Twee aangebedenen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli- VI aan deren, No. 37. DINSDAG 14 AUGUSTUS 11>34 50c .Jaarg. J. C. VINK - Axel. De politiek in Nederlandsch Oost-Indië. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dezer dagen werd de laatste zitting van den Volksraad in de huidige samenstelling voor ge opend verklaard met een rede van den Landvoogd. Maar, terwijl de bestaande Volksraad zijn laatste zittingsjaar is aangevangen, worden reeds voorbereidingen getroffen om den nieuwen Volksraad samen te stellen. Derhalve, een jaar, voor dat deze zal moeten optreden. Het is bekend, dat de leden van den V.R. voor een grooter deel worden gekozen door de diverse bevolkingsgroepenvoor een kleiner deel door de Regee ring worden benoemd. De verkiezing geschiedt door de leden van stadsgemeenteraden en door die van de Regentschaps raden. De verkiezingen voor deze lichamen gaan aan die van den Volksraad vooraf voor zoover er verkiezingen zijn en zullen binnen korten tijd dan ook plaats vinden. In de gemeenteraden worden alle leden gekozen. Is nu de samenstelling van de Ge meente- en van de Regentschaps raden bekend, dan is het een eenvoudig rekensommetje om met vrij grooten graad van nauwkeu righeid uit te maken, hoe het gekozen deel van den V.R. er uit zal zien. Het is daarom, dat men zich dezer dagen warm loopt voor de gemeenteraadsver kiezingen. Want, zij vertegen woordigen, behalve een gemeen tebelang, ook een politiek be lang. Medio October vindt de can- didaatstelling voor den Volksraad plaats, doch eerst op een der eerste dagen van Januari volgt de eigenlijke verkiezing. Deze verkiezing draagt dus een absoluut politiek karakter. Wan neer bijv. het l.E.V. over een groote meerderheid in de beide raden beschikt en dat doet het Verbond dan zou het mogelijk zijn, dat bijna uitsluitend l.E.V.'- ers worden gekozen. Want een evenredige vertegenwoordiging bestaat in Indië (nog) niet. Het zal duidelijk zijn, dat bij deze verkiezing de politieke rich ting den doorslag geeft en niet, zeker niet alleen, de vraag of men den meest geschikten can- didaat heeft gesteld. De Regeering heeft het recht, het kleinste deel van de leden van den Volksraad te benoemen. Men spreekt daarbij wel eens van een correctief; van een mid del, om ook de kleine partijen in den Raad tot uiting te doen komen. Bijvoorbeeld de roode, en half roode groepjes, die anders geen spoor van kans zouden hebben. Tevens schuilt in het benoemingrecht het middel, be kwame personen, van welke richting ook, dus uitsluitend ter wille van hun bekwaamheid, in den Raad te brengen. Voor deze benoeming mogen adviezen worden gegeven door partijen, groepen, belangen ge meenschappen, zelfs door perso nen. Dat daarvan een naarstig gebruik wordt gemaakt, zal wel duidelijk zijn. Het blijkt nu en dan ook wel uit die benoemin gen. En ook hier komt het voor, dat bij het stellen van candidaten lang niet altijd voldoende reke ning wordt gehouden met den eisch van geschiktheid met an dere woorden dat de politieke (godsdienstige) gezindheid prae- domineert. De benoemingen voor den V.R. volgen eerst eenigen tijd nadat de volledige uitslag van de ver kiezingen bekend is. Dat het gewenscht is, één, of liefst meer, specialiteiten op finan cieel en economisch gebied in den Volksraad te hebben, daar over zal men het nu wel eens zijn. Intusschen zit men in Oost- Indië nu volop in de politiek en blijkt voldoende, dat degenen, die zeggen, dat men daar niets van politiek bemerkt, ongelijk hebben. Degenen, die het zich niet aantrekken zullen er natuur- lijk het minst van bemerken, maar dat komt dan wel, als de politiek aan hen gaat doen en ze voelen, dat ze eigenlijk te laat zijn, om er zich mee te bemoeien en ze dan reeds overwonnen zijn door degenen, die het nu niet precies naar hun zin doen. Het gaat in lndië dus helaas al niel veel anders dan in Hol land. Nauw zijn de groote verkie zingen in aantocht of er ontstaat een geprononceerde neiging tot het vormen van een nieuwe partij of groep. Tot dusverre is het aantal partijen en partijtjes in lndië betrekkelijk klein geweest. Aanvankelijk telde men slechts de gewone schakeeringen, den N.-I. Vrijz. Bond, een L K. P., de Chr. Ethische Partij, en in naam althans, ook een roode partij en daarmee eindigde het. Toen echter de Volksraad een korten tijd had bestaan en de leden van dat college ook ver kozen konden wordentoen bleek, dat primo dat lidmaatschap niet onbelangrijke materiëele voor deden opleverde, terwijl ook voor gewezen volksraadsleden nog wel eens een baantje vrij was of, als men ambtenaar, dan wel officier was, de gelegenheid kreeg zijn hoogste en hoogere chefs zoodanig voor zich in te nemen, dat latere promotie ver zekerd was toen begon het partijwezen op te leven. Er was daarvoor nog een an dere reden. De achtereenvolgende Regee ringen, of wil men liever be stuurders, deden zien dat hier op aarde niets bestendig van duur is. Na Van Heutz, Idenburg. Toen Van Limburg, daarna Fock, toen De Graaf en nu De Jonge. Ieder van die landvoogden drukte zijn stempel op de bij hem behoorende bestuursperiode. Het regiem van Limburg Stirum, waarbij de inlander verheerlijkt, boven den zevenden hemel werd opgevoerd, de Europeaan en zijn belangen in vele gevallen grondig werden genegeerd, gaf het aan zijn aan twee groote belangen gemeenschappen. Beide hadden ten doel een rem te vormen tegen al te groote dwaasheden. De een meende het middel te moeten zoeken in een samenbrengen van alle ras sen in één groepeering onder nationale vlagzoodoende der Regeering toeroepende in zach- ten toon: «er zijn ook nog andere belangen dan die van den In lander". De ander stelde zich op het standpunt, in de eerste en laatste plaats te moeten opkomen voor de belangen van den Indo-Euro peaan welke belangen steeds meer in de verdrukking kwamen en nog zijn. De oprichting dezer groepen of partijen was dus voor een belangrijk deel een correctie op verkeerd beleid. Dit is ook geweest de oprich ting van de Vad. Club ir. 1929. Uitsluitend een beweging, welke te kennen wilde geven: «Wij Nederlanders in Indië zijn het moede, om steeds ten achter gesteld te worden, en datgene, wat ons dierbaar is, te zien ge hoond en getrapt". Wat te verwachten was, is gebeurd. In diverse partijen is oneenig- heid ontstaan en dreigt scheuring. Dat de I.K.P. bereids is uiteen gevallen zal wel bekend zijn. De C.S P. heeft kort geleden een moeilijken tijd doorgemaakt. Thans is de jongste loot aan den politieken stam aan de beurt de V.C. De drie hoofdpersonen, althans drie vooraanstaande leiders, laten het schip in den steek. Zij heb ben genoeg van de Indische po litiek. Dat wil zeggen zij kun nen het goede voor het betere verruilen. Bovendien is de poli tiek tegenwoordig, nu ja, wat onzeker. Pensioenen zijn niet veilig meer, wat moet het dan met de inkomsten van politici Dan komt er nog iets bij. Het nationaal-socialisme be staat ook in Indië, zelfs een Op ai deze vragen antwoordde Va' soort fascisme. Of deze bewegingen daar veel om het lijf hebben, wagen wij te betwijfelen. Dat zou trouwens ook niet kunnen. Toch, de beweging is er, ze telt aan aanhangers in de be staande partijen en door enkelen wordt nu getracht, met behulp van deze en dergelijke combina ties een nieuwe partij of groep te vormen. Met de stille gedachte, dat zulk een combinatie wellicht een of twee zetels zou kunnen veroveren. Zoo schijnt een nieuwe partij op koinst te zijn. Een partij, nog meer vaderlandsch dan de Vaderlandsche Club en, een tik keltje fascistisch. Het «Nieuws" merkt naar aan leiding daarvan op „Indië is een land voor de economische werkers, niet voor de politieke praatvaêrs. Daarom, als de heeren politici in hun onderlinge, vrijwel parti culiere en met het algemeen be lang zeer weinig te maken heb bende veetes aanleiding trachten te speuren tot de creatie van een nieuwe groep, dan staat daarte genover het parool der reeds zwaar genoeg bezochte Indische samenleving: geen nieuwe groe peering in de „politiek". Op een moment dat alles in Europa zich afwendt van een politiek zooals die ginds in haar ergste verwording werd verdra gen, zal men in lndië trachten er nog een schepje op te leggen en onder het mom van fas cisme nog wel al maar door nieuwe partijtjes blijven stichten Wij geven de vrij onnoozel gemaskeerde plannen weinig kans van slagen. Indië, dat in economisch en sociaal en politiek opzicht altijd een tweedehandsch leven leidt, dat geen auto-dynamische struc tuur kent onvoorwaardelijke eisch voor een werkelijk fascis tisch régimeIndië, zeggen wij, is geen land voor een ge- iegenheids-fascisme, welks wer kelijk doel niet op samenbinding is gericht, maar op zoo veelvuldig (Wordt vervBlgd), AXELSCHEff COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 8) Een snelle blik overtuigde Valentijn dat geen spiegel, geer. deur bem kon verraden, hij drukte de jonge weduwe aan zijn hart en zonder iets te zeggen drukte hij een kus op haar blooten schouder. De minste kreet van mme Delaunay zou een afschuwelijk schandaal ge wekt hebben. Gelukkig voor den onbezonnene, toonde zijn danseuse zich voorzichtig, maar zij kon zich niet tegelijkertijd dapper toonen en zij zou gevallen zijn, als hij haar niet gesteund had. Hij steunde haar dus en op zijn arm gesteund kwam zij de salon binnen, nauwelijks in staat adem te halen. Wat zou hij niet gegeven hebben om de slagen van dat bevend hart te kunnen tellen I Maar de muziek hield op, men moest naar huis, en wat hij ook tot mme Delaunay zei, zij wilde hem geen antwoord geven. Onze held had zich niet vergist, toen hij vreesde teveel op de onverschil ligheid van de markiezin gerekend te hebben. Hij was nog nauwelijks wak ker den volgenden morgen, toen hij een briefje onhing, dat ongeveer als volgt luidde «Mijnheer, ik weet niet wat u het reent geeft mij in dergelijke bewoor dingen te schrijven. Als het geen vergissing is, is het een weddenschap of een onbeschaamdheid. In ieder geval, ik «tuur u den brief hierbij terug, die niet voor mij bestemd kan zijn". Nog geheel vervuld van levendiger herinneringen, als Valentijn was, her innerde hij zich nauwelijks de liefdes verklaring, die hij aan mme de Parnes gezonden had. Hij herlas dan ook twee of drie keer het briefje, voordat hij duidelijk de bedoeling er van be greep. Hij was er eerst vrij beschaamd over en trachtte te vergeefs te be- bedenken welk antwoord hij zou kun nen geven. Terwijl hij opstond en zich de oogen uitwreef, werden zijn gedachten helderder. Het scheen hem toe, dat deze woorden niet geschre ven konden zijn door een vreuw, die zich beleedigd gevoelde. Mme De launay zou zich zoo niet uitgedrukt hebben. Hij las den brief, hij vond er niets in, dat toorn kon opwekken het was een hartstochtelijke, misschien dwaze brief, maar hij was oprecht en eerbiedig. Hij wierp het briefje op de tafel en wilde er niet meer aan denken. Maar bij dergelijke voornemens blijft men gewoonlijk niet langhQ zou er inderdaad misschien niet meer aan gedacht hebben, fals het briefje, inplaats van streng, feeder of alleen beleefd geweest was, want de vcrige avond had in de ziel van den jongen n an een diepen indruk achter gelaten. Maar toorn is aanstekelijk Valentijn begon met aan het briefje van de maikiezin zijn scheermes af te vegen, daarna verscheurde hij het en gooide het op den grond, daarop verbrandde hij zijn liefdesverklaring, toen kleedde hij zich aan en liep met groote stap pen de kamer op en neer, vervolgens liet hij zijn ontbijt komen en kon eten noch drinken, daarna ten slotte nam hij zijn hoed en ging op weg naar mme de Parnes. Men vertelde hem,dat zij uitgegaan was, hij wilde echter weten of het waar was en met de woorden «Dat is goed, ik weet het, ging hij vlug de deur binnen. De portier liep hem achterna, toen hij het kamermeisje te genkwam. Hij klampte haar aan, nam haar terzijde en drukte haar zonder verdere voorbereiding een louis in de hand. Mme de Parnes was thuis; met het dienstmeisje was overeenge komen, dat niemand Valentijn gezien bad en dat men hem bij vergissing had doorgelaten. Daarop trad hij binnen, ging de salon door en vond de markiezin alleen in haar slaapkamer. Zij bleek, om de waarheid te zeggen, veel minder vertoornd dan haar briefje. Toch deed zij hem, dat had hij toch verwacht, verwijten over zijn gedrag en vroeg hem heel koeltjes door welk toeval hij binnengekomen was. Hij antwoordde rustigweg, dat hij geen bediende tegengekomen was om zich te laten aandienen en dat hij kwam om in alle nederigheid zijn veront schuldigingen over zijn gedrag aan te bieden. En welke verontschuldigingen kunt gij daarvoor aanvoeren vroeg mme de Parnes. Bij toeval kwam Valentijn het woord vergissing uit het briefje inde gedachte; het scheen hem aardig dit als voor wendsel aan ta grijpen en zoo de waarheid te zeggen. Hij antwoordde dus, dat de beleedigende brief, waar over de markiezin ontsticht was, npt voor haar geschreven, maar bij toeval aan haar gezondrn was. Maar het was niet gemakkelijk om zoo iets te bewijzen» zooals ge u kunt voorstellen, f Hoe kan men bij vergissing een naam en een adres op een brief zeiten Ik neem niet op me u uit te leggen om welke reden mme de Parnes geloofde of voorgaf te gelooven wat Valentijn haar vertelde. Hij vertelde haar ove rigens oprechter dan zij van hem ge dacht had, dit hij verliefd was op een jo ige weduwe, dat die weduwe door een zeer eigenaardig toeval veel op mme de Parnes geleek, dat hij haar den vorigen avond gezien had hij zei, kortom, al wat hij kon zeggen, maar liet den naam weg en enkele kleine bijzonderheden, die gij zult kunnen raden. Er zijn meer voorbeelden van, dat een nieuweling in de liefde dergelijke verhalen b.-zigt om zijn neiging te verbergen. Tot een vrouw le zeggen, dat men een ander dan haar lielheeft, dat is als het moet een romanesk mid del, dat het recht kan geven over liefde te spreken maar er is hiervoor, naar ik meen, noodig, dat de vrouw, bij wie men dergelijke krijgslisten toepast, een beetje goeden wil toont: begreep de markiesin het in dien zin Ik weet het niet. Het was meer uit gekrenkte ijdelheid dan uit liefde, dat Valentijn gekomen was; het was meer gestreelde ijdeiheid dan liefde, die mme de Parnes tot kalmte bracht; zij kwam er zelfs toe den jongen man eenige vragen over ziin weduwe te doen; zij sprak haar verwondering uit over de gelijkenis, waarvan hij haar vertelde; zij zou, zeide zij, zich er wel eens met eigen oogen van willen overtuigen, Hoe oud is zij vroeg ze; is zij kleiner of grooter dan ik? heeft se geest tot welken kring hoort ze ken ik haar niet lentijn zooveel mogelijk volgens waar- neid. Die oprechtheid van zfln kant had den schijn van een bedekte vlei erij. Zij is niet grooter en niet klei ner dan u, zeide hij, zij heeft, evenals u, een bekoorlijke gestalte, evenals u onvergelijkelijke voetjes, evenals u mooie oogen vol vuur. Een gesprek op dezen toon mishaagde de markiezin niet. Terwijl zij buiten spel bleef, was zij er toch z|delings in betrokken. Om de waarheid te zeggen, was Va lentijn geschokt over een dergelijk optreden, hij kon die h?lfdengd noch die halve schijnheiligheid begrijpen van een vrouw, die boos werd over een oprecht woord maar die er wel bedekt van wilde hooren. Toen hij de knipoogjes zag, die de markiezin zichzelf in den spiegel gaf, had hij lust haar alles te zegcen, haar naam de straat, haar te vei tellen van den kus op het bai, en zoodoende voliedig wraak te nemen over het briefje, dat hij ontvangen had. Een vraag van mme de Parnes bracht een keer in de onaangename stemming van den jongen man. Zij vroeg hem op schertsenden toon, of hij haar dan tenminste den voornaam van de weduwe niet kon zeggen. «Zij heet Julie", antwoordde hij terstond. Er was zoo weinig aarzeling in dat antwoord, dat mme de Parnes er door getroffen werd. «Dat is wel een mooie naam, zei ze, en het gesprek stokte plotseling. Er gebeurde toen iets, dat mis schien moeilijk te verklaren ea mis schien toch gemakkelijk te begrij pen is,

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1