Landbouw. Gemengd Nieuws. door revolutionaire elementen aangestookt, dat ons als in eens dien nood in zijn schrijnenden vorm deed voor oogen staan. En toen mochten wij niet zwijgen. Men heeft ons verweten dat wij de regeering in den rug hebben aangevallen, dat wij het den gezagdragers nog moeilijker hebben gemaakt. Noch het een, noch het ander hebben wij wil len doen en ook niet gedaan. Wij hebben slechts dit gevraa dat die steuntrekkers voor wie vermindering van steun beteekent dat zij beneden de bestaansmo gelijkheid worden gebracht, we der hun ouden steuu mogen terug ontvangen. En met wat wij zei den over belastingverhoogi ng van de hoogere inkomsten bedoelden wij aiti g te geven aan onze bereidheid om, indien dat dan noodig was, ten behoeve van den algemeenen nood iets meer bij te dragen. Is die belasting-verhooging, wat wij niet kunnen beoordeelen, onmogelijk, zou er dan niet een middel kunnen gevonden worden dat aan de diaconieën verlof ge geven wordt om die menschen te helpen, zonder dat het van hun steun wordt afgetrokken, die van hun steun onmogelijk leven kunnen, vooral de grootere ge zinnen. Tegen de revolutie, het Evan gelie Dat heeft bij ons voor gezeten. Wat te zeggen als de menschen, die wij kennen als belangstellen de godvruchtige gemeenteleden, ons weenende komen vertellen, dat zij met de grootste zuinigheid den vijfden dag geen cent meer in huis hebben, en de twee laatste dagen van de week voor dat de nieuwe steun komt, niet weten hoe zij hun kinderen eten moeten geven. Dat zijn geen oproerlingen, geen verkwisters, maar menschen die in hun leven God willen dienen. „Als wij geen houvast hadden, zouden wij opstandig worden", heeft men ons meermalen gezegd. Wat moet de Kerk, wat moe ten Evangeliedienaren nu doen Moet de kerk het overlaten aan de socialistische en communis tische pers om op dien nood toestand te wijzen, öf haar taak als christelijke kerk vervullen, en het Evangelie van barmhar tigheid en gerechtigheid pre diken Van wat er in ons land wordt gezien aan godloosheid, revolu tiegeest, geestelijke en maatschap pelijke ellende, dragen de kerken, een deel der schuld. Zij hebben toch toegelaten dat de Bijbel van de openbare school is genomen, dat de openbare instellingen werden ontkerstend, waardoor de staat een neutrale staat is ge worden en een groot deel van ons volk is opgegroeid zonder God. Zij hebben haar stem niet verheven toen in ruil voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, algemeen kiesrecht werd ingevoerd. Zij zijn niet zóó voor de armen en verdrukten, voor sociale gerech tigheid, opgekomen als Gods Woord dat wel eischt en hebben gemeend genoeg te hebben ge daan door alleen filantropie te beoefenen. Zij hebben gezwegen als tegen corruptie moest worden getuigd, tegen te hooge tracte- menten, tegen cumulatie van tractementen en pensioenen, waar door de gemeenschap zwaarder werd belast en de allerarmsten minder konden worden gesteund. Zij hebben rustig aangezien, tien tallen jaren lang, dat de S.D.A P. zonder God deed, wat zij met God hadden behooren te doen opkomen voor de belangen van de minder bedeelden. En zoo is de Kerk steeds meer buiten het volksleven komen te staan. De kerken, de christelijke par tijen, wij, hebben mede schuld. Het is om al deze overwegin gen, dat wij gemeend hebben in dezen bangen tijd onze stem te moeten doen hooren. Hebben wij den schijn verwekt ons tegenover de regeering te stellen die zulk een allermoei lijkste taak heeft, dan willen wij onomwonden verklaren, dat het allerminst In onze bedoeling heeft gelegen. Ons doel was het alleen op te komen voor hen die lijden, en hnn te doen gevoelen dat de kerk met hen medelijdt. Hebben de revolutionaire par tijen ons daarom geprezen, too- neude niet het minste van onze motieven te verstaan, wij wijzen die hulde onvoorwaardelijk af, aangezien die revolutionaire par tijen bestaansrecht hebben. Maar wat wij niet afwijzen, maar met diepe ontroering be luisteren is de dankbare instem ming van talloozen der minder bedeelden van alle kanten ont vangen, dat de kerk in dezen bangen tijd heeft gesproken en het heeft opgenomen voor het in grooten druk verkeerende volk Heel ons land moet weer tot God terug, tot Gods woord en tot Gods wet, tot de gerechtig heid die Godes is. Met God achter Koningin en Regeering. 1" Hofbericht. De Koningin en de Prinses zijn voornemens om a s. Zaterdag naar Noorwegen te gaan, voor haar jaarlijksch verblijf. De reis zal incognito geschie den met klein gevolg per motor schip van de Maatschappij „Ne derland". Vlot verloop. Drie marine-vliegtuigen zijn Maandag met minister Deckers en zijn adjudant van het vlieg kamp op Texel te 11 45 vertrok ken en om 14 15 te Kopenhagen gearriveerd Koningin E*rma monument. In overleg met den burgemees ter heeft het dagelijksch bestuur van het Comité Oranje Getrouw, te Amsterdam, het initiatief ge nomen tot de oprichting van een Koningin Emma-monument te Amsterdam Zeeuwsche Landbouwnraat- schappQ. Aan het verslag van de laatst gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur der Z L. M. ontleenen we het volgende De opheffing van eenige kan tongerechten in Zeeland heeft tot gevolg gehad dat de daaraan verbonden kamers voor crisis pachtzaken eveneens zijn opge heven. Gebleken is, dat de des kundigen vaak niet voldoende met de plaatselijke toestanden in de naburige districten bekend zijn. Besloten werd te trachten, dat twee deskundigen uit een district waar de kamer voor crisispacht zaken is opgeheven, worden toe gevoegd aan de kamer van een instand gebleven kantongerecht. Het Landbouw Comité zal wor den verzocht pogingen aan te wenden om vrijstelling van het heffen van omzetbelasting te ver krijgen voor de producten fruit, vleesch, boter en steenslag. Tot assistent-secretaris der maatschappij werd benoemd de heer C. den Engelsen te Zeven bergen. Besloten werd eervol ontslag te verleenen wegens huwelijk aan mej. G. Sterringa, als leerares aan de landbouwhuishoudschool te Zierikzee. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van mejuffr. C- N. Voerman te Goes. Als leer ares in de naaldvakken bij de amubulante cursussen werd be noemd mej. van As te Kruiningen. Het dagelijksch bestuur heeft het initiatief genomen, om een collectie handgereedschappen uit het Zeeuwsche landbouwbedrijf werke niet meer of vrijwel niet meer in het bedrijf worden ge bruikt, bijeen te brenger, opdat deze niet verloren gaan Samen werking zal in deze gezocht wor den met het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Bij beschikking van den minister van economische zaken is de prijs van de crisisheffing op margarine verhoogd. Toegege ven is, dat in den laatsten tijd de verdiensten van de margarine* industrie te hoog zijn geweest. Naar de Nieuwe Zeeuwsche Crt. verneemt, zal het bureau van de crijis-rundvee-eentrale, dat tot nu toe te Hulst gevestigd was, half Augustus naar Goes worden verplaatst, waar als zetel van de provinciale crisis-organi satie de meeste crisis-instellin gen gevestigd zijn. Deze verplaatsing is een ge volg van het streven naar cen tralisatie bij deze diensten. AXEL, 24 Juli 1934 Bij gunstig weder maakt „Ho sanna" a.s. Donderdagavond 8,30 uur een muzikale wandeling door de gemeente, waarbij de volgende route zal worden gevolgd Repetitielokaal, Stationstraat, Wilhelminastraat, Verl. Juliana- straat, Prins Hendrikstraat, Kerk- dreef, Oosterstraat, Oudewijk, Weststraat, Noordstraat, Nieuw straat, Stationstraat, Repetitie lokaal. Hedenmiddag ontlastte zich vlak boven onze gemeente een kort doch hevig onweer. Het liep gelukkig met een verkwik kende regenbui af De onderhandsche aanbe steding van het metselwerk voor de verbouwing van twee schuur tjes aan de Kaaiwal, voor rekening van de gemeente, heeft tot resul taat gehad, dat van de 7 inschrij vers de laagste was dhr. A. Lam bert, wien het werk is gegund voor de som van f575. Naar we vernemen, hebben zich reeds meer dan 200 personen gemeld tot de Chr. Oranjevere niging, om de-Koninklijke stoet tijdens de opening der Staten- Generaal te Den Haag te gaan bezichtigen. „Het Centrum". Zooals bekend, is een film opname gemaakt van de begra fenis van Z.K H. Prins Hendrik. Evenals de film van de be grafenis van H.M. de Koningin- Moeder, zal ook deze film in Axel worden vertoond. Wij hadden niet durven ver moeden, dat deze film reeds zoo vroeg hier zou zijn, doch dank zij de activiteit en de onderne mingsgeest van dhr. H.P. Diele- man, kan deze film eerstdaags worden tegemoet gezien. Aangaande de reis per auto bus van den bond van commis- sionnairs meldt men ons nader, dat deze bond slechts door één commissionnair was vertegen woordigd, nl. dhr. M Bakker. De overige medereizigers waren kooplieden in granen, aardappe len en andere landbouwproducten, waaromtrent crisismaatregelen zijn genomen. De demonstratie was hoofd zakelijk tegen deze maatregelen gericht in zooverre de handel in de uitvoering ervan was uitge sloten. Bij het gehouden toelatings examen voor de Rijks HBS. te Ter Neuzen slaagden: A. H. Arbman te Ter Neuzen, R. P. A. Bockstael te Sas van Gent, R. J. Dees te Ter Neuzen, Ja. Ba. Geijp te Ter Neuzen, H. Hartog te Ter Neuzen, A. R Marquinie te Sas van Gent, L. J. de Regt te Sluiskil, Ma. Ca. van Sprang te Ter Neuzen, P. J. F. Scheele te Axel, G. J. Ver linde te Ter Neuzen, P. J. Wes terweel te Ter Neuzen en Ja. La. van Wijck te Ter Neuzen. Afgewezen, 1. De restaaratle ran de kerk te Hulst. Naar de „Tel," uit goede bron verneemt, heeft het R. K. kerk bestuur van de Heilige Willebror- dus te Hulst, van een milden gever een gift ontvangen, waar door het mogelijk zal zijn met de restauratiewerkzaamheden, die aanvankelijk op 1 October a.s. in verband met den financieelen toestand zouden worden stopgezet, nog eenige maanden voort te gaan, zoodat ook in den komenden win ter zal worden doorgewerkt. Het ontslag aan de steenhouwers is in verband daarmede weer ingetrok- cen. Rtywielbelastingplaatjes. Van af gisteren zijn op de tantoren der posterijen verkrijg baar de rijwielbelastingenmerken voor het belastingjaar 1934—1935 (1 Augustus 1934 tot en met 31 Juli 1934). De aandacht van belangheb benden wordt erop gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulppostkan toor tijdelijk geen belastingmer- ken voorhanden zijn. Het ver dient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen dat de controle op het gebruiken van geldige belas- tingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas tingjaar zal worden ingesteld. De ook alhier gunstig be kend staande Terneuzensche Mondharmonicaclub „Bravo" maakte Zondag de verre reis naar Denderleeuw, waar zij was uitgenoodigd tot het geven van een concert. Te ongeveer 1 ure vertrok het 50 man sterke gezel schap, ondergebracht in de com fortabele autobussen van dhr. A. A. Dees te Terneuzen, waarna men te circa 3 uur reeds ter bestemder plaatse was. Na een bezoek aan de gemeente Welle, werd het gezelschap tot aan de grens van Denderleeuw uitge leide gedaan door het plaatselijk muziekkorps, waarna per autobus verder werd gereden. Na even den inwendigen mensch versterkt te hebben, werd naar den prachtig gelegen tuin gewandeld, waar het programma op keurige wijze werd uitgevoerd. Het was een mooie avond en de opgekomen luisteraars genoten blijkbaar ten volle van de popu laire muziek, welke het corps van dhr J. Romeijnsen ten ge- hoore bracht. Na een gezellig verpoozen werd de terugreis in opgewekte stemming aanvaard. De gemeenteraad van Hulst sloot de gemeenterekening met een batig saldo van f7835 ge wone en 2070 kapiiaaldienst, na resp. f157 156 en 26.932 aan uitgaven. Besloten werd f 300 te geven voor het muziekfeest der Nieuwe Harmonie. Op voorstel van den heer Van Lierop zal getracht worden een zwem- en badgelegenheid te krijgen. De politie te St. Jansteen heeft aangehouden en ter be schikking van de Justitie te Mid delburg gesteld zekeren E. v. d. K., Klompenmaker te Clinge als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minderjarige. Gistermorgen had de losse werkman P. v. L. te Groede, het ongeluk van een wagen met erw ten te vallen. Zoowel het voor als achterwiel gingen den onge lukkige over het hoofd. De dood is onmiddellijk ingetreden. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut griffier bij de recht bank te Almelo mr. M. L. D. van Walsem, thans griffier bij het kantongerecht te Neuzen is be noemd tot kantonrechter te Neuzen mr. H. van den Belt, gewezen griffier bij het voormalig kanton gerecht te Hoogeveen. Samenvoeging van gemeenten Donderdag heeft eer. bijeen komst plaats gehad van de ge meentebesturen te Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Boschka- pelle en Stoppeldijk met Ged. Staten van Zeeland ter bespre king van het nieuwe plan tot samenvoeging van vijf gemeenten. Omtrent de bijeenkomst meldt het Dagbl. v. N.Bdat alle vijf gemeenten zich tegen dit nieuwe plan verklaarden. Ged. Staten bleken de samen voeging van de vier gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, S oppel- dijk en Boschkapelle voor te staan, welke samenvoegingeven wel afhankelijk werd gesteld van bepaald; voorwaarden, waarbij de tekorten op den gewonen dienst der gemeenterekeningen van de vier gemeenten door het Rijk zouden worden overgeno men. Hoe ten aanzien van deze voorwaarden door het Rijk be- •list zal worden is niet bekend. Verwacht wordt, dat spoedig een nieuw wetsontwerp ingediend zal worden omtrent de samen voeging. Gevonden. Zilveren polshorloge, R. He- melsoet, Sassing P 17. Om rent den moord in de buurtschap Vughtschoot onder Ptincenhage, waarby de 29 jarige C. de Koning, gehuwd en vader van twee kinderen, door zijn 28 jarigen ougehuwden buurman J. Oomen op gruwelyke wyze van het leven is beroofd, wordt nog het volgende gemeld Vughtschoot bestaat uit slechts enkele tientallen verspreid lig gende woningen van kleine landbouwers en landarbeiders, o.a, de landbouwer Van Oers en de werklooze landarbeiders Heeren, de Koning en Oomen. De vier gezinnen leefden in de beste verstandhouding. Vrhdagavond was als gewoon lijk de 28 jarige J. Oomen bij züo buurman C. de Koning op bezoek. Tijdens dit bezoek ont stond tu8schen beide mannen een woordenwisseling waaraan een vrouwenkwestie niet vreemd schijnt te zijn. Plotseling trok O. een revolver waaruit hy een schot op Koning loste, die in de kuit werd ge troffen. Koning vluchtte het huis uit en strompelde naar de woning van M Heeren, waar hij in een kamer naast de kast neerviel. Daar loste O., die hem gevolgd was, nogmaals een schot, dat rakelings langs K 's hoofd ging en in de kast terecht kwam. De vrouw van Heeren, die alleen thuis was en eerst enkele dagen geleden een kind ter wereld had gebracht, vluchtte doodelyk ontsteld het huis uit naar de woning van den land bouwer Van Oer», die reeds te bed lag. Deze trok overhaast eenige kleedingstukken aan en snelde naar de woning van Heeren, waar hy alleen O. nog aantrof met de revolver in de hand. Koning was opnieuw naar zyn eigen woning gestrompeld, terwijl O. schreeuwde: „Hy moet eraauhy zal kapot", waarna hy opnieuw Koning achterna snelde. Direet daarop kwamen beide mannen opnieuw achter elkaar naar de woning van Heeren, waarby O. weer een schot loste, dat Koning in het achterhoofd trof. Deze viel vlak voor de deur neer, waarna O. zich op den zwaargewonden man wierp en hem met een mes bewerkte. Vervolgens greep hij ia dolle woede een schop, met den scherpen kant waarvan hy den stervenden man met zulk een kracht den schedel kliefde, dat het bloed metera ver weg spatte. Ziende dat Kening dood was, sleepte de onverlaat het lyk naar een korenveld, waar hy net in een greppel wierp. Ver volgens begaf hij zich naar zyn woniog. De landbouwer Van Oers waa inmiddels met de vrouw van Heeren naar zyn woning gegaan, bevreead, dat de dolleman de revolver ook op ben zou richten. Vervolgens waarschuwde hy de politie uit Princenhage, als mede een dokter en den pastoor. Da veldwachter waarschuwde telefonisch het parket te Breda, dat nog in den nacht ter plaatse k wam. Het bleek, dat de dader zich niet uit de voeten had ge maakt, doch ruatig naar bed was gegaan. Hjj kon derhalve direct gear resteerd worden en legde een volledige bekentenis af De vrouw van den verslagen», die, toen de twist ontstond, niet in de kamer was, kon geen in lichtingen geven. Den geheelen nacht heeft het onderzoek voortgeduurd. De vorslagene stond algemeen gunstig bekend, de dader echter niet. Te Heerewaarden (Geld.) is de groote windkoremnolen Y*n den heer Kosters vrjjwej

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2