Een Woon- en Winkelhuis. Voor hetreisseizoen: Reisgidsen, Tramboekjes losse Dienstregelingen. Rijwiel-, Auto- of Wandelkaarten Vereeniging tot Bevordering van Iel Vreemdelingenverkeer P. AU6USTEUN - Axel GROOT CONCERT Buitenland. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Advertentiën. Wegens vertrek te koop Axel-Veteranen O. N. W. - Veteranen, Koopt nu Slaolie Vele soorten KAAS versche zending Koekjes Een Reuzen-Ontbijtkoek D. DE BLAAIJ, J. C. VINK, Neemt vrijblijvend gelden a deposito. Koopt en verkoopt effecten (pandbrieven enz.) en verzilvert coupons, Onverwachts deed zich een ontploffing voor in de opslag plaat», met het gevolg, dat een der gevels instortte Acht brand weerlieden werden onder het neervallend puin bedolven. IJlings schoten burgers en ar beiders van de fabriek toe om de manschappen te bevrijden. Toen het opruimingswerk, dat met groote moeilijkheden ge paard ging, ver genoeg gevorderd was bleek, dat 2 brandweerlieden gedood waren, terwyl de zes anderen zwaar gewond zijn. Vier van deze gewonden verkeeren in hopeloozen toestand. Dank zy het krachtig ingrijpen van de brandweer van Antwer pen kon de fabriek zeil behou den blijven. Om zes uur in den avond was de opslagplaats uit gebrand. Verscheidene dorpen in Noord-Roemenië werden door een wolvenplaag geteisterd. Hongerige wolven loopen door de dorpsstraten en vallen de voorbijgangers aan. Verschei dene boeren die met paard en kar uitgereden waren en zich plotseling door wolyen aange vallen zagen, lieten bun paard en kar in den steek, om zich in veiligheid te brengen. De dorpelingen durven thans hun huizen niet meer te verlaten en daarom is een detachement gendarmerie afgezonden om de wolven neer te schieten. Een 240-tal arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van de nieuwe Bank van Spanje te Madrid, waren, naar gemeld werd, tot proteststaking overgegaan, daar hup delöpCt. loonsverhooging, die zy hadden geëischt, niet toegestaan werd Zy weigerden het bouwwerk te verlaten en bleven in de keldergewelven, op een diepte van 35 meter. De vrouwen der arbeiders hielden zich met manden met levensmiddelen rondom het bouwwerk op en zochten een gelegenheid om haar mannen proviand te bren gen, betgeen echter door de politie verhinderd werd. Nadat zij omstreeks 60 uur zonder voedsel tot zich te nemen, in den bouwput hadden door gebracht, werden de stakers met behulp van traangas ge dwongen hun tegenstand op te geven. Half bedwelmd kwam de een na den ander naar bui ten. Eenigen hunner raakten buiten bewusizyn, maar ernstige incidenten hadden niet plaats. Dillinger opgeruimd De bekende en gevreesde Ameri- kaansche bandiet werd reeds maanden gezocht door de politie en ieder die op het vinden de uitgeloofde premie van 15000 dollar wenschte te krygen. Thans is by ontdekt, of liever verradenby het verlaten van een bioscoop werd hy neerge schoten, toen hy zijn revolver trok en trachtte te vluchten. Ook beweert men, dat bij zich zelf heeft getroffen. Dillinger stond bekend als bankroover. Als hoofd van zyn complot had hij in totaal meer dan 150 000 dollar op verschil lende kantoren buitgemaakt- Oostenrijk. Dollfns vermoord. Mi8lnkte Staatsgreep. Het was weer een wereldschok kend bericht, dal Woensdag door de radio werd verspreid en of schoon men aanvankelijk niet goed kon onderscheiden, wat er gebeurd was, waren toch de be richten verontrustend genoeg om te beseffen, dat de gebeurtenissen te Weenen van zeer ernstigen aard waren. Langzamerhand kwam men door de pers meer te weten. Zie hier in 't kort wat gebeurde. Omstreeks 1 uur heeft een aantal nationaal-socialisten, niet meer dan een 140, een Putsch trachten te volvoeren. Zij hadden zich als soldaten verkleed en verschaften zich op deze wijze toegang tot de Bondskanselarij. Bondskanselier Dollfuss, de secre taris-generaal voor de veiligheid, majoor Fey en staatssecretaris Karwinsky, alsmede andere hooge autoriteiten werden gevangen ge nomen. De nationaal-socialisten ver rasten alle aanwezigen in het gebouw volkomen, daar men bij den ingang dacht, dat zij een officiëele opdracht uitvoerden. Zij hebben Dollfuss dusdanig mishandeld, dat hij is overleden. Ook Fey is waarschijnlijk gewond, doch niet ernstig. Inmiddels opgeroepen militairen en Heimwehr-lieden hebben den Putsch gemakkelijk bedwongen. De Minister van Onderwijs, Schussnigg, is in afwachting van den terugkeer van vice- kanselier Prins Slarhemberg, uit Venetië leider der regeering Ook in het gebouw van den Oostenrijkschen radio-omroep zijn de nationaal-socialisten doorge drongen, doch ook daar werden zij spoedig verdreven. De regeering is den toestand volkomen meester. In Weenen heerscht volkomen rust, terwijl er buiten Weenen in het geheel niets gebeurd is. De opstandelingen zijn gear resteerd. Officieel werd om 2 uur Woensdagnacht medegedeeld De waarnemende Kanselier Schussnigg heeft Woensdagavond het corps diplomatique op de hoogte gesteld. Om 10 uur 30 des avonds is een ministerraad gehouden. Om bloedvergieten te voorko men hebben de regeeringstroepen oorspronkelijk, nadat minister Neustadter Stürmer daartoe op dracht van den ministerraad had gekregen, den opstandelingen het ultimatum gesteld, binnen 15 mi nuten de Bondskanselarij te ver laten, daar anders geweld zou worden gebruikt. Zouden zij echter het gebouw verlaten, dan werd een vrijgeleide tot de g^ens beloofd. Toen was echter nog niet bekend, dat dr. Dollfuss lafhartig vermoord was, alleen dat hij gewond was. In verband hiermede, werd de vrije aftocht natuurlijk niet verleend. Alle opstandelingen zijn toen gevan gen genomen. Duit8chland schuldig? In Oostenrijksche kringen acht men het bewezen, nu de Duitsche gezant als bemiddelaar optrad, dat de opstandelingen betrek kingen onderhielden met de Duitsche regeering. De Duitsche regeeiing moet van de misdadige plannen op de hoogte zijn ge weest. (Van Duitsche zijde wordt dit echter officieel tegengespro ken. Red.) Voorts wordt officieel mede gedeeld, dat de nazi's gedeeltelijk als officier, gedeeltelijk als sol daat en gedeeltelijk als politie man verkleed waren. Volgens een telegram van een neutralen correspondent, waren het slechts 8 man, die het ge bouw van den Ravag omstreeks één uur overmeesterden. De regeeringstroepen bezetten spoe dig het gebouw en om 3 uur werden de uitzendingen weer hervat. Een der eerste uitbarstingen van den Putsch scheen te zijn, dat de commissaris der politie te lnnsbrilk, Hickl, door twee nationalisten werd gedood. Hickl, die vroeger commandant was van een alarmtroep te Weenen, was bij de nazi's zeer gehaat. Voor het radiogebouw en voor de Bondskanselarij is geschoten, waarbij verscheidene opstande lingen zouden zijn gedood. Voorts gaat het gerucht, dat een hooge ambtenaar bij het radio-bedrijf, Holt, door nationaal-socialisten is vermoord. In Weenen heerschte de grootste opwinding en een sfeer van geheimzinnigheid en wantrouwen. Zoodra de boeren in Neder- Oostenrijk van de gebeurtenissen hoorden, trokken zij naar Weenen, meerendeels met geweren en revolvers gewapend om de re geering te steunen. Behalve den moord in Inns- brü'ck schijnt het land rustig te zijn. De straten van Weenen waren weldra vol belangstellenden, die in de grootste opwinding ver keerden. Politie en soldaten zorgden voor de orde. Op vele plaatsen in Weenen waren mitrailleurs opgesteld Voor politie en Heimwehren is te Weenen den hoogsten alarm toestand afgekondigd, evenals te Innsbrück. Het aantal dooden bij de ge vechten, die zich, voorzoover bekend, uitsluitend voor het radio-gebouw en de Bondskan selarij afspeelden, moet aanzien lijk zijn, doch geen enkel cijfer is bekend. De politie-president van Wee nen heeft met de opstandelingen die de gevangen gehouden ministers min of meer als gijze laars konden gebruiken onder handeld over de ontruiming van de Bondskanselarij. Later moeten de Heimwehren het gebouw hebben ingenomen en de minis ters bevrijd. Dr. Engelbert Dollfas f Dr. Engelbert Dollfus werd 4 October 1892 te Texing in Be neden-Oostenrijk geboren. Hij stamde uit een landbouwersgezin. Bij den aanvang van den we reldoorlog trad hij vrijwillig in dienst en gedurende de 37 maan' den, welke hij aan het front door bracht, werd hij herhaaldelijk onderscheiden wegens betoonde dapperheid. Na den oorlog begaf hij zich weder naar Berlijn ter voortzetting van zijn studie, waar na hij tot secretaris van den Beneaen-Oostenrijkschen Boeren bond werd benoemd en in Juni 1927 werd hij directeur van de Ber.eden-Oostenrijksche Land- bouwkamer en nam nog ver schillende andere functies waar. 21 September 1933 werd hij door den bondspresident Mlklas, buiten het parlement om, ten tweede male tot bondskanselier benoemd. Als chef van het Ka binet nam hij tevens de porte feuilles van Buitenlandsche Zaken, Landbouw, Defensie en Veilig heid. Dollfuss bracht de leening van Lausanne tot stand, waardoor hij orde stelde op de financiën na de ineenstorting van de Kreditan- stalt en hij slaagde er eveneens in het budget in evenwicht te brengen. Tegen het drijven der nationaal- socialisten trad hij krachtig op. Hij schiep het Oostenrijksche front", door de Christelijk-Sociale Partij, de Heimatschutz en andere politieke groepen bijeen te brengen. Hij was gehuwd met Alwine Qiienke, een Pommersche boe rendochter; uit dit huwelijk wer den een zoon en een dochter geboren. Zooals gemeld, bevond mevr. Dollfuss zich met haar kinderen op de villa Riccione nabij Venetië, als gast van de familie Mussolini. Vandaag zou Dollfuss zelf ook naar Italië zijn gegaan. Mevr. Dollfuss is bij het vernemen van het smartelijk bericht omtrent den dood van haar man, onmiddellijk naar Weenen afgereisd. Dollfuss' laatste woorden. Volgens een ooggetuige zou de kanselier in zijn laatste oogen- blikken tot zijn vertrouwelingen gezegd hebben „Kinderen, gij waart goed voor mij. Ik dank u. Waarom waren de anderen niet evenzoo Ik wilde slechts vrede. God moge de an deren vergeven. Zeg aan mijn vrouw en kinderen dat ik hen bemin". De Paus heeft een telegram van deelneming gezonden. Z. H. heeft scherp het feit ver oordeeld, dat de rebellen niet eens toelieten, dat Dollfuss de laatste sacramenten der stervenden kreeg. Sportnieuws. „Medioburgum". Op de halfjaarlijksche vergade ring der Middelburgsche turnver- eeniging „Medioburgum", welk< vereeniging ook alhier een goeden klank heeft (we herinneren onzei lezers aan het optreden op 3er Pinksterdag), is het feit herdacht, dat dhr, Chr, J. Mazure vóór 30 jaar tot voorzitter werd gekozen. Door den secretaris werd hiervan in zijn verslag melding gemaakt, waarbij hij wees op het vele werk, dat dhr. Mazure èn als leider èn als voorzitter dezer vereeniging heeft verricht. Ten slotte eindigde spr. met een woord van hartelijken dank namens alle leden voor datgene, wat de heer Mazure als voorzitter voor „Me dio" deed. Het Wandelfeest. De belangstelling voor de In ternationale Vierdaagsche Af- standsmarschen van den Neder- landschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding die Woens dag begonnen is is niet alleen in ons eigen land, doch ook ver buiten onze grenzen, zeer groot. Voor dit jaar hebben circa 3150 deelnemers, waaronder 370 dames, ingeschreven, w.o. verscheidenen die reeds meer malen den tocht hebben mede gemaakt. Zooais men wellicht weet, wordt de Vierdaagsche in 4 groepen geloopen, t.w. dagétap pes van 30 40, 50 en 55 K.M. Hiervoor schreven resp. 60, 1460, 760 en 780 wandelaars in. Van over de grenzen nemen deel 1 Belg, 12 Engelschen, 12 Franschen, 3 Duitschers en 2 Zwitsers, o.w. enkele dames. Natuurlijk nemen ook weer lal van korpsen van leger en politie deel, benevens vele ver- eenigingen. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag 31 Juli 1934, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 26 Juli 1934. De Burgemeester, BLOK. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JO. A. GOMMERS. M. GOMMERS - Lafort. Axel, 23—7—'34. ffiAan a"en onzen bar- teiyken dank, voor het meeleven tijdens de ziekte en overlijden van mijn Echtge noot ondervonden. Uit aller naam, Wed. L.J. KLAASSEN—Wieles. Axel, 26 Juli '34. Hypotheek beschikbaar. Te bevragen bij W. JANSEN", Kanaalkade 72, AXEL. Zaterdagavond om 7 nnr tegen van Sluiskil. Entrée 10 cent. Zoo juist ontvangen Markiza (Ind. vruchlJ-Limonade Tweeling karaf Rojo-Ranja f 1,38 Beste Limonade f0,48 Prima Azijn f0,10 Limonade Gazeuse (maat houdende flesch, 2 flacons f 0,28 Margarine per pakje f 0,27 in verschillende prijzen. Met 6 Aug. accijnsverhooging. aan lage prijzen. Deze week ontvangen een 1 blik Holl. Wafels 25 ct. 1 blik weekend Beschuit 48 Frou-frou 1/i pond 16 Slagroomwafels 20 Vruchtenijswafels 20 Vanillewafels 28 Oblies 38 Gemengde koekjes 16 Sinaasappelwafels 28 Moorkoppen 30 Moccastaafjes 30 Advocatenstengels 30 Banket 30 Verkade's Beschuit, Verkade's Biskwie, enzenz. voor 25 cent. Alles verkrijgbaar in het Krui- deniersbedrijf van AXEL KERKDBEEF en TEVENS: voorhanden bij Boekhandel, Markt. TE A XE E. te geven door het gunstig bekende muziekgezelschap uit Biervliet op ZATEHDaG 4 AUGUSTUS a.s. op het Marktplein. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR VAN V. V. V. AXEL, A. VAN MAALE, Voorzitter. A. P. ESSELBRUGGE, Secretaris. Beleefd doen wij een beroep op het publiek gedurende de uitvoering de stilte te bewaren.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 3