Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Twee aangebedenen. No. 337 DINSDAG 31 JULI 1934 50e Ja;irg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. i AV\ cbo Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eea Nederl. Huiswerk. Men schrijft ons Nauwelijks is de vacantietijd aangebroken, of de jaarlijksche uittocht der duizenden, die de stad ontvluchten, om in volle overgave voor korten of langeren tijd te genieten van zeekust of bergland, neemt een aanvang. Over het algemeen en het is niet de eerste maal, dat daar op gewezen wordt kent de Hollander zijn eigen land heel slecht. Men kent het Mont Blanc- gebied, den Eifel, de Schotsche hooglanden, de Rivièra en de Ardennen, maar de beroemde Middachter Allee, welke zich uitstrekt van De Steeg tot Elle- com, de Vennen bij Oisterwijk, de Zeeuwsche eilanden, de Gel- dersche Achterhoek, het Zuid- Limburgsche heuvellandschap en het Friesche meerengebied, zijn onbekend terrein voor de dui zenden, voor wie vacantie alleen maar beteekent, in een trein stappen en zoo snel mogelijk over de grens trekken. Voor de schoonheid en aan trekkelijkheid van het eigen land schijnen talloos velen nog steeds blind te zijn. Een lofwaardig initiatief Het was daarom een niet ge noeg te waardeeren gedachte van de Nederlandsche Reisver- eeniging, om een Nederlandsche Reisweek te organiseeren. Deze Reisweek, waarin men goedkooper reizen, logeeren en uitgaan kan in het eigen, mooie land, zal van 20 tot 27 Augustus a.s. worden gehouden. Op deze wijze wil men trach ten, den Nederlandschen vacantie- gangers de overtuiging bij te brengen, dat deze gehaaste grens-overschrijding geen inte greerend bestanddeel behoeft te zijn van een genotvolle vacantie Met toewijding en enthousiasme heeft de N.R.V. zich op de uit werking van dit plan geworpen, omdat hier een gelegenheid werd geboden om te bewijzen, dat deze vereeniging niet uitsluitend de menschen „over de grenzen" brengt, maar ook in positieven zin veel doet voor het eigen lar.d. Wie er aan medewerken Voor de organisatie heeft de N R.V. die in een pers-con ferentie nadere mededeelingen over deze plannen heeft gedaan contact gezocht met de Neder landsche Spoorwegen, de Alge- meene Transport Ónderneming, de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, het Nederlandsch Hotelwezen (Horecaf), Neder landsche Stoomboot Reederijen, Natuurbaden en Sportparken, Kunst- en Amusementsbedrijven en Handel en Nijverheid. Uitvoerig heeft de heer A. Pieters, directeur van het Cen traal Bureau der N.R.V., bij deze gelegenheid uiteengezet, wat de N.R.V. voor Nederland doet. Na een historisch overzicht van de werkzaamheden der N.R.V. sedert haar stichting in 1906, wees spr. er op, dat ook zij zich aan den gewijzigden toestand heeft aangepast en in het Jaarboek 1934 of de reisagent van „Reizen en trekken" kan men zien, dat aan de Nederlandsche reizen een belangrijke plaats wordt inge ruimd. Voor 1934 vindt men tal van drie- en meerdaagsche gezel- schapsreizen, door ons land, ver meld, evenals een Elf-provinciën- plan, dat bestaat elf reis-pro- gramma's, elk van zes dagen en strikt beperkt tot één provincie. Daarbij is thans gekomen, de organisatie van de Nederlandsche Reisweek. Reducties Hierover heeft vervolgens de heer H. F. Barth, chef van de Reisafdeeling der N.R.V, gespro ken, die er op wees, dat de N. R V. nu niet alleen de gedachte aan reizen in eigen land wilde wekken, maar tevens den weg tot de daad zou aangeven De N.R.V. verstrekt nl. aan ieder, al dan niet lid dezer ver- eeniging, die in de Reisweek een langer of korter uitstapje maakt in het eigen land, gratis een legitimatiebewijs (6 cl. voor toe- zendingskosten bij de aanvraag insluiten). Het legitimatiebewijs, dat bestaat uit een stamblad en coupons, geeft recht op de na volgende reducties 1. Reductie op vacantiekaarten. Een ieder, die in de Reisweek van 20 t/m 27 Augustus 1934 een vacantiekaart koopt, begint met daarvoor den vollen prijs te betalen (le klasse f 7.50, 2e klasse f5 75, 3e klasse f4). De legitimatiekaart wordt door de Nederlandsche Spoorwegen afge stempeld en op deze afgestem pelde legitimatiekaart kan de reiziger voor den terugweg een vacantiekaart koopen tegen den prijs van f4 voor de le klasse; f3 voor de 2e klasse en f2 voor 3e klasse. De vacantiekaart voor de terugreis kan niet alléén op eiken dag van de reisweek (be halve op den dag van afgifte van de vacantiekaart voor de heen reis) genomen worden, maar ook gedurende het tijdvak 1/m 3 Sep tember 1934. Reductie op 8-daagsche abon nementen. Om de gedachte van de Nederlandsche Reisweek zoo veel mogelijk te steunen, hebben de Nederlandsche Spoorwegen zich bereid verklaard aan een ieder, ook op 8-daagsche abon nementen, een reductie van plm. 25 te geven. De prijzen dezer abonnementen bedragen geduren de de reisweek le klasse f21,50, 2e klasse f16 50, 3e klasse f 11.50. Deze gereduceerde 8- daagsche abonnementen kunnen desgewenscht nog op den laat- sten dag der reisweek genomen worden. 2. Reductie van 50 pet. op alle autodiensten van de A.T.O. 3. Reductie van 15 pet. op de rondvluchten en van 25 pci. op enkele reisbiljetten voor de Ne derlandsche Luchtlijnen der K. L. M. 4. Reductie van 515 pet. in de meeste hotels en pensions in Nederland. 5. Reductie 1040 pet. op de meeste stoombootreederijen in binnenlandsch verkeer. 6. Reductie van 2050 pet. op de meeste natuurbaden en sport parken. Onderhandelingen voor andere reducties zijn verder hangende met diverse Nederlandsche kunst en amusementsbedrijven. Na deze uiteenzetting werden eenige vragen gesteld, uit de be antwoording waarvan bleek, dat riiet alle hotels aan deze Reis week hun medewerking verlee- nen, zoodat men goed zal doen, tevoren de binnenkort verschij nende lijst met aangesloten on dernemingen te raadplegen, Wat betreft de reducties der spoorwegen, deze zullen alleen geldig zijn veer de treinen, waar voor de 8-daagsche abonnemen ten en de vacantiekaarten be stemd zijn. Een wedstrijd Tenslotte heeft men aan deze Reisweek een prijswedstrijd ver bonden, welke aan de N.R.V. de gegevens zal verschaffen, in welke mate van de organisatie wordt gebruik gemaakt en anderzijds den inzender van de gestempelde talon kans geeft op het winnen van verschillende fraaie prijzen, zooalseen week gratis verblijf in een Nederlandsch hotel, naar keuze van den prijswinnaar achtdaagsche abonnementen op het geheele net der Nederland sche Spoorwegen, vacantiekaar ten, vliegtochten, autorondritten en bootvaarten. Met den wensch, dat deze eerste Nederlandsche Reisweek een vreedzame volksverhuizing tengevolge zal hebben, besloot de heer Barth zijn uiteenzetting. Laten wij hopen, dat velen van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken, waarmee dan een tweeledig doeleen commercieel en een ideëel, zal worden ge diend. Commercieel door het steunen in deze moeilijke tijden van vreemdelingenverkeer, het vervoerwezen en het hotelbedrijf, ideëel door het vragen van een De markiezin strekte haar arm uit, open oog en een open hart voor de vele, helaas vaak zoo achte loos voorbij gegane, schoonheden van het eigen land. Koningin en Prinses op reis. H. M. de Koningin heeft zich Zaterdagvoormiddag te kwart voor tien uur, vanuil het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag, met H. K. H. Prinses Juliana en klein gevolg per auto naar Am sterdam begeven, teneinde zich aldaar in te schepen aan boord van de „Tanimbar" voor de voor genomen reis naar Noorwegen. Om 11.20 uur arriveerde de Kon. Familie met klein gevolg aan de Sumatrakade te Amster dam. Het hooge gezelschap werd ontvangen door den burgemeester dr. G. de Vlugt en den heer J. F. v. Hengel, directeur van de Stoomvaartmaatschapp. Nederl. H. M. droeg een witten mantel en een dito weduwekap. De prinses was geheel in het grijs gekleed. De Koningin en de Prinses zijn na een goede reis Zondagavond in de Noorsche binnenwateren aangekomen. De „Tanimbar" stoomde langzaam door de Har- dangerfjord en arriveerde giste renochtend te Ulvik, waar de Koningin en de Prinses haar vacantie zullen doorbrengen. De A.V.R O. Zaterdag is te Arnhem de ze vende jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de A.V.R.O. gehouden. De voorzitter, de heer G. de Clercq heeft, na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, het overlijden herdacht van de Ko ningin-Moeder en Prins Hendrik. De A.V.R.O. is in 1933 sterker geworden en in geheel de periode van het bestaan heeft de A.V.R O. er nog nimmer zóó goed voor gestaan als thans. Geen enkele maal is een uit zending niet kunnen doorgaan omdat de Radio Omroep Con trole Commissie haar had afge keurd. Evenwel werd de verba zing er over uitgesproken dat de (Wordt vervolgd), AXELSCHEp COURANT «J Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 4) Het is toch wel dexelfde vrouw, zei Valentijn tot zich zelf; het was het zelfde vuur, hier spelend in een vroo- lljken haard, ginds bedekt met asch. Langzamerhand kwam hij er toe de bijzonderheden na te gaanhij dacht aan de blanke handen van de eene, die over de ivoren toetsen van de piano zweefden, aan de iets mage;d;r handen van de andere, die van ver moeienis in haar schoot vielen. Hij dacht aan de voeten, en hij vond het zonderling, dat de armste bet beste geschoeid waszij maakte haar slob kousen zelf. Hij zag de dame van de Chaussèe d'Autin, u.tgestrekt op haar chaise longue, de frissche koelte in ademend, met bloote armen van 's morgens af. Hij vroeg zich af, of Mme Delaunay ook zulke mooie armen zou hebban onder haar katoenen moHwen, en ik weet niet waarom hij trilde bij de gedachte Mme Delaunay met bloote armen te zien daarna dacht hij aan de mooie bos zwarte haren van Mme de Parnes, en aan de breinaald die Mme Delaunay onder het praten in haar vlecht stak. Hij nam een potlood en probeerde op het papier het dubbele beeld te schetsen, dat zijn gedachten bezighield. Na veel uitvegen en pro* beeren, bereikte hij een zekere vage gelijkenis, waarmee de verbeelding somtijds meer tevreden is dan met een tri te goed gelijkend portret. Zoodra ItQ deze ssheti gemaakt had, hield hij op; op wie van de twee leek zij het meest? Hij kon het zelf niet uilmaken nu eens vond hij op de eene, dan weer: op de andere. Welk een gehei men zijn er in het lot verborgen zei hij tot zichzelf; wie weet, welke van die twee vrouwen het gelukkigst is, ondanks den schija. De rijkste of de mooiste 1 Zij, die het meest bemind zal worden Neen, zij die het best zal liefhebben. Wat zouden zij doen, als elk van haar morgen op de plaats van de andere wakker werd? Valentijn dacht aan de slaapshr, die gewekt zou worden, maar hij bestf'e niet, dat hij zelf op klaarlichten dag droomde en luchtkasteelen bouwde. Hij nam zich voor den volgenden dag zijn twee visites te gaan maken en zijn schets mee te nemen om de gebreken er van te ontdekken te zelfder tijd voegde hij er nog eenige potloodstrepen aan toe, een haarlok, een plooi indejipon, de oogen waren grooter, de omtrek fijner. Hij dacht weer aan den voet, dairna aan de hand, en daarna aan de blanke armen hij daeht nog aan duizend andere dingenten slotte werd hij verliefd. HOOFDSTUK III. Verliefd worden is niet moeilijk, maar te weten dat men het is. Valen tijn ging den volgenden dag vroeg op pad, gewapend met zijn schets. Hij begon met de markiezin. Een geluk kig toeval, zeldzamer dan men denkt wilde, dat hg haar dien dag aantrof, zooals hij zich haar den vorigen dag gedroomd had. Het was in de maand Juli. Op een houten bank, met kussens versierd, onder een mooien kamperfoelie in bloeit met bloote armen, gekleed in een peignoir, zoo kan een nimf voor de oogen van een herder van Virgilius viïichijnen; zoo verscheen de blanke Isabelle, markiezin de Parnes, voorde oogen van den jongen man. Zij be groette hem met een van die glim lachjes, die zoo weinig kosten, als men mooie tanden heeft, en wees hem vrij achteloos een tabouret aan, die ver van haar verwijderd stond. In plaats van op den tabouret te gaan zitten, pakte hij hem op om hetn raderbij, en terwijl hij een plaats zocht zei de markiezinWaar gaat ge toch naar toe? Valentijn bedacht zich, dat zijn brein te verhit was en dat de werke lijkheid, die zich niet dwingen iaat, minder snel te werk ging dan de bt- geeite. Hij bleef staan en nadat hij den tabouret nog wat verder weg had gezet dan hij eerst stond, ging hij zitten, niet wetend wat hij zfggen zou. Ge moet weten, dat een groote lakei, met een onbeschaamd en onaangenaam uiterlijk, voor de markiezin stond en haar een kop gloeiende chocolade reikte, die zij met kleine teugjes be gon op te drinken. De aanwezigheid van dien derde, de buitengewone op lettendheid, die de dame voor haar kopje moest hebben om haar lippen niet te branden, de weinige aandacht, die zij aan den bezoeker schonk, dit alles was ri;t geschikt om hem aan te moedigen. Valentijn haalde rustig de schets, die hij in zijn zak had, te voorschijn en terwijl hij zijn oogen op Mme de Parnes richtte, bestudeerde hij het origineel en daarna de copie. Zij vroeg hem wat hij deed. Hg stond op, liet haar de teekenlng zien, ging toen weer zitten zonder iets meer te zeggen. Bij den eerster, aanblik trok de markiezin haar wenkbrauwen samen zooals men doet ais men een gelijkenis wil ontdekken, daarna boog zij zich terzijde, zooais men doet als men de gelijkenis gevonden heeft. Zij dronk de rest van haar kopje leeg, de lakei ging weg, en de mooie tanden kwamen met den elimiach te voorschijn. U heeft mij geflatteerd, zei zij eindelijk hebt ge dat uit het hoofd gedaan Hoe heeft u dat gedaan Valentijn antwoordde, dat een mooi gezicht niet hoefde te ptsjereu om gecopieerd te worden, dat hg het in zijn hart had. De markiezin maakte ten lichte beweging met de hand en Valentqn kwam naderby met de ta bouret. A! pratend over onverschillige din gen, bekeek Mme de Parnes de tee- kening. Ik vind, zei ze, dat er in dat por tret een gezicht zit, dat het mijne niet is. Men zou zeggen, dat het lij kt op iemand, die op mg lijkt, maar dat men met mg heeft willtn afbeelden. Valer,tgn bloosde zgns ondanks en meende te voelen, dat hij in den grond van zijn ziel Mme Delaunay liefhad; de opmerking van de markiezin scheen hem een getuigenis daarvan. Hg bezag opnieuw zqn teekening, daarna de markiezin, en daarna dacht hg aan de jonge weduwe. Haar heb ik lief, zei hg tot zichzelf, op wie dit portret het meest lijkt. A ingezien mqn hart mijn hand bestuurd heeft zal mgn hand Voor mgn hart gesproken hebben. Het gesprek ging voort (het liep geloof ik over de wedrennen van den vorigen dag op het Champ-de-Mars), Wat een mooie kamperfoelie, zei hg. brak een takje af en bood hetn dat gracieusetgk aan. Hier, zei hg, dit is voor u, en zeg mij nu eens, of gq werkeigk mgn gelijkenis hebt willen treffen, of dat gij die bq toeval getroffen hebt, terwqi gij een ander wildet uitteekenen. Met een kleine aanmatigende bewe ging hield Valentqn, inplaats van het takje aan te nemen, lachend het knoGps- gat va» zgn jas toe, om het bouquetje daarin te stekenterwqi zq dit ge willig, maar niet zonder teoige moeite deed, stond hq rechtop en keek naar het paviljoen, waarvan een van de zonneblinden op een kier opecstond. Gq herinnert u, dat bet verhaal ging, dat Mme de Parnes er nooit kwam. Zij scheen zelfs eenige minachting te voelen voor dat elegante boudoir, waarop zij niet gesteld was. Valei tqn meende echter te zien, dat de gouden fauteuils en het schitterende behangsel niet met stof bedekt waren. Te midden van deze Grieksche meubelen prachtig en ongemakkeigk zooals alles wat uit den Empiretqd stamt, zag hq een moderne chaise longue, zich in de schaduw afteekenen. Zqn hart klopte, ik weet niet waarom bq de gedachte, dat de markiezin somtijds van dit paviljoen gebruik maaktewant waarom zou die fauteuil daar geweest zgn, als het niet was om er in te gaan zitten Valentgn greep een van de blanke handen, die bezig waren hem op te sieren, en bracht die aan zgn lippenwat de markiezin hiervan dacht, weet ik niet. Valentqn keek naar de chaise longue) Mme de Parnes keek naar de teekening van Valentgn j zg trek haar hand niet terug, en hq hield die in de sgne.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1