Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-VI aan deren. Twee aangebedenen. No. 39. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Oostenrijk. Over de diepe kloof, tusschen Oostenrijk en Duitschland ont staan tengevolge van de nationaal- socialistische actie met den op stand van 25 Juli als hoogtepunt zal men trachten een brug te slaan. Aan von Papen is daarbij de taak toebedeeld, als bouw meester te fungeeren. Het zal hem niet gemakkelijk vallen zijn opdracht te vervullen, daar hij zal moeten beginnen den dikken muur van wantrouwen af te bre ken, welke tusschen Weenen en Berlijn is opgetrokken. Maar de voormalige cavalerie-officier is voor geen klein geruchtje ver vaard en hij heeft in zijn nieuwe functie van Duitsch gezant in Oostenrijk reeds een poging aan gewend om een contract tot stand te brengen. Bij het over handigen van zijn geloofsbrieven aan den Oostenrijkschen bonds president Miklas wist hij handig het zwaartepunt te verleggen, door den nadruk te doen vallen op zijn speciale zending. Of schoon hij als gewoon gezant naar de Oostenrijksche hoofdstad is gekomen, heeft hij tevens de laatste opdracht van den over leden rijkspresident von Hinden burg te vervullen om de ver stoorde betrekkingen tusschen de beide landen weer in normale en vriendschappelijke banen te lei den. Zoo althans heeft hij het in zijn toespraak gezegd. In zijn antwoord heeft bonds president Miklas tegemoetkoming betoond en laten uitkomen, dat von Papen bij het vervullen van zijn taak op den steun der Oos tenrijksche regeering zal kunnen rekenen. De eerste stap naar verzoening is dus gedaan en nu zal afge wacht moeten worden, of het Berlijn waarlijk ernst is om ook den verderen weg naar het doe! af te leggen, zonder zich aan gewaagde zijsprongen over te geven. Te oordeelen naar de opvattingen van vice-kanselier prins Starhemberg is de kans daarop evenwel zeer problema tisch. Onomwonden heeft hij reeds te kennen gegeven, dat Oostenrijk zich heeft voor te bereiden op een nieuwe natio- naal-socialistische poging tot op stand in het komende najaar. De tijd zal leeren of hij hierin gelijk heeft. Een gewaarschuwd man telt echter voor twee, zoodat het te voorzien is, dat er een dergelijke poging nog beter en sneller zal worden verijdeld dan die, waarbij bondskanselier dr. Dolfuss het leven heeft ingeboet. Inmiddels zijn meer normale verhoudingen ingetreden, ook naar het oordeel van Italië, dat zijn troepen aan de grens heeft teruggetrokken. Het snelle en doortastende ingrijpen van Mus solini houdt voor Berlijn een niet te verwaarloozen waarschuwing in. Zooals de voormalige Griek- sche premier Venizelos terecht heeft opgemerkt, is het Euro- peesch kruitvat verplaatst van den Balkan naar midden-Europa. Indien Hitler van zins mocht zijn met vuur te spelen, dient hij er op bedacht te zijn, dat het over springen van een enkele vonk voldoende kan zijn om een ge weldige uitbarsting te veroorza ken. En dan zal zeker Duitsch land den grootsten schok te doorstaan krijgen. Voor het oogenblik kan de grootste spanning als geweken worden beschouwd. Aan de on afhankelijkheid van Oostenrijk kan niet worden getornd zonder dat zich gevaarlijke complicaties voordoen. Die les zal Berlijn nu toch wel geleerd hebben. Hitier gekozen. Reeds Zondagnacht klonken door de Radio de uitslag van de millioenen stemmen in Duitsch land, die „ja" zeiden. Men weet dat het alleen gold een antwoord te geven op de vraaj» of men Hitier als President van het Duitsche Rijk wenschte, ja of neen. Gezien in het licht van de Duitsche machthebbers was het niet gemakkelijk "oor een Duitsch onderdaan om zijn meening vrij uit te spreken en zoo wordt over de stemming van Zondag meer gedacht dan gezegd. Daarbij genomen de reusach tige en overbluffende reclame die door de vrienden en bescher melingen van Hitler is gemaakt voor zijn verkiezing en blijk baar op „bevel" hebben ook de dagbladen er het hunne toe ge daan was niet anders te ver wachten dan een overwinning met bijna algemeene stemmen. „Hitier is de menschenvriend, hij is de schepper van een nieuwe wereldgedachte en hij zal en moet overwinnen, neen hij kan alleen overwinnenBij Hitier ligt de eenige zekerheid van de stabiliteit van den vrede van Europa" en zoo ging men door. Hitter is dus gekozen en ge stegen tot den voor het oogen blik hoogst denkbaren top hoofd van den staat en rijkskan selier. Zal daarmede zijn eer zucht bevredigd zijn Deze vraag klinkt misschien vreemd, doch wie kan de ge dachten peilen van dezen onge twijfeld bijzonderen man, wiens duizelingwekkende carrière bin nen een tijdsverloop van nauwe lijks tien jaren hem tot den uit verkoren leider van 't Duitsche volk maakte? Zou het een won der zijn, wanneer hij, zich spie gelend aan een Napoleon Bona parte, of anderen, op het daar voor geëigende oogenblik den Duitschen troon voor zich op- eischte Deze vragen zullen waarschijnlijk niet door 40 milli- oen menschen klakkeloos beves tigend beantwoord worden, maar daarom zijn ze toch nog wel de 'overdenking waard. Bij herha ling heeft Adolf Hitler verklaard, dat het vraagstuk van den staats man, monarchie of republiek, geen actueele waarde bezit. Uit dien hoofde heeft hij voor de leden van de voormalige keizer lijke familie slechts belangstelling getoond voor zoover ze binnen het kader der nationaal-socialis- tische partij aan zijn plannen dienstbaar gemaakt konden worden. Overigens schenen de leden van het Huis Hohenzollern buiten zijn gezichtskring te liggen. In een politiek testament van wijlen president von Hindenburg geeft deze als zijn overtuiging te kennen, dat „eens de rots zal opduiken, waarop een halve eeuw geleden de toekomst van het vaderland werd gegrondvest, het Duitsche Keizerschap". Feitelijke uitvoerder van dit testament is Adolf Hitler, de machtigste man van 't Hedendaagsche Duitsch land, die zich echter, evenals enkele van zijn op hooge«posten geplaatste vrienden, meermalen eenigszins smalend heeft uitge laten over „vroegere vorsten, die het land naar den ondergang hebben gebracht". Namen wer den niet genoemd, zoodat ieder een die naar wensch kon invul len. Wanneer we verband leg gen tusschen dergelijke uitdruk kingen en de verheffing tot staats hoofd van den rijkskanselier op eenigszins overhaaste manier door het kabinet, zoodat het volk voor een uitgemaakte zaak kwam te staan, dan is toch wel de vraag gewettigd, of Hitier zich werkelijk zooveel moeite getroost om te zijner tijd de Hohenzol- lerns op den Duitschen troon te herplaatsen. En als die het niet zijn, wie dan wel Waarom zou dan Hitier niet Keizer van Duitsch land kunnen worden Dat de drukte en geestdrift Zondag in Duitschland groot was, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Speciaal Berlijn was in feeststemming tal van optochten, muziekcorpsen en spreekkoren trokken door de stad. In de regeeringswijk en Wilhelmstrasse verzamelden zich duizenden voor het gebouw van den Rijkskanse lier en men rustte niet voor den Ftihrer gezien te hebben. Om 10 uur 's avonds trok een fakkelop tocht voorbij van 16000 S. A. mannen, die in paradapas defi leerden. Vrouwen reikten hem bloemen aan. Het getal stemmen „ja" bedroeg 38362 760 van de 43.529.710, 4.294 654 luidden „neen", 872.296 waren ongeldig en 2.143.913 hebben niet gestemd. België. Naar de stratosfeer. De Belgische wetenschappelijke onderzoeker, ir. Max Cosijns is Zaterdagmorgen te 6.19 uur in gezelschap van zijn helper Neré van der Eist te Hour Havenne, bij Dinant, gestart voor zijn derden tocht naar de stratos feer, precies 2 jaar na den eer sten tocht van professor Piccard. Tegen 3 uur des nachts was men met de vulling van den ballon gereed. Te 4 35 uur werd de gondel onder den ballon be vestigd, waarna het terrein door de politie werd ontruimd. De ballon voert 1000 K.G. zandballast in zakken mee en 300 K.G. water in tanks. Vrijdagavond heerschte een koortsachtige drukte op het veld, welke haar hoogtepunt vond in het moment, toen de 28-jarige Max Cosijns uit Brussel arriveerde. Zijn 23 jarige helper van der Eist bevond zich reeds enkele weken op het terrein, waar hij met studenten in een tent verblijf hield. Eveneens arriveerden de ouders van ir. Cosijns, die bij den start aanwezig wilden zijn. De stratosfeervaarders beoog den een hoogte te bereiken tus schen de 15 en 17.000 Meter, om daar hun waarnemingen te doen. Het is niet hun doel, hooger te komen. Zij rekenden erop, twee uur in de stratosfeer te zullen blijven en reeds voor zonsondergang weer te landen. Ook op andere hoogt *n, nl. tusschen de 5000 en 12.000 Meter, hoopten zij eenigen tijd den ballon op constante hoogte te kunnen houden voor het doen van onderzoekingen. De aluminium-gondel heeft een doorsnede van 2.20 Meter, bij een dikte van 3L,'3 m.m. De luiken van den gondel moeten gesloten worden op 6000 (Wordt vervolgd). AXELSCHEII COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (10 Wat kwam zij doen? Zijn nieuws gierigheid was zoo groot, dat die de o vei hand had op iedere andere gejachte. Mme de Parnes kwam van tafelzij deed precies wat Valentijn zoo even gedroomd had, zij opende de ramen, sloot de blinden en stak twee kaarsen aan. De schemering begon te vallen. Zij legde een boek, dat Bij bij zich bad, op tafel, deed al neuriënd eenige stappen en ging op een canapé zitten. „Wat komt zij doen herhaalde Valeniijn bij zich zelf. Ondanks het verhaal van het kamermeisje, kon hij toch niet nalaten te hopen, dat hij een of ander geheim zou ontdekken. „Wie weet, dacht hij, misschien ver wacht zij iemand Ik zou een mooie rol spelen, als er een derde kwam*'. De markiezin sloeg op goed geluk haar beek op, sloeg het daarna weer dicht, en scheen vervolgens na te denken. De jonge man meende te zien, dat zij naar den kant der kast keek. Door de deuri die op een kier stond, volgde hij al haar bewegingen, een vreemde gedachte kwam plotseling bij hem op zou het kamermeisje gesproken heb ben zou de markiezin weten, dat hij er w*s Dat is, zult gij zeggen, een vrij sotte gedachte, en vooral ook heel weinig waarschijnlijk. Hoe kan men veronderstellen, dat de markiezin na kaar briefje, all zQ van dg aanwezig- heid van den jangen man gehoord had, hem niet de deur had laten wij zen of hem die niet zelf gewezen had Ik begin, mevrouw, met u te verze keren, dat ik het mtf u eens ben, maar ik moet er bij voegen, dat ik in geen geval er toe leen derge lijke ideeën te verklaren. Er zijn menschen, die altijd veronderstellen, en er zijn er, die nooit veronderstellen, de plicht van den geschiedschr|v< r is: te vertellen en hen, die er plezier in hebben, te laten denken. Al wat ik zeggen kan, is, dat het duidelijk is, dat de liefdesverklaring van Valentijn mme de Parnes onaan genaam was geweest, dat het waar schijnlijk is, dat zij er niet meer aan dacht, dat zij naar alle waarschijnlijk heid dacht, dat hij vertrokken was, dat het nog waarschijnlijker is, dat zij goed gedineerd had en dat zij haar siësta in het paviljoen kwam houden, maar het is een feit, dat zij begon met een van haar voeten op de ca napé te leggen, toen den tweeden, dat zij daarna haar hoofd op een kussen leg de en toea zachtjes de oogen sloot, en het schijnt mij moeilijk, hierna niet te gelooven, dat zij insliep. Valentijn had lust, zooals Valmont zegt, om voor een droom door te gaan. Hij stootte de deur open, een gekraak deed hem beven, de markiezin had de oogen geopend, zij richte het hoofd op en ktek om zich heen. Valentijn verroerde zich niet, zooals gij kunt denken. Toen zij nieis meer hoorde, en daar zij niets gezien had, sliep mme de Parnes weer in, de jonge man sloop vooruit op de punten van zijn teenen, en met kloppend hart, nauwelijks adem durvend halen, kwam hij even» als Robert de duivel bij de sluime rende Isabella. Gewoonlijk denkt men onder zulke omstandigheden weinig na. Nooit was mme de Parnes zoo mooi ge weest, haar halfgeopende lippen leken nog blozender dan ooit, een hooger rood kleurde haar wangen, haar rus tige en gelijkmatige ademhaling deed zachtjes haar borst op en neer gaan, die bedekt was met een dunne kan'. De engel van den nacht kwam niet schooner te voorschijn uit een blok Cararisch marmer onder den beitel van Nuehel Angelo. Zeker, zelfs al wordt zij boos, zulk een vrouw, die zoo bespied wordt, moet vergeven, dat zij bewondering wekt. Een lichte beweging van de markiezin deed Va lentijn stil staan. Sliep zij Die vreemde twijfel verontrustte hem zijns ondanks. .En wat komt het er op aan Is het dan een valstrik Wat een inval en wat een dwaze vrouw, waarom zou de liefde haar waarde verliezen, als zij verdeeld is? Wat is er meer veroorloofd, meer waar dan een halve leugen, die men raden kan Wat is er mooier dan zij, als zij slaapt? Wat bekoorlijker, als zij niet slaapt Teiwijl hg dit bij zichzelf overwoog, bleef hij onbeweeglijk staan en kon niet nalaten een middel te zoeken om achter de waarheid te komen. Doer deze gedachte beheerscht, nam hij een stukje suiker, dat nog van zqn maaltijd over was, en zich achter de markiezin verbergend, wierp hij dat op haar hand, zij bewoog zich niet. HU verschoof een steel, eerst zachtjes, daarna wat harder, zonder het minste gevolg. Hg strekte zjjn arm nlt en liet het boek, dat mme de Parnes ep tafel gelegd had, op den grond vallen. Hq dacht dat ze ditmaal wakker ge worden was, en kroop achter de ca napé, maar er bewoog zich niets. Toen ging hq opstaan, en daar het zonneblind, dat op een kier openstond, de markiezin aan de avondlucht bloot stelde, sloot hq dat voorzichtig. Gij begrqpt mevrouw, dat ik niet in het paviljoen aanwezig was, er. van het oogenblik af, dat het zonne blind gesloten werd, is het mg onmo- gelqk geweest meer te zien. VI. Het was niet veel meer dan veer tien dagen later, toen Valentgn, bq zijn vertrek van mme Delaunay, zqn zakdoek op een stoel liet liggen. Toen de jonge man weg was, nam mme Delauray den zakdoek op en toen zq toevallig naar de letter keek, zag zij er een keurig geborduurde I en P. op staan. Dat waren niet de letters van Valentqn, van wie zou de zakdoek zqn De naam Isabelle de Parnes was in de rue du Plat d'Etain nooit genoemd, en de weduwe verloor zich bq gevolg in ijdele gissingen. Zq draaide den zakdoek naar alle kanten om, bekeek een hoek, dan weer een anderen, alsof zij hoopte ergens den waren naam van den eigenaar te ontdekken. En waartoe, vraagt gg mg, zooveel nieuwsgierigheid om zulk een een voudig iets Men leent iederen dag een zakdoek van een vriend en ver liest dien, dat spreekt van zeif. Wat is er voor buitengewoons in Toch bekeek mme Deiaunay het fijne battist nauwkeurig eo vond er iets vrouwe- igks aan, dat haar het hoofd deed schudden. Zg had verstand van hor- duurwerk en het pat oon scheen haar wel wat al te rijk om uit de kest van den jongen man te komen, Een on voorziene aanwqzlng deed haar de waarheid kennen. Aan de vouwen van den zakdoek zag zg, dat een van de punten saamgeknoopt geweest was om als beurs te dienen, en die manier om zgn geld te bewaren, gij weet het, wordt alleen door vrouwen toegepast. Zq verbleekte bg deze ontdekking, en na eenigen tqd met peinzenden blik op den zakdoek gekeken te hebben, was zq genoodzaakt deze te gebruiken om een traan af te wisschen, die over haar wang liep. Een traaH, zult gij zeggen, nu reeds een traan! Helaas! ja, mevrouw, zij weende. Wat was er dan gebeurd Ik zal het u zeggen, maar wq moeten daarvoor eenige stappen teruggaan. Gij moet weten, dat Valentqn den tweeden Cag na het bal bq mme De launay gekomen was. De moeder deed hem de deur open en zei hem, dat haar dochter uit was. Mme De launay had desrop een langen brief asn den jongen man geschreven, zij herinnerde hem aan hun laatste on derhoud en versocht hem dringend haar niet meer te komen bezoeken. Zg rekende op zijn woord, zyn eer en zyn vriendschap. Zg toonde zich niet beleedigd en rente met geen woord van der, galop Kortom, Valentijn las dien brief van het begin tot het einde zonder er iets te veel of te weinig in te vinden. Hg was geroerd, en hg zou haar gehoorzaamd hebben, als het laatste woord er niet in gestaan had. Dat Iaat3te woord was weliswaar doorgehaald geweest, maar men kort het er nog dnldeiijk door heen lezen.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1