Binnenland. Landbouw. uitmaken. Slechts als gevolg van bovengenoemde omstandigheden kunnen de Japansche fabrieken zoo goedkoop produceeren en aan de arbeiders toch een goed bestaan verschaffen. De Koningin. Omtrent H. M. de Koningin werd gemeld, dat Zij zich op reis erg vermoeid gevoelde. Latere berichten luiden gelukkig, dat H. M. rust heeft genomen en a.s Dinsdag in ons land wordt terug verwacht. De Nederlandsulie rondvlucht Zaterdagmorgen van 9.45 uur af geschiedde van het Eindhoven sche vliegveld het vertrek der deelnemers aan de Nederlandsche rondvlucht 1934. Er waren niet minder dan 55 vliegtuigen, groot en klein. De militaire vliegers hielden het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, aangenaam be zig met eenige lucht-experimenten Om kwart voor tien vettrokken zij, gevolgd door de sportvlieg- tuigen, die met tusschenpoozer. van 30 a 60 seconden startten Daarna vertrokken de toestellen van de buitenlandsche deelne mers en tenslotte de K.L.M.- passagiersvliegtuigen. Om half 11 waren vrijwel alle toestellen vertrokken in de rich ting Den Bosch. De eerste deelnemer is te half elf te Vlissingen geland. Tot half een kwamen in totaal 47 toestellen binnen. Te 1.15 uur had een ongeluk plaats. Het sportvliegtuig „Waco", bestuurd door den sportvlieger Q. van den Heuvel, is bij het starten in de bocht afgegleden en over den kop geslagen. De inzittenden de heeren H. Wege ner, Verschuil, W. Greve en de bestuurder werden licht gewond. Het toestel werd geheel vernield. Het ongeval is wonderlijk goed afgeloopen. Het toestel gleed met geringe vaart in de bocht af en kwam nog juist op 't veld terecht, in 'n hoek waar zeer veel publiek stond, dat haastig uiteen vloog. De inzittenden konden zelf uit het toestel klim men. Indien het vliegtuig eenige meters verder was neergekomen, zou er een ramp zijn geschied. Alle vier liepen onbeteekenende snijwonden op. Behalve het Waco-vliegtuig heeft ook de F.K. 41 (P.H A.G. Q), bestuurd door S. de Mul een ongeval gehad. Het toestel kreeg op weg van Twente naar Eind hoven Ie Nijkerk een motorde fect en heeft op de heide aldaar een noodlanding moeten uitvoe ren. Hierbij is een der vleugels beschadigd. De vlieger bleef on gedeerd en heeft de reis naar Eindhoven per trein voortgezet. Het vliegtuig zal worden gede monteerd. Radio en werkloozen. „De Omroepgids", het week blad van de N.C.R V. schrijft Voortdurend bereiken ons be richten. dat door sommige ge meentebesturen het beluisteren van de radio-uitzendingen door werkloozen als een soort luxe wordt beschouwd en dat daar mede bij het vaststellen van steun of vergoeding, of bij het tewerkstellen bij de werkver schaffing rekening zou worden gehouden. Teneinde hieromtrent officieele gegevens te verkrijgen, wendde het bestuur van de Ned. Christ. Radio-Ver. zich tot den Minister van Sociale Zaken, daarbij be- toogende, hoe weinig radio in den tegenwoordigen tijd tot luxe mag worden gerekend en hoe veel levensvreugde door de uit zendingen in het dikwijls zoo treurige lot van den werklooze kan worden gebracht, Thans ontving onze Voorzitter van den Minister het volgende schrijven „Naar aanleiding van neven- vermeld schrijven deel ik u mede, dat door mij geen speciale rege ling ten aanzien van werkloozen, die een radiotoestel bezitten of zijn aangesloten op een radio- centrale is getroffen. Het treffen van maatregelen te dezer zake meen ik in eerste instantie aan het beleid van de gemeentebesturen te moeten over laten. Mocht het u bekend zijn, dat door eenig gemeentebestuur maatregelen zijn getroffen, welke voor de werkloozen te bezwaar lijk zouden zijn, dan zal ik het op prijs stellen, dit te mogen vernemen, opdat door mij in samenwerking met het betrokken gemeentebestuur 'n bevredigende oplossing kan worden gevonden" Verstrekking; van goedkoope margarine. De minister van binnenland sche zaken heeft aan de gemeen tebesturen een circulaire gericht betreffende de distributie van ongemengde margarine. Hierin deelt hij mede, dat enkele ge meentebesturen hebben gevraagd of personen, die van het burgerl armbestuur ondersteuning ont vangen, ingevolge de bepalingen der armenwet, of van de diaco nie van een kerkgenootschap, in aanmerking kunnen worden ge bracht voor de distributie van margarine. „Te dien aanzien aldus de circulaire gelieve Uw college er rekening mede te houden, dat, daar bedoelde personen kunnen worden gerangschikt onder de armlastigen, ook aan hen onver mengde margarine kan worden verstrekt, uiteraard onder de daarvoor gelder.de restrictie dat de betrokkenen moeten zijn ge zinshoofden met 4 of meer kin deren. Verder dat zij gedurende drie maanden of langer gesteund wor den, en van dien steun geheel of bijna geheel moeten leven. P. Dobbel»1 an f Te Nijmegen is na een lang durig lijden op ruim 70-jarigen leeftijd overleden, de heer Pierre Dobbelman, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van de Prov. Staten van Gel derland. De heer Dobbelman was een bekend industrieel. Hij was o m. eigenaar van de bekende zeep fabriek „Het Anker" te Nijmegen en commissaris van de N V. Mij. „De Gelderlander". Gen. Synode Chr. Geref. Kerk Dinsdag 4 September en vol gende dagen zal te Zwolle de Generale Synode dezer kerk in vergadering bijeen zijn. De agenda vermeldt een gan- sche reeks van onderwerpen. Van groot belang zijn in het bijzonder het rapport van de Deputaten betreffende de buiten landsche zending, de zaken be treffende de kas voor emeritus predikanten en de instructiën betreffende het al dan niet ver- eenigbaar zijn van het predikambt met het lidmaatschap van verte genwoordigende lichamen. Betreffende de kas voor emeri tus-predikanten, predikants-we- duwen en -weezen verzoekt de part. syr.ode van het Noorden wijziging van art. 13 Dordtsche <erkenorde in dien zin, dat de predikanten verplicht worden aarlijks naar verhouding van tractement en aantal kinderen Drocentsgewijze bij te dragen tot het emeritaatstractement. Voorts stelt de particuliere sy node van het Noorden voor om het reglement van de kas in dezen zin uit te breiden, dat, indien een predikant hertrouwt nadat hem wegens ongeschikt heid voor den dienst tengevolge van den ouderdom emeritaat werd verleend zijn vrouw of zijn kinderen, die uit dit huwelijk geboren mochten worden, geen aanspraak zullen kunnen maken op een uitkeering ten laste van de kas. Aangaande de kwestiepre dikant-overheidsambt heeft de Darticu'iiere synode van het Noor den uitgesproken, dat het thans op den weg der generale synode igt een definitief principieel oordeel uit te spreken over het idmaatschap van ker ke I ij k e personen, predi kanten en hoogleeraren, van de gemeenteraden, Provin ciale- en Generale Sta ten. De particuliere synode van het Zuiden verzoekt de gen synode om uit te spreken, dat het in strijd is met het ambt van dienaar des Woords om tegelijkertijd een regeeringsambt te bekleeden. Ook de verhouding van de kerk tot verschillende politieke stroomingen zal aan de orde komen. De particuliere synode van het Midden vraagt hoe de kerk staat tegenover de Chr. Democratische Unie en het Fascisme en de officieele woord voerders van die richtingen. De particuliere synode van het Noorden verzoekt de generale synode zich uit te spreken voor eenheid in de liturgie. Over den Zondagsarbeid is er een instructie van de particuliere synode van het Noorden, inhou dende het voorstel tot wijziging van de bepaling van de synode van 1904, luidende: Post-, tram en spoorwegbeambten en alle anderen, die Zondagsarbeid moe ten verrichten, voortvloeiende uit hun maatschappelijke betrekking, mogen als leden der gemeente niet worden aangenomen. De particuliere synode van het Noorden stelt voor dit als volgt te lezen Post-, tram- en spoor wegbeambten en allen die niet noodzakelijken arbeid verrichten op den Zondag, mogen als leden der gemeente niet worden aan genomen. De particuliere synode van het Midden vraagt 'n nadere omschrijving van 't werk der noodzakelijkheid op Zondag in verband met de positie van een beheerder van een postkantoor, die zijn kantoor een uur moet openstellen tot het afgeven van poststukken en het aannemen van telegrammen. Verpachting in den Wieringermeerpolder. Naar gemeld wordt zal deze week een aanvang worden ge maakt met de uitgifte in tijd- pacht van een aantal landbouw bedrijven in den Wieringermeer polder. Men zal beginnen met zuiver weidebedrijven. Een ge deelte van het weiland zal in verband met de tijdsomstandig heden mogen worden gescheurd. Daarna komen de akkerbouw- badrijven aan de beurt. De grootte van de bedrijven loopt van 20 tot 50 H.A. Er wordt voor elk te verhuren be- drjif een vaste huurprijs per H.A. betaald, terwijl uit de ge gadigden er zyn zeer vele aanvragen een selectie wordt gemaakt. De pachtvoorwaardec zullen overigens weldra in den breede worden bekend gemaakt AXEL, 28 Augustus 1934 De alhier gehouden collecte ten behoeve der vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" heeft opgebracht de som van f32,50. De Jaarmarkt. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar, heeft de Slagershond zich weer in ver binding gesteld met de drie land bouworganisatie^, de Kring Axel van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, de afd Chr. Boeren- en Tuindersbond en de R, K. Boerenbond, ten einde weer een aarmarkt te organiseeren. De esp. voorzitters, de heeren J. den Hamer, C. de Putter en Jos. Mi- chielsen waren weder bereid om met hunne besturen in overleg te treden. Het resultaat van een en ander is, dat gisterenavond op de bovenzaal bij dhr. Mattheeuws onder leiding van den voorzitter van den Slagershond in Z-VI dhr. H. Colsen, een vergadering werd gehouden, waarin besloten werd de jaarmarkt weer definitief te doen plaats hebben op 27 November a.s. De kosten zullen grootendeels onderling worden bestreden, ter wijl aan het gemeentebestuur een bijdrage van f40 zal worden gevraagd. Aan den Edelachtbaren heer Blok zal als burgemeester van Axel weer het eerevoorzitterschap worden opgedragen. De klassificatie zal met-enkele afdeelingen worden uitgebreid, zoodat o.a. ook 2- tot 3-jarige hengsten en merries kunnen wor den aangevoerd en ook vette schapen. De aan te wijzen keurmeesters zullen zooveel mogelijk geheim worden gehouden. Het schoolreisje. In aansluiting met hetgeen we reeds meldden, ontvingen we van bevriende zijde nog een verslag van het reisje, dat de leerlingen der Openbare school jl. Vrijdag alhier naar Antwerpen maakten Tijdens de treinreis aldus schrijft men ons werd er lustig op los gezongen en tevens uitgekeken naar dorpen, velden en wegen, die voorbij gereden werden. Voor veel kinderen is dat al een attractie. Op allerlei vragen werden zoovee! mogelijk inlichtingen gegeven. Zonder storing kwamen we ongeveer 8 uur te Antwerpen aan bij den tunnel voor voetgangers. Wat vonden de kinderen het fijn met den roltrap naar beneden te gaan en wat een indruk maakte de flink verlichte halve K.M lange tunnel op de kinderen, onbewust, dat eenige meters boven hen de Schelde stroomde, of misschien wel schepen voeren. Bij den uitgang stond de heer Louette, voorzitter der Antwerpsche on- derwijsvereeniging „Diesterweg", met een collega het gezelschap op te wachten. Na begroeting en kennismaking werd met den Antwerpschen leider een begin gemaakt om het door ons opge stelde programma af te werken. De heer Louette was verhinderd den tocht mede te maken en in dat verband is het wel grappig te lezen in een naburig blad van de „explicatie van den heer „Louette, die op de hem eigene, „gemoedelijk smeuïg Vlaamsche „manier een en ander vertolkte" zonder dat deze er bij was Maar als men een verslag maakt als „ooggetuige" van een reis, die men den volgenden dag hoopt mede te maken, is het niet uitgesloten, dat men eens mis raadt. Dat nemen ze in Ter- neuzen wel. We laten daarom maar liever de werkelijkheid hier volgen Allereerst dan werd een bezoek gebracht aan het bekende wandel terras langs de Kaai. Het trof goed, want er lag juist een van de passagiersschepen, die naar de Congo varen, post en andere goederen in te ladenook zag men een vrachtschip, bestemd voor China en Japan, stukgoede ren en ijz?r innemen. De kinde ren konden nu zien,, hoe het laden en lossen van groote zee schepen in zijn werk gaat. Na deze bedrijvigheid gadegeslagen te hebben, werd de wandeling voortgezet naar de Markt, waar het stadhuis bezichtigd werd. We werden er rondgeleid door een bode, die uitleg gaf van het geen er in de verschillende za len te zien is. Zoowel ep de geleiders als op de jeugd maakte het historisch interieur met zijn prachtige décors en schilderstuk ken diepen indruk. Vervolgens werd het monument „Brabo" waarvan de legende al verteld was door de bode van het stad huis) bezichtigd, en vandaar gir g het naar de Lieve Vrouwekerk, de hoofdkerk van Antwerpen. Het inwendige van dit machtig gebouw werd eveneens bekeken en bewonderd en in verband met het geziene schilderwerk van Rubens, werd ook op het stand beeld van dezen kunstschilder gewezen. Nu volgde het bezoek aan den Grand Bazar op de Groenplaats en kregen de kinde ren een indruk van een groot warenhuis. Overbodig te zeggen, dat de oogen schitterden op al het modern speelgoed en de groote massa luxe goederen daar aanwezig, Het scheiden was hier moeilijk, maar we moesten ver der, dus werd de wandeling voort gezet over Meir, Keizerlei, tot aan den tunnel voor het auto verkeer. Onderweg werden we attent gemaakt op „Boerentoren" Antwerpen's wolkenkrabber), het Koninklijk Paleis, de Beurs, het jas ingehuldigde monument voor 3eter Benoit, Van Dijck, enz Vandaar is teruggekeerd naar Victoriaplaats, waar we het Ant- werpsch Koffiehuis bereikten en een zitje welkom was, want het was reeds twaalf uur en behalve dat onk het lichaam behoefte aan rust had, stelde ook de maag zijn eischen. In een ruime zaal stonden de tafels gedekt en al spoedig deed ieder zich te goed aan broodjes met kaas of ham,, en koffie of melk. Smaken deed het uitstekendHet was een lust om de jongens en meisjes te zien pruimen. Na den maal tijd werd hier een poosje vertoefd en trok het zingen van eenige schoolliederen de aandacht der voorbijgangers, die de Holiand- sche kapoenen vriendelijk toe lachten. Flink uitgerust, werden de colonnes weer opgesteld voor een wandeling naar den Dieren tuin. Het bezoek hieraan is voor de kinderen nog altijd het hoog tepunt van zoo'n dag. Wat hier in den tijd van ruim 3 uren door de kinderen „genoten" is, is niet in enkele regels te beschrijven. Omstreeks kwart voor vijf werd de dierentuin verlaten (voor de meesten nog te vroeg) om nog maals het Antwerpsche Koffiehuis te bezoeken en zich te verfris- schen of den dorst te lesschen met een heerlijk glas limonade. Als slotnummer van het pro gramma wachtte een keurige tram rit door de stad, met als eind punt de tunnel. Welk een at tractie de tunnel voor de jongens en de meisjes 'smorgens wel was, bleek wel, nu velen uitrie pen „Fijn, lekker, nóg eens door den tunnel". Tijdig aangekomen, werd op het gemak weer in de gereserveerde treinwagens (er was in dezen best voor ons ge zorgd) ingestapt en de thuisreis aanvaard. Zoo arriveerde men in vroolijke stemming en allen tenzeerste voldaan te 9 uur vei lig en wel te Axel. Groot was de belangstelling aan het station van zeer velen, die de thuiskomst afwachtten en groot was ook de drukte, die het weerzien en begroeten van ouders, oomes en tantes, broers en zus jes gaf, en ofschoon vermoeid en zwart van treinstof, waren al len nog uitbundig verheugd over het genot van den dag, dien zij nimmer vergeten. Lof en dank verdienen degenen, die het plan hebben uitgevoerd, de onderwijzers en de bestuur ders van „Volksonderwijs", maar in 't bizonder de leider dezer reis, de heer Schieman, die, dank zij de samenwerking, alles tot in de puntjes heeft verzorgd. Weliswaar hebben ook zij geno ten van het genot der kleinen, maar in het volle bewustzijn van de verantwoording voor het wel slagen der reis voor alle negen tig kinderen en evenveel ouder paren. Bij de Rijkspolitie alhier werd gisteren door P. v. B. aan gifte gedaan van diefstal van 4 zakken aardappelen. De mare chaussee ging op onderzoek en had al spoedig resultaat, zoodat de dader werd gevat. Deze be kende, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Een waarschuwing voor dege nen, die in de verleiding mochten komen. P. T. T. op Koninginnedag. Voor den postdienst zal het postkantoor alhier geopend zijn tot elf uur. Postwissels, postbewijzen, kwi tanties, belasting of geldwisseling worden niet behandeld. Alleen giro-zaken met „spoedbehande- ling". Busrechthouders kunnen hunne stukken afhalen als gewoon, ter wijl ook bestellingen en verzen dingen als gewoon geschieden ook telegraaf- en telefoondienst ondergaan geen verandering. Ged. Staten van Zeeland hebben overeenkomstig het ver zoek van P. J. Begijn te St. ansteen ingetrokken de aan hem verleende vergunning tot het in werking houden van een autobus* dienst op Zaterdagen van Hulst naar Axel en omgekeerd. Te Arnhem slaagde voor de hoofdacte de heer A. Ver- poorte van Sluiskil, thans onderB wijzer te Rossem (Oeld

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2