Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. tember, de prijs voor hel taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 5V4 cent per L., met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie, en voor die van de derde klasse wordt ver minderd met de kwaliteitsafdracht van V:4 cent- De afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vast gesteld op 2 cent per L. De nienwe spelling. Naar wij vernemen is het ad vies van den Raad van State inzake het besluit van den mi nisterraad tot invoering eener vereenvoudigde spelling gisteren ten departemente ingekomen het betreffende ontwerp-K. B zal dezer dagen aan H. M. de Ko ningin in Noorwegen worden toegezonden. Minister Marchant hoopt dat het Koninklijk Besluit inzake de nieuwe spelling nog vóór 1 Sep tember zal kunnen verschijnen. Nederlandsche Reisweek. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat Maandag 27 Augustus a.s. de laatste dag van de eerste Neder landsche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog een 8-daagsch abonnement koopen op de Ne derlandsche Spoorwegen tegen den extra gereduceerden Reis- weekprijs van f 11.50 3e klasse en daarop reizen t/m 3 Septem ber 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantiekaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus t/m 3 September op vertoon van zijn op 27 Augustus afgestempelde Reisweeklegitima- tie nog een vacantiekaart voor de terugreis koopen met plm. 50 pet. reductie. De terugreis be hoeft niet van dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewij zen, die op 27 Augustus a.s. nog in een aangesloten hotel of pen sion aankomen, hebben nog recht op de Reisweek-Reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Wie dus in de week van 27 Augustus t/m 3 September nog van enkele belangrijke reducties profiteeren wil, haaste zich Vnrkensfobdag te Hulst. Men deelt ons mede dat de varkensfokdag te Hulst is vast gesteld op Maandag 10 Septem ber op de Markt. Tot op heden zyn 15 baeren, 54 jonge en drachtige zeugen, 10 zeugen met biggen, 13 mest- varkens eu 1 toom biggen op gegeven, in totaal dus 100 varkens. De commissie besloot ook ge legenheid te geven toornen big gen op te geven. Door particulieren en orga nisaties zyn medailles toegezegd. De slagersvereeniging van Hulst verleent haar medewerking door een paar slachtvarkens te demonstreeren. AXEL, 24 Augustus 1934 Van de ouders wier kinderen op de openbare school alhier gaan, zullen veler gedachten vandaag aan Antwerpen zijn ge wijd. Met de trein van 6 30 u. zijn nl. vanochtend een 90-tal leerlingen naar de Scheldestad vertrokken, om bij wijze van schoolreisje daar een en ander te bezichtigen. Als geleiders gingen mede het personeel der school, met uitzondering van het hoofd, dat verhinderd was, en het bestuur van de afdeeling Volksonderwijs alhier, dat inge volge besluit der algemeene ledenvergadering hiertoe het noo- dige heeft voorbereid. Zoo deelde ons de heer A. J. Schieman (voorzitter) mede, dat men in correspondentie was ge treden met e«n onderwijzersver eniging te Antwerpen, die be reidwillig inlichtingen had gege ven en een leider beschikbaar stelde, om de meisjes en jongens zooveel mogelijk te doen zien, in het tijdsbestek, dat hun ter beschikking is. Voor de kosten was wekelijks ingelegd door de leerlingen der hoogere klassen en zoo was er meer geregeld voor dit uitstapje. Vroeg uit de veeren was het wachtwoord van gisteravond en parmantig stapten verscheidene kleuters met koffer en handtasch naar het station voor hun eerste buitenlandsche reis zonder va der of moeder, maar als leden van een echte reisclub. leder der 8 geleiders nam een groepje voor zijn rekening, wat een veiligen indruk gaf. Daar kwam de trein nog gauw een laatste groet van en aan vader of moeder, voor zoover ze op het perron aanwe zig waren, en weg ging het. Gezien het programma zal er nogal wat te genieten zijn ge weest. In de eerste plaats al de attractioneele tocht onder de Schelde door den tunnel, daarna het verrukkelijk gezicht van af het viaduct bij dit prachtige weer over de laadplaatsen der Oceaan- stoomers en het Scheldepanorama. Daarna ging het te voet naar de Markt, om met vergunning van het gemeentebestuur het stadhuis eens te bezichtigen en vervolgens werd een zitje ge kozen in een hotel op de Kei- zerlei, waar de dames en heeren een lunch werd gepresenteerd. Natuurlijk werd intusschen ook nota genomen van de verschil lende standbeelden en monumen ten, die men er ontmoette. En na het maal kwam het hoofd nummer aan de beurtde die rentuin. Denkend aan eigen jeugd want voor de meesten onzer in Zeeuwsch-Viaanderen is dat toch een mijlpaal in het jeugdleven kan men zich voor stellen, hoe hier de groote ver zameling van uitheemsche dieren en vooral de roofdieren, waar van de lectuur zooveel gevaarlijke momenten heeft gegeven, de be wondering der jeugd afdwong en hoe zij zich zullen hebben ver maakt bij de apenkooien, de oli fanten, enz. Wat is zoo'n reisje toch een heerlijke dag van aanschouwings- onderwijs Na het bezoek aan den Die rentuin zou weer een versnapering worden geboden en daarna kwam de tram vóór en werd een tocht door een groot gedeelte van de stad gemaakt, zoodanig geregeld, dat men tijdig weer aan den tunnel uitkwam om de terugreis te aanvaarden. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen over vorige jaren, wegens te weinig betaalde belastingen bij den ontvanger der directe belas tingen, enz. te Axel f 19,08; te Hulst f26 22; te Sas van Gent totaal f 18,24; te Terneuzen totaal f 126,09. Bij Kon. besluit zijn be noemd met ingang van 29 September 1934, tot dijkgraaf van den Her togin Hedwigepolder de heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen tot gezworene van den Koude- polder, de heer J. de Kraker te Hoek. Tengevolge van de stop zetting van de steunregeling voor werklooze landarbeiders te Graauw, zijn de landarbeiders in verzet gekomen tegen den bur gemeester, den heer van Campen, wien zij een onjuiste regeling der steunuitkeering verwijten. Verschillende baldadigheden heb ben zich voorgedaan. (De Courant.) Men meldt aan het Dbl. v. N. Br. Bij het afrijden van de ponton aan de Nieuwe sluis te Terneu zen is de vrachtauto van de Z. V. T. M. welke volgeladen was met goederen met het linkervoor wiel door de pontonbrug gezakt. Toen de wagen gelost was, kon zij de brug weer oprijden, waar na men de goederen er weer in geladen heeft, Naar men ons mededeelt is j.l. Zaterdag, bij het van wege den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen te Vlis- singen gehouden examen, door drie leden der Terneuzensche reddingsbrigade het diploma A verworven, n.l. de dames E. A. Moggré en R. E. G. A. Bal, en de heer K. Kaijser. Het bestuur der brigade ver zoekt ons de zwemmers en zwemsters op te wekken, het schoone doel van deze brigade te steunen en te leeren om red dend te zwemmen. De contri butie is zeer gering en men krijgt als lid der brigade gratis medische en technische opleiding De secretaris van de brigade, de heer G. W. Verbiesen, Steen- kamplaan 55, zal zeker bereid zijn, de belangstellenden alle mogelijke inlichtingen te geven. Naar we vernemen wordt door de motorclub Zeeuwsch- Viaanderen" een sterrit naarTer- neuzen georganiseerd, waaraan alle automobilisten en motorrij ders kunnen deelnemen. De deelnemers betalen een inschrijf geld, terwijl door de organisee- rende club een aantal prijzen worden uitgeloofd, o.a. als le prijs f 25, 2e pr. f 15, 3e pr. f 10. Als herinnering aan dezen sterrit worden voorts voor de(n) verst- komende(n) deelneemster (deel nemer) resp. beschikbaar gesteld een zilveren plaquette en een fraaien zilveren beker. Boven dien ontvangt iedere deelneem ster of deelnemer een fraaie herinneringsmedaille. De minimum afstand is bepaald op 5 K.M. Dinsdag heeft de arbeider O. te Sluiskil in een twist zijn vrouw met een mes snijwonden toegebracht aan gelaat en armen. Zij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De man is na de vechtpartij uit het huis geloo- pen. Later heeft de marechaussee zijn lijk opgehaald uit het kanaal Gent—Terneuzen. Mdb. Crt. De zesde Zeenwsche Klompenbeurs te Ciingc. Dinsdag heeft in de R K. school te Clinge de opening plaats gehad van de Zeeuwsche Klompenbeurs, aldaar, waarbij het lid van Ged. Staten, dhr. J. A. van Rompu, namens het pro vinciaal bestuur, een toespraak heeft gehouden in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en be langstellenden. In den voormiddag verzamel den de genoodigden zich in de raadszaal van het gemeentehuis, waar een woord van welkom werd gesproken door den bur gemeester, dhr. Vienings, waarna een dronk werd gewijd op het welslagen der klompenbeurs en het welzijn der gemeente. Toen het gezelschap het raad huis verliet, speelde het plaat selijk muziekgezelschap het „Wil helmus", waarna een driewerf „le«e de Ken ngin" 1 werd aan geheven. Hierna toog men naar de R K. school, waar dhr. Van Rompu het openingswoord sprak, welke toespraak werd beantwoord door den burgemeester, dhr. Vienings. Na de opening volgde de ge bruikelijke rondgang over de beurs, waarbij bleek, dat er mooi werk was ingezonden. Er waren allerlei modellen, benevens een pracht-inzending luxe klompen, welke getuigen van de kunst van de vele beoefenaars van het vak. Inmiddels werd de beurs voor het publiek opengesteld, waarna de belangstellenden langzaam begonnen op te komen. We hopen gaarne, dat de Klompenbeurs in alle opzichten moge slagen. Dinsdag maakten een vijftig tal leden van den Oudheidkun digen Kring „De Vier Ambachten" te Hulst, een uitstapje via Zuid- Beveland naar Walcheren met een tweetal flinke touringcars. Te Kloelinge, evenals te Goes, werd een oogenblik vertoefd, teneinde een en ander te bezich tigen. Vervolgens werd naar Middel burg gereden, waar verschillende bezienswaardigheden werden be keken en Mr. P. Dieleman het gezelschap rondleidde, nadat tevoren de lunch in de Abdij was gebruikt. Na een bezoek aan Veere, waarbij mr. Dieleman eveneens tegenwoordig was, volgde de terugreis via Breskens. Algemeen was men voldaan over het genotene op oudheid kundig en natuurgebied. In de vergadering van den Kring Hulst van den N. C. B is besloten, om te komen tot uit breiding van de werkgelegenheid in Z.-Vlaanderen, te houden op 3 Sept. a.s. te Hulst. Als sprekers op deze vergade ring zullen het woord voeren het Tweede Kamerlid A. Loer akker en mr. H. van Haastert, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Donderdag werd te Oost burg de jaarvergadering van den Zeeuwschen Bakkersbond gehou den, die druk bezocht was. Na opening door den voor zitter, dhr. Henry uit Aardenburg, voerde de bondsvoorzitter, dhr. C. J. de Wolf uit Middelburg, het woord. De bond telt thans 330 leden, waarvan 53 in West- en 41 in Oost-Z -Vlaanderen. Het saneeringscontract voor Zeeland werd door ongeveer 600 bakkers geteekend. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat een bedrag van f684 80 aan contri butie was ontvangen. Met algemeene stemmen werd dhr. C. J de Wolf, herbenoemd als voorzitter. Na de vergadering werd een tocht naar Knocke gemaakt. Te Amersfoort slaagde voor het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit, voor diploma B de heer C. C. Wabeke, te Terneuzen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Portemonnaie met inhoud, J. Pieters, Nieuwstraat 49. Grijze overjas, A. Vermaas, Kerkdreef 24. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vf ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. half tien. Leeskerk. Nam. half drie Idem. Arrond Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Aug. 1934. De volgende zaken werden behandeld A. N., 19 jaar, landarbeider te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat hij Jacobus Pauwels met een ijzer enkele slagen op het hoofd heeft gegeven, waardoor deze bloedend werd verwond. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lambooy, vroeg bij veroordeeling een voor waardelijke straf op te leggen. 1. S47 jaar, koopman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij met behulp van een auto uit België heeft ingevoerd onge veer 192 Kg. ongesmolten rundvet. Eischf 1000 boete subs 3 maanden hechtenis en verbeurd verklaring van auto en vet. J. v. A 70 jaar, koopman te Hoek, werd ten laste gelegd dat hij een beroep of gewoonte heeft gemaakt van het koopen van goederen, met het oogmerk om zonder volledige betaling zich de beschikking over die goederen te verzekeren door partijen stalmest te koopen en in ontvangst te nemen tegen een vooraf bedongen koopprijs, onder meer van M. Kunst, I. P. Hamerlinck, F. de Ceulenaere, H. Modestus van de Vijver en A. Faas, en in gebreke te blijven de door hem gekochte partijen volledig te betalen. Eisch6 maanden gevang. A. A. de G38 jaar, zonder beroep te Hulst, werd ten laste gelegd dat hij te St. Jansteen heeft gepoogd geld uit de geld- lade in den winkel van F. Ver- gauwen weg te nemen. Eisch 1 maand gevang. W. J. V., 23 jaar, taxi-chauffeur te Nijmegen, werd ten laste gelegd dat hij te Zuiddorpe om het be- drijfsdebiet als schoolborden schilder te bevestigen, ter mis- lei ing van den hoofdonderwijzer Lansu, zich bedriegelijk tegenover dezen heeft voorgedaan als plaats vervanger van den bordenschilder van Wilderen en aldus de op dracht heeft gekregen de school borden te schilderen, terwijl daardoor nadeel kon ontstaan voor genoemden van Wilderen. Eisch1 maand gevang. Maandagmiddag ia een on beheerd staande driewielige bak fiets van den Honingerdijk te Rotterdam gewaaid en terecht gekomen op een langs dien dijk gemeerd liggende schuit. Op die schuit was de 56-jarige J. v. Doorn uit de Rubroekdwars- straat werkzaam. Hij kreeg de vallende fiets op het hoofd. Met een hersenschudding is bij naar zyn woning vervoerd. Maandagmiddag vonden surveilleerende agenten van po litie aan de Maashaven te Rot terdam een man op straat lig gen, doornat en bewusteloos. Zij stonden voor een raadsel Een verpleger, die spoedig met 'n ziekenwagen aanwezig was, slaagde er in den man weer tot bewustzijn te brengen, waarna hij werd medegenomen naar het politiebureau. Daarhoo-de men het volgende: 's Midda s om 1 uur ongeveer had hij, een 21 jarige zeeman, ruzie gekregen met zyn ver loofde, welke twist zóó hoog was geloopen, dat zij in het water was gesprongen. De zeeman had zich niet lang bedacht en was zyn teerbeminde nagespron gen. Hy had het genoegen mogen smaken haar weer be houden aan wal te brengen, waarna hij baar naar haar wo ning had gebracht. Op den terugweg naar huis was hem echter de doorgestane emotie te sterk geworden en was hij zijn positieven kwijtgeraakt. Indien toestand had men hem gevonden. Aan de overzyde van het IJ te Amsterdam -Noord is Dinsdagavond 6 uur een zware brand uitgebroken, aan den Pa paverweg. Waarschynlyk is het vuur ontstaan op een klein werfje, waar kano's worden gebouwd. Het vnur vond gretig voedsel in de houtwaren, zaagsel, half- afgewerkte kano's enz. In min der dan geen tijd laaiden de vlammen hoog op en weldra was het vuur overgeslagen naar een naby gelegen teerfabriekje van den heer Van Willigen, dat spoedig als een fakkel stond te branden. Ook de kuipery van den heer Riedyk was spoedig daarop aan de beurt. Zware rookwolken dreven over het IJ en over het opgespoten land. Ver in den omtrek was het vuur zichtbaar. Veel publiek, vooral uit Am sterdam-Noord, spoeden zich naar de plaats des onheils. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. De brandweer was spoedig ter plaatse met drie motorspuiten. intusschen had ook het Auto- matenfabriekje van Meyer en Kuntzels en het bleekpoeder- tabriekje Ozon van L. Klaver- stein en de houtbewerkingsplaats van Minck en van Schaick vlam gevat. Van het bleekpoederfa- briekje stortte de kap spoedig in. Hoog sloegen de vlammen op. De havenpolitie was inmiddels ook met een boot op het terrein van den brand gearriveerd. Sa men met de Jason, de drijvende brandspuit, werd de vuurzee ook van de waterzijde met kracht bestreden. Na ruim een uur van hard werken was de brandweer het Vuur meester, ZONDAG 26 AUGUSTUS 1934.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2