IVOROL Vereeniging tot Bevordering ?an het Vreemdelingen verkeer. een ruime collectie Potplanten. Jonge HENNEN /}e yiedecfandsche Jandfiasta Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. eene collecte Het Nederlandsche Roode Kruis, Advertentiën. Strijkmuziek Verhuisd Kerkdreef E 33 G. M. VU TATE1IB0VB. len over zijn schouder kreeg en gewond bleef liggen. lntusschen was de auto zoo dicht genaderd, dat als de chauf feur niet plotseling had gestopt, het ergste te vreezen zou zijn geweest. Gelukkig kwam hulp opdagen en terwijl van L. in het café van Cocquit werd binnengedragen, hielden anderen het paard aan en werd de firma De R. alhier v rwittigd. Nadat eerste hulp was ver leend, werd de man op last van zijn patroon naar den dokter hier gebracht. Het bleek, dat naast enkele ontvellingen aan gelaat enz. het rechter sleutelbeen was gebroken. Na verbonden te zijn ging van L. huiswaarts, om en kele weken gedwongen rust te nemen. Gisteravond maakte onze plaat selijke Harmonie „Hosanna" een rondwandeling door de stad. Ditmaal was Vrouwe Fortuna den muzikanten beter gezind dan de vorige keer, zoodat vanwege het ideale zomerweertje het gezel schap werd gevolgd door de Axelsche jeugd. Door het corps werden in flinken pas eenige vroolijke marschen uitgevoerd, waarna men weer terug naar het repetitielokaal marcheerde. Het was aan de politie te Neuzen ter oore gekomen, dat er valsche rijwiel belastingplaatjes 1934—1935 werden gemaakt en uitgegeven als onvervalscht. Voor het onderzoek werd Maandag het terrein van de Ammoniakfabriek te Sluiskil afgezet en toen de werklieden per rijwiel huiswaarts keerden, werden deze aangehou den en gecontroleerd door 2 politie-agenten en 2 kommiezen, met gevolg, dat als vermoedelijke dader is aangehouden zekere E. H., electricien, 24 jaar, wonende te Sluiskil. Dhr. H. van Mossevelde te Terneuzen slaagde Dinsdag voor het examen Engelsch L. O. Dhr. H. P. van der Poel te Lamswaarde slaagde dezer dagen voor het examen Fransch L. O. Geslaagd voor de hoofd akte de heer E. V. M. Bleyen- berg te St. Jansteen. Mej. Blommaert, onderwij zeres aan de meisjesschool te Hulst is geslaagd voor het di ploma koordirecteur van de Ne- derlandsche St. Gregoriusveree- niging. Te Biervliet is Dinsdag tijdens een onweer een koe in de weide dood geslagen. Te Waterlandkerkje kreeg de knecht van den landbouwer St. zekere E. de P. van een los geraakte stier in den stal met zijn horens verschillende stooten tegen zijn hoofd, waardoor hij gewond raakte en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. „Klokke Roeland" Als mense luut, es sturme int landt. We hebben ze hooren luiden en de bewoners van het oude St. Jan ten Steene beangst gezien door den krijg die het land ver ontrustte. Nadat de tooneelvereeniging vanSt. Jansteen Zondag haar eerste uitvoering gaf van dit openlucht spel, dat jammerlijk door regen buien werd verstoord, werd Woensdag met den feestdag van half Oogst de tweede uitvoering vertoond tijdens prachtig zomer weer. Geen wonder dan ook, dat talrijke liefhebbers van his torie en tooneel ook uit de om geving, waren opgetrokken naar het mooie plekje achter de Zus terschool, genaamd de Grottuin, dat zich om zijn rustige ligging en boomrijke omgeving zoo goed voor een dergelijk spel leent. Het spel dateert uit den vrij heidsstrijd der Vlamingen en geeft weer hoe de willekeur der toenmalige edelen over het leven der burgers beschikte, hoe die wandaden tot verzet lokten, steeds aangemoedigd door de moralen van Uilenspiegel en hoe uitein delijk het verzet tot strijd leidt en de Vlamingen onder Jacob Van ArtcVelde den itnjd wonnen. Bizonder aantrekkelijk wordt deze historie gemaakt doordat in woord en beeld wordt voorge steld, welk een rol Hulst en St. Jan ten Steene daarbij vervullen, onder het gezag van de Wul- faerts, Philips Vylain, Gilles van Miedeghem, den Baljuw. Voegen we daarbij nog dat décor, costumeering, grimeering en spel tot in de perfectie was verzorgd, zoodat het niet voor beroepspel behoefde onder te doen, dan durven we ook een bezoek aan de 3e voorstelling aanbevelen. De Vylains, Jacob van Artevel. de, Uilenspiegel, Pastoor Miede ghem en de Baljuw, zij werden natuurgetrouw vertolkt en ver dienden tenvolle het applaus na ieder bedrijf. De schrijver en regisseur, dhr. J. A. Everaard, voorzitter der tooneelvereeniging te St. Jansteen, heeft succes gehad met zijn werk en verdient om verschillende re denen lof en hulde. We vernamen, dat hij tot het schrijven van tooneelwerken is ge komen, door zijn liefde tot de historie. Het archief van St. Jan Steen en ook elders verstrekte hem gegevens, die hij in samen werking met den heer J. Adri- aanse, archivaris van Hulst ver werkte tot een historisch-roman- tisch geheel, waarin op aantrek kelijke wijze personen en feiten werden aanschouwelijk gemaakt en daarin, getuige de opvoering, de belangstelling en het succes, volkomen geslaagd is. Het is zeer prijzenswaardig, dat op die wijze getracht wordt om de historie vooral ook van het roemrijke Vlaanderen leven dig te houden. We namen ook waar de te genwoordigheid van dhr. mr. P. Dieleman, uit Middelburg, wien verzocht werd na de opvoering een slotwoord te spreken Wie mr. Dieleman als histori cus en redenaar kent, begrijpt dat hij dat gaarne deed en ook dat er „wat los kwam". Hij prees den schrijver om de echt Vlaamschen gees£ die uit het spel sprak en waarvan hij hoopt, dat ze blijft voort leven, als eenheid van gedachte voor vrijheid en weivaart voor het algemeen, zon der persoonlijke belangen voor te staan. Als we blijven staren op kerk of stadhuis, dan zien we niet de polders en het ak kerland dat ook deelen moet en handel en welvaart. Daarom hou en trouw aan 't Vaderland met Vlaanderen, de leeuw. Vlaanderen, dat nóg van groote beteekenis is. Wat is Zeeland zonder Vlaanderen Wat Neder land zonder Zeeland Wat is België zonder Vlaanderen? Ja zelfs in Frankrijk heeft men nog niet te miskennen dien invloed, waar spreker er onlangs nog de Vlaamsche taal vloeiend hoorde spreken. Laten we daarom als Vlamingen blijven streven naar de vrijheid en Godsvrucht, die onze vaderen in Europa hebben bevochten, denkend aan het devies van onze geliefde Koningin: „Je maintiendrai", maar ook biddend het „Mijn schilt ende betrouen". De ZeerEerw. Heer J. Preijers, pastoor en voorzitter van het eere-comité dezer uitvoering, dankte den spreker en de aan wezigen voor hunne belangstel ling. Dr. W. U Schuurman f Zaterdag is op 43 jarigen leef tijd overleden de heer W. U. Schuurman, sedert 1923 zenuwarts te Middelburg. Dhr. Schuurman was voor enkele dagen naar de Veluwe vertrokken, om daar rust te nemen voor zijn toch al zwak gestel, toen van daar onverwacht het doodsbericht van deze be minnelijke persoon kwam, die onder zijn patiënten veel vriend schap wist te kweeken en ook in Zeeuwsch Vlaanderen om die reden geen onbekende was. Naar aanleiding van dit over lijden wordt o.a. het volgende aan de „Mdb. Crt." geschreven „Bij het plotseling overlijden van den Middelburgschen zenuwarts, W. U. Schuurman, moge er van geneeskundige zijde aan worden herinnerd welk een bekwaam en voortreffelijk medisus en collega er met hem uit het volle leven wordt weggenomen. Deze pio nier voor de psychiatrie en neu rologie in onze provi ,cie Zeeland vond er als opvolger van collega Knappert een moeilijk en uitge breid terrein voor zijn veelom- vattenden arbeid. Zijn werklust was groot, zijn wetenschappelijke beteekenis werd ook door de besten in den lande erkendzijn patiënten na men snel in aantal toe. Geen wonder dus, dat zijn werktijd vaalc duurde van 's morgens vroeg tot diep in den nacht. Zoo heeft hij zichzelf niet ge spaard en heeft hij zich meer dan tenvolle gegeven aan de roeping van zijn leven." Wegen berichten uit België. De afdeeling Wegen en Ver keer van den B.B.N. deelt mede, dat le. het verkeer hersteld is op den Noorderrijweg tusschen Blankenberghe en Wenduijne van den Kustweg Knokke-Duinkerken. 2e. het verkeer hersteld is op wegvakken Nieuwpoort-Pervyse en Nieuwpoort Spermalie tus schen St. Joris en Nieuwpoort. 3e. het verkeer hersteld is tusschen km. 12 200 en km. 13.400, wegvak Heestert-Avelgen van den weg Kortrijk-Oudenaarde. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. half 10 Prof. Dr K. Schilder van Kampen. Nam. half 3 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. half tien. Nam. half drie Leeskerlr. Idem. Gisteren was de heer G. Flip- se, hootd der school te Kam perland met zijn 13 jarige doch ter gaan zwemmen aan bet strand by de Auna-Frisopolder. Plotseling geraakte het meis je in diep water en zonk om hulp roepende weg. De vader trachtte zijn kind te redden maar beide zyn jammer lijk verdronken. Mdb. Crt. Dinsdagavond heelt te Rot terdam een telle brand gewoed in het dubbele pand van de tirma Harmsen en Geerling, han del in galanteriën, glaswaren, tuinslangen en andere artikelen. Dit pand bestaat uit een be nedenverdieping, twee etages en een zolder. Op de benedenver dieping, achterin, is omstreeks kwart voor zes brand ontstaan. Het was onmogelijk met het blu8chmateriaal in het pakhuis door te dringen wegens den dichten rook. Er was n.l. zeer veel emballage en vooral ook seer veel stroo aanwezig, het geen de rookontwikkeling ten sterkste bevorderde. Aan de voorzijde van de da ken naast het pand en tegenover het pand en vanaf loodsjes in de tuinen aan de achterzijde werd gespoten, zoodat men den brand had ingesloten en voor uitbreiding geen gevaar meer bestond. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat een achteloos weggeworpen sigaret in een kist met stroo is terecht gekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Op den Antwerp8oben straat weg nabij Bergen op Zoom is Woensdagmiddag een vrij ern stig ongeval gebeurd. De ama teurwielrenner G. uit Breda, wilde een stilstaande personen auto passeeren. Juist op dat mo ment werd de deur van het voertuig geopend, ten gevolge waarvan de wielrenner met het portier in botsing kwam. Zwaar aan het hoofd gewoDd ward de jongeman naar het algemeen bur- gergasthuia overgebracht, Te Roosendaal brak brand uit in de boerderij vsn den heer P. Roek. Toen de brandweer ver scheen, bleek, dat er geen water was. De brandweer bepaalde zich toen tet het omtrekken der muren en was behulpzaam bij de redding van het vee. Een stier, een veulen en vier vette varkens, benevens wat pluimvee, werden een prooi der vlammen. Veel graan, dat gereed lag om gedorscht te worden, werd door het vuur vernield, evenals het in bergen geladen hooi. De scha de wordt op f 10.000 geschat, welk bedrag gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Twee broers verdronken. Nabij Schoonhoven, zijn in de Lek de broers Jilles en Arie Ver waal, uit Bergambacht, bij het baden verdronken, in de nabij heid van de tweede krib, een plaats waar regelmatig gezwom men wordt, aldus de N. R Crt. Geen van beiden kon goed zwem men. Toen de 14-jarige Arie zicb, omdat het laag water was, buiten den kop van de krib be gaf, werd hjj plotseling door den stroom meegetrokken. Op zijn hulpgeroep b'gaf zich de 19-ja- rige broer eveneens te water, doch spoedig werd ook hem de stroom te machtig. Voordat zy een toegestoken stok konden gry- peD, verdwenen beiden in de diepte. Sportnieuws. Wielrennen. Zooals wij Dinsdag reeds meldden, heeft de directie der Terneuzensche Wielerbaan, voor a.s. Zondag een programma in elkaar gezet, dat tot de juweel tjes op dit gebied behoort. De aanwezigheid van 's werelds grootsten zesdagenrenner,' den beroemden Pijn, met als partner den eveneens wereldberoemden Slaats, met als tegenstrevers Buschenhagen, Deneef, Debruy- ker, enz. garandeeren een strijd van jewelsteWat zal het er spannen op het gezellig Terneu zensche baantje Vanwege de te verwachten stormloop is besloten om kaarten op voorhand te doen verkoopen, nl. bij dhr. Ch. Ververs, Noord straat, Terneuzen, tel. 15- Er is maar één Pijnenburg, zooals er slechts één Karei Eén isDaarom zal iedereen naar „den Pijn" gaan zien, de „six- days-man" met een wereldrepu tatie. Het Terneuzensche velodrome zal Zondagmiddag wel in het brandpunt der algemeene wieler- belangstelling staan. Gedurende 1 31 Juli 1984. Graanw. Gehuwd. 25 Juli. Ludovicus Wegenhousen, 33 j. en Juli de Bakker, 33 j. Jaco bus de Koning, 30 j. en Rosalia Wegenhousen, 27 j. Geboren. 12. Josephus, z. van Johannes van Troost en Martha van Gimst, 17. Jules, z. van Augustus Borm en Emilie Bruggeman. 18. Julia, z. van Jacobus Peersman en Albertina Maas. 20. Joseph, z. van Petrus de Smit en Margaretha de Mul der. Josephus z. van Eduardus van Immerseel en Magdalena Ongenae. Hoek. Gehuwd, 12 Juli. Ben jamin de Patter, 25 j. en Adri- ana van der Hoott, 25 j. Corne lls Verberkmoes (van Terneuzen) 28 j. en Catharina 't Gilde, 25 j 26 Adriaan Donze, 22 j. en Hebrina Leys, 19 j. Hendrik Dieleman, 23 j. en Catharina Tollenaar, 23 j. Jannis de Feij- ter (van Axel), 30 j. en Levina de Jonge, 22 j. Geboren. 2. Abraham, z. van Marinu8 Dieleman cd Maria van Hoeve. 4. Maria, d. van Leen- dert de Braai en Anna de JoBge. 14. Levina, d. van Marinus de Ritter en Levina Tollenaar. 21. Frans, van David de Groote en Maria Meeusen. Jtn, z. van Joziat Klaaijsen en Anna Schie- man. Overleden 25. Petrus Hamer- linck (van Temeusen), 23 j., st. Vtó Eduard en Leonie Gjjsel, Sas van Gent. Gehuwd. 25 Juli. Hector Coone, 24 j. en E!za Goetbals, 23 j. 26 Arthur de Pauw, 29 j. en Marietta van den Abeele, 20 j. Geboren. 16. Willy, z. van Victor van der Zalm en Marie Arens. 27. Johannes, z. van Maurice Goethals en Petronella de Wilde. Westdorpe. Gebuwd. 5 Juli. Remi Huistaert (van Wachte- beke), 24 j. en Olga Kersbulck, 20 j. 28. André Pierets (van Selzaete), 29 j, en Irma van Waes, 28 j. Overleden. 4. Alfred de Bruy- ker, 40 j., echtg. van Christin» de Vrieze. Zniddorpe. Gehuwd. 25 Juli. Victor Braeckman, 32 j. en Elisa Gysel, 18 j. Geboren. 20. Elisabeth, d. van Marinus Karman en Johanna Heijstek. Crisis-publicatiën. Mededeeling van de Landbonw- Crisisorganlsatie voor Zeeland. In aansluiting op de circulai res, betreflende de voorschriften inzake den gerststeoa deelen wij mede, dat van heden af het voornemen tot dorschen ten minste drie werkdagen tevoren aan de LaDdbouw-Crisisorganisa- tie voor Zeeland moeten worden kenbaar gemaakt en dat als begin van dezen termyn de da tum en het aar van het post stempel, worden aangenomen. Mocht door weersomstandigheden of anderzins de dorsching eerder kunnen aanvangen dan is aan gegeven, dan kan men zich met de districtssecretarissen van de Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland in verbinding stellen, teneinde eene vergunning voor vervroegde dorsching te beko men. Indien zonder vergunning met deze vervroegde dorsching wordt begonnen, zal dit als regel In houding van den stean tenge volge hebben. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat in het begin der volgende week zal woiden gehouden ten behoeve der vereeniging welke door hem ten zeerste wordt aanbevolen. Axel, den 15 Augustus 1934. De Burgemeester voornoemd, J M. OGGEL, L. B. Morgen, laatste dag der tentoonstelling, des avonds half 8 Verder wordt de aandacht ge vestigd op de attractiezaal, waar morgenavond zonderuitstel om 9 uur het prachtiga koersrijwiel met 4 troost prijzen wordt verdraaid. Nummers alsnog verkrijgbaar 25 cent in de attractiezaal. van Julianastraat E 95 naar De Bloemenhandel Zoo juist ontvangen Beleefd aanbevelend. te koop. Te bekomen bij C. VAN ALTEN-£03T£R, Kanaal K 10* Axeji I DOOS 20 CT.-TUBE 40 en 60 CT. I ZONDAG 19 AUGUSTUS 1934.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3