Twee aangebedenen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- VI aan deren. No. 32. VRIJDAG 27 JULI 1934 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. DE BIJBEL. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan van het Ned Bijbel genootschap is o m. ook door ds. G. B. Westenburg een herden kingsrede gehouden en wel in de Ned. Herv. kerk te 's Gravenhage. Nadat gezongen was Ps 84 1 en 2, gelezen Hebr IV: 1 13 en in gebed was voorgegaan, wees de predikant op het bijzondere van dezen dienst, waarin over den Bijbel zou gesproken worden. De Bijbel is het middelpunt van den Protestanten Eeredienst, hij spreekt voor zichzelf, hij is de schriftelijke neerslag van wat God in de wereld heeft gewerkt en geopenbaard. Hij voert ons, spre kende in zuiver menschelijke taal, terug naar de diepte van de heerlijkheid Gods. Gods Geest gebruikt dien Bijbel als middel om te leeren verstaan het rijke bezit in Jezus Christus. Hierna bepaalde spr. zich tot zijn tekst: Hebr IV 12,Want het Woord Gods is levend en krachtig en scherpsnijdender dan eenig tweesnijdend zwaard en gaat door tot de verdeeling der ziel en des geestes en der samen- voegselen en des mergs en is een oordeeler der gedachten en der overleggingen des harten." Wat in den Bijbel ons aantrekt, aldus spr., is het wonder Gods en tevens het zuiver menschelijke, waarin Hij tot ons toetreedt Waarom verwerpen de menschen den Bijbei 7 Omdat ze hem eigen lijk liever niet accepteeren im mers, aanvaarden zij den Bijbel, dan wordt hun leven stuk ge slagen Het is de kwestie van het niet willen, omdat de Bijbel 3) Hij streed niet tegen zijn hart, noch tegen het plezier, dat hem naar zich toetrok. Zoo werd hij een dubbel mensch en leefde hij in voortdurende tegenspraak met zichzelf, zooals ik u weldra zal aantosnen. Maar dat was zwakheid, zult gij zeggen. Wel, mijn hemel, ja, dat is geen Rjmein, maar we zijn hier ook niet in Rome. Wij zijn in Parijs, mevrouw, en er is sprake van twee liefdes. Gelukkig voor u zal het portret van mijn heldinnen spoe diger geteekend zijn dan dat van mijn held. in de volgende regels zullen zij voor het voetlicht komen. HOOFDSTUK II. Ik heb u verteld, dat van de twee dames de eene rijk was en de andere arm. Gij raadt reeds om welke reden zij beiden Valentijn behaagden. Ik ge loof, dat ik u ook verteld heb, dat de eene getrouwd en de andere weduwe was. De markiesm de Parnes (dat is de getrouwde) was dochter en vrouw van een markies. Wat nog meer waard is, zij had veel vrijheid, want haar man was voor zaken in Holland. Zij was nog geen vijfentwintig jaar, zij Was koningin over een klein rijk aan het eind van de Chaussée d'Autin. Dit koninkrijk bestond uit ten kleine villa met fijnen smaak gebouwd tusschen een grooten voorhof en een mooien tuin. Het was de laatste dwaasheid Van den «sterven schoonvader, een ingrijpt en hen voor de keuze steltalles of niets. De Bijbel oefent te veel critiek op hetgeestelijk enlichamelijk zijn De gemeente zong hierna „0, machtig' Evangeliewoorden Spoedt heerlijk voort en overwint Och, dat u alle volkeren hoorden Zoovermen immer volkeren vindt Het Bijbelgenootschap, ver volgde sprheeft gedurende 120 jaar Bijbels uitgereikt Zonder eenige aanteekening. Onbekend aan wie De vrucht weet God alleen. Hoevelen zijn er in de kerken voor wie de Bijbel geen beteekenis heeft7 Bezitten wij den Bijbel, dan moeten wij ons ook bewust weten van onze verantwoorde lijkheid. De Bijbel heeft niet alleen een woord voor de ziel, maar ook voor het lichaam. Hij getuigt, dat er een schepping is, waarin de stof evenveel beteekenis heeft als de geest. Dit Woord Gods predikt de op standing uit den dood, richt de overdenkingen des harten. Zelf kennis is noodig door de gemeen schap met God, met Jezus Chris tus door den Bijbel. Dan zal Hij ons het waarachtige leven schen ken De Bijbel blijft het heerlijk getuigenis in zich dragen. Hij is een middel van Gods Hand, ge bruikt om in menschenzielen het lichtende werk te doen, waardoor wij Jezus Christus kennen in Zijn heerlijkheid Daar is genoeg in den Bijbei, wat op een menschen - ziel kan inwerken Moge hun dit dan tot zegen strekken. Met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 209 2 en 3 werd de herdenkingsdienst ge sloten. grocte mijnheer en eenigszins een losbol, en het huis herinnerde om de waarheid te zeggen aan den smaak van zijn vroegeren meesterhit geleek meer op wat men eertijds een „huis voor feesten" noemde dan op de schuilplaats van een jonge vrouw, die tot rust veroordeeld was door de af wezigheid van haar echtgenoot. Een rond paviljoen, van de villa gescheiden stond midden in den tuin. Dit pavil joen, dat uit één verdieping bestond, bevatte ook maar één kamer en was niets anders dan een reusachtig, met verfijnde weelde gemeubeld boudoir. Mme. de Parnes, die de villa be woonde en voor zeer verstandig door ging, betrad, zei men. het paviljoen nooit. Toch zag men er soms licht. Uitstekend gezelschaps-diners naar verhouding, deftige equipages, talrijke bedienden, kortom, veel mondain ge doe, ziedaar het huis van de markiezin. Bovendien had een zorgvuldige op voeding haar vele talenten gegeven met al wat er noodig is om te be hagen zonder geest, zag zij kans geest te hebben, een onontbeerlijke tante geleide haar overal heen. Wanneer men naar haar man vroeg, zei ze, dat hq spoedig terug zou komen niemand dacht er aan kwaad van haar te spreken. Mme. Delaunay (dat was de weduwe) had zeer jong haar man verlorenzQ leefde met haar moeder van een klein pensioen, dat zij met groote moeite gekregen had, en waarmee zij met groote moeite rondkwam. Men moest tot de derde verdieping, rue du Piat» d'Etaln klimmen om haar te vinden, bij het raam gezeten met haar bor duurwerk dat was al wat zij ia staat was te doen; haar opvoeding was, zooals gij ziet, zeer veronachtzaamd. Ernstig beroep op de regeeringen van alle landen De Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft op haar congres de volgende ver klaring vastgesteld. Sterk onder den indruk van den dreigenden toestand in de geheele wereld herinnert zij aan de sedert de oprichting ir 1915 gehuldigde beginselen van den Internationa len Bond le. dat het onze beschaafde samenleving onwaardig en dat het bovendien onlogisch en on mogelijk is om internationale geschillen te willen oplossen met geweld van wapenen in plaats van door rechtspraak, arbitrage of verzoening 2a dat alle Staten zich be- hooren te keeren tegen- en soci alen, moreelen en economischen druk behooren uit te oefenen op eiken staat, welke in strijd met dit beginsel handelt 3e. dat geleidelijke, internati onale ontwapening en uitsluiting van elke mogelijkheid om per soonlijke winsten te behalen uit de fabricage van en handel in oorlogsmateriaal, machtige facto ren vormen om tot afschaffing van oorlog te komen 4e. dat alleen georganiseerde samenwerking tusschen de vol keren, beheerscht door de vol ledige erkenning van recht boven macht, een waarborg kan zijn voor vertrouwen en veiligheid, vrede, rust en geluk 5e. dat een Bond der Natiën steunen moet op een basis van constructieven vrede en zich niet moet bezig houden met het re glementeeren van oorlog en be wapening, maar met den prac- tischen opbouw van internatio nale samenleving tusschen de Staten op elk gebied." Resolutie Voorts werd de volgende re solutie aangenomen De Conferentie beschouwt met Een kleine kamer was haar geheele domein op het etensuur zette men de notenhouten tafel binnen, die den overigen tijd van den dag in de zij kamer verbannen was. 's Avonds werd een alkoofkast open gemaakt die twee bedden bevatte. Maar het eenvoudige ameublement weid keurigonderhouden. In weerwil van dit alles, hield Mmp. Delaunay var de wereld. Eenige oude vrienden van haar man ga ✓en kleine soirèetjes, waar ze heen ging in een frisch neteldoeksch japonnetje. Daar de menschen zonder fortuin geen .saison" kennen, hadden deze kleine feestjes het geheele jaar door plaats. Artr, jong, mooi en fatsoenlijk te zijn, dat is niet een verdienste, die zoo zeldzaam is als men zegt, maar een verdienste is hit. Wanneer ik u ook meegedeeld heb, dat Valentijn d ze twee vrouwen be minde, dan heb ik toch niet wilien «eggen, dat hij ze beide gelijkelijk liefhad. Ik zou er mij uit kunnen red den met u te zeggen, dat hij de eene liefhad en de andere bageerde; maar ik wil dergelijke fijne onderscheidingen niet maken, die toen ten slotte niets zouden beteekenen dan dat hij ze beide begeerde. Ik wil u liever eenvoudig vertellen wat er in zijn hart omging. Het was een vrij leelijke reden, waarom hij in het eerst dikwijls in deze twee hu zen kwam, de afwezig heid van den man in het eene en In het andere. Het is maar al te waar dat een schijn van gemakkelijkheid, zelfs al is het niet meer dan een schijn, jonge hoofden verlokt. Valentijn werd bij Mme. de Parnes ontvangen, omdat zij veel menschen zag. zonder andere reden «en vriend had hem voorgesteld, Het was niet zoo gemakkelijk geweest groote bezorgdheid a. de toenemende politieke spanning tusschen de Staten b. de noodlottige ontwikke ling der economische tegenstel lingen c. het meer en meer loslaten van de ontwapeningsgedachte en de toenemende neiging om tot niveleering te komen door be wapening der ontwapende lan den in plaats van door algemee- ne internationale ontwapening d. de ontstellende ontwikke ling der wetenschappelijke oor logsvoorbereiding, welke de ver schrikkingen van een eventueelen oorlog evenzeer over de burger bevolking als over de fronten zou brengen e. den invloed van hen, wier persoonlijke belangen met be reiding van en handel in oor logsmateriaal gediend worden f. de groeiende opinie, dat de Volkenbond een mislukking is, met voorbijzien van het feit, dat de Volkenbond als zoodanig geen schuld kan treffen en slechts is wat de Regeeringen der aan gesloten Staten er van maken; g. de steeds duidelijker wor dende pogingen om den Volken bond te verzwakken en langza merhand zijn moreele macht te niet te doen h. het feit, dat met het zoo dringend noodige wetenschappe lijke, in de eerste plaats psycho logische, onderzoek naar de diepere oorzaken van den oorlog tot dusverre nóch door den Vol kenbond, nóch door eenigen Staat ook maar een begin is ge maakt doet, met volledige erkenning van de bestaande groote inge wikkelde problemen, 'n ernstig beroep op de Regeeringen van alle landen om A. nieuwe wegen in te slaan teneinde de internationale vol kenorganisatie tot een waarachtig vreeswerktuig te maken, ge grond op de gelijkwaardigheid van alle menschen en volkeren B. Wijzigingen in het handvest van den Volkenbond te bewerk stelligen, teneinde dit zooveel om bij Mme. Delaunay te komen, die niemand ontving. Hij had haar ont moet op een van die avonden, waar van ik daarstraks gesproken heb, want Valentijn kwam ongeveer overal t hij had dus Mme Delaunay geziea, had haar opgemerkt, met haar gedanst, had eindelijk op zekeren dag gelegen heid gevonden haar een nieuw boek te brengen, dat zij graag wilde lezen. Als de eerste visite eenmaal gemaakt is, kan men zonder bepaalde reden terugkomen en na drie maanden is men gast van het huiszoo gaat het in de wereld. Iemand, die zich ver wondert over de aanwezigheid van een jongmensch in een familie, die met niemand omgaat, zou somtijds nog meer verwonderd zijn, als hij hoorde onder welk onmogelijk voorwendsel hij er binnengekomen was. Gij zult misschien verwonderd zijn, meviouw, over de wijze, waarop het hart van Valentijn te werk ging. Hij had gedurende een winter volgens zijn gewoonte vrij dwaas, maar vrij vroolijk geleefd. Toen de zomer kwam, was hij als de krekel in de fabel er vrij droevig aan toe. Eenige van zijn vrienden gingen naar buiten, andere naar Engeland of naar een badplaats; er sijn van die jaren van desertie, waarin al wat men aan vrienden heeit verdwijnt; een windvlaag neemt ze mee, en men blijft plotseling alleen. Als Valentijn verstandiger geweest was, «ou hij gedaan hebben als de anderen en ook weggegaan zijn {maar de genoegens waren duur geweest, en zijn leege beurs hield hem in Parijs. Vol spijt over zijn onbedachtzaamheid, zoo treurig als men op zijn vijfen twintigste jaar zijn kan, was hij van pian zijn zomer in de stad door te mogelijk los te maken van de vredesverdragen, het in volledige overeenstemming te brengen met het Briand-Kellog-Pact, en de zoo noodige aanpassing te be vorderen tusschen de in de laat ste jaren gesloten non-agressie verdragen en de beginselen, neer gelegd in het handvest C. Nieuwe pogingen te on dernemen, om tot een regeling van geleidelijke vermindering en beperking der internationale controle met als einddoel volledig universeele ontwapening; D. in alle landen maatregelen te nemen, om handel in export van wapenen en munitie, zoowel als de particuliere fabricage daarvan, scherp te controleeren, als overgang naar volledige af schaffing van particuliere fabri cage van alle oorlogsmateriaal en internationaal toezicht, zoowel in te stellen als te aanvaarden op die van den Staat E. met kracht en eerlijken goeden wil de internationale economische toestanden onder oogen te zien en daarbij de belangen van de menschheid als geheel te stellen boven die af zonderlijke natiën F. zich los te maken van de oude methoden, welke klaarblij kelijk gefaald hebben en tegen over de wetenschappelijke oor logsvoorbereiding het initiatief te nemen tot vorming eener orga nisatie van wetenschappelijke vredesvoorbereiders, wat o.a. zou kunnen geschieden door de stichting van een Internationaal Instituut voor wetenschappelijk onderzoek der oorlogsoorzaken. Gloed zoo 1 Op het congres van de R K. Staatspartij vernam „Het Volk" van Prof. Aalberse, dat er aan vankelijk op de rijksbegrooting voor 1935 een ongedekt tekort was van tachtig millioen. Ze is daarop naar de departementen te ruggestuurd en er is geknauwd en geknepen Thans is men zoo ver, dat het ongedekt tekort is teruggebracht tot tien millioen. brengen, maar hij hoopte niet van deu nood een deugd, maar zoo mogelijk van den nood plezier te maken. Toen hij op een morgen van een van die mooie dagen, waarop al wat jong is uitgaat zonder te weten waarom, uit gegaan was, kon hij maar twee plaat sen bedenken, waar hg heen gaan kon, naar Mme de Parnes of naar Mme Delaunay. Hij ging op dienzelfden dag beiden opzoeken, en doordat hij zoo gulzig geweest was, wist hij den vol genden dag niet wat hij doen moest. Zijn visites kon hq pas over eenige dagen herhalen, hg vroeg zich af, op welken dag hq dat zou kunnen doen daarna ging hq onwillekeurig bq zich zelf na wat hg gezegd en gehoord had in die twee uren, die zoo kostbaar voor hem geworden waren. De geiqkenis, waarvan ik gesproken heb, en die hem tot op dat oogenblik nog niet opgevallen was, deed hem eerst glimlacher. Het scheen hem vreemd, dat twee jonge vrouwen in zoo verschillende omstandigheden die niets van eikaars bestaan af wisten, als twee zusters op elkaar konden gelqken. Hq vergeleek in gedachten haar trekken, haar gestalte en haar geestieder van haar deed hem beur telings de eene minder liefhebben of de andere meer bewonderen, Mme de Parnes was coquet, levendig, nuftig en vroolqk; Mme Delaunay was dat alles ook, maar niet iederen dag.alleen op het bal, en om zoo te zeggen, in mindere mate. Haar armoede was zonder twgfel de oorzaak daarvan, Toch schitterden de oogen van de weduwe soms met een vurigen gloed, ofschoon zg de rust schenen te zoeken, terwql de blik van de markiezin schit terde als een ster* (Werdt vervolgd,) AXELSCHE ff COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1