Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Meter, doch zoo mogelijk zou dit reeds op 2000 Meter gebeuren, in geval van nood zelfs in 1V2 seconde. Beide stratosfeer-vaarders wa ren in het bezit van een val scherm, waarmede zij in ge val van gevaar binnen 10 seconden den gondel konden verlaten. Het is echter niet noodig ge weest, want om 9,30 uur is Za terdagavond de ballon in beste conditie op een maïsveld nabij een dorp in Zuid-Slavië geland, nadat deze te 6,20 op groote hoogte boven Stiermarken was gezien en om 7 uur boven Graz. Met een snelheid van 40 K.M per uur ging het op ongeveer 3000 M. hoogte in Oostelijke richting over de Hongaarsche grens. Ir. Cosijns verklaarde een hoogte van 16.000 meter bereikt te hebben en volkomen voldaan te zijn over den tocht en de resultaten van zijn waarnemingen. Alle apparaten zijn ongeschon den gebleven. De tweede ballonvaarder, Van der Eist, zeide tot een journalist, dat de reis geen pretje is, want dat ze veel kou hadden geleden. De temperatuur was 60 graden onder nul. Bij de landing waren de hee- ren erg vermoeid. De aardappelprijzen. In verband met 't feit, dat de aardappelprijzen van dien aard zijn, dat in Zeeland reeds te velde staande aardappelen zijn verkocht tot f 750 per H.A. heeft de heer Kersten aan den minis ter van economische zaken ge vraagd, of Z.Exc. het bij dezen stand van zaken geen grove on billijkheid acht de heffing van f 1 per 100 kg nog te handhaven. Voorts vraagt hij, of de minister bereid is deze heffing ten spoe digste te doen eindigen en of de minister kan mededeelen, wan neer het ingehouden bedrag van de aardappelcentrale 1933-'34 aan de landbouwers in Zeeland zal worden uitbetaald. De besturen van den Ned R. K. Bond en van den Ned. Chr. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, hebben een adres gezonden aan den minister, waarin zij te ken- ken geven, dat de prijzen der aardappelen vanaf 1 Aug. j 1. voor den landbouw dermate loo- nend kunnen worden geacht, dat maatregelen voortvloeiend uit het Kon. Besluit van 6 Juni 1934 achterwege zouden kunnen blij ven. Het gaat, aldus adressanten, niet op, om door heffing, admi nistratiekosten enz. den prijs van dit hoofddeel van ons volksvoed- sel hooger op te voeren, dan strikt noodzakelijk is. Verzocht wordt belangrijke verlaging der heffing, beschik baar stellen van goede en goed- koope consumptie-aardappelen en verzachting en vereenvoudiging van de voorschriften van handel, vervoer, controle, enz. Gehalte van de aaikerbieten op 23 Juli In onderstaand overzicht zijr. de resultaten vermeld van het onderzoek betreffende gewicht en gehalte van de suikerbieten op 23 Juli jl. Deze gegevens zijn verkregen door bemiddeling van het Insti tuut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom, alsmede van verschillende suikerfabrieken. Groningen en Friesland ll.98°/0 Noord-Holland 1233 Zuidelijk Zuid-Holland 14 10 Zeeuwsche eilanden 14 75 Zeeuwsch-Vlaanderen 14.12 Noord-Brabant 14.48 Gelderland 15.47 Aardappelen voor veevoeder. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Akkerbouw Cen trale bepaald, dat aardappelen, welke vervoerd of verhandeld worden met bestemming tot vee voeder, vóór het vervoeten of verhandelen door stuksteken of stukprikken of door eenigerlei andere door de Centrale aan te geven bewerking op afdoende wijze ongeschikt moeten zijn ge maakt voor menschelijke con sumptie. De Nederlandsche rondvlucht heeft veel belangstelling ook van buitenlanders. Er zullen 60 a 65 vliegtuigen aan den tocht deel nemen met 178 passagiers. Sleepdienst door de lucht De Arnsterdamsche luchthaven Schiphol heeft Zondag een bij zondere attractie geboden, nl. de start van het zweefvliegtuig der Arnhemsche Zweefvliegclub, dat door een gewoon sportvliegtuig omhoog werd getrokken voor de grootste vlucht, die tot nog toe een zweefvlieger in Nederland heeft gemaakt, namelijk van Schiphol naar Arnhem, waar het in de bedoeling lag, boven het Arnhemsche vliegveld Teriet den verbindingskabel van het motor vliegtuig los te gooien om met het motorlooze toestel in glijvlucht van een hoogte van circa 2000 Meter te dalen, op Teriet. Alvorens de groote vlucht zou aanvangen, werd een pioefvlucht boven Schiphol gemaakt. Toen kon de groote vlucht beginnen. De 120 meter lange stalen sleep kabel werd strak gelegd en ver bonden achter den staart van de Tiger'•Moth, waarvan de heer Sluyter den motor onmiddellijk op volle toeren liet draaien om zijn zwaren last in beweging te krijgen. Eenigszins moeizaam taxide het motorvliegtuig over het terrein, doch na nog geen twintig meter verhief het zweef toestel zich reeds in de lucht Toen duurde het ook niet lang of het motorvliegtuig was los en tegen den vrij krachtigen wind in steeg de luchttrein weldra snel, maakte een halven cirkel boven het vliegveld en verdween toen in Oostelijke richting. Een uur later kwam men bo ven Arnhem aan. Boven hat vliegveld werd de verbinding tusschen de beide toestellen ver broken, waarna het zweefvliegtuig dat in de lucht een volkomen veilige indruk maakte, aan den grond werd vastgezet. De lucht- vaarders werden met applaus begroet. Door den heer Reumerman werd de eerste luchtpost per zweefvliegtuig in Nederland, be staande uit vier pakketjes aan den voorzitter der A.Z G. ter distributie aan de geadresseerden ter hand gesteld. Het toestel werd gedoopt met den naam, „Lits Jumeaux". AXEL, 21 Augustus 1934. Zooals te verwachten was, liep het Vrijdag met het bezoek aan de tentoonstelling al evenmin druk als Donderdag, hetgeen wel jammer is, want het optreden van de „Vroolijke Vierschaar" gaf een gezellige afwisseling voor degenen, die een amusant zitje wenschten. Dit orkest, gevormd door di recteur en een 4 tal leden van „Bravo", bracht den meest ver wenden muziekliefhebber in de stemming. Speciale vermelding verdient de 15 jarige accordeon virtuoos, dhr. A. Klooster, die op bewonderenswaardige wijze zijn instrument bespeelde. Ook het optreden van dhr. J. Romeijnsen in zijn kwaliteit als cabarettier verdiende aller aandacht. De bezoekers zullen wel met g noegen hebben geluisterd naar hetgeen de Terneuzensche „Bra vo jongens"ten gehoore brachten Zaterdag, de laatste dag der tentoonstelling, was er druk be zoek. Toch was het reeds na negenen, aleer men van drukte kon spreken. Een tweetal or kesten hebben daartoe zeer ze ker meegewerkt. Een Jazz-Band had plaats genomen in het restaurant van het Centrum, ter wijl in de tentoonstellingszaal een strijkje de bezoekers amu seerde. Het was een heen- en weer kruisen van menschen en vooral ook de attractiezaal met de ski-ball-baan stond in het teeken der belangstelling. Op den vastgestelden tijd werd het rad van avontuur in bewe ging gezet, waarna de prijswin naars der verloting als volgt werden aangewezen le. prijs, een koersrijwiel, A. de Lozanne, 2e. pr. A. Hamelink, Spui, een kookpan, 3e. Van de Velde—Wolfert, Axel, een elec- trisch strijkijzer. 4e. Kotvis, Axel, 2 dessertvorkjes en 5e. C- A. de Smidt, Axel, een Lind- bergh-pijp. De uitslag van de ski-ball-baan luidt als volgt le. pr. Een moderne electrische lamp met twee ballons, G J. A. de Jonge, Axel, 230 ptn., 2e. Een lederen schrijfmap, Odijk, Schoon- dijke en 3e. een Thermoflesch, Uitslag schieting le. pr. Een taart, M Dieleman, 34 ptn., 2e. Een flesch wijn, Ruitenburg, 33 ptn. en 3e. Een kistje a 25 sigaren, A. van Hoeve, 33 ptn., allen te Axel. Toen de prijzen waren ver draaid, verschoten en vergooid, was ook het uur van sluiten ge naderd en werd als gewoonlijk tot de standhouders en aan allen die aan de tentoonstelling enz. hadden meegewerkt, een woord van dank gericht namens het bestuur van V.V.V., dat wederkee- rig ook weer den dank had te aanvaarden van de medewerking aan een en ander, o.a. ook van den directeur der mondharmoni ca-club, die zich hier kostelijk had geamuseerd. lntusschen was het 23 uur en werden de zalen ontruimd, zoo dat deze winkelshow en tentoon stelling weer tot het verleden behoort. Als men ons het bezoek glo baal op 2000 raamde, dan kan zeker afgezien van het daarin begrepen aantal vrijkaarten, dat weer wordt gedekt door de extra inkomsten van balcon en thee- schenkerij, financieel deze onder neming als zeer geslaagd heeten en zal het de kas van V.V.V. geen kwaad hebben gedaan. Of de standhouders ook goede zaken hebben gemaakt, valt te betwijfelen, doch aangezien recla me ook voor de toekomst geldt, is daarvan nooit direct een winst en verliesrekening te maken. In elk geval heeft het tentoongestelde veel bekijks gehad, heeft men eens kunnen informeeren naar prijzen, gebruik en duurzaamheid der artikelen en zal de show wel aanleiding geven tot verkoop. Nemen we nu nog de jool en pret, die de jtugd bij het rad van avontuur en de vroolijke muziek genoot, dan kan door velen weer met voldoening op de tentoonstelling worden terug gezien. Zaterdagmiddag werd door den bouwkundige M. J. van den Berg, alhier, in het café van dhr. J. van Damme, aanbesteed, het bouwen van een woonhuis aan den Singelweg, waarvoor als volgt werd ingeschreven le perceel. Grond- en Met selwerk A. van Sabben f 977 Wiemes en Verstraten 945 Van de Velde, Terneuzen 885 M. van Alten 882 P. de Jonge 870 A. de Waal 850 H. Houg 840 J. A. Lensen 829 P. van Alten 795 2e perceel. Timmerwerk. H. van Luijk f 684 A- de Zeeuw 658 Van den Berg 605 Wisse „574 3e perceel. Loodgieterswerk. A. Mei f 62 Gebrs. van Rijn 53 50 4e perceel. Schilderwerk. Van Rijn f 140 H. Harte 113 W. Antheunis 98.90 W. de Jonge 89 M. Visscher 75 Voor de massa Wieles en Doeselaar f 1690 Wisse 1605 Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Waar geen woonplaats is vermeld, is Axel bedoeld. Naar we vernemen, is het optreden van de mondharmonica club „Bravo" uit Terneuzen, op de tentoonstelling alhier, aanlei ding geweest, dat ook van elders weer uitnoodigingen kwamen en zij o.a. zijn gevraagd voor mede werking aan het muziekfeest, dat binnenkort te Hulst zal gehouden worden. Te Utrecht slaagde Donder dag voor akte Fransch L. Ode heer C. Sol te Rotterdam, vroe ger te Terneuzen. De Kroon heeft niet ont vankelijk verklaard het beroep van B. en W. van St. Jansteen tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland om de gemeente St. Jansteen te bevelen, een rege ling te treffen met de gemeente Hulst omtrent toelating van kin deren uit de eerste gemeente op de o. I. school van laatstgenoemde gemeente. Patrijzen. Bepaald is; dat de jacht op patrijzen zal zijn geopend in de provincie Zeeland van 1 Septem ber 1934 tot 2 December 1934. De jacht op patrijzen in Zeeuwsch- Vlaanderen zal echter zijn geo pend van 8 Sept. tot 2 December. Te Breskens werden po gingen aangewend om te komen tot een afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Zaterdag vond aldaar een demonstratie plaats in tegenwoordigheid van een lid van het Hoofdbestuur, welke goed geslaagd is. Het streven ging uit van V.V.V. aldaar, dat blijkbaar een ruime opvatting van haar taak heeft. De heer G. Beun, werktuig kundige te Cadzand, die een nieuwe lijnkogel heeft samenge steld, heeft deze voor het bestuur van het reddingswezen te Oost ende gedemonstreerd. De proef slaagde uitstekend, waarbij bleek, dat zelfs een verbinding kon wor den verkregen met een vaartuig dat een 300 meter uit de kust is gestrand. De heer Beun heeft van zijn vinding octrooi genomen. (VI. Crt.) Gevonden Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een zwarte damesmuts, J.Jan sen, Julianastraat 96. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 14 Augustus waren de volgende uit spraken gedaan J. F. B39 jaar, steenkolen handelaar, Hulst, wegens het we derrechtelijk binnendringen op het besloten erf van J. Wittock te Hulst, I maand gevang. C. R., 18 j. en D. R., 33 j beiden koopman te Terneuzen, wegens mishandeling van W. Jansen van Roosendaal te Ter Neuzen, C. R., 18 j., vnd. we gens wederspannigheid tegen de marechaussée 3 maanden gevan genisstraf en voor den tweeden 1 maand. E. P. de K., 22 j. en J. F. de K., 26 j-, beiden werkman te Boschkapelle, wegens mishande ling 3 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. P. A. D., 53 j., werkman Ter neuzen, wegens vernieling f 20 b. s. 10 dagen. Faillissement. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard J. A. Baert, koopman te Hulst, Boschdorp D 47. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller, curator mr. G. Tichel man te Terneuzen. Frillissementsstatistiek over Juli 1934. Noord-Holland,(excl. Amster dam) 51, Amsterdam 49, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 21, Den Haag 38, Rotterdam 25, Utrecht 19. Gel derland 9, Noord-Brabant 27, Limburg 14, Zeeland 8, Friesland 8, Groningen 2, Drente 3, Over- ijsel 16. Totaal over Juli 1934-290 lail- lissementen. Totaal vanaf 1 Ja nuari 1934-2630 faillissementen, Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2745 faillissementen. Gistermiddag werd de brand weer te Dreischor gealarmeerd, voor een brand welke was uit gebroken op het erf van den landbouwer G. J. Klompe, ges pen aan den Zonnemairschen Dijk. De brandspuit werd met een auto Daar het bedreigde perceel gesleept. Daar voldoende bluschwater ontbrak, bepaalde men zich tot bet nathouden van de woniDg, die tegen de groote landbouwschuur, welke, evenals de kapscbuur, in lichter laaie stond, was aangebouwd. Beide schureD, welke gevuld waren met de pas binnenge haalde graanoogst, zjjn geheel afgebrand. Het woonhuis kon worden gespaard. Het vee was buiten. De brand is vermoedelijk ont staan door het warmloopen van een pot van den drijfas van de dor8chmacbine. De groote schade wordt door verzekering gedekt. In de chemische fabriek van de firma Ockinga te En schede is een ernstig ongeval ge schied. De ruim 40 jarige arbei der S. kwam in aanraking met een drijfriem, welke hem greep en meermalen om de as deed slingeren. In den meest letterlijken zin van het woord werd de ongeluk kige onthoofd, terwijl het lichaam onherkenbaar werd verminkt. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. In den nacht van Zondag op Maandag zijn dieven binnen gedrongen in het Reisbureau Lis- sone te Amsterdam. Het kan- toorpersoaeel bemerkte gister morgen bij aankomst, dat de groote brandkast op een kier openstond. S,oedig bleek dat een bedrag van ruim 17,000 aan contanten gestolen was. Er waren aan de brandkast geen sporen van braak zij was geheel intact. De eenige verklaring, hoe zij de brandkast open hebben gekre gen, is dat zij in het bezit van zeer goed nagemaakte sleutels zijn geweest. Op het terrein der Zeeuw sche betonmaatscbappij te Vlake is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk geschied, waarvan de 18 jarige J. Weststrate uit Ier- seke, bet slachtoffer is geworden. Eenige arbeiders waren bezig met een betonmolen. Op on verklaarbare wyze kwam W. tusschen de wielen, waarbij zijn beide beenen werden verbrijzeld. Het duurde geruimen tijd voor hij bevrijd kon worden. De jon geman is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd; zijn toestand is ernstig. Door drijfriem gegrepen. Op de boerderij van den land bouwer H., onder Nieuw-Vos- meer is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de jeugdige landarbeider M. v. Geel, het slachtoffer is geworden. Tegen het einde van den ar beidsdag wilde, naar de Courant meldt, de zeventienjarige knecht den drijfriem van de riemschijf gooien ten einde de dorschma- chine stop te zetten. Ongeluk kigerwijze kwam hij daarbij met zijn mouw in aanraking met den riem, waardoor hij werd gegre pen en tegelijk naar boven ge trokken. Met één ruk werd de rechterarm van den ongelukkige bijna geheel van 't lichaam ge trokken. Hevig bloedend en ker mende van pijn werd de arme jongen bevrijd, waarop onmid dellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Te Bergen op Zoom is de arm geamputeerd. De toestand van den jongen man is ernstig. Zondagavond heeft te Breda een ernstig ongelak plaats ge had, waarbij een sergeant-majoor werd gedood. Omstreeks 6 uur reed de ser geant-majoor B. uit Den Haag op den Nieuwen weg met zijn motor. Uit de richting Terheiden naderde een truck-wagen met tractor, fi raakte vermoedelijk de macht over zijn stuur kwijt en reed ip vollo vaart tegen des

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2