Axelsche Courant. Twss aangsbsdscsn. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 30. Vrijdag 20 Juli 1934. buitenland. Land- en Tuin houw. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede 131 ad. Hltlor becritiseerd. Opvallend eensgfz'nd is de onvoldaanheid over de redevoe ring van Hitler in de commen taren, die de bladen der dri- Scandinavische landen er aan wijden. Zelfs de bladen, die in den aanvang neiging vertoonden te gelooven dat er werkelyk een ernstige samenzwering had be staan, toonen zich boogeluk verbaasd over de verklaring van Hitier, dat in zyn persoon ge durende 24 uur van 30 Juni het hoogste gerechtshof geïacorpo reerd was. Nooit is de alge meens houding van Zweden, Noren en DeceD jegens Duitsch- land zoo critiscb geweest als thans. Men wijdt thans slechts weinig aandacht aan de voort durende verklaringen uit Duitsch land, betreffende de geestelijke eenheid met de Scaudinaviscbe rijken, in verband met de ge meenschappelijke Noorsche af stamming. In Zweden, waar zekere kringen een bewondering toonden voor den huidigen vorm van do regeering in Duitschland, is het nationaal socialisme prac- tiscb ten einde. Hitier schijnt Scandinavië meer dan ooit voor de democratie veilig te hebben gemaakt. In ean hoofdartikel schrijft de Times over de redevoering van Hitler in den Rijksdag, dar, weike de uitwerking daarvan ook op de openbare meening in Duitschland moge zijn, er niet langer twyfel mogelijk is, dar deze de lamentabele indruk, in andere laDden door de gebeur tenissen gewekt, bevestigd heeft. De rede was absoluut niet over tuigend. Zij die beschuldigd worden, kunnen niet antwoorden, daar zij allen doodgeschoten zyD. Het kan zyn, dat Hitier zelf alles geloolt wat by zegt, evenals hij anderhalf jaar geleden waar schijnlijk gelooide dat de com munisten een reeks moorddadige aanslagen hadden ontworpen, waarvoor het verbraoden van den Rijksdag het signaal zou zyu. Tien maanden later bleek echter bij het Rijksdagproces, dat het onmogelijk was eenig bewijs daarvoor te vindeo. Het is mogelyk, dat er niet meer zekerheid is in de samenzwering, welke ten laste gelegd is aan de menschen, die op 30 Juni uit den weg geruimd zijn. Uitvoerig zet de „Times" ver volgens uiteen, boe gemakkelijk aan te nemen is, dat er groote ontevredenheid in Duitschland baerschf, hetgeen uiteraard een steer heeft geschapen, waarin samenzweringsverhalsn verzon nen en geloofd koDdeo wordeD Dooden spreken echter niet, en ds mogelykheid bestaat, dat bij een eventueel proces tegen de slachtoffers van 30 Juni er een aantal of misschien wel zelts allen schuldig zouden zyn ge bleken. Maar wasrom dan deze verschrikkelijke haast om af te maken Het antwoord van Hitler op deze vraag toont, hoe volledig de tegenwoordige heerschers van Duitschland alle principes van wet en recht terzyde hebben geworpen, die een moderne West- Europeesche staat onderscheiden •au een Oostersch despotisme of van een Middeleeuwsche ty ranny en noezeer Duitschland alle waarborgen heeft afgebroken welke beschaafde volken met moeite hebban opgericht ter be- schermiog van menschelijk leven en individueele vrijheid. Voortgaande schryft de „Ti mes" onder mier over de insi nuaties met betrekking tot het stoken in Duitschland van een vreemde mogendheid, dat dit al zeer onhandig is van Hitler, in verba- d met de donkere voor uitzichten van den aanstaanden winter. Het eerste doel van een Duitsch staatsman zou op het oogenblik moeten zijn de rust te herstellen. Bovendien is deze beschuldiging volkomen onwaar. Geen van Duitschland's naburen wensch; met in vrede met Duitschland te leven en het zyn binnenlandsche problemeo zelf te laten oplossen zonder inter ventie. Wat he.t ontworpen systeem van pacten betreft in den vorm die dit thans heeft aangenomen, aldus de „Times" dit vormt een poging om door wederzijdsche re ionale garanties de veiligheid te bevorderen. De Duitsche hou ding jegens dit plan, welke op het oogenblik ontmoedigend ge noeg is, moei worden beschouwd ais een toetssteen voor de Duit sche politiek en de Duitsche voornemens. naal-80cialisme vereenigde volk en zyn levensruimte. De wortels van haar kracht liggen in een roemryk verleden, in het Duitsche volk, Duitsche aarde en Duitschen arbeid. De dienst by de weermacht is een eeredienst aan het Duit sche volk. 2. De eer van den soldaat ligt in het onvoorwaardelijk op de bres stellen van zijn persoon voor volk en vaderland, zoo noodig met opoffering van zijn leven. 3 Hoogste soldatendeugd is de moed totstrijdeD. Deze eiscbt hardvochtigheid en vastberaden heid. Lifbeid is onteerend, dralen onsoldatesk. 4. Gehoorzaamheid is de basis der weermacht, vertrouwen de basis der gehoorzaamheid. Soldatesk leiden berust op vrpugde in verantwoordelijkheid, superieur kunnen en onver moeide voorzorg. 5. Groote prestaties in oorlog en vrede ontstaan slechts in on- schokbare strijdgemeenschap van leider en troep. 6. Strijdgemeenschap ver- eischt kameraadschap. Zij blijve in het bizonder in nood en ge vaar bestaan. 7. Zelfbewust eD toch be scheiden, oprecht en trouw, god vruchtig en waarachtig, zwijg zaam en onomkoopbaar moet de soldaat zijn en voor het volk een voorbeeld van mannelyke kracht. Slechts prestaties recht vaardigen trots. 8. Het grootste loon en het hoogste geluk vindt de soldaat in het bewustzijn van met vreug de vervulden plicht. Karakter en prestatie bepalen zyn waarde en weg". De Rijksweermioister heelt be volen, dat de tekst van de plichten" direct ter kennis moet worden gebracht van iederen soldaat en door hem moet worden geleerd. tijd voor, welke op de huid roode strepen, plekken of schrammen vertoonen, ontstaan door het slaan, schoppen, bijten of op andere wijze mishandelen van de varkens. De Ned. varkens centrale beeft besloten met in gang van 23 Juli a.s. by de uit betaling van deze varkens een korting op de olficieele prijzen toe te passen van drie cent per kilogram, wanneer de beschadi ging van ernstigen aard is, zul len de varkens echter, gelijk tot heden het geval was, uitsluitend voor rekening en risico van den leverancier worden afgenomen Het komt voorts voor, dat var kens, welke door de leverancier niet als zoodanig zyn opgegeven, na slachting zeugen bleken te zyn. Deze varkens zullen in het vervolg worden afgerekend tegen de voor zeugen geldende pryzen. De Duitsche soldaat. Rijkspresident von Hindenburg heeft als opperbevelhebber der weermacht een nieuwe redactie goedgekeurd van de „beroeps plichten van den Duitschen soldaat". De nieuwe tekst luidt als volgt 1. De weermacht is de wa peudrager van ta-t Duitsche volk. Zij beschermt het Duitsche ryk en vaderland, het in het natio- Gelooft gij, mevrouw, dat hei mogelijk ii op twee menschen tegelijn verliefd ts zijn Als een dergelijke vraag mij gedaan werd, zou ik d arop antwoorden, dat ik er n eis van gemof. En toch is cp een van mijs vrienden overkomen ik zal u de geschiedenis ve t llen, opdat gij zelf kunt oordeelen. Wanneer men een dubbilj liefde goed wil praten, begint men in het algemeen mtf op de contrasten ie wijzen. De eene was groot, de a. d re kleinde eene was vijftien jiar, de andere dei tig. Kirtom, men tracht te bewijzen, dat twee vrouwen, die noih in leeftijd, noch in uiterlijk, noch in karakter op elkaar lijken, gelijktijdig uvee verschillende soorten van liefde kunnen opwekken. Ik kan In dit geval deae verontschuldiging niet aanvoeren want de twee vrouwen, om wie'r gaat, lijken in tegendeel een beetje op elkaar. De eene was getrouwd, dat is waar, en de andere was weduwe; de eene •vas rijk, en de andere heel arm maar 2:j waren bijna van denzelfden lesftjjd en zij waren beide bruin en heel klein. Orscnoon zij geen Zusters of nichten van elkaar waren, was er een familie trek bij haar waar te nemen i groote zwarte oogen en een zelfde fijne lichaamsgestalte; het waren tweeling zusters. Gij behoeft van dit woord echter mei te schrikken er zal in dit verhaal geen quiproquo voorkomen. Voordat Ik meer over deze vrouwen ga zeggen, moet ik over onzen held spreken. Omstreeks 1825 leefde er in Parijs een junge man, dien wij Valer.- tijn zullen noemen. Het vat een eenigszins eigenaardige jongen, wiens vreemdsoortige wijze van leven be- langrijk zou hebben kunnen zijn voor pbilosofen, die den mensch tot onder werp van hun studie gekozei hebben. Er waren in hem, om zoo te zeggen, twee verschillende persoonlijkheden! Gij ztmdt hem, als ge hem tegen- kwaamt, vonr een petit maitre uit den tijd van de Régence gehouden hebben. ZiJ i luchtige toon, zijn schei ïstaande hoed, zijn uiterlijk van den verloren z .on in vrooiijk humeur, zou u een of andere Talon rouge van ce.-i ouden ttid in herinnering gebracht hebben. Den volgenden dag zoudt ge in hem riet anders gezien hebben, dan een Z'iig student uit de provincie, die met een boek onder zijn arm loopt te wandelen. Vandaag reed hij in een rijtuig en gooide met geld; morgen ging hij voor veertig sous eten. Toch zocht hij in alles een sooit van per fictie en had geen behagen in iets, dat onvolkomen was. Wanneer het ging om plezier, dan wilde hij ook. dat ailes plezier zou zijn en dan moest ook geen vervelend oogenblik het genot bedeiven. Als hij een loge in den schouwburg had, wilde hij, dat het rijtuig, dat er hem h en bracht, zacht was, dat het diner goed geweest was. en dat geen onaangename ge dachte bij hem kon opkomen, als hij uitging. Maar hij dronk met welbe hagen zijn landwljn In een buitenher- berg en ging in de file staan om in het parterre te komen. Dat was dan het andere element In hem, en hij liet «at den vrijen teugel; maar hij bc- HengsteDLeurirgen. Da Minister van economische zaken heeft bepaald, dat de ge wone keuriDgen van tot dekkiag bestemde hengsten in het najaar 1934, welke alléén door deSib.- commissiëo zullen geschieden, zullen worden gehouden voor wat de provincie Zeeland betreft te Zierikzee op Dinsdag 23 Oc tober, 15 uur, te Kattendijke op Woensdag 24 October, 9 uur, te Axel op Donderdag 25 October, 9 uur, te Oostburg op Vrydag 26 October, 8 30 uur, allen voor het type trekpaard. Beschadigde varkens. Onder de varkens welke aan de Nederlandscüe varkenscen trale ter levering worden aan geboden, komen er van tijd tot Werk voor den tuinman De Lathyrus of siererwt groeit ff nk naar boven, zoodat het steunmateriaal al aangebracht is of spoedig snoet gebeuren. Zeer geschikt zijn hiervoor kippen gaas, rilsthout, ja touwtjes zijn ook goed. Uitgebloeide bloempjes moet men hier gelijk als bij vi olen, steeds verwijderen, wil men mooie bloemen blyven snyden. Deze snijdt men alleen tegen den avond, als ze volkomen droog zijD. De chrysanten in potten of in den vollen grond hebben vele stekken gemaakt, omdat er voort durend isgenepeD. Nu moet men krachtige vloeistof geven en bet gieten niet vergeten. Ds dahlia's behouden ook onze aandacht. Mod verwydert de grondscheuten op die na, welke men laat door groeien. Het schoffelen, harken en wie den mo«?t men steeds bijhouden. Het onkruid moet men niet in bloei laten komen en steeds op rapen om hergroei te voorkomen; 't geeft zindelijk werk en voor komt veel drukte. Men doet dit zoowel in den bloemen- als groententuin en vooral als men van plan is op vacantie te gaan, want anders is by in het najaar Diet goed te krijgen. Zomer andijvie moet men op binden, maar ze kan niet lang in den band blyven en daarom niet te veel in eens opbinden. De boonen om de staken moet men aanaarden en de losse ran ken moeten worden aangebon den Late boonen worden nog eens gelegd, terwyl de winter rammenas moet gezaaid worden. Afgestorven bolgewassen, welke men wil verzetten, ot die men er met het oog op de ont wikkeling van den bol uithaalt, moeten du uit den grond Mocht iemand liethebbery in het occu- leeren van rozen en seringen hebbeD, dan moet hij er nu voor zorgen goede onderstam- meijea te hebbeD, want half Juli kan men er al mee beginnen. Is het erg droog, dan moeten in het voorjaar verplante vrucht- boomen goed van water worden voorzien. Jonge boomen, die te veel vruchten dragen, moet men ontdoen van de minderwaardige. Zaterdagavond heelt op de kermis te Colynsplaat een ern stig ongeluk plaats gehad. De 29-jarige J. B. uit Wissenkerke, die aan het schommelen was, draaide zich om, verloor het evenwicht en sloeg op do straat neer. De ongelukkige is naar een ziekenhuis te Goes vervoerd, waar hij Maandag aan de ge volgen van zyn val is overleden. Te Ovezande had Donder dag een ernstig ongeluk plaats. Op de hofstede van den land bouwer J B. kwamen veekooplui met een autoterwyl de auto stilstond, was een kind van on- geer 14 maanden, achter de auto gekropen. Toen de chauffeur moest vertrekken reed by eerst achteruit, om te kunnen keeren, daarbij werd het kindje over het hoofd gereden, en 't was onmid dellijk dood. In de haven te Zwijndrecht is een 21 jurige jongeman by het zwemmen plotseling in de diepte verdwenen. Direct werd begonnen met dreggen en na eenigen tyd gelukte het, het lyk boven water te brengen. De levensgeesten bleken echter ge weken. In de L»k is de 19-jarige P. H. uit Wes'erwaal nafcy Kui lenburg bij het zwemmen ver dronken. Het lyk is later op gehaald. Rongaarsche gifmengster. De politie te Boedapest is een reeks gifmoorden op het spoor geko men, welke levendig herinneren aan de zaak van de zoogenaamde „heks van Theiswinkel", die zich eenige jaren geleden aan een groot aantal gifmoorden had schuldig gemaakt. De politie heeft namelijk in Debreczin een 64-jarige vrouw, Johanna Nagy genaamd, uit de gemeente Gsök- mö gearresteerd onder verden king in den loop van 14 jaren verscheidene vergiftigingen te hebben gepleegd. Op grond van opgravingen en secties op de lijken werd vastgesteld, dat de vrouw haar man die zich van haar liet scheiden, evenals diens tweede vrouw met arsenicum had vergiftigd. De daad is door haar gepleegd om zich in het bezit te waarde in zijn grillen esn soort van logica, en al waren (er dan in hem) twee verschillei de menschen, zij ver mengden zich nooit. Dit vreemdsoortige karakter kwam voort uit iwee oorzaken: weinig fo.- tum en een groote liefde voor piezier. De familie van Valentijn genoot een zekeren wels'a id maar niet boven het middelmatige. Een twaalfduizend fran ken per jaar met orde en beleid uit gegeven, dat beteekent niet van van honger stervenmaar als een heele familie daarvan leven moet, kan men geen feesten er van geven. Maar door een speling van het toeval, was Valentijn eeboren met den smaak van een zoon van een grand seigaeur. Een gierige vader, een verkwistende zoon, zegt men; zuinige ouders, kinderen die KraaE geld uitgeven. Valentijn had zijn extmen in de techten gedaan en was advocaat zon der praktijk, een ambt, dat tegenwoor dig algemeen is Met het geld, dat hij van zijn vader kreeg en met hetgeen hq van tfjd tot tijd verdiende, kon hij tamelijk goed af zijn, maar hij hield er meer van alles tegelijk uit te geven en het daarna zonder t« doen. Gij kent wel, mevrouw, die madeliefjes, waar van de kinderen blaadje voor blaadje uittrekken „Veel" zeggen bij 't eerste blaadje, .met mate", bij het tweede en bij het derde „in het geheel niet". Zoo deed Valentijn met zijn dagen; maar het ,met mate" kwam niet voor dat kon hij niet uitslaan. Om hem u beter te doen kennen, wil ik u iets uit zijn kinderjaren vertellen. Valentijn sliep, toen hij tien of twaalf jaar was, in een klein kamertje achter de kamer van zijn moeder. In dit kamerljei dat er vrij soothes uitzag en vol stond met stoffige kasten, be vond zich onder andere snuisteiijen en een oud portret in een groote ver gulde lijst. Wanneer bij mooi weer de zon op dit portret scheen, boog het kind, op zijn knieën in zijn bed zittend er zich vol genot heen. Terwfli men dacht, dat hij sliep, bleef hij soms uren achtereen liggen met zijn voorhoofd tegen den hoek van de lijst de zon nestralen, die op het verguldsel vielen omgeven het met een soort aureoo', waarvan hij genoot. In die houding droomde hij duizend droomeneen vreemde verrukking maakte zich van hem meester. Hoe steviger het licht werd, hoe meer zijn hart openging. Wanneer hij eindelijk, vermoeid door de schilLr.ng van het licht, zijn oogen moest afwenden, deed hij ze halfdicht en volgde met nieuwsgierigheid het veibleeken van de tinten in die roode plek, die wij voor ons hebben, als wij t lang in het sterke licht hebben gekekendan keerde hij weer terug tot de lijst, en het spel begon opnieuw. H erdoor, heeft hij zelf verteld, heeft hij dien smaak voor goud en zon ge kregen, twee buitengewoon goede dingen trouwens. Zijn eerste stappen in het leven werden geleid door de neigingen, die hij van huis uit bezat. Op school sloot hij zich slechts aan bij kinderen, die rijker waren dan hij, niet uit trots, maar volgens zijn smaak. Vlug van geest was hij, en het was minder ei genliefde die hem aanspoorde dan wel etn zekere behoefte zich le onder scheiden. Het gebeurde, dat hij in de klas huilde, als hij 's Zaterdags niet een plaats op de eerebank had. Hij voleindigde de humaniora en werkte met ijver, toen een dame, een vriendin van zijn moeder, hem een mooie tur koois ten geschenke gaf; in plaats van naar de les te luisteren, keek hij naar zijn ring, die aan zijn vinger schitterde. Zoodra het kind een man geworden was, droeg deze gevaarlijke neiging weldra vruchten. Nauwelijks had hij zijn vrijheid, of hij deed zonder nadenken alle verkeerd heden, die een zoon doen kan. Vroolijk van humeur onbekommerd over de toekomst als hij was, kwam het niet bij hem op er aan te denken, dat hij arm was en hij scheen daarvan niet het flauwste vermoeden te hebben. De wereld deed het hem begrijpen. De naam, die hij droeg, veroorloofde hem jongelieden, die meer fortuin hadden aan hij, als zijnsgelijke te behandelen. Hoe moest hij, eenmaal in hun kring opgenomen, met hen mee doen De ouders van Valentijn woonden buiten. Onder voorwendsel van zijn studie in de rechten te voltooien bracht hij zqn tijd door met in de Tuiierieën en op de boulevards te wandelen. Op dit terrein kon hij meedoen maar als zfjn vrienden hem verlieten om te gattfl paardrijden, moest hij achterblijven, te voet, alleen en eenigszins ontstemd. Zijn kleermaker gaf hem credieimaar wat heeft men aan een pak, afs de zakken leeg zijn En driekwart van den tijd was dat het geval. Te trotsch om op de kosten van anderen te leven deed hij zijn best de geheime redenen van sijn gedrag te verbergen, weigerde minachtend pretjes, waaraan hij zijn aandeel niet kon betalen, en legde zich er op toe het gezelschap van de rijken alleen In zijn dagen van rfikdon te zoeken. (Wordt vervolgd), 1)

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 5