Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. meent, dat het niet zoo is, moet hij dit aantoonen. Dhr. 't GILDEIk acht me daartoe niet geroepen, maar U hebt verschillende functionarissen in het geding gebracht en dan heb ik evengoed dat recht. Spr geeft te kennen, dat hij niet bang is om zich aan koud water te branden. Dhr. HAMELINK gelooft met dhr. Van Kampen, dat dhr. 't Gilde een verkeerde critiek uit oefent. De commissie heeft op dracht gekregen om te kijken of het verschil van den een met den ander in orde was en dan gaat het niet om de grootte van de bedragen maar om de ver houding. De commissie heeft heel wat papier verwerkt en is tot de conclusie gekomen, dat de verhoudingen normaal zijn. En nu zegt dhr. 't Gilde, dat hij niet bang is om zich aan koud water te branden, doch wanneer hij spreekt over koud water kleineert dhr. 't Gilde daarmee het werk van de commissie. Inderdaad zijn de verhoudingen in verge lijking met andere gemeenten normaal. Het rapport der commissie wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt ver volgens mede, dat nog zijn in gekomen k. Een schrijven van dhr. D A. van Houte, hoofd der open bare school, alhier, waarin deze eervol ontslag vraagt uit zijn be trekking met ingang van 5 Janu ari 1935, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Het verzoek wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. I. Schriftelijk voorstel van dhr. P. van Bendegem luidende als volgt Als lid van den Raad neem ik de vrijheid een progressieve salarisvermindering voor te stel len van alle ambtenaren en werklieden der gemeente Axel en wel als volgtIemand, die duizend gulden inkomen heeft of minder vrij te laten. Dan van het volle bedrag van f 1001 tot f 1250, 2 procent korting en voorts voor iedere f250 meer inkomen één procent meer korting, zoodat een inkomen van f 4251 tot 4500 met 15 procent wordt ver minderd. Tevens stelt adressant voor om aan de bevoegde instanties een verzoek te richten, ook deze korting toe te passen voor den Burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de veldwachters. Ook dit voorstel wordt in handen gesteld van B. en W. m. Schrijven van den Com missaris der Koningin in Zeeland, waarin wordt medegedeeld, dat aan den burgemeester verlof wordt verleend van 6 tot 27 Augustus. B. en W. stellen voor onder staande verordening in ontwerp vast te stellen, voor de nog overgebleven perceelen, gelegen langs Wilhelminastraat, Prins Hendrikstraat en Ds. Jan Scharp- straat. B. en W. vestigen de aandacht op art. 6 hetwelk hun de be voegdheid geeft om in zeer bij zondere gevallen afwijking toe te staan. Ingevolge art. 37 der Woning wet moet het ontwerp, gedurende vier weken ter inzage liggen voor het publiek, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht. Het ontwerp luidt aldus Hendrikstraat, naast het perceel van Anth. Verlinde, stellen B. en W. voor, die oppervlakte van plm. 300 c. A. tegen den vast- gestelden prijs van f3 50perc.A. te verkoopen en verder onder de gebruikelijke voorwaarden Gezien het verzoek van L. J. Riemens alhier, (Kanaalkade) om bouwgrond naast hel Gemt. Slachtlokaal te koopen, evenwel voor een bedrag, minder dan de vastgestelde prijs, zijnde f 2,50, aangezien dit perceel vanwege zijn ligging niet direct bouwrijp is. (Adressant wil f 2.—perc.A. besteden). B en W. stellen voor, dit perceel, groot 110 c.A., aan dien prijs te verkoopen Ook ten aanzien van het ver zoek van den heer J. F. Ch. Verbiest, slager te Koewacht, om perceel 114 aan de Pieter Paulusstraat te koopen voor den prijs van f2.50 per c.A. en met ontheffing van de verplichting, om dit perceel, groot 84 c.A. te bebouwen, stellen B. en W. voor gunstig te beslissen. Z. h. s. wordt met deze voor stellen ingestemd. (Wordt vervolgd). Rectificatie. In het in ons vorig nummer opgenomen kort verslag van de Gemeenteraadsvergadering, zijn wegens het in allerhaast mee- dedeelen der besluiten in ver band met het ter perse gaan ons blad, een tweetal fouten geslopen, die wij hierbij her stellen. Het voorstel inzake de pro gressieve heffing van opcenten op de Gemeente-fondsbelasting, werd door den heer Hamelink ingetrokken, daar z.i. geen kans bestaat, dat dit van regeerings- wege goedgekeurd zal worden. Over het verzoek van V.V.V., alhier, om een bijdrage van f 50 voor een propagandafilm van Zeeuwsch-Vlannderen, staakten de stemmen. gevangenisstraf, met af rek van de voorloopige hechtenis en invrijheidstelling. T. R, 55 j., werkman te Croix, Frankrjjk, gedetineerd, is wegens mishandeling veroor deeld tot 3 maanden gevange nisstraf, met aftrek van het voorarrest en onmiddellijke in vrijheidstelling. P. T. O., 23 j werkman te Terneuzen, gedetineerd, is we gens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met attrek van het voorarrest. V H. W. W., 60 j., reiziger en kantoorbediende te Middel burg, gedetineerd, is wegens oplichting veroordeeld tot maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. S. W., 43 j adviseur te Am sterdam, is wegens opliufctiDg veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, inet een proettjjd van een jaar, en betaling van 125 aan den benadeelde. G. K., 26 j, arbeider te Axel, is wegens vernieling veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hech tenis. 0QÏ(£xkcicuadsdi£7andfuxsi^ Witte tanden en frissche adem De mniters te Vlissingen. 3. Vaststelling bchouwings- voorschrlften. Burg. en Weth. deelen mede, dat tot op heden werd getracht de wijze van bebouwing van de perceelen in het voormalig grond bedrijf te regelen door privaat rechtelijke bedingen bij verkoop van grond. Afgezien van de vraag of bij deze wijze van han delen niet de rechtszekerheid komt te ontbreken, hebben de ervaringen geleerd, dat uit den aard der zaak betrekkelijk vage en niet voldoend scherp omlijnde bepalingen moeilijkheden met zich brachten. Nu wordt in art. 43 der Woningwet de mogelijk heid geopend om met betrekking tot den aard der bebouwing en het gebruik van grond binnen de kom gelegen, voorschriften te stellen. En eerst wanneer deze bestaan, kan de bebouwing de finitief geregeld en eventueel ge weerd worden, wat in de straten minder gewenscht is. Ook voor diegent, die wil bouwen, is het wenschelijk, dat deze zuiver omlijnde bepalingen vindt, waaraan men zich te hou den heeft. De bouwcommissie is over dit onderwerp gehoord en kan zich met de£ontwerp-verordening ver- eenjgen. 4. Verkoop bouwgrond. Gezien het verzoek van L. Wiemes, zonder beroep, alhier, die een tweetal perceelen bouw grond wil koopen in de Prins Woensdagnacht is het stoom schip Christiaan Gujjgens van Batavia naar Amsterdam, op de rede van Vlissingen gekomen. Te ongeveer kwart over drie zjjn een aantal der muiters, die uit Indië naar Nederland zijn overgebracht van boord gehaald en te Vlissingen aan wal ge bracht, waar zjj ter beschikking van de marine autoriteiten zijn gesteld. Een aantal van hen zal de hun opgelegde straffen te Den Helder uitzitten, terwijl ook eenigen in de strafgevangenis te Amsterdam zullen worden inge sloten. AXEL, 3 Augustus 1934. Zooals is aangekondigd, zal morgenavond op uitnoodiging van het bestuur der „Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer" al hier op de kiosk op de Markt een concert worden gegeven door het muziekgezelschap van Biervliet. Het programma bevat de vol gende nummers 1. Florentiner Marsch Fucik. 2. Le Rocher Fantöme Ouverture Dramatique B Star. 3. Firenza fantasie G. Aliier. 4. Vieux Camarades C. Teike—Larue. Pauze. 5. Les Cadets marsch Sousa. 6. Orphee aux Enfers Offenbach—Rugers. 7. Goud en zilver, wals Schar. 8. Feestmarsch J. van der Glas. Studietoelagen voor landbouw onderwijs. De Minister van Economische Zaken heeft aan de directeuren der betrokken onderwijsinrich tingen medegedeeld, dat hjj in beginsel bereid is ook gedurende het aanstaande cursusjaar, in verband met de nog steeds voortdurende omstandigheden in het land- en tuinbouwbedrijf, op wat uitgebreider schaal dan voorheen toelagen in uitzicht te stellen voor on- en minver mogende jongelieden van goeden aanleg uit den land- en tuin- bouwenden stand, teneinde hun instaat te stellen met betrekkelijk weinig of geen kosten het on derwijs aan de land- en tuin bouwscholen te volgen. Arrond Rechtbank te Middelburg Zitting van 27 Juli 1934 De volgende vonnissen wer den uitgesproken V. d. K. huisvr. J. M. 40 jaar, zonder beroep te Lembeke, B., is wegens diefstal met verbre king veroordeeld tot f? weken De verloting Ais laatste glimp van herinne ring aan de groolsche plannen der winkeliersvereniging „Een dracht maakt Macht" alhier, had heden de verloting plaats van de rijwielen welke tijdens de goe derenmarkten werden verkocht, sinds Juni 1933. Na groote re clame en tal van verkoopers, onder wie er waren, die geheel Zeeuwsch-Vlaanderen doorreizen, waren heden van de 10.000 loten er slechts 6599 verkocht. Dit feit gaf het bestuur aanleiding om de prijzen te reduceeren tot 3 dames- en 4 heerenfietsen, benevens 13 kinderrijwielen. In tegenwoordigheid van den notaris J. Fanoy, geassisteerd door getuigen, een brigadier van de Rijksveldwacht, het bestuur van E. M. M. en enkele belang stellenden had de trekking plaats in het hotel „De Graanbeurs". Bij afwezigheid van den voor zitter trok dhr. Peeters de loten als vice-voorzitter en dhr. G. de Jonge de prijsnummers. Uitgetrokken werden de nos. 2220, 1430, 9402, 1074, 5017, 2227, 1257 en 6472, 3519, 679, 105, 3676, 4422, 5020,742,5820, 7918, 6782, 7067 en 3167. Dinsdagavond had de 21- jarige mej. Stephanie de Waele, wonende aan de Prins Maurits- straat, alhier, bij het naar huis gaan het ongeluk, dat, toen zij het hek wilde openen, met haar arm in een paar scherpe ijzeren punten geraakte, waardoor zij eenige vleeschwonden opliep, zoodat geneeskundige hulp van Dr. Bom moest worden inge roepen. Het meisje had veel bloed verlies gsleden. Honden dressuur. Te Terneuzen is weer een de monstratie gegeven van wat dres suur beteekent voor politiehon den. Het is bekend, dat de heer C. den Toom, brigade-comman dant te Sluiskil zich reeds jaren voor deze sport interesseert en met stijgend succes. Als voor zitter van de Dresseervereeniging in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen sprak hij het welkom uit en vroeg attentie van de politie autoriteiten voor het resultaat dat de hondendressuur geeft en dat geen overeenkomst geeft met circus-dressuur, want de honden worden niet gepijnigd of gekweld om de oefeningen le leeren. Er werden een 20-tal oefenin gen gegeven door verschillende honden, die achtereenvolgens speuren, verdedigen, aanvallen maken en redden te zien gaven op een wijze, dat men er als leek versteld van staat. Volkomen bleek uit het ver toonde hoe eigenlijk een gedres seerde hond voor een politieman onmisbaar is, als hulpmiddel op velerlei wijze. Maar te bewon deren is ook het geduld, dat wel noodig moet zijn om die trouwe maar stomme dieren tot zoo'u hoogte te brengen, dat zij hooren en verstaan wat gezegd wordt en als het ware door hun oogen spreken en gevoelens van dank en trouw uitspreken, boven het menschelijke verheven. We komen hierop bij gelegen heid nog terug. Voor de hoofdacte slaagde gisteren te 'sGravenhage de heer F. S. Dieleman Pz., aldaar, vroeger te Axel. Dinsdagnacht is te Absdale door onbekende oorzaak een schuurtje van de Wed. v. d. B. aldaar, in de asch gelegd. De kippen kwamen eveneens in de vlammen om, alleen het vee kon gered worden. Tot rijksveldwachter te Westdorpe is benoemd, dhr. R. van Dommelen, thans als zoo danig te Amsterdam. De raad van Ossenisse heeft zich andermaal uitgesproken tegen de vereeniging van gemeenten en besloten daarvan mededeeling te doen bij Ged. Staten van Zeeland. Tot politieagent te Terneu zen is benoemd C. de Zeeuw te Schiedam. Voor het Mercurius examen afd. boekhouden slaagde dhr. G. 3rovoost en voor Nederlandsche Handelscorrespondentie van wege de Vereeniging van Leeraren dhr. J. Kruysse beiden te Terneuzen. Voor het Staatsexamen B slaagde dhr. J. J. Dieleman van Zaamslag. Drie Hulstenaars moeten de smokkelsport met zware straffen bekoopen. Verdacht van het smokkelen van runderen uit Hulst naar België ter waarde van 28 000 francs. Aanvankelijk werd H. P. ver antwoordelijk gesteld voor deze zaak, doch ten slotte werd hij vrijgesproken en zijn P. van W. en A. Sch. tot 6 maanden en F. W. tot 8 maanden veroordeeld, plus een gezamenlijke boete van 177 000 francs. Een tractor met 16 runderen werd bovendien verbeurd ver klaard of kan worden ingelost tegen 1C7.000 fr. Te Westdorpe reed de veearts De Bas op een motorrij wiel door het dorp, toen onver wacht de voorvork brak en de motor met een knal op straat sloeg. De heer De Bas vloog over het stuur eveneens op straat. Hij kwam er gelukkig met enkele pijnlijke schrammen af. Maandag maakte een gezel schap leerlingen van de lagere school te Koewacht een uitstapje per autobus via Antwerpen naar Walcheren. Het gaat alles door den tunnel, dank zq de strenge bepalingen voor een overtocht over de Schelde met de P. S. v. d. W. S. V erkeersitremming De Bond voor Bedrijfsauto's verzoekt ons mede te deelen, dat het verkeer in België isgestrem^ VERORDENING, houdende voor schriften betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van gron den gelegen aan de Pr. Hendrikrtrpat, de Ds. jan Sclwpstraat en de Wil helminastraat te AXEL. Artikel 1. Onverminderd de bepalingen van de Bouwverordening der Gemeente Axel is het verboden op de gronden aan geduid met een roode bies op bijbe- Hoorende kaart en gelegen langs de Pr. Hendrikstraat, Ds Jan Scharpstraat en Wilhelminastraat, te bouwen anders datt met inachtneming van onder staande voorschriften. Artikel 2. De plaatsing van de gebouwen, zoowel ten opzichte van den openba ren weg als len opzichte van elkander, moet zich aanpassen aan dc indeeling, aangegeven op het plan. Burgemeester en Wethouders kunnen vaor het ver krijgen van een goede en fraaie be bouwing afwijking toeslaan voor een blok van drie of meer woningen of grootere gebouwen. Artikel 3, De gebouwen moeten zich, wat uiterlijk aanzien betreft, aanpassen bij de reeds in deze straat staande ge bouwen zulks naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, terwijl deze ook dienaangaande nadere eischen kunnen stellen voor de wijze van be kapping, alsmede omtrent kleur en soort der gevelsteen. Artikel 4, Op de gronden mogen slechts wor den gesticht vrijstaande huizen of blokken van twee huizen welke ieder bestemd zijn voor woning van één gezin, alsmede de bij deze woningen behoorende bergplaatsjes, enz. 'en dienste der bewoning. Burgemeester en Wethouders kunnen eischen stellen omtrent plaatsing en onderdeden van de;e gebouwtjes. Winkels, garages, werkplaatsen, magazijnen, stallen en varkenshokken zijn verboden, alsmede die inrichtingen waarvoor een ver- gunnine ingevolge de Hinderwet is vereischt. Bestaande woningen mogen niet zoodanig worden veranderd ef ingericht. Garage's bij weningen uitsluitend voor eigen gebruik zijn toegelaten. AHikel 5. a. Zijgevels voor zoover zij aan de straatzijde zijn geiegen of van de straat zichtbaar zijn mogen geen blinde muren zijn. Zij moeten voor zoover zichtbaar vanaf de straat, van dezelfde steen zijn als de voorgevel. b. Voor- en zijtuinen moeten van de straat worden gescheiden door open houten, steenen of ijzeren hekken niet hcoger dan 90 c.M. of groene heggen van dezelfde hoogteevenzoo- de afscheidingen tusschen de voortui nen onderling. c. Voor- en zijtuinen moeten binnen <Tie ma;.n len nadat de woonvergun ning is afgegeven als tuin zijn aan gelegd. Er mogen geen schutten, bor den of andere ontsierende voorwerpen worden geplaatst. d. Indien op hoeken van straten een voor- of zijtuin is gelegen mogen hier geen uitzichtbelemmerende ge wassen worden geplant. e. Het is ain gebruikers of bthrer- ders en voorts aan ieder die kraentens eenig zakelijk recht de beschikking hetft ovtr een gedeelte der genoemde gronden verboden deze grond te gf- bruiken a's opslagplaats van materi alen, lani.bouwproducten, afvalstoffen of dergelijke. Artikel 6. Burgemeester en Wethouders zijn in zeer bijzondere gevallen bevoegd vrij stelling te verleenen van de in art. 4, 5 en 7 genoemde bepalingen. Aan deze vrijstelling kunnen zij één of meer voorwaarden verbinden. De vrijstelling wordt ingetrokken ais de voorwaarde niet wordt nagekomen. Artikel 7. O3 deze verordening zijn ook van toepassing de beroepsbepalingen vol gens artikel 25 der Bouwverordening vaH de Gemeente Axel. Artikel 8. Overtreding van één of meer dezer bepalingen wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste f 300 onverminderd de verplichting om de overtreci tg onmiddellijk te doen staken.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2