OlilJIlIIS. KONINGINNEDAG. Chr. Oranje-Vereeniging Ds, POST. Dhr, VAN HARN* Zondag werd te Terneuzen op het sportterrein der R.H.B.S. een groote openluchtmeeting ge houden vanwege de Zeeuwsche afdeeling van den Bredaschen Diocesanen Werkliedenbond ter gelegenheid van het 30-jarig diocesaan verband der R. K. Werklieden vereeniging. Te half twee werd een plech tig H. Lof gehouden, waarbij de kerk stampvol was en vele hon derden buiten het kerkgebouw moesten blijven staan. Hierna werd door de deelnemers aan de openluchtmeeting naar genoemd terrein gewandeld, waar de bonds voorzitter, dhr. Norbart, het ope ningswoord sprak. Na het zin gen van het strijdlied, hield pater Colsen een schitterende rede over: „De idealen onzer Katho lieke Arbeidersbeweging in dezen tijd". Hieruit bleek de groote liefde, die deze harde werker den arbeiders toedraagt. Hierna werd het K.A.J.V.-lied gezongen, waar na de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, dhr, A. C. de Bruijn, sprak over „Strijd, juist nuSpr. conclu deerde, dat we moeten houden, wat we na zwaren strijd hebben gewonnen, hoewel dat niet altijd even gemakkelijk is, maar door onvermoeid te ijveren, blijft ons de overwinning. Na het uitspre ken van een dank- en slotwoord door dhr. Norbart, werd de stoet geformeerd en ging men met het Terneuzensche muziekgezelschap aan het hoofd door eenige straten der stad. Aan den stoet werd nog deelgenomen door de Nieuwe Harmonie van Hulst en de fan fare van Zuiddorpe. Het was een schitterend geslaagde dag. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg M(J Blijkens de „Staatscourant" no. 161 is de ministerieele verklaring van „geen bezwaar" verleend op de gewijzigde statuten der Z.- Vlaamsche Tramweg-Mij., te Ter Neuzen. De vennootschap heeft ten doel, de voorziening in de be hoefte aan openbare middelen van vervoer in Zeeuwsch-Vlaan- deren en omliggende provinciën van België, het tot stand doen komen en de exploitatie van zoo danige vervoermiddelen en alies wat in den ruirysten zin daar mee verband houdt. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 1.500.000, verdeeld in 300 aandeelen, elk groot f 500, waarvan thans 2400 aandeelen geplaatst zijn. Naar gemeld wordt, is de heer dr. G. J. Renier, oudleerling van de Rijks H. B. S. te Neuzen, thans te Londen, aldaar benoemd tot lector in de geschiedenis aan de University College. Dhr. Renier is de derde Ne derlander, die aldaar werd be kleed met een universitair ambt. Verwacht wordt, dat het lectoraat zal overgaan in een professoraat. Volgens de Tern. Crt. had de vorige week op de provinciale boot uit Hoedekenskerke een passagier zijn portemonnaie ver loren, en door een medepassa gier W. gevonden, doch deze deed alsof hij nergens van wist en ontkende inderdaad tegenover de politie te Terneuzen, dat hij de portemonnaie had. Bij nader onderzoek kwam toch het begeerde voorwetpvoor den dag en werd tegen W., af komstig uit Amsterdam, proces verbaal opgemaakt wegens dief stal. Directe belastingen. Wij herinneren er onze lezers aan, dat ter voorkoming van ver- volgingskosten op 1 September a s. moeten zijn betaald de aan slagen der Inkomstenbelasting, ge- dagteekend in Februari geheel en van Juni voor Vio gedeelte; die der Grondbelasting voor minstens de helft en die der Personeele belasting voorzoover gedagtee- kend in Mei voor minstens deel en gedagteekend in Juli voor minstens x/» gedeelte. Bij een clubreisje naar Cadzand had het 14-jarige zoon tje van J. de J. te Zaamslag het ongeluk te vallen en een *rm te breken. Per auto werd Jii| thuis gebracht. Rectificatie. Men verzoekt ons te melden, dat omtrent het bericht, dat te Terneuzen een vrachtauto van de Z. V. T. M. door de ponton zou gezakt zijn, bij de directie dier Mij niets bekend is. Het Dagbl. van N.-Br. moet dus verkeerd ingelicht zijn ge weest. Te Kloosterzande werd Zondag een tentoonstelling ge houden van landbouwproducten, inzonderheid wat betreft de taak der boeiii. Zij ging uit van de R.K. Boerinnenbond, omvattend de afdeelingen Kloosterzande, Graauw, Heikant en Koewacht. Men zag er resp. hoe het varkens- en rundvleesch moet behandeld en bereid worden, het inmaken met Weck-flesschen, behandeling van de wasch en tafeldekken. interessant was, dat ook ge toond werd hoe het niet moet, en het toch dikwijls is. Wtfzlging postverzending. Naar het Dagbl. v. N. Br. meldt, zullen voortaan de brieven en drukwerken te Kloosterzande ook verzonden worden met den trein, die op werkdagen om 14 uur 17 min. uit Kruiningen-lerseke ver trekt in de richting Roosendaal. Post, die des middags vóór 12 uur 40 min. ten postkantore wordt bezorgd, gaat met dezen trein mee. De buslichtingen van het hulp postkantoor hebben voortaan plaats om 7,15 richting Hulst, 8,30 richting Holland, 12,40 alle richtingen, behalve Hulst, 17,35 alle richtingen. De buslichtingen te Groenen dijk hebben plaats om 7 uur, 10.50 en 17,05. Gedurende zijn Minister schap had Minister M. Lippens ontslag genomen als burgemeester der grensgemeente Moerbeke, daar beide ambten onvereenigbaar zijn. Het burgemeesterschap werd toen waargenomen door den eersten Schepene. Thans bevat het Belgische Staatsblad de me- dedeeling, dat oud-minister Lip pens weer tot burgemeester van Moerbeke is benoemd. Hij zal dezer dagen zijn ambt dan ook opnieuw aanvaarden. Gemengd Nieuws. Te Oudelande zijn Zaterdag avond te rpim halt tien by den landbouwer A. B. drie graanhoo- pen tarwe en boonen, samen inhoudende ongeveer 8 000schoo ven in brand geraakt. Een vierde hiervan kon worden be houden. Alles was verzekerd oorzaak onbekend. Opruiming. De marechausséa te Oss heeft een actie op touw gezet, om de bezitters van vuurwapenen e.d. op te sporen. Bij huiszoekin gen kwam aan bet licht, dat nog op ruime schaal de vuur- wapenwet wordt overtreden. Een groot aantal revolvers, jacht geweren, buksen, messen van zwaar kaliber, benevens een partij munitie, werd in beslag genomen. Tegen de overtreders is pro ces-verbaal opgemaakt. Woensdag wilde de 50-ja- rige heer W. V. uit Zijdewind in een garage te Nieuwe Nie- dorp, waar op dat oogenblik niemand aanwezig was, zelt een wiel van zya auto afnemen om een band te repareeren. Toen de garagehouder eren later de werkplaats binnenkwam, trof hü den heer V. met een ernstige hoofdwonde aan. Het bleek, dat bij by het afnemen van den band deze niet eerst had laten leegloopen, en daarop is gaan hameren. De ijzeren ring was met groote kracht uit den band gesprongen en had den heer V. het voorhoofd ge spleten, waarna de ring tegen het drie meter hooge plafond it geslagen. De heer V. is naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd waar hij spoedig is overleden. Zanrkoolbereidlng in België. Verscheidene zuurkooltabri- kanten beramen op het oogen blik, in verband met de hooge invoerrechten, welke Belg op de zuurkool heeft, plannen om in België filialen op te richten en daar de bereiding van zuur kool ter hand te nemen. De invoerrechten op versche kool zyn zeer gering. Het Handelsblad heeft, gein formeerd, op welke wijze de bereiding in België zal geschie den, en of men de Nederlandsche kool zou importeeren, of dat men Belgischs zou nemen. Men deelde mede, dat er in België niet voldoende kool werd ver bouwd, zoodat men op de Hol- landsche kool is aangewezen. Bij Le Creusot heeft een hevig onweer gewoed, waarby zich een eigenaardig ongeluk heeft voorgedaan. De bliksem sloeg in een eeuwenouden, twin tig meter hoogen eik. De boom viel om, op de spoor baan, juist op het oogenblik dat een trein voorby reed. De trein was blykbaar niet vol, want hoe wel eenige compartimenten ver nield werden, zyn toch slechts twee reizigers licht gewond. Filmbeschrijving. „De Jantjes" Vanaf Zaterdag krijgen we in het Centrum 4 voorstellingen van „De Jantjes". Eigenlijk is het toch niet noo- dig om nog een aanbeveling te schrijven voor een bezoek aan „De Jantjes". Een film van Nederlandsch Fabrikaat, waar al zooveel reclame voor gemaakt is, en die overal zoodanig in den smaak valt, behoeft geen krans meer. Het verhaal, ontdaan van al zijn nuances, geeft het lief en leed van 3 matrozen te zien in de Amsterdamsche volksbuurt de Jordaan. Eerste Hollandsche tooneel- krachten werkten eraan mee, zooals Fientje de la Mar, Louis Davids en Henriette Davids, Joan Remmelts, enz. Ook de muziek heeft in deze film een belangrijke rol, om zijn populaire wijsjes. Sportnieuws. Voetbal. Axel—Temsche S.K. 3—5. Ten aanschouwe van circa 200 belangstellenden werd alhier Zon dagmiddag bovengenoemde vrien denmatch gespeeld, waarbij de Oranjemannen aan het kortste eind moesten trekken. Over het geheel genomen werd een aar dige partij voetbal ten beste ge geven, zoowel van de zijde der thuisclub als die der gasten. Wanneer we ons tot de Axelaren bepalen, dient vermeld, dat het combineeren veel vlotter ging dan voorheen, terwijl ook de spelverdeeling beter verzorgd was. Het was reeds bij drieën, toen de elftallen zich onder leiding van scheidsrechter Lensen op stelden. De thuisclub had de kleine doelman van het tweede elftal onder de lat geplaatst en verscheen voor het overige in de opstelling, zooals wij die in ons nummer van Vrijdag vermeldden. De aanvoerder van het Oranje team won den toss en verkoos met den wind in den rug te be ginnen, waarna de midvoor der gasten het leder aan het rollen bracht. Het eerste kwartier waren de jongens van Temsche het meest in den aanval, waarbij mooi samenspel te bewonderen viel. De Axelaren begonnen zich ntusschen ook te roeren en na 20 minuten spelens had De Doelder succes. Dronkens plaat ste keurig voor doel en uit een strubbeling wist de Axelsche midvoor den bal in het net te deponeeren. 1 0. Na eenige over en weer aanvallen was het Scheele, die den voorsprong ver grootte. 2—0. Vlak voor de rust ïadden de gasten eindelijk suc ces, toen de midvoor het leder tegen een der achterspelers aan schoot, waardoor de bal juist de doellijn passeerde. 2—1. Met dezen stand werd gedraaid. Na de hervatting zaten de Bel gische voorwaartsen onmiddellijk in het Axeisch doelgebied en reeds na 3 minuten spelens bracht de midvoor met een prachtig schot de partijen op gelijken voet. Gesteund door den wind keer den de gasten onophoudelijk terug, zoodat de Oranje-achter hoede alle zeilen moest bijzetten. Toch wisten Borgt en vooral Koekkoek het spel te verplaatsen, waardoor De Doelder c s. in staat werden gesteld mooie aan vallen te ondernemen. Na 20 minuten nam de thuisclub ander maal de leiding met een mooi doelpunt van Scheele. 3—2 Kort daarop maakte de Temsche mid voor weer gelijk. 3—3. Langen tijd ging het spel gelijk op met de gasten iets meer in den aan val tot kort voor het einde de Belgische zege een feit werd, toen de Axelsche doelman, die zich den geheelen wedstrijd kra nig had geweerd, tweemalen achtereen op bijzondere zuivere wijze werd gepasseerd, zoodat Van den Berge en zijn mannen een eervolle 35 nederlaag leden. Een aardige wedstrijd met vele spannende momenten. De Zaterdag alhier plaats ge had hebbende ontmoeting tus- schen de Axelsche reserves en het eerste elftal van Zaamslag, eindigde in een 73 overwinning voor het beter spelende Z. S. C. Na Pijnenburg Kees Bellenaars 1 Naar men ons mededeelt zal op 9 September de jonge wereld kampioen, Kees Pellenaars wor den gehuldigd en zal deze na een serie voorwedstrijden, ge koppeld met den vermaarden Snoeijers demonslreeren wat dit tweetal kan. Ook Arie van Vliet, A. van der Linden en Beukers en den Belgischen sprintkampioen Heusy zullen dien dag als sterren op de Neuzensche wielerbaan schit teren. Ingezonden Stukken. Zeeawsch-Vlamingen. Op Prinsjesdag, 18 September a.s. gaat de Oir. Oranje Vereeniging te Axel naar Den Haag. Als H.M. de Koningin de plechtige opening der Staten-Generaal zal ver richten zullen wij getuigen zijn van een luisterrijk schouwspel. Op dien dag zullen wij de historische pleinen en straten bezoeken en ze doen weer galmen van ons juichen en van onze liederen. Er zijn ook plannen om Hare Ma jesteit en Hare Koninklijke Hoogheid in meer intiemen kring onze hulde te bieden, en te vernieuwen de belofte van trouw en aanhankelijkheid. Er wordt dien avond in de residentie door ons gegeven een specifiek ZEEUWSCH-VLAAMSCHE avond. Dèir, in Den Haag, zal de Zeeuwsch- Vlaamsche Historicus bij uitnemend heid een rede houden over den band die er is tusschen Zeeuwsch-Vlaande- ren en het huis van Oranje-Nassau. DAAr zal een Zeeuwsch-Vlaamsche zangvereeniging van de klasse uit muntendheid hare liederen doen hooren. DAAr zullen wij biddend zingen en zingend bidden Gij volken hoort waar g'in de [wereld woont DAAr zullen wijmaar neen laten wij niet alles opsommen maarlaat elk geboren Zeeuwsch Vlaming dien dag vrijhouden om met ons mede te reizen. Komt allen die nu of vroeger Uw woonplaats in Zeeuwsch-Vlaan- derer. had. Uit het oude AXEL, welker oor sprong ligt in het morgenschemeren der achtste eeuw. Uit NOSE aan de Schelde, uit de sterkte OTHENE of uit ZAAMSLAQS tempelhoven, uit de darrievelden van het toekomstige VOGELWAARDE. Van KLOOSTER TER ZANDE, uit de Vette kouter en het zandige CLINGE. Komt, gij die speeldet als meisje en knaap in de schaduw van de machtige St. Willebrorduskerk te HULST. Van de Heerlijkheid TER STEENE, van het half diluviale KOEWACHT en van ten ZUIDE de MOERE. Gij, die U eerste minnekoozen weet in PAPESCHORRE en PASSLUIS of in SAS VAN GENT uw schooljaren hebt doorgebracht. Van het HOEKSCHE paradijs, uit de sterkte van PRINS MAURITS. Uit PHILIPPINE en omgeving, die zoute- rik maaiden in Braakmans killen. Ga met ons, gij kinderen van Wil lem Beukelszoon met Constantijns Wapen. Zwarte Leeuwen van IJzen- dijke. Uit het Oude Oostburg; van achter Aardenburgs poorten. Uit de biezen van d'Ee. Gij, diy speeldet aan het verzande Zwin bij Sluisvan Cadsands haven of Sinte Pier. Komt met ons, die van Uw spel en arbeid rusttet onder Groede's droo- merige wilgen, of die in Breskens duin hebt gestoeid of geluisterd naar het altijd blij ea altijd klagend lied van de zee. Niemand blijve achter doch toone zich Zeeuwsch-Vlaming hou en trouw. Zuid Nederlanders, de leeuw in ons wapen brult met een stem luider dan 't rumoer der baren Luctor et Emergo. Die worsteling met de golven zij vooral in deze dagen ons devies en voegen wij er de bede toe Uw vriendelijk licht leid' in de (duisternis, O Heer, mijn schreden, Zoo worde de oude zede recht [kinderlijk bewaard. En huis en dorp en stede blijv' Izuiver Zeeuwsch van aard. Voor deelname aan de reis zie ad vertentie in dit blad. DE REGEL1NGS-COMMISSIE. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Rogge f7,- a f8,—. Winter- gerst f 5,— a f5,75. Zomergerst f 5,25 a f 6,—. Haver f 5,— a f6,-. Erwten f8,— af 8,50. Lijnzaad f6,—af 7,—. Groen Vlas f 3,A f 6,Gebookt Vlas f 4,— a f 6,50. Gezwingeld Vlas f 0,35 A f 0,40, Aardappels f 2,75 A f 3,-. Stroo f 5,- A f 6,—. Koolzaad f a f Boter f 0,A fO,—Eieren f4,- a f4,50. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs. Rogge f7.— a f7,50 Wintergersf f4. a f 5.25. Zomerg. f 4.50 A f 5.75 Haver f 5.a f 6,75. Erwten 7.a f 8,50. Paardenboonen f 5.— a f 6.Duivenboonen f6.- af 7.Witteboonen f 0,a fBruineboonen fO.a f Boekweit f a f Lijnzaad f 5.a f 6,50. Blauw Maanzaad f a f--.Mosterdzaad f 0.— af—.—. Groen Vlas f A f Gebookt Vlas f -.— A f - Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.— A f 0,—. Koolzaad f 0 A f Stroo Eieren 100 stuks f3, Slachtvee aangev. 27, verk. 13. Varkens aangev. 00, verk 00. Ad verten tien. Zij die nog van de gelegenheid gebruik wenschen te maken om op 18 September naar OEN HAAG te gaan, kunnen zich nog opgeven tot en met 5 Sep tember. Reiskosten retour f 5,- per persoon, bij opgave te vol doen of te storten GIRO 90277 van D. v. D. Berg te Axel, onder vermelding ORANJERE1S. De Regelings-Commissie, Kerkdreef E 8. Zwart MERINOS ontvangen Tevens aan hetzelfde adres ver krijgbaar Boeren Petten. P. DEN ENGELSMAN, Oudeweg I 13, Axel. VRIJDAGAVOND half acht uur OPENBARE VERGADERING der te AXEL in de Herv. Kerk. Sprekers: Ds> HARTJES van VHssingen, Het Bestuur.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3