdagen. Het Duitsche passa giersstoomschip „Geroldstein" merkte het brandende scheepje op en binnen korten tijd waren H. en K. aan boord van het stoomschip gebracht, dat op weg was naar Antwerpen. De schip breukelingen begaven zich te Antwerpen naar het Nederlandsch Consulaat, waar zij een beschei den behandeling genoten. Dinsdagavond zijn beiden be houden enwel met den trein te Terneuzen gearriveerd, waar zij door hunne familie met blijd schap werden ontvangen. Het scheepje was niet verze kerd. Bij de Dinsdagavond ge houden trainingsrit der wielerclub „Trap Door" te Terneuzen, op den weg in den fqieuw-Neuzen- polder, had de 17-jarige A. H, het ongeluk te vallen. Ofschoon hij zich niet goed gevoelde, was hij Woensdagmor gen toch naar zijn werk gegaan, doch moest korten tijd daarna naar huis terugkeeren. De in middels ontboden geneesheer constateerde een lichte hersen schudding. Faillissementen. De arr. rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard W. Hamelink, koopman, Dijk- straat 44, te Terneuzen. Rechter commissaris mr. C. E. Muller, curator mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg. Handelsregister. Bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is aangifte gedaan van de volgende i n- schr ij vingen: Breigoederenfabriek J. de la Ruelle—Scheerders, Hulst, Hou tenkwartier 64b. Felyx Lybeert en Albert Stro bel, St. Jansteen, Tragel, brei en jaquardgoederenfabriek. Ven noot F. F. Lybeert, St Nicolaas (B Wegvoeringstraat 62, A. Ch. Strobel, St. Jansteen, Tragel. Hon. Reuling—Biesbroeck, Hulst, Lange Nieuwstraat 166, handel in ijzerwaren en kachels, smidsbedrijf, EigenaarH. J. Reu ling, Hulst. Aug. Smet—Meul, Hulst. Dub bele poort B 52, ijzerhandel en smederij. N. V. Tricotagefabriek „Polo na", in oprichting, Hulst, Groote Bagijnestraat C 221. Eigenaar: Paul Goffin, Stekene, (B Dorpstr. 136. Heen lieauraing. Naar de „Msb." meldt, heeft Kardinaal van Roey, in overeen stemming met den bisschop van Gent, Mgr. Coppieters, aan alle leden van de geestelijkheid een schrijven gericht, waarin hij uit eenzet, dat de z g. visioenen, openbaringen en voorspellingen die zich sinds eenigen tijd te Lokeren (België) voordoen, geen enkel bovennatuurlijk karakter vertoonen. Derhalve wordt aan de geestelijkheid en de geloovi- gen verbóden, om zich naar ge noemde plaats te begeven, ten einde bij de manifestaties aan wezig te zijn. Aan de kerkelijke overheid wordt bovendien verzocht, het zelfde verbod aan alle onderge schikten mede te deelen. Aan de geestelijkheid en de geloovigen wordt anderzijds verzocht niet het minste gewicht te hechten aan de visioenen, openbaringen en voorspellingen, die aar een paar met name genoemde perso nen uit het Antwerpsche worden toegeschreven. Een adres van Zrenwsche graanhandelaren. De veraeniging vaa handela ren io granen, iaden en peul* vruchten in Zeeland, gevestigd te Middelburg, heeft aan den minister van Econom. Zaken een schrijven gericht ter bevestiging van het volgende telegram „Constateeren met leedwezen achterstelling onzer gewestelijke vereeniging, omvattende bjjna alle graanhandelaren in Zeeland (meer dan 100 leden) wegens niet ontvangen uitnoodiging aan beveling benoeming bestuurslid Akkerbouw-Centrale tegenover wel uitgenoodigde gewestelijke bond van Groninger graanhan delaren (circa 55 gewone leden). Verzoeke alsnog een uitnoodi ging te mogen ontvangen, aan gezien Zeeland minstens even belangrijk is ten aanzien van peulvruchten, granen en zaden als Groningen." Verder wordt verwezen naar een reeds ter deze zake aan de Regeeringscommissaris bjj de Nederlandsche Akkerbouw Cen trale gericht schrijven, waarna het adres vervolgt: Ons tele gram spreekt voor zich wjj voegen er aan toe, dat de mis kenning en aohterstelling van den Zeeuwschen handel, in ver gelijking tot die in Groningen, onB ten zeerste grieft Zeeland is als graanschuur voor Nederland van minstens even groot belang als Groningen uit den aard der zaak heeft de handel dan ook geen minderen omvaDg, al is deze tengevolge van de aardrijkskundige toestand gedecentraliseerd. Wanneer de adviezen in de Nederlandsche Akkerbouw Centrale van de zjjde van den Groninger handel op hun plaats zullen zijn, mogen die uit Zeeland zeker niet man- keeren. Naast grenshandel in Groningen met Duitschland ii er in Zeeland een grenshandel met België en FrAnkrijk. Bovendien worden in Zeeland producten verbouwd, welke in Groningen niet worden geteeld, zooals verschillende soorten brui ne en Walcbersche witte boonen. We vertrouwen dan ook, dat het Uwe Excellentie alsnog mo- geljjk zal zijn aan onze wensch tegemoet te komen. Door het poetsen Uwer tanden met §2e V&djtdandschzjardfuisia. merkbaar minder tandbederf Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 SEPTEMBER 1934. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/, ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Text. Jes. 50 1-3. Nam. 2 30 Dezelfde. Catech. Zondag 23b. Geref. Gemeente. Voorm. half tien. Leeskerk. Nam. half drie Idem. Toen Dinsdagmiddag mevr. F., welke tijdelijk te Haamstede vertoefde, weer in haar woning te Zierikzee terugxeerde, be merkte zjj dat was ingebroken. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De woning bleek van onder tot boven door zocht te zjjnalle kasten en laden waren opengebroken en speciaal gouden en zilveren sie raden ontvreemd. Voor meer dan 1000 gulden was gestolen. Od den Bredaschen weg te Tilburg is de 26-jarige ijsven ter J. G. door een auto aangere den. De man werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Tijdens een hevig onweer, dat gistermorgen boven de ge meente Opmeer woedde, is de kapitale boerderij van den heer N. Laan, wethouder »an die ge meente, door den bliksem ge troffen en tot den grond toe af gebrand. Dit is voor de derde maal, dat de boerderij van den heer Laan in vlammen opgaat, waarvan tweemaal tengevolge van het inslaan van den bliksem^

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2