Niemvs- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. VORSTIN EN VOLK. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zaterdag werd bekend gemaakt, dat H M de Koningin zich met enkele woorden tot Haar Volk wenschte te richten, hetgeen zij zou doen op Maandagmiddag half een ure door middel van de radio van uit het Paleis op het Noordeinde te s Gravenhage Over eenkomstig dit plan werd dan ook op den gezetten tijd, lang zaam en met duidelijke stem door H M. de volgende rede uit gesproken ,Het is mij een behoefte des harten, mijn volk, zoowel hier te lande als in Nederlandsch lndië, Suriname en Curacao, mede namens mijne dochter, onzen warmen dank te betuigen, voor de treffende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn ge negenheid en aanhankelijkheid voor mijn innig geliefden echtge noot bij zijn zoo plotseling ver scheiden heeft blijk gegeven, zoo wel door den bloemenschat aan zijn baar gelegd als door den treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn laatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd, dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijkheid en eenvoudige inborst, zooveel vrienden heeft gemaakt Dat zijn arbeid voor ons volk en zijn algeheele toe wijding aan verschillende alge meene belangen in zoo ruimen kring waardeering vindt, vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door alten die met hem hebben samen gewerkt met dezelide toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven dat de spontane en laatste hulde, aan hem bewezen, de be wijzen van Uwe hartelijke deel neming in onze smart voor ons •en groote en wezenlijke troost is 7 Bij hoogtijden en opeenvolgende herdenkingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en tevens onvergetelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid betoond, die wij in de weemoe dige dagen die wij in dit jaar doorleefden, weer hebben beves tigd gezien. Ik weet, dat door zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm is gegeven aan hetgeen in veler hart leeft. Steeds heeft hij anderen opgewekt, het nieuwe leven dat hem wacht, te zien in het volle licht en de blijdschap die voor hen aanstaande is. Moge zijn wensch vervuld worden, dat de indruk die zijn uitvaart zal ach terlaten voor velen een blijven de zegen zij Wat ons betreft, wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontsla penen binnen het korte tijdperk van 4 maanden verloren, doch wel op den zegen die wij ont vingen, den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg Wij zullen den blik opwaarts richten naar het Licht en naar den Vrede, welke thans het deel zijn van hen die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw verblijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij gespaard bleef, voor hetgeen mijn innig geliefd kind voor mij is, en voor de liefde van mijn volk, aan welke belangen mijn beste krachten te wijden, mij steeds een vreugde en voorrecht is. ik heb gezegd Alvorens HM. de Koningin Hare rede uitsprak, werden op het orgel in de Groote Kerk te 's Gravenhage twee coupletten van het „Wilhelmus" gespeeld, terwijl na de rede op het orgel het Volkslied werd gespeeld Te 8 uur werd de rede gister avond nogmaals uitgezonden door de AVRO, die de toespraak met toestemming van de Koningin op een gramofoonplaat had opqe- nomen. Duitschland. Aan betuigingen van vredes gezindheid jegens het buitenland heeft de nationaal-socialistische regeering in Duitschland het nimmer laten ontbreken. Zoowel Hitier als de propaganda-minister dr. Göbbels hebben bij verschil lende gelegenheden een klem mend betoog geleverd om uit drukking te geven aan den vre deswil, waarmee het kabinet is bezield. Thans is het Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier als leider der N.S.D.A.P., die een pleidooi heeft gehouden ten gunste van den vrede. Het daar voor gekozen oogenblik viel sa men met de reis van den Fran- schen minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, naar Lon den. In de door Hess uitgesproken rede schemert de vrees door, dat bij de in de Engelsche hoofd stad te voeren besprekingen de grondslag zou worden gelegd voor een gezamenlijke actie der beide mogendheden, welke mis schien zou kunnen leiden tot het het andermaal bezetten van Duitsch gebied. „Ook Duitsch land zal zoo betoogde minis ter Hess Q.m. evenals Frank rijk in den grooten oorlog, iederen duimbreed gronds tegen een aanvaller verdedigen". Er zal wel niemand zijn, die er aan twijfelt, dat de Duitschers zich teweer zullen stellen, wan neer zij worden aangevallen. Welke reden bestaat er echter, dat een Duitsche rijksminister zich tot het afleggen van een dergelijke verklaring noopt Im mers geen enkele. Geen enkele natie is van zins Duitschland militair aan te vallen, ook Frank rijk niet. Integendeel trachten de Franschen zich bij voorbaat te beveiligen tegen een aanval van Duitschen kant, zulks in verband met tal van bedreigingen, door nationaal-socialistische propagan disten destijds geuit, voor het geval zij de macht zouden ver overen. Nu dat geschied is, neemt het buitenland die woor den ter harte en treft voorbere^ dingen voor eigen bescherming en dat is volkomen begrijpelijk na hetgeen de nationaal-socialis- ten vroeger als hun voornemen te kennen gaven. Inmiddels heeft de politieke stormloop der nationaal-socialis- ten buiten de rijksgrenzen niet het gehoopte resultaat afgewor pen. De aansluiting van Oosten rijk behoort nog steeds tot de vrome wenschen, het herwinnen van het Saargebied eveneens en in algemeenen zin heeft de Duit sche buitenlandsche politiek het eene échec na het andere opge leverd. Daarnaast blijkt de hoog geroemde rijkseenheid anders dan in zuiver administratieven zin allerminst met de werkelijkheid overeen te stemmen, terwijl het economische en financieele ver val een volstrekten noodtoestand in het leven heeft geroepen. Valt het, dit alles in oogen- schouw genomen, te verbazen, dat het buitenland bezorgdheid toont voor de mogelijke gevolgen, welke hieruit kunnen voortsprui ten Van de zich zoo hoog te paard gesteld hebbende Duitsche regeering wordt verwacht, dat zij aanvaarde verplichtingen zal nakomen. Dat is een eerezaak, zoo goed als welke andere ook. Indien zij daarbij in gebreke blijft en tevens tot herbewape ning overgaat ondanks bestaande verdragsbepalingen, trekt men daaruit elders zijn conclusies. En die kunnen niet worden gewijzigd door vredelievendheid te betui gen zonder meer. Het buitenland stelt meer prijs op daden dan op woorden, dat is het heele geheim. Rijkeminister Hess ver klaarde o.m.„De Duitsche frontstrijders willen den vrede, evenals de volkeren en de Duit sche regeering. Wij geven de hoop niet op, dat ook Frankrijks regeering den vrede wil". De zaak is dus in orde, indien de regeering te Berlijn aangegane verplichtingen volledig nakomt. Het stemt tot verheugenis dit te kunnen constateeren, aangenomen althans, dat woorden en daden elkaar zullen dekken. Rede In den Ryksdug, Vrijdagavond heeft Hitler in de zitting van den Duitschen Rijks dag een rede gehouden, welke door alle Duitsche zenders ver spreid is. De belangstelling voor deze rede was niet alleen in Duitsch land algemeen, maar ook in het buitenland werd de uitzending door duizenden gevolgd. De rede, welke bijwijlen storm achtig werd toegejuicht, bleek voornamelijk uit een verdediging van de prestaties van het natio naal-socialistische regiem te be staan. Hitier gaf een overzicht van hetgeen geleid had tot de bloe dige gebeurtenissen op 30 Juni en noemde het aantal der slacht offers, dat 77 zou hebben be dragen. Hij zeide o.m. Terwijl wij 41/» millioen men- schen weer aan werk hielpen, hebben wij een consumptie ver mogen geschapen, dat in ver hoogde mate vreemde grondstof fen noodig heeft. Wij zien de moeilijkheden en ik kan het Ouitsche volk slechjs verzekeren Wij zullen ze oplossen. Er is geen weg van ons natio naal, politiek, economisch en verder leven, waarlangs wij niet baanbrekend hebben gewerkt. Het beste bewijs daarvoor is het Duitsche volk zelf. Alle klassen der bevolking erkennen het nieu we regiem. In den steun van onze 41V» millioen mannen en vrouwen 'igt de hoofdoorzaak van ons succes. Tegenover dit positieve deel der Duitschers, staat een klein deel, bestaande uit: le. de kleine groep internationale volksonder- mijners. De tweede groep ontevredenen bestaat uit die politieke leiders» die door den 30sten Januari hun toekomst zagen verwoest en zich niet konden neerleggen bij de onherroepelijkheid van dit feit. Een derde groep van vernie lende elementen vormen die re volutionairen, in hun vroegere verhouding tot den staat wer den geschokt. Nog een vierde groep wordt gevormd door die menschen, welke behooren tot een betrek kelijk kleinen maatschappelijken kring. Het zijn de menschen, wier eenige werkzaamheid is, niets te doen, om zich van dat niets doen dan weer te herstellen. Zij zijn gevaarlijk, omdat zij bacillendragers zijn van onrust, leugens en vrees en aldus bij dragen tot het verwekken van een zenuwachtigen toestand. Voor den opbouw van het Duitsche volk, zijn inwendige rust, orde en discipline noodig. In de laatste maanden was er een stemming ingetreden, die men niet lichtvaardig over het hoofd mocht zien. Ik gaf daarom order om een nieuwe golf van propaganda over het land uit te storten en liet voorts nagaan, uit welken hoek de geruchten over de tweede revolutie kwamen. Het bleek mij, dat in de rijen der hoogere S.A.-leiding denk beelden opdoken, die tot ernstige ineeningsverschilien aanleiding moesten geven. In April en Mei hoorde ik van besprekingen tus schen hooge S.A.-leiders, waarbij men elkaar opwekte om een re volutie voor te bereiden. Mijn bevelen werden gesabo teerd, in de eerste plaats door de S.A.-leiders Heines, Ernst en Röhm. Röhm wenschte mij uit den weg te ruimen, aldus spr., waar toe de standaardleider Uhl zich bereid verklaarde. Dit heeft Uhl eenige uren voor zijn dood bekend. Nadat men mij gearresteerd had en in Berlijn de opstand was begonnen, zouden eenige dagen van bloedige terreur volgen tegen allen, die verzet mochten plegen. In deze omstandigheden achtte ik het noodzakelijk om onmid dellijk in te grijpen, verklaarde Hitier. De Rijkskanselier deelde hierop mede, dat bij de gebeurtenissen 77 dooden zijn gevallen, waar onder 19 leiders der zwarte troepen; 13 S.A.-leiders werden bij hun verzet gedood en 3 pleegden zelfmoord, 5 leden der partij (niet S. A.- of S. S.-leden) en 3 S. S.-leden werden gefusil leerd wegens mishandeling van gevangenen. Winkelsluiting. De wijziging der Winkelslui tingswet is er door: met 63—25 stemmen werd zij aangenomen. Onverzoenlijk bleven de anti revolutionairen, de christelijk- historischen, de kleine Protes- tantsche fracties en de plattelan der Vervoornzij wilden van verruiming der bepalingen inzake den Zondagsverkoop niet weten. Vóór het tot de eindstemming kwam, leed Minister Steenberghe een nederlaagje. Hij had het amendement-Drop krachtig ont raden niettemin werd het met 50—39 stemmen aangenomen. Als gevolg van dit amendement zal nu een gemeenteraad, alvo rens te besluiten of de nieuwe bepalingen inzake den Zondag al dan niet zullen worden inge voerd, en zoo ja, tot hoever, niet alleen de betrokken winkeliers moeten hooren, maar ook andere „belanghebbenden". Hiermee is allereerst het personeel bedoeld. De redactie van het amende ment spreekt echter zonder meer van „belanghebbenden" en laat zelfs toe, dat daaronder de ver bruikers, de koopers, het publiek worden verstaan. Dat zou aar dig kunnen worden. Overigens opent deze wijziging de mogelijkheid, dat banket-, fruit- en vischwinkels op den Zondag niet 4 uur, maar 6 uur geopend zulllen zijn (tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds) terwijl slijters en sigarenwinkels, die thans niets hebben, op den Zondag 4 k 6 uur verkoopgele genheid zullen kunnen krijgen. Maar voor iedere gemeente af zonderlijk zal, door den betrok ken Raad, daartoe besloten moe ten worden, na „belanghebben den" te hebben gehoord. Heel mooi vinden wij deze regeling geenszins. In de èène gemeente zullen de middenstanders nu wèl verruiming krijgen, in de andere niet. Zoo iets achten wij weinig fraai. Maar het opent in ieder geval de mogelijkheid, om reke ning te houden met het gevoelen van de bevolking. De geheele regeling draagt een tijdelijk karakter. Het is een crisis-wet. Als de crisis geacht wordt voorbij te zijn, vervalt deze wijziging. Nu dat duurt nog wel even. En straks kan de strijd over dezen Zondag-verkoop in ruim 1000 gemeenteraden beginnen Na kort debat heeft de Kamer vervolgens nog de wijziging der Landbouw-Crisiswet en enkele andere ontwerpen aangenomen. Toen is ze op zomer-recès ge gaan. Niet Bioedig;. Men weet, dat na de relletjes in Amsterdam er ook in andere hoofdsteden van het land onlusten uitbraken. Ze zijn nu onderdrukt, maar toch zit de overheid niet stil en zoekt zij naar de bron, naar de opruiers, die steeds op den loer liggen om de ontevreden heid van het gepeupel te exploi- teeren en dan daarvoor een of ander voorwendsel kiezen als aanleiding, zooals het nu de steunverlaging heette. Zelf blijven de leiders buiten schot. Te Rotterdam is daarvan een typisch voorbeeld geweest in de laatste dagen. De politie aldaar heeft, optredend met een voort varendheid welke wij van ganscher harte toejuichen, het geheele bestuur van de afd. Rotterdam der Onafhankelijke Socialistische Partij gearresteerd, dat een op ruiend manifest heeft verspreid, hetwelk blijkbaar niet weinig tot de opstootjes heeft bijgedragen. Welnu: de secretaresse moest gearresteerd worden in Zuid- Limburg, waar zij met vacantie vertoefde. Denk u dit nu eens even in Die dame een gehuwde vrouw, meester in de rechten laat, mede voor haar verantwoordelijk heid, eer, opruiend stuk versprei den onder de Rotterdamsche arbeiders, en terwijl deze op stootjes verwekken en het risico loopen van daarbij gedood of gewond te worden, zit zij veilig en wel met vacantie in Zuid- Limburg, Welk een helden en AXELSCHEïffi COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1