PUROLPt^ Gemengd Nieuws. Professor Aalberse hoopte, dat men dit bedrag zonder verdere steun- en salarisverlaging zal weten te vinden. Algcirepne Synode der Ned. Herv. kerk. In dezer dagen gehouden ver gadering werd besloten ds. S.M J. Huisbergen, predikant te Hoe- dekenskerke, weder in de gele genheid te stellen een bezoek te brengen aan de Nederlanders in Noord Frankrijk. Aan het fonds voor noodlijden de kerken en personen heeft H. M. de Koningin weder een gift van f 2000 geschonken, waar voor de Synodale commissie reeds dank heeft betuigd. De collecten bedroegen in 1933 ruim f 19 849, terwijl voor groote toe lagen een som van ruim f22 000 beschikbaar is. Voor kleine toe lagen aan gemeenten en perso nen kan ruim f 11.400 worden gevoteerd. Het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften heeft ook een gift (t,w. f750) ontvan gen van H M. de Koningin. Uit dit zal f5420 worden verstrekt voor uitkeering aar. gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. Daarop volgt het fonds tot verbetering der schraalste pre- dikantstractementen. Dit fonds moet worden geholpen met een subsidie groot f30.000 van het fonds Aanpakken", met een suppletie groot f18 647 uit de generale kas en met een som van f500. overgeschreven uit de baten van den Vervolgbundel. Op die wijze kunnen de voor drachten, welke f 58 397 beloo- pen, worden toegekend. De laagste tractementen kunnen dien tengevolge tot f 1725 worden opgevoerd. Sabotage. Zondagmorgen j I. rezen er vermoedens, dat men aan boord van Hr. Ms. „Nautilus", welk schip dien dag naar de Noordzee vertrok, ter uitoefening van het toezicht op de visscherij, door verontreiniging van de smeerolie had getracht de hoofdmachine onklaar te maken. Het schip moest na korten tijd terugkeeren wegens het warm loopen van de hoofdmachine. Het onderzoek heeft er toe geleid, dat tegen een schepeling zoodanige verdenkingen rezen, dat men besloot tot zijn arrestatie over te gaan. Bij een nader verhoor heeft de man bekend, dat hij carborundum in de smeerolie had gemengd en zand en kopersoldeer in de olie pijpjes van de hoofdmachine had geworpen. Hij zeide dit te hebben gedaan, uit ontevredenheid over het feit, dat aan een door hem gedaan verzoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het zou hier dus een zuiver persoonlijke daad betreffen. De dader zal zich voor den krijgs raad hebben te verantwoorden De „Nautilus", die in Den Helder aan den ketting ligt, staat nog onder bewaking. De Zeven Provinciën. Het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia deed uitspraak inzake de muiterij op de „Zeven Pro vinciën" en wel betreffende de straffen voor de negen officieren, hierbij betrokken. Het Hof ver klaarde de officieren schuldig. Het zou zwaarder hebben ge straft, indien niet sinds tal van jaren tengevolge van velerlei op vattingen en invloeden het ge- zagsidée in beteekenis zou heb ben ingeboet, ook bij de Marine- waaraan door de autoriteiten niet steeds paal en perk is gesteld. De straffen beliepen van 6 maanden tot 3 dagen gevange nisstraf. Een zestal officieren werden uit den dienst ontslagen. AXEL, 27 Juli 1934 Op de agenda voor de op aanst. Dinsdag alhier te houden Raadsvergadering komen de vol gende punten voor: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling bebouwings- Y<?orschrifteni 4. Verzoeken tot aankoop van grond a. door L. Wiemes om 2 perceelen in de Prins Hendrik straat b. door L. J. Wiemes om 1 perceel in de Prins Maurits- straat. 5. Circulaire van Ged. Staten betrtffendea. jaarweddevermin- dering van burgemeesters, wet houders, secretarissen en ont vangers; b. jaarweddeherziening van de ambtenaren van den bur gerlijken stand. 6. Verzoeken van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren e.a. om de salarissen tecompen- seeren met het bedrag dat meer verhaald moet worden aan pen sioenspremie. 7. Voorstel van B. en W op de motie inzakea. progressieve heffing van opcenten op de ge- meenttfondsbelasting b idem op de personeele belasting. 8. Verzoek van V. V. V. om een financiëele bijdrage in de kosten van samenstelling van een propaganda-film van Zeeuwsch Vlaanderen. 9. Verzoeken om ontheffing schoolgeldbelasting. 10. Vaststelling comptabiliteits- besluiten 1933 en 1934. 11. Vaststelling van den staat van oninbare posten 1933. 12. Aanbieding van diverse rekeningen 1933. 13. Benoeming van een vasten werkman aan de gasfabriek. 14. Onderzoek van den ge loofsbrief van den heer A. Ha melink. Voor sergeant-torpedomaker slaagde dezer dagen onze vroegere stadg no )t, de heer P. Dieleman Az., thans te Den Helder. Gisteravond maakte de Chr. Harmonie „Hosanna" een muzi kale wandeling door de gemeente. Het weertje werkte evenwel niet mee, doch dit schenen de muzikanten zich niet aan te trek ken, want ze bliezen er lustig op los. Het gezelschap werd, evenals altijd, gevolgd door de dartele vroolijke jeugd. Naai we vernemen worden door de R. K. Landarbeidersbond in deze streek pogingen aange wend om door onderhandeling met de werkgeversorganisatie's tot hooger loon te komen. Volgens het Dagbl. van N. Br. zou zelfs de Rijksbemiddelaar, mr. Aalberse daaromtrent reeds inlichtingen hebben gevraagd bij de Zeeuwsche Boerenbonden. Verdronken. Tijdens het zwemmen in den Braakman onder de gemeente Hoek, geraakte de 19 jarige Ha melink uit Sluiskil in diep water, waardoor hij zonk. Eenigen tijd daarna is hij levenloos opgehaald Het lijk is naar het R K. ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De landbouwer P. M. te Stoppeldijk werd dezer dagen door een zonnesteek getroffen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Voor het examen nijver heidsonderwijs akte N XIX slaagde mej. L. M- Cammaert te Hulst. Mooie rcfs. Door de Spoorweg-Maatsch. Mechelen-Terneuzen wordt tegen 15 Augustus een goedkoope reis gelegenheid georganiseerd naar de Ardennen. De reis gaat via Mechelen en Luik naar Spa en via Coo, Luik, Leuven en Meche len terug. De Commissaris der Ko ningin heeft met ingang van 1 September 1934 benoemd tot be zoldigd veldwachter in de ge meente Hoek, D. de Jonge, thans agent van politie te Middelburg. Door Ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Geref. kerk te Hoek, is een beroep ontvangen naar O. en W.-Souburg. De marechaussée te Koe wacht heeft Maandagmiddag een tweetal personen aangehouden, die een viertal paarden uit België in Nederland trachtte binnen te smokkelen. De paarden werden in beslag genomen en de perso nen, een uit België en een uit Axel zijn door de marechaussée aangehouden» Met ingang van 1 Augustus a.s. is de Rijksveldwachter R. F. E. van Dommele verplaatst van Amsterdam naar Westdorpe. St. Jansteen. Door den Raad dezer gemeen te werd heden besloten om in gevolge schrijven van den Com missaris der Koningin in Zeeland, niet over te gaan tot verhooging van de jaarwedde van den ge meenteveldwachter Ivens. Deze verhooging bedroeg f30 in ver band met verhoogde pensioen premie. Ingewilligd werd een verzoek van het R.K Kerkbestuur aldaar, om het torenklokje van het Ge meentehuis te willen schenken voor de te stichten kapel van O L. Vr. ter Eecken, waarvoor een nieuw klokje van dezelfde grootte gratis in de plaats zal worden gegeven. Aangeboden werd de rekening van het Burgerlijk-Armbestuur 1933, sluitende in ontvang en uitgaaf op f8398.31 en f8180.18 en de begrooting dier instelling voor 1935, geraamd in ontvang en uitgaaf op f 6279 46. Zij werden in handen eener commis sie gesttld, bestaande uit dhrn. J. Ferket, P. J. de Potter en P. F. Stevens. Ingekomen was een verzoek van de R.K. geestelijkheid om het zwemmen in de gemeente zooveel mogelijk tegen te gaan in verband met de openbare zedelijkheid, waarop met alg. st. werd besloten de politie-verorde- ning dusdanig te wijzigen, dat het zwemmen voor mannelijke personen boven de 16 jaar wordt verboden op Maandag, Woens dag en Vrijdag en voor vrouwe lijke personen boven de 16 jaar op Zondag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Tevens werd hier aan toegevoegd, dat het verboden is zich op te houden binnen een afstand van 25 Meter. De gemeenterekening over 1933 werd nagezien door dhrn. G. de Buck, C L. Martinet en J. A. Vinck. De ontvangsten bedroe gen f 58 684.43, de uitgaven f62 86301, alzoo een nadeelig saldo ad f 4.178 58. De Raad besloot over te gaan tot een geldleening, groot f2000 ad 4 pet., af te lossen in 10 jaren. Deze geldleening is noodig tot dekking der kosten voor der. aankoop eener motorspuit op een driewielig motorrijtuig. Vastgesteld werd een verorde ning voor de Vrijwillige Brand weer. Het aantal brandweer mannen zal nader door B. en W. worden bepaald. De vergoedin gen zullen bedragenbij brand 40 cent per uur en bij oefening 50 ct. per persoon, per oefening Aan P. C. van Helsland en A Lampo werd een half jaar ont heffingvan Hondenbelasting ver leend. Bij de rondvraag verzocht dhr. Martinet maatregelen te willen treffen, teneinde de Hollandsche boeren, wier landerijen in België gelegen zijn, ook van den steun te laten profiteeren. B. en W. deden de toezegging, dat zij hiertoe pogingen in het werk zouden stellen in samen werking met de gemeenten Zuid- dorpe en Koewacht. Dhr. Ivens meende, dat er te veel Belgische werkkrachten in de gemeente zijn te werk gesteld en vroeg of B. en W. bereid waren om eenige circulaires te zenden aan de werkgevers, ten einde zooveel mogelijk menschen uit de gemeente in dienst te nemen, waarop de Voorz. ant woordde, dat dit onder oogen zal worden gezien. Hierna werd de vergadering gesloten. Zeenwsche Polder-en Water - schapabond. Zaterdagmorgen hield deze vereeniging te Kortgene haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr. mr. P. Dieleman. De vergadering werd door enkele autoriteiten uit de provincie bij gewoond. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, waaruit een ledental van 86 polders en 113 buitengewone leden sprak, wer den bij acclamatie herkozen de h. li. W. M. Kloet, te St. Maar tensdijk, C. D. Vereeke te Kapelle en F. P. Polderdijk te N. en St. Joosland. De commissie inzake samen voeging van de polders in W. Z. VI., kwam tot de conclusie, dat men verschillende polders kan groepeeren, maar daarbij komt de technische kwestie fei telijk nog meer naar voren dan de administratieve en de juridi sche en de Bond heeft geen mid delen om daarvoor een ingenieur te benoemen. Dhr. ir. J. J. van Leuven, hoofd ingenieur van den Prov. Water staat, hield een lezing over den dijkval op Noord-Beveland in October 1933 en dhr. ir. J. F. L. Kiüjer, lijks consulent te Tilburg sprak over de rationalisatie bij Polder- en Waterschapsbesturen. Op voorstel van dhr. mr. Die leman werd besloten aan Ged. St. te vragen een voorstel in te dienen tot verleening van eenig crediet, ten einde de mogelijkheid te onderzoeken van samenvoeging van waterschappen in West. Z. Vlaanderen. Na den maaltijd werd een autotocht gemaakt door het schoone eiland. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Hevige ontploffing Om vfer uur des middags wa» de schipper P. Kastelein met zijn beide knechts, G. de Keizer en J. Groenendijk bezig zijn visschersschuit, te Ouddorp, met zwavel te ontsmetten. Daartoe was het geheel ledige vaartuig geheel afgedekt en met zwavel damp gevuld. Waarschijnlijk tengevolge van het ontsnappen van carbidgas uit de verlich tiugsiostallatie, is toen een ex plosie ontstaan, zóó hevig, dat het geheele vaartuig uit elkaar vloog. Kastelein en de Keizer werden tegen het dek geslagen en bleven met gebroken beenen liggen, terwijl zy voorts ieder een gebroken arm hadden be komen en verder ernstig waren verminkt. Op den wal in de nabyheid van de schuit bevond zich het vijfjarig dochtertje van den schipper. Het kind kreeg een groot stuk hout tegen het hoofd en werd vrijwel op slag gedood. Twee personen, die zich eveneens in de nabijheid van de schuit bevonden, werden door den luchtdruk meters ver weg geslingerd. Wonder boven wonder zyn zij er zonder letsel afgekomen. Van de visschers- boot is alleen het ondergedeelte in tact gebleven. Wrakstukken van het schip werden naar slle kanten rondgeslingerd. De mast vloog recht in de hoogte en kwam een stuk verder neer. Verschillende aan de haven staan de woningen werden gehavend, de ruiten sprongen en de daken werden vernield. De tuintjes voor de huizen waren alle ba- zaaid met overblijfselen van het vaartuig. Sommige stukken hout zyn 150 meter weggeslingerd Onmiddellijk. Da de explosie kwamen van alle kanten men schen toeloopen om hulp te bieden. Spoedig waren eenige geneesheeren ter plaatse. De schipper en zyn knecht zyn gisteren overleden. Zooals is medegedeeld is Zondagmiddag te filaricutn, toen daar een Amsterdamsche familie aan het picmccen was, het toe stel waarop de maaltyd werd bereid uit elkaar gesprongen, waarbij een 8 jarige jongen erns tige brandwonden opliep. Het kind is aan de gevolgen daarvan tham overleden. Loierijzioenrfel. De politie te Zwolle öeett een groote loterij- zwendel ontdekt. In verband hiermede is ter zake van bedrog, tegen den houder van het Zwolsche Obligatiekantoor, P. H. P, proces-verbaal opgemaakt. Eenigen tijd geleden werden door genoemd kantoor te Zwolle circulaires verspreid, waarin o m. stond „Ieder verstandig mensch zal elke gelegenheid, die z*ch aan biedt om zijn flnancieele oms an- digheden te verbeteren en zyn vermogen op zeer gemakkelijke en eerlijke wijze te vermeerde ren van een werkelijk gunstige gelegenheid die wij u bieden, gebruik maken. Het is een merkwaardig feit, dat ik reeds zevenmaal de hoog ste prijs heb mogen uitbetalen. Alle correspond >ntie draagt een strikt persoonlijk karakter." Da strekking van de Staats loterij begon op '23 Juli en op dien dag heeft de politie een bezoek gebracht aan bet obliga tiekantoor en inzage van de nummers verzocht. Het bleek toen, dat er geen enkel nummer van eenige lotery was gekocht. Desondanks had men aan degenen, die f 15 had den gestort, een opgave gezon den van de „gekochte" nummers. Dit was voor de politie aan leiding om proces-verbaal op te maken tegen P. Deze heeft nu een tweede circulaire verzonden, waarin hij mededeelt, dat we gens te weinig deelneming het seriespel niet kou doorgaan en de gestorte gelden zouden wor den geretourneerd. Geneest-lPf De directie van de Oranje Nassau mijD, heeft besloten met ingang van 1 September a.s. 350 mijnwerkerg op mijn vier te ontslaan. Tevens ligt bet in de bedoeline om de salaris sen der beambten met ingang van 1 September a.s. met 3 pet. te verlagen. Droevig. Te Antwerpen heeft een ongeval aan een Haagsch meisje het leven gekost. Het meisje, de 13 jarige Ma- rietje v. d. K., vertoefde met eenige familieleden te Antwer pen. By een uitstapje naar het strand te St. Anneke had men een geladen revolver gevonden. Zaterdagochtend nu wilde een neef van het meisje de revolver ontladen. Hy verrichtte dit ge vaarlijke werk aan tafel, waaraan het geheele uit zes personen be 8'aande gezelschap geschaard zat. Reeds waren een paar kogels u t de revolver verwijderd, toen plotseling een scherpe knal weer klonk. Door nog niet opgehel derde oorzaak was het vuur wapen plotseling afgegaan en ongelukkigerwijze was de loop juist op het meisje gericht. De kogel drong baar van diebtby in het voorhoofd, verliet het hoofd weer aan den achterkant en sloeg tegen den muur. Groot was de consternatie in bet gezelschap. De moeder van het meisje hoorde een hartver- scheurenden gil en zag baar dochtertje zwaar gewond neer liggen. Onmiddellijk werd medi sche hulp ingeroepen en ook de politie werd gewaarschuwd. In zorgwekkenden toestand werd het meisje naar een ziekenhuis vervoerd, waar het Zondagoch tend is overleden. Zondagmiddag is brand uitgebroken in de opslagplaats van de kaarsenfabriek der ta. Roubaix Coudenhove te Borger- hout nabij Antwerpen. Spoedig stond de opslagplaats in lichter laaie. De brandweer van Bor< gerhout bestreed met al het ma terieel deze vuurzee. Tin ZONDAG 29JULI 1934. Voorm. 91/, ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. half 10 Ds- A. J. Fanoy van Eindhoven. Nam. half 3 Dezelfde. Voorm. half tien. L^eskerk. Nam. half drie Idem. doorzitten zonnebrand pk. W Doos30-60.Tube 80ct iMmm V~

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2